1872. N°. 21. Zondag 18 Februarij. 30 Jaargang. E Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. rhn{ IBT( tauwi, 311. I. HELDERSCHE EN NIEUWEMEPER COURANT „Wü huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per lcwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: via 2Vi'ë«f20Februarij, 's avonds 6 u. 25 m. „nu Marseille 29 Febr.,'s avonds 6 u. 25 m. .BnVïdi.si22Februarij,'s avonds 6 u. 25m. West-Indië: viaSouthampton 29Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guiuea21 Februarij 's inorg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23Febr. 's morg. 6 u. 25 m. uw via 22 ï'n'ésl Febr's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Februarij. Volgens telegram, Batavia 15 dezer, is het stoomschip Prins Hendrik, gezagvoerder Hendriks, dien dag van daar vertrokken met volle lading, 55 passagiers, 47 kinderen, lste klasse, 19 passagiers 2de klasse en 85 soldaten. De proeftogt van liet stoomschip Conrad, gezagvoerder E. Oort, heeft gisteren plaats gehad en is volkomen ge slaagd. Volgens ontvangen telegram is het schip, dien dag te 7 uren 's namiddags, van Greenoch naar Texel gestoomd. De heer A. C. H. Calkoen, predikant te Nieuwe- Niedorp, heeft voor het op hem uitgebragt beroep naar de Hervormde gemeente alhier bedankt,. Gisteren avond had in het lokaal Tivoli alhier de aangekondigde vierde volksvoordragt in dit saizoen plaats. Keeds eenigen tijd vóór den aanvang was de zaal meer dan vol, de belangstelling bleek zeer groot te zijn. De heer Blok vervulde ditmaal de spreekbeurt. Hij behandelde op bevattelijke en onderhoudende wijze de geschiedenis van het stoomwerktuig en verduidelijkte zijne voordragt door aanschouwelijke voorstelling van hetgeen eerst zeer onvol maakt, van lieverlede eene groote mate van volkomenheid heeft bereikt en besloot met te wijzen op het veelzijdig nut, dat de toepassing van den stoom heeft teweeggebragt. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer van der Dussen, die uit het verhaal van een oud sprookje deze nuttige en behartigenswaardige lessen wist af te leiden een aangename vorm is van groote waardij in liet onder ling verkeer, doch wie alleen op den vorm ziet en niet let op het wezen der zaak komt vaak bedrogen uit. Ein delijk werd door de zangvereeniging Cecilia „liet lied van de klok" van Schiller ten gehoore gebragt. Ook nu werd het talrijke gehoor geboeid door de uitnemende uitvoering van dit treffend schoone lied, waarvoor aan de leden dier vereeniging een woord van openlijke hulde toekomt. Door muziekuitvoeringen werden de verschillende voordragten afgewisseld. Het geheel van deze voordragt heeft, als we ons niet bedriegen, uitstekend voldaan. De aandacht, die ondanks het talrijk auditorium blijkbaar aan de verschil lende werkzaamheden werd gewijd, was onzes inziens het bewijs, dat door de aanwezigen de avond zeer genoegelijk werd doorgebragt. De directie van het materiëel der artillerie dat tot dusverre te Utrecht gevestigd is geweest, wordt met 1 Mei a. s. naar 's Hage overgebragt. Plet wetsontwerp tot heffing der inkomsten-belasting is door de regering in dier voege gewijzigd, dat, behalve ie patent- en de geslagt-belasting, ook de zeep-accijns zal kunnen afgeschaft worden, die 13| ton opbragt. De grondslag blijft 2 pCt. van het zuiver inkomen. In liet ontwerp zijn eenige wijzigingen en verduidelijkingen gebragt. Aangenomen het beroep naar Haarlem, door ds. P. S. van Ronkel, pred. te Zutphen. Bedankt voor het beroep naar West-Zaandam door ds. G. J. van der Flier, pred. te Heemstede. Sedert jaren zwierf te Opsterland en omstreken iemand rond die in de wandeling „gekke Pieter" genoemd werd. Armoedig gekleed ging liij steeds bedelende van huis tot huis en omdat hij in zijn verstandelijke vermogens gekrenkt was, was hij steeds het voorwerp van algemeen medelijden. Dat hij echter niet zoo arm was als menigeen meende, blijkt uit een vondst van 600 aan centen en halve centen welke hij in een heideveld had bewaard. Hoewel krank zinnig, was hij toch zeer spaarzaam en 't is misschien uit vrees voor inbraak, dat hij zijn spaarbank in de vrije natuur heeft gevestigd. De longziekte, sedert Julij 1871 geweken, is te Hoogwoud op nieuw uitgebroken in een stal van 28 run deren, toebehoorende aan K. van Diepen. Twee runderen zijn onmiddellijk onteigend en afgemaakt. Op verzoek van den burgemeester zijn de overige ingeënt. Over het alge meen hebben de boeren daar weinig met het inenten op. De magnetiseur J. J. Weteling, die den 11 Jan. 11. voor de arrondissements-regtbank te Amsterdam teregt stond, ter zake van het onbevoegd verleenen van genees kundigen bijstand, is jl. Donderdag aan de hem ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en deswege veroordeeld tot eene geldboete van 100. Daarna stond diezelfde magnetiseur andermaal teregt, gedagvaard ter zake dat hij, ofschoon de vrijheid missende om de geneeskunst uit te oefenen, in de Haarl. Ct. van 27 Nov. 1871 en in het Alg. Handelsblad van 13, 20 en 27 Nov. en van 4 Dec. 1871, welks bladen alom verspreid en in omloop gebragt zijn, de welbekende advertentie heeft geplaatst. 2 getuigen werden gehoord. Het O. M. requireerde veroordeeling tot 5 geldboeten ieder van 10. Mr. A. F. K. Hartogh, ook thans weder voor den beklaagde optredende, betoogde dat de geïncrimineerde advertentie niet viel onder de bepalingen van art. 3 der geneeskundige wet en concludeerde tot vrijspraak. De regtbank zal 21 Maart a. s. uitspraak doen. Nu weldra de Botermarkt te Amsterdam in een sierlijk plein zal worden herschapen, nu het wegruimen van het Waaggebouw niet meer tot de pia vota behoort, begint men zich ook het lot aan te trekken van het Rembrandtsbeeld op het Kaasplein, bij de oprigting in een hoek geschoven als te gemakkelijk verleende concessie aan de kermis. Er vormt zich een publieke opinie, welke voor den grooten schilder een plaats verlangt in het middelpunt van de markt, welke dan niet langer Botermarkt, maar Rembrandtsplein heeten moet, opdat alle toepasselijkheid verloren ga voor het rijmpje: Men ziet het Rembrandtsbeeld voortaan Op Botermarkt en Kaasplein staan; Dit deed een hoer verbazen. Hij hoorde, 't was een Leijenaar, En hield hem voor den makelaar Van de eerste Leidsche kazen. De Postduiven-Societeit „De Korenbeurs", te Haarlem heeft in hare Vergadering van 13 dezer besloten haar prijskamp met oude duiven te bepalen op Zondag 30 Junij aanstaande. Als punt van vertrek is gekozen de stad Laon in Frankrijk. Voor liefhebbers van duiven zijn zeer billijke voorwaarden gesteld om zich als lid bij deze vereeniging aan te sluiten. Het Prov. Hof in Zuidholland heeft jl. Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van H. J. Snoeij en hem schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, doch het voorbedachtelijke van deze daad niet aangenomen. Hij is veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland heeft gisteren een conducteur derde klasse der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij (lijn AmsterdamRotter dam) belast geweest met het overbrengen van brievenmalen en het op tusschenstations afgeven van brieven en pakketten, schuldig verklaard aan het verduisteren en onttrekken van acten en bescheiden, welke hem in zijne betrekking waren overgegeven. De verduistering bestond hierin, dat de besch. de gomsluiting en lakverzegeling had losgemaakt van brieven, waarvan één aangeteekend was, en daaruit zich een bankbiljet van f 200 en drie coupons a 19.80 heeft toegeëigend. Het Hof heeft den schuldige veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Als een bijzonder teeken des tijds en een tot heden onbekend blijk van verdraagzaamheid,wordt uit Leiden gemeld, dat tot het bijwonen van den laatstgehouden rectoralen maaltijd op den dies natalis der Leidsche hooge- school, nevens den oudsten predikant, ook door prof. Rauwenhoff werd uitgenoodigd de oudste pastoor, en dat aan de uitnoodiging heeft voldaan de R. C. priester en pastoor A. C. Quant, deken van Rijnland, die tot den afloop tegenwoordig bleef en ook deel nam aan den stoet, die den nieuw benoemden rector-magnificus ging geluk- wenschen. (D.) Een commissie uit den raad te Hellevoetsluis is in de zaak der buurtspoorwegen benoemd, bestaande uit den burgemeester en de heereii Brucli en Baumer. Jl. Dingsdag overleed te Utrecht zeer onverwachts de heer L. J. A. baron Quarles de Quarles, ridder van de Militaire Willemsorde 4de kl., gepensioneerd luit.-kolonel van het korps mariniers, lid van de Ridderschap van Utrecht, oud-bevelliebbber en thans bestuurslid van de Utrechtsche vereeniging tot bevordering van 's lands weer baarheid. Leendert Bol, oud 94 jaar en Cornelia Huigen, oud 92 jaar, wonende te Oud-Gastel, mogtenjl. Woensdag hun 70jarig huwelijksfeest vieren en genieten het voorregt beide nog krasse, levenslustige menschen te zijn. Eenige boeren in die gemeente hadden zich tot eene com missie gevormd, om van deze -zeldzame gebeurtenis een feestdag voor het gansche dorp te maken, welke taak hun vergemakkelijkt werd, daar alle ingezetenen daartoe gaarne medewerkten. Daar de gedenkdag op Aschdag viel, heeft men de openbare viering van het feest reeds den 8 dezer doen plaats hebben. Des morgens ten 10 ure werd het bruidspaar door de commissie afgehaald om in optogt naar de R. K. kerk te gaan, waar ter dezer gelegenheid een plegtige dienst werd gehouden. De optogt werd gevormd door de commissie, het bruidspaar in een open met zes paarden bespannen rijtuig, hetwelk voorafgegaan, gevolgd en omgeven was door eene eerewacht van 60 man te paard, de kinderen, klein- en achter-kleinkinderen der jubilarissen, omstreeks 70 personen, een prachtig versierde wagen, waarop zes bloemen strooijende maagden, de harmonie en liedertafel der gemeente, de boogschutterijen en gilden met hunne banieren en honderden belangstellenden. Na afloop der kerkelijke plegtigheid begaf de stoet zich door het dorp, dat allerwege met groen, eerepoorten en toepasselijke opschriften was versierd, terwijl van alle huizen de nationale driekleur wapperde. Na een weinig rust werd de oudjes door de commissie in een logement een diner aangeboden, waar liun menige heilwensch werd gebragt en waaraan zij, niettegenstaande hunne hooge jaren, alle eer bewezen. Onder het dessert voerde de liedertafel eenige toepasse lijke liederen uit, terwijl ook de harmonie eenige muziek stukken ten gehoore bragt. Nadat bruid en bruidegom hun verlangen naar rust te kennen gegeven hadden, werden zij weder plegtstatig huis waarts geleid. Des avonds bragt de harmonie hun en allen die tot het feest hadden medegewerkt serenades en alles liep verder in de beste orde af. (N. R. C.) In 1871 heeft de pokziekte alleen in de provincie Gelderland 787 slagtoffers geëischt. Dingsdag jl. is door de deelhebbers in het Gortelsche bosch, achter Epe, een hertenjagt gehouden. Er zijn dien dag ongeveer 60 herten gevonden, waarvan er 8 werden geschoten. Op het adres van het Yeewaarborg-Genootschap te Baarderadeel, waarbij ter beperking der veeziekte verzocht werd het koninklijk besluit van 4 Dec. 1870 (Stbl. 190) zoodanig te wijzigen, dat al het van besmettelijke long ziekte verdachte rundvee moest worden afgemaakt, is door den minister van Binnenl. Zaken, namens den Koning, te kennen gegeven dat, zoodra de noodzakelijkheid der ver langde wijziging blijkt, daarin zal worden tegemoet ge komen dat intusschen bij toepassing der bestaande bepalingen de longziekte in Holland en Utrecht veel verminderd is en derhalve de uitspraak der ondervinding nader moet worden afgewacht. Voor een vieijarigen os van H. W. de Vries, te Bovenknijpe, werd dezer dagen te vergeefs 485 geboden. In de trekschuit van Groningen naar Winschoten hebben dezer dagen een paar varkens een paar manden met boter geledigd. De eigenaar van de boter vraagt thans schadevergoeding, maar de eigenaar der varkens beweert dat hem schadevergoeding toekomt voor de eventueele kwade gevolgen, die het onmatig gebruik van boter bij zijn dieren kan veroorzaken. De officier van justitie te Winschoten verzoekt op sporing en berigt omtrent Staat Grave, oud 12 jaar, en Koenraad Grave, beiden geboren en wonende te Oude Pekela, tegen wie door de regtbank te Winschoten regts- ingang met dagvaarding in persoon is verleend ter zake s van diefstal, met behulp van buitenbraak en inklimming in een bewoond huis. Het zijn geheel aan zich zelve overgelaten en verwaar loosde kinderen. Waarschijnlijk zwerven zij in Groningen of Drenthe rond. De heer Haffmans heeft uit Venlo dd. 12 dezer het volgende schrijven gerigt aan den minister van Justitie: Het luidt: Excellentie! „Ik ben gewoon met open kaarten te spelen en daarom heb ik de eer UExc. kennis te geven dat ik plan heb bij leven en welzijn in de eerste zitting der Tweede Kamer verlof te vragen om UExc. over mijn ontslag als kanton- regter te interpelleeren. Het spreekt van zelf dat ik naar de redenen zal vragen die dat ontslag gemotiveerd hebben, maar niemand weet, welke houding door UExc. zal aange nomen worden. Ik ben niet zoo indiscreet om daarnaar te informeeren, maar neem toch de eerbiedige vrijheid UExc. „in het belang van den nationalen tijd" te verzoeken, om bijaldien UExc. zou vermeenen feiten te kunnen en te moeten articuleeren betreffende het verwaarloozen van mijn karakter als kantonregter of van mijne ambtsbezigheden, die feiten mij vooraf te willen mededeelen, opdat ik niet, in de vergadering daarmeê verrast en overvallen, ge noodzaakt zou zijn om eenen bekwamen tijd te vragen ten einde mijn antwoord voor te bereiden. Wel is waar, is het niet waarschijnlijk, dat zoodanige feiten en grieven tegen mij bestaan, omdat het mij verleend ontslag eervol is. Maar het onwaarschijnlijke ik kon het ondervinden is soms waar, en bovendien, der duidingen en redeneringen zijn vele. Best is 't, zeker gaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1