HOOI te koop. ADVERTEIMTIËN. Amerika. m GEZONDEN. Inlichtingen overeenkomstig de waarheid. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Marine-Haven JNieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN, ALKMAARSCHE MARKT VAK HEDEN. Correspondentie. irdaj e 30 neve larin a-den een k de De ten. aan elijk mzij- voor land ajn, lijko gin» Uit Cheyenne, een stad in den Noord-Amerikaansclien staat Wyoming, wordt een beschrijving gegeven van de wijze, waarop in dien staat het stemregt, dat aan de vrouwen is verleend, wordt uitgeoefend. De aanneming van de wet, waarbij dat regt aan de vrouw is toegekend, wordt door den briefschrijver alleen toegeschreven aan de omstandigheid, dat de wetgevende magt voor een groot deel was zamen- gesteld' uit oude vrijers, die er belang bij hadden meer wouwen naar het grondgebied te lokken, omdat de voor raad van leden der zwakkere kunne daar uiterst schaarsch was, en de leden van de Wetgevende Kamers dat humo ristische denkbeeld over openbare aangelegenheden koesterden, hetwelk in nieuwe gemeenten niet vreemd is. De eerste maatregel, met bet oog op de nieuwe wet genomen, was de verkiezing van een vrouwelijke vrederegter, een gehuwde vrouw, die in eenvoudige zaken zeer goed uitspraak deed, maar door de regtskwestiën, die gedurig aan haar oordeel werden onderworpen, geheel en al in de war werd gebragt; de advocaten gingen na het voeren hunner pleidooijen een partijtje kaart spelen, om aan het „hof" de gelegenheid te laten op „haar" gemak het vonnis op te stellen, dat altijd in overeenstemming was met het gevoelen van den laatsten spreker. De vrouwelijke regter veroordeelde haar eigen echt genoot wegens dronkenschap, doch moest ongelukkigerwijze voor een onbepaalden tijd de uitoefening van haar ambt schorsen, daar zij moederlijke functiën had te vervullen. De stemming der vrouwen ging zeer geregeld; de vrouwe lijke juryleden gedroegen zich zeer waardig, maar het was een allesbehalve stichtelijk of eerbiedwekkend schouwspel om al de echtgenooten en kinderen aan de deuren en in de gangen geposteerd te zien, die daar hunne vrouwen en moeders met smart wachtende waren, om naar het middag eten te komen zien of voor de wasch te zorgen. De proef neming in Wyoming gelijkt veel op een grap, en dat nog wel een grap, die in langer bestaande maatschappijen zou blijken niet altijd grappig te zijn. Ter voorkoming van eenig misverstand, ben ik aangezocht geworden om eenige inlichting te geven door middel van dit blad, aangaande den Persischen Pastor, die eenige dagen hier toefde en over wien in deze plaats geruchten zijn ontstaan, die volkomen in strijd zijn met de waarheid. Gaarne, o zoo gaarne hen ik dus bereid om mede te deelen wat ik weet, terwijl de wel-ed. heer Bakker met volvaardigheid daartoe eenige ruimte in ZEds. blad aan mij heeft afgestaan. Ik acht mij er des te meer toe gedrongen, niet slechts om de reputatie van den vreemdeling, die zich zeiven niet kan verdedigen, te handha ven, maar ook om te verzekeren, dat de geachte leeraars dezer plaats, evenmin als ik, niet bedrogen zijn geworden door een 011- edelen oplichter. Onze eer, dat is die van de Heldersche predikanten, is er dus ook mede gemoeidalsof wij ons zoo gemakkelijk zouden laten bedriegen? En aan niets minder dan aan bedrog kan en mag hier gedacht worden. Daarvan moet geene sprake zijn. Welaan, laat mij de merkwaardige geschiedenis mededeelen. In het midden der vorige week kwam van elders tot ons over een man, uit wiens kleur en gelaat al dadelijk was op te merken, dat hij geen Europeaan, veel minder een zoon van het „ruwe Noorden" kon geacht worden. Er ligt iets aandoenlijks in om een lijdend natuurgenoot te ontmoeten, meer nog in de ontmoeting van een vreemdeling die in nood is en die, van uit verre streken, hier de Christelijke lief dadigheid komt inroepen. Zoo iemand dwingt u eerbied af, omdat hij toont vertrouwen te stellen in uw land. En Holland was immers altijd de toevlugt voor noodlijdenden, bannelingen en ver volgden? Daarom smart het mij zoo dat deze man, sedert Maan dag, zulk een ongunstig onthaal hier vond, iets waaronder hij en zijn geleide diep gebogen gingen. Hij bezocht ook mij. Wat kwam hij doen? Welke is zijne geschiedenis? Hij kwam bescheidelijk vragen om hulp. De nood drong hem om geldelijke hulp te vragen. Waartoe? Waarvoor? Voor hem zeiven, om hem de geeselstraf te doen ontgaan, om hem daarvoor te bewaren. Pastor Joöehanan zóó is zijn naam behoort tot de Persi- tche Evangelische Kerk, die hij als leeraar dient. Een getuigenis uit Glasgow luidt als volgt: „Mr. Jooachanan is a native pastor of the Evangelistic Church in Persia, and a graduate of the Ame rican Mission Seminary in Orumiah, from whom he brings Testimonials." Zijn vader stierf en liet een schuld achter van 400 toomans of hst. 175, dat is dus circa f 1800 Hollandsch. Naar eene Persische wet moeten de betrekkingen der overledenen instaan, bijaldien deze een geldschuld nalaten, voor de som en, zoo zij niet kunnen vol doen, worden zij meedoogenloos gegeeseld. De bedoelde pastor kon die som van f 1800 niet betalen, en ook zijne arme gemeente was niet hij magte hem daaraan te helpen. Om het schavot, als Evangelisch leeraar onder eene Persische en Mahomedaansche bevolking, te ontgaan, verliet hij zijn land, zijne gemeente, vrouw en kinderen, om hier. ook hier te vragen om eene penning tot redding, opdat hij zijn rag niet zon behoeven te krommen onder de geeselslagen van den beul uit Persië. Ziedaar in weinige woorden zijne geschiedenis, zijn lot, zijn toestand beschreven. Wie kan, wie mag weigeren als er zulk een bedelaar aan uwe woning verschijnt? Zijne papieren, zijn pas, de aanbevelingen van geachte en bekende mannen ook in ons land, alles was in orde. De heer Neurden- hurg, directeur van het Zendingshufs te Botterdam, gaf mede getuigenis dat de vreemde Pastor kon vertrouwd worden. Dadelijk, na een en ander gehoord en onderzocht te hebben, nam ik mij voor in mijne gemeente voor hem te collecteeren, wat Zondag morgen ook met gunstig gevolg is geschied. In de kerk te Huisduinen heeft ds. Margadant hetzelfde gedaan. Ook bij ds. Sonstral en in het gebouw der Evangelisatie werd eene collecte gehouden. De weleerwaarde zeer geleerde heeren Bron en ICremer, waren mede bereid om den Persischen pastor eenigermate in zijn treurig lot te steunen, maar het scheen dat de eerwaarde kerkeraad der Hervormde gemeente bezwaar maakte om in de kerkgebouwen te collecteeren. Daarop gaf ds. Bron de volgende aanbeveling: „De ondergeteekende verklaart, dat hij na inzage hunner stukken en na gehouden correspondentie met den heer J. C. Neurdenburg, directeur van het Zendingshuis te Botterdam, ten volle overtuigd is, dat de zich noemende Pastor Joöehanan en zijn geleide ter goeder trouw zijn; en neemt de vrijheid den nood van genoemden Pastor aan alle weldadigen aan te hevelen." (get.) G. Bron. Verrijkt door deze minzame aanbeveling, wilde de weleerw. heer F. F. Soi.stral, proponent alhier, zich belasten om met den Pers hij eenige aanzienlijken te dezer plaatse de weldadigheidszin op te wekken, maar.... onze waarde burgervader, de weledel achtbare heer Stakinan Bosse, maakte zwarigheid om hiertoe zijne toestem ming te geven. O, ik maak mij sterk en geloof zeker, dat onze geachte burge meester het mij niet ten kwade zal duiden als ik, na de geschie denis hier vermeld te hebben, nu in het openhaar met ds. Bron, alle weldenkenden en weldadigen vriendelijk uitnoodig om hunne hand eens te openen voor dien ongelukkigeu Persischen leeraar, terwijl de weleerw. heeren Bron en Kremer zeker wel zoo goed zullen willen zijn, elke gave, tot dit doel afgezonderd, te ontvan gen, om die aan het slagtoffer van zijns vader's schuld en de prooi d'une loi scandaleuse over te maken. Ach, ik weet wel dat wij hier met een vreemd verschijnsel te doen hebben. Maar laten we in gedachtenis houden, dat de Persische Christenen eene zeer geringe minderheid, een arm hoopke slechts uitmaken onder de aanhangers van het Persisch Dualisme en de volgers van Mahomed's halve maan. Bovendien, óns land, zoo bevoorregt en zoo rijk, levert ook wel eens vreemde verschijn selen op. Bij het lezen van sommige annonces in onze bladen, wordt dikwijls mijn nationaal gevoel erg geschokt en vooral mijn predikants-hart diep getroffen. Onlangs vond ik verscheidene malen eene aanvrage om geld voor eene predikants-weduvve, ten einde een zaakjete beginnen. Niet lang geleden nog ontmoette mijn oog - ik meen in de Nieuwe Rotterdammer eene geschrevene bede om geld voor eene 70jarige predikants-weduwe, die „in armoede en onder gebrek" haar einde naderde. VerschrikkelijkDeze verschijnselen doen zich voor in het rijke Nederland, waar weduwen van godsdienstleeraars, die jaren lang welligt de Hervormde Kerk dienden, wegkwijnen, zonder dat er eene hand is die de tranen wegwischt en balsem giet in de wond. Dan schaam ik mij voor mijn eigen vaderland, en menigmaal ver blijd ik mij, dat de vreemdelingen onze taal niet verstaan. Dan ook kunnen zij ons niet treffen door hun veroordeelend vonnis. Laten, we ons alzoo niet verwonderen, dat een arme Pers zijn land verliet om aan ons een aalmoes te vragen, bij de ervaring dat hier weduwenvan predikanten er om bidden. Helder, B. C. FELIX, 14 Februarij 1872. Predikant. Dezer dagen vernam ik, dat er pogingen werden aangewend om in 't bezit te komen van 't gebouw tot Godsdienstige en Zedelijke Ontwikkeling aan de Vischmarkt. Zonder in beoordeeling te willen treden wat aanleiding kan geven tot het doen dier pogingen, en evenmin over die pogingen zelve, gevoel ik mij ter wille der waarheid verpligt, een en ander meê te deelen naar aanleiding van de argumenten die te dier zake zijn verspreid, ter bereiking der pogingen hierboven genoemd. Onder meer vernam ik dat werd aangevoerd, „'t gebouw beant woordt niet meer 'aan het doel," ook „het wordt bijna niet meer gebruikt," zelfs werd er gesproken „'t gebouw staat toch leeg." Wat is er nu van deze zaak? Yoor ongeveer 16 jaren werden er door den ondergeteekende, op het zoogenaamde Strooijendorp, godsdienstige toespraken gehouden, en wel in een ouden houten keet, door de bewoners (thans nog bewoners van het tegenwoordige gebouw) daartoe welwillend, zelfs met opoffering afgestaan. Die godsdienstige bijeenkomsten werden gehouden Dingsdag avond van 7 8 ure, en druk bezocht. Doch daar dreigde een groot gevaar; er kwam eene verordeningdat genoemd Strooijendorp moest wor den opgeruimd, de grond verkocht en door nieuwe woningen vervangen. Mijne werkzaamheden aldaar schenen te moeten vervallen, wat velen en ook ik zelve regt jammer vonden. Wat aan te vangen? Op mijn verzoek vormde zich een commissie, om pogingen aan te wenden tot verkrijging van een ander, en dan ook doelmatiger gebouw. Die pogingen werden met gunstig gevolg bekroond; door rentelooze voorschotten van f 25 kwam de henoodigde som nagenoeg bij elkander, terwijl in de statuten werd opgenomen, dat er 's jaarlijks, zoo mogelijk, aandeelen zouden worden uitgeloot; en wanneer alle aandeelen zouden uitgeloot zijn, dan zou het gebouw in eigendom aan de Hervormde kerk overgaan. Een nieuw gebouw verrees, waardoor ik mij in staat zag gesteld, mijne godsdienstige voor dragten te kunnen voortzetten. Die werkzaamheden zijn en worden nog onafgebroken door mij voortgezet, ofschoon in deze winter iets gewijzigd, maar niets ver minderd op dit oogenblik heb ik in dit gebouw ruim honderd leerlingen, zoo jongen als ouden, waarvoor ik op verschillende uren en avonden werkzaam benvoor ieder kan dus het ongegronde blijken der bewering: ,/t gebouw beantwoordt niet aan zijn doel," of „wordt bijna niet meer gebruikt," en diergelijke. Wil men gaan redeneeren: „dat gebouw kan nog wel op andere wijs en wat meer gebruikt worden, enfin! dat is ieder zijn wijze van zien, alleen kom ik op tegen de onjuiste voorstelling, welke men van de zaak heeft gegeven. Doch er is nog meer. Gesteld, het gebouw moest door mij en mijne leerlingen worden ontruimd, (wat mij, bij mijne naauwe betrekking op het gebouw, niet zeer aangenaam zou kunnen zijn) het is bijna zeker dat door den kerkeraad voor die leerlingen geen andere plaats kan aangewezen worden om hen te ontvangen, daar de eenigste plaats, de Consistorie in de Nieuwe Kerk, door predi kanten, en ook gedeeltelijk door mij zelve wordt gebruikt; terwijl de afstand, vooral voor jonge kinderen van de Binnenhaven, Onrust, enz., naar genoemde Consistorie wel niet als zeer doelmatig zal geacht wordenter getrouwe hijwoning van het godsdienstig onderwijs. Ergo; Mijnheer de Bedacteur! mag ik voor bovenstaande een plaatsje verzoeken in uw blad, ge zult daardoor verpligten UEd. Dienaar, J. B I N N E B, Godsdienst-Onderwijzer bij de Hervormde gemeente. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Februarij. 1 p O Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 16 12 ono. 7k. 752.93 - 7.03 - 0.4 - 4.5 0.9ojweingolv 17 8 ztw. 0.4„ 754.78 - 5.17 1.2 - 1.1 0.96 Vlak. 17 12 zw. 1.3„ 756.71 - 3.24 4.8 f 0.6 0.88 n Van 9 tot 16 Februarij 1872. ONDERTBOUWD: T. J. D. Haentjens, stuurman ter koop vaardij, wonende te Amsterdam en R. Drager. A. J. Stegmeijer, lste kuiper bij de Marine en A. de Leeuw. GEHUWD: C. J. van Renswoude en M. Dam. J. F. Dissel- köter en G. I'etmse. K. van Olm en H. C. Koning. BEVALLEN: J. Körber, geb. de Vos, (D.). M. Steeman, geb. de Groot, (D.). L. H. H. Bruijnzeel, geb. Schooneman, (Z.). H. Lammers, geb. Bijl, (Z.). A. van Straaten, geb. van Twuijver, (D.). C. Helder, geb. Selman, (Z.). H. Mos, geb. Bood, (D.). A. Visser, geb. Liphuizen, (D.). W. C. Kaan, geb. Noot, (D.). C. E. Lunet, geb. van der Haar, (D.). E. Deiss, geb. de Wijn, (Z.). J. E Rijkers, geb. Veldman, (D.). A. Verbeet, geb. Bakker, (Z.). Z. Visser, get?. Meijer, (Z.). H. Strengers, geb. van Dieten, (D.). P. Boon, geb. Krijnen, (Z.). C. Altelaar, geb. Selderbeek, (D.). H. Sant, geb. Kool, (Z.). T. Lak, geb. Luken, (Z.). OVERLEDENP. Romkes, circa 3 maanden. E. Hellendoorn, geb. Helgering, 43 jaren. A. C. van Veen, 6 maanden. J. Ver- faille, circa 4 maanden. G. A. L. Lutz, 56 jaren. W. F. Basie, 13 maanden. A. Bethlehem, circa 4 maanden. C. Brandenburg, 27 jaren. F. de Graaf, geb. de Geus, 78 jaren. H. Tietz, geb. Dirks, 63 jaren. Van 1 tot 15 Februarij 1872. ONDERTROUWD: J. Kok, weduwnaar van S. Klos en D. Biersteker wed. P. de Graaf. GETROUWDGeene. BEVALLEN: A. Liseet, geb. Beemster, (D.). J. Groenleer, geb. Zuidijk, (D.). E. Wiggers, geb. Dekker, (D.). R. Haagenaar, (D.). J. Touwslager, geb. de Groot, (Z.). D. Schenk, geb. Pronk, (Z.). T. Kater, geb. IJf, (Z.). T. Huiberts, geb. Dekker, (Z.). OVERLEDEN: G. Bruin, lOweken. A. Zwaan, bijna4maanden. Antje Oom, 22 jaren. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Febr. Agatha. D. H. v. Wijk. BuenosAyre3. 17 Nehalennia. D. Gaalf. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 15 Febr. Mera. J. Roberts. Duinker&Goedk. Taganrog. 16 Emerald. W. Lull. van Vliet Co. Savannah. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hawk.* C. Hardv. Huil. Ballast. ZurMühlen &Co. *Ora in het bassin te laden. Aangevoerd 110 stapels Kaas, wegende 21746 kilogram. Prijzen: Kleine f 30, Commissie f 26, Middelbare f 35,50. Laagste prijs f 16, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer 1755 hectoliters, waaronder 200 heetol. Tarwe, 220 hectol. Rogge, 350 heetol. Gerst en 790 hectol. Haver. Er werd verkocht: Tarwe f 11,75, Rogge f 8, Gerst 56 kilo f 4,50, 63 kilo f 5,50, Chev. 70 kilo f 7,50,-Haver 40 kilo f 3,25, 45 kilo f 3,75, 50 kilo f 4, 53 kilo f 4,25, Paardenhoonen f 7,50, Kanariezaad f 9,25. 5 Paarden bov.'tj aar f 40a 90 Veulens - a 1 Koeijen -110a Vette Kalveren - a 111 Nuchtere dito - 4 a 22 171 Schapen - 11a 28 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f a 41 Magere dito - 10a 20 64 Biggen ben. 10 w.- 6a 10 6 Bokken en Geiten - 3a 7 Kleine dito c a Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. cl00al05 Weersgesteldheid: 16 Febr. 12 u. Digthewolkt, bet.r., sneenwb. 17 F'ebr. 8 u. Bewolkt, helder, mooiweer. 17 Febr. 12 u. Beneveld, mooiweer. Gevroren dikle van 16-17 Februarij 7 millimeters. Een ingezonden stuk betreffende de nieuwe brandspuit te Oud- carspel moet wegens te late ontvangst tot het volgend nummer blijven liggen. Ondertrouwd J. DE VKIES EN N. K E O O N. Nieuwediep, 16 Februarij 1872. RECEPTIE 18 Februarij. Algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter M. KIKKERT, geb. DEKKER. Helder, 17 Februarij 1872. Heden overleed, na een langdurig maar onderworpen lijden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder FRAK Cl JNT JE DE GEÜS, weduwe van JOOST DE GRAAF. Hoezeer de geliefde afgestorvene den eerbiedwaardigen ouderdom van ruim 78 jaren mogt be reiken, zoo was toch baar weggaan voor ons te smartelijker, omdat zij ons steeds eene goede raadsvrouw, eene innig liefhebbende moeder is geweest; wat wij dan ook in de brave afgestorvene verliezen, zullen allen beseffen die haar in liaar leven en wandel gekend hebben. Nieuwediep, 15 Februarij 1872. Uit naam van Kinderen, Belmwd- en Kleinkinderen, A. DE GRAAF. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, onze - geliefde Moeder en Beliuwdmoeder H E L E N A TIETZ, geboren DIRKS, in den ouderdom van ruim 63 jaren. Helder, 15 Februarij 1872. Uit naam harer Kinderen en Behuwdkinderen, H. JANSSEN. Ongeveer IS a 30,000 kilo puik best gewonnen WIERIIïfiERWAARDSCH HOOI, staande in de onmid- delijke nabijheid der vaart. Te bevragen in persoon bij A. R O M A R, te Wieringerwaard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3