i." 1872. N°. 22. re Woensdag 21 Februarij. 30 Jaargang. BEKENDMAKING. nts, Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. Binnenland. kend, ondei HELDÉRSGHE NIEUWEMEPEft COURANT ,,W ij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 190, K- •wtei -3,- VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: via Triest 5 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. Marseïlle 29 Febr.,'s avonds 6 u. 25 m. -BW)irfm'22Februarij,'s avonds 6 u. 25m. West-Indië: viaSouthampton 29Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guiuea: 21 Februarij 's morg. 6 u. 25 m. h Kaap de Goede Hoop23 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. h u n h via 22ï«è'siFebr. 's in. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter openbare kennis, dat op heden door hen voorloopig zijn vastgesteld en van af heden tot en met den 7 Maart a. s. van des morgens 912 en des namiddags van 57 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd: s. Het Voljaarskohier van den Hoofdelijken Omslag over het dienstjaar 1872. b. Het Voljaarskohier der belasting op de Honden over het dienstjaar 1872, en c. Het Suppletoirkohier der belasting op de Honden over het dienstjaar 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 20 Februarij 1871. L. VERI1EY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Februarij. Gisteren werd de 55ste verjaardag van Z. M. onzen geliefden Koning alhier gevierd. Van de openbare en van verscheidene bijzondere gebouwen, gelijk mede van de schepen in onze havens wapperden de vlaggen, terwijl de oorlogs vaartuigen waren gepavoiseerd. Een en ander op den middag begunstigd door een heerlijk Februarij-zonnetje, gaf onze plaats een regt vrolijk aanzien. Van Zr. Ms. wachtschip werd met bet geschut het gebruikelijk salut gegeven. De parade van bet garnizoen werd afgekommandeerd. Des namiddags hadden in de kazernes der infanterie, artillerie en mariniers militaire assauts plaats, waar hetzij door meesters en prevots blijken van geoefendheid werden gegeven en nieuwe titularissen op de gebruikelijke wijze bevorderd en met diploma's vereerd werden. Het jaarlijksch assaut der adelborsten van het Koninklijk Instituut had reeds jl. Zaturdag avond plaats. De daarvoor bestemde zaal was voor deze gelegenheid prachtig ingerigt, smaakvol gedecoreerd. We zagen zelden een trophée zoo keurig en van alle attributen voorzien op de scheepvaart betrekking hebbende. Tot in de kleinste bijzonderheden was hier alles vereenigd. Uitvoeringen van het stafmuziekkorps der marine, onder directie van den kapelmeester Weckesser, luisterden dit feest op. Een aantal genoodigden woonden deze feestviering bij en overtuigden zich, dat de vaardigheid in het behandelen der wapenen bij de adelborsten, onder de leiding der onderofficieren J. B. Uittembroek en J. de Mutsert, eene ijverige beoefening vindt. Met een zeer geanimeerd bal werd dit assaut besloten. Aan den avond van 's Konings verjaardag werd in Musis Sacrum een extra casino gegeven. Ook hier prijkte een nette trophée in de versierde zaal. Talrijker dan gewoonlijk was dit bal bezocht en de dames schitterden bijzonder door regt smaakvolle toiletten. Aan het soupé werd door den schout-bij-nacht J. van der Meersch een hartelijke dronk gewüd aan ons geëerbiedigd hoofd. De luit.-kol. der mariniers J. J. Soer, bedankte spreker met een enkel woord en drukte tevens den wensch uit, dat het dezen verdienstelijken hoofd officier bij zijn vertrek van hier wel moge gaan. Met dave rend applaus werden beide dronken begroet. In Tivoli had een vrijkorps-bal plaats; de uniformen der verschillende wapens werden er gezien, 't Muziekkorps van 't vrijkorps deed zich herhaaldelijk hooren. De diploma's werden aan overwinnaars in den laatstgehouden schietwedstrijd uitgereikt. Vervolgens had een assaut plaats en werd de tamboer van Peursen tot meester op den korten en prevöt op den langen stok bevorderd. Het assaut der mariniers en het vrijkorps-bal werden vereerd door de tegenwoordigheid van den heer schout-bij-nacht, directeur en kommandant der marine alhier. Met de overname uit het Utrechtsch Dagblad van de volgende dichtregelen, van een onzer meest geliefde dichters, sluiten wij ons verslag over de feestelijkheden van gisteren. „Je Maintiendrai." De Koning leve Een dankbre natie schraag zijn troon! Haar liefde is perel aan zijn kroon. „Je Maintiendrai." De Koning leve! „Door vrijheid groot." De Vrijheid bloeije! Oranje in 't hart en niemands knecht De vrijheid is het heiligst regt. Door vrijheid groot." Zij bloeije en groeije! „Eendragt maakt magt." De Vrede blijve! Eén vorst, één volk, één wet, één wil Geen godsdiensttwistgeen staatsgeschil „Eendragt maakt magt!" Haar werk beklijve! God zij met ons." Alleen Zijn zegen Geeft aan ons pogen kracht en. klem. God zij met ons, en wij met Hem! God zij met ons, in voor en tegen! De mailboot Conrad, kapitein E. Oort, is gisteren alhier van Greenock aangekomen. - Het stoomschip Prins van Oranje, gezagv. Braat, is jl. Zondag middag ten 12 ure te Port-Saïd aangekomen. Heden morgen werd met militaire honneurs ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den marinier C. Brandenburg, ridder der Militaire Willemsorde. In 27jarigen ouderdom overleed hij aan een kortstondige ziekte in 's Rijks Marine hospitaal. Bij de laatste expeditie aan de Kust van Guinea verwierf hij zich liet vorstelijk blijk van moed en beleid. Verscheidene ridders dier orde vergezelden de stoet. -De eerste nieuwe aardappelen uit Noordholland ge teeld in den kouden grond, zijn aan Z. M. den Koning aangeboden door W. Leenderts Pz., boomkweeker en bloemist te Medemblik. Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer bij de hervatting harer werkzaamheden ook ontvangen een wets ontwerp tot herziening der wet, regelende de burgerlijke pensioenen. Behalve onderscheidene verbeteringen, welke de ondervinding noodig maakte, moet ook de doorloopende korting op het tractement opgeheven zijn. In het Nederlandsch Jaarboekje der posterijen, 18711872, wordt het volgende uit de Illustrirte Zeitung medegedeeld „De duiven worden van het bestemmingsoord naar eene andere plaats verzonden, liet liefst als er jongen in het nest zijn. Weinige dagen vdór het afzenden worden ze in het donker gezet, zonder eten.. Komen ze nu in de lucht dan werkt: lo. de liefde tot de woonplaats2o. de geslachts drift en liefde voor de jongen3o. het in het donkere gescherpte oog en 4o. de honger. Dit was ook de wijze waarop men in de oudheid handelde. Varro verhaalt, dat de toeschouwers in de Romeinsche amphitheaters na iederen strijd der gladiatoren briefduiven zonden, om aan verre vrienden de namen der overwinnaars mede te deelen. Bij de belegering van Jeruzalem viel een duif, voor de bele gerden bestemd, in handen der belegeraars, die daardoor den aantogt vernamen van ontzet, waardoor zij des te heviger aanvielen en Jeruzalem innamen. Sultan Nureddin Mahomed stichtte eene volledige duivenpost-inrigting, die 80 jaren stand hield, tot zij in 1258 door de verovering van Bagdad door de Mongolen te niet ging. Onder Napoleon I was er eene geregelde duiven-cor respondentie tusschen Parijs en Brussel, om de nommers op te geven waarop in de loterij prijzen waren gevallen. De briefduif is zwaarder dan de gewone duif en weegt soms 1 pond. De briefjes werden eerst om den hals ge hangen, later onder de vleugels, nog later om de pooten gewondendoch wanneer de duif dorstig ergens ging drinken, dan ging liet briefje daardoor dikwijls te loor. Men liet de duiven wel eerst een voetbad van azijn nemen, om liet vroegtijdig dorst krijgen tegen te gaan. Nu wordt het briefje om de middelste staartveder, die altijd onbe wegelijk is, bevestigd." - Te Noordscharwoude is aan de .Brielsche hoofdcom missie voor de nationale feestviering op 1 April a. s. over gemaakt de som van 40. Ook de inzameling ten behoeve van een schoolfeest op genoemden feestdag is naar wensch geslaagd. Ook te Nieuwe Niedorp heeft zich eene sub-commissie gevormd, tot regeling der feestelijke herdenking van den 1 April 1572. Eerlang zal zij aan de ingezetenen een lijst aanbieden tot inzameling van giften, waarvan een deel voor de hoofdcommissie in den Briel zal worden afgezonderd, en het overige voor een nader te bepalen volksfeest zal worden bestemd. Die sub-commissie bestaat uit de heeren D. van der Stok, burgemeester, J. A. van der Hucht, Rijks ontvanger, M. Haringhuizen, landeigenaar, K. van der Meuien, Doopsgezind predikant, G. Swartsenburg, genees heer en A. C. H. Calkoen, Hervormd predikant. De gemeente Medemblik heeft voor de som van vijftig duizend gulden deelgenomen in den Noordhollandsch W estfrieschen-spoorweg. Te Huizen, bij Naarden, geraakte jl. Donderdag avond de koornmolenaar E. van den Born, bij het ophijschen van koorn, met zijn linkerarm in het touw verward; hij werd zestig voet hoog opgevoerd en viel toen van die hoogte neder, terwijl de arm, bij den schouder afgescheurd, hoven in het molenwerk bleef hangen. De ongelukkige man verkeert in zeer bedenkelijken toestand. De verjaardag van Z. M. den Koning werd gisteren in de residentie feestelijk gevierd. Overal wapperde de nationale vlag en de Oranje-wimpel, en het carillon deed feestelijke liederen hooren. Ten 12 ure had eene receptie ten Hove plaats. Het gala-diner, ten paleize gegeven, werd o. a. door de ministers bijgewoond; ook de minister van Buitenlandsche Zaken gaf een diner, waartoe het geheeie corps diplomatique was uitgenoodigd. De parade, door het garnizoen in de Malie baan gehouden, lokte vele toeschouwers tot zich. De troepen werden geïnspecteerd door de generaal-majoor Mac Leod en gecommandeerd door den kolonel van het 1ste regiment huzaren, jhr. des Tombes. Jl. Zaturdag overleed te 's Hage mr. J. K. baron van Goltstein, in leven minister van Staat, oud-lid en president van de Tweede Kamer, oud-minister van Buitenl. Zaken, laatstelijk lid van de Eerste Kamer voor de provincie Utrecht, kommandeur der orde van den Nederi. Leeuw en grootofficier of ridder van onderscheidene andere orden. Jl. Zaturdag overleed te Utrecht de heer W. H. de Heus, ridder der orde van den Nederlandsclien Leeuw en lid der Provinciale Staten. Op de gisteren te Utrecht gehouden vastenavond paardenmarkt waren 864 paarden aangebragt; de handel was zeer levendig voor het buitenlandvoor het binnenland was de handel weinig beteekenend. Jl. Zaturdag morgen 10 ure had aan het station ZeistDriebergen bij de Odijkersteeg een verschrikkelijk ongeluk plaats. De spoorwachter E. van Daatselaar stond met den te Driebergen gestationeerden rijks-ambtenaar Lautenslager op den weg te praten, juist op het oogenblik dat twee goederentreinen elkander zouden passeren; slechts een er van bemerkende, wilden zij voor dezen wijken en werden ongelukkig door den ander overreden. Daatselaar werd als het ware verpletterd en was terstond een lijk, terwijl Lautenslager zoodanig gekwetst werd, dat men hem meer dood dan levend in de wachtkamer van het station bragt. Niettegenstaande de spoedig aangebragte genees kundige hulp, is hij reeds overleden. Men denke zich den toestand van hunne gezinnen, daar Daatselaar een vrouw met drie nog onverzorgde kinderen achterlaat, terwijl de vrouw van Lautenslager en haar 9tal kinderen hun ver zorger verliezen. (U. D.) De feestcommissie te Vlissingen is, uithoofde van de beperkte middelen, niet in de gelegenheid om aan het feest op 6 April '72 die uitbreiding te geven, die zij zich had voorgenomen. Zij bepaalt zich thans tot het engageeren van een paar muziekkorpsen, vlaggen, illuminatie en het afsteken van een vuurwerk. Jl. Donderdag avond werd in de Concertzaal te Sneek eene vergadering gehouden, zamengeroepen door eenige personen, die belang stelden in den aanleg van den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg en die ten doel had een definitief sub-comité te vormen. Niet groot was het getal opgekomenen, maar toch waren de gevoerde discus- siën niet van belang ontbloot. Zij bepaalden zich voor namelijk tot aanprijzing van de ontworpen lijn, die zeer veel kans van welslagen aanbiedt en tot bespreking van de mogelijkheid en wenschelijkheid, om eene vereeniging van het Harlinger-Heerenveensche comité en het Noord- hollandsche tot stand te brengen. Ten slotte werd met eene meerderheid van 17 tegen 5 stemmen beslist een definitief comité te vestigen en tevens eene commissie te benoemen, aan welke is opgedragen zich met beide veree- nigingen te verstaan, ten einde ze zoo mogelijk ineen te smelten. De postbode van Balk op Tjerkgaast is jl. Donderdag morgen in de sloot verdronken gevonden. Men denkt, dat hij aangevallen, vermoord en toen in het water geworpen is, althans zijne kleederen waren verscheurd en zijn geld en horologie verdwenen. Het brievenpakket is in onge- deerden toestand aan den weg gevonden. Als eene zeldzaamheid deelt men uit lieerde mede, dat op den stal van den heer Vas Visser aldaar een os staat, welks gewigt door deskundigen geschat wordt op 700 kilogram schoon aan den haak. Tot een lesje voor hen, die het onderste uit de kan willen hebben, wordt het volgende gemeld: Twee heeren te Meppel hadden eenige porceleinen kommen, waarvoor een bod van 42 geweigerd werd. Voor eenige dagen zoude door een kennis, te Amsterdam, het onderste uit de kan worden gehaald. Men slaagde echter niet en de kommen werden weder in den reiszak gepakt. Alles zoude goed gaan, voor stooten waren ze behoed, doch voor den val van den goeden kennis met zijn reiszak, bij het afstappen der boot te Genemuiden, moesten ze.... bezwijken en vielen totgruis. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat een mèrrie van den lieer J. van Wijk, op den Oudenwaard te Avezaath, binnen 8 jaren 9 veulens, allen merriën, heeft geworpen, waaronder geen tweelingen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1