1872. N°. 25. Woensdag 28 Februarij. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HËLDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdao namiddag. Abouneincntsprijs per lavartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: 31 O I, E 1 E E I X, K°. 103. Prijs der Advertentiën: Yan 14 regels CO cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oosl-Indië: via Triest 5 Maart, 's avonds 0 u. 25 m. „nu Marseille 29 Febr.,'s avonds 6 n. 25 m. „„u Brindisi 7 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indièvia Southampton 29Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinca: 3 Maart 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede IIoop: 8 Maart 's morg. 6 u. 25 m. „vu u via Triest 7 Maart 's m. G n. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Februarij. De ongeregeldheden te Antwerpen maken in de laatste dagen een aanzienlijk deel uit der belangrijke staatkundige tijdingen uit het buitenland. Wij wijden er hierachter een afzonderlijke rubriek aan toe. Niet onduidelijk blijkt uit die berigten, dat de beide staatkundige partijen in België, de clericalen en liberalen, partij kiezen voor en tegen den graaf van Chambord. Uit Frankrijk verneemt men echter tot heden toe nog niets van ernstige pogingen, door de legitimisten aangewend, om Henri V ten troon te doen stijgen. De Alabama-kwestie, hoezeer nog niet tot hare oplossing genaderd, vertoont eenige hoopvolle verschijnselen. Van onderscheidene zijden wordt in Amerika op vredelievende schikking aangedrongen. Evenwel ontbreekt het ook niet aan dezulken, die van wapening spreken. De nota, door den Britsclien minister van Buitenlandsche Zaken aan het gouvernement te Washington toegezonden, is thans in onderzoek, terwijl inmiddels de dagbladen hunne meening verkondigen en sommigen zich zelfs voordoen alsof ze over vrede of oorlog hebben te beschikken. De Evening Post drukt den wensch en de verwachting uit, dat de regering van Engeland ten spoedigste een voor stel tot schikking zal doen, aannemelijk voor beide partijen. Het blad acht een oorlog naauwelijks denkbaar. Een der Amerikaansche staatslieden noemde dezer dagen liet ver keken der vriendschapsbetrekkingen tusschen beide natiën een zonde tegen de beschaving. Volgens een berigtgever uit Washingliton moeten zelfs de Amerikaansche leden der commissie van scheidsregters erkennen, dat de vordering van de Vereenigde Staten niet geheel in orde is, tengevolge waarvan bij de Britsche regering ernstige bezwaren gerezen zijn. De zeildag van Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Wasse- naer naar de Kust van Guinea, onder hevel van den kapt. ter zee I\. L. de Haes, is bepaald op den 4 Maart a. s. Zekere J. H., koopman in eijeren en vogels, van Wieringen, heeft jl. Zaturdag avond, tusschen acht en negen uur, eene poging tot moord gepleegd. In een koffijlmis zittende, heeft hij een pistoolschot gelost op een persoon die liem nagenoeg vreemd was en hem na eene onbeduidende woordenwisseling had toegevoegd „snippenschieter." Hier over verbolgen, haalt J. II. een pistool uit den zak, geladen met ganzenliagel, schiet het af en treft gedeeltelijk den persoon dien hem dat woord toevoegde in liet linkeroog en hoofd. Na liet bedrijven der misdaad ontvlugt J. H., loopt de haven op en scheen zich te willen verdrinkengelukkig weet men hem te pakken. Aan de politie overgeleverd, gaf hij zijn spijt te kennen den bewusten persoon (een sjouwerman) niet doodelijk getroffen te hebben. Sedert geruimen tijd had men opgemerkt, dat de man in zijn verstandelijke vermogens gekrenkt was. In 's Rijks marine-hospitaal werd de aangevallene ver bonden en zal spoedig van de bekomene wonden genezen zijn. Jl. Zaturdag viel een knaap van de loopplank van een der alhier in de haven liggende schepen in de haven; dadelijk deed men pogingen om hem te redden, maar de stroom was te snel, zoo dat hij spoedig zou gezonken zijn, zoo niet zekere J. Rossel, kantoorlooper van den cargadoor K. van Vliet, in liet water ware gesprongen en liet geluk had gehad den drenkeling te redden. Een huisvader, die jl. Zondag avond liet bruidsfeest van zijn dochter vierde, is, nadat hij zich "verwijderd had, door een noodlottig toeval in den regenbak gevallen en jammerlijk verdronken. Naar men verzekert, zal eerstdaags liet besluit van den minister van Oorlog bekend gemaakt worden, waarbij de taptoe afgeschaft wordt. Tot commissie-leden voor de oprigting van een Geuzen-gesticht voor weezen en verminkte zeelieden zijn door de Nederlandsche Oranje-vereeniging o. a. benoemd de heeren J. L. Bernliardi, J. J. II. Kemmer en P. van den Bosch, te Utrecht, die tevens belast zijn de gelden "i ontvangst te nemen. De commissie heeft reeds 3000 ontvangen. Jl. Donderdag is eerstgenoemde met een paar afgevaardigden uit andere plaatsen naar den Briel geweest en heeft aldaar voor gemeld doel een groot huis aange kocht, dat, met den tuin, een oppervlakte heeft van 1206 vierk. Nederl. ellen, voor de som van 2975. (U. D.) Het gelieele bedrag der ingekomen giften isnn ƒ13,157.05 J. In België worden de rijtuigen en spoorwegen met gas verlicht, waarbij men met gemak de courant lezen kan. Boven op de wagens is een gas pijp, niet verbinding van caoutchouc tusschen eiken waggon; in een goederen— waggon bevindt zicli een reservoir, gevuld met geperst gas dat te Brussel gemaakt wordt. Thans verneemt men dat ook Nederland niet achter zal blijven in de toepassing dezer hoogst nuttige en aangename uitvinding; ten minste de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zal gas in de waggons gaan branden en heeft met de Phologemische gas—maatschappij te Amsterdam te dien einde eene over eenkomst gesloten. De voorloopige proeven zijn genomen en hebben boven verwachting voldaan. Op onderscheidene eindstations zullen fabrieken worden gebouwd, en de in- rigting is zoodanig, dat iedere waggon van een reservoir voorzien wordt, waardoor het gevaar dat aan liet Belgische stelsel kleeft, vermeden wordt, dat namelijk bij mogelijke ongelukken met den trein, liet licht over den gelieelen trein werd uitgedoofd. Beroepen te Dordrecht de heer Knotnerus, pred. te Ylst. Door den gemeenteraad van Alkmaar is vastgesteld en door Gedep. Staten dezer provincie goedgekeurd eene nieuwe verordening tot regeling van liet brandwezen, waarbij voor de spuitgasten het beginsel van vrijwillige dienst tegen betaling is aangenomen. Te Tvvisk hebben 38 personen voor 40,000 inge- teekend voor den Noordh.—Friesclien Spoorweg. Ook deze rijke gemeente en vele anderen zullen voor aanzienlijke sommen deelnemen. Jl. Vrijdag ochtend is er brand ontstaan in de stijfsel- fabriek van den heer Cornelis Avis, te Oostzaan. Ondanks de spoedig aangebragte hulp is de fabriek totaal uitgebrand. Jl. Donderdag trad de beer Colien Stuart, van Alk maar, te 's Hage op als spreker in een. vergadering van de vereeniging tot oefening in liet voeren van debatten, en ontwikkelde daarbij de volgende stelling: „De opbrengsten onzer spoorwegen bewijzen de bijzondere productiviteit \an ons land voor dergelijke communicatie middelen en maken het wenschelijk, dat er pogingen worden aangewend 0111 onze kapitaalmarkt tot de ontwikkeling onzer spoorweg—industrie te doen medewerken." Bij de verdediging daarvan wees spreker er op, dat de aanleg onzer Staatsspoorwegen geheel verkeerd had plaats gehad. I11 plaats toch van de eene lijn behoorlijk af te maken, vóór men aan een andere begon, had men het werk aan veel kanten te gelijk aangevangen, waarvan een gevolg is geweest, dat men 1111 nog niet een volledig en aansluitend spoorwegnet heeft verkregen, maar slechts afzonderlijke brokstukken. En tocli, zegt spreker, bedraagt reeds thans de gemiddelde bruto-opbrengst op die brokstukken per kilometer gemiddeld f 5ö00, waaruit men mag aannemen, dat die ontvangst 10,000 worden zou, als liet net geheel voltooid ware. Dat echter onze kapitalisten nog niets weten willen van geldbeleening 111 spoorweg-aandeelen, komt, volgens sprekers, daaruit voort, dat men over liet algemeen nog zoo gehecht blijft aan de gewoonte 0111 de kapitalen in buitenlandsche staatsfondsen te beleggen, die ontstaan is toen vroeger de handel minder ruime winsten begon af te werpen. Wenschelijk evenwel ware liet, dat liet kapitaal weer tot de nijverheid gebragt werd en dat bankiershuizen zich 111 verbinding stelden met indus- trieële ondernemingen. Daarvoor moest de publieke opinie worden voorgelicht en moest er op gewezen worden, hoe dwaas het is miljioenen te geven voor spoorwegen in Amerika bijvoorbeeld, wier waarde niet te beoordeelen is, en voor Nederl. spoorwegen, die op den duur zeer rentegevend zullen worden, geen kapitaal beschikbaar te willen stellen. - In de jl. Vrijdag gehouden vergadering der afd. 's Gravenhage en omstreken van de Hollandsche Maat schappij van landbouw is besloten 800 beschikbaar te stellen voor de tenstoonstelling, die dit jaar in de residentie zal plaats hebben. In die vergadering werd ook rapport uitgebragt van de werkzaamheden eener commissie tot onderzoek van melk. De uitslag was niet best; de commissie had eerst 138 melkproeven, daarna de 17 beste proeven onderzocht, maai de meeste konden geen' aanspraak maken op den titel van „ongeroomd", en als 'zoodanig waren ze toch verkocht. Van de laatste proeven bleken slechts twee voldoende hoeveelheid room en goede bestanddoelen te bevatten. Volgens goede bron is het bcrigt in onderscheidene dagbladen, als zou verzakking aan een der pijlers van de brug over liet Ilollandsch Diep zijn waargenomen, ilit de Inclit- gegrepen. (Stoompost.) Te Boxtel moet de loting voor de nationale militie op nieuw plaats hebben, omdat voor een ingeschrevene, die reeds overleden was, medegeloot is. Een brutale diefstal is onlangs te Woudenberg gepleegd. Aan een landman deed iemand de vraag, of hij een paard te koop had, waarop de eigenaar een bevestigend antwoord gaf. Het paard werd nu in oogenschouw genomen, de vrager plaatste er zicli op, schijnbaar met het doel de vlugheid te onderzoeken, reed er, in plaats van terug te keeren, haastig mee door, en verkocht liet voor lagen prijs aan een vilder te Soesterberg. Door de politie opgespoord, is de vermoedelijke dader, H. L., een uit de militaire dienst verwijderd artillerist, naar liet huis van arrest te Amersfoort overgebragt. -Het programma voor de aanstaande feestviering bij de opening van den spoorweg te Middelburg, behelst 111 hoofdzaak het volgende 29 Febr. Ontvangst van den feesttrein aan het stations gebouw, vermoedelijk tusschen 1 en 2 ure. Eerewacht uit Middelburgs burgerij, vertegenwoordigende al wat tot koophandel, zeevaart, nijverheid, land— en tuinbouw 111 betrekking staat, met vaandels, banieren, naamschilden, twee muziekkorpsen, enz., tot begeleiding van de te ver wachten autoriteiten en feestgenooten naar het feestlo kaal ontvangst in het feestlokaal, concert des avonds ten 7 uremuziek 111 de daartoe geheel geïllumineerde abdij groot vuurwerk op het exercitieplein ten 10| uur. 1 Maart. Concert in het feestlokaal door de stafmuziek van het regement grenadiers en jagers; des avonds ten 7) ure bal in de versierde feestlokalen van den schouwburg na afloop van liet concert. 2 Maait. Volks-concei t in het feestlokaal des avonds ten 7 ure. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten, geen gevolg te geven aan het verzoek van een groot aantal ingezetenen, om bij verordening straf te bedreigen tegen hen, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg vertoonen.\ Te Arnhem worden Aprilfeest-knoopen, te Gouda Aprilfeest-pijpen vervaardigd. Men hoort des zomers wel eens spreken over het onvoldoende van het vliegenpapier. Te Kampen moet thans iemand een nieuw en ditmaal „niets te wenschen overlatend" vliegenpapier hebben uitgevonden. Op het papier is gestrekenstroop, lijm en nitro-glycerine. De vlieg wordt door de stroop gelokt. Zij zet zich op het papier neêr, krijgt lijm aan hare pooten en vliegt weg. Terstond geeft de lijm haar een onaangenaam gevoel en, 0111 cr zich van te ontdoen, wrijft zij de pooten tegen elkaar, maar door die wrijving wordt de ontploffing van de nitro-glycerine, die in de lijm zit, veroorzaakt en de vlieg spat in duizend stukken uiteen. In een kamer, waarin een hord met zulk vliegenpapier wordt neergezet, hoort men elk oogenblik kleine knallen, die niet harder zijn dan het barsten van een blaas, terwijl de armen, beenen, vleugels en koppen van gedoode vliegen door de lucht dansen. Jl. Zondag morgen is te Hariingen de derde bagger machine binnengekomen, ook weder bestemd tot wegruiming der pollen. De havenwerken zijn begunstigd door schoon najaarsweder. In de afgeloopen winter zijn ze bijna niet beschadigd geworden door ijsgang of stormweder. Het uitbaggeren der pollen vordert ook naar wensch. Sommige deskundigen beweren evenwel, dat de ruggen wel op do vereischte diepte zijn weg te krijgen, maar door den loop van den stroom weer zullen aanslibben. - Lees, (zoo schrijft men uit Parijs) als ik u verzoeken mag het volgende fragment van een brief- „Wat Parijs betrefr, zoo beken ik u, dat ik er eerst dan weer zou willen wonen, wanneer de conversatie beter, minder hartstogtelijk, minder politiek geworden is. In onzen tijd hebt gij gezien, dat alle vrouwen haren geleerde, dan haren wiskundige, dan haren abt Noliet hebben wilden heden, beweerde men, houden zij er al hare staatslieden, hare politici, hare agronomen, haren hertog van Sully op na. Zij gevoelen, hoe nutteloos dat alles is; daarom wacht ik met geduld een dag af, waarop het goede gezelschap weder in zijn regten zal treden, want ik gevoel mij huiten- gewoon vreemd te midden van al deze moderne Macchi- avellis...." De brief is geenszins van den tegenwoordigen tijd, maar is meer dan honderd jaar geleden door kardinaal Bernis aan Voltaire geschreven, hij is echter in alle op- zigten op de gezelschappen en liet tegenwoordige Parijs tce te passen. Iedere dame <n vogue heeft op dit oogenblik een staatsman, een -financier, tracht hare salons louter met Gambetta's of Raoul Durals te meubeleren en heeft slechts den eenen wensch om een zoogenaamde salon politique te bezitten, waarin min of meer beroemde politici in- en uitgaan. Regtvaardige hemelOm mij heen spreekt men aan niets anders dan van incometax, belasting, kadaster en algemeene dienstpligtigheid, en zelfs de oude dweepzieke

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1