tijdj Amerika. De graaf van Chambord te Antwerpen. Afloop der Openbare Yerkooping*, Jgen, n de "gen n de g de het yaJ gehuwd, (lat zij bij ontdekking van zoodanig feit in alle avre eeval onmiddellijk worden ontslagen; maarliet baat 00fr niets! Het schijnt dat ook die dames niet kunnen zwijgen. Hot-' Er zijn er misschien veel, die daarop eene loffelijke uit- irten zondering maken, maar de directie der telegrafie durft het ieralt daarop niet laten aankomen. Daarom is nu besloten, geen :n fr dames meer bij de telegraafdienst te benoemen en de in té is dienst zijnde vrouwelijke telegrafisten met een pensioentje lusen of kleine toelage te bedanken. (N. Eott. Crt.) ngen De Herald verzekert, dat de regering der Unie eenige voorname bankiershuizen zou gemagtigd hebben om, langs uiet-forinvelen weg, aan Engeland voor tc stellen de beta ling van 10,000,000 j). st. ais vereffening van al de Alabama-claims. De winter in het verre Westen van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is dit jaar buitengewoon streng. Sedert de opening van den spoorweg, die New-York met San Francisco verbindt, heeft men nog niet met zoo groote teen) zwarigheden en moeijelijkheden te kampen gehad als thans. Oude bewoners van deze streken, die door liet snuivende stoompaard plotseling met de beschaafde wereld in contact zijn gekomen, verklaren dat in de laatste tien jaren de winter niet zoo koud is geweest. Te Denver is het kwik in den thermometer van Fahrenheit. tot op dertig graden onder nul gedaald; de prairiën zijn overdekt met een dikke laag harde sneeuw, op vele plaatsen vermengd met zand en stof, zoodat de gewone sneeuwploegen, die voor de locomo tieven zijn aangebragt, niet in staat zijn de lijn schoon te vegen. Voortdurend worden treinen dagen achtereen opge houden, eii in de laatst ontvangen Amerikaansche bladen wordt zelfs gemeld, dat onder de kooplieden te San Fran cisco groote verlegenheid heerscht wegens het lang uitblijven van de bestelde waren en goederen, die uit het Oosten worden verwacht. Iemand die de overlandreis naar San Francisco niet lang geleden heeft medegemaakt, verhaalt dat hij op weg van Kansas City naar Denver een nacht gedwongen was in een slaapwaggon van den trein door te brengen zonder dat beweging merkbaar was, en dat wel door de sneeuwblokkade, die onmogelijk zonder buitengewone hulp van menschen en van stoom kon worden doorworsteld. Ook te Ogden was de trein opnieuw genoodzaakt vele uren te verblijven, daar ook hier de natuur bijna onoverkomelijke winterbeletselen in den weg had gesteld. Verder verhaalt r. hij, en dit is het belangrijkste van zijne reisbeschrijving, wat alzoo gedaan wordt om het den passagiers regt be- hagelyk en regt gemakkelijk te maken. Met blijkbaar genoegen gewaagt hij van de waggons uit de fabriek van Pullmann, waarin hij van Chicago naar Ogden reisde, die zoo aangenaam verwarmd zijn en waarin zulk een vol doende luchtverversching is, dat geen der reizigers zich een denkbeeld kon vormen van de koude die daar buiten heerschte. Langs den geheelen weg, te midden van een nachtelijke koude van 25 graden Fah. onder nul en vergezeld van loeijende stormen, bleef de waggon-temperatuur als die van een aangenamen lentedag, zonder dat het eenigszins stofterig, warm of benaauwd werd, de lucht was zuiver en de reizigers werden niettegenstaande het van tijd tot tijd open vallen der ventilators van togt gevrijwaard door de bijzondere hechtheid van de dubbel gesloten ramen. De verwarming geschiedt door een ketel met heet water, waaruit pijpen langs de kanten en onder de banken van den waggón loopen; de schrijver zegtj dat hij nooit iets zag tege lijkertijd zoo practiscli, aangenaam en uitvoerbaar, vooral in tegenstelling met de waggons van den Central Pacific- spoorweg die door kagchels worden verwarmd (evenals op alle Amerikaansche spoorwegen), doch wier warmte niet in staat is buitengewoon zware koude te bestrijden. Het voedsel laat niets te wenschen overop alle stations, zelfs daar waar meer spoorwegbeambten zijn dan eigenlijke inwoners, of waar het aantal passagiers in den trein dat der bevolking overtreft, is overvloedige voorraad, doch er is ook gezorgd dat, ingeval de trein onderweg, verwijderd van ieder station, door sneeuw belet inogt worden verder te gaan, een voldoend aantal blikjes met eetwaren voor handen is. Vleesch, soep, groenten, geprepareerde koffij, oesters in tinnen bussen (een praeparaat alleen in Amerika bekend) zijn in de goederenwagens van iederen passagiers- trein geladen, en dat in genoegzame hoeveelheid om een paar dagen rond te komen. Iemand die het onder andere omstandigheden minder aangename avontuur had gehad, drie dagen achtereen met den trein ingesneeuwd te zijn, verhaalde aan onzen berigtgever, dat hij den tijd zeer pleizierig doorbragt, dat over koude hoegenaamd niet te klagen was en het eten zoo weinig te wenschen overliet, dat het oponthoud aangenaam begon te worden. Het spreekt echter van zelf dat de spoorwegmaatschappijen al het mogelijke aanwenden om oponthoud te voorkomen. De Central Pacific F. v. was genoodzaakt haar treinen, die van Ogden naar San Francisco loopen, te Sacramento te doen stoppen, omdat een groote overstrooming den weg onbruikbaar had gemaakt, doch dadelijk had zij stoombooten aangeschaft, die de passagiers van Sacramento naar San Francisco bragten. Op de Gnion en Kansas Pacific lijnen wordt de meest mogelijke ijver aangewend om den weg schoon te houden, en daaruit is een concurrentie ontstaan, die niet anders dan gunstig voor de reizigers kan zijn. Hoewel verscheidene locomotieven onbruikbaar zijn ge worden door de bijna bovenmenschelijke pogingen om door to stoomen, heeft men hoegenaamd geen schade aan de waggons te betreuren gehad. Overal ziet men legers van werklieden bezig om de rails schoon te houden, en op den Kansas-weg was een der opzigters drie dagen en drie nachten met zijn leger op weg om tegen de sneeuw te vechten. De telegraaf is natuurlijk altijd de groote helpster. De hoofdconducteur van iederen trein heeft een klein zak- instrument, waarmede hij overal dadelijk de draden in verbinding kan brengen, om zoodoende om hulp te tele- grafceren, die dan dadelijk, dikwijls met groote moeite, om naar de plaats waar de ingesneeuwde trein zich bevindt te komen, wordt gezonden. Gewoonlijk is het een trein van vier locomotieven, de voorste voorzien van een ijzeren sneeuwploeg, die ter hulpe komt, met het noodige personeel om de verspreide sneeuw verder met schoppen weg te werpen. Dikwijls echter, wanneer de sneeuw op de rails vastgevroren is, kan ook zelfs deze stoomkracht de beletselen niet uit den weg ruimen. De niet zeldzame, maar zeker meest verrassende omstan digheid op een reis van New-York naar San Francisco in den winter is de plotselinge verandering van temperatuur, zoodra de Siërra Nevada achter den rug is. Een uur of drie nadat nog sneeuwstormen onzen reiziger het uitzigt uit den O t O wagen hadden belet, zat hij aan het open venster van den waggon en verlustigde zich in het verrukkende schouwspel van de groene weiden en den te veld staanden oogst. Op de stoomboot te Sacramento at hij versche groenten en naauwelijks zes uren na het akeligste wintertafereel zat hij te San Francisco in de open lucht lekkere versche druiven te eten. Met al de heerlijkheden en met al de comfort van de reis, kunnen wij ons wel begrijpen dat de reiziger toch meer op zijn gemak was in de lentelucht van Californië, dan in de sneeuwstormen van de Siërra Nevada. (Het Vaderland.) Een Amerikaansche jongejufvrouw, bijna nog een kind, heeft zich in 't begin dezer maand van 't leven be roofd, niet door ophanging, verdrinking of een dier ouder- wetsche manieren, maar veel dramatischer: onze „heldin" doorschoot zich liet hoofd met een pistool. Dat wapen, zoo luidt het bcrigt van die vreeselijke daad, was een kostbaar werkstuk, een juweel van bewerking, elegant, rijk geciseleerd en het geschenk van een vriend met wien het jonge meisje op de schijf leerde schieten. Arm, ongelukkig meisje! gij hebt door dit droevig voor beeld welligt een nuttige les gegeven aan uws gelijken van jaren en van geslacht. AVat al verwarde ideeën en verkeerde droomerijen moeten er in uw hoofdje hebben gespookt en wat waren wel de oorzaken van dien treurigen zielstoestand Omtrent do manifestatiën, welke jl. Vrijdag te Antwerpen hebben plaats gehad, meldt de Precurseur het volgende Vrijdag namiddag hebben groepen menschen voor het hotel St. Antoinc post gevat. De politie legde eene buitengewone waakzaamheid aan den dag. Nu en dan hoorde men fluiten. Een aantal vreemdelingen zijn aangekomen. Men noemt o. a. den hertog de Rolian, graaf Lafërrée de Kervily, graaf du Murand, den markies de Monbron, enz. Omstreeks 8 Ure groeide de menigte op de Marché aux Souliers sterk aan. De deuren van het hotel St. Antoine werden ge sloten en de politie wilde liet plein doen ontruimen. Op dat oogenblik werd de Marseillaise aangeheven; de politie arresteerde een vreedzaam burger, die zich ten zijnent wilde begeven en die volstrekt geen deel had genomen aan de manifestatiën. De menigte ontzette hem. Tegelijker tijd merkte men met verwondering op dat dezelfde agenten een schier welwillende houding aannamen tegenover eenige „getrouwen uit de Rue St. Paul" (kring van clericalen) die de kreten lieten liooren„AVeg met de straatjongens! Leve Chambord! De Pruissen moeten over de grenzen gejaagd! Gooit ze in de Schelde!" Deze kreten werden beantwoord met een „AVeg met de zamenzweerders Sommigen hieven de Marseillaise weder aan, ondanks de pogingen der politie om de zangers te arresteren. Ten 9.1 ure scheen het dat de menigte zich wilde terug trekken, toen een troep clericale Vlamingen van den kant van 't hotel kwam opzetten, die onder het zingen van „de Vlaamsche Leeuw; Zij zullen hem niet temmen," zich een weg door de menigte baande. Een aantal geïsoleerde groepjes, die op eenigen afstand van het liötel stonden, werden uit elkander gedreven en mishandeld. Op ver schillende punten werd tegenstand geboden; de autoriteit trad tusschen beiden, maar slechts met het doel om hen, die zich verdedigden, te arresteren. Een zoon van een koopman werd gearresteerd onder het voorwendsel dat hij „Leve de Republiek" had geroepen. Middelerwijl mishandelden de clericalen op den hoek van de Rue aux Lits op hun gemak een heer, zoodat hij bont en blaauw geslagen naar het hotel de Nieuwenhof moest overgebragt worden. Het tumult was nu zeer groot. Op order van den schepen van den Bergh, van zijn sjerp voorzien, (hij is waarnemend burgemeester, aangezien de heer van Put ziek is) en ver gezeld door twee comissarissen van politie, gaf de komman- derende luitenant aan de gendarmerie zoo te paard als te voet bevel om voorwaarts te rukken. De gendarmes maakten carré vóór het hotel. De kreten namen toe. Verschillende groepen, elkander vijandig gezind, kwamen in hotsing en verschillende personen werden ge kneusd. Eenige jeugdige AValen, op wie de aandacht van de clericale Vlamingen was gevestigd, werden in de eerste plaats omringd, bedreigd en aangevallen onder de kreten „Slaat ze dood! Gooit ze in de Schelde!" 't Kostte moedige vrienden veel inspanning ze te ontzettenvan beide kanten regende 't slagen. De menigte voor het hötel St. Antoine groeide steeds aan, zoodat de gendarmes bevel kregen het plein te ontruimen. Dit werd met de grootste kalmte ten uitvoer gelegd; zeer ordelijk en bedaard rukten de gendarmes voorwaarts en dreven de menigte voor zich uit. Enkele kreten hoorde men nog en alles scheen bedaard te zullen eindigen, toen er eensklaps opnieuw eén tumult dreigde te ontstaan, nadat de zangers van „de Leeuw van Vlaanderen" versterking hadden verkregen. De bevelvoerende officier van de gen darmerie moest hen verschillende malen terug drijven. Ten elf ure was de omtrek van het hotel St. Antoine vrij en de politie bepaalde er zich toen bij om eenige wandelaars of nieuwsgierigen, die zicli nog vertoonden, te verbieden het plein te naderen. j Antwerpen, 24 Febr. De burgemeester heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij o. a. bekend maakt, dat hij ter voorkoming van eene herhaling der betreurens waardige tooneelen, die vóór het liötel St. Antoine hebben plaats gehad, genoodzaakt is geworden maatregelen te nemen tot handhaving der openbare rust en het ongestoord ver blijf van vreemdelingen. Hij noodigt teil slotte de burgers uit om niet door hunne tegenwoordigheid de manifestatiën O O aan te moedigen. Antwerpen, 24 Febr. Het gemeentebestuur heeft eene verordening uitgevaardigd, waarbij elke zaïhenscholing van meer dan vijf personen verboden wordt. Antwerpen, 24 Febr. (10 ure des avonls.) De cir culatie is verboden in de straat, waar het hötel van St. Antoine staat. Eene talrijke bende, waaronder vele nieuws gierigen, doorloopt de naburige straten, scheeuweude eïi jouwende in verschillenden zin; de kreten, die den graaf van Chambord vijandig zijn, zijn echter het talrijkst. Er hebben eenige twisten plaats gehad, maar niet van ernstigen aard. De regen verstrooid (1e lieden. Alles is kalm. Antwerpen, 25 Febr. In een lieden door liberalen gehouden meeting is liet besluit genomen, om aan den president der Fransche republiek een protest te zenden tegen liet verblijf van den graaf van Chambord te Antwerpen. De manifestatiën in verschillende zin zijn heden avond hier ter stede voortgezet. Een volkshoop heeft in de woning van den president van het „Cercle catholique des ouvriers" de glazen ingeslagen. De oploopen hebben zich daarna bepaald tot de place de Meir en de rue douze Mois, bij een estaminet, waar een vereeniging van liberalen wordt gehouden. De gisting schijnt thans bedaard te zijn. Antwerpen, 25 Febr. (5 ure.) De dag is kalm geweest. Een menschengroep, die zich bedaard hield, stond voor het hötel St. Antoine. De graaf van Chambord heeft de deputatie uit Rijssel ontvangen. Er worden 250 personen, uitmakende deputatiën uit andere steden, verwacht. De directeur-generaal der Belgische politie is aangekomen. Parijs, 25 Febr. L'Union behelst een telegram uit Antwerpen, inhoudende, dat de graaf van Chambord, niet willende dat zijn verblijf te genoemder stede langer eene gelegenheid tot beroering zij, of een voorwendsel worde van vijandigheid jegens de Belgische regering, zijne vrienden in Frankrijk verzoekt hunne bezoeken te staken. Antwerpen, 26 Febr. In eene hier gehouden meeting van liberalen is besloten, bij den President van de Fransche Republiek een protest in te dienen tegen het verblijf van den Graaf van Chambord te Antwerpen. De manifestatiën en tegen-manifestatiën zijn gisteren avond voortgezet. Bij den voorzitter van den Cercle Ca tholique zijn de glasruiten ingeslagen. De onruststokers hebben zich vervolgens op het Meirplein en voor het koffijhuis, waarin de meeting van liberalen werd gehouden, vereenigd. Antwerpen, 26 Febr. De Graaf vanChambord heeft gisteren ten aanhoore van verschillende personen, die hem bezoch ten, bevestigd, dat hij voornemens is, eerlang uit Antwerpen te vertrekken. Antwerpen, 26 Febr. In een aanplakbillet van de Internationale ontkent deze eenig deel aan de manifestatiën te hebben. De Internationale heeft maar één doel wordt daarin gezegd en dat is de maatschappij te her vormen en den werkman te ontheffen van het juk, dat twee partijen op hem doen rusten. De werklieden worden vermaand zich met manifestatiën, aangestookt door die twee partijen, niet in te laten. Men gelooft, dat er ernstige manifestatiën zullen plaats hebben in den loop van den avond. De kofiijhuizen zijn op last der overheid gesloten. Antwerpen, 26 Febr. (des avonds ten half twaalf). (Particuliere dépêche), Er is meer beweging dan ooit. De straten rondom 't hötel St. Antoine zijn afgesloten. De vensterruiten bij den burgemeester, (1e schepenen en van 't Jezuïten-klooster zijn verbrijzeld. Gendarmes doorkruisen (1e stad en worden door de menigte uitgejouwd. Duizenden personen scholen zamen op de Place de Meir. Men zingt de Marseillaise. Er zijn talrijke gewonden. A4Teerkuiidige AATaarnemingen te Helder (Landskeet). W indrigling O en 03 p Kracht. i—l 25 12 z. 1.2k. 26 12 nwtw. 4„ 27 8 noto. 6„ 27 12 noto. 1.2„ Barometer mm. Stand. Afw. 752.56 - 7.38 749.63 -10.32 763.53 t 3.57 76S.09[t 6.13 Thermometer C. Stand. Afw. 10.8 5.4 2.0 t 6.3 f 0.8 - 0.9 Wcer.-tiresteldlirid .4 - 1.2* 25 Febr. 12 u. Dikbetrokken 26 Febr. 12 u. Betrokken o- Toestand van de zee. 1.0b ATak. 0.94 wein golv 0.67 O.éop'lak. regen, regen 27 Febr. 8 u. Losbew., helder, koude lucht. 27 Febr. 12 u. Ligtbew koude lucht, goédw. gebonden op Maandag den 26 Februarij 1872, in het lokaal Tivoli, ten overstaan van den Notaris B. AVERENDLIJN SMIT. 1. Een Huis en Erf aan de Zuidstraat, hoek Trechtersteeg, te Nieuwediep. Kooper de heer J. Kraak, voor f 975. 2. Een Huis, Boet en Ei f, naast het voorgaande. Kooper de heer 1VH. A'rieslafider, voor f 840. 3. Ariër \Aroniiigeii met Erven, in (le AYlndstraat, te Nieuwediep. Kooper de lieer O. de Beurs, voor f 2200. 4. Zes perceclcn Grond in de Del. Niet verkocht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3