2J 1872. N°. 26. 1 Vrijdag 1 Maart. 30 Jaargang. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. VEESCHOUWINC. f Binnenland. kal HELDERSCHE itscli EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede,'1 Galal f 185 afgt Verschijnt "Dinosdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnement-Grijs per lwartaalf 1.30. M - franco per post - 1.65. Uitgever AABAKKER Cz. 11 u r e a MOLESPLEI X, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Yan 1regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN ''"SPiNaar Oost-Indië: via Triest 5 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 14 Maart's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 7 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indiëvia Southampton 15Maart's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea3 Maart 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Maart 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Maart 's m. 6 u. 25 m. :hapn cliten 61 8,25 f2) 2,50 al(, iugei - ijera itulo dei( f 9i mei BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordholland de eerste zitting zal houden te ALKMAAR, en wel zoover deze gemeente betreft op DONDERDAG den VEERTIENDEN MAART 1872, des voormiddags half tien ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: De verschenen Vrijwilligers voor de Militie De Lotolingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend; De totelingen in de artt. 55 en 56 der wet op de Nationale llilitie bedoeld; Alle overige Lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met artikel 91 der bedoelde wet, MOETEN voor die zitting verschijnen 1. De Vrijwilligers voor de Militie; 2. De Loleling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 27 Februarij 1872. L. VER1IEÏ, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde keurmeesters la)|j eene SCHOUWING zal plaats hebben van Runderen, Paarden en Schapen en wel Op MAANDAG den 4 MAART e. k. in het Koegras, langs den Zanddijk en de Vliet, val, Op DINGSDAG den 5 MAART e. k. in het Koegras langs het Noordhollandsch Kanaal. Op VRIJDAG den 8 MAART e. k. Ie Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 10 ure, en in het ge deelte van den Helderschen Polder, aan de Westzijde van den Spoorweg, des voormiddags van 10 tot 11 ure, en in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan de Oostzijde van den Spoorweg, en in het Brakkeveld, des namiddags van 12 tot 2 ure. De Veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van nrt. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aangemaand hun Vee behoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor bet onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 29 Februarij 1872. STAKMAN BOSSE. VERGADERING van den Raad der gemeente ANNA PAULOWNA, op VBIJ»A« den 1 MAAKT 1878, des avonds ten 7 ure. De Voorzitter, J. C. DE LEEUW. Punten ter behandeling: 1. Installatie van den Heer C. E. PERK als Burgemeester. 2. Benoeming Ambtenaren Burgerlijken Stand. 3. Aanbieding Verslag Onderwijs 1871. 4. Mededeeling ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Februarij. Onder den indruk der beschrijving van den optogt naai en de officiële dankzegging voor het herstel van den Prins van Wallis in de St. Pauls-kerk te Londen, zou men haast vergeten dat er eene Alabama-kwestie bestaat, die onrust verwekt. Toch zijn ook gedurende de laatste dagen de uitzigten op eene vredelievende oplossing van dit vraagstuk niet ongunstig en van beide zijden zal men, naar men vertrouwt, zijn belang wel inzien en het behoud van den vrede wel blijven bevorderen. De troebelen te Antwerpen zijn met het vertrek van den graaf van Chambord opgehouden. De ongeregeldheden verkregen in de laatste dagen een zeer ernstig aanzien en gaven aanleiding tot betreurenswaardige feiten. In Frankrijk's Nationale Vergadering is aan de orde een wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs, voor gedragen door den minister Jules Simon. De commissie, die het ontwerp heett onderzocht, wil de bepaling van verpligt onderwijs daaruit hebben weggenomen. I Uit Berlijn wordt gemold, dat de Duitsche regering ver langt, dat het beheer der Luxemburgsclie spoorwegen aan baar worde overgedragen, terwijl zij zich verbindt, alsdan de noodige waarborgen voor Luxemburg's onzijdigheid te geven. Het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier heeft eergisteren avond, ter vervulling der bestaande predikants- vacalure, het navolgende alphabetisch gestelde twaalftal opgemaaktAcquoi, te Zalt-BommelBouman, te Kolhorn Colenbrander, te Dragten; Geerts, te de Rijp; Jentink, te Terwispelvan Laak, te Nieuw-HelvoetMackenstein, te Haastrecht; Nijhoff, te Culemborg; Oort, te Harlingen; Pareau, te Anna Paulowna; Pool, te Oostzaan; van Wijk, te Dokkum. De 75ste verjaardag van Z. K. H. Willem Frederik Karei, Prins der Nederlanden, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Met de mailboot Conrad, (vertrek 23 Maart), kunnen weêr brieven en gedrukte stukken naar Oost-Indië worden verzonden. De onderofficieren, korporaals en manschappen van het regiment grenadiers en jagers zullen in de volgende maand met de Beaumont-geweren gewapend worden. (V.) Het arrest tegen A. M. Reuker, weduwe van H. J. Jongenburger, tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens moedwilligen doodslag op haar man gepleegd, is door den Hoogen Raad bevestigd. Aan het ministerie van Marine zijn gisteren de inschrijvingsbilletten geopend voor de levering van pantser platen. Er bleek dat het minst hadden ingeschreven de heeren Hotz en Co., te 's Hage, voor 459,293,25. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Groningen dr. J. A. Gerth van Wijk, pred. te Kampen. Door dijkgraaf en hoogheemraden van den Honds- bossche en Duinen tot Petten is jl. Dingsdag herbesteed, bij enkele inschrijving, na vooraf eenige wijzigingen gebragt te hebben in liet oorspronkelijke bestek: het reconstrueren en herstellen van 29 hoofden en het maken van steen- glooijingen en daarmede in verband staande werken aan de Hondsbossche zeeweringenliet bouwen van twee sluizen in de Droomer- en Slaper-dijken en van eene brug over de Hondsbossche vaart, alsmede het uitdiepen dier vaart. Minste inschrijver de heer G. van Haaften, te Sliedrecht, ad 978,900. Het bestuur der vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, beeft de leden uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering, welke zal gehouden worden op Woensdag 6 Maart e. k., des voormiddags te 10 ure, ten huize van den kastelein Ruijter te Wognum, ter behandeling der navolgende punten van beschrijving: 1. Punten uit de vorige notulen voortvloeijende. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, en behandeling van hetgeen daaruit volgt. 3. Wijziging van art. 1 en 20 der wet, naar aanleiding van een ministeriëel schrijven. 4. Vaststelling van een reglement van bestuur. 5. Voorstel omtrent het lidmaatschap der vereeniging, van den Proeftuin te Deventer. 6. Voorstel tot liet houden van een wedstrijd van werk tuigen voor den hooibouw. 7. Voorstel tot beproeving van de noodige deelen bij den grasmaaijer, waardoor deze tevens als graanmaaijer dienst kan doenbij goede werking verklaart de heer J. Hulleman, te Twisk zich bereid deze stukken voor de kosten over te nemen. 8. Voorstel tot beproeving van een kaaskleiner; bij goede werking verklaart de heer W. Sluis, te Beemster zich bereid het werktuig voor de kosten over te nemen. 9. Voorstel tot het nemen van proeven met verschillende kwaliteiten van zaaigranen. 10. Voorstel ter uitnoodiging van sprekers tot het houden van landbouwkundige voordragten. 11. Vaststelling der begrooting over het dienstjaar 1872. 12. Bij genoegzame tijdruimte, mededeeling door den heer W. Sluis, over aardappelteelt. Na aanneming van elk der punten 6, 7, 8 en 9 zullen de commissiën, daardoor vereischt, worden benoemd. Men schrijft ons uit Anna Paulowna. dd. 27 dezer, het volgende: „In de Hervormde kerk te Anna Paulowna werd gis teren avond, ten voordeelt van de Herv. Diaconie, het eerste concert gegeven door de aldaar onlangs opgerigte zangvereeniging. Haar jeugdig bestaan in aanmerking nemende, mag men deze eerste uitvoering als goed geslaagd beschouwen. Alle nummers van het programma werden, dank zij de groote ambitie der leden en de ijverige pogingen van den directeur, den heer Kloosterhuis, flink uitgevoerd. Hem werd dan ook, als blijk van erkentelijkheid en met het oog op zijn 1 aanstaand vertrek, door de leden een fraai cadeau vereerd. Na afloop vereenigden allen zich in het logement Veerburg, waar het feest met een zeer geanimeerd bal werd besloten.'' Onlangs wilde te Amsterdam een melkmeisje als naar gewoonte liaar klanten van melk voorzien, doch bemerkte toen zij ze over wilde gieten, dat zij niets dan zuiver water in haar emmer bad. Ohé, was haar eerste uitroep, ik zal vergeten hebben er melk bij te doen. Onze consul-generaal te Tripoli (kust van Barbarije) schrijft onder datum van 15 Febr. jl. aan een handelshuis te Amsterdam het volgende: 's Nachts mag niemand op straat komen zonder een brandende lantaarn in de hand te hebben, want de dieven vallen onmiddelijk een ieder aan die zicli vertoont. De armen eten het gras als beesten, ja, zij snuffelen in de uitwerpselen der ezels, kameelen en paarden, om hier en daar nog een enkel onverteerd korreltje gerst te vinden. Straks brak een kruik olie op de straat en als bezetenen wierpen de armen zich op den grond en trachtten, onder hevig gevecht, zooveel er van op te lekken als mogelijk was. Treurige toestand waarlijk. (Handelsbl.) De Tijd heeft herinnerd aan 't bekende bruiloftsversje: Yan alle vrouwen op deez' aard, Zijn die van Hólland 't meest ons waard; Waar zijn zij op. te sporen, Die zoo beminlijk zijn en goed Als die bij ons zijn opgevoed, In Holland zijn geboren en beweert, dat dit liedje zijn tijd heeft gehad; vooral de voorstanders van het middelbaar onderwijs voor meisjes zouden eene Hollandsche opvoeding niet meer verlangen. De aanstaande moeders moeten worden verontcliristelijkt de modezucht houdt haar overigens bezig, die de Tijd aldus schildert: „Dat is een tiran, dien nog niemand heeft kunnen overwinnen, en die van zijn tallooze onderdanen de onbepaaldste gehoorzaamheid verkrijgt. Behaagt het de mode om voor te schrijven, dat zij haar hoeden op het achterhoofd plaatsen, zij doen het; wil zij die hoeden in 't geheel niet op het hoofd, maar op den neus geplakt hebben, zij doen het weder; verlangt zij kleederen te laten dragen, zoo wijd uitstaande, dat er een ijzeren kooi noodig is om ze op te houden, het geschiedt; en schrijft zij sluike en slappe rokken voor, fluks worden de kooijen stuk geslagen; soms beveelt zij het hoofd met poeijer te oversneeuwen, en dan weder het tot een kapstok te maken, waaraan de kappers al hun beschikbare pruiken kunnen ophangen, en gewillig leent het zich daartoe. En het is niet tot den opschik, dat zich de mode bepaalt. Zij heerscht evenzeer over de manieren, de taal, de tafel, de muziek, de vermaken, de meubels, kortom nagenoeg over alles. Het kost ont zaggelijk veel tijd, om van haar regels, die gedurig ver anderen op de hoogte blijven, en zich er met gemak naar te. leeren voegen. Velen zijn daar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en soms een goed deel van den nacht mede bezig." Maar zegt het Vad., geen deugdelijker plei dooi kon er geleverd worden voor de behoefte aan degelijk onderwijs, aan goede middelbare scholen voor meisjes, dan juist die schildering van de dienstbaarheid der vrouw aan beuzelarijen en nietigheden. De opvoeding der vrouw is blijkbaar niet voldoende. (U. D.) In de nabijheid van Middelburg zijn reeds meikevers gevangen. Tussclien den kerkeraad der Herv. gemeente en den gemeenteraad te Vlissingen is eene niet onbelangrijke kwestie aanhangig. Bij een besluit van den gemeenteraad wordt na 31 Dec. 1872 opgeheven het subsidie, dat de diaconie uit de gemeentekas genoot; doch daarop heeft de kerkeraad gemeend, aan den gemeenteraad te moeten ken nis geven, dat hij, op grond van in originali aanwezige bescheiden, wettige en deugdelijke pretentiën hij de stad kan doen gelden, aangezien daaruit blijkt, dat sinds 1767 de kerkeraad belangrijke eigendommen heeft bezeten, welke naderhand van gemeentewege van hem zijn vervreemd. Eene commissie uit den kerkeraad heeft aan den gemeente raad hare verwachting te kennen gegeven, dat zal worden besloten: 1. voor de kranken toe te kennen: de wel ge waarborgde beschikking over 15 plaatsen in het gasthuis of de waarde van die; 2. voor de bedeelden: onherroepe lijk regt op 600 spijskaarten' (25,200 per jaar) of eene jaarlijksche uitkeering, gelijk aan derzelver waarde; 3. voor de weezena. het weeshuis op de markt, ingerigt naar de behoeften eener zelfstandige weezenverplegingb. f 15,000 in contant geld of goede schuldbrievenc. stedelijke uit besteding der Hervormde weezen in die inrigting. De gemeenteraad heeft besloten, het dagelijksch bestuur te magtigen omtrent de wettigheid der pretentiën een regts- kundig advies in te winnen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1