1872. N°. 28. Woensdag 6 Maart. 30 Jaargang. Binnenland. ïjn en i HELDERSCHE Do U NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per i wartaal 1.30. M franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. ltureaii: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Yan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: via Triest 19 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. o u Marseille 14 Maart's avonds 6 u. 25 m. n Brindisi 7 Maart, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indiè: \iaSouthampton löMaart's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 April, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guiriea: 9 Maart 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Maart 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Maart 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Maart. De dwaze poging, door O' Connor ondernomen, om der Koningin Victoria schrik aan te jagen ter verkrijging van genade voor eenige gevangen Fenians, is door zijne gevan genneming gevolgd, zoodat hem de straf niet zal ontgaan, daarvoor bij de wet bepaald. 't Antwoord der Amerikaansche regering ter zake van het Alabama-vraagstnk is, blijkens eene verzekering des ministers Gladstone, nog niet ingekomen, maar wordt met iederen dag verlangend te gemoet gezien. Uit Rome worden mededeelingen gedaan betreffende het vermoedelijk vertrek van den H. Vader naar Malta. Sommigen willen weten, dat 's Pausen omgeving den wensch geopenbaard heeft om de Heilige week, dat is de week voor Paschen, te Lavalette, Malta's hoofdstad, te vieren. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, bestemd naar de Kust van Guinea, is heden naar de reede gestoomd. Het état-major bestaat uit de volgende officieren: kommandant R. L. de Haes, kapt. ter zee; 1ste off. J. K. L. Gev van Pittius, kapt.-luit. ter zee; luits. ter zee 1ste kl. J. M. Brevet en jhr. J. P. H. von Schmidt auf Alten- stadt; luits. ter zee 2de kl. W. A. Arriens, A. M. R. Wagner, F. Spree, R. M. L. de Haanadelb. 1ste kl. I). Stolp, G. C. Otten, J. Cardinaal, G. Brutel de la Rivière, W. H. Dittlof Tjassens, J. H. L. J. Sweerts de Landas Wyborg, J. H. Strootman, J. G. Snetlilage, W. Allirol, M. F. F. J. de Nerée tot Baberich, N. G. J. Kroef, R. L. Koelemans Beynen, J. Bollaar, M. Smits offic. van gez. 1ste kl. J. C. Steenbergen; offic. van gez. 2de kl. J. J. Hendriksz; offic. van adm. 1ste kl. F. Wolfson; offic. van adm. 3de kl. J. H. C. Vermeer; scheepskl. NV. A. Ie Rutte en J. D. J. Ising; kapt. der mariniers J. A. IJ. van Es; 2de luit. der mariniers H. J. Jolles. Den 17 dezer zal door het gezelschap „Genie tot Kunst'' eene voorstelling worden gegeven, ten voordeele van de wed. A. de Wijn. Brieven nit Kennemerland. IV. Alkmaar, 2 Maart 1872. Iu mijn vorigen eindigde ik met de uitgaven welke de gemeente zich voor het onderwijs te getroosten heeft, ditmaal moet ik weder met hetzelfde onderwerp beginnen. In dezelfde raadszitting waarin de begrooting, ongeveer f 6000 bedragende, tot aanbouw van een vierde locaal bij de openbare burgerschool werd overgelegd, kwam tevens ter tafel een schrijven van den districts-schoolopziener, waarbij het gebouw der armenschool afgekeurd en te kennen gegeven werd, dat hij, kwam in deze geene verbetering, verplicht zou zijn tot de sluiting over te gaan. Onverwacht kon deze jobs bode niet genoemd worden. De armenschool is geplaatst in eene vroegere doopsgezinde kerk, waar de leerlingen, gedeeltelijk beneden en gedeeltelijk op eene galerij, zeer slecht en storend voor het onderwijs geplaatst zijn. De schoolcommissie had iu hare jaar verslagen al meermalen op dien ongunstigen toestand gewezen en ook de schoolopziener had het niet aan wenken doen ontbreken, maar de vele behoeften onzer gemeente hadden de zaak steeds doen uitstellen en de armenschool bleef treurig afsteken bij onze overige fiksche «cboollocalen. De gemeenteraad schijnt de afkeuring van den schoolopziener evenwel nog niet te deelcn, althans met 8 tegen 3 stemmen is besloten van zijne beslissing iu hooger beroep te komen. Wederkeerig heeft de gemeenteraad de burgerij verrast, door op voorstel van B. en W. te besluiten, dat ter gelegenheid der nationale feestviering van 1 April a. s. de openbare gebouwen gevlagd en de klokken bespeeld zullen worden en het stedelijk muziekcorps zich bij gunstig weder zal doen hooren. Niet dat dit besluit geeu bijval vindt, integendeel, 't wordt door velen met genoegen vernomen, maar na de houding door de meerderheid van den raad steeds tegenover de jaarlijksche Ontzetviering aangenomen, had men het genomen besluit kwalijk durven hopen, 't Belooft al vast wat voor 1873, als wanneer Alkmaar haar derde eeuwgetijde van stads verlossing zal vieren. Dat zij het goed zal doen, daar voor waarborgt ons de ijver der Vereeniging tot viering van den Ontzetdag, welke reeds sedert 1868 bedacht is geweest op het bijeenbrengen der noodige fondsen. Pas is de demping der Laat voltooid, of de gemeenteraad heeft wederom besloten tot demping der Baansloot en van een slootje in den Voorhout. Men heeft gemeend het advies van den genees kundigen adjunct-inspecteur, die het stelsel van fosses mobile», als In het Nieuwsblad van den Boekhandel werden onlangs goedkoope romans gevraagd voor eene soldaten- bibliotheek, met bijvoeging „hoe vreeselijker hoe mooijer." Aangenomen het beroep naar Leiden, door ds. S. H. Wolff, pred. te Dalfsen; naar de "Waalsche gemeente te Amsterdam, door ds. Perk, te Breda. In de zitting van den gemeenteraad te Anna Paulowna, gehouden op Vrijdag 1 dezer, werd de heer Perk als burgemeester dier gemeente geïnstalleerd. De oudste wethouder, de heer Gijtenbeek rigtte woorden van dank aan den aftredenden burgemeester, den heer de Leeuw, en beval de belangen der gemeente zijnen opvolger aan. In diezelfde zitting werd aan den heer F. Romar, arts te Wieringerwaard, een sierlijk bewerkt zilveren thee servies vereerd, als blijk van erkentelijkheid voor de zeer talrijke vaccinatiën door dien geneeskundige in den laatsten tijd in de gemeente Anna Paulowna verrigt. Na den afloop der werkzaamheden van deze vergadering werd door de leden van den gemeenteraad een souper aange boden aan den nieuwen burgemeester; deze schonk daarop aan de armen der gemeente de som van 100. Jl. Vrijdag heeft de gemeenteraad van Enkhuizen besloten, om voor 75,000 deel te nemen in den Noord- hollandsch Frieschen-spoorweg, mits de lijn van Hoorn op voormelde gemeente gelijktijdig met die naar Medemblik worde gelegd en geópend. De gemeente Abbekerk heeft deel genomen voor 15,000 en die van Midwoud voor ƒ20,000. Te Monnikendam heeft, volgens de N. Rott Crt. een zeer gegoede boer 25 koeijen gekocht onder voorwaarde, dat hij, voor de eerste een halve cent gevende, voor elke volgende het dubbel van de voorgaande zou betalen. Hij sloot dezen koop in tegenwoordigheid van getuigen en moet nu 1 (57,772.155 voor de 25 stuks betalen. Toen hij tot die ontdekking kwam, weigerde hij den koop gestand te doende zaak zal nu voor den regter worden gebragt. Gisteren middag werd door de directie der Hollandsche spoorweg-maatschappij, in het statonsgebouw buiten de Willemspoort te Amsterdam, publiek aanbesteedhet maken van aarden en andere werken voor het stations-amplacement (Oosterspoorweg) te en een gedeelte baan bij Weesp. Aangenomen door den heer Linskens, te Blerick (Limburg), voor 143,400. Eenige jaren geleden werd op een der paden buiten de Utrechtsche barrière te Amsterdam, het lijk van een persoon gevonden, die, blijkens de kenteekenen, geweld dadig om het leven was gebragt, zonder dat het alstoen mogt gelukken den dader te ontdekken. Dezer dagen werden, naar men verneemt, twee mannen gearresteerd, onder verdenking van zich aan moord op bedoelden persoon te hebben schuldig gemaakt. Aanleiding tot deze ontdekking gaf een twist tusschen de beide verdachten, waarbij de een te Groningen, aanbeval, niet, maar daarentegen het bij de demping der Nieuwe Sloot en Laat in practijk gebrachte, het spoelsysteem met beziuking van vaste stoffen, te moeten volgen. De faecaliën gaan daardoor voor den landbouw verloren en verontreinigen bij de uitmonding der riolen het grachtwater, dat ten laatste van de oplosbare stoffen der privaten verzadigd wordt. Waar de riolen in liet Kanaal uitmonden is dit kwaad zeker zoo groot niet, maar des te meer in de weinig stroom hebbende grachten. Maar instemming verdient het besluit tot overdekking van de Zijl, letterlijk een open drekgoot achter de buizen van een gedeelte der Laugestraat, en dus midden in de stad. Door de herhaalde dempingen verliest de stad veel van haar vroeger karakter; vroeger woonden wij als op eilanden, tegenwoordig voor een groot deel op den vasten wal. Reeds zijn van tijd tot tijd 24 bruggen en pijpjes weggeruimd en van de Baansloot zullen er weder 3 volgen. Vreemd is het: oudtijds werd het een voor recht der hollandsche steden genoemd als zij van grachten door sneden waren; men meende dat dit den handel bevorderde. Thans denkt men er anders over en werpt men de grachten dicht om er straten van te vormen. Misschien vindt het nageslacht goed ze weder open te maken. Gaat de tegenwoordige demping-manie gepaard met plantlust, nl. met het plaatsen van hoornen in de ontstane, voor de geringe woningen wel wat breede, straten, dan kan men er vrede meê hebben. Nu poorten en wallen worden neergeworpen en de steden zich uitzetten, mag er wel wat van de lieve natuur binuengeiiaald worden, om de stadsbewoners in hunne winkels en werkplaatsen voortdurend het genot van het heerlijke groen te gunnen. In de laatste maanden is hier, en dat noteer ik met blijdschap, veel geplant. Bleef het geboomte bewaard voor de baldadigheid der jeugd en voor de onbesuisde suoeizucht van lieden die er geen verstand van hebben, 't zou mij desgelijks verheugen. Wat het laatste betreft was het getuigenis van den leeraar der landbouw school Linnaeüs, Eug. Veulemans, die hier door de zorg der Maatschappij van Landbouw eene voordracht heeft gehouden, al even ongunstig als van zijnen voorganger de Beuckeb. Beide leeraren beschouwen terecht een boom als een levend wezen, dat al zijne organen voor zijn bestaan en zijne ontwikkeling noodig heeft en door den menseh zonder kennis niet doelloos verminkt en mis handeld mag worden. Werd het meer bedacht! Veulemans heeft minder aangename voordracht dan de Beuckeb. Als deze Jen ander het plegen van gemelden moord verweet. De justitie doet ijverig onderzoek. Voor de zaak van den Noordhollandsch Frieschen- Spoorweg heeft zich te Hoorn een speciale commissie gevormd, bestaande uit veertien leden, zijnde de heeren: mr. W. C. J. de Vicq, voorzitter, jhr. mr. A. van Aker laken, J. C. Bast, C. Bloem Az., G. Boldingh, K. Graftdijk, J. Groot, P. Kaag Az., T. Kroon, B. Schermer, D. Schuit Jz., Vermande, C. P. van Vladderacken en Jb. Schotee de Vries. De hoogleeraar de Vries zal op 1 April te Brielle de feestrede houden. De graaf van Chambord ontvangt te Breda talrijke bezoekers, waaronder vele heeren uit Parijs, Lyon enz., onder wie zich ook een geestelijke bevond. Jl. Vrijdag middag heeft de graaf als een gewoon burger een wandeling door de stad gemaakt, zonder iemands bijzondere aandacht tot zich te trekken. Even als overal wordt door den graaf ook daar de R. C. kerk trouw bezocht. Des morgens werd door hem de mis om 9| uur en jl. Zaturdag morgen om 7 uur bijgewoond. Het vertrek van den graaf is vooralsnog geheel onbepaald. (Br. Crt.) Te Middelburg is jl. Donderdag, op het kantoor van den makelaar P. de Brnyne, een stoute diefstal met inbraak gepleegdverscheidene lessenaars zijn opengebroken en daaruit is aan geldswaarde p. m. 140 ontvreemd. De levering van 110 remontepaarden te Zutphen is toegewezen aan den heer H. Schmidt, van Hannover, tegen 514 per paard. Naar men verzekert, heeft een ingezeten te Zwolle het geluk gehad, bij de dezer dagen plaats gehad hebbende seriën- en premiëntrekking der Oostenrijksche leening 1864, de hoogste prijs, ad 200,000 fl., te bekomen. Schrijft men uit Arum van hooge prijzen voor Hol landsche koeijen, ook uit Bolsward wordt gemeld, dat de landbouwer A. Knol, onder Hartwerd, onlangs zes stuks heeft verkocht voor 1550, Dat de risico nu nog al groot is, kan men hegrijpen, als men weet, dat de longziekte onder 't vee in die omstreken nog al vrij erg woedt, o. a. is er een veehouder, die reeds 24 stuks heeft moeten af maken. Zou dadelijke afmaking van het geheele beslag tegen vergoeding niet 't afdoendste middel tegen de ver spreiding zijn? Jl. Zaturdag vierde Tjitte de Vries, te Knijpe, zijn 108sten verjaardag. De grijsaard is thans in vrij wat gunstiger gezondheidstoestand dan het vorig jaar. Door den Commissaris des Konings van Groningen is officieel berigt, dat Z. M. den 12 Mei Friesland zal bezoeken, den 19 Mei te Groningen zal komen en den 23 daaraanvolgende tegenwoordig zal zijn bij de onthulling van het monument te Heiligerlee. splitst hij haar in een botanisch en in een practisch gedeelte. Voor het eerste hebben onze tuiniers en landbouwers, die vrij goed opgekomen waren, weinig ooren. Een of twee voordragten per jaar zijn dan ook te weinig om er hen een goed denkbeeld van te geven, dat zij overigens, indien zij 't verlangen, door de lezing van populaire werkjes over botanie beter verkrijgen kunnen. Maar het practisch gedeelte, daar komen zij om. Ongelukkig was dit zoo kort, dat zij er weinig of niets van meegedragen zullen hebben, 't Is alsof de heeren van Linnaeus willen zeggen: „ik wil u vol komen overtuigen, dat gij verkeerd handelt; maar wilt gij weten boe het zijn moet, kom dan in de Watergraafsmeer studeeren, of ontbiedt ons om bet werk naar eisch te verrichten." Met de intrede der vasten zijn onze wintervermaken, en wel op den Vastenavond met de opvoering van „Menschenhaat en berouw" door Tjasink's personeel gesloten. Na dien tijd kwijnen de ver maken, zoodat de ondernemers zich er niet aan wagenwaaruit deze nutte les te trekken is, dat in plaatsen ter grootte van Alkmaar, de inwoners van de verschillende geloofsbelijdenissen elkander niet kunnen missen, indien er iets gebeuren moet waar groote kosten meê gepaard gaan. Dit begrijpen ook de muziek liefhebbers, die tegen a. s. Woensdag een concert geannonceerd hebben, waarvan de opbrengst strekken zal voor de helft ten voor deele van de Protestantsche Vrouwenvereeniging en voor de wederhelft tot stijving van het fonds voor een op te richten r. c. oude mannenhuis. Zoodanig liefdadigheids-concert acht men natuurlijk niet in strijd met de onthouding, welke de weken vóór het Paaschfeest opleggen. Merkwaardig mag het genoemd worden, dat hier in de beide jaren 1870 en 71 niet eenmaal brand is geweest, ten minste niet in die mate, dat de hulp van het brandwezen moest worden inge roepen. Op voordracht van heeren brandmeesters heeft de gemeente raad tot eene reorganisatie van de brandweer besloten, en wel in dier voege, dat liet corps uit vrijwilligers zal bestaan, die voor hunne werkzaamheden belooning ontvangen, gerekend tegen 25 cents per uur, behalve de gebruikelijke premiën voor de eerst naderende spuiten in geval van brand. Jaarlijks zullen 9 exercitiën gehouden worden, die dus, elk op één uur berekend, voor 5 spuiten elk met 75 man f 843.75 kunnen kosten. Op de gedane oproeping hebben zich slechts 40 liefhebbers aangemeld, van daar dat de vernieuwde oproeping in de pas verschenen Al/cm. Courant met zoo vette letters gedrukt is.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1