Binnenland. Benoemingen, enz. Buitenland. België. Frankrijk. had, dat weder besef had van zijne krachten en die deed gelden, en dat,, geleid door het genie van Willem van Oranje, later door den heldenmoed zijner zonen, in den eindeloos langen strijd volharden zou, steeds met meer geluk, steeds met meerder kracht, in en buiten de grenzen van het vaderland, in Oost en West, totdat het zijn nationaal zelf bestaan en de erkenning daarvan door Europa in 1648 verworven had. Van dien blijden dag is de eerste April 1572 de dageraad, van de luisterrijke Republiek der Vereenigde Nederlanden, die in de zeventiende eeuw de gansche wereld verbazen zou, is het kleine Brielle de bakermat geweesten wie als NederlanderJ prijs stelt op 's lands onafhankelijkheid, op vrijheid van Vorstendwang, voelt zich blijde en dankbaar opgewekt om eerlang het derde eeuwgetijde der verrassing van den Briel te helpen vieren. I-IELDER en NIEUWEDIEP, 21 Maart. Volgens telegram van Point de Galle, dd. 19 Maart, was de volkomene herstelling van de schroef van de mail boot Prins van Oranje, kapt. Braat, ten einde gebragt. Eenige geloste lading werd herscheeptde reis naar Batavia zou spoedig hervat worden. Passagiers en equipage zijn in den besten welstand. Eergisteren morgen is op het strand alhier aangedreven een groot scheeps-vrouwenbeeld, met goud afgezet. Het zag er nog geheel nieuw uit; men denkt, dat het toteene bark behoorde, die op de Noorderhaaks is gestrand. In zijne vergadering van Dingsdag 1 9 dezer heeft het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier, uit het vroeger vermelde zestal, het navolgende drietal geformeerdBouinan, teKolhorn; Maekonstein, te Haastrecht; Pool, te Oostzaan. Daarna overgaande tot de benoeming, is uit dit drietal tot predikant bij deze gemeente beroepen: ds. J. C. Pool met 27 stemmen; er waren 18 stemmen uitgebragt op ds. Mackenstein, en 3 stemmen op ds. Bouman. Door het gezelschap „Ernst en Scherts" werden jl. Dingsdag avond voor de kunstlievende leden en hunne dames opgevoerd: 1. het drama: „Kunst en adeltrots," en 2. het blijspel: „Twee tooneelspelers, of een huwelijk lij overrompeling." Deze beide stukken zullen heden avond ten tweeden male worden ten tooneele gebragt, thans ten voordeele der wed. A. de Wijn en hare 10 onverzorgde kinderen. De commissie voor eene plaatselijke feestviering op 1 April a. s. heeft zich jl. Dingsdag avond geconstitueerd. Met het oog op het spoedeischende der zaak heeft zij reeds den volgenden dag zich tot de ingezetenen gewend, met verzoek om ruime bijdragen. Bij genoegzame geldelijke ondersteuning, zal, naar wij vernemen, een feestelijke optogt worden georganiseerd. Wij twijfelen aan die onder steuning niet: Helder's ingezetenen zijn in den regel niet ongezind om pogingen als deze op krachtige wijze te schragen. Onze gemeente zal zoodoende niet achterblijven, als in andere, zelfs in weinig bevolkte plaatsen, met vreugde herdacht wordt: het derde eeuwfeest van Neêrland's onaf hankelijk volksbestaan. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Donderdag 4 April, des avonds te half 8 ure. Viertal bij de Doopsgezinde gemeente te Haarlem van Gilse, te Groningen; Brouwer, te Zaandam; de Vries, te Wormerveer en Boeke te Zijldijk. Het zal zonder twijfel velen genoegen doen te ver nemen, dat de heer Oscar Carré, die van een hem over komen ongeval weder geheel hersteld is, van plan is in het voorjaar Nederland te bezoeken. Ook in het buitenland oogst de heer Carré het meest mogelijke succès in. Den 25 Febr. jl. heeft de Keizer van Oostenrijk met zijne familie eene voorstelling te Pesth bijgewoond en zijne liooge ingenomenheid betuigd over de uitvoering. Behalve eenige schoone en welgedresseerde paarden, heeft de heer Carré zich in den laatsten tijd ook nog een uiterst ferm gedresseerden ezel aangeschaft, die de verbazing van het publiek in de hoogste mate moet hebben opgewekt. (Vad.) Op het hooger beroep, door A. M. Reuken, weduwe van M. J. Jongenburger, te Breukelen-Nijenrode ingesteld, regtdoende, heeft de Iiooge Raad eergisteren die voorziening in cassatie verworpen. Zoo als wij vroeger meldden, was deze vrouw wegens moedwilligen doodslag door het Prov. Geregtshof van Utrecht veroordeeld tot 6 jaar tuchthuisstraf. In September 1870 had zij, met haar man twistende, J. met een broodmes een steek in den buik toegebragt, aan welks gevolgen hij 3 dagen later overleed. Aangenomen het beroep naar Dordrecht door ds. Knott- nerus, pred. te IJlst. Bij de Iiooge waarde der landerijen en landbouw producten kan als eene bijzonderheid worden medegedeeld, dat te Wioringen een perceel land reeds verscheidene jaren ongebruikt ligt, zoodat het gelijkt op eene prairie met riet en gras van meer dan een meter hoog, terwijl daarnaast een ander perceel ligt, waarvan twee familiën elkander den eigendom betwisten, de eene krachtens erfopvolging sedert meer dan eene eeuw, de andere krachtens notariële acte van püblieken verkoop. Bij het omspitten van een tuin te Wieringen werd onlangs eene aanzienlijke som geld gevonden, bestaande uit oude Hollandsche muntstukken. Men vermoedt, dat de oude holle boomstam, waarbij het geld gevonden werd, indertijd tot spaarpot heeft gediend. Het provinciaal geregtshof te Amsterdam heeft, bij arrest van jl. Dingsdag, Hermarius Hendrikus Deters schuldig verklaard aan het op Zondag 3 December 11. op zettelijk in brand steken van vodden en stuk gehakte ka nassers, tengevolge waarvan de door hem bewoonde kamer in het perceel UU 445 in vlam is geraakt. Het hof heeft als bewezen aangenomen, dat daarbij gevaar voor inensclien- levens te voorzien was en den beschuldigde mitsdien, ter zake van moedwillige brandstichting mot. gevaar voor men- sehenlcvens, veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zes jaren. Onder presidium van generaal-majoor N. Mac Leod, inspecteur der infanterie, zijn eergisteren te 's Hage de examina aangevangen van de onder-officieren, dingende naar den rang van 2den luitenant. Op de jl. Dingsdag te Rotterdam gehouden tentoon stelling van runderen, schapen en varkens van wege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw, zijn o. a. bekroond In afdeeling A. Gemest Vee, No. 1. Ossen, uitsluitend met hard voeder gemest; derde prijs 30, de hoer K. J. Kaan, te Wieringenvaardvierde prijs 20, de heer D. Schenk Jz., te Barsingerhorn. No. 3. Koeijen, uitsluitend met hard voeder gemest; tweede prijs 30, de heer Jaco'o Blaauboer Cz te Wieringenvaardderde prijs 20, de heer Jan Kaan Janz., te Wieringerwaard. In afdeeling B. No. 7. Niet gemest vee. Ossen oud 3 jaren eerste prijs 40, de heer K. J. Akkerman, te Schermer. No. 8. Jaren Koeijen; tweede prijs 20, de heer W. D. Geus, te Schermer. Honderd jaar geleden, op Woensdag 1 April 1772, herdagt men ook te Brielle met groote plegtigheid het tweede eeuwfeest van de inneming dier stad. Even als aan prof. Opzoomer is ook aan den hoog leeraar Donders het professoraat te Straatsburg aangeboden, die mede de Utrechtsche hoogeschool niet heeft willen verlaten. Te Capelle (Langstraat) is het weivee tegenwoordig tot een buitengewoon hoogen prijs gestegen. De koeijen, voor de vetweiderij bestemd, worden zoo duur ingekocht, dat velen meenen bij het einde van den weitijd slechts den inkoopprijs terug te zullen ontvangen. De aanvoer van paarden op de gewone palmmarkt, jl. Maandag te Deventer gehouden, was buitengewoon groot. Van de 420 stuks werden de meesten tegen hooge prijzen verkocht. Er waren zeer veel Fransche kooplieden ter markt gekomen, die van 400 tot 600 voor schoone exemplaren besteedden. Een paard werd zelfs voor 700 verkocht. Het vee werd meest voor Duitsche rekening opgekocht en wat ter markt was, werd grootendeels verkocht. Sedert eenigen tijd wordt te Diepenveen en in de omliggende gemeenten de wol bij groote hoeveelheden opgekocht, om grootendeels naar Engeland verzonden te worden. Dientengevolge is de prijs van dit artikel in korten tijd zeer gestegen. Hier en daar hebben de koop lieden de wol op de schapen reeds tegen zeer hooge prijzen opgekocht; wel een bewijs, dat zij nog eer stijging dan daling der prijzen te gemoet zien. Het spreekt van zelf, dat de schapenfokkers thans goed te spreken zijn De raad van Franeker heeft besloten tot een ge leidelijke afschaffing der kermis over te gaan. Van tijd tot tijd zal zij met een paar dagen worden verkort. In den Zuid-Oosthoek van Groningen is dezer dagen een niet onbelangrijke strijd gevoerd over het al of niet nuttige der vogels. Er was besloten een püblieken weg met boomen te beplanten, maar daartegen kwamen vele landbouwers in verzet, omdat, beweerden zij, door de boomen vogels gelokt zouden worden, en deze ten koste van den landbouw leven, 't Is waar dat er vogels door gelokt worden, antwoordde de andere partij, maar zij maken zich juist nuttig door de verdelging van insecten en deze laatste juist zijn het die den landbouw benadeelen. De laatste partij behield gelukkig de ovei'hand en het planten der boomen gaat zijn gang. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat in de nabijheid van Heerlen, op een pachthoeve, de groote boonen reeds in vollen bloei staan. Volgens te Parijs uit Konstantinopel ontvangen be- rigten, zou de Sultan Abdul-Aziz eerstdaags zijne hoofd stad en zijn rijk op nieuw verlaten, om eene reis door Europa te doen, en zou hij o. a. Napels, Florence, Rome en Parijs bezoeken. Henri van Chambord is den 13 dezer weder te Frohs- dorf aangekomen. Hij houdt zich nu. onledig met jagen. Men verzekert, dat de Keizer van Japan een buiten- landsche reis zal maken, als zijn gezantschap teruggekeerd is. Volgens een telegram uit Breslau hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad te Wittkowitz in Silezië; de arbeiders in de mijnen van Rothschild hebben, naar het heet omdat het loon niet op tijd werd betaald, ettelijke baldadigheden gepleegd, de gebouwen beschadigd en de kas geplunderd. Het was noodig om militaire magt te ontbieden uit Ratibor: 4 personen bleven dood, 50 werden verwond en een lOOtal gevangen genomen. Uit Nagasacki wordt onder dagteekening van 17 Jan. gemeld, dat er in de laatste dagen andermaal vele inlandsche Christenen uit de nabijgelegen dorpen over zee waren weggevoerd. Het schijnt echter dat de opgave van het aantal dezer personen in de vorige berigten overdreven is; men sprak van duizenden, maar volgens den corres pondent der L. C. Telegraph is het boven allen twijfel verheven dat het hoogstens 300 bedraagt. De arrestatie en het vervoer der Christenen geschieden in het diepst geheim, en men kan vooralsnog onmogelijk nagaan of de Japansche autoriteit om godsdienstige, dan wel om politieke redenen zoodanig tegen de inlandsche Christenen te werk gaat. De koninklijke goedkeuring is verleend aan het reglement voor de Burger-Societeit te Alkmaar. Het doel dezer vereeniging bestaat in verbroedering van den burgerstand te Alkmaar. Om daartoe te geraken zal de gelegenheid worden aangeboden tot het houden van gemeenschappelijke vrijwillige bijeenkomsten. I)e bijeenkomsten zullen worden gehouden des winters in een 'daartoe geschikt lokaal hinnen de stad, des Zaturdagsavonds en Zondagsmorgens, en des zomers in eene daartoe ingerigte warande in de nabijheid der muziektent in den Stadshout, te bouwen op deu grond door den raad der gemeente Alkmaar, ouder den last van recognitie, aan de vereeni ging afgestaan. De contributie voor ieder lid is bepaald op twee gulden per jaar, te voldoen bij vooruitbetaling in vier termijnen ad vijftig cents. Aan den heer J. P. Foith, secret.-gen. hij het depart. van Kol., is, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze met 1 Julij a. s. ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de veelvuldige en trouwe diensten, door hein aan den lande bewezen. De heer mr. G. T. II. Hennv, oud-ambt. bij de burg. dienst in Ned. Indië, laatst adv, en proc. bij het hoog geregtshof aldaar is met 1 Julij benoemd tot secr.-gen. bij genoemd departement. De schouten-bij-nacht A. F. Siedenburg en J. van der Meerscli zijn eervol ontheven van de betrekking van direct, en komm. der Marine, respect, te Amsterdam en te Willemsoord, onder dankbe- tuigiug voor hunne in die betrekking bewezen diensten, en op non-activiteit gesteld. Tot direct, en komm. der Marine zijn benoemd: te Amsterdam de schout-bij-nacht J. J. Wichers; te Willemsoord de tot schout bij-nacht bevorderde kopt. ter zee F. A. A. Gregory. Tot schout-bij-riacht is bevorderd de kapt. ter zee F. A. A, Gregory; tot kapt. ter zee de kapt.-luit. ter zee J. A. Vandevelde; tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee 1ste kl. A. Jarman; tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. J. Ij. Duker. De kapt-luits. ter zee J. K. van de Kruysse Pilaar en A. J. van Mansvelt en de luits. ter zee 1ste kl. J. A. E. Dinaux en I. J. van der Sleyden zijn ontheven van het hevel resp. over de ramschepen Buffel en Schorpioen en de monitors Heiligerlee en Tijger, en op non-activiteit gesteld. Het hevel over die bodems wordt met 1 Mei opgedragen resp. aan de kapt.-luits. ter zee K II. P. van Alphen en A. N. L. Koops en aan de luits. ter zee lste kl. W. F. Meijen en C. J. Smith. De off. van gez. 3de kl. F II. L. Iloessingh van Iterson is geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. STAÏEXHÏiMlAALr" Tweede Kamer. Blijkens liet voovloopig verslag der afdeelingen van de Kamer over de nadere overeenkomst met de Arasterdamsche Kanaalmaat schappij, was men algemeen overtuigd dat het staatsbelang de voltooijing van dien waterweg eischt, maar verscheidene leden betwijfelden of d.e maatschappij door eene leening tot een bedrag van 5| millioen voor goed geholpen zal zijn. De meeste leden waren tegen eene overname door den Staat, en een zeer groote meerderheid beantwoordde de vraag: of de hulp bij de overeenkomst verleend, de meest wensclielijke was, ontkennend. Het denkbeeld van regtstreekscb voorschot van staatswege kwam zeer ter sprake, docli men vroeg eerst finantieële mededeelingen. De gisteren bij de Kamer ingediende definitive begrooting van Oorlog is grootendeels in overeenstemming met de vroeger aan genomen credietwet voor 6 maanden. Enkele posten zijn verminderd, maar de meeste afdeelingen verhoogd, tot een gezamenlijk bedrag van millioen, waaronder voor liet materieel der artillerie ruim 1 millioen, in mindering der som bij het afzonderlijk wetsontwerp daarvoor aangevraagd. De begrooting is gegrond op de tham bestaande zaraenstelling der staven en korpsen, hetwelk, naar het oordeel van den minister, zoo moet blijven tot de vaststelling dei' wettelijke legerorganisatie, waartoe liet ontwerp eerst kan aange boden worden wanneer de ontwerpen vestingstelsel en wijziging militiewet zullen zijn tot stand gekomen. Intussclien zegt de minister belet niets inmiddels de oefening der troepen te bevor deren en met meer kracht voort te gaan met de vervaardiging van zioaar geschut voor kustbatterijen en met den aanmaak van nieuwe draagbare vuurwapenen van klein kaliber. Aan de Kamer is door de heer Areut Magnin, gepensioneerd resident der Kust van Guinea, wonende te Beverwijk, een adres gezonden, houdende breed gemotiveerd verzoek: dat de Kamers aan de minister van Koloniën inlichtingen vrage over de gronden, waarop art. 34 van het regerings-reglement voor de Kust van Guinea op hem is toegepast zooals geschied is, en 2o., wordt de juistheid zijner reclame erkend, dan den minister voornoemd uitnoodigc alsnog uitvoering te geven aan de bepalingen waarop het regt van adressant berust, ten exfeote dat hij (adressant) in het genot van het hem toekomende tractement en van het daaraan verbonden pensioen worde gesteld. De te pronk stelling van het vonnis van Langrand- Dumonceau heeft jl. Maandag morgen op het stadhuisplein te Brussel plaats gehad. Gedurende den geheelen duur van die regterlijke handeling, die vergezeld ging van den gewonen omslag, bij dergelijke strafoefeningen in gebruik, was een digte schare nieuwsgierigen op de been, afgewisseld door een overvloedige hoeveelheid gendarmes. Allen ver drongen zich rondom den uitvoerder der criminele vonnissen, die bijgestaan werd door zijn knechts en geëscorteerd door vier gendarmes en een brigadier te paard. Aan een paal werd een schriftuur vastgehecht, behelzende het volgende uittreksel van het vonnis ten laste van André Langrand, gefailleerd koopman, geh. te Vossen, oud 43 jaar, laatst gewoond hebbende te Brussel, voortvlugtig of ver- borgen, veroordeeld tot tien jaren opsluiting en in de kosten van het geding, voorts tot levenslange ontzegging van zijne burger-, burgerschaps- en familieregten, regten vermeld in art. 31 van het Belgische strafwetboek van 1867, wegens frauduleus en eenvoudig bankroet, j Te Brussel is de eigenaar van het Amerikaansche cirque door de correctioneele regtbank veroordeeld tot het betalen van eene schadeloosstelling van 500 francs aan een werkman, die door een der olifanten op een wandeling des nachts was opgenomen en met zooveel geweld tegen een muur geworpen, dat de patiënt zes weken bedlegerig was. De cornac zal bovendien 50 francs boete betalen. Het nieuwe Japansche gezantschap bevindt zich reeds in Frankrijk. Men verzekert, dat de gewezen gedelegeerde voor oorlog der Commune, Cluseret, in de vorige week te Parijs op straat is gezien. Ondanks al de bijzonderheden, waar mede dit verhaal wordt gestoffeerd, vindt de zaak tot dusver weinig geloof, daar men èn den sluwen Cluseret meer behoedzaamheid toeschrijft, èn te goede gedachte koestert van de Parijsche politie, om te kunnen aannemen, dat zij zoo slecht ingelicht en zoo gebrekkig gediend zou worden als het geval zou moeten zijn, indien het bovenstaande berigt waarheid behelsde. De veiligheid te Parijs laat weder veel te wenschén over. Dezer dagen werd een looper van de Fransclie

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2