Marine-Haven Nieuwecliep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Bank, des morgens te half elf uur, dus op klaarlichten dag, in de rue des jeuneurs, eene van de drukste straten van het Beurskwartier, door 4 kerels overvallen, die hem op den grond wierpen eu zijne portefeuille met banknoten, ter waarde van 10,000 francs, afhandig maakten. Zij gingen op de vlugt; twee hunner werden gevat, maar de beide andere wisten met de portefeuille te ontkomen. Er heeft zich te Parijs een comité gevormd, tot het oprigten van gedenkteekenen, die ten zoen moeten verstrek ken van de moorden, welke den 24 en 26 Mei 11. aan de zoogenaamde gijzelaars der Commune zijn gepleegd. Die monumenten zullen, behalve in eene boetkapel, bestaan in verscheidene inrigtingen van weldadigheid, zooals een asyl voor jonge kinderen, eene school voor volwassenen en een gasthuis voor ouden van dagen. Jl. Maandag, den 18 Maart, kwamen te Parijs een voddenraper en een straatmaker elkaêrtegenVandaag precies een jaar geleden, generaal!.... Ja, kolonel De France vermeldt de volgende geheimzinnige ge schiedenis. Aan de boorden van het boscli van Bondy passeerden twee landbouwers, op weg naar hun arbeid. Geleid door het geblaf van een hond, kwamen zij hij een hoogen eik, en vonden aan diens voet een ingebakerd kind, met eenige drooge bladeren overdekt. Een der landbou wers nam het kind op en in zijne armen, en toen zag het hem met zijne groote blaauwe oogen als met een dankbaren blik aan. De hond had zich intusschen voortgespoed. De andere landbouwer vond op de plaats eene zuigflesch en een luijer, gemerkt L. D. Eenige oogenblikken later werd het wicht in eene naburige herberg op het zorgvuldigst verpleegd. De bijgeroepen politie maakte proces-verbaal op. Luijers, hemdje, mutsje en al wat het jongske verder aan had was van zeer fijne wollen of linnen stof. Op de borst tusschen hemdje en borstrokje lag een briefje met potlood geschreven van den volgenden inhoud„Dit kind, de vrucht eener ongeoorloofde liefde eener jonge dochter, wier familie van haren misstap onbewust is, en eens laf aards, die haar verliet, dit wicht was ten doode gewijd. Ik bragt het herwaarts om het te dooden, maar de moed ontbrak mij om de misdaad te volvoeren, en nu geef ik des kinds lot in de hand der Voorzienigheid. Indien iemand het levende vindt, zoo als ik van ganscher harte wensch, en waarom ik het neerleg niet verre van den weg, dien werklieden en boeren moeten passeren, verzoek ik dat zij het bij de mairie doen inschrijven met de namen van Casimir Adrien. Welligt zal ik eenmaal bij magte zijn hem te plaatsen in den stand in de werd, dien hij zou gehad hebben, zoo zijne geboorte wettig ware geweest." Volgens het uitgedrukt verlangen, is het kind met die namen op de mairie van Bondy ingeschreven en vervolgens in het yondelingshuis gebragt. Intusschen wordt een onderzoek naar de moeder ingesteld. In den nacht van den 4 op 5 Febr. 11., toen men in geheel Europa zulk een prachtig noorderlicht heeft bewonderd, heeft men op het eiland Réunion een even prachtig zuiderlicht waargenomen. Engeland. Bij de jl. Dingsdag aangevangen beraadslaging van liet Lagerhuis over het budget vau marine is gebleken, dat de regering het bestuur der Britsche zeemagt in eenige bijzonderheden wijzigen, maar in hoofdzaak op den tegen woordige» voet houden wil. Een collegie, de Admiraliteit geheeten, staat aan het hoofd der zeemagt. In plaats daarvan wordt de instelling van eenen verantwoordelijken minister van marine door sommige deskundigen in Engeland aanbevolen. In het Lagerhuis is zeer onlangs geklaagd, dat uit Frankrijk een aantal tot uitbanning veroordeelde aanhan gers en dienaren dpr Parijsche Commune tegen hun wil naar Engeland werden gezonden, zonder middelen om in hunnen nooddruft te voorzien. Daarop werd toen van wege de regering geantwoord, dat haar de aankomst van een gering aantal zoodanige personen in Engeland hekend was, en dat zij bij het kabinet te Versailles ophelderingen dienaangaande had gevraagd. Intusschen blijkt' uit onderscheidene berigten, dat nog in de vorige week Fransche overheden Engeland's herberg zaamheid misbruikten, om zich van slecht volk en broode loos gespuis te ontdoen, hetgeen in Engeland ais eene barbaarschheid niet alleen, maar ook als een vergrijp tegen eene bevriende mogendheid wordt beschouwd. Den 3 Julij a. s. zal te Londen het internationale congres betreffende het gevangeniswezen worden gehouden, tot welks bijeenroeping in het Amerikaansch gevangenis congres, in 1870, te Cincinnati de eerste spoorslag gegeven werd. Ten behoeve van bedoeld internationaal congres is, zoo als reeds vroeger gemeld werd, bijzonder werkzaam geweest dr. Wines, secretaris van het New-Yorksche genootschap voor het gevangeniswezen, die eene opzettelijke reis te dien einde in Europa gedaan heeft. Dr. Wines, van een aanbevelingsschrijven van president Grant voorzien, begaf zich eerst naar Engeland en bezocht daarna de hoofdsteden der andere landen van Europa. Hij bragt te Londen eene commissie van uitvoering tot stand, vond hij regering, maatschappijen en bijzondere personen een welkom onthaal, en gaf van zijne reis verslag in een geschrift, dat 'ot inleiding van het congres dienen kon. Niet alleen zullen de regeringen zich op dit congres doen vertegen woordigen, maar ook genootschappen tot verbetering der gevangenen, en in liet algemeen zullen allen, die zich het gevangeniswezen tot doe] van hunne studiën hebben gemaakt, daarbij tegenwoordig kunnen zijn. De regering heeft aan gravin van Mayo, gemalin van den overleden gouverneur-generaal, een pensioen van duizend P- st. en een som van 20,000 p. st. voor haar kinderen toegekend. Lord Mayo's moordenaar, Shere Ali, die jl. Dingsdng gehangen werd, heeft vóór zijn dood bekend, dat hij voor nemens was beide, den Onderkoning en generaal Stewart, te dooden. Hij had den lust om de daad te plegen niet kunnen weêrstaan. Niet 't geringste spoor van een zamen- zwering heeft men kunnen ontdekken. Wat hetn aandreef, blijkt echter duidelijk genoeg uit hetgeen een correspondent, van de Daily News uit Calcutta schrijft: Wij sidderen bij de gedachte aan de Corsicaansehe vendetta; maar deze instelling mag zachtzinnig heeten, vergeleken bij de bloedwet der wilde bergstammen aan Ilindostan's noordwestelijke grens. „Leven om leven" is onder hen liet hoogste voorschriftonbegrijpelijk is hun doodsverachting. Sir Sidney Cotton was getuige van een gevecht nabij Koliat. Twee dorpen twistten over 't bezit van een moerbezie-boom. Reeds drie dagen had de strijd geduurd; tal van dooden waren gevallen; maar nog vocht men door; en de vrouwen verrigtten haar dagelijksche bezigheden, alsof er niets buitengewoons plaats had. Shere Ali's familie viel, lid na lid, onder 't mes, totdat slechts hij, een zuster en een jongere broeder waren overgebleven. Toch zijn aan diezelfde bloeddorstige wilden geen goede eigenschappen te ontzeggen: dapperheid, trouw, gehechtheid aan hun verwanten, hartstogtelijke vaderlandsliefde. Men denke zich dan Shere Ali, een echt kind van zijn volk, in ballingschap zuchtend wegens een handeling, die in zijn oog veeleer verdienstelijk dan strafbaar was! Men denke zich hem, op een afgelegen eiland, smachtend naar zijn bergen, gemarteld door heimwee en wraakzucht en besef van zijn vernedering! Hij verneemt van den moord, op den regter Norman gepleegd, door Abdullah, zijn stam genoot; Abdullah's uiteinde treft hem diep. Ten overvloede ontvangt hij kort daarop een brief van een zijner vrienden, een soldaat in een Sepoy-regiment, luidende aldus: „Vrede zij met u, broeder Shere Ali Khan Sahib! Heil en welzijnDe staat van zaken is dezeKulbuddin meldt mij van de vijandelijkheden tegen al de honden. Deze duren voort. Wij hebben één fort met geweld veroverd. Shah Nur is in ons dorp; en Feroze viel door de hand van Meroe. Ten uwent is alles hetzelfde. Uw vrouw blijft de uwe tot in den doodzij wil niet huwenzij bewaart hare trouw. Uw zuster en jongere broeder(onleesbaar). Mir Aalim verkeert in grooten nood. Hij is twee- of driemalen tot mij gekomen, zeggendemaak vrede met mij. Doch in geen geval heb ik dit gewild. Houd moed, waarde vriendAl wat uw land opbrengt, wordt gegeven aan uwe vrouw. Arjum is gevlugt naar Peshawur. Feroze heeft Baz Mohammed gedood; Meroe heeft Feroze gedood. Shah Gull stierf door Gods wil. Schrijf immer. Dit is noodzakelijk." Men kan zich voorstellen, hoe zulk een brief den demon in Shere Ali moet hebben wakker geschud, en al zijn oude bloeddorst moet hebben doen ontbranden. De gedachte alléén, dat hij magteloos was voor immer magteloos, om 't onregt der zijnen te helpen wreken, moet hem razend gemaakt hebben. Aan wien zou hij zijn woede koelen?'' Aan wien beter, dan aan hem, dien hij den bewerker waande van zijn strafaan den Onderkoning. Den 4den Februarij verhaalt hij zijn mede-gevangenen, dat lord Mayo weldra 't eiland bezoeken zal. Hij onthaalt de Hindoes, geeft een feest aan de Mohammedanen en ontdoet zich op die wijze van al zijn wereldsche goederen, gelijk vrome Moslem 't plegen, wanneer ze een gewigtige stap beoogeri. Dan wacht hij geduldig op zijn prooi. En - we weten 't overige. Een berigtgever der Times schrijft naar aanleiding van den zestienden verjaardag van den Fransch-keizerlijken Prins o. a. het volgende „Toen de Prins in het begin van Sept. 1870 in Enge land aankwam, was de toestand zijner gezondheid de Prins was nooit sterk geweest nog hagchelijker tenge volge van den noodlottigen veldtogt, doch de rust én stilte van zijne nieuwe verblijfplaats, gepaard aan de frissche Engelsche lucht, bewerkte spoedig in zijn gestel en in zijn persoon eene waarlijk wonderbare verandering. Hij werd al spoedig van een tengeren en eenigzins verwijfden knaap een sterk, gezond en goed ontwikkeld jongeling, die veel houdt van oefeningen en genoegens in de open lucht, een uitstekend ruiter is en in alle opzigten even flink en gehard is als de meeste Engelsche knapen van zijn leeftijd. Zijne geheele houding kenmerkt zich door een allerinnemendsten mannelijken eenvoud, welke allen, die met hem in aanra king komen, terstond treft. Velen dergenen, die hem onlangs voor het eerst zagen sedert de keizerlijke familie in Enge land vertoeft, verklaarden, dat niemand, die hem twee jaren geleden gekend heeft, in den rijzigen jongeling, dien zij thans gelukwenschten, den keizerlijken Prins van toen zou herkennen." Onder de vreemdklinkenden titel van The knife and fork club, „de mes-en-vork club", is te Londen een maat schappij opgerigt met het doel om een geheele hervorming in de Engelsche keuken tot stand te brengen. De optouw- zetters van die saus-ale beweging zijn van plan Londen te maken tot een gastronomiscli middenpunt, waaruitover het geheele Britsche rijk de ware beginselen der kookkunst zullen uitstralen; zelfs willen zij hunne revolutie uitstrekken tot de voeding der arme klassen. Om slechts een enkel voorbeeld te noemenmen heeft berekend, dat elk huisgezin uit de werkende klasse ge middeld drie a vier shillings 1.80 a f 2.40) in de week verliest, alleen door onwetenheid en onbekendheid met die groote kunst der Fransche koks „om de restantjes met voordeel te gebruiken. De nieuwe maatschappij is reeds in 't strijdperk getreden met het houden van een groot gastmaal, waaraan ver scheidene celebriteiten uit de letterkundige, politieke, han dels- en kunstenaarskringen van Londen genoodigd waren. Het feest werd gepresideerd door den heer Blanchard Jer- rold, hoofdredacteur van Lloyd's Weekiy Messenger, maar onder de gastronomen, meer bekend onder den naam van Finbec. De politie kwam jl. Vrijdag te laat om eene box partij in de nabijheid van Dartford, omstreeks 5 uur van Londen (om 25 p. s.) te verhinderen, en de twee vechters bazen waren reeds twee uren bezig geweest met elkander toe te takelen, zoodat een hunner bewusteloos naar het gasthuis gebragt werd en Zaturdag morgen bezweek. De overwinnaar en drie vrienden der beide boxers werden gevat en zullen, naar te hopen is, eene gepaste straf ontvangen. Te Foleshill, nabij Coventry, is een 70jarige vrouw door haar zoon vermoord. -Italië. De Opinione meldt, dat Mazzini zich reeds sedert de eerste dagen van Febr. te Pisa in de Via Maddelena onder den naam van dr. Brunn ophield. Dit was geen geheim, maar niemand stoorde den kranke. Den 9 Maart na in de moeijelijke ademhaling zoo toe, dat in allerijl zijne vrienden ontboden werden. Den volgenden dag was hij overleden. De redactie van de Riforma opende ompidtfeliik eene inschrijving, om voor hem te Rome een gedenkteekeli op te rigten. Zeer merkwaardig is, wat de clericale Unita Catliolica over hem schrijft. Zij zegt o. a.„Als man van hoogen geest, als standvastig karakter, blijft Mazzini in de geschiedenis de grootste persoonlijkheid, die uit de reijen der Italiaansclie revolutionairen voortgekomen is. In ver gelijking met hem zijn Lanza, Sella en Visconti-Venosta slechts dwergen." En het clericale orgaan besluit aldus: „In deze dagen van huichelarij verdient Mazzini's naam reeds om zijn eerlijkheid alle achting. Men kan van hem zeggen, dat hij nooit gelogen heeft en zulk een lof is tegen woordig, nu men om zijn doel te hereiken het liegen als een ambacht uitoefent, niet gering te achten!" De begrafenisplegtigheicl van Mazzini's stoffelijk over schot te Genua wérd jl. Zondag door 80,000 menschen bijgewoond, die den lijkwagen volgden, welke omringd was door de intieme vrienden van den overledene, de leden van den gemeenteraad van Genua, deputatiën uit Pisa, Napels, Venetië, enz., talrijke vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers en van een aantal werk lieden-vereenigingen en vrijmetselaars-loges, de laatste met haar banieren en muziekkorpsen. Al de vensters en bal- cons waren vol toeschouwers om den lijkstoet te zien, die zich ten 12 ure iu beweging stelde. Alle schouwburgen en koffijhuizen waren gesloten. Op hetzelfde oogenbiik had te Rome een niet minder indrukwekkende plegtigheid plaats. Daar begaven zich meer dan 1500 vereerders van den grooten patriot van de Piazza del Popoio naar het Capitool. Op een grooten met rouwfloers omhangen wagen stond een kolossaal beeld van Italië, liet borstbeeld van Mazzini kroonende. Deze demon stratie, die gedeeltelijk uitging van de constitutioneele partij als een manifestatie van sympathie voor den overledene, was allerindrukwekkendst. De stoet was zamengesteld uit leden der werklieden-vereenigingen en voorts uit vertegen woordigers van alle mogelijke politieke partijen. Langs den weg hingen tal van Italiaansclie vlaggen, wapens van Savoye en rouwvlaggen uit de vensters. Op het Capitool werden verscheidene toespraken gebonden en aan den mayor werd een buste van Mazzini aangeboden. De rust werd op geen enkel punt een oogenbiik verstoord, ofschoon er nergens politie te zien was. Amerika. Men schrijft aan de New-York Herald uit Ghicago: Wij betoonen onze dankbaarheid aan de milde wereld door 1987 lokalen voor openbare vermakelijkheden en vijf theaters te onderhouden; wij bewijzen verder onze armoede en onze behoefte aan giften uit den vreemde door een nieuwe opera van 400,000 dollars te bouwen. Wij blijven „op de hoogte van onzen tijd" in weerwil van de ramp, die ons in October trof. In die inrigtingen voor publieke vermakelijkheden wordt minstens 10 millioen dollars jaar lijks verteerd, en men moet erkennen, dat het arme, verbrande Chicago nog aan andere gelegenheden veel meer geld voor zijn genoegen uitgeeft en dus zich het algemeene medelijden ten volle waardig maakt. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 5 Ti S Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.1 procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 12 nno. 5k. 756.41 - 5.19 2.1 - 4.7 0.80 wein golv 21 8 nw. 6 753.09 - 8.51 1.4 - 3.4 0.74 21 12 nwtw. 12„ 752.15 - 9.45 2.2 - 4.7 0.72 Golvend. Weerstgéstcldheid 20 Maart 12 u. Losbewolkt, buijig, koud. 12 Maart 8 u. Losbew., hagel, sneeuw, koudw. 19 Maart 12 u. Losbew., buijig koud. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. 11 Nov. 11 Febr. 20 Maart. 20 Vertrek. Schip. Voorlichter. Conrad. Johanna. Fenna. Gezagvoerder. A. de Willigen. E. Oort. J. T. Wilmink. J. H. List. Bestemming. Bat. via Newc. Bat. via Suez. Triest. Messina. Geloodst. Gebroeders van der Beek, van Batavia naar bier bestemd. Heleua en Henriëtte, Macassar Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te loBsen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Omen. H. M. Hansen. Fredrikstad. liaabet. J. 0. Ulrichsen. Holmestrand. Echo. C. Davidson. Sandesund. Ellida. T. Hansen. Drammen. Dagny. G. Arvesen. Porsgrund. Julie. M. Larsen. Fredrikstad. Hout. Blikman Co. Amons Co. van Vliet Co. Amons Co. Blikman Co. PER TELEGRAAF, f 60 a -120 a -110 a210 -170 al80 1 Paarden Veulens 1 Stieren 30 Gelde-Kocijen Kalt-Koeijen Vaarzen Hokkelingeu g3 Nucht.Kalveren - VetteRaminen - 60 Schapen 4 a 12 20 a 33 Lammeren fa 3 Bokk. enGeiten - 2Ja 3 11 Magere Varkens - 12 a 20 19 Biggen - 9 a 12 Eenden c.100 al-S 5 Kippen -100 al50 Boter per kop -105 a Kaas perK.G. - 30 a32£ Kip-Eijeren per 100 -275 a30Q Eend-Eijeren -300 a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3