ADVERTENTIËN. DANK-ERKENTENIS! Benoeming'en, enz. Buitenland. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Spanje. INGEZONDEN. Mavine-Hav.en Nieuwediep. Professor Gorine, een Italiaan, heeft, naar men zegt, aangeboden het lijk van Mazzini binnen acht maanden te versteenen; dat hij deze kunst tot een aanmerkelijke hoogte heeft gebragt, bewijzen verscheidene voorwerpen in zijn bezit, o. a. zijn rottingknop, zijnde een versteend menschenoog, zoo blank als kristal. Het Turksche gouvernement heeft een nieuwe manier van bezuiniging uitgevonden. Het heeft gedecreteerd, dat de maand geen 30 maar 40 dagen heeft en dat ergo de ambtenaren om de veertig dagen een maand tractement zullen ontvangen. Als troost wordt er bijgevoegd, dat zoodra de toestand der schatkist wat beter is, de maand weder, ouder gewoonte, op dertig dagen zal berekend worden. Naar een berigt meldt uit Adelaïde (Australië) heerschte aldaar gedurende 12 dagen in Januarij eene ongekende hitte. Het weerglas teekende op den dag 108 gr. in de schaduw en 82 gr. in den nacht. Alle bezigheden stonden stil en te slapen was ondoenlijk. Een bad was bijna niet te ver krijgen, want het water in de waterwerken bereikte 79 gr. warmte. Wie maar kon begaf zich naar de zeekust, en het strand was met duizenden bedekt, die des nachts er eenige verkoeling genoten en des ochtends naar de stad terugkeerden. Sommige der mannelijke ingezetenen legde n zich buiten op de steenen neder. In de Deutschen polytechn. Verein in Boliemen werden onlangs proeven genomen mot een gas-brander van F. O. L. Heinrich, die zich hierdoor van andere zoogenaamde „zuinigheids-branders,/ onderscheidt, dat in den brander beneden den uit speksteen zamengestelden eigenlijken vlambek een glazen buisje is ingezet, waardoor 7 kleine loodregte kanalen loopen. Dit buisje laat slechts de tot eene behoorlijke vlam vereischte hoeveelheid gas door, en verdient, omdat het door de onzuivere stoffen van het gas niet aangetast wordt of verstopt geraakt, boven metalen buisjes de voorkeur. Bij de proefneming werd eene be zuiniging aan gas van 20 pCt. zonder merkbaar verschil der lichtsterkte waargenomen. De 1ste luit. der genie J. II. van der Dassen is van hier verplaatst naar Grave, als eerstaanwezend ingenieur en de 2de luit. Craraer, van Breda naar hier. Aan den heer G. J. van Leeuwen, te Alkmaar, is, van 5 April tot 14 Junij 1872, vergunning verleend voor eene stooinbootdieust, bestemd voor veevervoer, van het stoomgemaal de Lynden naar Leiden en tussehengelegen plaatsen. Benoemd tot directrice der hoogere burgerschool voor meisjes te Groningen mej. C. Donker, leerares te Dordrecht. De Nationale Vergadering heeft den 23 dezer het ontwerp, waarbij Nieuw Caledonië als oord van deportatie wordt aangewezen, goedgekeurd. Lebeau, redacteur van het Journal Officiël onder de Commune, is uit België verjaagd en heeft thans Zwitserland niet zijn aangenaam bezoek vereerd. Paris Journal meldt, dat Harriet Beecher Stowe, de schrijfster van Uncle Tom's Cabin overleden is. Zij was den 15 Junij 1812 te Litchfield in Connecticut geboren. Voor het venster van een oude-kleerenverkooper te Parijs hangt een eindje cigaar te koop, met het bijschrift: „Cigaar door Ferré gerookt op het oogenblik zijner exe cutie: 40 francs." Pouyer-Quertier zal waarschijnlijk met een zending worden belast naar Londen, Berlijn, Brussel en Amsterdam; hij zou nl. met de bankiers in die plaatsen onderhandelen over de kwestiën, die met een bevrijding van het Fransche grondgebied in verband staan. Hij zou zich eerst naar Londen en van daar naar Berlijn begeven. De Koningin is jl. Zaturdag over de lijn Cherbourg ParijsStraatsburg naar Baden-Baden vertrokken. Eenige dagen geleden was bekend gemaakt, dat in de St. George-zaal, Langhamplace te Londen, op den avond van 18 Maart zou gevierd worden wat in de aan- plakbilletten genoemd werd „de verjaardag der sociale omwenteling van 18 Maart 1871." Dienaangaande leest men in de Times van 19 Maart het volgende: „Deze meeting kwam tot een ontijdig einde, of liever, kwam zelfs niet tot een begin, omdat de eigenaars der zaal ronduit weigerden hunne lokalen te doen gebruiken voor eene viering van den eersten verjaardag der Commune. De meeting zou gehouden worden onder den invloed der „leden van de Internationale, de democraten van Londen en de ballingen van de Commune"burger Jung zou presideren, en tot de Fransche sprekers zouden behooren Ranvier, Vaillant en Delahave, „leden van het arbeid-comité", Camelinat, „directeur der munt", Lissagaray, van de nati onale garde, en anderen, die in het verschrikkelijke drama van 1871 eene rol hebben gespeeld. Eene cohorte, evenmin beroemde als beruchte, Engelsche redenaars, zou door dr. Carl Marx worden aangevoerd, en de toegang zou even vrij zijn als de meeningen. Maar het stond geschapen dat de toegang volstrekt niet vrij, zelfs niet voor geld te koop was; want reeds was het acht ure, toen deze aanvoerders en een gehoor van 100 Franschen en Duitschers nog voor eene gesloten deur op straat stonden. De eigenaars der zaal hadden haar - immers dit vernamen wij aanvan kelijk verhuurd, maar zich later bedacht, en verleden Zaturdag aan de commissie doen weten, dat zij de meeting niet zouden toelaten. Na eenig wachten nam zekere burger Richard het woord, om er op aan te dringen de meeting 'n de open lucht te houden, maar alle voorname commu nisten kwamen hiertegen op; zij gingen zelfs zoo ver van te beweren, dat Richard een door den heer Thiers bezoldigde spion of verklikker zou wezen. Een voorstel om naar het Hannover-Square te verhuizen werd insgelijks verworpen en na verloop van een half uur vertrokken dr. Marx en de burgers Jung, Ranvier en Lissagaray, verklarende dat zij de eigenaars der zaal in regten zouden betrekken. De communisten hielden het er algemeen voor, dat het sluiten der zaal niet anders was dan eene onderdanige beleefdheid var, de Engelsche regering jegens den heer Thiers, in ruil voor de beleefde ontvangst, welke den Prins van Wallis te Versailles is te beurt gevallen." De Daily News verzekert, dat prins Bismarck uit- noodigingen aan de mogendheden heeft gezonden tot het bijwonen van een internationaal congres, waarop discussie zal worden geveerd over schikkingen betreffende het post wezen over de geheelc wereld, en over de vestiging eener post-eenheid. De jaarlijksche roeiwedstrijd tusschen de hoogescholen van Oxford en Cambridge werd jl. Zaturdag niet door de elementen begunstigd. Luidens een daaromtrent medege deeld berigt, verstoorden hevige sneeuwbuijen 't genot der toeschouwers. Cambridge won (nu voor de derde maal achtereenvolgens), met anderhalve bootslengte. Sir Moses Montefiore, de bekende strijder voor de bescherming van de regten der Israëlieten, de kampioen voor regt, regtvaardigheid en billijkheid, heeft aan den Schah van Perzië in een adres dank betuigd voor de verzekering, door dien potentaat gegeven, dat de Joden ook in zijne staten met geregtigheid en zachtheid zullen worden behandeld, en daaraan tevens het verzoek toege voegd, dat de Schah zijn invloed moge gebruiken om daar, waar de Israëlieten nog door de ambtenaren verdrukt worden, de edele bedoelingen en menschlievende pogingen van den Vorst in praktijk te dpen brengen. Door een dorschmachine te Arisaig zijn twee meisjes, die uit nieuwsgierigheid kwamen kijken, geheel verbrijzeld. Op het einde der vorige week hebben aan de Engelsche en Deensche kust hevige sneeuwstormen uit het noordoosten plaats gehad, die zeerampen hebben doen ontstaan en ook in het binnenland speciaal in de hoofd steden, het verkeer hebben belemmerd. Uit Emmerik wordt gemeld, dat de vorige week in Lent's drijvend circus een treurig ongeluk heeft plaats gehad. Als laatste nummer van het programma was aan gekondigd: „de vliegende mannen, uitgevoerd door de gebroeders Palmer." Op twee tegenovergestelde punten van het circus bevond zich een van beiden aan een trape zium en onder hen was een net gespannen. Het grootste waagstuk aan het slot bestond hierin, dat de jongste broeder, die zich op het zuidelijk eind bevond, het snel slingerende trapezium verliet, een ruimte van 80 voet doorvloog en de voeten van den tegenover hem hangenden broeder vastgreep. Wat zoo vaak gelukt was, mislukte nu. Hij stortte uit de hoogte naar beneden op het net en hiermede op den grond, om een oogenblik later als lijk te worden weggedragen. Uit Oldenburg berigt men, dat zich daar eene ver- eeniging gevormd heeft om de veenen te kultiveren. Het kapitaal bedraagt 150,000 thaler. Is ook, zoo vraagt men, in Nederland reeds iets gedaan, om het zoo schadelijke als schandelijk ruïnerende veenbranden te doen ophouden? Zal men in Nederland de bemoeijjngen van het Verein gegen das Moorbrennen, in Bremen, oiVdersteunen? Het veenbranden met zijnen veendamp behoort toch zeker tot de irrationeelste en schadelijkste bedrijven van voorheen, in onzen tijd overgegaan. (Arnli. Crt.) Onder de vrouwen der hoogere standen te Madrid is in den laatsten tijd eene beweging ontstaan ten gunste van de oud-nationale kleederdragt. In de Paasch-week verwacht men allerlei demonstratiën ten gunste van de kam, de mantilla, de lage schoenen zonder hakken, enz. enz. In den grond der zaak zijn dit anti-dynastieke demonstratiën. Doordrongen van dankbaarheid, brengt schrijver dezes zijne openlijken dank voor de oprigting eener werkverschaffing, waardoor vele huisgezinnen gedurende de twee laatste winters aanzienlijke ondersteuningen hebben genoten, en zulks is niet het eenige goeds wat uit zulk een edele zaak voortvloeit, maar het is ook een heil zaam middel tegen het niets doen, want door niets te doen ver valt men allicht tot iets, wat erger is dan niets. Ontvang dan des schrijvers inuigen dank, edele menschen»n'e«(/en, die zoo welwillend Uwe gaven op het altaar der liefde hebt gebragt en niet het minst de Edele Heeren bestuurders, die in deze, zich zeer veel hebben getroost door het opofferen van tijd en middelen; echter is het wenschelijk, dat door het Oorspronkelijke goede, het moeijelijke zal over liet hoofd gezien worden, opdat wij bij ver nieuwing mogen hopen, dat bij een volgenden winter zulk een edele zaak bij vernieuwing voortgang moge hebben. P. B. Cz. Oosterend op Texel, Maart 1872. Wieringen, 20 Maart. Het hier gevestigde Rederijkers-gezelschap „Aldoende leert men" gaf heden avond de laatste voorstelling in dit saizoen. Als ge woonlijk was de ruime bovenzaal van den heer Visser stampvol. Er werden vier stukjes opgevoerd als„Een uurtje in een dorps school, Een schildwacht zonder knevels of een slecht verdedigde post, Als men zijn beurs verloren heeft, Markiezin en modemaakster, of een kleermaker van adel", afgewisseld door zang en begeleid door muziek. De gunstige reputatie, welke dit nog jeugdige gezelschap zich reeds gemaakt heeft, werd ook ditmaal weer uitmuntend gehand haafd en alle stukjes zonder uitzondering flink opgevoerd. In het bijzonder toonden de dames J. R., D. D. en T. T. en de heeren J. C. V„ S. W., J. B., D. A., J. T„ A. S. en S. T. hun rol goed magtig te zijn en 'verwierven den algemeenen bijval, die zich in een daverend applaudissement lacht gaf. De voorstelling werd besloten met een zeer geanimeerd bal, dat tot den volgenden morgen voortduurde. Wij uiten den wensch dat dit gezelschap, dat aan zoo bekwame leiding is toevertrouwd,,' en zeker bij ieder die er kennis mede maakte een gunsligen indruk heeft achtergelaten, op den ingeslagen weg zal voortgaan, en ons bij een volgenden winter weer zulke nuttige en aangename avonden zal verschaffen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 21 24 Maart. Jupiter. W.A.F.Stokhuizenqq. Batavia. 22 24 Nederland&Oranje. P.Hansnoot. Padang. 23 Anna Elizabeth. II. J. Klasen. Batavia. 23 23 Cardanas Packet. C.Ouwehand. Havanna. Per Jupiter de heeren: A. J. H. van der Myll Dekker, echtg kind en baboe, T. C. Doelman, echtg. en zuster, B. J. Bazelius. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Biqnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 24 Maart. Jeune x\ctif. A. Grondais. Puink.&Goedk. St. Mnlo. 24 Shakcspeare. O.M.1) Jorgensen. Batavia. 24 i, Graf IVedel. D. Gritbé. v. Vliet St Go. Iquique. 24 Rotterdam. B. H. Zuidema. ZurMiihleu&QO. Pidermo. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. G Avance. H. Borgersen. Krageroe. Hout. Amons Co. Londonderry. W. Slater. Bunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). e V fa. JD Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 otn. Ik. 756.04 - 5.49 2.6 - 4.4 0.79 Slechtw. 25 12 nno. 7„ 748.03 -13.47 2.4 - 4.7 0.94 Golvend. 26 8 w. 19 746.17 -15.21 3.6 - 1.5 0.76 Hol in z. 26 12 wtz. 7„ 747.67 -13.71 4.0 - 3.1 0.70 Golvend. Weerstgesteldheid 24 Maart 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, koud. 25 Maart 12 u. Digtbetr., regen, natte sneeuw. 26 Maart 8 u. Zwaarbew.wind-en hagelbuijen 26 Maart 12 u. Zwaarbewolkt, winderig, bnijig. LIJST VAST BRIEVE.V, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 13 tot 28 Pehr. 1878. Tpema, te Amersfoort; T. Seegers, te AmsterdamMej. R. Pivee, te Groningen; J. van Erp, te Haarlem; G. L. Ruld, te Makkinga; Mej. Rekvoort, te Rotterdam; Vermaas Comp:, te Scheveningen; A. Helleman, te Sliedreckt. Van het Hulpkantoor te A. P. Polder; Trijntje Verkeus, te Amsterdam; S. P. Verhij, te Sckagen P. Smit, te Zijpe. De Directeur van het Postkantoor H E R W E IJ E R. Den 23sten Maart 1872 overleed ten onzen huize, na een smartelijk, doch geduldig lijden, in den ouderdom van 73 jaren, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mejufvrouw ELISABETH VERDOORN, Weduwe den Heer J. S. BRETZ, in leven Opzigter van 's Rijks Waterstaat te Nieuwediep. Hansweert Zeelandj. A. HOFSTEE, S. W. HOFSTEE-BRETZ. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank aan allen, die blijken gaven van belangstelling bij liet voltrekken van hun huwelijk. J. L. DAMBRINK. H. A. DAMBRINK—TEN CATE HUENDER. Mijnheer en Mevrouw liERWEIJER betuigen bunnen opregten dank voor de deelneming, onder vonden bij het verlies van bun geliefd Kind. Helder, Maart 1872. De ondergeteekende betuigt bij dezen haren opregten dank aande Heeren WEBER VAN DEN PAUWER'F het Bestuur en Werkende Leden der Vereeuiging ERNST EN SCHERTS en verder aan alle Ingezetenen die mede gewerkt en bijgedragen hebben ter harer ondersteuning. De uitkomst heeft die edele pogingen met den besten uitslag bekroond, zij zal daardoor in staat worden gesteld voor zich en hare kinderen het brood te kunnen winnen, en alzoo, dank zij die menschlievende hulp, de toekomst met vertrouwen te ge'moet gaan. Helder, den 26 Maart 1872. Wed. A. DE WIJN. De ondergeteekende brengt ter kennisse van zijne geëerde Begunstigers, dat hij zijne SLAGTERIJ heeft OVEK- GKUBACIES aan den Heer A. L. VAN OELDER, Slagtcr en Vlceschhouwer te Nieuwediep, en brengt zijnen welgemeenden dank voor de begunstiging en het genoten vertrouwen. A. L. LEUW. Naar aanleiding yan opgemelde annonce, beveelt de ondergeteekende zich beleefdelijk in de begunstiging aan, belovende eene prompte en accurate bediening. A. L. VAN GELDER. U'■A-'i J' lift I' t advertentie onderteekend DE GRAAF, in het vorig nummer, moest onderteekend zijn A. DE GRAAF en beeft dus geen betrekking op den Groentenhandelaar DE GRAAF te Helder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3