Benoeming-en, enz. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Maart. Van boord van het stoomschip Conrad, meldt een deskundige en bevoegde hand aan het Utrechtsch Dagblad: „Het schip loopt 111 mijl per wacht, is gemakkelijk in zijn bewegingen en voor zoover ik nu reeds een oordeel mag vellen, alles in orde. Kapitein en officieren zijn beleefd, de tafel is prefect. - Maandag morgen op de gronden." Vrijdag a. s. des namiddags ten één uur zal in de Herst. Evang. Luth. kerk alhier een lijkdienst worden gehouden bij het stoffelijk overschot van wijlen haren leeraar, den heer J. H. Sonstral. Ds. Margadant zal de dienst leiden. Na afloop van deze plegtigheid heeft de ter aarde bestelling plaats. Des avonds zal in deze kerk geene godsdienstoefening worden gehouden. Bij de Directie der Marine alhier is heden aanbesteed de levering van 2500 hectoliters gascoaks. De heer C. Berghuis was de eenige inschrijver, ad 0.76 per hectoliter. Gisteren avond heeft weder eene vergadering der feestcommissie alhier plaats gehad, waarin nog onderscheidene corporatiën in den optogt zijn opgenomen, zoodat het voor- loopig vastgesteld programma aanmerkelijk is gewijzigd. De feestelijke optogt zal aanvangen des namiddags ten 1 ure, de gondelvaart des avonds ten 8 ure. Met genoegen vernemen wij, dat tal van ingezetenen met de commissie zamenwerken om het feestelijk aanzien der gemeente op dien gedenkwaardigen dag te bevorderen. Overigens verwijzen wij naar de hierachter voorkomende annonces onder 't opschrift: Plaatselijke feestviering op 1 April. Z. K. H. Prins Frederik begaf zich gisteren van 's Hage naar Neuwied. In verschillende garnizoensplaatsen zal op 1 April militaire parade worden gehouden. De bisschop van Haarlem heeft, naar men verzekert, aan de geestelijkheid in zijn diocese bevel gegeven, op 1 April de kerken te illumineeren en de vlaggen uit te steken. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Haarlem ds. J. van Gilse, pred. te Groningen. Het programma der te Texel te houden feesten op 1 April a. s. is zamengesteld als volgt: 1. Eerewacht te paard. 2. Muziek. 3. Triomfwagen. 4. Schoolkinderen. 5. Vertegenwoordigers van het Roode Kruis. 6. Werkverschaffing. 7. Sluiting, eerewacht te paard. Allerwege worden in de verschillende dorpen eerepoorten opgerigt. De optogt van het Oude Schild en Oosterend en van den Burg zal luisterrijk zijn. Des avonds in den Burg optogt met fakkellicht en vuurwerk. Ook Schagen zal op 1 April feestvieren. De school kinderen zullen worden onthaald. Ten 3 ure zal een optogt plaats hebben, waaraan zal worden deelgenomen door de Harmoniekapel, de zangvereenigihg Euterpe, de rederijkers kamer de Roos en de Weerbaarheid. De gemeenteraad en het schoolbestuur zijn o. a. uitgenoodigd tot deelname. De optogt zal zoo mogelijk voorafgegaan en besloten worden door ruiterij en begeleid door de feestcommissie. Aan de behoeftigen zal eene uitdeeling geschieden. De commissie bestaat uit de heeren «Tb. Stammes, S. B. van Lon, J. Denijs Wz., C. de Vries, J. H. W. Slangen, H. R. de Meêr en Voorman. Men schrijft ons uit Callantsoog, dd. 26 dezer: „Zal op vele plaatsen van ons vaderland de eerste April a. s. luisterrijk worden gevierd, ook hier zal men den nationalen gedenkdag niet ongemerkt laten voorbijgaan. Door eene commissie zijn gelden ingezameld met het doel om aan alle schoolgaande kinderen in deze gemeente, onverschillig welke school zij bezoeken, den 2 April een feestdag te bereiden. Daar het schoolgebouw in onze gemeente zelfs veel te klein is voor 't aantal kinderen dat daar onderwijs ontvangt, heeft het kerkbestuur der Herv. gemeente het kerkgebouw dien dag welwillend ten gebruike afgestaan. Op den eersten April zal onze hoofd-onderwijzer des avonds ten huize van den kastelein C. Hoek, met eenige schoolkinderen, die meer bepaald zang-onderwijs ontvangen, eenige zangstukjes uitvoeren, terwiji in de pauze door enkele leden der bestaande rederijkerskamer een paar stukjes ten tooneele zullen worden gevoerd. Gaarne zou de commissie hebben gezien, dat de geldelijke bijdragen der ingezetenen van dien aard waren geweest, dat er behalve een schoolfeest eenige volksvermakelijkheden konden plaats hebben, doch de opbrengst is daarvoor ten eenenmale ontoereikend." Te Nieuwe-Niedorp is voor de herdenking van 1 April f 400 ingezameld. Een gedeelte hiervan is bestemd voor den Briel. Maju zal aldaar drie voorstellingen geven. Een o. a. voor behoeftigen die dan onthaald zullen worden. Het Nut zal eene feestelijke zamenkomst houden, waarbij de heer Grootes, hoofdonderwijzer, als redenaar zal op treden en de aldaar gevestigde rederijkerskamer is voor nemens eene gecostumeerde voorstelling te geven van de inneming van den Briel door de Watergeuzen. Den 2 April worden de schoolkinderen op chocolade en krentenbrood vergast en ontvangen ten geschenke een feestplaat. Aan H. Brouwer te Enkhuizen werd dezer dagen in eene vergadering van het Nut de zilveren medaille uitge reikt voor de redding van een drenkeling. Het programma der feestelijkheden, van gemeente wegen te Amsterdam te houden, luidt als volgt: 1. het bespelen der carrillons; 2. het uitsteken van vlaggen van gemeentegebouwen; 3. eene illuminatie van de Hooge Sluis met eene decoratie, reikende van het water tot 22 meters daarboven, waartoe gfebruikt zullen worden 12,000 lampions; 4. eene illuminatie voor 's Konings paleis op den Dam, met 10,000 lampions; 5. eene decoratie van het hek van het Raadhuis, te verlichten met Drummonds kalklicht of met electi isch licht (vermoedelijk het laatste); 6. het verlichten der stad met Bengaalsch vuur van zeven torens gelijktijdig, tweemaal gedurende den avond; en 7. het ontsteken van een vuurwerk op den Amstel. Het vuurwerk zal zijn zooals men dat van de Roei- en Zeil- vereeniging gewoon is. Op den 2 April zullen de leerlingen van alle openbare Armen- en Tusschenscholen worden onthaald. Jl. Dingsdag avond hield het Internationaal Vrede bond te Amsterdam weder eene vergadering, die slechts werd bijgewoond door een dertig leden als pupillen (tus- schen 17 en 18 jaar). De zamensmelting met de Algemeene Vredevereeniging zal vóór 1 Mei geschieden en het Alge meen Vredebond doen geboren worden. De poging, om de lieeren de Bosch Kemper, Laurillard en Pantekoek tot het Internationaal Vredebond terug te brengen, is mislukt. De drie heeren hebben aan het bestuur geantwoord, dat zij bij hun genomen besluit volharden en dus voor goed hebben opgehouden lid te zijn van het I. V. Het vroeger vermeld adres d'Ablaing van Giessenburg, houdende voor stel tot afschaffing der conscriptie, heeft, volgens mede- deeling van 't bestuur, tot nog toe slechts 200 ondersteuners gevonden. Men meldt uit Haarlemmermeer: De toestand van den landbouw is over het algemeen zeer voldoende. De gewassen staan uitstekend te veld. Het aantal bunders met tarwe bezaaid is aanzienlijk. Alles doet een flink gewas verwachten. Het koolzaad is goed door den winter gekomen en belooft veel. Voor vlascultuur zijn echter slechts enkele stukken verhuurd en dan tot hooge prijzen350 a 390 per bunder. .Weiland en klaverweiden hebben een vrolijk aanzien, en ruimschoots is er gebruik gemaakt van de gunstige weersgesteldheid van voor weinige dagen, om de landerijen voor de ontvangst van het zomengraan te bereiden. Op enkele plaatsen vertoont zich de koperworm weder. Het vee is over het algemeen vrij gezond. Enkele spora dische gevallen van longziekte doen zich voor. De prijzen van het vee blijven zeer hoog. Naar aanleiding van de berigten omtrent Jacob de Vletter, als zoude zijn ziekelijke toestand ontstaan zijn door de onmenschelijke behandeling, welke de veroordeelde in de strafgevangenis te Leeuwarden heeft ondervonden, meldt men aan de KI. Crt., dat de Vletter in den aanvang, gedurende het grootste deel van zijn verblijf in de gevangenis te Leeuwarden, met verschooning is behandeld. Dit was zoowel het geval ten opzigte van het werk als van het voedsel, dat hem verstrekt werd. Hij heeft zich daar echter niet erkentelijk voor getoond, zoodat men genoodzaakt is geweest hem af te zonderen en de vroegere zachte behan deling bleef achterwege. Achtenswaardige personen die hem herhaaldelijk in de gevangenis bezochten, geven een alles behalve gunstige beschrijving van zijn karakter. (We hopen dat de bevoegde autoriteit een naauwkeurig onderzoek moge instellen in hoeverre mishandelingen zijn gepleegd en het publiek zal dan zeker niet onkundig blijven van den uitslag daarvan.) De luitenant-kolonel |H. del Campo, genaamd Camp, werd eergisternamiddag op de Paviljoensgracht te 's Hage aangereden door een steenwagen, met het noodlottig gevolg, dat hij zijn heupbeen heeft gebroken. In een dezer dagen te 's Hage uit Munchen ont vangen particulier schrijven komt het onderstaande omtrent de dierenbescherming voor: „Hierbij voeg ik een staaltje hoe men de dierenkwellerij in Duitschland te keer gaat. In Beijeren was reeds vóór eenigen tijd bepaald, dat dierenkwellerij met eene boete van j 25 of gevangenisstraf van 8 dagen kon gestraft wordenthans is het voor het geheele Duitsche Rijk in gevoerde strafwetboek krachtiger; daarin is de straf voor dezelfde overtredingen bepaald in geld op 75 of in arrest op 6 weken. Zal Nederland nu nog niets doen?" (D.) Uit Gouda meldt men van jl. Maandag: Heden na middag ten half vier ure is er een detachement militairen, bestaande uit een officier, twee onderofficieren en vijftig soldaten, van hier naar Ouderkerk aan den IJssel vertrokken om de rust te herstellen, die er gestoord werd door het besluit van den raad der gemeente om geen Aprilfeest te vieren. Daarop had het gemeen bij den burgemeester de glazen ingeworpen en meerdere baldadigheden gepleegd, zoodat de hulp der militaire magt was ingeroepen. De hoofdinhoud van het programma der feestviering te Brielle is als volgtTe 7 uren wordt het feest door kanongebulder aangekondigd; van half acht tot half negen onder het bespelen van het carillon uitdeeling van brood aan de armen; van 8) tot 10) godsdienstoefeningen; te 10| ontvangst van de gedelegeerden der sub-commissiën in de lokalen der burgerschool; van daar naar het feest terrein, het Maarlandsche plein. Te half twaalf wordt de Koning verwacht, die door eene eerewacht naar het feest terrein wordt begeleid. Dan zal de eerste-steenlegging plaats hebben voor monument en asyl, die beiden op het plein zullen verrijzen. Daarna wordt door prof. M. de Vries de feestrede uitgesproken die onder den titel van „Neêrlands bevrijding" op den feestdag verkrijgbaar zal zijn. Zang- en muziekuitvoeringen wisselen die plegtigheid af. Van 11 tot 3 uren volksspelen. Te 3 uren déjeuner dinatoire op het Raadhuis, en op de Groote Markt muziek uitvoering. Na afloop daarvan vertrekt Z. M. met zijn jacht dat op de reede ligt en wordt begeleid door de vijf reeds vroeger genoemde monitors en ramschepen. Des avonds te half acht algemeene illuminatie; te 8 uren voor ieder toegankelijk soire musicale in de beide feestlokalen ten 10 uren vuurwerk buiten de Waterpoort. Ongeveer 275 paarden waren er jl. Dingsdag te Gorinchem aan de lijn. Bij levendigen handel werden er hooge prijzen besteed en gingen de 4 en 5jarige paarden gretig van de hand. Jl. Dingsdag werd te Utrecht een vergadering ge houden van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond, tot het behandelen van het programma voor den nationalen schietwedstrijd op de Wioselsche heide, op 1217 Aug, a. s. Er waren 22 vereenigingen vertegenwoordigd, die 28 stemmen uitbrengen. De vergadering is door den voor zitter geopend met eene toespraak, waarin hij hulde bragt aan de verdiensten van het aan het centraal comité ont vallen lid baron Quarles de Quarles, en tevens herdacht het aanstaande feest, dat vooral aan de vereenigingen zal dierbaar zijn. Na eenige ingebragte stukken werd over gegaan tot de behandeling van het programma voor den nationalen schietwedstrijd. (U. D.) Op de jl. Maandag te Utrecht gehouden groote palm-paardenmarkt, waren 811 paarden aangebragt; de handel was grootendeels in buitenlandsche handen, daar de buitenlandscho kooplieden de hoogste prijzen gaven en de schoonste paarden kochten. Enkele paarden bragten tot 700 op. (U. D.) Te 's Bosch is dezer dagen eene vrouw die beschonken was in het water geloopen. Met veel moeite er uit gehaald en naar huis gebragt, weigerde haar man de deur te ont sluiten. Spoedig overleed ze. De commissie voor de feestviering te Goes deelt mede, dat bij gebrek aan genoegzame geestdrift, die zich door geldelijke bijdragen uit, het voorgenomen eeuwfeest aldaar moet worden uitgesteld tot een volgende eeuw. Een meisje van 4| jaar van J. Kooijmans te Lage Zwaluwe, jl. Donderdag voormiddags door hare moeder met eene boodschap gezonden naar J. D. Lustdonk, lieeft niemand der huisgenooten vindende, aan eenen zuigeling van drie maanden, die in eene bedstede lag, met een mes, dat in die woning op een mand met aardappelen voorhanden lag, aan dien zuigeling zware verwondingen in en om het aangezigt toegebragt ten getale van 17, waarna het is weggeloopen. De moeder van den zuigeling was slechts een oogenblik afwezig geweest en vond haar kind in zijn bloed badende; zij heeft onmiddelijk geneeskundige hulp ingeroepen van dr. IC.:.., volgens wien de toegebragte wonden doodeüjk zijn. De 4|jarige daderes heeft aan den wachtmeester der maréchaussee te Moerdijk het voormelde, schreijende, omstandig bekend en beloofd zoo iets niet meer te zullen doen. De vervolging zal ongetwijfeld om het ontoerekenbare achterwege moeten blijven. (Arnh. Crt.) De groote toren te Arnhem schijnt met gevaar te dreigen; althans kerkvoogden der Hervormde gemeente maken er zich bezorgd over. Een ingesteld onderzoek geeft wel eenigen grond daarvoor. Welligt grooter dan ooit is te Oosterhuizen de ver zending van schapen naar het buitenland, meest naar Frankrijk. Jl. Dingsdag morgen werden van Groningen per spoor naar Harlingen verzonden niet minder dan zeventig duizend eijeren, met bestemming naar Engeland. Daar het uitgestrekte sterrebosch te Assen in het vorige jaar uitmuntend geschikt is bevonden voor het toen aldaar gehouden noordelijk zendingsfeest, heeft het hoofd bestuur daarin aanleiding gevonden, zicli weder tot het gemeentebestuur te wenden, met verzoek het boseh tot het tweede zendingsfeest af te staan; bij den raad bestonden hiertegen geen bezwaren. Naar men verneemt, zal dit feest op grooter schaal plaats hebben. De kommandant van Zr. Ms. oorlogschip Curac,ao, jlir. M. W. Bowier, ter reede van Sydney, ontving den 4den Augustus 1871 van een Hollandsch inwoner te Sydney het volgend schrijven Hoogedelgestrenge heer Vernomen hebbende dat Jan Frederik Willem Schutte, matroos 3de kl. aan boord Zr. Ms. Curay.ao, in den ouderdom van 20 jaren, op den 28sten Julijjl. is overleden, en een manschap was die zich de goedkeuring van U en uwe officieren had waardig gemaakt, en tevens vernomen hebbende dat hij een behoeftige moeder achterlaat die Ilij gedeeltelijk van zijne gage ondersteunde, neem ik de vrijheid u te verzoeken, die ongelukkige vrouw, uit naam van „een Hollander te Sydney, die het lofwaardig gedrag van haren overleden zoon op prijs stelt," eene kleine ondersteuning van 10 p. st. 120), welke som ik hier insluit, te doen geworden. Mevrouw Harriet Beecher-Stowe, van wier overlijden we onlangs hebben melding gemaakt schoon het berigt nog bevestiging vereisclit was, gelijk men nu verneemt, reeds geruimen tijd ongesteld geweest. Huishoudelijk als altijd, was ze bezig om, op een tafel staande, gordijnen op te hangen, toen ze het evenwigt verloor, viel en eene ernstige hoofdwonde ontving. Toen men haar opnam was ze buiten kennis en weldra bleek het, dat de wond zeel' gevaarlijk was. l)e jury te Leipzig heeft de heeren Liebknecht en Bebel schuldig bevonden. Beide zijn tot twee jaren vesting straf veroordeeld. Tot notaris binnen het arrond. Haarlem, ter standplaats de gemeente Zaandam, is benoemd de heer S. Th. Beets, cand.-notaris te Nieuwediep, gemeente Helder. He heer J. Rems is benoemd tot burgemeester der gemeente Broek in Waterland, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Zaandijk. In de zitting der Prov. Staten van Zuidholland is tot lid van Gedeputeerde Staten benoemd ter vervanging van den heer Meteier- kamp, de heer mr. C. W. Hubrecht, te Leiden. De heer J. P. Oostingh, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Knijpe c. a., is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Rijp c. a. Aan J. G. Steeg, gewezen meesterknecht bij het beheer van den arbeid in het huis van correctie te Hoorn, is verleend een pensioen ten laste van den staat van f 248 's jaars. De lnits. ter zee 1ste kl. H. P. Koning, C. F. T. van Woel- deren en jhr. A. F. Meijer, de beide eerstgenoemde dienende al' lste off. respect, aan boord van het ramschip Buffel en het rader stoomschip Valk en laatstgen. gedet. bij 's Rijks werf te Amsterdam, zijn op non-act. gesteld.,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2