Benoeming-en, enz. B u ite n 1 a n d. België. Frankrijk. Engeland. Duilschland en Oostenrijk. Amerika. INGEZONDEN. Beweg'ing-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Üost-Indië, dato 15 Febr. 1872. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. hun droomen deed ontwakenIn de 17de eeuw was Nederland de school van Europa; vreemdelingen kwamen studeeren te Leiden en Utrecht; de Nederlandsche drukpers leverde de helft van den uitkomenden boekenschat; de uitspraken van Nederlandsche geleerden golden voor geheel de beschaafde wereld. De Fransche revolutie bragt de republiek ten val. Zeer donker waren een poos lang Holland's vooruitzigten. Doch het nationaal karakter kon een vuurproef doorstaan; hun nijverheid en goede trouw verhieven de Nederlanders weldra weder tot een rang, zóó eervol, als die van éénigen Staat van Europa. Wij wensehen hun met dezen dag geluk, te zamen met alle vrije mannen vin alle landen. En we vertrouwen, dat over honderd jaar onze achterkleinkinderen jegens de hunne dien geluk- wensch mogen herhalen. (N. R. Crt.) Een bende roovers heeft jl. Zaturdag nacht een posttrein, die op weg was naar Madrid, doen derailleeren, zich van den inhoud der wagens meester gemaakt en de passagiers finaal uitgeplunderd. De luits. ter zee 1ste kl. J. Tromp en C. L. van Woebleren, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië, en van ilaar respectivelijk den 23 en 25 Maart jl. in Nederland terug gekeerd worden met die tijdstippen op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 1ste kl. Schuit is van Hoorn naar Gorinchem verplaatst en wordt vervangen door den off. van gez. 1ste kl. Yigelius, van 's Gravenbage. Majoor Gisser van het 1ste reg. infanterie is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. De 2de luit. P. J. Schipperhcijn, van het 7de reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de heer F. J. Plate, president van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Botterdam. De minister van Marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat, krachtens bepaling des Konings, in dit jaar twintig jongelingen als adelborst 3de klasse voor de zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. In dit jaar kunnen zes jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk worden aangesteld. Door den senaat der Leidschc Hoogeschool is de geschiedschrijver Motley tot doctor in de regten honoris causa benoemd. Geplaatst bij het groot militair hospitaal te Weltevreden (Java) de off. van gezondh. 2de klasse A. Ledeboer. Volgens een in do Indépendance Beige medegedeeld berigt, is bij het provinciaal bestuur van Brabant uit verscheidene ge deelten dier provincie de kennisgeving ontvangen, dat liet mondzeer zich aldaar in vrij hevige graad onder het rundvee heeft geopenbaard. De gemeentebesturen zijn dienvolgens door den gouverneur aangeschreven om de vroeger te dier zake uitgevaardigde verordeningen met nadruk toe te passen en inzonderheid gestreng toe te zien op behoorlijke afzon- ring der besmette beesten. Het Journal de la Société Agricole du Brabant brengt hulde aan de krachtige maatregelen der regering, waardoor thans de runderpest in geheel België is onderdrukt. In het Mémorial Diplomatique leest men: „Onze berigten uit Weenen en St. Petersburg gewagen voortdurend van den vurigen wensch, dien men aldaar koestert, dat Frankrijk spoedig zijne plaats en zijnen rang in het Europesche Statenstelsel moge hernemen. Aan den anderen kant laat de taal der Pruissische pers geenen twijfel over omtrent den wensch van het kabinet van Berlijn om de Duitsche troepen zoo spoedig mogelijk uit Frankrijk te kunnen terug roepen, wel te verstaan na de volledige uitvoering der finantiëele bepalingen van het vredesverdrag." Een matroos liet zich te Parijs een kies trekken. Men rekende hem 20 frs. „Hoe heb ik 't nou, riep hij; wil je een loopje met me nemen? Zes maanden geleden betaalde ik tien sous en ik verzeker je, de man heeft gezweet voor zijn geld. Het duurde meer dan een half uur en ik werd zeker wel zestienmaal door de kamer gesleept. Mevr. Constantin te Parijs is door de correctionele regtbank veroordeeld tot 1 jaar tuchthuisstraf, 400 frs. boeté en 3000 fr. schadevergoeding, te betalen aan een werkman, zekere Léonard, dien zij bij den intogt der troepen van Versailles in de hoofdstad valschelijk had aangewezen als lid der Commune. De arme man had het alleen aan de tusschenkomst van een achtenswaardig buurman te danken, dat hij toen niet op staanden voet gefusilleerd werd en bragt daarna nog 6 maanden op de pontons door, eer zijn onschuld aan het licht kwam. Monsieur de Paris, de heer Heindreich, is jl. Vrijdag overleden, in zeventigjarigen ouderdom. Hij was een man minstens zes voet lang en van zeldzame kracht. Hij zag eiY bij zijn leven, steeds als een waar gentleman uit en leefde ook als zoodanig. De laatste executie, door hem te Parijs volbragt, was die van Traupman. Heindreich was zijn treurig beroep begonnen op zestienjarigen leeftijd, in het bagno van Toulon. Ook zijn vader was beul geweest. De overledene was niet gehuwd. De schade, aan de eigendommen door het Fransche leger hij de bevrijding van Parijs toegebragt, beloopt ruim millioen frs., tot welker vergoeding door de regering slechts 6 millioen frs. is aangewezen, die alleen onder de behoeftigen zullen verdeeld worden. Lord Londsdale, de beroemde rijkaard, wiens schatten hem pair van Engeland hebben gemaakt en die wel 80 maal millionair mag lieeten, is te Londen op 85jarigen leeftijd overleden. Tot in zijn stervensuur bleef hij aan de gewoonten van zijn jongelingsleven getrouw, want hij gaf den geest, terwijl hij voor een beroemde zangeres een bouquet bestelde van rozen en lilas. Het uiterlijk van lord Londsdale was dat van een klerk die 300 per jaar verdient; hij droeg een lange jas, hooge boorden met breeden das en winter en zomer een witten hoed. Hij bezat in Engeland twaalf kasteelen, *het een al prachtiger dan het andere. Ofschoon hij ze nooit bezocht, moesten ze dagelijks allen in gereedheid zijn, alsof hij er kwam. Zijn geliefkoosd verblijf was een villa buiten Londen te Barnes, op den weg naar Richmond. Hij noemde dat zijn „boerenwoning," zoo als Marie- Autoinette Trianon haar „hut" heette. Want de eetzaal was van enkel marmer met goud afgezet, met bloemen, vazen, watervallen en beelden. Een hermelijnen kleed bedekte den grond. Daar presideerde lord Londsdale, met zijn hondjes aan zijn zijden, steeds de diners, waaraan de schoonste kopjes uit de élite van het vereenigd koningrijk en zelfs van Europa vereenigd waren. Hij liet zijn zalen meubelen en stofferen naar de soort van schoonheid, de kleur van het haar, de type der dame die hij het hof maakte. Zóó leefde en zóó stierf hij. Een Engelsche dame, miss Rye, die zich in de nabij heid van den Niagara-waterval heeft nedergezet en daar een weeshuis heeft gesticht, maakt het zich tot een levens taak meisjes uit Engeland en Ierland naar Amerika over te voeren, om ze daar uit te huwelijken of diensten te bezorgen. Langs dezen weg heeft zij reeds honderden meisjes bezorgd. Onlangs kwam zij op het denkbeeld, om verwaarloosde kinderen, voor het meerendeel uit de Londensche werkhuizen, naar Amerika over te voeren, in haar weeshuis hun opvoeding te voltooijen en dan bij boeren of pachters uit te besteden. In de maand Julij van het vorig jaar vertrok zij met 300 kinderen uit Engeland naar haar verplegingsoord in Amerika. Graaf Bismarck vierde jl. Maandag zijn zeven-en- vijftigste verjaardag. De twee te Kiel vermoorde koopmanszonen, die door den cadet Reinhart in koelen bloede zijn gedood, zijn onder den toevloed van een overtalrijke menigte ter aarde besteld. Het schijnt dat Reinhart geprovoceerd is geworden. Te New-York zullen alle nette jongelui een zijzak in hun paletöt doen maken, om, als 't koud is, de dames, met wie zij wandelen, gelegenheid te geven haar handjes daarin te verwarmen. Hoe galant! Te New-Haven bestaat eene naainaaldenfabriek waar het gansche fabricage-proces door eene machine, geheel zonder de hulp van menschenlianden, wordt verrigt. Men steekt slechts een kluwen staaldraad in de machine en deze doet het overige. Een machine maakt 30 tot 40,000 naalden per dag. Nadere berigten omtrent de aardbeving in Zuid-Cali- fornië houden in, dat deze gedurende twee dagen met tusschenpoozen aanhield. Te Lonnpine telde men 30 dooden en 100 gekwetstenook in de dorpen rondom die plaats waren verscheidene menschen om het leven gekomen. Alkmaar, 1 April 1872. Ofschoon geen letterkundige noodig is geweest om eene beschrij ving te geven van het feest zoo als het te Alkmaar gevierd zoude worden (zie de Alkmaarsche Courant van 30 Maart jl.), toch ziet die stad er wel aardig uit als ze zoo met vlaggen versierd is, toch heeft men daar feest gevierd, vrolijk als altijd, en zonder dat iets de feestvreugde heeft gestoord. Werd in enkele kerken een opwekkend woord tot dankbare herinnering en gepaste vreugde gesproken, in „Diligentia* werden op datzelfde uur een SOOtal schoolkinderen onthaald en eenigen tijd aangenaam bezig gehouden. Ten 12 ure paradeerde de schutterij en gingen een paar honderd kinderen van de Zondag school met vaandels, voorzien van toepasselijke deviesen, de stad door. Des avonds stelde een optogt zich in beweging, die zich voorgenomen scheen te hebben een idee te geven hoe toch wel den Briel kon zijn ingenomen; op verschillende plaatsen waarlangs die optogt ging werd Bengaalsch vuur ontstoken, dat een aardig effect maakte op de omgeving, die natuurlijk als met menschen bezaaid was. Het Bengaalsch vuur, dat ontstoken werd op den Waagtoren, voldeed uitmuntend, en het vuurwerk, dat in de Stads-Singelgracht nabij den Heiloër-straatweg werd afgestoken, hield een massa menschen eenigen tijd aangenaam bezig, vooral ook omdat het nu en dan werd afgewisseld door cenige comische optogten van enkele gemaskerden, die zich nu en dan lieten zien. Muziek en het zachte stille weder verhoogden het genot van den avond, die een dag sloot voor Alkmaars ingezetenen wèl van zooveel genot, dat hij altijd een prettige herinnering zal achterlaten. Programma van den gecostumeerden optogt enz., te houden te Hoorn den 10 April 1872, door de Yereeniging van Volksvermaken. Des morgens ten 10 ure vereeniging van de leden inet hunne dames en genoodigden op den Buiteuluidendijk, waar zich afwis selend dc muziekkorpsen zullen doeu hooien van het 3de regiment huzaren te Haarlem en van het garnizoen te Hoorn. Omstreeks half elf ure zullen salntschoten bekend maken, dat er in zee een schip in 't zigt is, dat koers op onze haven zet. Zoo dra het schip binnen is zal het een sloep strijken en eenige offi cieren, bootslieden en Watergeuzen aan land zetten. Nadat de Watergeuzen door de feestcommissie verwelkomd zijn zullen zij plaats nemen in een op het terrein aanwezig allegorisch vaartuig, waarop de feestredenaar, de heer van Eek, die welwillend deze taak op zich genomen heeft, dc tribune zal bestijgen, om de feestelijkheden met een opwekkend woord in te leiden. Vóór, in de pauze en na de feestrede zal de muziek vaderland- sche stukken spelen en onmiddellijk daarna de liedertafel Sappho, geaccompagneerd door de muziek der huzaren, een toepasselijk feestlied zingen. Daarna wordt de optogt opgesteld in de volgende orde; 1. Twee ceremoniemeesters te paard, dragende de banieren van de stad Hoorn en de Vereeniging voor Volksvermaken2. het muziekkorps van het 3de regiment huzaren te Haarlem3. de leden van het bestuur der Vereeniging voor Volksvermaken, benevens de Feestcommissie; 4. vier commissarissen van orde te paard. Eerste groep; 5. Vier haakbusdragers; 6. een door vier paarden getrokken allegorisch vaartuig, voorstellende een schip der Water geuzen, bemand met twee officieren eu vier bootslieden; 7. twintig Watergeuzen, vóór, ter zijde en achter het schip. Tweede groep; 8. Vier commissarissen van orde te paard; 9 Prins Willem I van Oranje; 10. edellieden uit het gevolg van den Prins; 11. twintig soldaten uit dien tijd vóór, ter zijde en achter de groep. Derde groep (groote mannen in vorige eeuwen te Hoorn geboren); 12. Vier commissarissen van orde te paard; 13. Thcodorus Velius en Iladrianus Junius, twee beroemde geleerden; 14. Jan Pietersz. Koen, stichter van Batavia, Willem Gijsbrandsz. Bontekoe, beroemd scheepsbevelhebber en landontdekker en Pieter Floriszoon, vice- admiraal, gesneuveld in een zeeslag tegen de Zweden (1658); 15. pmrters en zeelieden uit hetzelfde tijdvak, vóór, ter zijde en achter de groep. Vierde groep: 16. Vier commissarissen van orde te paard; 17. een ruiter met een vaan, waarop dc Nederlandsche maagd, in de eene band houdende de lans met den vrijheidshoed en rustende met hare andere hand op een geopend boek, waarop Grondwet 1848"; 18. een ecrewacht, die het vaan omringt; 19. dc overige commissarissen van orde te paard20. het muziekkorps van het garnizoen dezer stad. Onmiddellijk vóór en achter de historische groepen zullen plaatsen worden aangewezen voor de corporatiën dezer stad, die aan den optogt wensehen deel te nemen. Bereids hebben zich daartoe aan gemeld dc Liedertafel Sappho, het Bethorisch Gezelschap 1Fest- Frisia en de afdeelingen van het Zilveren en Metalen Kruis te dezer stede. Op een door den eersten ceremoniemeester te geven teeken zal de optogt het terrein verlaten en den volgenden weg nemen door de stad: Kleine Oost. - Groote Oost. - Boode Steen. - Groote Noord. - Breed. - Dubbele Buurt. - Kleine Noord. - Breed. - Turfhaven. Gouw. - Nieuwstraat. - Kerkstraat. - Boode Steen. Het schip zal bij gunstig weder op den Booden Steen ter be- zigtiging gesteld blijven. 's Avonds ten 7 ure zullen de deelnemers aan den optogt zich andermaal verzamelen en thans op het Doelenplein. Omstreeks half acht uur zullen zij zich in dezelfde orde als 's morgens met fakkels en brandende pekkransen langs de Achterstraat, Nieuwstraat en Kerkstraat naar den Booden Steen begeven, waar de officieren en bootslieden der Watergeuzen het inmiddels a giorno verlichte vaartuig weder zullen beklimmen. Alsdan herhaling van den optogt langs den volgenden weg; waarbij voorzigtiglieidshalve de grachten ver meden worden Groote Noord. - Breed. - Dubbele Buurt. - Kleine Noord. - Groote Noord tot den Booden Steen terug. Na afloop van den optogt blijft het geillumineerde schip op den Booden Steen tentoongesteld en zal er, bij gunstig weder, volks concert in de open lucht gegeven wordtn. De leden zullen zich daarna vereenigen in het Park, waar door de muziek van het 3de regiment huzaren concert en bal zal worden gegeven. Prins Alexander der Nederlandenkapt. P. van der Velden Erdbrink, Prinses Amelia, kapt. J. F. Koopman, van Speijk, kapt. J. M. I. Brute] de la Bivière en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. F. J. Stokhuyzen, wachtschepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Samarang. Djambi, kapt. C. J. Darame, tijdelijk gest. ter W.kust van Sumatrn. Curacjao, kapt.-luit. H. P. Klerk, ondergaat te Onrust de noodige voorzieningen voor de aanstaande tehuisreis. Vice-Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van Trojen, ondergaat in het dok te Onrust de noodige voorzieningen. Mar- nix, kapt.-luit. W. Enslie, gest. in de wateren van Biouw en Linga. Coehoorn, luit. 1ste kl. W. J. Adams, ondergaat te Soera baija eenige voorzieningen. Aart van Nes, luit. 1ste kl. G. C. C. Thierens, gest. in de wateren van Celebes. den Briel, luit. 1ste kl. jhr. C. C. van der Wijck, gest. in de wateren van Biouw en Linga. Maas en Waal, luit. 1ste kl.' J Spanjaard, gest. ter W.kust van Sumatra. Ardjoeno, kapt.-luit. M. O. de Kanter, ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. Amsterdam, luit. 1ste kl. C. de Klopper, ligt te Batavia, zal naar Soerabaija ver trekken, om aldaar buiten dienst gesteld te worden. Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. Halverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. 1ste kl. P. J. llosenwald, ligt te Soerabaija oin nieuwe ketels in te nemen. Borneo, luit. 1ste kl. K. O. van der Veen, gest. in de Moluksche wateren. Banka, luit. 1ste kl. J. Tromp, gest. in de wateren van Biouw en Linga. Timor, luit. lste kl. G. W. C. Voorduin, gest. in dc wateren van Menado. Suriname, luit. 1ste kl. W. J. S. de Kanter, gest. ter Z. en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. lste kl. A. J. baron van Geen, gest. in de W.-afd. van Borneo. Onrust, luit. lste kl. A. G. M. van Enule, gest. ter Z. en O.-afd. van Borneo. Admiraal van Kins- bergen, luit. 2de kl. G. van Herwaarden, tijd. kotnm., ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen en neemt een nieuwen stoomketel in. Stavoren, luit. lste kl. II. J. van Broekhuyzen, ligt te Palembang om cenige voorzieuingen aan de ketels te ondergaan. Soerabaija, luit. lste kl. jhr. E. P. E. de Stuers, doet een reis van Soerabaija naar Macassar eu vandaar via Baudjermasin terug naar Soerabaija. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 23 Maart. 3 April. Anna Elizabeth. II. J. Klasen. Batavia. 30 3 Ommelanden. J. G. Lunen. Napels. 2 April. 3 Sirius. J. J. Hansen. Napels. Per Anna Elizabeth de heereu D. F. Hom en echtgenoot, J.B.Feurct. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Scotia. G.M.Lorentzen. Drammen. Hout. Amons Co. Lympha. J. Allum. van Vliet Co. Jane. B. lleece. Sunderland. Steenk. de Vries Co. Waternymph. J. W. Baxter. ZurMühlen&Co. Marsdon. J. E. Sharp. „de Vries Co. Amphitrite. R. Turnbull. Newcastle. Duinker&Goedk. Alcides. J. Wupper. Sunderland. de Vries Co. Eveline. J. Scharer. Paliou. J. Lachlie. Prideofthe Wear. P.Souter. Duinker&Goedk. PEE TELEGRAAF. 1 Paarden f 26 a Veulens - a Stieren a 60 Gelde-Koeijen -120 n230 Kalf-Koeijen -180 n210 Vaarzen -100 al40 Hokkelingen - a 34 Nucht.Kalveren - 4 a 10 VettcRammena 370 Schapen - 20 a42J Lammeren f a Bokk. en Geitena 5 Magere Varkens- 16 a 20 36 Riggen - 6 a 10 Eenden c. 75 al25 Kippen - 75 alöü Boter per kop - 87 ja Kaas per K.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -250 a276 Eend-Eijeren -310 a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3