1872. N". 45. Zondag 14 April. 30 Jaargang. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Binnenland. HELDERSCHE E\ NIEUWEMEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per Wartaal1.30. M franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 1C3. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndië: via Triest 16 April, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 25 April 's avonds 6 u. 25 ni. Brindisi 18 April, 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: vhSouthampton löApril 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. h de Kust van Guinea: 15 April 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23April,'s morg. 6 u. 25 m. u u via Triest 22 April, 's m. 6 u. 25 m. De BURGEMEESTER der gemeente ANNA PAU LOWNA brengt ter kennisse van de ingezetenen, dat de herijk der Maten, Gewigten en Weegwerktuigen, voor zooveel deze gemeente betreft, zal plaats hebben te Schagerbrug, op den 22 April a. s., des voormiddags van 9 tot 12 ure. Anna Paulowna, 12 April 1872. De Burgemeester voornoemd, C. E. PERK. De VOORZITTER VAN DEN RAAD der gemeente ANNA PA ULO WNA brengt ter openbare kennis, dat op leden door hem gesloten en na aanplakking, op nieuw ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, de lijsten, aanwijzende de personen, bevoegd tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Anna Paulowna, 12 April 1872. De Voorzitter voornoemd, C. E. PERK. Ik acht mij gelukkig openlijk te kunnen verklaren, dat de feesten van 1 April en volgende dagen, in de verschil lende dorpen van ons eiland, met hoeveel geestdrift ook gevierd, zonder eenige stoornis der openbare orde zijn afgeloopen Aan allen, die hebben medegewerkt om die heugelijke uitkomst te verkrijgen, mijnen welgemeenden dank Tot een aangenamen pligt reken ik het mij nog, aan allen, die de optogten van het Oude Schild, Oosterend en de Koog even luisterrijk als ordelijk hebben geregeld en uitgevoerd, ook namens de ingezetenen van den Burg, mijne opregte hulde en erkentelijkheid te kunnen betuigen voor de aangename verrassing, die zij deze plaats hebben bereid en die bij ons onvergetelijk zal blijven! Mogen voor ons allen de feesten van April 1872 in aan gename herinnering blijven leven! D. C. LOMAN, Burgemeester van Texel. De Prius van Erie. De bevolking van Vermont, den staat der groene bergen, heeft nog de echte type der Yankees bewaard. Het land is daar slechts op sommige plaatsen voor den landbouw geschikt en biedt dus niet veel aantrekkelijks voor de landverhuizers aan. De inwoners drijven hoofdzakelijk handel met de andere aangrenzende staten van Nieuw-Engeland en met Canada; wordt Vermont hun hiertoe te klein, dan verhuizen ze naar andere staten. Over het algemeen zijn de bewoners van Nieuw-Engeland bedaard en ijverig van aard. Zij zijn geboren handelaars, of ten minste van hunne jeugd af aan in handelszaken opgevoedzij zijn slim, berekenend en begeerig naar winst; zonder echter het gewonnene angstig te bewaren. De Amerikaan wil de vruchten van zijn arbeid genieten, en daar de gelegenheid tot winst zich dikwijls en gemakkelijk aan hem aanbiedt, brengt bij het verdiende geld ook weder op ver scheidene wijzen in omloop. Daarom is de Amerikaan in den 'egel ook mild. Het geld uitgeven is voor hem reeds een genot, en een van de doeleinden van zijn arbeid is, de mogelijkheid voor hem om het geld uit te geven. Milddadigheid is daarom de deugd, die door de Amerikanen bij voorkeur in praktijk wordt gebragt, al openbaart die zich bij den onbeschaafde dan ook dikwijls in een pralenden, of zelfs krenkenden vorm. In een aardig, vreedzaam dal van den staat der groene bergen, leefde aan den oever van de rivier de Coneeticut in liet stadje Battlebow, een Yankee, James Fisk, die, behalve dat bij een kleine boerderij bezat, bet bedrijf van reizend handelaar, Pedlar genoemd, uitoefende, en hier werd James Eisk, de jonge, geboren, over wiens gewelddadig uiteinde en prachtige begrafenis de Amerikaansche dagbladen en tijdschriften langen tijd gesproken hebbenbij zal ons door zijn loopbaan, van marskramer af, tot bekeerscher van groote spoorweg-maatseliappijen toe, door zijn leven en zijn dood, lot een voorbeeld van een Amerikaansch karakter dienen. Een karakter als dat van James Fisk, den jonge, kan zich slechts ontwikkelen in de groote Amerikaansche republiek en onder de grootsche verhoudingen, die daar voorkomen, en ook daar vindt men menschen als James Fisk zeer zelden. Uit zijn jeugd verhaalde hij gewoonlijk gaarne een voorval, dat bewijst, boe slimheid en list als middelen tot opvoeding worden aangewend. 9e jonge James stond op zekeren morgen in den stal, waar zich een aantal schoone koeien van zijn vader bevonden. Op Donderdag den ïhsten April 1372, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noord holland, te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed: De duinbeplanting en bet stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, in drie pereeelen. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd, aan liet bureau voor buitenlandscbe paspoorten op den O. Z. Achter burgwal tegenover het Walepleintje te Amsterdam en bij den Opzigter van den Provincialen Waterstaat W. Ph. DE KRUIJFF, te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN, te Alkmaar en bij den Opzigter W. 1'h. DE KBUIJEF, te Helder. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 April. De heer Thiers lieeft het reizend publiek aan zich verpligt door de afschaffing van het stelsel van aan de grenzen het vertoonen van reispassen te eisclien; de reizigers hebben nu slechts hunne namen op te geven en zijn van verdere formaliteiten bevrijd. Een vreemdsoortige deputatie verraste dezer dagen den Britschen premier, den heer Gladstone. Uit naam van 3000 Ieren werd Z Exc. door eenige vertegenwoordigers geïnviteerd op een gastmaal, dat te Belfast ter zijner eere zal worden gegeven. Aanleiding tot die invitatie waren de diensten door den president-minister aan Ierland be wezen. De heer Gladstone nam de uitnoodiging met graagte aan, en hoopte Ierland bij zijne komst in een bevredigenden toekomst te zien. Nog altijd wordt met belangstelling verbeid de afloop der onderhandelingen over de Alabama-kwestie. Het gouver nement van Washington heeft nog geen besluit genomen ten opzigte van de jongste nota van lord Granville en wacht op de eerstdaags te ontvangen inlichtingen van de scheidsregterlijke commissie te Genève. De mailboot Conrad is den 9 dezer ten 5 ure des morgens van Port-Saïd vertrokken, den 10 dezer ten 3 ure des namiddags te Suez gearriveerd en een uur later naar Batavia vertrokken. „Zoudt gij dezen stal wel kunnen schoon maken, mijn zoon?" zeide de vader. „Ik heb het nog nooit gedaan," was het antwoord. „Ziet gij hier dezen zilveren dollar; dien zult gij hebben, als gij het werk volbrengt." Welke jonge Yankee zou aan de bekoorlijkheid van een blanken dollar weerstand kunnen bieden? James nam de noodige werk tuigen op, eu eenige oogenblikken later, terwijl het zweet hem van het aangezigt stroomde, ging hij naar zijn vader met het berigt, dat het werk volbragt was. „Wel, dat is aardig," zeide de vader, hem de beloofde belooning gevende, „ik zie' dat gij liet doen kunt, en van nu af aan zult gij het iederen dag doen." De handelszaken van den ouden Fisk hielden hem zeer dikwijls van huis verwijderd en dat onder zulke omstandigheden de op voeding van den jongen in een wetenschappelijk opzigt een zeer gebrekkige was en dat hart en gemoed weinig ontwikkeld werden, zal wel niet vermeld behoeven te worden. Wat hem aan beschaving ontbrak, vergoedde hij door een scherpzinnig verstand en in weerwil van een zeer rekbaar geweten, gebrek aan zedelijke beginsels en ware eer, kwamen toch de goede eigenschappen van zijn hart, grootmoedigheid eu weldadigheid, dikwijls te voorschijn. James Eisk, de jonge, begon hetzelfde beroep als zijn vader, maar de wijze waarop de laatste het dreef, scheen hem te klein toe en daarom liet hij een bij de Amerikaansche Pedlars gebruikelijken wagen maken, dien hij hel geel liet verwen en smakeloos met goudlak liet besmeeren en waarmede bij, met vier paarden er voor, in de nabijheid rondreed en de boerderijen bezocht, terwijl hij zijne koopwaren, die hij in groote verscheidenheid met zich voerde, te koop aanbood. Aan zijn over de buitensporigheid van den zoon verschrikten vader bood bij een aanstelling in zijn zaak aan, maar drukte hem op het hart zich door dit geschonken vertrouwen niet tot hoog moed te laten verleiden. Overigens heeft hij in het testament, dat hij kort vóór de kogel van zijn moordenaar hem trof, gemaakt had, aan zijn ouders een aanzienlijk jaarlijksch inkomen vermaakt en daardoor bewezen, dat hij vader en moeder eerde. Uit zijn loopbaan als marskramer, die een zeer winstgevende was, en hem den weg tot zijn fortuin baande, wil ik slechts ééne anecdote mededeelen. Een oude vrouw, die van zijn vader een katoenen halsdoek gekocht had voor een shilling het achtste deel van een dollar, beklaagde zich bij den zoon dat zij bedrogeu was. Door eenige bewoners van het Koegras, gemeente Helder, zijn voor eenige dagen gelden bijeen verzameld voor een te houden schoolfeest. Hunne pogingen zijn met een goeden afloop bekroond. Door milde bijdragen daartoe in staat gesteld, zijn de leerlingen der gemeenteschool No. 1 dezer dagen feestelijk onthaald, terwijl aan ieder hunner een feestplaat tot een blijvend aandenken is uitgereikt. De Prius van Oranje is thans geheel hersteld. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 22 April, ten einde de inkomsten-belasting te behandelen. - Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam, de volgende schepenIndia Packet en Mr. Jacob van Lennep. Beroepen te Hasselt, ds. J. W. de Lang, te Broek op Langendijk. De Financier meldt, dat binnen weinige dagen te 's Hage zal gevestigd worden een Nederlandsche maatschappij voor landontginning en landbouw te Minnesota, met een kapitaal van 3 ton. Door het provinciaal bestuur van Noordholland isjl. Donderdag o. a. aanbesteed, het verbeteren van het beslag voor het paalsclierm der Pettemer zeewering; daarvoor was de minste inschrijver de heer R. Swets, te Helder, voor 16,867. De duurte van het vee en van de landerijen heeft veroorzaakt, dat in deze provincie en vooral in den omtrek van Hoorn honderden bunders weiland van gras- in bouw land veranderd zijn. Deze verandering heeft een dubbel nut; zij verschaft aan den jonggehuwden landman meer gelegenheid om een eigen hoeve te erlangen en den be woners van ons land ruimer en welligt goedkooper pro ducten van den landbouw. Het parelsnoer, hetwelk aan de ex-Keizerin der Franschen heeft toebehoord en gisteren in het Heeren- Logement te Amsterdam is geveild, is in bod gebragt op 5680, maar tot dezen prijs niet gegund. Jl. Dingsdag arriveerde te Amsterdam de beurtman Bakker, welke de reis van Terschelling naar Amsterdam in den buitengewoon korten tijd van 9 uren heeft gedaan. Niettegenstaande het stormachtige weder, volbragt die moedige schipper de reis met goed succes en zonder averij. De oud-kolonel Kamps, te 's Hage, die onlangs bij een val, door het aanrijden van een wagen, het heupbeen had gebroken, is jl. Woensdag overleden. (D.) Als een curiositeit deelt men mede, dat zich thans in de haven te Schiedam het Fransche schip Bouzard uit Diepe bevindt. Genoemd schip is vroeger Duitsch geweest, doch in den jongsten oorlog door de Franschen genomen en voor hun koopvaart gebezigd. Twee burger dames uit Utrecht kwamen in de maand James bekeek de koopwaar van alle kanten met opmerkzaamheid en zeide na zich lang bedacht te hebben„Neen, vrouwtje, voor een shilling zegt mijn vader geen leugenvoor een dollar zou hij er zonder aarzeling acht zeggen." Het was zijn eigen karakter, dat James Fisk schilderde; ook hij bedroog slechts voor honderd duizenden en millioenen. De oorlog van de Unie tegen de Zuidelijke oproerige staten maakte een einde aan den marskramers-loopbaan van onzen held. Er werd nu een uitgestrekt veld voor speculatie geopend en James Eisk was de man niet, zulk een gelegenheid tot het verwerven van rijkdommen ongebruikt voorbij te laten gaan. Door zijn geestkracht en bedrevenheid in handelszaken had hij de opmerkzaamheid van het handelshuis in Boston, waar hij zijne waren inkocht, tot zich getrokken. Dit liet zich met hem met speculatiën in, die dikwijls van de meest gewaagde soort waren, maar zij gelukten, en na verloop van weinige jaren trok Fisk zich met een vermogen van honderd duizend dollars uit deze vereeniging terug. Met deze middelen toegerust, verplaatste hij het tooueel zijner speculatiën naar New-York, waar nu in Wallstreet, de straat voor wettigen eu onwettigen effectenhandel, een uithangbord aanwees, dat de toekomstige beheerscher der New-York en Erie-spoorwegen zich met wissel- en actiënhandel bezig hield. Indien iemand vraagt of een geldbelegging in deze of gene Amerikaansche spoorweg- acticn veilig is, kan men slechts antwoorden„Zoolang het bestuur van den weg in eerlijke handen is." Bij een slecht bestuur zijn de goedkoopste papieren te duur, al werpt de weg ook nog zooveel rente af. In het jaar 1866, toen Eisk zijue speculatiën begon, stonden de Erie-aandeelen laag en toch vertegenwoordigde deze weg, die van New-York af, aan de zuidzijde van den staat van dien naam, die staat in zijne gcheele breedte doorloopt, een kapitaal van 7 millioen pond sterling met een bruto ontvangst van 3 millioen. Hier was een prachtige gelegenheid tot speculatie. De anders zoo voorzigtige Engelsche kapitalisten kochten aan deden in massa; ook James Fisk kocht; maar terwijl genen ver verwijderd waren, was Fisk dicht bij. Zijn doel was geen gewone speculatie; hij had een hooger doel, namelijk: om lid van het bestuur te worden en dit, ja zelfs den geheeien weg aan zich te trekken. Daartoe had hij ten eerste veel aandeelen en vervolgens verbindtenissen met mannen van invloed op finantieel en politiek gebied noodig. In Daniël Drew, een directeur van den spoorweg, en in Jay Gould, een beursspeculant, vond hij de geldelijke, in de Tammany-ring, een democratische vereeniging of een goed

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1