1872. N°. 48. Zondag 21 April. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. ,W ij huldigen het goede.'1 Verschijnt Bingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënYan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndië: via Triest 30 April, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 25 April 's avonds 6 u. 25 m. n Brindisi 2 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: viaSouthampton 30April 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea21 April 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23April,'s morg. 6 u. 25 m. n a n h via Triest 22 April, 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 April. Het belangrijkste feit der staatkundige geschiedenis van den dag is voorzeker de indiening der stukken, die op de Alabama-kwestie betrekking hebben, bij het Britsche Parle ment. De inleiding der ingezondene memorie vult niet minder dan 154 pagina's. Daarin geeft de Britsche regering te kennen, dat zij ongezind is in discussie te treden over de ingebragte beschuldiging van vijandige bedoelingen, die Engeland zou gekoesterd hebben, of van schending der onzijdigheid, waaraan het zich zou hebben schuldig gemaakt. Volgens het Britsche kabinet kan zich de werkkring der Geneefsche commissie niet verder uitstrekken, dan tot de bepaling van schade, regtstreeks door vernietiging van schepen en eigendommen teweeggebragt. Onaannemelijk wordt genoemd de vergoeding van interessen. Eindelijk wordt nog gewezen op de moeijelijkheden en gevaren, die bij een eventueelen oorlog voor onzijdige mogendheden zouden voortvloeijen uit de toepassing der volkenregtelijke bepa lingen, door het gouvernement van Washington tot nog toe volgehouden. Uit New-York wordt gemeld, dat de regering der Unie besloten heeft de niet-regtstreeksche eischen in te trekken. Eergisteren avond had in Musis Sacrum de jaarlijksche algemeene vergadering van het Artillerie-Vrijkorps plaats. Uit het verslag, door den president, den heer mr. Ch. Bosch Reitz, uitgebragt, bleek, dat liet aantal werkende leden 80 en dat der contribuerende leden 31 bedraagt. De rekening van het 5de vereenigings-jaar, sluitende met een voordeelig saldo, werd ter beoordeeling in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren N. D. de Leur, D. Kemp en D. V. van Hoolwerff. Tot bestuursleden werden herkozen: de heeren L. Verheij, T. Mooy en S. Jaring; terwijl in de plaats van den heer P. H. Verberne tot lid van 't bestuur gekozen werd de heer J. W. Hattinga Eaven. De commissie voor het beslechten van geschillen werd voor het zesde vereenigings-jaar zamengesteld uit de heeren S. P. Marinkelle, W. Appel Jr., N. D. de Leur en F. J. Bussing. Aan de vergadering werd medegedeeld, dat dit jaar drie' huishoudelijke schietwedstrijden zullen plaats hebben en dat de oefeningen in 't schijfschieten primo Mei weder zullen aanvangen. De commissie voor de gelioudene plaatselijke feest viering op 1 April 11. heeft zich jl. Donderdag avond ontbonden, nadat zij de rekening en verantwoording van haren penningmeester had nagezien en goedgekeurd. De ontvangsten hebben de uitgaven overtroffen, zoodat het der commissie mogelijk was aan ieder der oud-strijders eene kleine toelage te verleenen en nog eene som beschikbaar te stellen ten einde aan de kinderen, in het Algemeen Weeshuis alhier verpleegd wordende, een feestelijken avond te bereiden. De stukken, tot de administratie des penning meesters behoorende, zullen voor belangstellenden gedurende 14 dagen te zijnen kantore ter inzage liggen. Onder de verschillende plaatselijke vereenigingen, die zich in den afgeloopen winter beijverd hebben om het publiek ter dezer plaatse degelijke uitspanningen te ver schaffen, komt aan den burgerkring Harmonie niet de' minste plaats toe. Eergisteren avond waren we in de gelegenheid weder eene voorstelling van dit gezelschap met bijzonder genoegen bij te wonen. Talrijk werd echter deze voorstelling niet bezocht; wij meenden daarin het bewijs te zien, dat de tijd voor de wmter-uitspanningen verstreken is. Door den Commissaris des Konings in deze provincie is bepaald, dat de verzameling en aflevering van de, voor de dienst bij de militie aangewezen, lotelingen zal plaats hebben te Helder, in het lokaal Tivoli, op Donderdag 2 Mei 1872, des morgens ten 9 ure, voor zooveel betreft de lotelingen uit de militiekantons 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 21, uitgezonderd die der gemeente Akersloot, 's Morgens 'en 8 ure zal van Alkmaar naar hier een bijzonderen trein Vertrekken, die, ter opneming van miliciens de verschillende tasschen-stations aandoende, ten ongeveer 9 u. 14 m. alhier tal aankomen. Jl. Donderdag werd aan het ministerie van Binnenl. Zaken herbesteed het aanplempen van het middelgedeelte van het open havenfront te Amsterdam. De minste inschijver was de heer L. Kalis Kz., te Sliedrecht, voor 1,847,000. Aan Z. M. de Koning zijn gisteren de eerste aard appelen van de koude grond door Jacobus Krijger, tuinier en hovedier te Naaldwijk, aangeboden. (D.) Naar het U. D. verneemt, is bij de verplaatsing der directie van het materiëel der artillerie van Utrecht naar 's Hage, kolonel van Exter, kommandant van het 2de regiment vesting-artillerie te Utrecht met het oppertoezigt over het geschut en de ammunitie in de Ütrechtsche stelling belast. Eene visscherspink van Katwijk aan Zee is bij Vlieland op het strand aangespoeld. De bemanning moet jl. Maandag of Woensdag in de golven zijn omgekomen. Bij het binnenzeilen in het Vlielandschegat moet 't vaartuig, toebehoorende aan de heer Hubrecht Maarle, stuurman Pieter Duivenbode, zijn omgeslagen. Behalve de reeds vroeger vermelde punten, zullen in de algemeene vergadering, die vanwege de Vereeniging voor de Statistiek in Nederland op 20 April te Amsterdam zal worden gehouden, de volgende maatschappelijke vraagpunten worden besproken 1. In hoeverre is van het voor de arbeidende klasse bestaande onderwijs iets te verwachten voor de oplossing der sociale kwestie? 2. In hoeverre is staatshulp wenschelijk tot vestiging of instandhouding van arbeidersvereenigingen? Beide punten in te leiden door mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk. 3. Kunnen de woningen voor de arbeidende klasse bij het vraagpunt over het onderwijs buiten rekening blijven, of verdienen deze daarbij eene ernstige overweging? In te leiden door den heer G. H. Kuiper. 4. Over de verbetering en uitbreiding der spaarbanken. In te leiden door mr. A. van Eek. Tijdens het Aprilfeest zijn te Amsterdam des avonds een 200tal gevangen vrouwen bij gedeelten voor een raam der gevangenis op het Leidscheplein gevoerd, om haar de verlichte poort voor de Yondelstraat te laten zien en zoo doende ook. iets van de illuminatie te laten genieten. Jl. Donderdag overleed te 's Hage in 64jarigen ouderdom de heer jbr. mr. A. J. L. baron Stratenus, oud minister van Buitenlandsche Zaken. De korporaal te 's Hage, die met een zijner krijgs makkers twist kreeg, schijnt niet zoo zwaar gewond en dan ook niet overleden te zijn, zooals men eerst meldde. In de jongste vergadering der vereeniging tot ver betering van den gezondheidstoestand te 's Hage, werd mededeeling gedaan, dat, tengevolge van een onderzoek naar de deugdelijkheid van eenige monsters van petroleum, bevonden is, dat door sommige winkeliers zeer onzuivere petroleum wordt verkocht, en raadt de vereeniging iederen verbruiker aan zelf een eenvoudige proef te nemen om zich van de deugdelijkheid der petroleum te vergewissen, door het vocht namelijk op een schoteltje te gieten en te beproeven om het met een lucifer aan te steken. (Daarbij zorg dragende dat de lucifer niet in de petroleum valt.) Petroleum, die op deze wijze kan worden aangestoken, is onzuiver en daardoor gevaarlyk. De vereeniging zal met dit onderzoek voortgaan en zich genoodzaakt zien de resultaten bekend te maken, indien de verkoop van onzuivere petroleum wordt voortgezet. Naar men verneemt, zal de heer H. C. Waldeck, op verlangen van den gemeenteraad van Loosduinen, zijne betrekking van secretaris dier gemeente blijven vervullen. Jl. Zondag is aan een Israëliet te Rotterdam, die veel medewerking had verleend tot het welslagen van het Aprilfeest, door een aantal ingezetenen een gouden medaille met het borstbeeld van Prins Willem I vereerd. Het Brielsche monument, dat onder leiding van den ontwerper, den heer Koelman, vervaardigd wordt, zal op April van het volgend jaar onthuld worden. In de jongste zitting van(den gemeenteraad te Brielle is den burgemeester, tevens voorzitter der hoofd-commissie voor het feest van den eersten April, de heer Lette van Oostvoorne, een welverdiende hulde toegebragt. Een der leden van den raad, de heer mr. de Kanter, bragt hem, onder toejuiching zijner medeleden, warmen dank voor den ijver, waarmede hij het welslagen van het feest had be vorderd. Niet alleen door uitstekende politie-maatregelen, maar ook door de onbekrompen wijze, waarop hij de bur gerij in eene waardige feestviering was voorgegaan. Lents drijvend paardenspel is thans te Gorkum. Men meldt daaromtrent aan de N. Arnli. Ct. o. a. Opmerkelijk is het, dat de circus zoo zwaar is, dat de bezoekers niet gewaar worden zich op het water te bevinden; de geringste beweging wordt voorkomen door de bevestiging van het geheel, die waarlijk onverbeterlijk is. Toch kon men hierbij het onmogelijke niet bereiken, en bleek bij een hevigen storm, die dezer dagen heersclite, het logge vaartuig eenig- zins te wijken voor de hevigheid van wind en stroom. Zoodra het personeel dit had bemerkt, beijverde zich ieder om, door het aanbrengen van nieuwe bevestigingen, ook deze afwijking niet alleen te herstellen, maar ze ook voor het vervolg onmogelijk te maken. Nieuwe ankers werden uitgeworpen en met touwen werd de circus aan den wal op stevige manier bevestigd. Jammer, dat de zorg van den directeur een groot ongeluk heeft verwekt. Terwijl eenige personen bezig waren met alle kracht met den windas een touw, dat het vaartuig aan den wal verbindt, op te winden en sterker aan te halen, brak dit, met het treurig gevolg, dat drie personen in het water stortten. Twee hunner kon men dadelijk redden, doch den derde kon men niet bereiken. Wel hield hij zich, toen hij door den sterken stroom werd medegevoerd, nog eenigen tijd boven water en trachtte hij zwemmende zijn leven te redden, doch spoedig begaven hem zijne krachten en zonk hij in de diepte. Zijn lijk is op dit oogenblik nog niet gevonden. Hij was stoker in de gasfabriek van den circus en ruim dertig jaren oud. Het treurige van dit geval wordt nog verhoogd door de omstandigheid, dat de man eene vrouw en twee kinderen hulpeloos achterlaat, die zich nog op het drijvend gevaarte bevinden. Natuurlijk werd toch voortgegaan met het bevestigen der inrigting." Jl. Donderdag stonden voor de arrondissement» regt- bank te Amersfoort teregt een man en eene vrouw, beschul digd van vensterglazen te hebben ingeworpen tijdens het Aprilfeest aldaar. De eisch was, voor de vrouw, wegens driemaal opzettelijk verbreken van afsluiting, zes maanden cellulaire gevangenisstraf en drie geldboeten, elk van 25; voor den man, voor éénmaal opzettelijk verbreken van afsluiting, drie maanden cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van 25. Uitspraak 25 dezer. Jl. Woensdag heeft het Provinciaal Geregtshof in Noord-Brabant behandeld de belangrijke zaak contra Josephus van der Zanden, oud 29 jaar, zadelmaker, geboren te Bladel, wonende te Alphen, thans in hechtenis. Hij stond te regt als beschuldigd van manslag, gepleegd op de 27jarige Adriana van Tilburg, met wie hij vroeger eene liefdesgeschiedenis had aangeknoopt, doch die sedert ruim een half jaar niets meer van hem wilde weten. Na het hooren van acht getuigen nam de adv.-gen. jhr. mr. P. van Meeuwen het woord en toonde aan, dat de beschuldigde getracht had de afgebroken verkeering met Adriana van Tilburg, waarbij de zuster van deze laatste, Petronella, tegenwoordig was, weder aan te knoopen, dat hem dit niet gelukkende, hij met de beide gezusters een eind weegs heeft voortgewandeld en van zijne oud-beminde niets dan afwijkende antwoorden op zijne vragen en spreken bekomende, haar eensklaps had aangegrepen, hare beenen tusschen zijne knieën vastknellende, waarna hij een mes genomen en daarmede gesneden heeft in aangezicht en hals, waar hij maar raken konde; dat het visum repertum van deskundigen over de eerste verwonding zegt, dat de snede in den hals den strotader had doorgesneden, hetgeen noodzakelijk den dood moest tengevolge hebbendat behalve die verwonding nog achttien belangrijke wonden zijn toe gebragt, waaronder eene die den neus bijna van 't aangezigt had gescheiden. Toen het bloed over den schoot van het slagtoffer stroomde, is hare zuster Petronella van Tilburg, die van al het voorgevallene ooggetuige was, in onmagt gevallen. Het lijk was nagenoeg bloedledig. De advocaat-generaal eischte een tuchthuisstraf van 15 jaren. Mr. baron d'Aulnis de Bourouill verdedigde den beschul digde en concludeerde tot vermindering der tuchthuisstraf tot op vijf jaren. Het hof bepaalde de uitspraak op Donderdag a.s. (Arnh.Ct.) Te Lemmer zijn een paar dagen geleden acht kalf- koeijen verkocht voor 2400. Op het door de afdeeling Beerta van het Genootschap van Nijverheid verzonden nader adres ter zake der besmet telijke longziekte is, volgens de N. Winsch. Crt., van den minister van Binnenl. Zaken het volgende antwoord ont vangen ,/De minister van Staat en van Binnenl. Zaken, gezien een adres van veehouders en belanghebbenden in de gemeenten Beerta, Nieuwe Schans, Finsterwold, Midwolda en Winschoten, verzoekende, dat op stallen, waar de long ziekte voorkomt, alle verdachte runderen worden ingeënt, maar dat diegenen, waarbij geene reactie ontstaat, tegen vergoeding der volle waarde worden afgemaakt, geeft den adressanten te kennen, dat aan het eerste gedeelte van hun verzoek is voldaan door eene aanschrijving aan de burgemeesters, om geene vergunning tot vervoer van vee, verdacht van longziekte, van den stal naar de weide te verleenen, wanneer het niet vooraf is ingeënt; dat aan het tweede gedeelte van hun verzoek afmaking van dat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1