2 TIMMERLIEDEN Duitschland en Oostenrijk. INGEZONDEN. 278ste STAATS LOTERIJ. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. AD VERTENTI N. 8^"i EEN KNAPPE DIENSTBODE, Bij een onlangs gehouden bokspartij is zekere Patrick Carroll door zijn tegenpartij Hayes gedoodde laatste bevindt zich in hechtenis. De gronden stijgen in en om Berlijn enorm in waarde, tengevolge van de groote uitbreiding der stad en den ver hoogden bloei, die daar in verschillende takken van bedrijf ontstaat. Eene niet onaardige bijdrage tot de geschiedenis dezer verhooging in de waarde der gronden levert het volgende voorval, zoo als het door een Berlijnsch blad uit Fransch-Buchholz wordt verhaald: Eene melkvrouw, die op een bekrompen wijze aan den kost kwam, had een groot stuk bouwland, dat sedert verscheidene jaren braak ligt; slechts de benoodigde aardappelen voor haar en hare familie werden er op gewonnen. Daar houdt voor eenige weken een equipage voor hare deur stil, een heer stijgt uit het rijtuig en vraagt de voor de deur zittende melkvrouw, of zij de eigenares van den door hem aangeduiden akker was, of zij hem verkoopen wilde en wat zij er voor ver langde. De vrouw, in het eerste oogenblik verbijsterd, weet niet wat zij zal antwoordenDe heer, die haast scheen te hebben, zegt: «Wij zullen ons niet lang met de zaak ophouden, wilt ge 10,000 tlialer voor uw land hebben?" Met dit bod had de kooper zijn eigen glazen ingeslagen; voor 300 thaler had hem de vrouw het land waarschijnlijk dadelijk verkocht, maar die hooge som deed haar versteld staan en aarzelen. «Daar moet ik toch eerst met mijn zoon te Berlijn over spreken," zeide zij, en hiervan was zij niet af te brengen. De zoon, een te Berlijn wonende herbergier, zeide„Moeder, daar schuilt wat achterGij krijgt nog het dubbele." Toen de kooper den volgendén dag terugkwam, bood hij ook dadelijk aan, het dubbele te betalen. »Ja," zeide de melkvrouw, «ik moet dan nog eenmaal met mijn zoon spreken." De zoon schudde, na zijne moeder te hebben aangehoord, het hoofd en antwoordde „Moeder, daar schuilt wat achter, zend mij den man toch eens naar Berlijn." Toen de heer bij hem kwam, zeide de sluwe herbergier: «Ja, beste heer, u komt te laat. Mij zijn gisteren door een maatschappij, die te Buchholz fabrieken wil aanleggen, 50,000 thaler geboden; morgen wordt de verkoop gesloten." Indien ik uwe moeder echter 60,000 thaler betaal, hoe zou dan de zaak staan?" „Dan hebt gij de voorkeur. Tegenwoordig woont de melkvrouw in de Potsdammerstraat en heeft slechts te overpeinzen, hoe zij hare renten zal verteren. Op haren akker te Fransch- Buchholz worden de fondamenten eener groote fabriek gelegd. Te beginnen met 1 Mei a. s. moeten op last der politie de kasteleins te Koningsbergen hunne drinkglazen ijken, of liever waarmerken, daar er geen ijk in den wette- lijken zin des woords wordt bedoeld, en er dus ook de ambtenaren niet bij te pas behoeven te komen. De kasteleins zijn alleen gehouden zorg te dragen, dat op alle drinkglazen duidelijk een merk worde ingeslepen, aan wijzende de maat welke zij voor een bepaalde som ver koopen, opdat de verbruiker zeker zij steeds dezelfde hoeveelheid voor den besteden prijs te ontvangen. MUZIEK. Een nieuwe wals voor piano maakt in dezen oogenblik veel opgang. Hij is getiteld: Fraises au Champagne! door Jules Klein, auteur van den gekenden wals Cuir de Russie en der Barcarole du loc de Genève (romance). Men verzekert dat de wals Fraises au Champagne de kroon spant boven Baccio. Franco te huis beschikt, tegen overzending van fr. 2 50 c. in postzegels, aan M. Katto, muziekhandelaar, 10, Galerij des Konings, te Brussel. De Barcarole wordt toegezonden tegen 1 fr. 70 c. West-Friesche Correspondentie. VII. (Vervolg en slot.) Zie zoo, hier op de stoep van de groote Sociëteit, waar men ons welwillend een plaats heeft aangeboden, hebben we een prachtig gezicht op den stoet, dien wij reeds het Oost zien afkomen. Vooraf twee vaandeldragers te paard met de banieren der stad Hoorn en der Vereeniging voor Volksvermaken, onmiddelijk daarop volgt de muziek van bet 3de regiment huzaren, te Haarlem, en een rijtuig, waarin de feestcommissie heeft plaats genomen. Dit is zooveel als eene inleiding van den daaropvolgenden gekostumeerden optocht. De optocht zelf bestaat uit vier afdeelingen, die allen door eén gedeelte van de eerewacht te paard worden voorafgegaan, nl. lste groep. Een allegorisch zestiende eeuwsch vaartuig (brik), ter lengte van 24 en ter breedte van 8 voet, bemand met twee kapiteins der Watergeuzen, Bloys van Treslong en de Rijck, een loods, Koppestok, vier bootslieden en een scheepsjongen. Rondom het schip marcheeren twintig Watergeuzen en de groep wordt vooraf gegaan van vier haakbusdragers met helmen en kurassen. 2de groep. Prins Willem van Oranje, te paard gevolgd door eenige edellieden, als: Marnix van St. Aldegonde, Diederik van Sonoy, Frederik van Dorp en Reinier Kant, Rondom deze groep marcheeren vier en twintig soldaten in het kostuum van dien tijd. 3de groep. Groote mannen uit vroegeren tijd, geboren te Hoorn, als: Theodorus Velius, de beroemde geneesheer en geschiedschrijver, Hadrianus Junius, een beroemd geleerde, later leermeester van den Kroonprins van Zweden. Deze heeren met „Zeitgemiissigen" toga cn barret. VervolgensJan Pieterszoon Koen (stichter van Batavia), Willem IJsbrandsz. Bontekoe (wel bekend), Pieter Floriszoon (vice- atimiraal, gesneuveld in den strijd tegen Zweden, 1658), Willem Schouten, die 't eerst om Kaap Hoorn zeilde. Rondom deze groep zeelieden en poorters uit de respectieve tijdvakken. Bij deze groep sluiten zich aan de verschillende corporatiën dezer stad, allen met banieren of vaandels, nl. de liedertafel Sappho, het rhetorisch gezelschap JVest-Frisiade afdeelingen van het Zilveren en Metalen Kruis (feestwagen) de jeugdige rederijkerskamer Oefming hceekt kennis, de rederijkerskamer de Unie, de muziekvereeniging Oefening, het Mandenmakersgild (feestwagen) en de Israëlitische hndelsvereeniging (feestwagen). 4de groep. Onze tegenwoordige wetgeving, voorgesteld door een 'niter, dragende een prachtigen banier, waarop de Hollandsche maagd is afgebeeld, steunende met hare linkerhand op den staf met den vrijheidshoed en bezweerende met de rechterhand de grond wet van 1848, Deze figuur is omringd door een talrijke eerewacht te paard en geëscorteerd door het Korps Weerbaarheid Prins van Oranje en het Kader der dd. Schutterij met banieren. De geheele stoet vormt een prachtig geheel en wij weten niet w.it meer te bewonderen, het fraaie schip, dat daar als een heusclie brik door de straten zeilt, of de vlijt der bemanning, die handen vol werk schijnt tc hebben om het te doen manoeuvreercn; de breede, zwaar gebaarde Watergeuzen en soldaten of de fiere houding en rijke kostumes der edellieden en vlootvoogden; 't een is indruk wekkender dan het ander en stemt meer tot ernst dan tot uit bundige vroolijkheid. 't Valt u dan ook niet in, te lachen, hoe feestelijk gij gestemd zijt, maar veeleer beantwoordt gij met zekeren eerbied de hoffelijke groeten, die de Prins en zijn gevolg ons toe werpen. Zie, daar houdt de trein halt, juist voor de sociëteit. Waan nu evenwel niet, dat deze halte om onzentwil geschiedt, wat uwe ijdelheid u allicht zou influisteren; zij geldt den burgemeester, die hier naast woont. Maar nu hebben wij juist het fraaie schip vlak voor onze oogen. Waarlijk, dat is de moeite waard van nabij te zien. 't Is een kompleete brik, met staand en loopend want, met plecht en halfdek, met zalingen en rusten, met stuurrad en nachtlicht, met gangspil en kluisgaten. Op den boeg liggen de ankers aan de kettingen bevestigd en de slanke spriet en kluiver boom worden door een stevigen Spaanschen ruiter ondersteund. Maar het mooist is de bedrijvigheid, die op dit vaartuig heerscht. Men kan zien dat de bemanning, zij mag al in een voorvaderlijk kostuum gekleed zijn, aan boord zich thuis gevoeld. Met de meeste nauwkeurigheid worden de zeilen losgemaakt of opgegeid, de ra's gebrast of de schooten aangehaald, ja zelfs, toen op een onvoorzien oogenblik de steng van de groote mast tegen een uitstekende vlaggestok aantornde en de wimpel op 't dek deed vallen, was er dadelijk een rappe gast gereed om het wapperend dundoek, dat, even als den spiegel, den scheepsnaam „Watergeus" voerde, onder het gejuich der menigte op zijn plaats te herstellen Voort, daar gaat de trein weer, en met opgegeide zeilen, statig schommelend op de geïmproviseerde zee, die de wielen verbergt, gaat de brik verder, met al het air van een Oost-Indiëvaarder, die vóór den wind de haven binnenloopt. Als gij nu lust hebt, kunt ge hier blijven, straks komt de op tocht hier terug en zal bij het tentoongestelde vaartuig volks concert worden gegeven, zult gij eene serenade kunnen hooren, die de gekostumeerde schooljeugd den burgemeester komt brengen, en vele andere kleine optochten zien. Ten vijf ure verwacht ik u in den Doelen aan de table d'hote, waar ook de Prins met zijn edelen zullen aanzitten; ten zeven ure gaan wij de illuminatie bezichtigen en zullen wij den optocht bij fakkellicht herhaald zien. Na een prachtige „zomersche" dag volgt een heerlijke, donkere avond, zonder den minsten wind, juist een avond om te illumineeren. Nu, daar wordt dan ook gebruik van gemaakt. Bijna de geheele stad is geïllumineerd, in de straten waar de feeststoet langs moet komen, zoo goed als huis aan huis. Ondoenlijk zou het zijn alle illuminatiën op te noemen, die het verdienenwij willen slechts enkelen noemen, op het gevaar af, dat wij zeer fraaie misschien niet noemen. In de eerste plaats moet genoemd worden de prachtige, geïllu mineerde eerepoort voor het huis van den burgemeester, verlicht met talklicht in verschillende kleuren; voorts die van den heer C. Bloem Az., wiens fraai huis tot aan den nok was geïllumineerd; van den heer v. Akerlaken, van den heer T. Kroon, vau den heer Alewijn, vooral de prachtige en smaakvolle decoratiën van den heer Morhaus, de gasilluminatiën van den heer Kernkamp, van den heer Groot, van den heer R. de Vries en van den heer M. de Jong. Deze laatste illuminatie bestond uit een grooten-gas-illuminatie- bril met de jaartallen 15721872; de illuminatiën a giorno van de heeren Westenburger, Broesse Dijkhoffz en Ruttenberg; de gelegenheids-chasinetten van de heeren v. Eek, P. Krom en Dem- mendaal; de binnenversieringen van.... maar ik wil eindigen en zien een geschikte plaats te krijgen aan de route van den optocht, die wij wilden vinden in het lokaal de Witte Engel van den heer Zeijlemaker, waar wij uit een bovenraam een prachtig gezicht hebben. Let nu eens op, zie nu die massa menschen en hoor nu welk een geestdrift! n't Is Oranje, 't blijft Oranje," hoort ge hier; „Al is ons Prinsje nog zóó klein" zingt een andere groep, met een „Seitenhiebe", maar zonder het minste kwaad bloed te zetten, op de niet al te groote gestalte van den figureerenden Prins. „Lang zal hij leven!" zingt een andere stoet, terwijl een overgroot aantal, minder om het voor deze gelegenheid passende, dan wel om „den ergötzlichen refrein", al dansende meezingt: „Daar boven in het Hemeltje, Daar drinken ze Beiersch bier, Omdat Maar daar komt de optocht Wat prachtig effect, overal waar hij passeert wordt Bengaalsch vuur afgestoken en dat kontrast van licht en donker, die vlaggen en wimpels, op den achtergrond die rosse gloed door tal van flambouwen en brandende pekkransen over het geheel uitgestort, doen u denken aan de visioenen uit de duizend en één nacht. Het schip is thans een echt piratenschip in het heetst van 't gevecht; van rookkolom en vlammen omringd nu het rood, dan gloeiend geel of door het prachtig electrisch licht van den heer van Hool- werff als door de zon verlicht, gelooft ge niet meer aan de werke lijkheid der waarneming, maar waant ge te droomen, zóó, als Rembrandt moet gedroomd hebben toen hij zijn lichteffecten ontwierp 1 Maar ziet ge die orde, hoort ge wel één onbetamelijk woord, ziet ge wel iets, wat iemand kwetsen kon, ziet ge wel iemand wien „'t hoofd wat zwaar" is? 't Moet gezegd worden, men heeft in Hoorn er slag van feest te vieren! En zóó blijft de orde, hier op de straat, waar 't tot laat in den avond wemelen blijft van rustige feestvierenden, zóó in de thans overgevuide feestlokalen. Hoorn heeft bewezen één te zijn, waar 't geldt uitingen van nationaliteit en dat zij van de geschie denis geen tuighuis maakt van oude, meest verroeste, wapenen, om daarmee, steeds en steeds, burgers te wapenen tegen burgers, maar dat zij er een bron in vindt van eenheid tegen overmacht van buiten, van liefde tegen verdeeldheid van binnen. GÉRARD. Wij vernemen, dat .de Vereeniging voor Volksvermaken te Hoorn niet ongenegen is dit fraaie vaartuig tegen billijken prijs te verkoopen of te verhuren. Gaarne maken wij daar feestcommissiën in andere plaatsen, die nog feesten uit te voeren hebben, opmerk zaam op. DERDE KLASSE. derde lijst: No. 2105 5000; No. 14716 2000; No. 15616 1500; No. 3614 400; No. 14738 200. P. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.! procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 wtn. 0.4k. 756.98 - 1.89 7.8 - 2.4 0.72 Vlak. 20 8 noto. 0.5„ 755.59 - 3.22 7.0 - 1.3 0.60 20 12 no. 1.7 754.68 - 4.13 7.8 - 2.6 0.61 i/ Van 12 tot 16 April 1872. ONDERTROUWD: IJ. Roodjes, landman, wonende te Zijpe en B. den Das. H. P. Kamp, ketelmaker en D. Hartog. R. London, broodbakker, weduwnaar van C. M. Bregman en H. Bomhoff. A. Trap, stratenmaker en P. Visser. GEHUWD: II. Heezius en M. Gomes. D. van Booven en G. Lammers. J. de Hon en G. Platvoet. J. Klein en J. A. Bels. BEVALLEN: C. J. van Dijk, geb. van der Velde, (D.). H. A. Man, geb. van Grunningen, (D.). D. Denijs, geb. Brouwer, (D.). N. Weij, geb. Knijnsberg, (Z.). C. G. Wensma, geb. Bijl, (D.). L. Koops, geb. Torré, (D.). N. Sparenberg, geb. Bakker, (D.). M. J. Meijer, geb. de Roos, (Z.). C. A. D. Bontes, geb. Eijgen- huijs, (D.). II. S. M. Visser, geb. Lutz, (Z B. Polak, gtb. Leuw, (Z A. H. de Wit, geb. Kerkener, (D G. Gorter, geb. Jes, (D.). S. J. Egers, geb. Brakus, (Z.). A. P. Pauli, geb, de W olf, (Z.). A. A. J. Kloppers, (Z.). D. Frankfort, (Z.). C. Moormann, geb. Walteriug, (D.). M. Dekker, geb. Zwart, (D.). OVERLEDEN: J. B. Kleijn, 2 jaren en 6 maanden. G.Schel- linger, 70 jaren. J. A. R. van der Feen, bijna 27 jaren. P. K. Carl, 32 jaren. A. A. H. Valter, 6 maanden. G. F. van Opzee- land, 15 maanden. S. Rab, 37 jaren. J. Smit, ruim 3 maanden. Levenloos aangegeven 1. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid 19 April 12 u. Helder, ligtbew., mooiweer. 20 April 8 u. Helder, koel, mooiweer. 20 April 12 u. Ligtbewolkt, koel, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 12 April. 18 April. Helios. A. R. Winters. Livorno. 14 20 Zuiderzee. C. P. de Jonge. Suriname. 15 18 HenderikaHuisman.K. B. Huisman. Venetië. 18 20 Ymuiden. F. Zeijlstra. Batavia. 18 Johannes. J. E. Kramer. Bat.viaCardiff. 19 20 Hecla. J. K. Bakker. Marseille. 19 Maria Sinnige. G. J. Timmer. Messina. Vertrokken per Ymuidende hh. H. Kuchlin, echtgenoot cn 7 kinderen, M. W. N. Steenmeijer. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Seven Sisters. R. Spice. Newcastle. Coaks. Zur Mühlen& Co. Aangevoerd 162 stapels Kaas, wegende 32453 kilogram. Prijzen: Kleine f 31,50. Commissie f 34,50. Middelbare f 37,25. Laagste prijs f 16, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer ruim 1290 hectoliters, waar onder 300 hectol. Gerst en 790 hectol. Haver. De aanvoer van Tarwe en Rogge was onbeduidend. Gerst werd zeer ongelijk ver kocht; de marktprijs was ongeveer 60 kilo f 5,50, Chev. 70 kilo f 6,50, Haver 40 kilo f 2,75, 45 kilo f 3,25, 75 kilo f 3,75. 1 Paarden bov.'tjaar f 50a Veulens - a 19 Koeijen -195a225 61 Nuchtere dito - 5a 16 498 Schapen - 28a 44 28 Lammeren - 9a 12 172 Magere dito - 14a 24 292 Biggen ben. 10 w.- 6a 10 '14 Bokken en Geiten - 5a 8 12 Kleine dito c 75al50 Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 70a 75 Ondertrouwd A. LIEDMEIËR en A. M. C. WAGENAAR. Helder, 19 April 1872. Getrouwd J. KLEIN Jz. J. A. EB E L S. Nieuwediep, 19 April 1872. Yoor de deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijn dierbaren Echtgenoot, betuig ik, mede namens mijne Kinderen, mijn hartelijken dank. Wed. J. A. C. WATJON, geb. Schutt. De ondergeteekende, ophoudende Broodbakker te zijn, zegt zijnen klanten dank voor hunne begunstiging. Enkelen hunner zal hij nog wel eens met een bezoek komen vereeren. W. BRUIN. GEVRAAGD: tegen goed loon. Adres: BERKHOUT C°., Zuidstraat, M 60. worden gevraagd bij J. SNOOIJ. De tegen den 25 April 1872 aangekondigde Openbare Verkooping in TIVOL1, te Helder, van het WOONHUIS en ERVE, aan de Weststraat, aan het Nieuwediep, Wijk L, N°. 115, Sectie A, N°. 3599, is uitgesteld tot eeu nader te bepalen tijd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3