1872. N°. 52. 30 Jaargang. Woensdag 1 Mei. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, IV103. Binnenland. KV HELDERSCHE \IËUWËDIEPËR COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAG EIST DER BRIEVENMALEN Naar Oosl-lndiê: via Triest 14 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. n Marseille 9 Mei 's avonds 6 u. 25 ni. t Brindisi 2 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. u West-Indik: viaSouthampton 15 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea: 3 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. uur/ u via Triest 7 Mei, 's m. 6 u. 25 m. Op Vrijdag den ÏO Mei 1873, des avonds ten zeven ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: a. Het onderhoud van al de straatwegen die aan de Gemeente behooren, gedurende drie achtereenvolgende jaren, i. Het jaarlijksch onderhoud van de Gemeente- gehouwen, hruggen, riolen, enz. De bestekken liggen op de gewone kantooruren ter lezing aan de Secretarie der Gemeente. Aanwijzing in loco zal geschieden door den Gemeente- Bouwmeester, den Heer G. SCHOLTEN, op Woensdag den 8 Mei a. s., des voormiddags ten 10 ure, te beginnen bij het Bureau voor Gemeentewerken. Nadere inlichtingen zijn inmiddels bij den Gemeente- Bouwmeester te bekomen. Helder, den 30 April 1872. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 April. 't Is morgen, 1 Mei 1872, een belangrijke dag voor Je Roomsch-Catholieke gemeente te dezer plaatse. Pastoor van Buchem viert gedachtenis van zijne 25jarige bediening van het priesterambt in ons midden. Nadat hij te Overflakkee en te Haarlem als kapellaan was werkzaam geweest, aan vaardde hij zijne tegenwoordige betrekking op 1 Mei 1847. Voorzeker zullen alle parochianen vreugde bedrijven over het voorregt, aan hunnen ouden en achtenswaardigen Pastoor beschoren. Veler beden zullen omhoogstijgen, dat de Hem el- sche Vader dezen geestelijke nog lang moge sparen ten nutte der gemeente, aan zijne zorgen toevertrouwd. In die verloopen 25 jaren is er vrij wat gebeurd in den kring der familiën, in den boezem der gemeente. Steeds betoonde zich de heer van Buchem een getrouw en deelnemend vriend, een goede raads man, die met zijne veelvuldige gaven van verstand en hart woe kerde in 't belang zijner gemeenteleden. Maar niet slechts bij de leden zijner eigene gemeente zijn die uitnemende hoedanigheden van Pastoor van Buchem bekend en worden zijne handelingen gewaardeerd, de ingezetenen in 't algemeen achten den ouden Pastoor zeer hoog, omdat zij in hem een warm voorstander der onderlinge verdraag zaamheid begroeten, die onmiddelijk na zijne komst in deze gemeente ten duidelijkste toonde, dat, waar het geldt de bevordering van het welzijn van armen en verdrukten, de belijders van verschillende geloofsbegrippen slechts ééne roeping hebben: den naasten als zichzelven te beminnen, óeker zal de jubilaris op zijnen feestdag tal van blijken van belangstelling van zijne plaatsgenooten in 't algemeen ont vangen en zullen allen zamenstemmen in den wensch en de bedePastoor van Bucliem worde nog jaren lang gespaard om, zoo als steeds zijn doel en streven was, zegen te ver spreiden om zich heen en allen tot eendragt en broederlijke liefde op te wekken Bij de aankomst van de mailboot Conrad te Port— Saïd, werden de opvarende:, aangenaam verrast door een bezoek van den heer Ferdinand de Lesseps, die na liet prachtige stoomschip bezigtigd te hebben, de passagiers uitnoodigde aan boord van zijn jacht te komen en de merkwaardigheden van Port Saïd in oogenschouw te nemen. Nadat men bij den heer de Lesseps een keurig diner gebruikt had, keerden allen hoogst voldaan van de vorstelijke receptie aan boord van den Conrad terug. De heer J. H. Huijbers, stations-chef alhier, viert op morgen, den 1 Mei, gedachtenis van zijn in dienst treden bij de Hollandsch IJzeren Spoorweg-Maatschappij, nu 25 jaren geleden. Gisteren avond verlieten de heer L. V. Ledeboer Az., emeritus-predikant, en zijne echtgenoot deze gemeente, met het doel om zich te Zutphen met der woon te vestigen. Een aantal kennissen en vrienden bevonden zich aan het spoorweg-station om de vertrekkenden uitgeleide te doen en gaven daarin bewijs van hunne achting en genegen heid jegens den grijzen leeraar en zijne echtgenoot, die zich door een meer dan 30jarig verblijf in deze gemeente veler vriendschap en hoogachting hadden verworven. Moge hun hunne nieuwe woonplaats nog lang een genoegelijk verblijf zijn, aan den avond van hun leven. Spaarbank te Helder, 1ste kwartaal 1872 Saldo op 1 Januarij 1872 25,700.55^ Ingebragt en renten gedur. het 1ste kwart. 1872 4,437.371 30,137.93 Uitbetaald gedurende het 1ste kwart. 1872 - 1,786.55 Saldo op 1 April 1872 ƒ28,351.38 Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1872 257 u u 1 April 288 LI. Zaturdag viel een kind van C. Hemmes, nabij den Kruisweg, in het water en zou, daar 't om geen hulp kon schreeuwen, spoedig zijn verdronken, zoo niet mej. Dito toevallig, het reeds in het midden der gracht drijvende kind had ontdekt. Op haar geroep om hulp vloog de slagter Jb. de Beurs uit zijne woning en sprong zonder zich een oogenhlik te bezinnen, geheel gekleed in het water en greep het reeds zinkende kind. Maar volstrekt niet kunnende zwemmen, liep hij zelf groot gevaar, en hoezeer er bereids tal van toeschouwers aan den wal stonden, scheen niemand, mogelijk uit vrees voor natte voeten den lust of den moed te hebben om de Beurs hij te springen. Op dit oogen hlik is er echter eene vrouw, die zonder aarzelen zich zóóver in het water begeeft tot zij aan de Beurs de liand kan toereiken, die nu met zijnen kostbaren last aan den wal komt en het kind aan de doodelijk verschrikte moeder teruggeeft. Jammer dat men te vergeefs naar die tot nog toe onbekende vrouw heeft geïnformeerd. Haar naam verdiende om liaar vastberaden en kloekmoedig gedrag zeker eene openbare vermelding. Mogelijk heeft zij de innige overtuiging een menschlievende daad te hebben verrigt zwaarder bij haar gewogen dan de soms wufte loftuigingen der omstandei's. Zaturdag 11. is door de commissie voor liet examineren van varenslieden te Rotterdam als tweede stuurman toege laten de heer W. Rom, van Texel, leerling aan de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Het lieeft Z. M. den Koning behaagd HD. bijzondere tevredenheid kenbaar te maken aan den heer S. de Vries, stempelgraveur te 's Hage, wegens het vervaardigen van een medaille ter gelegenheid van Zr. Ms. aanstaand vertrek naar het noorden des rijks. Aan de eene zijde prijkt het horstbeeld van Z. M., met het omschrift: Willem III Koning der Nedeidanden. De keerzijde stelt voor de aan- eengesti'ikte wapens der drie provinciën Friesland, Gronin gen en Drenthe, gedekt door de koninklijke kroon met het opschrift: Heiligerlee en do jaartallen 1568 en 1872, en omgeven door de woorden: Neêrlands Noorden jubelt den Koning tegemoet. Ook deze medaille van den heer S. de Vries is keurig bewerkt en gepast zoowel voor op- gemelde gelegenheid, die in de drie genoemde gewesten met zooveel vreugde wordt verbeid, als later tot een blijvende herinnering daaraan. (Het Vaderland.) De toestand van II. K. H. Prinses Hendrik is zorg wekkend. De liooge lijderesse heeft longontsteking, ver gezeld van vrij hevige koortsen. Toezegging van beroep is gedaan naar Heer-Hugo- waard aan den heer A. C. W. ter Meulen, pred. te Hensbroek. Beroepen te Gorinchem de heer P. C. van der Horst, pred. te Zevenhuizen. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Medemblik de heer J. W. A. Notten, pred. te Leeuwarden, die tevens beroepen is naar Groningen. Dr. Teixeii'a de Mattos, adj.-inspecteur van het geneeskundig Staatstoezigt in Nooi'dholland, heeft medege deeld, dat van de ongeveer 1450 kinderen beneden 12 jaren, die gedurende de jongste epidemie aan de pokken zijn bezweken, slechts 19 waren ingeënt, en dat van de ruim 700 volwassenen, die aan deze ziekte gestorven zijn, slechts 5 waren gerevaccineerd. Jl. Zaturdag overleed te Burg op Texel de hoer mr. W. Bok, oud-notaris, plaatsvervangend-kantonregter aldaar en schoolopziener in het 9de schooldistrict van Noordholland. Per telegraaf uit Hoorn meldt men ons van lieden „Ter markt aangevoerd 3000 koeijen, handel buiten gewoon vlug met nooit gekende hooge prijzen; er zijn melkbeesten verkocht voor 500. Ten één uur bijna geen vee meer te koop. Veel te kort voor de behoefte." Als blijk van waardeering zijner veeljarige belanglooze bemoeijingen tot bevordering der vaccinatie in de gemeente Graft, ontving dezer dagen Dr. J. van der Vliet, genees heer te Rijp, een vleijend schrijven van den ï-aad dier gemeente en tevens tot blijvend aandenken eene net bewerkte schrijftafel met bijbehoorende fauteuil. De gemeente-ontvanger van Zaandijk werd dezer dagen naar het huis van arrest te Haarlem overgebragt, naar men verneemt wegens een tekort in de gemeentekas. Weder heeft zich dezer dagen te Zaandam een geval van longziekte voorgedaan, en wel op den stal van M. Zwart. Even als de vorige koeijen is ook dit aangetaste rund onteigend en afgemaakt. /Aan allen die belang stellen in het lot der weezen" is door het bestuur der vereeniging voor weezen-verpleging eene brochure gerigt, die een ernstig en krachtig opwekkend woord bevat, dat allezins overweging verdient in 't hart van elk, die het treuxig lot der weezen beseft. Aan het adres van dr. T. Modderman Az., te Amsterdam, verwacht genoemd bestuur opgave of men zich tegen eene contributie van 10 's jaars als lid wil laten inschrijven, of men eene bijdrage wenscht te leveren voor het tijdschrift der ver eeniging, of men, gedreven door sympathie voor de zaak, eenige exemplaren der bedoelde brochure verlangt ter kostelooze verspreiding in zijne omgeving. Het waarlijk menschlievend doel der vereeniging maakt ten volle aan spraak op eene algemeene belangstelling en ondersteuning. Uit het verslag dat gisteren namiddag door de commis sarissen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam den aandeelhouders in de algemeene vergadering werd aangeboden, bleek overtuigend dat de instelling zich in een gewenschten bloei bevindt. Er bleek uit dat het Paleis thans p. m. 4600 leden telt, en dat de ontvangsten der overige bezoekers in het afgeloopen jaar meer dan 41,000 bedroegen. Van het Zeemanshuis te Amsterdam maakten in a. p. 604 zeelieden gebruik, dat is 36 meer dan 1870. De Amsterdamsche barbiers adverteren in het Handels blad Daar de barbiers alhier zich vereenigd hebben tot verbetering van hun toestand, betreffende het loon, wat nog veel aan hun winkel betaald wordt, zoo wenschen zij dit onder de volgende bepalingen tot stand te brengenEerstens en wel vooral de welwillendheid door gegronde overtuiging van hunne geëerde begunstigers te bezitten, om daardoor ten tweede het loon te genieten van niet minder dan vijf centen per keer, opdat het ophoude die onhoudbare oude gewoonte hun harbier met drie centen te voldoen, ja enkelen het nog met twee en een halve cent afdoen. Waarlijk, „een loon het schoenpoetsen waardig, maar niet het aangezigt." Uit Putterslioek wordt gemeld, dat de veemarkten aldaar, even als sedert vele jaren, thans weêr druk bezocht worden. De aanvoer van vee is echter dit jaar niet zoo groot als in vorige jaren. Op de stallen wordt veel vee voor het buitenland opgekocht. Op de wekclijksche voor- jaarsmarkt van jl. Woensdag waren ongeveer 600 stuks aan de lijn. De handel is elke week zeer geanimeerd, en de prijzen van het vee zijn buitengewoon hoog. Jl. Woens dag zijn 10 ossen, die nog in de weide moesten, niet gegund voor 3000. Te Oud- en Roodkerk is jl. Zaturdag onder leiding van den predikant in eene vergadering van een 70tal hoofden van huisgezinnen eenstemmig besloten, om in die kerkelijk gecombineerde gemeente, voor zoover zij vertegenwoordigd was, geene maaltijden meer b'j de begrafenissen aan te rigten, zoodat deze rouwmalen, die eigenlijk gastmalen waren, nu voor goed tot de geschiedenis zullen behooren. Den 25 dezer heeft het Prov. geregtshof in Noord brabant uitspraak gedaan in de zaak van Josephus van der Zanden, oud 29 jai-en, zadelmaker, geboren te Bladel, wonende te Alphen, thans in hechtenis, en hem overeen komstig het requisitoir van den heer advocaat-generaal, schuldig verklaard aan moedwilligen manslag, op Adriana van Tilburg gepleegd, en te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf gedurende den tijd van vijftien jaren. Jl. Vrijdag zijn van Zutphen naar 's Heerenberg vertrokken 1 wachtmeester en 12 huzaren; naar de Zutph. Crt. verneemt is aldaar voor eenige dagen en vooral jl. Vrijdag op enkele plaatsen brand uitgebroken, hetgeen aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven, ook omdat het alleen de huizen waren, waarvan de bewoners op 1 April hadden gevlagd. De substituut-officier van justitie heeft zich mede derwaarts begeven. Uit 's Heerenberg meldt men dd. 27 dezer: Gisteren avond arriveerde alhier, met stille trom(pet) een detachement huzaren uit Zutphen, tien man sterk, onder bevel van den wachtmeester J. van Ulft. De burgerij kan, evenals de vermaarde Duchesse, zeggenj'aime les militaires, want zij heeft de paai-djes rustig zien aankomen, gaat minzaam met de ruiters om, en doet verder, alsof er hier altijd militairen geweest waren. De brand, die eergisteren, omstreeks half drie ure in den namiddag, uitbrak in den stal van den heer C. van Nispen, schijnt aanleiding gegeven te hebben, om, hoewel ongevraagd, ons deze strijders toe te zenden. Mogt het in de toekomst blijken, dat de tegenwoordigheid van deze landsverdedigers de branden alhier uitroeit, dan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1