A D V E RTE N TI N. OPENBARE VERKOOPINC, Duitschlabd en Oostenrijk. Spanje. Italië. Marine-Haven INieuwecliep. Afloop der Publieke Veiling- 5H De Heer en Mevrouw KOOPS De ondergeteekenden MEUBELEN EN HUISRAAD, LOGEMENT- EN KÜFFIJHUISHOÜDERS - BENODIGDHEDEN AMSTERDAMSCHE ASSURANTIE-COMPAGNIE, Amio 1771. zoowel op het grondgebied, waarover de Koningin van Engeland als souverein in Azië regeert, als in de staten der inlandsche vorsten onder hare magtige bescherming gesteld. De Engelsch-Indische bezittingen beslaan eene breedte van 3100 mijlen van Peshawer tot kaap Comorin, en eene lengte van 2500 mijlen van Kurrachee tot aan de grenzen van Birmannie. Deze oppervlakte staat gelijk aan die van Europa, Rusland niet medegerekend, en is zoo digt bevolkt als geene andere streek ter wereld. Nogtans staat dit onmetelijk gebied onder het absoluut gezag van een Onderkoning, bijgestaan door een raad, door de kroon ge kozen en onder controle op verren afstand van een ver antwoordelijk minister der Britsche kroon. In het Oosten heerscht alzoo een potentaat, magtiger dan eenige proconsul uit den ouden tijd, en die despoot is niet meer dan een onderdaan van Groot-Brittanje. De Onderkoning, welke slechts vier of vijf maanden van het jaar te Calcutta resideert en den overigen tijd doorbrengt in zijn paleis van Simla, in de gezonde bergstreek der Himalaya, wordt gewoonlijk gekozen uit de Britsche aristo cratie. Op dien regel is slechts eene uitzondering gemaakt in de laatste tachtig jaren ten gunste van John Lawrence, den voorganger van lord Mayo, die met het oppergezag bekleed werd na gedurende dertig jaren op uitnemende wijze eene ondergeschikte betrekking te hebben waargenomen. Als algemeene regel is men er echter in Engeland tegen om personen, die grijs geworden zijn in ondergeschikte betrekkingen, tot den eersten rang te verheffen, daar men vreest, dat de geest van routine, de gewoonte om zich met ondergeschikte zaken bezig te houden, en ook de gemeen zaamheid van hunne vroegere ambtgenooten en vrienden, hinderpalen zijn voor een ruimen blik en onafhankelijk karakter, de hoofdvoorwaarden voor het oppergezag. De gouverneurs-generaal worden ook nooit gekozen uit de hoofdleiders der politieke partij, welke aan het bewind is. Hardinge, Dalhousie, Canning, lord Mayo waren slechts staatslieden van den tweeden rang vóór zij naar Indië ver trokken. Eenige ervaring in de politiek en de achting, die eene liooge geboorte en groot fortuin genieten, schijnen meer regt te geven op die betrekking dan buitengewone gaven. De voornaamste pligten van de Onderkoningen zijn dan ook slechts met tact de beste ambtenaren en officieren te kiezen, zich te onthouden van gewaagde ondernemingen, waartoe stoutmoedige ondergeschikten zich zoo ligt zouden laten verleiden, en met waardigheid de inlandsche vorsten te behandelen, aan wie de Engelsclie beschermheerschappij slechts een schaduw van gezag heeft gelaten. Dezer dagen meende een der Parijsche bladen uit een artikel der Spenersche Zeitung te kunnen opmaken, dat het gerucht betreffende een dreigende nota, Bismarck aan de Fransche regering niet zoo geheel ongegrond was, als in andere Duitsche bladen werd beweerd. Naar aan leiding daarvan zegt het Fremdenblatt uit eene authentieke bron te kunne inededeelen, dat toen, 's avonds na ontvangst van het bekend telegram der Daily Telegraph, tenhove daarover werd gesproken, de Keizer onmiddelijk ten antwoord gaf: „Ja ik heb van die dwaasheid ook al gehoord!". Dezer dagen is ontbonden het huwelijk, den 27 Dec. 1857 gesloten tussclien graaf Willem van Hessen-Philipps- thal-Barchfeld, schout-bij-nacht in Pruissische dienst op non-activiteit, en Prinses Maria van Hanau. Beide echt- genooten hebben aanzoek gedaan om deze scheiding, welke door den Duitschen Keizer is bekrachtigd. Uit hun huwelijk zijn vier kinderen gesproten, twee zoons en twee dochters het jongste kind, eene dochter, is drie en een half jaar oud. Een Engelschman, de heer Langstaff, die als rijk bekend staat, reed met zijne vrouw en dochter in de omstreken van Alcova en werd door een tiental roovers aangevallen, die hun alle kostbaarheden en geld ontroofden. De vrouw en de dochter moesten als gijzelaars tegen losgeld achter blijven, en de heer Langstaff was verpligt het geld te betalen. Hij werd vergezeld van een der roovers, op zijn terugkeer naar Alcova, met bedreiging dat de beide vrouwen vermoord zouden worden, indien de roover niet met het geld terugkwam. De vrouwen werden losgelaten nadat het geld ontvangen was. De politie heeft een der booswichten gevat. Deze weigert zijne medepligtigen te noemen. De laatste berigten omtrent den Carlistisclien opstand luiden als volgt: Ze woi'dt beperkt tot Navarre, Quipuzcos en Biscaye. De overige provinciën zijn rustig. De op standelingen zijn in het bezit van geen enkel belangrijk punt en houden zich tot dusver in de bergstreken op; geen enkele belangrijke ontmoeting heeft er nog plaats gehad. Maarschalk Serrano is derwaarts gezonden, als zijnde met het terrein uitmuntend bekend. De Uitbarsting van den Vesuvius, waarvan 11. Zaturdag in een telegram werd melding gemaakt, schijnt nog veel geweldiger te wezen dan daarin werd beschreven. Ver scheidene nieuwe kraters hebben zich gevormd en in ver schillende rigtingen stroomen stortvloeden van gloeijende lava. Een en ander gaat gepaard met ontploffingen, zoo sterk, dat men ze te Napels kan liooren. De geheele berg is in rook gehuld. Volgens de laatste berichten worden de vlekken Torre del Greco, Torre Annunziata, Portici allen aan den spoorweg naar Pompei ernstig bedreigd en heeft de bevolking haar heil gezocht in een snelle vlugt. Aan een gezelschap reizigers, dat zich op den berg had gewaagd om het prachtig schouwspel beter te genieten, is een vreeselijk onheil overkomen. De grond waarop ze stonden opende zich plotseling en het grootste gedeelte van het gezelschap men spreekt van 60 personen stortte in den nieuwen krater. Volgens eene mededeeling, die minister Lanza in de Kamer heeft gedaan, zijn reeds 200 personen onder de lava bedolven. Er heerscht een algemeene paniek. Op verschillende plaatsen maakt men zich gereed om aan de noodlijdende bevolking te hulp te komen. De Koning heeft zich begeven 1— CU Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.I procent. II Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 zwtz. 3.4k. 758.59'- 0.81 16.5 f 4.3 0.77 Slecht w. 29 12 nw. 3 6„ 770.66jfll.16 10.4 - 1.9 0.85 30 8 nno. 1.4„ 773.43jfl3.83 10.9 f 0.6 0.75 u 30 12 no. 1.8„ 773.30 f 13.70 11.4 - 0.9 0.71 U naar San Sebastiano, dat mede zeer geteisterd is en waar de lava zes meters hoog ligt. De Carlistische benden concentreeren zich weder in Navarre, maar zijn door désertie en de geleden verliezen zeer verminderd. Buiten die provincie zijn slechts enkele kleine benden. Serrano is reeds gereed om er tegen de opstandelingen gewapenderhand te werk te gaan. Er zin eenige, hoewel slechts onvolledige, berigten uit Perros, volgens welke zich aldaar eene bende heeft vertoond. Volgens officieel berigt is er in de provincie Saragossa geen enkele bende overgebleven en zou Serrano heden zijne operatiën bij Mafalla aanvangen. Amerika. In No. 864 (20 April) van Frank Leslie's Ulustrated Newspapier (New-York) vindt men een plaat, voorstellende de viering van het Paaschfeest door de New-Yorksche St. Nicolaasvereeniging. Dit genootschap telt onder zijne leden niet dan afstammelingen van oud-Hollandsclie geslachten. Stuyvesant, Roosevelt, de Witt, enz. zijn namen, die daar een goede klank hebben. Natuurlijk behooren deze namen ook eenigermate' tot de aristocratie van New-York, daar deze familiën reeds daar woonachtig waren, lang voor dat men aan de Unie dacht. Het genootschap stelt zich ten doel de oud-Hollandsche overleveringen in gedachtenis te houden door gezellige bijeenkomsten op verschillende fees telijke dagen. Zoo wordt ook op Paaschmaandag een diner gegeven, waarbij ten slotte gekleurde paascheijeren en steenen pijpen verschijnen. Bij het nuttigen der Paasch eijeren wordt niet vergeten, op de gebruikelijke wijze te beproeven wiens ei het sterkst is. Dan worden de pijpen gestopt en tusschen de uitheemsche wijnen verschijnt ook de oud-Höllandsche Schiedammer. Ieder der aanwezigen neemt zijne pijp met zich naar huis en stelt er eene eer in, die heel over te brengen. Natuurlijk wordt dit als een afdoend bewijs van „bekwaamheid" beschouwd. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid: 28 April 12 u. Ligtbewolkt, goedweer. 29 April 12 u. Helder, ligtbew. mooiweer. 30 April 8 u. Ligtbew, helder, mooiweer. 30 April 12 u. Helder, ligtbew., mooiw. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 29 April. Onderneming. C.L.v.d.Veen. Suriname. 25 29 Friesland. T. Sipkes. Samarang. 26 29 Curaqao Facket. P. Sorgdrager. St. Thomas. Vertrokken per Onderneming de hh. A. F. Bos en echtgenoot, A. Bekewitz en echtgen., mejuiyr. J. Genth; per Curaqao Paeket de heer P. van Heuvel, echtgen. en 3 kinderen. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Rinnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 27 April. Urtina. P. Rawle. Duink.&Goedk. Probolingo. 28 Cycloop. G. J. Boon. ZurMühlenSiCo. Palerrao. 29 PrinsHendrik. J. Hendriks, de Vries Co. Batavia. 29 Etna. J.J.Schrijver. ZurMuhlen&Co. Cadix. Passagiers per Prins Hendrik: de lieer Vincent Tavensbach met echtgen. en 2 kinderen, mevr. de Wilde, mej. J. Doijer, mej. E. Bouricius, mevr. van Vloten, mevr. Beukman, de hh. Vierdag met echtgen. en kind, G. Haije met 3 kinderen, J. M. Verheij met echtgen., 2 kinderen en zuigeling, A. J. van Delden met echtgen., Giltaij met zoontje; de lieer H. J. Alken met echtgenoot, kind -en zuigeling; mevr. de wed. Martensmevr. Bondix; de I1I1. baron van Heeckeren van Brandsenburg met echtgen., kind, zuigel. en baboe; A. v. d. Gon Netscher met echtgen. en zuigeling; Dijon Bahrends; Ross; J. M. van der Burg, off. v. gez.B. Steevert met echtgenoot, 4 kinderen en jufvr. Ilehr; J. A. P. de Visser, onderwijzer en 3 kinderen; Backer; Vervloei; A. J. van den Burg; Stooker; twee kinderen van den heer King; H. J. Martens; Canne- gieter; W. II. Tromp; Neuhaus; Canter Visscher met echtgenoot, kind en zuigeling; mevr. lluinme met 3 kinderen, zuigel.en baboe; de hh. Scharp de Visser met echtgenoot, zoon eu 2 kinderen; Sorillon met echtgen., 4 kinderen, zuigel. en baboe; mevr. de wed. Berkhout met 3 kinderen; de hr. J. J. Meijer met 3 kinderen en echtgen.; 2 kinderen van den heer Blume; mevr. Tijndal de Vheer; de hh. Onsius; Raden Singgeh; J. Evers met echtgen. en kind; Butteling; Bierman; 6 onderofficieren; de hh. Warnaars; van Leeuwen; IJsselenberg en dochter; Stort; Hubert; Friedrich; Prins; Wiegman; de Groot (17 Febr. jl. vermist); 75 soldaten (waarvan 3 op reis overleden; 10 veroordeelden. ®*J De hiervoren genoemde passagiers hebben het schip reeds te Douannerez (Frankrijk) verlaten. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Concordia. L. Knudscu. Porsgrund. Hout. van Vliet Co. Kepier. C. Mohrke. Sunderlaud. Steenk. Duinker&Goedk. Southwick. J. Lilley. Newcastle. ZurMiiklen&Co. van Huizen en Erven, gehouden in het lokaal Tivoli te Helder, op Maandag 29 April 1872, ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN: 1. Huis en Erf, Langestraat. Kooper de heer W. C. M. van Bruggen qq. voor f 905. 2. Een perceel Bouwgrond, hoek van de 2de Vroonstraat. Kooper de heer S. Gooien voor f 695. 3. Huis en Erf, Vlamingstraat. Kooper dehr. P. de Waard, voor f710. 4. Huis en Erf, daarnevens. Kooper de hr. D. Konijn voor f 610. 5. Houten Keet en Erf, achter de beide vorige perceelen. Kooper de heer J. Buis voor f 215. 69. Vier Huizen en Erven, steeg tusschen de Vlamingstraat en Kuiperstraat. Kooper de heer G. Korf Jr. voor f 1460. 10 en 11. Twee Huizen en Erven, verlengde gedeelte van de Molenstraat. Kooper de heer A. Bruining voor f 1575. 12. Huis en Erf, Zuidstraat. Kooper de hr. J. Winter voor f530. 13. Huis en Erf, Spoorstraat hoek Vroonstraat. Kooper de heer A. Vos Rz. qq. voor f 1420. 14. Huis en Erf, daarnevens. Kooper de heer F. Hoogendijk qq. voor f 1020. 15. Niet toegewezen. fjjjè. qoqoqoaocx>a030QOQOtaClOQOOOQOQCöOQOQO Vijf-en-twintigjarige Echtvereeniging VAN K EIJ S E R J. Pz. o N. L A N G E V E L D. Texel, (den Burg24 April 1872. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdzoon. S-tsoc cccccoo^cecoGCocQoocooooje^ ooo-cccoapt Vijfentwintigjarige Eclitverceni^ing S f5 VAN «f PIETERSMIT ANTJE WAGEMAKER. jg Scliagen, 1 Mei 1872. j|j M Hun dankbare Neef Hillebrand Smit. Geboren ALIDA, dochter van S. P. HUIZINGA en M. M. D. WENTINK. Leeuwarden, 26 April 1872. Bevallen van een welgeschapen Dochter M. E. VAN ACHTERBERG, geb. RöTHER. Dordrecht, 26 April 1872. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter A. VLASBLOM, geb. HORN. Helder, 28 April 1872. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot, de Wei-Edel Gestrenge Heer Mr. WILLEM BOK, oud-Notaris, Schoolopziener, enz., in den ouderdom van bijna 72 jaren. Texel, 27 April 1872. Wed. Mr. W. BOK—TIDEMAN. Eenige en algemeene kennisgeving. Aan Vrienden en Bekenden, zoowel binnen als buiten deze gemeente, wordt berigt, dat de Heer JAN SEVEN- HUIJSEN op den 27sten April 11. overleed in den ouderdom van 71 jaren. Helder, April 1872. Namens de Familie, C. MAALSTEE D. Heden overleed ons geliefd eenig Kindje, in den ouderdom van bijna vier weken. Helder, 27 April 1872. G. A. M. VAN EWIJK. J. VAN EWIJK—KöHLER. Heden ontsliep, zacht en kalm, onze geliefde Vader en Behuwdvader, den Heer JACOB Fz. BOON, in den ouderdom van ruim 83 jaren. Hoorn op Texel, 29 April 1872. F. BOON. S. v. GROUW. J. v. GROUW—BOON. S. VISSER. S. VISSER-BOON. Algemeene kennisgeving. betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij de geboorte van hunne Dochter. De ondergeteekenden betuigen bij dezen hunnen hartelijken dank aan Mejufvrouw DITO, den Heer Jb. DE BÉURS en aan eene hun onbekend gebleven Vrouw, voor de menschlievende pogingen die zij in het werk hebben gesteld om bun Kindje aan een wissen dood te ontrukken. Nieuvjediep, 27 April 1872. C. HEMMES en Echtgenoot. bij het verlaten dezer gemeente niet allen kunnende bezoeken, roepen bij dezen een hartelijk VAART WEI/toe aan al hunne Vrienden en Bekenden. Helder, 29 April 1872. L. V. LEDEBOER Az. en Echtgenoot. op VRIJDAG 3 REI a. s., des namiddags ten 2 ure precies, vóór het Logement, bewoond door den Heer J. DRAGER, Wijk O, No. 127, te Nieuwediep, ten overstaan van den Deurwaarder C. SWAVING aldaar, van en hetgeen meer zal worden aangeboden. Daags vóór den verkoopdag voor een ieder te zien. De Directie dezer Compagnie brengt belanghebbenden ter kennis, dat de Heer L. F. OVER DE LINDEN, wonende aan de Dijkstraat, H 398, voor haar werkzaam is als AGE1VT voor de gemeente Helder c. a. Brandschade wordt tegen vaste, zeer matige premiën geassureerd. Administratiekosten worden niet afzonderlijk in rekening gebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3