Binnenland. Benoeming-en, enz. S T A T FIV - K \T E 31 AAL. België. Frankrijk. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Mei. Zijn de laatste berigten, die de telegraaf uit Spanje heeft overgebragt juist, dan is de Carlistische onderneming thans werkelijk mislukt. Uit de zeer verwarde berigten, die ge durende de jongst verloopene dagen omtrent de voorvallen in het noorden van het Spaansche schiereiland zijn ont vangen, schijnt te moeten worden opgemaakt, dat de beweging van Diaz Rada, naar de Fransche grenzen gestrekt heeft om de binnenkomst van den pretendent in Spanje te dekken. Volgens sommige berigten evenwel, zou Rada eigenlijk die beweging alleen hebben ondernomen om het hevel over zijne magt aan dien pretendent zeiven over te geven, waarna hij, Diaz, op Fransch grondgebied was over gegaan. Die daad was het uitvloeisel van naijver over de hooge gunst, waarin de partijganger Aquirre bij den pre tendent stond. Dit luidt wel zonderling; maar in verscheidene berigten wordt stellig verzekerd, dat Don Carlos op Spaonsch grondgebied, te Vera aan de Bidassoa, was aangekomen en het opperbevel had aanvaard en dat Rada zich in Frankrijk bevond. Luidens een bij de Parijsche Union ontvangen berigt, beliep do bij Vera vereenigde Carlistische magt tusschen de twee en drie duizend man. Behelst het hoven- genoemde telegram uit Madrid waarheid, dan is het Zaturdag of Zondag tusschen die Carlistische hoofdmagt en twee kolonnes van de troepen van, den maarschalk Serrano, die haar over Irun en langs den grooten weg van Pampeluna naar Bayonne vervolgden, te Uruquieta tot een gevecht gekomen, 't welk zóó nadeelig voor de zaak van den pre tendent is uitgevallen, dat deze weder de wijk naar het Fransche grondgebied heeft moeten nemen, en is hij aldaar aangehouden. Met de Alabama-kwestie loopt het juist zoo als wij hadden voorzien, zegt de Fr. Crt. en vervolgt -aldus: Amerika zegt tot Engeland: ;/Wilt gij volstrekt niet hooren van indirecte schadevergoeding?" „Ik wil er in geenendeele van hooren," zegt Engeland. „Welnu dan," antwoordt Amerika, „wij zullen dus in beginsel aannemen, dat er in zake van zeeoorlog voor neutrale staten geen sprake zal zijn van het vergoeden der indirecte schade." En zoo zal deze geruchtmakende zaak, die zoovele jaren heeft gehangen, met een sisser afloopen. Bij het lezen van die hoogst leuke beëindiging dezer question brülante dachten wij aan het verhaaltje van twee voerlieden, die elkander op een breeden weg ontmoetten. „Haal uit," roept de eene, „of ik zal u leeren „Ik wil niet," schreeuwt de andere. „Wat? Gij wilt niet, lompert!" brult de eerste, terwijl hij dreigende de' zweep opheft. „Neen!" „Nu, dan zal ik het doen!" sprak de eerste zeer kalm en haalde uit. Zoo ongeveer ging het hier ook. Wat is er al niet tegen Engeland gedreigd! Milliarden werden geëischt als indirecte schadevergoeding voor ondervonden nadeelen gedurende den oorlog van 186366. Maar Engeland bleef bedaard, wei gerde te onderhandelen over eene ingebeelde schade en wilde eens zien wat er van al de Amerikaansche dreige menten zou komen. Welnu, er kwam niets van; Amerika haalde uit. Het bevel over de artillerie hier ter plaatse is opge dragen aan den onlangs benoemden majoor J. H. Kretzer, van het 1ste reg. vesting-artillerie. De mailboot Conrad, kapt. E. Oort, is den 3 Mei ten 8 ure 's morgens te Batavia aangekomen. Alles wel. Genoemde mailboot is den 23 Maart des middags ten 12 ure vertrokken, en heeft dus de reis van Nieuwediep naar Batavia in 40 dagen en 20 uren volbragt. De kweekeling W. Visser, van de Rijks-Normaalschool alhier, is benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school te Winkel. Verschillende bladen bevatten verontrustende berigten omtrent den gezondheidstoestand van Z. K. H. den Prins van Oranje. Inderdaad maakt Z. K. H., schoon dagelijks uitgaande, op allen, die in de gelegenheid zijn Z. K. H. te zien, den indruk niet geheel hersteld te zijn van HD. jongste ongesteldheid. (Het Vaderland.) Men spreekt van een aandoening van het ruggemerg, die zich hij den Kroonprins zou hebben geopenbaard. Aangaande de plegtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overblijfsel van H. K. H. Prinses Hendrik, zegt het Dagblad, is officieel nog niets bepaald. Zr. Ms. be schikkingen daaromtrent zullen echter, naar men ons ver zekert, waarschijnlijk spoedig genomen worden. w Intusschen schijnt er ernstig sprake van te zijn, dat het stoffelijk overschot eerst naar 's Hage zal worden overge bragt en de plegtige overbrenging naar den grafkelder te Delft van 's Hage uit zal plaats hebben. Reeds wordt daartoe den datum van 15 dezer genoemd. Voor de juist heid hiervan kunnen wij echter volstrekt nietinstaan. Volgens gerucht zouden er zich slechts 18 aspiranten hebben opgegeven om geplaatst te worden als kadet aan de Koninklijke Militaire academie. (U. D.) Aangenomen het beroep naar de Chr. Geref. gemeente teHasselt door den heer J. W. de Lang, pred. te Broek op Langedijk. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gem. te Groningen door den heer J. W. A. Notten, pred. te Leeuwarden. De gemeenteraad van Alkmaar heeft in zijne vergade ring van jl. Woensdag, beschikkende op het daartoe gedane verzoek, met ingang van 1 Aug. a. s., aan den heer J. W. van Amerongen een eervol ontslag verleend als hoofdonderwijzer aan de openbare armenschool aldaar, behoudens aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige door hem in die betrekking, sinds 1 Nov. 1838, aan die gemeente bewezen diensten. De raad der gemeente de Rijp heeft besloten voor 15,000 aandeelen te nemen in den Noordh.-Frieschen spoorweg; de gemeente Hoogwoud heeft voor 10,000 ingeschreven. Als eene bijzonderheid wordt uit Midwoud medege deeld, dat Dirk Dammers acht lammeren, gewonnen uit twee schapen en door de moedermelk gedurende zes weken gevoed, verkocht heeft. Dezer dagen is te Amsterdam eene commissie ver gaderd geweest tot het instellen van een plaatselijk onderzoek, betreffende don onvoldoenden toestand der waterwerken bij de sluizen te Schelling wonde, waarover door de schipperij zoovele luide klagten zijn aangeheven. Deze commissie, door de hooge regering daartoe uitgenoodigd, is bezig met het uitbrengen van een gemotiveerd rapport te dier zake, waarvan men in hot groot belang van handel en scheep vaart de gunstigste resultaten verwacht; te meer, daar de namen dier leden, de heeren jhr. Wichers, inspecteur over het Loodswezen, de Betonning, Behakening en Verlichting alhier, Jaski, oud-zeekapitein en Schuttevaer, hoofdbestuur der der schippers-vereeniging, genoegzaam waarborg op leveren, dat het werk aan goede handen is toevertrouwd. Blijkens het rapport van commissarissen der Maat schappij tot Landaanwinning op de Friesche Wadden, uit- gebragt in de algemeene vergadering van 24 April jl. te Amsterdam, zijn de werken der afdamming over het Frie sche Wad ter aanhechting van het eiland Ameland aan den vasten wal gedurende den afgeloopen winter in goeden staat gebleven, en lrebben de twee lengtedammen, waarvan de oostelijke zich tot op 3200, de westelijke tot op 2800 meters van den Amelandschen wal in zee uitstrekken, zoomede de verschillende verbindingsdammen, betrekkelijk zeer weinig aan onderhoud en herstelling gevorderd. - Den asschenbrander, den Outer, die door de regtbank van 's Hage is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 8 boete ter zake van in de glasblazerij onder Vrijenban, waar hij in de maand Nov. jl. werkzaam was, onbereide stoffen te hebben bedorven, is jl. Zaturdag door het provinciaal geregtsliof' in Zuidholland in hooger beroep aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en tot dezelfde straf als de regtbank hem oplegde veroordeeld. De regtbank te Rotterdam heeft den winkelier aldaar, die eene vrouw mishandelde en haar verwondde, door haar peper in de oogen te werpen, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Jl. Vrijdag middag kreeg kapitein J. S. van het 4de bat. 5de reg. infanterie, terwijl hij hij de dames R. te 's Bosch op theevisite was, eensklaps een hevigen aanval van krankzinnigheidslechts met veel moeite kon men hem beletten het raam uit te springen en niet dan met behulp van inmiddels toegesnelde kennissen mogt men er in slagen hem per vigilante naar het gasthuis te vervoeren. -Door de regtbank te Breda zijn, wegens te Oosterhout op 1 April jl. plaats gehad hebbende ongeregeldheden, drie personen tot 6 weken eenzame opsluiting, een tot 3 maanden en een tot 14- dagen gevangenisstraf veroordeeld; een der aangeklaagden werd vrijgesproken. - De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten, de toelage uit de gemeentekas voor het feest van 6 April jl., vroeger bij raadsbesluit toegestaan, zijnde 700, te ver- hoogen tot f 1325, tot dekking van het tekort der feest commissie, groot 625. De veehouders kennen tegenwoordig zeiven de waarde van hun .vee niet meer. Ziehier een voorbeeld daarvan. Een boer komt verleden we.ek te Zwollerkerspel ter markt met eene kalfkoe, welke, zooals hij later verklaard heeft, naar zijne schatting waard was hoogstens 190 a 200, en waarvoor hij haar met graagte wilde afstaan. De hem ver gezellende zoon een vlugge 18jarige jongen, ziet dat de markt zeer geanimeerd is en zet zijn vader aan, maar eens een goede' prijs te vragen. Deze eischt nu 300 en, eer een half uur verloopen is, heeft hij zijne koe, tot zijn eigen verbazing, welke hij echter met boersclie slimheid wist te verbergen, verkocht voor 282! De trichine onder de varkens neemt in Pruissen toe. De hoofden der te Kopenhagen gevestigde afdeeling der Internationale zijn dezer dagen in hechtenis genomen. De aëronaut Glashier verzekert dat hij op een mijl afstand van de aarde de stem van een man, op twee mijlen die eener vrouw en die van een hónd op vier a vijf mijlen duidelijk heeft verstaan. Een Fransch officier, die hij den laatsten oorlog op Zwitsersch grond febied gevlugt was, klaagde dat er zoo O O O O weinig paarden in het land waien, zeggende: „Wij zuilen de hoeren zelve nog moeten bestijgen." 7 Dan zult gij zeker in den strijd niet op devlugtgaan" zeide een boer. Zetterlund heeft een proef genomen om uit houtzaagsel brandewijn te stoken. Hij nam daartoe 450 kilogr. zaagsel van dennenhout, 70 kilogr. zoutzuur en 1600 kan water. Na 8^ uur kokens bevatte de massa 3,33 percent druiven- suiker en na 11 uren 4,38 percent; dit maakte 19,7percent van het zaagsel uit. Na het neutraliseeren met kalk werd de gisting bewerkt. Na 96 uren was het mout uitgegist, en er werd door distillatie 61 kan brandewijn van 50 percent verkregen, die geheel vrij was van terpentijnreuk en smaak. De proefnemer zegt, dat de bereiding van brandewijn uit zaagsel in het groot moet gelukken. Door Dowbrovsky, fabrikant van werktuigen te Pardubitz (Boherae), is een schoffel-werktuig voor beet wortelen, aardappelen, tabak, boomkweekerijen, hopvelden, wijngaarden, parken enz. vervaardigd, hetwelk het schoffelen zeker en zeer spoedig verrigt en waarmede één persoon op één dag eene groote uitgestrektheid land van onkruid kan zuiveren. Aan den luit. ter zee 1ste kl. J. F. van Kervel is, op zijn ver zoek, met 1 Mei 1872, een eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van lid van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. lot officier van de Orde der Eikenkroon is benoemd de heer mr. P. M. Tutein Nolthenius, de afgetreden burgemeester van Apeldoorn. Tweede Maiaer. Bij de Kamer is gisteren ingekomen een koninklijke boodschap, waarin Z. M. met diepe droefheid kennis geeft van den sla", d;e hem en zijn Huis heeft getroffen door het overlijden van Prinses Hendrik. Berustende in Gods wil, hoopt Z. M. met gelatenheid deze nieuwe beproeving te dragen. De Kamer heeft besloten dat dadelijk de afdeelingen zullen bijeenkomen tot het ontwerpen van een adres van rouwbeklag. Voorts is ingekomen een missive van den minister van Binnenl Zaken, namens het ministerie, houdende verzoek om schorsing voor onbepaalden tijd van de werkzaamheden, voor zoover daarbij de tegenwoordigheid der ministers vereischt wordt. De bh. Storm van 's Gravesande, van Naamen en Fransen van de l'utte hebben gevraagd naar de reden biervan. Geen besluit is Benomen, doel aan den heer Storm is vergunning verleend tot het rigten van eea interpellatie aan den minister van Oorlog, om te vragen waaromdt behandeling van de begrooting van diens departement is uitgesteld Buitenland. Te Brussel zai eene nieuwe manier van verlichting van uithangborden, namen, enz. aan de voorgevels der huizen worden ingevoerd. Tot nu toe zag men bitter weinig van die illuminatiën, omdat de kosten zoo verschrikkelijk hoog waren. De gasmaatschappij heeft thans bepaald, dat ieder koopman of winkelier zich zal kunnen abonneeren en wel voor ieder vlammetje a 1 fr. 80 per jaar, te branden van 't vallen van den avond tot 10 ure. Zoo zal bijv. een naam van zes letters van 20 centimeters hoogte en 10 centimeters breedte kosten 75 frs., en het abonnement (153 vlammetjes) 275 fr. per jaar. De verlichting van twee cijfers met 46 gasbekken zal bij abonnement ieder jaar 40 francs kosten. De illuminatiën worden ontstoken door de lantaarnopstekers in dienst der maatschappij. De tandmeester S. t. II., te Luik, beschuldigd van moord op kapitein B., dien hij op overspel met zijne vrouw betrapt heeft, is door het hof aldaar veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Vrijdag a. s. zal aan de kade van het Louvre verkocht worden de keizerlijke flotille, bestaande uit 35 pleizier- vaartuigen. In Paris Journal is over de legerorganisatie een belangrijke brief opgenomen van een Duitsch hoofdofficier, waarin als zeker aangenomen wordt, dat Duitschers en Franschen zich op een nieuwen oorlog voorbereiden. De wijze echter waarop Frankrijk dit doet, is niet gevaarlijk voor zijn tegenstander. Ik heb weinig vertrouwen, zegt de Duitsche officier, in de hervorming van militaire instellingen van een groot land door een parlement. Het oogenhlik is overigens goed gekozenhet volk is tot alle opofferingen bereid. Er is veel overeenkomst tusschen uw toestand en den onzen in 1806. Maar gij gaat geheel anders te werk dan wij. Evenals wij, zaagt gij uw leger, dat u een halve eeuw roem en voordeel bezorgd had, eensklaps ineen storten. Gij had uw Afrikaansehe school, gelijk wij die van Frederik den Groote. Uw leger werd aangevoerd door generaals, die gewoon waren te overwinnen, even als de onder-bevel hebbers van den grooten Koning. Gij teerdet op Sebastopol en Solferino, even als wij op Rosbach en Praag. De oorzaken der nederlagen waren dezelfde, maar de middelen tot herstel loopen uiteen.... Er Waren in Pruissen geen partijen, geen dagbladen, geen advokaten; wij hadden wat beters: baron von Stein en generaal Scharnhorst. Von Stein was een administrateur als Daru onder het eerste keizerrijk. Scharnhorst geleek op Trochu. Ik bedoel, dat hij .even scherpzigtig en doorleefd in zijn vak was, als de liefste leerling van den grooten Bugeaud (uw eenigen generaal sedert het eerste keizerrijk), maar hij was een Trochu, die niet praatte en niet procedeerde. Verder hebt gij Ducrot, die aan Blucher herinnert, Chanzy, die voor een uitstekend strateeg als Gneisenau doorgaat. Maar een von Stein, of als gij liever wilt, een Daru hebt gij niet. Wanneer gij de grondslagen van uw legerwet bediscussieert, zult gij in de regering en in de kamer verschil en elementen van tweédragt vinden, die bij liet debat in hotsing komen en waarschijnlijk het wetsontwerp zullen bederven. Als ik onze diplomaten en officieren, die uit Frankrijk terugkwamen,- goed be grepen heb, twijfelt Thiers, die aan de toekomst denkt en gevoelt dat Frankrijk maatschappelijk hemelsbreed van Pruissen verschilt, of het systeem van von Stein of Scharn horst uw militaire magt zou haten; de minister van oorlog heeft zich nog niet uitgelaten; de meerderheid bestaat uit huisvaders; de minderheid heeft, behalve de mannen van 4 Sept., altijd het leger vijandig tegen haar streven gevonden en zou het het liefst als in Zwitserland zonder generaals zien; de oude soldaten hebben geen vertrouwen in een systeem, dat zij niet kennen en dat niet overeen komt met hnnne routine; de jonge soldaten zijn voor ver andering en de instelling van stavendan komt de publieke opinie, die gehoorzaamd wil zijn, en eindelijk hebt gij de twijfelaars, die tegen alle navolging van vreemde instel lingen zijn. Cham heeft voor de hervorming van het Légioen van Eer een denkbeeld gevonden, dat misschien niet in den smaak zal vallen van alle ridders dier ordehij zou onder het lint een bordje willen bevestigen, waarop alle bijzon derheden werden verteld van liet feit, waarvoor de onder scheiding verkregen werd. Zoo al die opschriften historisch juist waren, zou men van sommigen al zeer vreemd opzien. Te Parijs is dezer dagen een zeldzame wedloop gehouden, namelijk die van een voetganger, zekere Dominique, pal frenier, tegen een harddraver. De afstand was vijfhonderd meters. De voetganger vertrok vijf minuten na het paard en kwam het eerst aan den eindpaal. Hij had den afstand in 59 seconden afgelegd. De koffijkamer van de nieuwe opera te Parijs zal versierd worden met acht prachtige Gobelins-tapijten, naai de teekeningen van den heer Mazerolles vervaardigd, en voorstellende: de koffij, de thee, den wijn, de vruchten, liet ijs, de gebakjes, het wildbraad en de visch. Mevrouw de markiezin de Cornily de Beauchampde la Selle is van welgeschapen drielingen van het mannelijk geslacht bevallen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2