Engeland. Zweden en Noorwegen. Spanje. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stancl. Gemeente Callantsoog. Afloop der Openbare Verkooping, Marine-Haven Nieuwediep. Volgens de Engelsche Lancet zijn de groote zwermen zwarte vliegen, waarmede geheel Frankrijk tot zelfs Lyon dezer dagen als een Egyptische plaag bezocht werd, het eevolg van het dooden gedurende de beide belegeringen van een groot aantal vogels, die op de eijeren dezer in secten azen. Geen ding zoo verraderlijk als lava, zegt de corres pondent van Daily News. Niemand kan zeggen vanwaar zij komen zal of waarheen zij zal gaan. Nu eens blijft de „loeijende stroom op eens door een onverklaarbare reden staan en stapelt zich tot een muur op, dan weder springt Jat gloeijende bolwerk uit elkander en begint nog ver- nielender dan vroeger te vloeijen; somtijds ontstaan er eensklaps scheuren in een gedeelte van den berg, dat nog geen vulkanische teekenen heeft gegeven; uit die scheuren borrelt dan de kokende massa omboog, zoekt een uitweg, omringt de stulpen en villa's even stelselmatig als de oude ïfoltke de Fransche armee-corpsen. Verscheidene gezel schappen, die de uitbarsting van den Vesuvius van nabij wilden aanschouwen, werden op die manier overvallen; zij, die tegenwoordigheid van geest hadden en vlug ter boen waren, wisten dan nog te ontkomen, maar de arme drommels, welke die eigenschappen misten, kwamen om of kregen zulke geduchte brandwonden, dat zij, als zij genezen, wel zoo ver mogelijk uit den radius van den Vesuvius zullen blijven. De mensclien, die op die manier het hazenpad kozen, liepen door tot .Napels en verspreidden overal een paniek, want zij waren uitgeput, doodelijk verschrikt en geheel versuft. Die paniek deed de geruchten omtrent het getal slagtoffers een overdreven verhouding aannemen en elk bekende of elk logé uit een logement, die niet op zijn tijd te huis was, werd als omgekomen aangemerkt. Het gouvernement deed al wat het kon om de rampen te lenigen. De prefect, de districts-kommandant, de burge meester van Napels, een groot getal van geneeslieeren met ambulances, sappeurs, mineurs, carabiniers, politie, troepen met voertuigen, omnibussen, enz. bevonden zich op de plaats des onheils-. De treinen vervoerden de vlugtelingen kosteloos; men stoorde zich niet meer aan de uren van vertrek; zoodra er vlugtelingen genoeg waren om een trein ral te maken reed men weg. Ook de zeekust was niet vergeten. De minister van Marine had twee schepen voor de- inwoners van Torre del Greco beschikbaar gesteld om hun de vlugt gemakkelijk te maken. Nog telkenmale verneemt men van de buitensporig heden der zoogenaamde Peculiar People eene gods dienstige secte, wier eigenaardige, leerstellingen haar o. a. 't gebruik van geneesmiddelen hij ziekte verbieden. Twee van die lieden, man en vrouw, zullen eerstdaags teregt staan wegens manslag, omdat ze drie hunner kinderen aan pokken hebben laten sterven, zonder geneeskundige hulp te hebben willen inroepen. Deze ijlhoofdigen beroepen zich voor den regter op een bijbeltekst: „Is iemand krank onder u, dat hij tot zich roepe de ouderlingen der gemeente, en dat zij over hem bidden, hem zalvende met olie in den naam des Heer.en; en het gebed des geloofs zal den zieke behouden." (Jacobus 5, v. 14). 't Is gebleken, dat vooral de pokziekte onder deze lieden en hun kinderen verschrikkelijke verwoestingen heeft aangerigt; En niets verklaarbaarder. Want het opleggen der handen bij een poklijder,of het zalven van zijn ligchaam met olie, moet niet alleen „de ouderlingen," die de operatie verrigten, aan groot gevaar blootstellen doch hen ook de besmetting doen overdragen op allen die later op dezelfde wijze bunnen hijstand genieten. In Zweden hebben de niet-leden der Staatskerk liet soms hord te verantwoorden. Aan een methodisten-predikant, Johannes Nilsson, die zicli gevestigd Lad te Warberg, werd eerst door' den kerkeraad bet regt van prediken ontzegd. Toen hij zich daaraan niet stoorde, wendde de kerkeraad zich tot den gemeenteraad, die Nilsson voor 100 rijksdaalders beboette en hem ten slotte, toen hij 't geld niet betalen kon, in de gevangenis liet werpen, waar hij zich op het oogenblik nog bevindt. Men heeft een oude, in Zweden nog bestaande wet op hem toegepast en Nilsson zit op water en brood. De Staatskerk in Zweden is de Lutliersch- Hervormde. Een berigt uit Madrid dd. 5 dezer luidt: Alle Carlistisclia benden in Navarre, vereeuigd onder bevel van Don Carlos, zijn geheel geslagen. De troepen hebben honderden gevangenen gemaakt. In het gevecht bij Üruquieta hebben de opstandelingen 10 dooden, 10 gekwetsten en 737 gevangenen verloren. Don Carlos is op de vlugt naar Frankrijk. Een telegram uit Bayonne meldt, dat hij gevangen genomen is. Dat de generaal liada op Eransch grondgebied is gevlugt, is zeker. De Spaansche autoriteiten vragen zijne uitlevering van de Fransche regering. De conventie, vertegenwoordigende al de Ameiikaansche Staten, heeft na zes stemmingen Greelley tot candidaat voor het presidentschap gekozen. De gouverneur van Missouri, de heer Brown, is tot candidaat voor liet vice-presidentschap gekozen. De vergadering heeft vervolgens resolutiën aangenomen, houdende, dat allen gelijk zijn voor de wet; dat amnestie Wordt gevraagd voor alle deelnemers aan den opstanddat le burgerlijke magt de bovenhand hebbe over de militaire, voorts wordt aangedrongen op eene spoedige hervatting van de betaling in specie en alle denkbeeld betreffende eene 'epudiatie der schuld verworpen. Eindelijk is nog voorgesteld, tat een president der republiek niet tweemalen zal kunnen gekozen worden. De reliquiën van de koe van O'Leary in Chicago, die, naar men wil, den grooten brand aldaar gesticht beeft, worden nog steeds tegen grof geld verkocht. Een statisticus op dat gebied (op welk gebied vindt men ze niet?) beeft berekend dat als al de gekochte en geleverde stukken van haar horens eclit zijn, die koe nu reeds horens van drie mijlen lengte moet gehad hebben. Vermoedelijk zullen ze nog wel meer uitgroeijen. Een vreemdsoortig proces is thans aanhangig voor de regtbank van Vermont, in do Vereenigde Staten. Eene vrouw aldaar bood hare boerderij en zich zelve te koop aan voor den prijs van 2000 dollars. Een man kocht de boerderij, betaalde den prijs, maar weigerde ook bet tweede voorwerp van den vérkoop in bezit te nemen, waartoe men hem nu geregtelijk zal trachten te noodzaken. Ds. W. van der Kleij, predikant te Pella-Iowa, be klaagt zich, dat uit Nederland met eene aanbeveling van Haagsebe dames eene familie is aangekomen, die geholpen was in de reiskosten, maar overigens bij de aankomst geen dollar bezat. Hij roept in bet weekblad de Wekstem allen, die vlijtige en oppassende mensclien naar Amerika, zenden, ernstig toe: „Geeft ze meer dan passagiersgeld; geeft ze ook nog minstens vijfhonderd gulden." Berigten over Havana van 8 April jl. maken melding van een opstand, die op Haïti is uitgebarsten. In den nacht van 15 Maart overviel eene bende revolutionairen, aange voerd door Conna Lecomte, liet arsenaal in Cap-Haïtien, dat zij plunderden en 24 uren bezet hielden. Den 16 Maart werd de geheele troe-p overweldigdLecomte en zeven zijner gezellen werden gevangen genomen en dadelijk doodgeschoten. Geachte Redacteur! Dank voor de toezending van uwe courant van Zondag, waardoor ik in de gelegenheid was, mijn brief van 1 Mei beantwoord te zien door den heer Steffens, luit. ter zee 1ste kl., officier-instructeur aan het Koninklijk Instituut der Marine. Dat antwoord, tot u gerigt, wordt door u aan mij geëndosseerd, waarom ik overtuigd ben, dat u voor bijgaande dupliek me wel een plaatsje zult willen afstaan. Ik uloet beginnen den heer S. mijn compliment te maken over zijne meuschenkeunis eu scherpzinnigheid, waardoor hij zoo dadelijk heeft ingezien, dat de- adelborst X. mijn zoon niet is 1 't Is waar, geachte Redacteur! hij ia niet mijn zoon, hij ia mijn neef! Ilc len niet Papa X. ik len nicht X!! Maagdelijke schroomvalligheid weerhield me tot heden het u te bekennen, maar de beer S. ontwringt het mij welaan, het zij zoo!! Ja, papa X. is mijn oom, maar volkomen met zijn toestand en denkbeelden bekend, schreef ik u geheel in zijn geest. Hoe gelukkig dat hij dien brief uiet zelf geschreven heeft, want Zaterdag ontving hij een schrijven van zijn zoon, waarin deze hem namens den heer S. verzocht, eene schriftelijke verklaring af te geven, dat hij den brief, in uwe courant opgenomen, niet ingezonden had. Dergelijke verklaring is van de vaders van alle adelborsten van 't oudste studiejaar geëischt Verbeeld u nu eens, .geachte Redacteur! dat mijn oom het wèl gedaan had, dan was hem de keus gelaten öf zijn zoon in eene alleronaangenaamste positie te brengen, of eene valsehe verklaring af te leggen Nu beeft hij met een gerust geweten die verklaring kunnen overzenden, en zal de heer S. dus weldra in 't bezit zijn van evenveel „acten van onschuld" als er adelborsten in 't oudste studiejaar zijn, tenzij er zich ouder die vaders een enkele mogt bevinden, die den ntoed heeft gehad zich niet te willen leenen tot de ongehoorde (vrouwelijke zachtmoedigheid verbiedt me een krach tiger woord te gebruiken) tot de ongehoorde poging, om op zulk eene wijze een naam onder een anoniem stuk af te dwingen En nu ter zake! Wat de heer S. ook zeggen moge, ik herhaal, dat het doel van mijn schrijven geenszins was, den kominandant van 't Instituut iets onaangenaams te zeggen; mijn doel was, dien hoofdofficier, dien ik werkelijk de meeste hoogachting toedraag, opmerkzaam te maken op de betrekkelijk groote uitgaven, waartoe de adelborsten maar al te zeer worden in de gelegenheid gesteld, en die het de ouders dikwijls zoo hoogst moeijelijk valt, te bestrijden Dat het den kominandant niet aangenaam was, dit te lezen, verwondert mij bij nader inzien niet, ja 't doet me zelfs eenig- zins genoegen, want 't is me een bewijs, dat hij de gegrond heid mijner opmerkingen heeft ingezien, immers „il n'y a que la vérité qui blesse!" De heer Steffens keurt het zeer af, dat ik een publiek orgaan heb ingeroepen om tot inijn doel te geraken, liet was mijns inziens de meest doeltreffende handelwijze. Vooral nu de heer S. door zijne repliek de aandacht van het publiek op mijn brief beeft gevestigd, waarvoor ik hem hoogst dankbaar ben, twijfel ik er geen oogenblik aan, of de koinmandaut van 't Instituut zal wel eeus aan „papa of nicht X." denkeu, als de adelborsten weêr diners willen geven voor de eer van de eene of andere vlag, of andere onuoodige uitgaven doen! Want, geachte Redacteur! dat diner is mijii eenige grief niet. Ik ben niet, zoo als de lieer S. zegt, „maar dadelijk" begonnen mijne grieven in een publick geschrift te uilen! Reeds lang, zeer huig heb ik ik meen heeft mijn oom geklaagd over de vele aanvragen van geld, dan voor een diner met Konings verjaardag, dan voor een déjeuner bij eene andere gelegenheid, dan weer om „uitstaande kleinigheden" te betalen. liet is ine onbekend of de heer S. zich verheugt in 't genot van een kind; mogt hij 't geluk hebben er een te bezitten, dat kind een zoon zijn, en hij eenmaal diens opvoeding op het Insti tuut voor de Marine moeten bekostigen, dan zal hij, als 't zoover is, misschien met me eens zijn, wat hij nu niet schijnt te begrijpen: „dat bet wenscbelijk is, de weelderige levenswijze tegen te gaan „van jongelieden, die na 't Instituut te hebben verlaten, gedurende „een 4tal jaren eene bezoldiging genieten van ongeveer f 45U." Wanneer ze zich, nu reeds gewennen diiiers en déjeuners te geven en bijv. manilla's te rooken van 6 cents het stuk, zooals ze op 't Instituut in de arausementzaal voor hen verkrijgbaar zijn (mijn oom rookt sigaren van de 8) dan zullen ze geneigd zijn daarmeê als adelborst 1ste kl. voort te gaan en zich tot over de ooren in de schulden steken De heer S. verwijt me vooral, dat mijne opgave omtrent den prijs van het diner onjuist is. Het kostte „niet f 15 maar slechts f 5," zegt hij. En, geachte Redacteur, dat is waar, maar zonder den wijn! Och, men kan niet aan alles denken! Of heeft de heer S. misschien gedacht dat ze water zouden drinken?. Mijn neef heeft voor zijne rekening het onderstaande en ver zekerde mij, dat er velen waren die meer moeten betalen: 1 fiescli gewone wijn 1 llesch Bourgogne 1 flesch Champagne Wijn Diner p. m. t p. m. - p. in. - p. m. f 1,50 3,50 4,50 9,50 5,00 Totaal p. m. f 14,50 Nu nog fijne cigaren, liqueur, enz. Zeg eens, geachte Redacteur! wiens rekening komt beter uit, die van den lieer S. of de mijne. Laat hij, die zooveel van verklaringen houdt, al de adelborsten, dlè deel namen aan het veel besproken diner, op hun woord laten „verklaren," hoe groot hunne wijnrekeniug is geweest, en dit tot mijne beschaming, publiek maken in uw blad! Blijkt dan dat hij gelijk en ik ongelijk had, dan buig ik mijn hoofd in ootmoed ucêr en ben bereid ais boete, de eerste I 15 te betalen, die voor de eer van welke vlag ook, moeten present zijn Eindelijk spreekt de heer S. nog van liet nut dat het diner voor de adelborsten gehad heeft, „oin reden van de drie talen." Toen ik dut las vroeg ik me af, of dit hem ernst was, of dat er soms eene voor mij onbegrijpelijke persiflage achter dat gezegde verborgen lag! Ik eindigde met tot de overtuiging te komen, dat de heer S. ter goeder trouw sprak. Laat hij dan eens heel naautckeurig informeren, wat de HoHandsebe en Oostenrijksche jongelui dien dag al zoo hebben uitgevoerd, dan ben ik er van overtuigd, dat „al is alles in 3 talen gebeurd," de heer S. tot de conclusie zal komen, dat hij wenschte van „dat nut" maar niet te hebben gesproken Ziedaar mijne dupliek geëindigd, geachte Redacteurmoge ik van verdere polemiek bewaard blijven Ten «lotte nog één raad aan den heer S., die zoo verlangend schijnt mijn naam le kennen: dat hij alle nichten van alle adel borsten eene verklaring late geven, dat zij deze beide brieven niet geschreven hebben. Heeft bij die dan van allen op ééne na ontvangen, dan is die ééne Uwe Dienaresse, X. PS. De heer S. is van oordeel, geachte Redacteur 1 dat ge onder het motto Wij huldigen het goede mijn eersten brief niet had moeten plaatsenik ben daarentegen van meening, dat als ge dien niet luid willen plaatsen, ge van motto had moeten veranderen en voortaan schrijven: Wij huldigen het dure. Van 1 tot 30 April 1872. ONDERTROUWD: Jacob Iirammer, 38 jaren en Elisabeth Sinunk, 30 jaren. Gerrit Baken, 23 jaren eu Maurtje Smit, 22 jaren, wonende te St. Maarten. Gerrit VVeij, 26 jaren en Aagtje Hopman, 20 jaren, wonende te Zijpe. GEHUWD: Cornelis van der Oord en Geertje Blom. Willem Govers en Trijntje Zeeman. GEBORENGeertje, dochter van Jan Oosthuizen en Trijntje van 'l'wuijver. Ettje, dochter van Teunis Moojj eu Neeltje Kater. Willem, zoon van Klaas Hanzen Annes Heeroma en Cornelia Roggeveen. Gerrit, zoon van Willem Zwaan en Pietertje Kater. Hendrik, zoon van Arie Schouten en Antje Bras. OVERLEDEN: Klaas van Marken, 63 jaren, echtgenoot van Margaretha Maas. Klaas Bruijn57 jaren, echtgenoot van Antje Leeflnng. gehouden in het lokaal 't Centrum alhier, op Maandag 6 dezer, door den Notaris S. Th. BEETS te Zaandam, ten overstaan van den Notaris B. WERENDL1JN SMIT: 1. Dubbel Hecrenhuis, Boet, Erf'en Tuin, Kanaalweg. Kooper de heer It. Boomsma qq. voor f 6910. 2. Woonhuis met Erf, Loodsgracht. Kooper de heer V. Sterk voor f 1900. 3 en 4. Twee Woonhuizen onder één dak, Kanaalweg. Kooper de lieer C. Giltjes voor f 1722. 68. Bouwterreinen, Helderschen Polder. Kooper de heer P. Spruit voor f 462. 9. Bouwterrein, als voren. Kooper de heer A. Slainan voor f70. 10. Niet verkocht. 11. Kooper de heer A. Slaman voor f63.50. 12. Niet verkocht. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). *3 s Uren. Wiudrigting en Kracht. Barometer min. Thermometer O. Vochtigh. j procent. |j Toestand van de zee. Stand. At'w. Stand. 1 Afw. 5 12 zwtz. 14k. 750.5 lj— 9.55 11.4 - 1.4 0.88 Golvend. 6 12 zw. 9„ 751.35 - 8.75 12.2 - 0.8 0.76 7 8 zw. 8„ 747.71 -12.43 113 f 0.1 0.91 1 12 zwtz. 10„ 747.29,-12.85 12.6 - 0.6 0.811 u Weersgesteldheid: 5 Mei 12 u. Digtbewolkt, winderig, regenb. 6 Mei 12 u. Ligtbewolkt, winderig, mooiw. 7 Mei 8 n. Losbewolkt, winderig, regenb. 7 Mei 12 u. Losbewolkt, winderig, buijig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 April. Itisuliude. J.H. J.Jollie. Samarang. 3 Mei. J ulius. K. V ijtsma. Suriname. 3 Sympathie. P.J.Boer. ItioSiBuenosAyres. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 4 Mei. Java. W. L. Bakker. Duiuker&Goedk. Passaroeang 5 Swea. S.W.Ilartmann. Portorico. 5 v AdrianaJohaiina.W.Bukkerliz. ZurMiilileiACo. Suriname. 5 Pieter Adolt. C. Jaski. Banjoewangie 5 Maria Elise. T.D.vanDeursen. /Batavia,l.v.Simousbaai 6 Louisa. U. Bonjer. Batavia. 6 lloffnung. C. C. Wallis. Order. Alicante. 6 City ofRichmoud.'1'. Starkie. DuinkerSiOoedk. Caleutta. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. George Smith. J. Marshall. Sunderland. Steenk. de Vries Co. Attaliab. J. Siorm. van Vliet Co. Ohio. T. Toft. Newcastle. Order. Emily Smeed. J. Bennett. Zur Mühien Co. Esther. J. Eiskiue. Sunderland. de Vrie3 St Co. Tlietis.*) 11. Turnbull. Newcastle. Duiuker Goedk. Hartlepool. W. Pape. Seaham. Ocean Queen G. Niehols. Als bijlegger (gedestineerd naar Vlaardimren), met belangrijke averij aan tuigage, enz., door 2 Engelsche vischsloepeu in dien toestand op zee ontmoet en heden nacht alhier binnengesleept, na reeds voor de Goereede te zijn geweest, doch aldaar niet kunnende binnenkomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3