1872. N°. 56. Vrijdag 10 Mei. 30 Jaargang. PUBLICATIE. S G II IJ TT E E IJ. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: EI O L E M» L E I N, K°. 163. MELDERSCHE m NIEUWEIIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per 1: wartaalf 1.30. M franco per post - 1.65. Prijs der A dvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte bereken VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indiê: via Triest 14 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 23 Mei 's avonds 6 u. 25 ni. „nu Brindisi 16 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. West-ludièvia Southampton 15 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. n Suriname via St. Nazaire 4 Junij, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinca: 15 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. u u u u via Triiist 22 Mei,'s m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der gemeente IIELDElt, Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6), houdende reglementaire bepalingen tot invoering der Wet op de Schutterijen van den U April 1S27 (Staatsblad No. 17), in verband gebragt met Art. 0, 7, 8 en 9 van gezegde Wet. Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordholland, 11. 11 April 1828, No. (Provinciaal blad No. 41), omtrent de executie Ier Wet op de. Schutterijen. Roepen bij deze op alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, welke op den eersten Januarij 1872 bun 25ste jaar ziju ingetredeu, en alzoo diegenen welke ia den jare 1847 zijn geboren, alsmede de zoodanigen, welke, ofschoon ia andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op den lsten Januarij 11. bun 34ste jaar nog niet hebben voleiudigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 1838 tot en met 1846 ingesloten, de vreemdelingen van denzelfdeu ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om volgens Art. 2 der Wet van 11 April 1S27 als ingezeteneu te worden beschouwd, benevens de gepas- porteerde Militairen, die, om welke redenen dan ook, zich nog uiet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven: tevens te kennen gevende: Dat de inschrijving zal beginnen den 15 Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Junij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken van het Raadhuis alhier voor de inschrijving zal worden gevaceerd op alle werkdagen, van 's morgens 9 tot 12 ure. En ten einde voor te komen, dat iemand, in de termen der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aan pligtverzuirn schuldig maakt, heelt het gemeentebestuur noodig geoordeeld een ieder bekend te maken net en te her inneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 18 '7 (Staatsblad No. 17) gemaakte bepalingen. Dat een iegelijk zonder onderscheid, of hij mogt verineenen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uitgesloteuen te behooren, verpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven; Dat zij die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeente, waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is, en bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen eu de ambtenaren in die gemeente, alwaar rij hun verblijf houden; Dat degenen welke van hnnnen juisten ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk Bestuur zullen worden ingeschreven, onverminderd de bevoegdheid van de ingeschievenen, om van hunnen juisten ouderdom nader te doen blijken; En dnt eindelijk zij, welke bevonden worden zich uiet vóór den lsten Junij te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk Bestuur zullen worden inge schreven en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdeus de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezetcue dezer gemeente, "elke het aangaat, om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, waar door zich ieder van zijnen juisten ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden \ertoond, alsmede om zich ter behoorlijker tijd tot de inschrijving aan te melden, ten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, voor te komen. Burgemeester, en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 1 Mei 1872. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Mei. De opstand der Carlisten in Spanje mag als geëindigd, dus als mislukt aangemerkt worden. Het berigt dat Don Carlos gevangen is genomen is nog niet officieel bevestigd, doch naar het schijnt niet ongegrond. Volgens een ander gerucht zou hij reeds gefusilleerd zijn, doch dit is zeker onwaar. Generaal Rada, de opperbevelhebber der benden van Don Carlos, heeft op Fransch grondgebied de wijk genomen, nadat die benden deels verslagen, deels verstrooid waren, met zeer groote verliezen. Vddr dat de pretendent zijne zaak voor het oogenblik weder als verloren beschouwde, heeft hij den 2 Mei te Vera (een grensplaatsje op Spaansch grondgebied) twee proclamatiëu tot de Spaansche burgers en soldaten uitgevaardigd, in den bekenden trant, zoodat liet overbodig kan geacht worden uittreksels er van te geven. In de proclamatie aan de soldaten zegt hij o. a. //Indien gij, door den „„vreemdeling"" tegen mij „„den wettigen Koning"" afgezonden, op mij mikt, dan zal ik, ofschoon met den rouw in het hart over zulk een smet JP de nationale eer, u toch beschouwen als mijne liefste hinderen en vrienden." Thans wordt met zekerheid medegedeeld, dat tusschen 'en hertog van Montpensier en zijne schoonzuster, de ez-Koningin Isabella van Spanje, eene verzoening is tot stand gekomen. Paris Journal, het erkende orgaan der hmilie Orleans, meldt dat de hertog in een brief aan markies de Campo-Sagrado verklaart: „de constitutionnele, traditionnele en erfelijke monarchie," vertegenwoordigd door zijnen neef, Alfonso Prins van Asturië, te beschouwen als de beste oplossing van de crisis welke Spanje thans doorstaat. Jl. Dingsdag droeg de heer mr. Cli. Bosch Reitz, op zijn verzoek eervol ontslagen als majoor-commandant der dd. artillerie-schutterij alhier, het bevel over aan den heer B. L. Vries, den nieuw benoemden majoor-commandant. Na gehouden inspectie had deze plegtigheid plaats en sprak de lieer Bosch Reitz eenige hartelijke woorden van afscheid tot het corps. Des avonds waren de officieren, de auditeur de heer A. van Voornveld, de vroegere instructeur, de kapt. der artillerie II. A. Schneiders van Greijffenswert en de majoor van het artillerie-vrijkorps mr. D. P. li. Aberson hij den afgetreden majoor genoodigd op een souper, waar de gulle gastheer menig blijk mogt ontvangen, dat zijne officieren met leedwezen deelden in zijn besluit om te bedanken als hoofd van het corps, dat hij van af de oprigting zoo waardig heeft vertegenwoordigd. Heden middag werden de officieren den schout-bij-nacht F. A. A. Gregory, sedert den 1 dezer tot commandant der Marine alhier benoemd, voorgesteld. De 62ste verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Frederika Louise Charlotte Marianne, Prinses der Neder landen en tante des Konings, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De Staatscourant van den 8 dezer behelst het reglement houdende vaststelling van den hofrouw, uitgeschreven bij gelegenheid van het overlijden van H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden. De ter aarde bestelling van het lijk van H. K. H. Prinses Hendrik zal, naar men verzekert, op 20 Mei (ver jaardag van hare geboorte) plaats hebben. De Gr. Crt. maakt melding van een gerucht dat Z. M. de Koning nog in dit jaar het Noorden zal bezoeken en wel in liet laatst van Julij of het begin van Aug. Zij gelooft er echter zelve niet aan. Wel moet, naar zij uit goede bron verneemt, hij Z. M. een oogenblik het denkbeeld zijn opgekomen, om nog in dit jaar de noordelijke provin ciën te bezoeken, maar met het oog op de politieke aan gelegenheden des lands, in verband met de treurige omstandigheden, waarin de vorstelijke familie verkeert, zal daaraan hoogst waarschijnlijk geen gevolg worden gegeven. De commissie voor het gedenkteeken te Heiligerlee heeft besloten, de onthulling voor onhepaalden tijd uit te stellen. Beroepen te Driehuizen en Zuidschermer de heer W. M. de Vries, pred. te Dreischor. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gemeente te de Rijp door S. Kutsch Lojenga, pred. te Westzaan op het Zuid. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 7 dezer: „De door het gemeentebestuur alhier op heden aan bestede gemeentewerken zijn aangenomen als volgt: Perceel 1. Het bouwen van een schoollokaal hij de bestaande openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, door P. Brugman, te Alkmaar, voor f 5400. Perceel 2. a. het dempen en rioleren van de Baansloot; b. als hoven van de sloot langs de achterzijde van de perceelen aan het Ritsevoort; c. als boven van de sloot, gelegen voor en ter zijde van de perceelen aan den Dood weg, door B. Swets Az., te Helder, voor 13214. Perceel 3. Het rioleren en bestraten van een gedeelte van den Achterweg en Toornburg langs den nieuw afge graven weg bij de Friesche brug, door P. Brugman, te Alkmaar, voor 1700. Perceel 4. a. het vergrooten der woning van den stads apotheker; b. het vergrooten van de burgeravondschool, door P. Brugman, te Alkmaar, voor 5140. Aan welke lieeren die werken zijn toegewezen." Door den gemeenteraad van Hoogwoud is voor den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg ingeschreven, voor f 10,000. Het totale bedrag der inschrijvingen bedraagt thans 1,645,440. Dezer dagen las men in het Alg. Handelsblad onder de advertentiën, dat den 4 dezer, des middags, uit een der bovenverdiepingen van het Waleweeshuis op de Prinsen gracht, vlak tegenover het politie-burean, te Amsterdam, door een dienstmaagd een levende hond moedwillig op de straat werd geworpen. Oogenblikkelijk daarop kwamen verscheidenejongenshoofden uit datzelfde venster het kermende, half verbrijzelde dier nastaren. Vermoedelijk dus is die lage, karakterlooze daad in overleg met hen geschied. Met den inzender der advertentie, M. K., hopen wij dat de politie, die reeds van de zaak is ingelicht en lieeren bestuurders van genoemd weeshuis een gestreng onderzoek naar deze wreede en strafwaardige handelwijze zullen instellen. Men schrijft uit 's Hage aan de Amst. Crt.De ten uwent verspreide onrustbarende geruchten betreffende den Kroonprins kunt gij gerust als overdreven tegenspreken. Dat de Prins onwel is, valt niet te ontkennen, doch hij rijdt dagelijks, hoewel zeer bleek, in een gesloten rijtuig door het boscli. Of die ongesteldheid werkelijk, zoo als de correspondent van de Zutph. Crt. beweert, uit ruggemergs- tering ontstaat, kan ik niet met zekerheid loochenen, ook niet met zekerheid bevestigen. Zooveel is echter zeker, dat nog niets „onrustbarends" is waar te nemen, hetgeen des te gereeder kan worden aangenomen, omdat de Koning zijn verblijf in Luxemburg verlengd heeft. Jl. Maandag avond is in het militair hospitaal te Amsterdam een vreeselijk ongeluk gebeurd. De machine, waarmede zieken aldaar worden op- en neergelaten, is door het uitschieten van het touw plotseling neergestort op den sergeant-ziekenvader Verloop, die het zware werktuig met zulk een kracht op hoofd en beenen kreeg, dat hij onrnid- delijk een lijk was. Uit Sloten wordt aan de N. R. Crt. dd. 7 dezer gemeld In den afgeloopen nacht is van een veehouder, wiens runderen op een weiland in deze gemeente graasden, een koe vermoord. Men heeft het dier eerst in den nek een doodelijke wond toegebragt en daarna het in een sloot verdronken. Naar men verneemt, heeft de eigenaar bij de politie aangifte gedaan; het is te hopen, dat het haar gelukken moge den dader in handen te krijgen. Men herinnert zich dat voor eenige jaren een dergelijk feit werd gepleegd en toen bleek het bij onderzoek, dat de daad was bedreven met het doel om het vleescli vervolgens van den eigenaar, natuurlijk ver beneden de waarde, te kunnen inkoopen en met groote winst van de hand te doen. Men schrijft aan de Leidsche Crt.Werd door het toe nemen van de middelen van vervoer de handel in alle opzigten gebaat, ook de veefokkerij verkreeg daardoor eene grootere uitbreiding, waarvan het stijgen van den prijs van het vee het gevolg was. Blijkens maiktberigten van ver scheidene jaren terug, bleven de prijzen echter veel lager, dan die jl. Vrijdag alhier (Leiden) besteed zijn, zoodat men veilig kan zeggen dat het vee nog nooit zoo hoog in prijs is geweest als thans. Er is toch p. m. 100 voor eene kalfkoe, 60 voor eene varekoe meer besteed dun 't vorige jaar. Het vee behoefde niet eens uit de schepen gelost en aan de lijn gebragt te worden, men kocht maar voetstoots weg. Te vermelden, hoe het dan ook met den landbouwer stand is gelegen, mag bijna overbodig geacht worden. Een gunstig voorjaar, gras in overvloed, hooge veeprijzen, alles getuigt van voorspoedde steeds toenemende weelde, vooral in de noordelijke provinciën, van welvaart. Toch wordt door vele bouwlieden nog niet dan onder eenig beding het tot dusver zoo bij uitstek gunstige jaar geprezen. Nog kort geleden werd voorgegeven dat het gras ja wel groeide, doch dat het land nog „erg kouwelijk" was, en thans houdt men het er voor, dat het gras wat geil groeit en het met het weer wel eens erg kon misloopen. Naar het aantal boeren, dat dan na zulk een marktdag de kantoren in effecten-handel bezoekt, kan ecnigzins worden afgemeten, welke waarde er aan deze en dergelijke bedingen te hechten is. In het Vaderland geeft de lieer H. Koomen, van Winkel, eenige denkbeelden omtrent belasting-hervorming. Hij meent o. a., dat het belasten der kapitalen direct veel minder bezwaar inheeft dan indirect door de uit die kapitalen voortspruitende inkomsten. Zeer vele be- en rerrekeningen om tot de zuivere inkomsten te komen zouden daardoor vervallen en eene directe belasting van het kapitaal zou ook gelijkmatiger zijn: b. v. drie personen bezitten ieder een tonA. belegt dit in onroerend goed en maakt 3 pCt. rente, B, in solide effecten en maakt 41 pCt. rente en C. in minder solide effecten en maakt 6 pCt. In dit zeer mogelijke geval zou A. van de inkomsten van zijn kapitaal ingevolge het wetsvoorstel, moeten betalen 60, B. 90, C. 120. Er zullen wel niet vele woorden, noch andere voorbeelden noodig zijn om te hetoogen, dat zoodanige belastingheffing, in verhouding tot het vermogen, zeer onge lijkmatig is. De heer Koomen zou willen afschaften de accijnsen op zout, zeep, bieren en azijnen en ook op het geslagt, te zamen opbrengende ongeveer 7 millioen. De patent-belasting zou hij, zooveel noodig herzien, wenschen te behouden, doch door eene belasting ook van de kapitalen wenschen te ontdoen van de grief van ongelijke drukking. In hetgeen alzoo na het behoud der andere middelen, behalve het patentregt, voor de staatsdienst noodig zou zijn, zou hij wenschen te voorzien, 1. door eene belasting direct op de kapitalen tot een bedrag van 4 millioen;. 2. door eene belasting op de nijverheid van 3 millioen, en 3. door eene belasting op een tweetal artikelen van con- sumtie, meer van weelde dan van behoefte, met name thee en tabak en sigaren, zoo mogelijk tot het bedrag van de overige 3 millioen. Hij zou niet willen belast hebben: 1. onroerende goederen binnen het rijk, omdat daarvan al reeds meer dan 10 millioen aan grondbelasting wordt betaald, en 2. zaken van nijverheid en industrie, omdat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1