kunnen stellen en als het noemen van namen niet onaan genaam ware, zou men er vele vermakelijke hypothesen "an kunnen toevoegen. Maar heter is 't om zich te ont houden van indiscretiën en van onderstellingen." (D.) Reeds verscheidene maanden geleden hebben Fransche bladen berigten medegedeeld omtrent het vertrek van tot deportatie veroordeelde Parijsche insurgenten naar het oord hunner bestemming. Die berigten verdienden echter geen treloofwant hot oord dier bestemming was nog niet wettelijk vastgesteld, en de heer Thiers had aan de Nationale Ver edeling de toezegging gedaan, dat geer. enkele veroordeelde het land zou verlaten voordat dit geschied was. Thans eerst, 5 Mei, is het eerste transport naar Nieuw-Caledonie ver trokken, en wel aan boord van het fregat. Danaé, 't welk tor reede lag van het eiland Aix (bij liochelle). Dit transport bestaat uit 250 veroordeelden. Of zich daaronder bekende personen bevinden, wordt in liet regeringsblad niet vermeld. Volgens le Bien Public echter, behooren tot het transport al de leden der gewezen Parijsche Commune en enkele publicisten, zoo als Henri Rochefort, die kort na hunne veroordeeling naar het fort Boyard, hij Roebelle, zijn overgebragt. Alleen Régère is teruggebleven, omdat iuen dezer dagen eene som van 180,000 fr. in schatkist bons in het bezit van dien veroordeelde gevonden heeft, die in de voering zijner kleederen verborgen waren en welker herkomst nog moet worden uitgemaakt. In het Journal Officiel worden uittreksels mede gedeeld uit het rapport van den raad van onderzoek naai de capitulatiën gedurende den oorlog, waarin de bevelhebber van Toul geprezen wordt wegens zijne standvastige ver dediging niettegenstaande den aandrang van het gemeente bestuur en de voordeelige voorwaarden, welke door den vijand werden aangeboden, doch tevens leedwezen wordt uitgedrukt dat hij de plaats heeft overgegeven vóórdat er bres geschoten was, en dat hij het materieel en de krijgs en mondbehoeften vóór de capitulatie niet voor den vijand heeft onbruikbaar gemaakt. Hetzelfde leedwezen wordt uitgedrukt over de capitulatie van Laon, terwijl daarbij wordt erkend, dat de sedert overleden bevelhebber op last van het ministerie van Oorlog had gecapituleerd. De bevelhebber van Soissons wordt gezegd bij de ver lediging dier vesting blijken te hebben gegeven van groote onbekwaamheid en zwakheid, en ongeschikt te zijn om als hoofdofficier op te treden, dewijl hij hij de nadering van den vijand aan vele officieren verlof had gegeven, geenerlei moeite had gedaan om de krijgstucht te handhaven, geca pituleerd had zonder door den nood gedwongen te zijn en tegen het advies van zijne hoofdofficieren, en eindelijk, in stede van alleen voor de zieken en gewonden, voor al zijne officieren bij de capitulatie bedongen had dat zij met wapenen, bagage en paarden in vrijheid konden aftrekken, na hun woord te hebben gegeven dat zij in den oorlog niet meer tegen Duitschland zouden dienen. Betreffende de bevelhebbers van Schlestadt en Verdun en Jen generaal de Wimpffen, opperbevelhebber van het'leger voor Sédan, leest menDe bevelhebber van Schlestadt wordt daarin berispt omdat hij geen bevel heeft gegeven om de krijgs- en mondbehoeften onbruikbaar te maken, doch geprezen dewijl hij voor het garnizoen den nittogt met krijgseer uit de vesting heeft bedongen, en de bepaling beeft afgewezen, waarbij aan de officieren, die hun eere woord zouden verpanden om gedurende den oorlog niet meer tegen Duitschland te dienen, liet vertrekken naar lmnne haardsteden werd toegestaan. De hevelhebber van Verdun wordt met erkenning van de door hem betoonde moed, bekwaamheid en geestkracht, berispt wegens het overgeven der vesting zonder dat die was ingesloten noch ontbloot van verdedigingsmiddelen. De generaal de Wimpffen, omtrent wien de uitspraak van den raad reeds vroeger vermeld werd, wordt ontheven van de verantwoordelijkheid der capitulatie zelve, waartegen hij zich, hetgeen de raad hem tot eer rekent, voortdurend en krachtig heeft verzet. Doch hij wordt berispt wegens het door hem in de onderhandelingen goedgekeurde beding, dat de officieren, na hun eerewoord verpand te hebben, vrij met wapenen, bagage en paarden zouden mogen aftrekken, waardoor hij gehandeld heeft in strijd met het voorschrift, dat de officier in oorlogstijd het lot van den soldaat, deelen moet. De Courrier de France zegt, dat do conclusie van den raad van enquête over de capitulatie van Metz van den volgenden inhoud is: Overwegende, dat Bazaine door zijne schuld een leger van 150 duizend man verloren heeft; dat hij mede door zijne schuld de stad Metz verloren heeft; overwegende, dat hij. elke regel van pligt en eer is tekort gekomen, is van oordeel, dat hij naar den krijgsraad behoort te worden verwezen. Dezer dagen heeft in een der schouwburgen te Mar- seille het zonderlinge voorval plaats gehad, dat een acteur die werd uitgefloten, van het tooneel in het parterre sprong en daar regts en links klappen uitdeelde, totdat zijn krachten uitgeput waren. Gaillard, vader en zoon, hebben te Carouge bij Genève een herberg geopend, met liet uithangbord: „Herberg van de Commune." De maatschappij Messageries Fran^aises, die op hare stoomschepen in den Indischen oceaan eene aanzienlijke hoeveelheid ijs verbruikt, heeft onlangs een onderzoek naar de smeltbaarheid van ijs uit eenige landen doen instellen. Dit onderzoek, 't welk met eene hoeveelheid van 100 kilo van elke soort, die aan dezelfde temperatuur enz. werd blootgesteld, is genomen, leverde o. a. de volgende uit komsten op: Natuurlijk ijs uit Zwitserland smolt in 107 uren en natuurlijk ijs uit Noorwegen ontdooide in 115 uren. Kunst-ijs, gemaakt met de machine van Carré, smolt in 130 uren en kunst-ijs, voortgebragt met de machine van heilier, ontdooide in 144 uren. E&gtlmd. Uit Philadelphia schrijft men aan de Times het volgende, omtrent de a. s. verkiezing van een president: In elk schrikkeljaar maakt de verkiezing van een president de hoofdbezigheid van een groot aantal lieden uit. Een der eerste beginselen der Amerikaansche constitutie is, dat ieder burger van het mannelijk geslacht, die den leeftijd van 3") jaren bereikt heeft, tot president der republiek k ui verkozen worden. Nii bezit Amerika minstens 5.' milüoen zulke verkiesbare burgers, en ieder hunner heeft zicli reeds van jongs af, door oud a s, vrienden en magen twee dingen laten wijsmaken, 1. dut liij in de mogelijkheid kan komen om president te worden, 2. dat hij van nature voor die betrekking de moeste geschiktheid h eft, hoe weinig ge schiktheid hij ook voor andere zaken bezitte. Een gevolg daarvan is, dat er misschien 500,00.1 zijn, die hun kans in deze loterij gering achten, maar al de overigen denken er anders over en bestudeeren dns iu ieder schrikkeljaar het beroep van president, en dat wel met een ijver, die al t overige in de schaduw stelt. De verkiezingsstrijd van 1872 is begonnen en president Grant wenscht gaarne herkozen te wor den. Een groot aantal der verkiesbare lieeren heeft niets tegen die herkiezing, omdat zij meenen, dat hunne kansen voor 1876 dan beter worden, doch een even groot aantal wil hun kansen niet ten gevalle van Grant of een ander nog 4 jaren uitstellen en deze zijn liet, die nu een groot rumoer ver oorzaken. Daarin stemmen zij allen overeen, dat Grant niet moet herkozen worden. Deze zucht om president tc zijn heeft velen zoozeer, opgewonden, dat deskundigen het er voor houden, dat er in Amerika geen soort van krank zinnigheid bestaat, die ongelukkiger is dan deze. Als hun de vraag gedaan wordt, wie zij dan wel als kandidaat tegenover Grant stellen willen, dan geraken ze in een moeijelijk parket, maar zeker is het, dat zij tegenwoordig door de pers en in liet congres zooveel leven maken, dat het naauwelijks nog grodter worden kan, als ook de partij van Grant het noodig zal oordeelen om haar bazuinen te doen hoorenOp deze wijze zal het, daar de verkiezing eerst den 5 November plaats vindt, nog een half jaar duren, en de strijd zal heviger worden, naarmate dat tijd stip meer nadert. Voor do politie in Marlboroughstreet te Londen werd jl. Zaturdag de 75jarige heer Seymour gebragt, beschuldigd van bigamie. Hij had namelijk op een advertentie cener jonge dame, die een betrekking zocht, om een onderhoud gevraagd, zich daarbij lord Seymour genoemd en haar een huwelijk voorgesteld. Toen dit later door haar was aan genomen, bleek het dat zijn vrouw nog in leven was. -- Te Verole (Eng. Indië) hebben dezer dagen over stroomingen plaats gehad. Men berekent dat daarbij 1000 menschen zijn omgekomen; 12000 zonder dak en 3000 van alles beroofd. Bmtschland ca Oostenrijk. Prins von Bismarck is voornemens om na liet afdoen van de dringendste regerings-aangelegenheden, wegens re denen van gezondheid, een verlof van verscheidene maanden te nemen. Het wordt bevestigd, dat uit den aard der zaak in den eersten tijd geen gezant zal worden benoemd, om Duitschland hij den Pauselijken Stoel te vertegenwoordigen. De adelborst of marine-cadet Reinhardt, die onlangs te Kiel twee jongelieden overhoop heeft gestoken, is door den Krijgsraad tot zes maanden vestingstraf veroordeeld, te Maagdenburg te ondergaan. Dezer dagen vond men iu de Spenersche Zeitung eene advertentie, waarin den vinder van een wandelstok verzocht werd dezen aan den regimatigen eigenaar terua; te geven. Thans blijkt, dat deze hoogsteenvoudige stok den Keizer toebehoorde. Z. M. is er zeer aan gehecht, omdat hij hem op het slagveld van Ivöniggratz van een hoer ten geschenke heeft gekregen. Nog steeds heerschen te Berlijn de pokken. Volgens do officiële opgaven bedraagt het aantal personen, die door deze ziekte worden aangetast, per week gemiddeld 80 en het aantal van hen die er aan sterven 30 a 50. Italië. Hoewel de Vesuvius voor 't oogenhlik scjiijnt uitgewoed te hebben, blijven toch de berigten, die de Londénsche bladen van ooggetuigen hij 't onheil ontvangen, hoogst lezenswaardig. Ziehier o. a. wat een correspondent van den Times uit Napels schrijft, onder dagteekening van 29 April, twee dagen nadat de uitbarsting hare grootste hevig heid had bereikt: Gisteren morgen ten 8 uur was 't te Portier zóó donker, dat de lantaarns moesten blijven branden. Te Torre dell' Anunziata was 't helderderdoch over Napels had de wind een dikken mantel gespreid van rook en stof. Laat in den avond ging ik op nieuws uit. Iedereen op straat droeg een opgestoken parapluie; en desniettemin drong 't stof den wandelaar nog in mond, neus, ooren en oogen. De rijtuigen moesten zich stapvoets bewegen, want de koetsiers, met zakdoeken aan hun hoeden gebonden, konden niet aan met moeite voor zich uitzien. Roocl en dof als kaarsvlammen brandden de gaslichten in den graauwen stofregen. Daarbij doodelijke stilte. Niemand had toch lust of adem tot spreken; eu de enkele rijtuigen rolden daarheen, over een laag van 't fijnste, mulste zand. 't Was of Napels, anders zoo kleurig, zoo drok, zoo vrolijk, geslagen was door den engel des doods. Meen niet dat ik overdrijf. Napels was en is als Londen in een Novembermist. Geen zon, óf aan den hemel een bloedroode schijf, nog valer lichtend dan de maan achter nevelen. Ik zit in mijn hotel voor het venster. Als een Scliotsche motregen valt de asch. Duimen dik ligt de grond van de binnenplaats er meê bedekt; zelfs de tafel waarop ik schrijf is graauw gepoederd; in laden en kasten, overal baant zich dit gruis uit de inge wanden der aarde een weg. Zóó moet Pompeji begraven zijn langzaam, maar onverbiddelijk zeker! Processiën trekken langs de straten: processiën van groote en kleine zondaars; zondaressen 't meest: meer Magdalena's dan Lucretia's. Ze stappen zwijgend of biddend voorbij, naar Santa Lucia, of naar de Ponte Maddaloni, om er de hulp af te smeeken van Napels heiligen schutspatroon, San Januarius, wiens standbeeld, met do bandon naar den vuleaan uitgestrekt, de Ponte versiert. Men kan intusschen erger doen, dan heiligen aan te roepen. Geheele benden dieven zijn op de been, die hun voordeel hopen te doen niet de al-vnieene verwarring. Tegen dezen is men echter zooveel mogelijk op zijne hoede. Soldaten bewaken streng den omtrek van de verlaten dorpen; en do politie geeft blijken van groote activiteit; ook hebben op 't platteland de boeren zelven zich tegen de plunderaars gewapend. - Eén man is er, wien geen schrik om 't hart kon slaan tli niet vlugt, niet jamu.erf, ma: r werkt, 't Is professor Palmieri, op zijn observatorium nabij den krate -. Toen 't verschrikkelijk natuurverschijnsel een aanvang n ;in, was hij op zijn puist, van eer. .Eu hij is er op gebleven met de kalmte van een Archiuicdes zijn waarnemingen doende. Stroomen van lava zijn rondom hem neêrgestort; stormen van asch en steenen 'hebben over zijn hoofd gewoed; maar onversaagd bleef hij bij zijne instrumenten en mat de hoogte van 't stijgen der projectielen, en berekende de kracht van do vulcanis'che werking. De overheid zond hem een drietal karabiniers, om hem te beschermen; minder tegen den Vesuvius, dan tegen dieven. De dappere oude man, wilde die soldaten terugzenden, omdat hij hen liet gevaar niet wilde doen deelen; maar zij, niet minder grootmoedig, weigerden hem alleen te laten. Hoe ze 't daar boven uithouden zonder te stikken, mag de hemel weten; wij, hier in de laagte en op zulk een afstand, hebben 't reeds kwaad genoeg. Kwaad genoeg! Want zelfs het slapen is haast niet mogelijk. Ik ten minste heb dezen nacht geen oog geloken, zóó geweldig is 't razen van den berg. 't Gerommel, door brullen afgebroken, heeft den geheelen nacht geduurd, 't Gelijkt het doffe loeijen van een zware branding tegen een rotsige kust en onophoudelijke salvo's uit 't zwaarste geschut. De straatvegers zijn bezig. Ze maken hoopen van 't zwarte stof. Waartoe ze zich die moeite geven begrijp ik niet. In een oogwenk is immers weer bedekt wat ze pas schoonveegden. Ik eindig dezen. Luider en luider wordt de Vesuvius in zijne verbolgenheid. Tot nu too deed hij slechts mijn vensters rinkelenthans schudt hij geheel 't huis. Het dagblad van Napels van den 3 Mei behelst de volgende tijdingen Gister namiddag heeft over onze stad een vroeselijke storm gewoed, waarschijnlijk door definitieve sluiting van de uitbarsting. Het is niet mogelijk, om dien orkaan to beschrijven. De wind, de regen, de bliksem en de donder schenen elkaar een woedende slag te leveren. De bliksem sloeg in op het plein Spiroto Santé en in het dorp Capodimonte. Professor Palmieri is nog niet te Napels aangekomen. Hij bevindt zich nog altijd op liet observatorium en wordt eerst Zaturdag alhier verwacht. (N. R. Crt.) - Te Milaan is zekere Giacomo P., een geacht ingezetene der stad, die de vijftig reeds achter den rug heeft en eer klein dan groot van gestalte was, eenklaps, dat is binnen den tijd van drie maanden, 24 a 26 centimeters gegroeid. Die onverwachte en merkwaardige groei heeft den lieer P. overigens volstrekt niet ziek gemaakt. Integendeel. Zware hoofdpijnen toch, waaraan hij vroeger herhaaldelijk leed, hebben thans geheel opgehouden. Nadat echter de natuur goedgevonden had om den lieer P. op zoo wonderlijke wijze te verlengen, heeft hij geen rust of duur meer in zijn huis, want dagelijks komen hem men schen uit alle streken van Italië bezoeken. Deze lieeren schijnen aan groote nieuwsgierigheid ongepaste onbescheidenheid te paren, en een hunner heeft zich zelfs niet ontzien, otn in een dagblad tc vertellen, dat de curieusche verlenging van den heer P. een zekere voorbode is van een spoedigen dood. 't Is pleizierig voor den patiënt! Spanje. Volgens 1'Onion is het gevecht met de Carlisten bij Orosquita zoo weinig beslissend geweest, dat Don Carlos en zijn staf in het gebergte_ zijn teruggetrokken zonder verontrust te worden. Het blad voegt daarbij, dat de orga nisatie van den opstand in Catalonië, Aragon en Valencia op uiterst bevredigende wijze vordert. Een officieel berigt uit Madrid van gisteren luidt: „3500 Carlisten hebben zich met hunne wapens aan de autoriteiten in Navarra overgeleverd. De insurrectie wordt beschouwd in Navarra geëindigd te zijn. Don Carlos heeft op Fransch grondgebied de wijk genomen, vervolgd door de troepen. Onder de Carlisten heerscht ontmoediging. Allerwege leggen zij de wapens neder. Rusland. Nog altijd is geen nieuw licht geworpen over het ge heimzinnig verdwijnen in Jariuarij 11. van den Moskouschen agent cener Birminghamsche firma, welke eigenares is eener gasfabriek te Moskou, van den heer Bauer namelijk, die, in Januarij naar Birmingham op reis zijnde, van Londen uit b.rieven aan zijnen vader en aan zijne aanstaande eclit- genoote geschreven heeft, waarin hij afscheid van hen nam, omdat hij op het punt stond van te vallen als het slagtoffer van een geheim genootschap waarvan hij lid was, en aan welks leden verboden was in het huwelijk te treden. Thans schrijft de bedoelde Birminghamsche firma, William Blews and Sons, aan de Times, dat zij niets naders van Bauer vernomen heeft, en dat diens betrekkingen en vrienden het er voor houden, dat werkelijk geschied is wat Bauer hun in zijne laatste brieven als ophanden zijnde aankondigde. De lieeren Blews maken daarbij een brief openhaar van den lieer Jones, hunnen agent te San Paulo, in Brazilië, wien de hoer Bauer te Moskou als agent was opgevolgd, die daarin meldt, dat het hem bekend was, hoe de betrekking, waarin hij stond tot het geheime genootschap hetwelk de vrijheid van de Baltisclie provinciën en van Polen bedoelde Bauer deed lijden. „Dat hem dit overkomen is, schrijft de heer Jones, verwondert mij niet maar ik betreur het, dat het niet in Rusland is geschied. Ik weet, dat te Londen verscheidene volkomen georganiseerde geheime genootschappt n van dezen aard bestaan, en de daden van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3