1872. N°. 57. Zondag 12 Mei. 30 Jaargang. Uitgever A. A BAKKER Cz. Binnenland. y. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: M O L E N 1» L E IIV, K°. 103. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 00 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte bereken VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndi?via Triest 14 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 23 Mei 's avonds 6 u. 25 ra. „au Brindisi 16 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. West-hidië: viaSouthampton 15 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Junij, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea: 15 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 22 Mei, 's m. 6 u. 25 m. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 14 MEI 1872, des AVONDS ten ZEVEN ure. ponten ter behandeling: 1. Verordening heffing en invordering van het schoolgeld. 2. Af- en overschrijvingen dienst 1871. 3. Benoeming van Makelaars. 4. Supp. begrooting Schutterij 1871. 5. Voordragt vader en moeder Weeshuis. 6. Mededeeling van ingekomen stukken. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 11 Mei 1872. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Mei. De staatkundige toestand van Spanje in deze dagen is moeijelijk optemaken uit de vaak tegenstrijdige berigten, die daaromtrent verspreid worden. Eenerzijds wordt met vol vertrouwen de zending van Serrano afgewacht, bestemd als hij is om de Carlisten in het noorden des rijks te verslaan, om daarna zegevierend Madrid binnen te trekken. Van een anderen kant wordt berigt, dat de Carlisten zich de weinig beteekenende overwinningen van Serrano volstrekt niet aantrekken, dat zij in de gebergten blijven stand houden en ieder oogenblik hulp verwachten van de partijgenooten in Arragon en Catalonië, waar eene sterke gisting heerscht. De laatste berigten, onder dagteekening van eergisteren, luiden voor de regeringspartij uiterst bevredigend. Tal van Carlisten hebben zich aan de koninklijke troepen moeten overgeven, met wapenen en bagage. Overal leggen de Carlistische benden de wapens neer; de vlugtelingen worden vervolgd en don Carlos beeft zich nog in tijds op Fransch grondgebied weten te redden. De minister van Oorlog heeft in het Congres deze gunstige tijdingen bevestigd, de verzekering gevende, dat uit de provinciën berigten van een voldoende rust zijn ingekomen. Brieven uit Iieniieincrlaiid, Alkmaar, 10 Mei 1872. Al weder is 't een maand geleden sedert ik u iets van ons deed hooren. Ons leven in deze provinciestad vloeit echter zoo kalm daarheen, dat ik geene bijzondere aanleiding heb gehad u te schrijven. Dat „kalm" zult gij wel niet als doorgaand geldig aan merken, gij weet te goed, hoe wij van tijd tot tijd eens overhoop liggen; maar wij vergeten onze boosheid weder spoedig en maken ons tnsschenbeide maar eens dik, als de al te langdurige kalmte ons begint te vervelen en wij behoefte gevoelen om het voorrecht van haar bezit weder met nieuwen lust te smaken. Onze vrede, gevoegd aan de bevalligheid onzer dreven en de levendigheid onzer markten oefenen te gader eene aantrekkelijkheid uit op de renteniers van het platteland, die, zonder groote verteeringen te rnaken, hier hunnen ouderdom komen slijten, waar zij eenige voordeelen van het stadsleven kunnen genieten, zonder het genoegen, dat het zien van landerijen en vee 'hun verschaft, vaarwel te moeten zeggen. Voor de samenleving hebben wij weinig aan die renteniers, wij hespeuren hunne invasie het meest door de zeer hooge sommen, welke thans tot het koopen of huren van huizen noodig zijn, zoodat dan ook verscheidene eigenaars van pereeelen in korte jarer. heel wat verdiend hebben. Prijsverhooging is echter eene ziekte, die zich op elk gebied doet gelden: onze timmerlieden houden bijeenkomsten om over hooger konen te spreken, en het vee op onze markten bedingt prijzen waarvan men verschrikt. Niet alleen volwassen beesten, maar lammeren, biggen en nuchtere kalveren worden verhandeld tot prijzen, die het viervoud bereiken van hetgeen eenige jaren geleden betaald werd. Is dat aan het zooveel sneller en gemakkelijker verkeer te danken of te wijten, al naarmate men als verkooper of "Is consument oordeelt? Waar moet het dan over een jaar of wat wel toe komen? De heer Cohen Stuart, wien wel niemand een helderen blik op dergelijke zaken zal ontzeggen, oordeelde in de jongste vergadering van Plicht en Recht, dat het spoorwegverkeer hier te lande eigenlijk nauwelijks begonnen was, maar eene uit weiding zou verkrijgen, welke de stoutste verbeelding zich kwalijk «an voorstellen, indien slechts aan de eene zijde de spoorweg maatschappijen de noodige zorg voor het onverlet en onbedorven overbrengen der vruchten van onzen bodem willen dragen, waaraan "og zeer veel ontbreekt, indien aan de andere zijde de voort brengers de noodige partij van de spoorwegen voor een voordeeligen De Alabama-kwestie nadert met rassclie schreden haar vredelievende oplossing, naar het schijnt. De berigten daaromtrent openen het uitzigt, dat deze aangelegenheid, zoolang reeds op de lijst der staatkundige verwikkelingen voorkomende, eerlang een plaats zal erlangen in de geschied kundige mededeelingen omtrent opgeloste diplomatieke kwestiën. Uit New-York wordt gemeld, dat de regerihg der Unie vast besloten is, om geen verdere transactie over de indirecte schadevergoeding voortestellen. Uit Britsch-Indië zijn akelige berigten ingekomen betref fende overstroomingen, die aldaar plaats hebben. Een duizendtal menschen zijn er bij omgekomen, terwijl 1200 personen zonder woning en 3000 van alles beroofd zijn. De politieke tinnegieters te Rome hebben bet publiek wijs gemaakt, dat Koning Victor Emmanuel in den loop van den zomer ja, zij zeiden reeds in de maand Julij eene reis naar Weenen en Berlijn zou maken. Men behoeft hier naauwelijks bij te voegen, dat dit gerucht van allen grond ontbloot is. Victor Emmanuel is, zoo als men weet, geen vriend van reizen en nog minder geneigd zich te laten bekijkenbij heeft bovendien tegenwoordig de banden vol werks, om zijne villa in Castel Gandolfo volgens zijn smaak in te rigten en bloementuinen aan te leggenook is bij druk bezig den aanleg van toekomstige jagtterreinen te arrangeren. Voorts heeft men van San Rossore, het vroe gere lievelingsverblijf van den Koning, kameelen aangevoerd. Op het Raadhuis werd gisteren alhier aanbesteed: 1. Het onderhoud van al de straatwegen die aan de gemeente behooren, gedurende drie achtereenvolgende jaren. 2. Het jaarlijksch onderhoud van de gemeente-gebouwen, bruggen, riolen, enz. Voor het eerste perceel waren inschrijvers de heerenP. Verhey voor 5520, Gebr. Klein 5500, D. de Vries f 5250, W. v. d. Wooning 5235, P. Spruit 5110, S. Gooien 5100, J. v. d. Wonde 5060, Gebr. Moorman 5050, Gebr. Korff, 4980. Voor bet tweede perceel: P. Otes f 22860, Gebr. Korff 22000, S. Gooien f 21080, Gebr. Klein 21050, Gebr. Moorman 20800, A. Vos Rz. 19939, J. van der Woude 19685, B. Swets 19329, P. Verhey 19118, H. J Janzen 18783. Men verzoekt ons te berigten, dat het schilderstuk, dat binnen kort ten behoeve van C. Dito zal worden ver loot, op morgen (Zondag), van des middags 1 tot 5 ure, kosteloos is ter bezigtiging gesteld in de Bouwzaal, achter het Bureau voor Gemeentewerken op de Kerkgracht. De mailboot Prins van Oranje, kapt. Braat, is vol gens telegram dd. 8 dezer, 's morgens ten 9 ure, van Batavia herwaarts vertrokken met volle lading, 42 passa giers, 33 kinderen, 94 militairen en 11 schepelingen. afzet hunner producten weten te trekken. De heer Stuart besprak dit onderwerp voornamelijk met het oog op de productie onzer provincie, die, bij vervulling van genoemde voorwaarden, een onuit puttelijke goudmijn zou kunnen worden. De bouw van tuinvruchten was sedert de opening van den Noordhollandschen spoorweg van de Langedijker dorpen reeds uit gebreid tot in de Heerhugownard, en leverde daar grooter voordeel op dan veeteelt of graanbouw. Granen konden gemakkelijk uit het buitenland ontboden, en op de tegenwoordige bouwlanden groenten en vruchten voor het onverzadelijke Londen geteeld worden. Goede aansluiting der gemeenten aan de spoorwegen, waarvan te Noord- scharwoude het voorbeeld gegeven is, inrichting der goederenwagens overeenkomstig den aard der artikelen van verzending, kundige en ijverige agenten ter bezorging der expeditie naar- en der plaatsing in het buitenland waren vereischten, waarop spreker ter verwezen lijking zijner gedachten aandrong. Ik las in uw blad reeds hoe de gemeenteraad, op voorstel der kamer van koophandel, f 500 heeft aangewezen voor premiën ter bevordering van den aanvoer van yette koeien op onze Maandagsche veemarkten. Die markten hebben eene verblijdende vlucht genomen, vooral daaraan te danken, dat het daarop gebrachte vee tijdig op de Donderdagsche markt te Londen kan komen, hetgeen met het des Dinsdags te Purmerende aangevoerde niet het geval is. Voor vette koeien is de Amsterdauische markt echter een duchtigen con current en de stroom schijnt zich voornamelijk daarheen te richten. De Kamer van Koophandel zal zich in de eerste plaats trachten te verstaan met de vetweiders, aan koopers schijnt reeds nu geen gebrek te zijn. Onze gasfabriek ondergaat thans, tegen het in werking treden van het 20jarige contract, waarbij ook de verlichting der Singels bepaald en eene zeer aanzienlijke prijsvermindering bedongen is, eene belangrijke uitbreiding. Reeds is eene kolossale steenkolen- loods gebouwd en het stookhuis tot op 5 ovens vergroot, de ver grooting van het zuiveringshuis begonnen en een nieuwe meter van circa 4000 kilo's per spoor aangevoerd, en het woonhuis grooten- deels onder den voet geworpen om vervangen te worden door een ander, dat het plein, waaraan het staat, tot sieraad zal strekken. Een inwoner van Leiden, de heer F. K. Gersting, maakt aanstalten om hier eene meel- en broodfabriek op te richten, do heeren Feurnier (Belg) en v. Zoelen (Hollander) hebben eene voormalige Roomsche kerk gehuurd, om daarin eene smederij voor stoom- en andere werktuigen, op grooter schaal dan eene bestaande, te vestigen. De vermindering der gasprijzen van ruim f 8000 tot f 3500 per jaar voor 280 lantarens mag als eene welkome ontlasting der Naar men verneemt, zal het stoffelijk overschot van H. K. H. Prinses Hendrik a. s. Vrijdag, 17 dezer, uit Luxemburg per extra-trein van den Rijnspoorweg te 's Hage aankomen, en wel ten 5 ure des ochtends. Vandaar zal het in een rouwwagen langs den verbindingsweg op den Hollandschen spoorweg en vervolgens naar Delft gebragt worden, om aldaar in den koninklijken grafkelder te wor den bijgezet. Beroepen bij de Herv. gemeente te Heer Hugowaard ds. A. C. W. v. d. Meulen, pred. te Hensbroek. Men meldt van Texel, dd. 8 dezer, aan de Amst. Crt.: „Een vreugdetijding is tot ons gekomen. Texel wordt in het telegraafnet opgenomen! Niet over een jaar, neen, nog dit jaar en wel zoo spoedig mogelijk, ja zelfs nog vóór den aanbouw der gebouwen. De lijn wordt ten spoedigste gelegd en men zal zich voorloopig bedienen van een hulplo kaal. Wij zijn der regering dankbaar voor dit heugelijk besluit." Te Alkmaar herdacht jl. Donderdag mej. Barendina Kieft den dag, nu 40 jaren vervlogen, waarop zij voor het eerst de verloskunde uitoefende. Sints dien dag, en altijd met meerderen ijver, bood zij de hulpvaardige band bij ongeveer zes duizend (5880) geboorten. Eenige jaren geleden heeft een dochter van M. te Alkmaar zich door vergif om bet leven gebragt; enkele jaren later sneed een zoon uit dat gezin zich den bals af en jl. Donderdag heeft een andere zoon bet treurig voor beeld zijn broeders gevolgd. Van niet één hunner is een aanleidende oorzaak bekend. (Dagblad.) Men schrijft uit de Beemster, dd. 7 dezer: „Mei is in 't land en het vee loopt reeds 14 dagen in de weide. Er is dan ook veel gras en de geringe voorraad hooi was verdwenen. Ook de tuinen staan prachtig en de jonge groenten worden in groote hoeveelheid verzonden. De boomen langs de wegen zijn met frisch, jeugdig groen bedekt; de vruchtboomen staan in vollen bloei en beloven veel. Ook in de meer noordelijk gelegen deelen van Noord- liolland, in Drechterland en West-Friesland staan weiden en akkers uitmuntend. Van longziekte onder 't rundvee verneemt men niets, 't Vee is zeer hoog in prijs. Jl. Donderdag nacht is te Zaandam brand uitgebroken op bet Fransche pad en zijn daardoor zes pereeelen geheel of grootendeels vernield. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de vroeger vermelde voorstellen, strekkende om, met het oog op de aanstaande afsluiting van het IJ bij Schellingwoude, tijdelijk te voorzien in de waterverversching of wei een denifitive overeenkomst betreffende het waterstaatsbelang der gemeente met de Kanaal-Maatschappij te sluiten, met groote meer derheid van stemmen aangenomen. gemeente-financiën beschouwd worden. Wij zijn toch dit jaar inge treden met eene respectabele gemeentesehuld van f 167,000 en hebben daaraan nog niet geuoeg. In het begin des jaars zijn de vernieuwingen en der onderhoud der gemeentewerken reeds aan besteed voor f 21000, daarbij is volgens de opgaaf in uw blad van heden, eene besteding van onverwachte werken gekomen a f 25454, en nu moeten wij, wegens de af keuring der armenschool, nog weer een nieuw schoollocaal bouwen. Raakten wij onze waag- rechten, eenmaal van 's Lands-wege voor betoonde dapperheid verworven maar door de gemeentewet zonder vergoeding afgeschaft, en thans nogmaals voor eeu paar jaren toegestaan, kwijt, dan zouden wij moeten kiezen tusschen half rantsoen en gemeenschappelijk bankroet. Den stads-geneeskundigen, die al lang op half rantsoen stonden en meermalen hunne klachten daarover deden booren, lacht voor het oogenblik eene tractements-verhooging tegen, door eene voorgestelde nieuwe regeling der geneeskundige dienst, welke f 2325 's jaars zal vorderen. Ik zou haast genegen zijn, het karig bezoek, dat aan een uit stekend concert van den heer Schoeman solo-fluitist van het Paleis voor Volksvlijt en eenige andere artisten ten deel is gevallen, aan overwegingen van geldelijken aard, zooals mij daareven bezig hielden, toe te schrijven. Of ik mij vergis zal den 14 dezer blijken, tegen wanneer een tweede uitvoering is aangekondigd. Komen genoemde kunstenaars soms ten uwent, houdt u dan aan mijne kwalificatie van „uitstekend" en ga ze hooren. De volksvoordrachten zijn gesloten met de uitreiking van 4 zilveren medaljes, van wege het hoofdbestuur van het Nut, aan 2 redders van drenkelingen (de een is de ook u bekende poffertjes- man Luiters) en aan 2 personen, een letterzetter en eene vrouwelijke dienstbode, die zich door jarenlange trouw en ijver de achting hunner meesters hadden verworven. De werkavonden van het Natuur- en Letterkundig Genootschap zijn eveneens geëindigd, en wel met de ontvangst van een zeer verblijdend geschenk, eene serie der werken door Teyler's Tweede Genootschap van 1781 tot heden in het licht gegeven. Al hebben wij dus den winter op stal gezet, de koude noordewind vergunt ons nog weinig van onze wandelwegen te genieten, hoe zij ons ook, met jeugdig groen heerlijk gelooid, daartoe uitlokken. Wacht met u bezoek nog een weinig, tot ook het eikenhout in het blad - staat; misschien zijn tegen dien tijd de pokken, die nu al langer dan een jaar heerschen en van tijd tot tijd eeu slachtoffer maken, geweken, de mazelen, die schier huis aan huis, maar meestal een goedaardig bezoek gebracht hebben, zijn met het voorjaar vertrokken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1