T Buitenland. Frankrijk. Engeland. Italië. De arrond.-regtbank te Amersfoort heeft jl. Woens dag uitspraak gedaan in de zaak van iemand, die tijdens het Aprilfeest een klepperman op de wang klepperde en de boezeroen van een tweeden klepperman blesseerde. De beklaagde werd veroordeeld tot twee geldboeten, een van 20 en een van 10. Het aantal adspiranten, dat zich aangemeld heeft tot het afleggen van het admissie-examen voor de Kon. Mil. Academie te Breda, bedraagt niet, zoo als sommige bladen berigten 18, maar 28. Als iets opmerkelijks wordt gemeld, dat bij de erven Cr. van Maanen Ez. te Woudenberg, eene vette koe op stal staat, welke door deskundigen op 500 kilo geschat wordt. Op de jl. Dingsdag te Deventer gehouden meimarkt ging het grootste gedeelte van den ruimen aanvoer (p. m. 2oO koeijen en 200 paarden) vlug en tegen hooge prijzen van de hand. Guste koeijen golden van 95 tot 175; melkkoeijen, van 180 tot 225; neurende koeijen, van 190 tot 225; pinken van 75 tot 115; paarden, van 185 tot 375. Op de linnenmarkt waren ruim 600 stukken linnen en p. m. 20 stukken servetgoed aangevoerd. Voor ongebleekt linnen betaalde men van 25 tot 30, voor gebleekt van 30 tot 38 en voor servetgoed van 32 tot 48 ets. per oude el. Hit Friesland meldt men aan het Utr Dagbl., dat de kansen voor de totstandkoming van den Noordhollandsch- Frieschen Spoorweg goed staan. Het bedrag der inschrijving voor zoover bekend, is reeds geklommen tot p. m. 20 tonnen gouds en ofschoon men aldaar, in vergelijking met Noordholland, wat achterlijk is, zal Friesland in dezen niet achterlijk blijven. Het bedrag dhr deelneming zal, naar men verwacht, binnenkort belangrijk hooger worden. Op de jl. Dingsdag te Leeuwarden gehouden tweede voorjaars-paardenmarkt waren 86 paarden aangevoerd, die van de hand gedaan zijn van 60 tot 500. Goede kwa liteiten vonden gretige koopers. Thans zijn bekend geworden de punten van beschrijving voor de 95ste algemeene vergadering en het congres der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, welke op Dingsdag, 9 Julij 1872 en volgende dagen, in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Sneek zullen worden gehouden. Onder de voorstellen, die directeuren aan de vergadering zullen doen, behoort de oprigting van een museum van de nijverheid, hetgeen zij als een krachtig en degelijk middel be schouwen om den kunstzin op de nijverheid toegepast weder aan te wakkeren, evenals het Sout Kensington Museum te Londen onschatbare vruchten op dat gebied voor de Engelsche nijverheid heeft geleverd. Zij wenschen die oprigting in verband te brengen met het eeuwfeest der maatschappij, dat in het jaar 1877 te Haarlem zal worden gehouden. Op het congres zullen vele punten worden behandeld, die betrekking hebben tot eerste afdeeling: landbouw; tweede afdeeling: fabrieks- en liandwerksnijverheidderde afdeeling: koophandel, zeevaart, visscherijen, volkshoud- kunde en statistiek. Volgens statistieke berigten zijn in den tijd van 8 jaar in de Vereenigde Staten meer dan 300,000 menschen ten gevolge van dronkenschap overleden. Jaarlijks sterven tengevolge daarvan in Duitschland gemiddeld 40,000, in Rusland 15,000, in België 4000, in Spanje 3000, in Italië 1800 en in Frankrijk 1500 personen. Benoemingen, enz. De 1ste luit. L. Rooseboom, van het regiment vest.—artillerie, is, op zijn verzoek, op non-act. gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Herbenoemd tot burgemeester van Urk H. Kagei, secretaris dier gemeente. Aan het Ministerie van Financiën, afd. Posterijen, is na afgelegd examen geplaatst de heer J. W. Weehuizen, te Alkmaar. Tot directrice aan de school voor middelbaar onderwijs voor meisjes, te Amsterdam, is door den gemeenteraad aldaar benoemd mej. M. R. Westerman Holstijn, thans directrice der middelbare school voor meisjes te Arnhem. Men heeft voor 't verblijf van maarschalk Bazaine te Versailles een huis gekozen, waar hij eerst geïnterneerd zal worden nadat de krijgsraad zal zijn bijeengeroepen. Hem zal een garde worden toegevoegd. De regering wenscht geenerlei partijdigheid jegens maarschalk Bazaine in acht te nemen. Alleen uit deferentie voor den rang, dien hij in 't leger inneemt en voor de militaire eer, aan dien rang verschuldigd, meent men op deze wijze te moeten handelen. Onjuist is het dat de maarschalk zich reeds in arrest zou hebben begeven. De wederopbouw van het stadhuis te Parijs moet minstens de som van 6,715,285 francs vereischen. In het Hotel der Invalieden bevinden zich thans niet meer dan achttien militairen, nog overgebleven van het groote leger van Napoleon I. De te Washington gevestigde berigtgevers der aldaar verschijnendebladen schrijven, dat de Amerikaansche rege ring stellig besloten heeft om ter zake der „niet-regtstreeksche eischen" niet langer naar eene schikking te zoeken. Men houdt het er voor, dat Engeland zich aan het scheidsgeregt zal onttrekken. Voor ongeveer 16 jaren werd een jongman van ge ringe afkomst, doch die grooten rijkdom scheen te bezitten, tot lid van het Parlement gekozen, ter vertegenwoordiging van het uitgestrekte district Lambeth in Londen. Hij kocht kort daarop een uitgestrekte hoeveelheid land op een der fraaiste heuvelen nabij de stad en legde een langwerpig vierkant park aan van ongeveer een half uur gaans in den omtrek. Aan beide zijden bouwde hij huizen en een zeer ruime en hooge woning voor zichzelven, aan die zijde waar slechts weinige maar groote huizen omringd van tuin gronden waren opgerigt. De naam des eigenaars, zoo als hij beschouwd werd, was William Roupell. Slechts weinig tijd daarna, en toen de woning welke hij gereed stond te betrekken genoegzaam voltooid was, werd Londen verrast met het nieuws, dat William Roupell zich aangegeven had als schuldig aan bedrog, door een valsch testament te hebben gebezigd, waarbij zijn oudere broeder verstoken bleef van de hem toekomende erfenis en alles aan hem (William) verviel. De straf was niet te ontwijken. Reeds vele jaren (het moeten er tien of twaalf zijn naar gissing) onderging hij zijne straf in het tuchthuis, doch onder ver zachtende behandeling, en thans werd hem liet ontslag uit de gevangenis aangeboden; doch, naar luid van de Times, geeft hij de voorkeur te blijven waar hij is, en voort te gaan om de zieken met de meeste zorg op te passen en den grooten invloed, dien hij op de andere gevangenen verkregen heeft, ten hunnen nutte aan te wenden.. Roussel- Park heeft sedert den aanbouw slechts weinig geleden door de plotselinge verandering die destijds voorviel. De correspondent van Daily News zegt, dat er wel twee jaar zullen verloopen eer de grond in de nabijheid van den Yesuvius weder bebouwd kan worden. De gedaante van den berg heeft eene groote verandering ondergaan, de gidsen weten den weg niet meer; op plaatsen waar vroeger steenen stonden, waarop zoo menige bezoeker uit rustte zijn nu heuvelen verrezen, terwijl er afgronden zijn ontstaan, die het opstijgen zeer bemoeijelijken. Het vernieuwde schandaal Tichborne, of het koddig geregtelijk drama van den slagersknecht uit Australië, die wil invallen voor den persoon van sir Roger Tichborne en optreden is als erfgenaam van een groot fortuin, houdt de gemoederen in Engeland steeds in spanning. Voor alles is in Engeland geld te krijgen, voor de bekeering der Kaffers, voor de nog niet ontdekte neger stammen in Midden-Afrika, voor de oprigting van hospi talen voor ronddwalende honden of zieke katten, voor de gedwongen invoering eener drank—afscliaffingswet en vele andere liefdevolle bedoelingen. Waarom dan ook niet voor de ondersteuning van gaauwdieven, meineedigen en verval- schers, voor de verheffing van een Arthur Orton of Thomas Castro in den adelstand? Slechts een paar weken zat deze fortuinzoeker achter slot en grendel, en eenigen tijd was het publiek van mee ning, dat er voor zijne vrijlating noch de noodige losprijs, noch ook bij den regter de genegenheid zou te vinden zijn om hem los te laten, voor het geval dat er zich borgen zouden opdoen. Doch de borgen hebben zich, gelijk men weet, opgedaan. Bovendien zijn van de 8000 p. st., die de eervergeten deugniet noodig heeft om het proces door te zetten, en om tegelijk als een lord te kunnen voort leven, 2000 p. st. bijeengebragt, en alle dagen wordt de som, voor dat heillooze doel bestemd, nog grooter. De borgen zijn van dat soort menschen, welke men, volgens het gevoelen des volks, moest ophangen; zij hebben zich van den beginne af met deze vuile geschiedenis ingelaten en hebben er geldelijk belang bij, te beproeven of er mis schien uit dezen modderpoel ook nu nog paarlen en diamanten zijn op te visschen. Gelijk bekend is, is voor een van meineed beschuldigde een voorloopig ontslag op borgstelling niet geoorloofd; maar de regter heeft aangenomen, dat de edele van Wagga- Wagga in Australië, die zin heeft in de bezittingen van Tichborne, zich meer heeft schuldig gemaakt aan verval- sching dan aan meineed en vond daarin een middel om den kerel los te laten. Op den dag, dat de deuren der gevangenis zich voor hem openden, heerschte er een groote blijdschap onder de smalle gemeente te Londen, alsmede onder de parvenu's en chevaliers d'industrie aldaar. Een talrijke drom van nagemaakte dandy's en verloopene sportsmen, ongeveer duizend man sterk, belegerde de gevangenis. Natuurlijk ontbrak het ook niet aan het gewone Janhagel van de hoeken der straten, aan afgedankte dames van pleizier en straatjongens. Zij wilden het genot smaken hun Austra- lischen Vitellius op het schild te heffen, zij verlangden hun held, aan wien zij zich in een of ander opzigt verwant gevoelden, een zegetogt te bereiden, zij bewonderden in dit lid der groote bedriegersbende een buitengewoon genie. De overheden hadden niet weinig moeite de voorgenomen plegtigheid met dezen verongelijkten „sir Roger" te ver hinderen. Door een onderaardschen weg moest men hem een uittogt uit de gevangenis banen. Toen hij eindelijk uit den schoot der aarde omhoog steeg en het licht van den dag weêr aanschouwde, bevonden zich een paar hon derd van de bende, die in ademlooze galop genaderd waren, terzelfde plaatse en wijdden den losgelaten pretendent een drievoudig donderend: „hoerah!" Zoo kwam hij in de maatschappij terug en schrijft, trotsch op zijne verworvene sympathie, weder open brieven aan het Engelsche volk. Niettegenstaande zijn onmenschelijke corpulentie, is hij als een stuk kurk in het water, dat men er maar niet onder houden kan. Hij dankt voorloopig voor de ontvangen 2000 p. st., doch merkt op, dat daaraan helaas! nog 6000 ontbreken! Hij kan gerust zijn, hij zal ze krijgen. De huurkoetsiers, de pakdragers aan de spoorwegen, de naaisters, de vrolijke drinkebroers in de kroeg en aller hande volk in het Vereenigd Koningrijk zenden, ieder naar vermogen, kleinigheden over, die ten slotte de vereischte som zullen opleveren. ,/IIoe aardig," zegt Beurzesnijder, indien een der onzen onder de pairs des rijks zitting namEigenlijk is de eene man ook net zoo goed als de ander, ja, wel gezien, nog beter! Wie weet, als het gelukt, welken zegen hij velen onzer nog kan aanbrengener gaan in onze dagen toch zooveel zoons van lords reddeloos verlorenMen moet maar op de gelegenheid wachten! Ook thans laten zich nog adellijke titels en riddergoederen „annexeren," gelijk in den tijd der Normandiërsmen bedient zich alleen maar van een ander soort wapenen." „Wel zeker," zegt een ander achter zijn glas, „de adel heeft gedurig frisch bloed noodig. Men moet hem daaraan aan wat helpen; lord Rivers staat meê aan het hoofd der zaken alsmede het lid van het Lagerhuis Onslow en andere „robs"leve de vereeniging van volk en adel „Hè, hoe romantisch!" zegt de naaivrouw, „als deze moedige avonturier Orton of Castro eens sir Roger Tich- borne werdprecies als in dien roman van drie deelen' En zijne vrouw die heeft zeker niet gedroomd, dat zij nog eens lady Tichborne zou worden. Als zij het ziel maar niet te na neemt, dat hij in Old Bailey gezeten heeft' Zij heeft hem daar niet eenmaal bezocht; zou zij aan haren Roger getwijfeld hebben „Ik bezit ook een paar Tichborne-bonds," bromt de heer Slingerlijn van Leepmeijer in zich zei ven; „voor 3 pCt. ingekocht! Wie weet, welke zaken er nog meê te maken zijn! Enfin, hij is vrij, de edele Australische schavuit! Het zal evenwel nog een paar maanden aanhouden, eer men weder over de zaak Tichborne zal hooren en, gesteld de kerel weet zich niet naar Amerika weg te pakken, dan zal men nog een poos naar de eindelijke ontknooping moeten wachter,. (Fr. C.) Duitschland ca Oostenrijk. Friedrich Fröbel, de bekende kindervriend en stichter der Fröbelscholen, heeft 21 April jl. in zijne geboorteplaats Oberweisbach, in Thuringen, zijn 90sten verjaardag gevierd. Van vele plaatsen in Duitschland, tot zelfs uit Hongarije en Zevenbergen, waren vrienden en vereerders zamenge- vloeid, om hem dien dag hunne hulde te brengen. Uit Rome wordt dd. 29 April o. a. het volgende het Vaderland gemeld: Het Carnaval der Artisten zoo wordt hier door het volk de comisch-artistische optogt naar de grot Cervara genoemd was dit jaar buitengewoon geanimeerd, ten spijt van hen, die der wereld zouden willen diets maken, dat het nu reeds in de 20ste maand is dat Rome in droef heid en rouw is gedompeld Ten zes ure in den morgen van Donderdag den 25sten was de gansche stad reeds de been en rigtte zich meerendeels naar den kant van Porta Maggiore om den optogt uitgeleide te doen. De lucht was echter betrokken en het weder twijfelachtig, en menige zucht ging er op, dat het feest tot den volgenden dag zou moeten worden uitgesteld. Doch na een paar uren begon Pluvius medelijden te krijgen met de scharen, en de aankomst van Prins Humbert met gevolg maakte nog meer een einde aan de besluiteloosheid. De stoet werd geopend door de feestcommissie, bestaande uit zeven artisten, in 't wit gekleed met roode gordels en de hoofden gedekt met fez, twee hunner in een open karretje en vijf te paard; volgens het feestprogramma zijn zij de architecten van den Babelschen torenbouw en wel uit het tijdstip toen de spraak verwarring reeds begonnen was, en geven den ganschen dag orders en contra-orders, met wanorde tengevolge. Op hen volgde eene allerelegantst gekleede Amozone, het wapen van Cervara, als banier, houdende; een wapenknecht, in middeleeuwsch costuum - de maskerade stelt een plegtig bezoek voor van Abderamann I, kalief van Cordova, aan genoeir.de grot reed op een eerbiedigen afstand, gevolgd door een veertigtal Arabische ruiters, deels op kleppers, deels op langooren. Die ruiters waren gedekt door twee stukken geschut, met ammunitiewagens, elk met 4 ezelinnen bespannen. Een wagen, in den vorm van een muziektempeltje, van Arabische constructie, waarin een muziekkorps, ging onmidde- lijk de zegekar van Abderamann, in den vorm eener pagoge, vooraf. De kalief was daar te zien, op mollig tapijtwerk neergevlijd, rijk gecostumeerd, waarbij zijn kostbare wapen rusting bijzonder uitkwam; twee slaven stonden hem ter bediening bij, doch zij schenen niets te doen te hebben dan aan het geheimzinnig personage wijn en tabak op zijne wenken toe te dienen en van tijd tot tijd, met waaijers van fazantenvederen, hun heer en meester te verkoelen, Vier herauten te paard gingen aan de beide zijden van de zegekar, die gevolgd werd door een ander voertuig, het Sérail genaamd, in den vorm van een Oostersche hut. Daarin bevonden zich vier Oostersche schoonen, uitgedosclit met Aziatische luxe. (Het waren vier jeugdige artisten, die, om het zwakkere geslacht te beter voor te stellen, zich zelfs van hun moustaches hadden laten ontdoen); zij werden bewaakt door eenige zwarte eunuchen. Nu volgde een drom ruiters op kleppers, langooren en muil dieren, in bonte verscheidenheid; Indiaansche, Arabische en Turksche cavaliers, wapendragers, herauten, boogschutters en musketiers, in costumes sinds den tijd van Richelieu tot op den onzen. De groep, die thans volgde, stelde de regtbank voor: een buitengewoon hooge kar, door vier geregtsdienaars te voorafgegaan, bovenop de president was gezeten, een grijs gewaad, waarover een purperen mantel, met scepter en aardglobe in de handen. Tegenover hem waren twee regters gezeten, gekleed als de leden van den Raad der Tien, tijdens den bloei der Venetiaansche republiek; en wat lager nog twee, die de regtvaardigheid en de wet voorstelden. De regtvaardigheid was geparodiëerd door champagne-flesschen, bonbons, salami, geldzakken en morta- delle, op het costuum smaakvol aangebragt; de balans, boven op den hoed bevestigd, week geen oogenblik af. Zij was trouwens met een koord vastgebonden. De gen darmerie, waardoor deze kar omstuwd was, droeg het tenue a la Frederica, maar geparodiëerd: de epauletten van stroo- bundeltjes, de knoopen van jas en vest wilde kastanjes, bet galon was van druivenstengels gemaakt, maar alles artistiek, zelfs de sabels, hoe reusachtig ook. Nog een groep cavaliers in de meest uiteenloopende kleederdragt en een tweede muziekkar sloten den optogt. Bij Torre dei Schiavi werd halt gehouden en een colla! tion gebruikt. Tot zoover vergezelde nog een digte menigte te voet den optogt, die, na de comische charges voor Prins Humbert aldaar, stadwaarts keerde. Van hier ging het nu langs ongebaande wegen door de velden, met palen in de koddigste kronkelingen afgebakend. In de grot werd door

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2