ADVERTENTIËN. Spanje. Griekenland. INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. jacobus josephus gordijn johanna'nboode. Je gansehe menigte op zeer landelijke wijze gedineerd, met hetgeen aan spijs en drank door een iegelijk kon worden meêgenomen op dergelijken togt, afgewisseld en onderhouden door muziek en dans, door harddraverijen te voet en met ezels, door het raadplegen van het orakel der grot en van somnambulen, door Olympische spelen en vele andere Pas- quinades en Marforiades, te veel om te noemen. Om de tegenwoordigheid van Prins Humbert waren sommige ver tooningen, anders in de grot te geven, bij Torre dei Schiavi voorgesteld, alseen gedeelte van een vocaal en instrumen taal concert, door alle aanwezigen uitgevoerd, waarbij zelfs de langooren de aanstaande Meimaand begroettenontvangst der buitenlandsche gezanten bij den Kalief; uitdeeling van decoraties; inauguratie der banier van 1'Associazione Avtis- tica Internazionale enz., alles onder saluutschoten der twee stukken artillerie. Het oplaten van een ballon was het sein om, in dezelfde orde als men gekomen was, den terugtogt stadwaarts te ondernemen, waarbij het, zoo mogelijk, nog vrolijker toeging dan 's morgens. Tegen het vallen van den avond liep geheel Rome uit naar de straten en pleinen, waarlangs de artisten 1'ingresso triomphale, gelijk het heet, zouden houden. Op de ruimte vóór de kerk di S. Croce in Jerusalemme, links van la Porta Maggiore, maakte de stoet de laatste toebe reidingen om dien triomftogt te houden, en toen ieder van een brandende pektoorts of van magnesiadraad op lansen voorzien was, trok het voort, onder het spelen der twee muziekkorpsen, die een deel van den trein uitmaakten. Geen einde aan het handgeklap en gejuich der bevolking en van de menigte hier toevende vreemdelingen. Het geheel leverde nu, in het avonduur, een fantastisch-betooverenden aanblik, vooral op het Corso dat a giorno verlicht was en op het plein del Popoio, waar 't Bengaalsch vuur deed vergeten dat het avond was, en waar ten slotteeen ballon werd opgelaten, ten teeken dat 1'Ingresso triomphale was geëindigd. Fantastisch-betooverend noemden wij dat gezigt; de lezer zal ons gelooven als hij bedenkt, dat die maskerade, hoe comiscli ook, regt artistiek was en zóó, dat er een jury is der Associazione Artistica Internazionale om te beoordeelen wie der gemaskeerden het best heeft voldaan aan de eischen van kunst en smaak, om dat door een waardige premie te beloonen. Paus Pius IX zal Maandag a. s. zijn 80sten ver jaardag vieren. Te Rome heeft dezer dagen het volgende misdrijf plaats gehad: Drie weken geleden miste de directeur van liet personeel der apostolische paleizen, Negroni, in zijn kas de som van 25,000 francs. Ofschoon er zware ver moedens rustten op Gregory, den barbier van het Vaticaan, die dan ook dadelijk zijn ontslag kreeg, werd op verlangen van den Paus de zaak niet aangegeven en het bedrag uit diens eigen fondsen vergoed. Het dagblad El Tempo echter deelde de zaak aan het publiek mede en wees Gregory als den dief aan, waarop deze den directeur van genoemd blad wegens laster aanklaagde. Toen de zaak echter voor de regtbank kwam, verklaarde een der getuigen, Porcini, de vroegere patroon van Gregory, dat deze van de ver volging afzag, waaruit men opmaakte, dat hij zich schuldig erkende. Naauwelijks echter was de zitting te midden der algemeene ontsteltenis opgeheven, of Gregory sprong met een dolk in de hand op den directeur van El Tempo toe, en toen deze en ook Negroni aan zijne woede wisten te ontkomen, keerde hij zich tegen Porcini en schoot deze met een revolver op de plaats dood. De minister van Oorlog heeft in het Congres verklaard, dat de maarschalk Serrano eene overwinning heeft behaald, ten gevolge waarvan de Carlistische benden in Navarre uiteengedreven zijn, en meer dan 3000 Carlisten zich aan het wettige gezag hebben onderworpen. De berigten uit de andere provinciën waren bevredigend. Soldaten, die naar de Carlisten overgeloopen zijn en sedert gevangen genomen werden, zullen gefusilleerd worden, maar het leven der overige gevangenen zal gespaard worden. De verjaardag van Griekenland's onafhankelijkheids verklaring is onlangs overal in dat land en voornamelijk te Athene met buitengewoon veel luister gevierd geworden. Nadat in de hoofdkerk het Te Deum gezongen was, be gaven de troepen van het garnizoen zich naar het Uni versiteitsplein, waar zij tegenwoordig waren bij de onthulling van het standbeeld voor den patriarch Gregorius. De rector der universiteit en de ministers ontvingen hen daar. Eerstgenoemde hield een toespraak, en vervolgens droeg de heer Aristoteles Valaoritis, een uitstekend en zeer populair dichter, een gelegenheidsdichtstuk voor, welks laatste strofe met gouden letteren op het voetstuk van het standbeeld gegrift zal worden. Na deze voordragt wendde de Koning zich tot het volk en riep: „Leve de natie!" en de menigte antwoordde: „Leve de Koning!" Nederlandsche Vereeniging ter bevordering der Koepokinenting. «Indien er eene vereeniging is, der algemeene belangstelling «waardig, dan zal het wel deze zijn „Iedereen, die aanspraak maakt op beschaving en die niet doof «is voor de lessen der droevige ervaring in de laatste epidemie «opgedaan, moet lid worden eener afdeeling; vooral heeft de ver- «eeniging op het oog, behalve de geneeskundigen, waarvan wel „niemand zal achterblijven, leden der gemeentebesturen, godsdienst leeraars, onderwijzers, fabrikanten, in één woord, ieder die geroepen «is zich onder en met menschen van allen rang en stand te be- «wegen.» (Handelsblad, 14 Sept. 1871). Belangstellende mede-ingezetenen dezer gemeente worden uitge- ooodigd toe te treden als leden van de afdeeling Helder van bovengenoemde Nederlandsche Vereeniging, waartoe gelegenheid bestaat op de vergadering, die Woensdag den 15 Mei e. k. zal gebonden worden in het Bouwlokaal der gemeente, 's avonds ten 8 ure. Het Foorloopig Bestuur der genoemde Afdeeling. Mijnheer de Beducteur Wees zoo goed het onderstaande in UEds. veelgelezen blad op te nemen: „Wij huldigen het goede," is de zinspreuk van uw blad; met deze spreuk kan ik mij zeer goed vereenigen, en ik ben ook lid der W erkliedenvereeniging, alhier opgcrigt, geworden, daar die zaak door mij ook beschouwd wordt als goed. Doch wat mij zeer bevreemdt, is, dat er zoo weinig sympathie voor deze vereeniging bestaat bij werkbazen, patroons en zelfs bij vele liooger geplaatste personen dezer gemeente. De woelingen en geheime pogingen der Internationale zullen zij toch zoo min als ik goed noemen; waarom dan zich niet aan de nationale vereeniging aangesloten, opdat men dien gevaarlijken vijand met kracht kan tegenwerken? De werkman zoekt door deze vereeniging zijnen toestand zooveel mogelijk tc verbeteren, altijd langs ordelijken en zedelijken weg, en dit wordt door velen toch tegengewerkt, ofschoon tot heden toe zonder vrucht. Enkele werkbazen, inzonderheid neringdoenden, bezigen zelfs dreigementen tot hunne arbeiders en ondergeschikten, wanneer deze soms eenige blijken van sympathie betoonen voor die vereeniging; dus die werken de Internationale duidelijk in de hand. Moet de werkman zich dan maar geduldig onderwerpen aan den willekeur van werkbazen en neringdoenden? Dit kan, noch zal ieder weldenkend mensch met mij keuren Daar mij alzoo de redenen dezer tegenkanting volstrekt onver klaarbaar zijn, wenschte ik wel, dat zich iemand de moeite gaf, langs dezen weg mij bekend te maken met de bezwaren tegen onze vereeniging, mits dat zij grondig aangetoond worden en niet op die manier, zoo als door mij in de vorige week een brief gelezen is; deze werd door mij en velen met mij beschouwd als het uit vloeisel eener te veel gespannen geest. Ik heb de eer te zijn UEd. Dw. Dienaar, Lid der Werklieden-Vereeniging Geachte Redacteur! Ik werd onlangs door den heer Steffens aangevallen met ongelijke wapens! Tegenover een anoniem schrijven stelde hij een ander, geteekend met een algemeen geachten naamdaardoor was het publiek, dat een instinctmatiger) afkeer heeft van anonimiteit (waarschijnlijk omdat het er bang voor is) reeds half tegen mij gewonnen, vóór het nog feiten beoordeeld had. Ter beslechting van dien ongelijkeu strijd, nam ik het wapen der satire ter hand, waartoe de heer S. mij door onvolledig onder zoek der door mij medegedeelde feiten, zoo zeer in de gelegenheid stelde. Ofschoon de heer S. zich van verdere polemiek onthouden heeft, voel ik me verpligt op het vroeger geschrevene terug te komen. Want anonimiteit moge magt geven ze legt ook pligten op! Eene eerste pligt is lillijkheid. Die billijkheid nu dwingt me nog 2 punten aan te roeren: 1. toen de heer S. zijne f 5 tegen mijne f 15 overstelde, meende ik, dat hij, ter mijner bestrijding, hem bekende feiten verminkte; het is me nu gebleken, dat hij slecht ingelicht is geweest, en zich dus alleen aan voorbarigheid heeft schuldig gemaakt. 2. beschouwde ik de door hem gevraagde verklaringen als eene vijandige handelwijze tegenover mij, om daardoor den sluijer mijner anonimiteit op te ligten. Ook hieromtrent heb ik gedwaald Het was me aangenaam het te vernemen en ik beken het gaarne het doel van den heer S. was daarmee alleen, zijne vaste over tuiging, dat de eerste brief niet door den vader van een der adelborsten geschreven was, ook bij deze te doen wortel schieten, opdat niet één hunner door zijne kameraden met wantrouwen zou worden beschouwd,- als ware hij de aterling, door wiens toedoen hun kans op toekomstige pretjes was verminderd! Dit doel, dat ten volle door den heer S. werd bereikt, verdiende niet den hevigen aanval, dien ik er op waagde en ik neem dus ook gaarne terug, wat ik daarover gezegd of geschreven heb Het schijnt werkelijk niet voor ieder duidelijk te zijn geweest, dat vader X, een tóoneelvader was, voor die gelegenheid exprcsselijk door mij vervaardigd! „Dat kon inen niet zeker weten, daartoe „sprak hij te natuurlijk," zegt men. Is door dit oordeel niet reeds toegestemd, dat ik waar was, toen ik hem spreken deed?! Want men moge mij aanvallen over anonimiteit, onbillijkheid of wat ook het is en blijft een feit „de adeborsten geveu veel, „heel veel geld uit voor fijne diners en andere zaken, die hunne „ouders zich niet zouden kunnen veroorloven Ik verweet dit den tegenwoordigen kommandant van het Instituut maar hem niet alleenNeen, deze heeft slechts een toestand doen voortduren, die door zijne voorgangers werd in 't leven geroepen Zij allen hebben niet, of te weinig gelet op de belangen der oudersZij allen hebben niet begrepen, dat die weelderige levens wijze van thans, onvermijdelijk moet leiden tot schulden maken of teleurstelling in de toekomst Hiermede neem ik voor goed afscheid van u, geachte Redacteur Verder laat ik aan anderen over, mogt het uoodig blijven, te hameren en weder te hameren op datzelfde aambeeld: Be adelborsten van het Koninklijk Instituut der Marine worden in de gelegenheid gesteld grootere uitgaven te doendan voor hunne ouders kan worden verantwoord! X. (De zaak, in dit en voorgaande stukken behandeld, achten wc nu genoeg besproken, en meenen wèl te doen met sluiting der discussie. Redactie). Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 April. 10 Mei. Insulinde. J.H.J.Jollie. Samarang. 3 Mei. 10 Julius. K. Wijtsma. Suriname. 3 i, 10 Sympathie. P.J.Boer. Rio&BuenosAyres. 9 N.Waterw.II. J. Zwart. Batavia. 10 10 Minmanueth. J. Christopher. Montevideo. Vertrokken per Insulinde: de hh. A. Hartlijn, echtg. en 6 kind., H. Plantema, echtg. en 2 kind., F. H. Loreij, echtg. en 3 kiud., C. Baaij, mevrouw Buno; per Julius de heer D. Lammers. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Biunenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Mei. Maibit. F. H. Popken. Duink.&Goedk. Soerabaija. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). "53 s Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.i procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 n. 12k. 763.40 f 3.14 9.2 - 4.2 0.72 Holinzee. n 8 nwtn. 5„ 762.57 f 2.27 7.2 - 4.2 0.62 winderig. ii 12 nwtw. 4 761.71 f 1.41 7.6 - 5.9 0.61 Golvend. Van 2 tot 9 Mei 1872. ONDERTROUWD: J. Fransen, vletterman, weduwnaar van R. Schagen en J. Kossen. GEHUWD: S. Biersteker en M. Bakker. W. H. Burger en J. M. H. Stienen. BEVALLEN: A. Noot, geb. Noot, (D.). M. Hes, geb. Tpelaan, (Z.). J. Rijkers, geb. Schutte, (Z.). S. Govers, geb. Smit, (Z.). S. van Elburg, geb. Boon, (I).). A. Maret, geb. Naastepat, (D.). J. Meijer, geb. Sikkiuk, (Z). J. van Woensei, geb. Kroonstuiver, (Z.). W. Stoll, geb. van Bon, (D.). J. Rensmaag, geb. Broek huizen, (Z.). J. Weber, geb. Wielick, (1).). OVERLEDEN: J. H. L. Rippens,'G maanden. W. van Alphen, 40 jaren. II. Kramer, 54 jaren. J. Dienst, 2 maanden A. Mesker, geb. Hooy, 29 jaren. S. de Vries, geb. Slesker, 84 jaren. A. de Vries, geb. de Vries, 75 jaren. J. H. Dusschoten, geb. Soesdorp, 48 jaren. Aangevoerd 254 stapels Kaas, wegende 50320 kilogram. Prijzen: Kleine f 33,50. Commissie f 31,50. Middelbare f 33,50. Laagste prijs f 16, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer ongeveer 600 hectoliters, waaronder 30 hectol. Tarwe, 130 hectol. Gerst en 220 hectol. Haver. De vraag naar Gerst en Haver scheen iets verbeterd. Tarwe 75 kilo f 12, Gerst (Zomer) f 5,50, Chev. 72 kilo f 6,50, Haver 40 kilo f 3, 50 kilo f 3,90. 5 Paardenbov.'tjaar f 40al60 Veulens - a 29 Koeijen - 190a230 48 Nuchtere dito - 7a 19 530 Schapen - 26a 40 1706Lammeren - 12a 20 180 Magere dito - 16a 25 563 Biggen ben. 10 w.- 5a 12 26 Bokken en Geiten - 5a 8 34 Kleine dito c 85al75 Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 65a 75 Veertigjarige Kchtvcreeniging iü I Alb. ABR. DERUIJTER EN TRIJNTJE Ds. EELMAN. j% Nieuwediep, 13 Mei 1872. jg Uit naam hunner dankbare Kinderen, Behuwd- en jjj Kleinkinderen. sa<€Siö4554S<4SÜAi4S'SS4Sj4S45!4i.45«4Sj4S)4S!iS.^ij4>jSit5iéSjèSj45j4S)fe9l Vijf-en-twintigjarige Kchtvereeniging VAN Nieuwediep, 14 Mei 1872. Hunne dankbare Neef en Pleegkinderen, gerard j. d. kleene. e. j. kleene, geb. spigt. c. gordijn. Niet in staat om de tallooze blijken van belangstelling en deelneming, mij bij gelegenheid mijner 25jarige ambts vervulling als Herder der R. K. Gemeente alhier gegeven, persoonlijk te beantwoorden, breng ik bij dezen aan allen mijn innigen dank. J. S. VAN BÜCHEM, Pastoor. 3 Mei 1872. Weersgesteldheid: 10 Mei 12 u. Bewolkt, wind, buijig, koudw. 11 Mei 8 u. Ligtbewolkt, winderig, koud. 11 Mei 12 u. i, hu Voor de deelneming bij het droevig ongeval, dat mij en mijne Kinderen heeft getroffen, zeg ik bij dezen mijn hartelijken dank. Wed. C. BROEST, geb. SMITS. Kil. Met de Affaire zal op denzelfden voet worden voortgegaan. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner Echtgenoot, betuig ik langs dezen weg mijn innigen dank. W. DE VRIES. De ondergeteekenden roepen bij hun vertrek naar Rotterdam aan Familie en Vrienden een IIAHTKI.IJK VAARTWEI toe. Helder, 9 Mei 1872. R. SMIT. N. SMIT—GROOFF. De ondergeteekenden brengen hunnen hartelijken dank aan de Burgerij dezer gemeente, wegens de gunst en het vertrouwen, gedurende 37 jaren in hunne OVEKGË- DKAGEN AFFAIRE als ROGGE- en WITTE BROODBAKKER ondervonden en bevelen hunnen opvolger, den Heer Sm. MINNES, in ieders gunst en recommandatie aan. Wieringen, 9 Mei 1872. Jb. KOORN. T. MAATS. In het lokaal voor EVANGELISATIE alhier zal D. V. ZONDAG 18 dezer als Spreker optreden den Wel-Ew. Heer GEERLING, van Amsterdam. HET BESTUUR.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3