Benoeming-en, enz. Buitenland. België. Frankrijk. Engeland. Zweden ea low'Y/eges. Italië. Spanje. waaronder er zijn, die men zoo keurig heeft nagebootst, dat het scherpziendst oog geen verschil weet te zien. Tot het randschrift toe is alles even geacheveerd. Alleen de klank verraadt de onechtheid. Als groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat op de gevangenis te Moutiers in Zwitserland de witte vlag waait, ten teeken, dat al de cellen onbewoond zijn. Men schrijft uit Aken aan het Dagblad, dat daar sedert twee dagen, bij den hof-juwelier Mercken, op een blaauw satijnen kussen zijn tentoongesteld een 40tal Afrikaan- sche diamanten, waaronder van de grootte van een hazelnoot met het bijschrift: „Zuid-Afrikaansclie diamanten, wegende te zamen 189j§ k. en tot een waarde van één millioen tkaler!" Dat het winkelraam, zulk een kostbare schat bevattende, den ganschen dag met toeschouwers bezet is, behoeft niet gezegd te worden. Over den hongersnood in Perzië is de volgende telegram van den kapitein der genie Pierson, gedateerd 3 Mei, ontvangen: „Ik ben gelukkig onder sterk escorte in Teheran aangekomen. De wegen zijn zeer onveilig door roovers. De korenvelden staan prachtig en water is er in overvloed, maar dit laatste tijdperk van den hongersnood is veel verschrikkelijker dan het eerste. De straten zijn met halfvergane lijken bedekt. Meer dan eens heb ik op de binnenplaatsen van de karavansera, waar ik logeerde, eerst de lijken moeten wegruimen. Kanibalisme is niet zeldzaam. Maar de prijzen dalen steeds meer en het einde van den hongersnood is, naar ik hoop, zeer nabij." In een negende artikel over de ,/Sociale kwestie" wijst de Standaard op het gevaar van „de verevening dei- standen." De arbeidersklasse lijdt aan den liartstogt om in kleeding en levenswijze met anderen, minstens met de kleine burgerij, gelijk te staan. De dochters van werklieden moeten jufvrouwen worden. Kon men eens zamenrekenen wat ter wille van het Zondagsfatsoen," ter „standsvereve ning," aan geld, aan arbeid, aan huiselijk geluk, aan zede lijke veerkracht onzen arbeiders geroofd wordt, men zou, uit erbarming met zooveel wee en jammer, den man vloeken, van wiens lippen die bedriegelijke klank van „gelijkheid" het eerst Europa is doorgegaan. Het Christen dom spreekt ongetwijfeld ook bij alle verschil van stand, bij alle verschil tusschen mensch en mensch, van eene hoogere eenheid en gelijkheid. De revolutie, die voor de schoonheid van dit mysterie geen oog heeft en die de Christelijke kerk met roekeloozen haat bestrijdt, gaf er haar idee, de leus van „gelijkheid," van „standverevening" voor in stede. Wat is dan het verschil bij vroeger? vraagt de Standaard. Weleer was het kleed van patroon endag- looner verschillend, maar één beider hart. Nu, daarentegen, ziet ge patroon en arbeider des Zondags schier in eenzelfde kleed langs onze straten wandelen, maar nijd spreekt uit beider blik. Het wreedste dat men een schoolmeester, die vrouw en 6 kinderen en een minimum tractement heeft, kan aandoen, is.... hem smakelijk eten toe te wenschen. - Engagement en huwelijk. Vraag: Geef mij eene aardrijkskundige uitlegging van het engagement? Antwoord: Bloemendaal, Lekkerkerk, Goudswaard en Schoonhoven. Vraag: En nu van het huwelijk? Antwoord: Leiden, Kampen, Munster, Naarden, Doorn, Krabbedijke, Scherpenisse, Steenbergen, Strijen, enz. De luitenant-generaal W. J. Knoop, laatstelijk van den staf van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, is op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele en hoogst gewigtige diensten, door hem gedurende zijne langdurige militaire loopbaan aan het leger en het land bewezen. De luit. ter zee 2de kl. P. II. Prager en de off. van adm. 3de kl. P. K. S. Metman, laatst behoord hebbende tot het eseader in Oost- Indië en vandaar den 5 dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Aan den heer J. C. A. Medenbach is met 1 Julij a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofd commies bij het Departement van Pinantiën, tevens controleur-maga zijnmeester der postzegels, behoudens aanspraak op.pensioen, en zulks met dankbetuiging voor zijne veeljarige en trouwe diensten. De heer mr. L. J. van Riemsdijk is op zijn verzoek eervol ont slagen als schoolopziener in het 6de schooldistrict van Overijssel, en als zoodanig is benoemd de heer mr. S. J. baron van Pallandt, te Eerde, gemeente Ambt Ommen. Tot procureur bij de arroud.-regtbank te Sneek is benoemd mr. J. C. Meijer, advocaat aldaar. Aan den heer J. Z. J. Creutz Lecideitner is, met ingang van 1 Junij e. k., eervol ontslag verleend als commandant der gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woerden, en met ingang van I Junij e. k. is tot commandant van de gevangenis voer veroordeelde vrouwen te 's Hertogenbosch benoemd de beer O. Valette de Knoop, directeur van het burgerlijk en militair buis van verzekering aldaar. De heer W. Mmuiing, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan (1e Hoogeschool te Groningen, is, met ingang van 1 Oetober a. s., emeritus verklaard. De Koning vau Pruisseu heeft benoemd tot ridders der koninklijke Kroonorde van de derde klasse, rnet het roode kruis op het witte veld, te dragen aan den herinneringsband, de lieerem C. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, L. E. graaf van Bijlandt, dr. F. A. C. Dumontier en dr. G. Kieviet te Amsterdam, ter zake van bewezen diensten tijdens den jongsteu oorlog bij de ambulancen van Het Roode Kruis. Oost-Indië. Ontslagenop verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de hoofdingenieur bij het vak van scheepsbouw, eerstaanwezend- ingenieur bij het Marine-etablissement te Soerabaija II. M. E. van Cleef; eervol, uit 's lands dienst, wegens ligchaamsgebrek, met be houd van regt op pensioen, de Iste machinist bij de Gouvemements- Marine G. J. M. Butteling. Antwerpen was in den laatsten tijd het tooneel van een groot aantal brutale diefstallendezer dagen is liet eindelijk der politie gelukt eenige leden dezer dievenbende in handen te krijgen, waardoor de navolgende bijzonderheden aan het licht zijn gekomen: De bende bestond uit 25 a 30 personen en was in vier divisiën verdeeld. De eerste afdeeling, die onder do bevelen van Backhoven stond, was belast met het stelen der koopwaren op de kaaijen aan de werf en de dokken de tweede, onder bevel van Seis, bijgenaamd den Kus, hield zich bezig niet het openbreken van kelders, luiken en ramen der winkels; de derde stond onder de leiding van zekeren Carels, gewezen magazijnmeester; deze afdeeling was de gevaarlijkste, want zij werkte niet valsclie sleutels, die Carels zich bad weten aan te schaffen toen hij nog magazijnmeester was; niet alleen stalen zij des nachts, maar ook op den dag; de vierde afdeeling was belast met het helen, verbergen en verkoopen der gestolen voorwerpen. De diefstallen, door de bende gepleegd, worden geschat op een waarde van meer dan 60,000 frs. In de maand Juli) a. s. zal de stad Gent geven een „groot internationaal festival van harmonie en fanfaren", waaraan de muziekcorpsen en maatschappijen van harmonie en fanfaren der steden en plattelands-gemeenten van België en den vreemde zijn uitgenoodigd deel te nemen. Er zijn medailles uitgeloofd en premiën van 500, 300, 200 en 100 fr. ter verloting aangeboden; voorts medailles voor een kampstrijd om de schoonste krijgs- en burgcrkleeding. De regter heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van het krankzinnigengesticht te Evère. De directeur is tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, evenals de opzigter Spellekens, terwijl dr. Holsbeek tot 18 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete is veroordeeld. Uit een der rapporten van den raad van onderzoek naar de capitulatiën blijkt het niet alledaagsche feit, dat een der vestingen, welke capituleerden, nl. la Petite Pierre, tot kommandant heeft gehad een onderofficier. Tengevolge van zeer toevallige en buitengewone omstandigheden zag in dat plaatsje een sergeant-majoor zich met het opper bevel belast; aangezien nu een onderofficier, wegens zijnen graad, niet kan toegelaten worden om zich voor een raad van onderzoek- over zijn gehouden gedrag te verantwoorden, kan de raad hem niet voor zich doen verschijnen. In het proces-verbaal worden niettemin zeer geprezen het verstand en de vastberadenheid, waarvan bedoelde onderofficier blijk gegeven heeft hij de vervulling zijner moeijelijke taak. Genoemde raad heeft beslist, dat de capitulatie van Parijs was een regeringsdaad, en deze aan zijn onderzoek niet behoeft onderworpen te worden voorts heeft hij het gedrag van generaal Uhlrich, kommandant van Straatsburg, en dat der bevolking van die stad, gelaakt. De kommandanten, wier handelwijze door bedoelden raad is afgekeurd, zullen voor een krijgsraad gedaagd of afgezet worden; de komman danten over welke de raad wat zekere feiten betreft gunstig en wat andere aangaat ongunstig zich uitgelaten heeft, blijven in hunnen rang, en dezulken die door den raad loffelijk zijn vermeld worden tot een hoogeren rang bevorderd. Onder de generaals die nog voor den krijgsraad moeten verschijnen, bevindt zich ook de generaal Frossard. De commissie wil namelijk van hem weten waar hij gedurende de eerste periode van den slag bij Eorbach gezeten heeft. Op verscheidene plaatsen van Frankrijk is zulk een overvloed van meikevers verschenen, dat de maires van 1 tot 3 frs. premie hebben uitgeloofd voor een hectoliter dezer alles vernielende gasten. Frankrijk heeft nooit zoo'n druk bezoek gehad van vreemde Souvereinen. Na de Chinezen, de Japanuezen, de Birmanen, en nogmaals de Chinezen en Japannezen, komt daar nu een Afrikaansch Koning bezoek brengen, prij kende met den harmonieusen naam van Ranalalalnlu. Z. M. Kanalalalulu komt uit het land, waar de ooren van zendelingen een delicaat geregt zijn en hij komt zich bij den president der republiek verontschuldigen voor de door hem genomen vrijheid om aan een half dozijn priesters een bewegelijk graf te hebben gegeven in de magen zijner zwarte hovelingen. Dezer dagen werd te Parijs een jonge, rijk gekleede dame gearresteerd, die reeds sedert geruimen tijd bij de huwelijks-plegtigheden in de Madelaine-kerk er haar werk Van maakte zich de portemonnaies der aanwezigen toe te eigenen; dat zij een bekwame pick-pocket was blijkt hieruit, dat één keer omtrent 2000 fr. vermist werden. Volgens de Times heeft de overdragt der Nederlandsche bezittingen ter Kust van Gunea aan de Britsche autoriteiten in de beste orde plaats gehad. De Koning van Elmina was met de hoofden der stammen tegenwoordig bij het voorlezen van het tractaat door den Holiandsclien gouver neur, en allen drukten, evenals bij een vorige gelegen heid, hunne instemming uit met de verwisseling van vlag. Door den Hollandschen gouverneur is aan zijn Engelschen opvolger een tóton van goud en ivoor overhandigd, die eenmaal aan admiraal de Ruijter had toebehoord. Nadat deze plegtigheden met saluutschoten waren geëindigd, ver- eenigden zich de Engelselie en Hollandsche gouverneurs met hun gevolg in de groote eetzaal van het kasteel, alwaar toasten uitgëbragt werden op de souvereinen der beide volken. De officieren en ambtenaren der Britsche land- en zeemagt zijn door de Elminezen vriendelijk en goedwillig ontvangen. Elmina zal waarschijnlijk de hoofdplaats dei- Kust van Guinea worden, daar zij in vele opzigten te ver kiezen is boven de nederzetting aan Cape Coast Castle. Zij heeft een veilige landingsplaats en gelegenheid voor het maken van een goede haven, en ontvangt van Sweet Kiver en andere stroomen een ruimen toevloed van versch water. De stad heeft bovendien goede straten en wegen; de hui zen zijn soliede gebouwen van steen, met 2 of 3 verdiepingen. Het fort St. Jago en het fort en kasteel St. George d'Elmina zijn de sterkste en best onderhouden gehouwen dan de w-estkust van Afrika. „Een voordeel voor on1-, voor deze nieuwe kolonie .verkregen, schrijft de correspon dent van de Times, „is het nieuwe tarief van onzen gou verneur voor de Britsche kust van Afrika. Al de ad valorem regten, die steeds zooveel last gaven, worden af geschaft. Alles wat te 'Elmina wordt ingevoerd, wordt getaxeerd, maar na de annexatie worden alle inkomende regten afgeschaft, behalve die op geestrijke dranken, tabak en kruid. Op gedistilleerd is de belasting iets hoogej geworden, waardoor het verlies van inkomsten op voedsel kleêren, enz. vergoed wordt; men hoopt dat dit nieuwe tarief de inkomsten zal doen vermeerderen." Te Londen woedde jl. Zaturdag een sneeuwstorm. Het Londensch geneeskundig blad the Lancet beweert dat de ziekte van den heer von Bismarck in een aan- houdende slapeloosheid bestaat. Te Londen zal eerstdaags een dagblad verschijnen geheel gewijd aan het proces Tichborne en wat daarmede in betrekking staat. Baronnesse Burdett Coutts heeft tien p. st. uitgeloofd voor de beste werkmans-kat, die op de eerstvolgende katten-tentoonstelling in Crystal Palace te Londen zal worden ingezonden. Men weet dat deze baronnes zich in meer dingen dan alleen in zulke kleinigheden heeft ver dienstelijk gemaakt. De dames Nevill en Hales hebben elk eene zilveren medaille uitgeloofd, om zoodoende de goede behandeling van katten te bevorderen. De beroemde collectie van madame Tussaud te Londen is dezer dagen met het beeld van lord Mayo verrijkt. Twee 21 jarige vrouwen Sarah Murray en Mary Lynch zijn den 10 Mei 11. door het centrale criminele geregtshof te Londen tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, wegens opzettelijke mishandeling eener andere vrouw, Susanna Snelgrove, omdat zij voor den regter getuigd had, dat zij den echtgenoot van Sara Murray een zakuurwerk had zien stelen. Zij hadden haar slagtoffer onder anderen met de nagels een der oogen letterlijk uit hét hoofd gerukt. Toen de regter het vonnis geveld had, heeft in de bank der beschuldigden eene vechtpartij tusschen de twee veroordeelden plaats gehad. Den politieagent, die vrouw Murray met levensgevaar gevangen genomen had, is door den regter eene gratificatie van twee guinea's toegekend. Dezer dagen werd de stationchef te Aspherton bij Ledburay door een sneltrein overreden. De laatste „smid van Gretna-green," Simon Lang, overleed dezer dagen. Hij zal vermoedelijk geen opvolger hebben. Want de romantische huwelijken, waarvan hij en zijn voorgangers de boeijen plagten te smeden, zijn sinds jaren in onbruik geraakt, en dit om twee redenen1. omdat de spoorwegen 't ontvlugten van minnende paren niet weinig bemoeijelijken2. omdat eene wettelijke bepaling voorschrijft, dat öf de minnaar, óf 't meisje gedurende minstens 21 dagen vóór de voltrekking der plegtiglieid moet verblijf gehouden hebben in Schotland. Een Schotscli huwelijk was eertijds de eenvoudigst denkbare ceremonie. Elk die verkoos, kon als priester fungeerenen slechts één getuige was noodig. Gretna-green was 't eerste Schotsche dorpje dat men, uit Engeland komende, aantrof. Vandaar zijn populariteit bij ongeduldige minnenden die natuurlijk niet verder vloden dan noodig was. En de dorpssmid had nn eenmaal de gunst. In den Engelschen Spectator komt de volgende annonce voor: „Neus-machine"Dit toestel, dagelijks slechts een uur lang op den neus geplaatst, geeft aan het zachte kraak been, waaruit dit ligchaamsdeel bestaat, zoodanigen vorm, dat de leelijkste neus in korten tijd in orde wordt gebragt, Ieder kan er gebruik van maken; pijn veroorzaakt het niet. De voortdurende ziekelijke toestand des Konings baart te Stockholm in toenemende mate ongerustheid, te meer daar Z. M. zich niet genoeg ontziet, maar zich altijd aan de regeringszaken wil toewijden. Volgens een telegram van den 8 dezer heeft de Koning zich dien dag op raad zijner geneesheeren naar het lusthof Ulriksdal begeven. Men hoort dan ook veel spreken over de wenschelijklieid van een tijdelijk regentschap. De Noorweegschc Storthing heeft den 4 dezer de regerings-voordragt tot het aanleggen van eenen spoorweg over Köraas naar Drontheim en van Drontheim naar Meraker aangenomen. Over dit besluit heerscht groote blijdschap, daar men algemeen verwacht dat eene spoorweggemeenschap tusschen het zuidelijke en noordelijke Noorwegen onbe rekenbare voordeelen voor het gansche land zal opleveren. Den 4 dezer is professor Palmieri, die gedurende den ganschen tijd der uitbarsting van den Vesuvius op zijn observatorium op den berg, tusschen hemel en aarde, tusschen verstikkende rookwolken en het gevaar van levend ver zwolgen te worden, heeft doorgebragt, in Napels aangekomen. Ontelbare massa's menschen verdrongen zich voor het gebouw der hoogeschool, daar het gerucht zich had verbreid, dat hij eene voorlezing zou houden over de uitbarsting. Natuurlijk deed de moedige geleerde dit toen niet; maar hij zal eene voordragt over deze belangrijke zaak houden, zoodra men eene geschikte zaal in Napels zal gevonden hebben, groot genoeg voor het doel. Den volgenden dag gaf Palmieri zijne studenten een rendez-vous te Kecina, om van daar uit met hen de oorden te bezoeken, welke door de uitbarsting geleden hadden en om hen de verschijnselen van deze vreeselijke gebeurtenis te verklaren. Uit onderscheidene berigten blijkt, dat de tegenwoordige burgeroorlog in Spanje met veel minder verbittering wordt gevoerd en zich door veel meer menschelijkheid onderscheidt dan de vroegere binnenlandsclie worstelingen en, met name de zevenjarige krijg tusschen de Carlisten en Christino's en Isahellisten. Aan beide zijden schijnt men als het ware stilzwijgend te zijn overeengekomen om alle wreede execu- tiën natelaten. Van de te Orosquieta (of Uriquieta) krijgs gevangen gemaakte Carlisten is, zoo als uit Madrid wordt gemeld, slechts één gefusilleerd geworden. Andere berigt- gevers verzekeren, dat deze oorlog zich ook door een veel minder fanatiek karakter kenmerkt dan de vorige opstanden ten gunste van het zoogenaamde legitime koningschap. Men

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2