BODEN gevraagd TE KOOP: Een PAKHUIS met ERF, TWEE HUIZEN IN DE VLAMINGSTRAAT. Rusland. Amerika. INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwecliep. ADVERTEWTSËN. O P ROEP I N G. TE HUDK of TE KOOP: beweert zelfs, dat een groot aantal Carlisten slechts gedwongen de wapenen hebben opgevat, en dat het aantal priesters, die de benden aanvoeren of vergezellen, ditmaal veel ge ringer is dan vroeger. Evenwel moet hun aantal in Gui- puzcoa ruim 20 en in Biscaye niet minder dan 150 bedragen. Volgens te Madrid ontvangen berigt, zijn Rocondo, Ugarte en andere hoofden der Carlisten, na de grenzen te zijn overgetrokken, met driehonderd man gevangen genomen. De Carlistische generaals Elio, Kada en Sirlo zijn insgelijks gearresteerd. In Catalonië hebben de benden van Du Peurto, Ratera, Figol en Porta de wapenen nedergelegd. Bekend is thans bet officieële rapport van Serrano over het gevecht bij Uriquieta. 't Heeft, zegt hij, naauweüjks eenige minuten geduurd. Van de Carlisten werden er 48 gedood en gekwetst, van de soldaten 32. Uit Petersburg wordt berigt, dat de cholera te Moskou is uitgebroken. In het gouvernement Petersburg, kanton Nowaladoga, zijn, op bevel en in tegenwoordigheid van een ambtenaar, de boeren uit vier dorpen, die achterlijk waren in het betalen hunner aan de regering verschuldigde gelden, zóó lang met roeden geslagen, totdat hunne vrienden en buren, uit medelijden, het verschuldigde hadden bijeengebragt. Door den Senaat en de Kamer der Amerikaansche republiek is onlangs een ontwerp aaugenomen betrekkelijk de Zondagsviering, waarin o. a. het volgende voorkomt 1. Het is des Zondags verboden magazijnen en winkels te openen, zich met eenigen arbeid bezig te houden, of een concert, bal of schouwburgvoorstelling bij te wonen, op straffe van eene boete van 10 a 20 sh. 6 a 12) voor elke overtreding. 2. Geen rijtuigverhuurder of reiziger zal, op straffe van een zelfde boete, des Zondags eene reis mogen ondernemen, uitgezonderd in geval van noodzakelijkheid, waarover de politie zal oordeelen. 3. Geen liótel of herberg mag des Zondags open zijn voor hen, die binnen de gemeente wonen, op straffe van sluiting van het lokaal. 4. Zij, die zonder" redenen van ziekte of zonder eenige andere afdoende beweegreden zich gedurende 3 maanden van de kerk verwijderd houden, zullen tot eene boete ver oordeeld worden van 10 sh. 5. Al wie onvoegzame handelingen in de nabijheid of binnen de kerk zal plegen, zal 5 a 40 sh. boete betalen. Met de uitvoering van het decreet zijn belast de ambte naren van politie, veldwachters -die jaarlijks door Je gemeenten worden gekozen. Programma voor de plegtige begrafenis van wijle H. li. II. Prinses Hendrik der Nederlanden. Eerste Afdeeling. Betrefmde de beschikkingen aan het Stationsgebouw te Delft. A. Het vorstelijk lijk zal op den 17 Mei, des morgens vroeg tijdig, met een extra trein uit Luxemburg te Delft aankomen, en in het Stationsgebouw aldaar in een daartoe vooraf gereed gemaakt lokaal worden geplaatst. B. De kamerheer-ceremoniemeester des Konings bevindt zich aldaar om bet vorstelijk lijk te ontvangen, de koninklijke kroon en ordeteekenen op de kist te bevestigen en bij hetzelve te ver blijven tot liet tijdstip voor de ter aarde bestelling vastgesteld. C. Aan het Stationsgebouw te Delft zal zieb, als eere wacht, be vinden eene kompagnie van de stedelijke schutterij dier plaats (zonder het vaandel). D. Het terrein in de nabijheid van het station wordt behoorlijk afgezet. Tweede Afdeeling. Betreffende den stoet. A. Twee lioffouriers. B. De kamerheer-ceremoniemeester des Konings, voor deze pleg tige gelegenheid toegevoegd aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. C. De hofbeambten en officianten van het huis van Z. K. li. Prins Hendrik, benevens oud-dienaren, van Z. K. li., en die van wijlen H. M. de Koningin-weduwe, allen in diepen rouw, met lamfers aan de hoeden, gaande vier aan vier, de jongsten in rang rooruit. D. De Secretaris van Z. K. H. Prins Hendrik, de heer mr. van Wickevoort Crommelin en de lijfarts des Konings, dr. Vinkhuijzen, gevolgd door den geneesheer Mayriscli uit Luxemburg en den onder-secretaris, den heer Eagut. B. De hofmaarschalk van Z. K. li. Prins Hendrik der Neder landen, L. K. baron Taets van Amerongen. 1'. De opper-ceremoniemeester des Konings. G. De rouwwagen, met zes paarden bespannen, door evenveel stalbedienden geleid, de vier slippen van bet rouwkleed gedragen door de kamerlieeren des Konings L. E. baron van Pallandt, baron van Doorn van Westcapelle, baron Fagel en graaf van itandwijek. De adjudanten van Z. K. H. regts en links van het lijk, de lioogsten in rang regts. De kamerheeren dragers van het lijk, acht aaa elke zijde van den rouwwagen, bijgestaan door evenveel onderofficieren der zee- en landmagt. H. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Z. M. de Koning, Z. K. H. de Prins van Oranje en Z. K. H. Prins Erederik der Nederlanden in eene koets, met acht paarden bespannen, gaande vier lakkeijen naast elk portier. De adjudanten van Z. M. den Koning, rang hebbende van generaals, benevens de adjudant in buitengewone dienst, de gene- raal-majoor Mae Leod, zullen regts en links van de koets des konings rijden, de oudsten in rang regts. I Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden en Z. K. H. Prins Ëduard van Saxen-Weimar-Eisenach, hertog van Saxen, in 'ene koets met vier paarden bespannen, gaande langs elk portier 'wee lakkeijen. J Hunne Hoogheden de Prinsen Herman en Gustaaf van Saxen- Weimar-Lisenaeh, hertogen van Saxen, in eene koets met vier paarden bespannen, gaande naast elk portier twee lakkeijen. K. De afgevaardigden der verschillende vreemde hoven, voor fae gelegenheid aanwezig. L. De oppcr-kamerheer en de grootmeester, dienstdoende bij H. M. de Koningin. M. De heeren van het gevolg van Hunne Hoogheden de Prinsen van Saxen-Weimar-Eisenach, hertogen van Saxen. N. De stoet zal den volgenden weg nemen: Binnenwatersloot Oude Delft, westzijde Nieuastraai Cabaretlen Groote Markt. O. De officieren van het militaire huis des Konings, beneden den rang van generaal, zullen te paard, regts en links van den ingang der kerk geschaard, den stoet afwachten. P. Aan de kerk gekomen, zullen Z. M. de Koning en II. K. II. de Prinsen uit hunne koetsen treden. De stoet zal in dezelfde volgorde, waarin bij gerangschikt was, zich in de kerk begeven. De officianten zullen zich aldaar in twee rijen rangschikken, de jongsten aan de kerkdeur, en zoo vervolgens, naar het choor toe. j De officieren en groot-officieren scharen zich in dezelfde rigting, makende dus twee rijen uit, tussehen welke het vorstelijk lijk zal doorgaan. De heeren dragers van het vorstelijk lijk, bijgestaan door een gelijk getal onderofficieren, hierboven genoemd, zullen hetzelve naar den koninklijken grafkelder dragen. Aan het graf gekomen, zal het vorstelijk lijk op eene daartoe bestemde lijkbaar worden gesteld, de kroon en ordeteekenen daar afgenomen en overgegeven worden aan baron Taets van Amerongen, om later, voor zoover de kroon betreft, door den hofmaarschalk des Konings in bewaring te worden genomen. De kist wordt van het rouwkleed ontdaan en het vorstelijk lijk in het graf geplaatst. Na afloop van deze plegtiglieid verlaat de koninklijke familie de kerk. De kist wordt vervolgens met het grootzege] van het Bijk ver zegeld door den minister van Justitie, bijgestaan door den secre taris-generaal van gezegd departement, in het bijzijn van den hofmaarschalk L. 11. baron Taets van Amerongen en den kamer heer L. E. baron van Pallandt. Genoemde minister en secretaris-generaal zullen zich tot dat einde vooraf naar de kerk begeven. Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar, met het rouwkleed daarover, boven den ingang van het graf gesteld worden, waarna de baron Taets van Amerongen zal aankondigen, dat de plegtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overblijfsel van H. Iv. H. Prinses Hendrik der Nederlanden, geboren Prinses van Saxen- Weirnar, hertogin van Saxen, volbragt is. Van het oogenblik waarop de lijkstatie zich in beweging stelt, tot dat het vorstelijk lijk in liet graf geplaatst zal zijn, zal elke minuut te Delft een kanonschot gelost worden, terwijl de kerk klokken aldaar gedurende den geheelen loop der plegtiglieid zul len luiden. De derde afdeeling bevat algemeeue verordeningen. Niuiediep, 12 Mij 1872. Meheer de Ridikteur In de Uilenspiegel van 11 Mij sting en stuk van en briev van de Cittedel geschreevve. Uvvee mot weette als dat we fan de hofmeester van de Ofleziere de krante, wel er is krijgge om te leese. Dat heef me goed gedaan dat ze die overste Hugenholtz zoo'n pluimpie gegeevve hebbe. Want ik mot uwee segge als dat ik ook onder die overste gevaarre heef op de Korkedil, weet uwes en ie was en braaf kaptijn ook dat wassie daar we graag mee uit gegaan waarre as we luidde motte vegte. Heit ie niet toen de boosman een milesijn mishandelde 'm dadelijk stren gestraf. En heit ie niet van de somer met den oorlog toen 't 's nags so kout was, aan de milesijus op eige verantwoording jekkers ut late geevve, want die dinge rnagge somers niet verstrek worde. Heef ik em zeivers nie teuge de sekeretaris hoorre segge „dejonges motte het toch maar hebbe meheer, dan betaal ik it des noos self da liew ik mit eijge oore gehoord. Heit ie niet voor ons seelaarsen aangevraag omdat op die schepe we altijd in de nattighijt sitte dat heit de sersant schrijvver me zeivers vertelt. Hij was streng dattis waar maar uwes mot weette het zijnne an boord nie allemaal wittebrooskinderjes en as er dan soo een bij is die 'n keer of vier zen kameraas besteeld of alle daagge die Got geef met en nat sijl an boord komp, dan mottie ook maar wat hebbe ook. Want ik seg der mot op en schip order weesse dat seg ik. Daarom viut ik et so gemeen datter iemant is die sen naam nie durf te noemme, die in de Nuve Botterdamer vertelt alsdat den overste een jonge zoo mishandel had. Nou as dat waar is dan zei me dat 'n persentje gewees sijn misscien is die der wel de krijgsraat voor mis gelooppe, dan hattie zeker een jaar of drie achter de traallies gegaan dan neem ikke nog inaar lievver en herri voor et rooster waar des noos op men blootte lijv. Ziet uwes meheer de riddikteur ik ben maar en eenvoudig matroos maar ik beef wel is bij me selvers gedoeb as der meer sukke komedante bij de Maarine waarre de boel frij wat beter in orde sou weesse. As uwes de goetlieid zout wille hebbe om dit ook is in de krant te zette, as uwes liet leesse ken want ik ben geen sliool- meester, dan sout uwes me veel plesier doen. 't Welk doende, IJEd. Dienaar, JAN TAAI IN DE KOOK. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). '3 Uren. j Wiudrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Sf-c 'TI o» o o o Toestand van de zee. Stand. Al'w. Stand. Afw. 12 12 otn. Ik. 762.94jf 2.60 9.8 - 3.8 0.66 Vlak. 13 12 no. 20„ 754.74- 5.64 10.7 - 2.9 0.97 Ilolwater 14 8 zto. 0.3„ 760.78 f, 0.36 9.7 - 1.9 0.85 Vlak. 14 12 ozo. 1.2, 761.50|t 1.08 11.7 - 2.0 0.80 Vlak. xiv mei x M u. liinuoi j aunj uiuvin enii 13 Mei 8 u. Digtbetr., regen, wind, onst. 14 Mei 12 u. Ligtbew., beneveld, mooiweer. 14 Mei 12 u. Digtbeneveld, goedweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 9 Mei. N.Waterw.II. J. Zwart. Batavia. 13 Soerab.Packet. D. O. Eolff. Soerabaija. 13 ii Drie Gezusters. G. C. Fiscker. Soerabaija. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 11 Mei. AnnaM.Henriëtte. A. S. de Jong. lIoogl.&v.Herw. Suriname. 11 n Eduard Marie. J. v. d. Tas. Samarang. 12 Astrea. J. H. Meijer. ZurMühlenSiCo. Bordeaux. 13 Cornelia. J.B. de Boer. v. d. Brugh&Co. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Warrior. J. Lake. Zeephyrus. T. Nichelsen. Star oi'the East. J. Steel. Thalia. Melona. Juno. Elisa. Janet Izat. Conservator. Carbon. Stella. Lympha. Eubens. Proven. J. Pearson. F. II. J. Neale. J. Bell. J. Burwood. E. Wheatly. W. Eobinson. G. Eeston. D. van Wijk. J. Ailum. N. Jorgensen. B. Berger. Herkomst. Newcastle. Leith. Sunderlaud. ii Newcastle. Seaham. Newcastle. Lading Steenk. Cargadoor, de Vries Co. Duink. &Goedk. Genua. Drammen. Stukg. Hout. Order. Hoogl.&v.Ilerw. Zur Mülilen Co. ZurMühlen&Co. van Vliet Co. ii Order. STAAT VAÏÏ UEÏEEVEY, geadresseerd aan onlbekeaden, gedurende de maanden Januarij, Felbruarij en Maart 18J3. Naar Noord-Amerika: N. Dieks, te San Francisco. Naar België: P. Arijst, te Antwerpen; Weijmar Schieltz, te Brussel. Naar Engeland: J. W. Kuijpers, te Falmouth; W. Hasnell, te Glasgow; J. Store, te Liverpool; G. Jorgensen, te Londen; Eobinson, te Shields. Naar FrankrijkH. Oerlemans, te Parijs. De Directeur van het Postkantoor te Helder, H E E W E IJ E E. Heden overleed, in den ouderdom van circa 38 jaren, mijn geliefde Echtgenoot GEKRIT GROOT, in leven Metselaarsknecht dezer Gemeente. Een hevige ziekte maakte een einde aan zijn leven. Die den overledene gekend hebben, zullen beseffen wat ik en mijne zeven Kinderen, die allen nog jong zijn, in hem verliezen. Nieuwediep, 11 Mei 1872. Uit aller naam, Wed. G. GROOT, geb. C. A. van LEEUWEN. Niet in staat om de tallooze blijken van belangstelling en deelneming, mij bij gelegenheid mijner 25jarige ambts vervulling als Herder der R. K. Gemeente alhier gegeven, persoonlijk' te beantwoorden, breng ik bij dezen aan allen mijn innigen dank. J. S. VAN BÜCHEM, Pastoor. 3 Mei 1872. De Heer en Mevrouw W. STEFFENS betuigen hunne dankbaarheid voor de ondervonden belang stelling bij gelegenheid der geboorte van hunne Dochter. Srassibezock wordt afgewacht 4 en 5 .5unij a. s. Ondergeteekenden hebben de eer bij deze aan alle belanghebbenden kennis te geven, dat de TEKLOT1HO der Schilderij van Jhr. van Heemskerck van Beest, ten voordeele van CORNELIS DITO, zal plaats hebben op den Sdcn .lunij aanstaande, te Helder, ten huize van Bn. Melvill van Cahnbée. Tot 26 Mei zijn er (zoolang de voorraad nog strekt) Loten a 5 te bekomen bij den eerstondergeteekende, en na gemelden datum alléén bij den tweeden ondergeteekende. Bn. SNOUCKAERT, N°. 18, Voorbout, 's Ilage. Bn. MELVILL v. CARNBEE, te Helder. Al wie iets te vorderen beeft van, of verschuldigd is aan, of borgtogten onder zich beeft ten laste van wijlen den Heer JAN VAN HEERWAARDE, gewoond hebbende en te Texel overleden, wordt verzocht daarvan OI'W.lï'E of BSETAÏiIW© te doen voor den 38 Mei e. li., ten kantore van den Notaris CONINCK WESTENBERG, aan den Burg te Texel. in alle steden van Noordholland, voor een zeer solied BEGRAFENIS- en ZIEKENFONDS, tegen HOOftË S°Jtt©TISIE. Adres onder de lett. A. B., bij den Uitgever dezer Courant. Te bevragen bij C. G I L T J E S (Kanaalweg) en bij PARELBERG (Vroonstraat). aan de Binnenhaven. Adres: N. A. A. BERGHUIJS, Hoofdgracht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3