Binnenland. STATEN-GENEItAAL. Benoemingen, enz. u i t e n I a n d. Frankrijk. Engeland. Mogen allen, die het wel meenen met het vaderland, zijn voorbeeld van geheele toewijding, van ijver en vol harding, zijn streven naar volksvrijheid voor oogen houden Moge zijn heengaan vooral ook de liberale partij aansporen, om in eere te houden en te volmaken wat hij begonnen heeft; tot eendrachtige samenwerking, tot verbetering der fouten, die ook haar aankleven, die tot eigen oneer zouden kunnen leiden en tot voordeel van hen, die gaarne in troebel water visschen. De toekomst behoort haar, mits zij hare waardigheid niet verspele. 23 Mei. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Mei. Met belangstelling wordt steeds kennis genomen van de berigten omtrent den opstand in Spanje. Wel is het zoo goed als zeker, dat Serrano er in slagen zal de Carlisten geheel ten onder te brengen, maar de gesteldheid des lands en de gewone taktiek der opstandelingen maakt de geheele uitroeijing van 't verzet tegen de gevestigde regering hoogst moeijelijk. Op plaatsen waar men ze in 't geheel niet verwacht, treden de Carlistische benden eensklaps te voor schijn, verdeeld als ze zijn in troepen van ongeveer 50 man. Hoe gaarne Serrano een grooten slag zou willen slaan, is hem dit op die wijze onmogelijk, terwijl de Carlisten voor groote verliezen bewaard blijven en het al zeer lang kunnen uithouden. Politiek nieuws van overwegend belang levert de tegen woordige tijd niet op. Dat Bazaine voor zijne handelingen te Metz zal teregtstaandat president Grant bij de eerlang te houden verkiezing in Greely een geduehten tegenstander heeft; dat de onderhandelingen over de ontruiming van het Fransche grondgebied door de Duitsche troepen, tusschen de heeren Thiers en Arnim gevoerd, aanvankelijk gunstige uitzigten opleverendat de Alabama-kwestie door de vrede lievende gezindheid der betrokken regeringen naar alle waarschijnlijkheid weldra op vredelievende wijze zal opgelost worden; dit zijn staatkundige tijdingen, die echter geene verdere omschrijving behoeven. Op het Raadhuis alhier is gisteren aanbesteedhet ver- rigten van eenig verwwerk aan de gemeente-gebouwen, met bijlevering van materialen. Er waren 11 inschrijvings- billetten ingekomen, als van de heeren: M. Paans j 1740, K. J. Pronk ƒ1700, F. Boon ƒ1685, J. Hubbeling 1685, J. C. B. Kalff 1680, K. de Yries 1670, J. Bethlehem 1650, C. Bethlehem 1640, J. Bierenbroodspot 1623, J. de Vries 1617 en J. Hoogerduijn 1590. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Op de gelegenheid tot verzending van brieven, enz. naar Oost-Indië door middel van het stoomschip „Prins Hendrik" wordt de aandacht gevestigd. Het vertrek is op 1 Junij a. s. bepaald. De brieven en verdere stukken welke men met deze gelegenheid wensch te verzenden, moeten voorzien zijn van eene aanwijzing op het adres, waaruit dat verlangen blijkt. Jl. Donderdag is na afgelegd examen als candidaat- notaris toegelaten de heer D. Bakker, van hier. De zomerdienst op den Holl. Spoorweg vangt den lsten Junij aan. De dienst is gewijzigd voor hier wat aangaat de trein welke in het vervolg 's namiddags te 1 u. 40 m. vertrekt, de treinen welke 's avonds te 7 u. 40 m. en 's namiddags te 2 u. 55 m. aankomen. De laatste, zijnde marktrein, alleen des Vrijdags en Zaturdags. Overigens is de regeling dezelfde als in den afgeloopen winter. Meer en meer begint zich in onzen tijd de openbare meening in anti-militairen zin te uiten, als een bewijs daarvan neemt het aantal adspiranten voor de Militaire Academie te Breda jaarlijks op merkbare wijze af. Toch bestaat er bij de jeugdige wereldburgers in den regel nog al voorliefde voor den krijgsmansstand. Ten blijke hiervan ziet men dagelijks een aardig knaapje in den uniform der artilleristen langs de straat loopcn. 't Kind zoekt uitsluitend zijn verblijf in de kazerne en zijn militaire kleeding is door de gezamenlijke kanonniers bekostigd. Blijkens het distinctief op den mouw, is de jeugdige artillerist onmiddelijk tot de 1ste klasse bevorderd. Zijn wij wel ingelicht, dan zal voor den knaap een groot tenue aanschaft en voor zijne opleiding gezorgd worden. Dat hij de lieveling is der manschappen en officieren zal wel niet behoeven verzekerd te worden. Aangenomen het beroep naar Driehuizen en Zuid schermer door ds. W. M. de Vries, te Dreischor. Het totaal der officiëele inschrijvingen op den Noord- hollandsch Frieschen-Spoorweg bedraagt thans 1,800,640. Gisteren avond is te Uitgeest een woning, bewoond door drie gezinnen, geheel door brand vernield. De oorzaak is onbekend. Een drietal spuiten hebben de voortgang gestuit. De heer W. J. Schuttevaer, die met de heeren jhr. H. O. Wichers, inspecteur van het loodswezen en F. C. Jaski, oud-koopvaardij-kapitein, in commissie was benoemd om de middelen te overwegen, waardoor eene veilige scheepvaart door de Oranjesluizen te Schellingwoude het best verzekerd wordt, deelt in een uitvoerig schrijven het resultaat van het gedaan onderzoek mede. De heer Schuttevaer bleek daarbij van eene andere opinie te zijn dan de beide andere leden der commissie. Hij wenschte vooral, dat aan de zeezijde eene zooveel doenlijk veilige haven, ingevolge de concessie, werd gemaakt, waai de schippers bij meest alle voorkomende gelegenheden vrij gerust op zouden durven aanvaren. Naar de meening der heeren Wichers en Jaski zou het voldoende wezen, dat, behalve de kleine remmingswerken over de sluismuren en de voorzieningen der gevaren van het stoomgemaal en de spuisluis, er aan de buiten- en binnenzijde van de sluizen twee hoofden in eene eenigzins gebogen rigting naar beloop van het vaarwater en aan de einden vrij wijd uiteen- loopende ter lengte van 250 en 200 meter werden gemaakt. Beide plannen en teekeningen werden onderworpen aan het oordeel van de directie der Amsterdamsche Kanaal maatschappij en den hoofd-ingenieur van Noordholland, die het plan van den heer Schuttevaer afkeurden, maar dat der heeren Wichers en Jaski met eene kleine wijziging goedkeurden. Van eert en ander is aan den minister van Binnenlandsche Zaken verslag gedaan. Inmiddels tracht de heer Schuttevaer nader de preferentie van zijn plan te betoogen. Wanneer de werken mogten worden uitgevoerd, zoo als die door de heeren Wichers en Jaski zijn aangegeven, zal er wel veel betere gelegenheid dan thans bestaan om de vaartuigen te kunnen stoppen en bevestigen, maar zal het overigens volgens zijne meening voor de verzekering van eene veilige scheepvaart bij de Oranjesluizen betrekkelijk zeer weinig beteekenen. Dezer dagen zijn te Beverwijk bij gelegenheid dei- schouw p. m. 140 personen beboet voor het niet schoon houden der straten en goten. Algemeen roemt men zeer den ijver en de regtvaardige wijze waarop het Dagelijksch Bestuur, zoo geheel in den geest des tijds, art. 38 der politie-verordening weet toe te passen, om de finantiën der gemeente te restaureren. Te 's Hage overleed gisteren in 69jarigen ouderdom de heer mr. baron Frederik van Hogendorp. De overledene was de jongste zoon en het eenig overgebleven kind van Gijsbert Karei van Hogendorp, wiens naam als een dei- drie mannen van 1813 door ieder Nederlander niet dan met sympathie wordt genoemd. Twee weezen zijn te 's Hage met de bussen, waarin zij liefdegaven moesten opzamelen, op den loop gegaan. Men had ze gisteren nog niet ontdekt. Het klipper-fregatschip Liberaal, het grootste zee schip dat tot heden in Nederland is gebouwd, is jl. Donderdag met goed gevolg te Slikkerveer te water gelaten. Genoemde bodem, die zoowel op snel zeilen als op het innemen van veel lading en passagiers gebouwd is, heeft eene lengte van niet minder dan 81 el, is 13| el breed, 18|- el hol en meet 1200 last. Gansche hoogte van de ijzeren masten met de stengen bovendeksfokkemast 46, groote mast 48 en bezaanmast 41 el. Lengte van de ijzeren ra's fokkera 31, groote ra 32 en bezaanra 25 el. De boeg spriet en kluiverboom van ijzer zijn aaneen verbonden; de lengte van beiden buiten boord bedraagt niet minder dan 18 el. Wegens het plegen van ongeregeldheden in het begin van April heeft de arrondissements-regtbank te Amersfoort, eergisteren veroordeeld G. v. d. H., aldaar, H. v. A., te Leusden en C. O., te Baarn, ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van 42 dagen en betaling van geldboeten. -Te Capelle (Langstraat) staat het hooigras over het algemeen vrij goed. Men verwacht, dat over veertien dagen voor goed met hooijen zal worden aangevangen. De boeren uit het zuiden der provincie Noordbrabant, die gewoon zijn te Capelle jaarlijks hooigras te pachten, verschijnen tot heden niet: doch ook ddar zijn de gras- en klaverweiden dit jaar ruim bezet. De handel in hooi te Herwijnen begint te herleven. De prijs er van is zeer laag. De landbouwers ontvangen slechts 12 a 12,50 voor de 500 kilogram. In zake het gebeurde te 's Heerenberg zijn thans tien personen uit Emmerik in hechtenis genomen. Te Wezel zal hun het verhoor afgenomen worden. Bij het jongste onweder is te Lochem de bliksem geslagen door den schoorsteen in de keuken van den heer F. aldaar, zonder evenwel eenige schade aan te rigten. Een oogenblik later volgde een felle bliksemstraal, welke door een vallicht drong in de woonkamer van den spek- slagter t. S. Onmiddellijk daarop stond het huis in lichte- laaije vlam en redding was onmogelijk; met veel moeite gelukte het de burgerij de belendende huizen voor afbranden te bewaren. Eenige minuten later sloeg de bliksem ook in den toren; een stuk gegoten ijzer, 20 halve Ned. ponden zwaar, werd in drie stukken verdeeld en een balk van 30 duim middellijns doorgeslagen. Van brand bleef de toren echter vrij. Onder Eist heeft een ekster eijeren gelegd in een appelboom. De eigenaar verwisselde die eijeren met kippen eieren, die door de ekster zijn uitgebroeid. Na verloop van veertien dagen echter zijn de kuikens door de pleeg moeder opgegeten. I Hoe gunstig de fortuin iemand soms kan wezen, ondervond dezer dagen een arbeider uit de gemeente Meeden, die met zijn vrouw de Sloclitermarkt wilde bezoeken, om een koe aan den man te brengen. Natuurlijk werd vooraf i de prijs bepaald, waarvoor men het beestje wilde afstaan, en men vond goed er f 100 voor te vragen. Onderweg ontmoetten zij een vriend, die hun vertelde, dat de markt willig was, waarop de koe al dadelijk 10 in waarde steeg; een eind verder vertelde hun iemand, dat het vee duur zou worden en dadelijk sloeg de vrouw voor, het beest met nog 10 te verhoogen; nu kregen zij nog een ander- gezelschap, dat hun weder iets van duurte vertelde en zoo I werd besloten 130 voor de koe te vragen. Kort bij Slochteren reed een koopman hen achterop en vroeg naai den prijs van het dier; nu vroeg de man 135. De koop man, die dit niet goed verstond, reed naar het tolhek en wachtte hen daar. Daar gekomen vroeg de koopman of dat de koe was, waarvoor zooeven 165 was gevraagd en 1 het antwoord luide bevestigend, en „geen cent minder." De koopman nam het aan en dadelijk werd het geld in de herberg uitbetaald. Zóó had de man dien dag f 65 boven den gestelden prijs bedongennog even werd de markt bezocht en beiden keerden verheugd huiswaarts. De regtbank te Zwolle heeft J. K. Jansen en diens vrouw, F. Bakker, schuldig verklaard aan bedelarij en het op eene niet eenzame plaats te vondeling stellen en ver laten van drie kinderen beneden de volle zeven jaren, en hen veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van drie maanden, betaling van drie geldboeten ad 8 of subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor elke boete, met last dat zij, na het einde der gevangenisstraf, naar het voor die pro vincie bestemde bedelaarsgesticht zullen worden overgebragt. Een persoon uit Steenwijk is op grond van een oude Fransche wet, ter zake van het dragen van een zak pistool, tot een geldboete van 3 veroordeeld. In de provincie Friesland zijn in April 101 rund afgemaakt longziekte. Een onderzoek, en 3 gestorven als lijdende aan besmettelijke door de gezondheids-commissie te Harlingen op de melk, die aldaar verkocht wordt, onlangs in zijne uitkomsten medegedeeld, had tengevolge eene dank zegging van onderscheidene huismoeders, bij advertentie in de Harl. Crt. Een pond boter, dat onderzocht werd, hield een derde meel in. In de Java-bode van den llden Maart vraagt een vader van een talrijk huisgezin iemand, die met zijnet dochters in het huwelijksbootje wil stappen. Als voorwaarde geeft hij op, om met zijn talrijk kroost bij de jonggetrouwden in te wonen. Als er zich liefhebbers mogten voordoen, kunnen zij zich adresseeren met franco brieven onder letter N. aan de uitgevers van dat blad. Te Maastricht is een 82jarige weduwnaar hertrouwd met een 29jarige jongedockter. Een eenvoudig middel om het slecht branden van petroleum-lampen tegen te gaan bestaat hierin, dat men de pit vooraf op eene warme plaats goed droogt en dan dadelijk in de lamp brengt. Is de pit eenmaal met petroleum doortrokken, dan behoeft men geen vrees te hebben, dat zij vocht tot zich zal trekken, hetgeen anders wel bet geval is. Deze kleine voorzorgsmaatregel is ook bij de olielampen zeer aan te bevelen en is gemakkelijk uit te voeren, terwijl men zal bevinden, dat men daardoor helderder licht zal verkrijgen. Tweede ££nmer. Zitting van Donderdag 23 Mei. De kamer, weder bijeen geroepen, ontvangt mededeeling van de ministerieele crisis. De lieer van Bosse. minister van Koloniën, deelt namens de regering mede, dat de lieer Thorbecke wegens ongesteldheid verhinderd is deze zitting bij te wonen. Verder wordt aan de vertegenwoordiging medegedeeld, dat de ministers hij liet vragen van hun ontslag, van hunne gezindheid hebben doen blijken om, des gevorderd, ter voorkoming van schade voorde algemeene dienst, zich met de afdoening der spoedeischende zaken te belasten. Toen de ministers in den aan vang der crisis deze mededeeling niet deden, werden ze daarvan weerhouden door de afwezigheid des lConings, die op dat oogenblik welligt hun verzoek om ontslag nog niet had ontvangen. De minister van Oorlog heeft, met het oog op den toestand, waarin het ministerie zicli op dit oogenblik geplaatst ziet, voor gesteld het hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooting voor 1872 zóó te wijzigen, dat slechts drie vierden der uitgetrokken sommen voorloopig worden toegestaan, met uitzondering van de uitgaven voor de remonte, liet kamperen der troepen, de aanschaffing van zwaar geschut, draagbare vuurwapenen, patroonhulsen en het voort zetten der aangevangen geniewerken, die voor het volle bedrag zijn uitgetrokken. Benoemd tot mij. onderoff. bij de dd. art.-schutte.üj alhier, de beer J. Lorrie; aan den heer G. W". L. Bordens is als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Met ingang van den 19 Bebr. jl. is bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. do adelborst 1ste kl. B. P. Korteweg, met bepaling, dat hij zal worden gerangschikt tusschen de luits. ter zee 2de kl. W. II. van Braam en L. J. K. A. Jeekel. Benoemd tot notaris binnen het arrend. Tiel, tor standplaats Opheusden, gemeente Resteren, de beer L. C. B. Hertnsen, caml.- notaris te Schoorldam. Bij beschikking van den minister van Justitie is aangesteld tot adjunct-directeur in het cellulair huis van arrest te Utrecht, de heer J. Beijl, thans eerste commies-boekhouder in het huis van correctie te Hoorn terwijl in diens plaats is aangesteld de lieer Idema, thans tweede commies-boekhouder in de militaire straf gevangenis te Leiden. Na de rede van den heer d'Audiffret en het antwoord van de heeren Roulier en Gambetta, is jl. Donderdag de discussie in de Nationale Vergadering gesloten, door de Figaro genaamd„de groote voorstelling in het theater van Versailles ter benefice van Chislehurst, waarin de acteur Roulier, na zicli twee jaren van het tooneel te hebben verwijderd, voor het eerst weder optreedt in de rol van malcontent. Met algemeene (692) stemmen is eene motie aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat de Vergadering vertrouwen stelt in de commissie tot onderzoek der gesloten leverings-contracten, en alle daarvoor verantwoordelijke personen vóór en na 4 September zou weten aan te wijzen en te treffen. De commissie voor de capitulatiën heeft haar rapport omtrent de overgave van Straatsburg bekend gemaakt. Generaal Uhrich is al niet gelukkiger dan de meesten zijner lotgenooten; ook zijn gedrag wordt scherp afgekeurd. De vesting toch was overgegeven vóórdat de vijand storm had geloopen en zonder dat de ammunitie en de vaandels waren vernietigdvoorts was verzuimd te bedingen, dat de bezetting met krijgsmanseer de vesting zou verlaten, terwijl eindelijk aan de officieren verlof was gegeven om op hun eerewoord te worden vrijgelaten, in plaats van hen te doen deelen in het lot hunner soldaten. De landbouw-maatschappij in Frankrijk heeft een prijs van 2000 francs en een medaille uitgeloofd voor de beste verhandeling „over de theoretische en practische waarde van het bevloeijings-stelsel." De stukken moeten vóór het einde des jaars aan den secretaris der maatschappij worden ingezonden. Op last van het Lagerhuis is een opgave gedrukt van personen, gedurende het vorige jaar tengevolge van honger en gebrek omgekomen. In de centrale afdeeling van Middle- sex telde men 73, in de oostelijke afdeeling 25, in de westelijke slechts 2 gevallen. Onder de slagtoffers komen grijsaards van 82 jaren voor, 30 volwassen vrouwen en 12 kinderen beneden het jaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2