VEEHOUDERS te TEXEL. BüitscMand en Oostenrijk. Amerika. Correspondentie. Mitrine-Haven Nieuwediep. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 278ste STAATS LOTERIJ. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. A D V E R TJEIM TIEN. AA N B E S T E DÏ l\l C J)e jammerlijke toestand, waarin weder twaalf door jiet gouvernement van Versailles tot ballingschap veroor deelden te Londen aankwamen, heeft daar de algemeene verontwaardiging opgewekt. In strijd met stellige beloften, zet Frankrijk de uitgedreven medepligtigen aan den opstand der Commune in Engeland aan wal, en geeft hun niet eens zooveel geld, dat zij zich een stuk brood tot stilling van hun l'onger koopen kunnen; het laat het aan Enge land over hen van den hongerdood te redden. De twaalf onvelukkigen, die te Dover landden, bezaten zamen 10 frs. pe° Fransche consul aldaar, tot wien zij zich om onder steuning wendden, verwees hen naar het armbestuur, dat Imn een nachtverblijf en een reispenning gaf. Den vol- trenden morgen ondernamen zij te voet den togt naar bonden, dat twintig uren gaans van Dover ligt, en met liet ruwste weder, slecht gekleed, voor het meerendeel zonder schoenen, de taal niet magtig, hongerig, sidderend van koude en bedelend zetten zij hunne reis voort. Te Canterbury werden zij weder des nachts opgenomen in het armenhuis, en in de alleenstaande huizen op den moeijelijken weg werden hun vaak giften en eetwaren uit gereikt. Een van hen werd te Canterbury ziek; zij wilden dezen niet achterlaten en betaalden 4 frans voor zijne ver reis naar Londen met den spoortrein. Daardoor er echter een geduchte bres in hunne reiskas. In een ellendigen toestand zij eindelijk te Londen aan kwamen, laat zich begrijpen. Door de vereeniging, welke zich tot ondersteuning van deze soort van behoeftigen aldaar gevormd heeft, en wier kas ook bijna uitgeput is, ontvingen zij nachtverblijf en het noodzakelijkste om niet van honger om te komen. Voor hun verder onderhoud moeten zij zeiven nu zorgen. Van hunne landgenooten of hun gezantschap hebben zij niet het minste te verwachten, frankrijk heeft hen verstooten; wat intusschen niet belet, dat de Parijsche dagbladen ach en wee roepen, wanneer een dier rampzaligen op straat sterft. Of zij hun lot ver diend hebben, doet niets ter zake. De grootste schuld zou de Fransche regering nog niet vrijspreken van het verwijt, zij meêdoogenloos hare landskinderen en onbillijk een kevrienden nabuur bejegent. Wreedheid en laagheid, zoo schrijft men uit Londen, gaan hier gepaard op eene wijze, s in onzen tijd, Goddank! zelden voorkomt. De voortdurende stijging der vleeschprijzen geeft de limes aanleiding tot de volgende beschouwingen Het blijkt uit 't jongste driemaandelijksche officiële rapport, dat sinds 1862 de marktprijs van rundvleesch 48 pCt., die van schapenvleesch 46 pCt. gerezen isen alles voorspelt, dat die rijzing zal voortduren. Waaraan nu vraagt 't City-blad is zij toe te schrijven; en door ilke middelen kunnen we haar paal en perk stellen? 't Antwoord, dat het officiële rapport op de eerste dier vragen geeft, bevat veel waars doch laat de hoofdzaak achterwege. De waarde van 't geld is ontwijfelbaar door den grooten aanvoer van edele metalen uit Californië en Australië zeer verminderden de runderpest heeft aan den anderen kant 't vee in waarde zeer doen stijgen. Maar lang vódr de goudaderen in Oost en West ontdekt waren, lang vóór 't uitbreken van de runderpest in Enge land, kon men een gestadige verhooging der vleeschprijzen waarnemen. De voorname oorzaak moet dus elders gezocht worden. En de Times vindt ze hierin, dat, bij vermeerdering van de nationale welvaart, de consumptie van vleesch ont zettend is toegenomen met andere woorden, dat het aanbod met de vraag geen gelijken tred gehouden heeft. Een dertig jaar geleden proefde de gewone werkman naauwelijks een dozijn malen in het jaar versch vleesch. Tegenwoordig verwacht hij dagelijks bij zijn middagmaal dit artikel. Vermeerdering en verspreiding van rijkdom hebben in alle standen vermeerdering van behoeften doen ontstaan. Of nu de veehandelaars en slagters niet te zeer eigen voordeel zijn bedacht geweest, ziedaar een kwestie, de Times voor het oogenblik onaangeroerd wil laten. J t is moeijelijk, in onze dagen te gelooven aan zamen- spanning van neringdoenden. Maar zeker is het, dat in tijden, als de schapen buitengewoon goedkoop waren, het hapenvleesch ongehoord duur bleef. Wat nu gedaan om 't kwaad te keeren: om te beletten, dat een eerste levensartikel niet voor den minderen man en de middenklasse onbereikbaar worde? In 't officiëel verslag wordt spaarzamer gebruik aanbevolen, 't Is waar, meent de Times, dat velen onder ons meer vleesch eten dan volstrekt noodig zou wezen. We vreezen echter, dat men te vergeefs tegen overdaad van dien aard zal prediken. Een andere en meer aannemelijke uitweg staat ons open Ce vraag te laten wat ze is en slechts 't aanbod te ver meerderen. Tot dit laatste biedt ons Australië de mogelijk heid. Daar is de voorraad onbegrensd, de productie schier tot in 't oneindige rekbaar. Geen handelsartikel gaat dan schooner toekomst tegemoet dan 't Australisch vleesch. Nog heeft 't te kampen met vooroordeel, doch dit kan liet lang meer duren. De cijfers bewijzen 't. In 1871 was de aanvoer dubbel zoo groot als in 't vorige jaar. En Jaandeweg ziet men werklieden en dienstboden smaak ïrijgen in een voedsel, waarbij de middenklasse reeds sedert zich wel bevond. Dat de consumptie van vleesch verminderen zal, we durven 't niet verwachten en mogen ook niet hopen. Gelukkig, dat 't slechts van ons zelf afhangt om, door 't openen van nieuwe markten, 't ver broken evenwigt tusschen vraag en aanbod te herstellen. Gedurende het drillen van vrijwilligers nabij Dorcliester woedde een onweder, een obelisk die in het midden van den drilgrond stond werd door den bliksem getroffen. Zes vrij willigers werden op den grond geworpen en geblakerd, 'wee moest men wegdragen. De vlaggenstok in de nabijheid werd midden door gespleten. Jl. Maandag morgen hebben te Teignmouth de wasch- Wouwen door den omroeper doen bekend maken, dat zij Het langer wilden werken voor minder dan li shilling per dag. Een rijke dame van Colmar had eenige weken geleden ®en kindermeid gehuurd, om haar twee kindertjes, een jongen en een meisje, te verzorgen. Sedert den dag dat de nieuwe kindermeid in dienst getreden was, verloren de kinderen haar bloeijende gezondheid en goeden eetlust. Ondanks al de geneesheeren, nam de kwaal in overhand toe; eindelijk besloten de geneesheeren een verandering van lucht en woning voor te schrijven. De raad werd opgevolgd en zelfs werden bakker en slager afgedankt, maar niets hielpde ongekende kwaal, waaraan de twee kindertjes leden, verergerde. De vader der zieke kindertjes kwam op de gedachte om ook eens de kamer zijner kindermeid te onderzoeken en hij vond daar verscheidene doozen gekleurd poeder. De meid werd streng ondervraagd en bekende (lat zij zich eiken morgen en nog al dikwijls des namiddags blankette. De doosjes werden oogenblikkelijk aan het onderzoek van een scheikundige onderworpen, die er een hevig vergif in vond, dat de kindertjes eiken morgen inademden, als zij hun voedster kwamen omhelzen. De al te coquette kindermeid werd aanstonds weggezonden, maar de gezondheidstoestand der haar toevertrouwde kleinen is nog zeer zorgelijk. De Pruissische minister van Landbouw heeft, naar aan leiding van de in den jongsten oorlog opgedane ervaring, een vergelijkend oordeel over de bruikbaarheid der Pruissische en Fransche paarden doen zamenstellen. De uit de provincie Pruissen afkomstige paarden hadden het best voldaan als rijpaarden; vooral die van 714 jaren; de jongere paarden hadden minder goed de vermoeijenissen van den veldtogt kunnen uithouden; de paarden uit de overige Pruissische provinciën hadden ook wel voldaan, maar toch was het oordeel daarover niet zoo onvoorwaardelijk gunstig. De buitgemaakte en gerequireerde Fransche paarden waren over het algemeen gebleken beter voor trekpaarden dan voor de kavallerie geschikt te zijn. De Afrikaansche paarden waren wel taai, maar over het algemeen te klein en niet sterk genoeg. Enkele paarden uit Normandië, zoomede die van Arabische of Engelsche afkomst, had den ook voor de kavallerie goede uitkomsten opgeleverd De minister eindigt het verslag met de opmerking, dat het wel is waar niet het doel der paardenfokkerij moet zijn om' uitsluitend op de eischen van het leger te letten, maar dat toch het leger zoo vele en verschillende eischen aan de paarden stelt, dat de bruikbaarheid der inlandsclie paarden voor het leger een vrij goeden maatstaf oplevert voor de bruikbaarheid in het algemeen. Uit Munclien wordt gemeld, dat de heer Eberlein, de uitvinder van het remmiddel, hetwelk een sneltrein in een oogenblik tijds tot staan brengt, het regt tot het exploiteeren van zijn uitvinding in Groot-Brittannië aan eene Engelsche maatschappij heeft overgedaan. Hij heeft daarvoor ontvangen een som van 6000 p. st.na verloop van een jaar betaalt de maatschappij hem ten slotte nog een bedrag van 5000 p. st. In Duitschland wordt het insgelijks reeds toegepast, namelijk op de spoorwegen in Beijeren. Binnen kort zal dit mode het geval zijn op den Brennerspoorweg, waarvan het gedeelte bij den Gassenhass zoo buitengewoon steil en gevaarlijk is. Behalve dat het remmiddel door den heer Eberlein uit gevonden, even snel als zeker werkt, heeft het nog een ander groot voordeel boven de gebruikelijke middelen van dien aard, namelijk dat het geen gedruisch of krassend geluid veroorzaakt, terwijl het daarenboven door één man zeer gemakkelijk in beweging wordt gebragt. - Twee Oostenrijksche zee-officieren en een ingenieur der Oostenrijksche marine hebben een middel uitgevonden om den rook van stoomschepen, in plaats van door den schoorsteen, onder de waterlijn te doen ontsnappen. Be halve de besparing van ruimte, stellen de uitvinders vooral het voordeel voor oorlogschepen op den voorgrond, daar de schoorsteen voor pantserschepen en monitors het bijna eenige kwetsbare gedeelte is. Weener couranten verzekeren, dat de uitvinding door deskundigen is onderzocht en dat de proefnemingen tot in de kleinste bijzonderheden een zeer gunstigen uitslag hebben opgeleverd. Voor de vensters van een winkel in Broadway te New- York is de toepassing te zien van stoom op naaimachines voor huishoudelijk gebruik. De machine is zeer eenvoudig, regtstandig met slingerende beweging, zeer klein, kan voor een geheelen dag van water worden voorzien, doet het werk van twee personen, kost 25 dollars en gebruikt niet meer dan voor 7 cent kolen in 10 werkuren. Als al de opgegevene eigenschappen waarheid zijn, dan is dit werktuigje niet alleen dienstig voor het drijven eener naaimachine, maar kan in verschillende kleine bedrijven van eene nuttige toepassing worden. S. R. Het gezondene kan geplaatst worden, ingeval ge uw naam bij ons bekend maakt. D. te O. N. Dank voor uwe opmerking. Een jaartal was echter door ons niet genoemd. Zeilklaar liggende ea vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 9 Mei. N.Waterw.II. J. Zwart. Batavia. 14 Gebr. v.d. Beek. H.v.d.Woude. Batavia. 21 Mei. 21 Mei. Venus. D. G. Piejeers. Lissabon. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binuenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 21 Mei. Bérénice. II. Rutters. ZurMiihleri&Co. Lissabon. 23 Clara. J. 1). Probst. v. Vliet Co. Baltimore. 24 ii Manfred. J. Smith. Duinker&Goedk. Borubay. 25 NieuweWaterw. J. v. d. Valk. v.d.Brugh&Co.Passaroeang 25 I, AnciëntPromise. W. Dodds. Duinker&Goedk. Lissabon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. II ii II ,i de Vries Sr Co. Ree. T. Jefferson. Mary Emily. G. Moorsom. Aberdeenshire.J. Wilson. Sisters. W. Ashton. Conservator. W. Robinson. Pomona. J. Robson. Lady Ann. A. Rackley. ICepier. C. Mohrke. Sunderland. Issabellas. H. Stanbridge. Seaham. Hoogl. &v.Herw. Duinker StGoedk. Van 17 tot 24 Mei 1872. ONDERTROUWDL. van Oeffel, zeeman, wonende te Rotterdam en A. Platvoet. G. J. de Wit, scheepstimmerman en J. van de Graaff. F. van Dok, visscberman en W. E. Duijvetter. D. Oorthuis, koop man, weduwnaar van A. Wessel en G. de Groot, wonende thans aliiier, onlangs te Harlingen. GEHUWD: B. Plue en E. Goed. J. Fransen en J. Kossen. BEVALLEN: T. Biersteker, geb. Meijer, (Z.). T. de Wijn, geb. Kruk, (Z.). G. Oosterhof, geb. Piebenga, (Z.). M. Meeuwsen, geb. Paulus, (IX). C. Abbenes, geb. Bels, (D.). N. Gomes, geb Kuiper, (D J. den Duik, geb. van der Harst, (2 1).). E. Boes, geb. de Vrij, (D.). J. R. Janzen, geb. Smit, (D.). J. W. Burkunk, geb. Braspenning, (D.). S. Duinker, geb. Kok, (D.). A. M. J. Hubbe- ling, geb. Palm, (Z.), A. Selderbeek, geb. Groot, (D.). H. van der Struijs, geb. Verbrngge, |Z.). A. A. Hendrikse, geb. Smit, (D.). C. M. Schouten, geb. Koorn, (Z.). C. E. Blokhuijs, geb. van Hert, (D.). II. Klaassen, geb. Bakker, OVERLEDEN: C. Keet, geb. Filmer, 70 jaren. N. Rol, geb. Bijpost, 52 jaren. A. Mens, 44 jaren. J. W. van Sprang, 54 jaren. H. C. Peters, 5 maanden. D. Selderbeek, 1 dag. V IJ F D E K L A 8 S JE. zevende lijst: No. 1490, 5190, 5961, 7624, 9922 en 15408 ieder /'1000; No. 1057, 1712 en 10864 ieder/400; No. 725, 7660, 10373, 13751, 15155, 16270, 18400 en 19894 ieder 200; No. 3048, 3954, 6588, 8663, 9358, 9457, 10424, 12275, 12998, 13004, 13114 en 15818 ieder ƒ100. achtste lijst: No. 4805, 14212 en 19935 ieder ƒ400; No. 818, 5050 en 8249 ieder ƒ200: No. 707, 1726, 1799, 5130, 9916, 12206, 12818, 14148. 17742 en 19710 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). '<D 8 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 wtn. O.lk. 762.05 f 1.39 13.2 - 2.2 0.75 Vlak. 25 8 n. 1 765.29 f 4.61 12.0 - 1.4 0.69 25 12 n. 1.2,, 765.87 f 5.19 12.2 - 3.4 0.65 Weersgesteldheid: 24 Mei 12 u. Helder, ligtbew., schoonweer. 25 Mei 8 u. Helder, ligtbew., mooiwecr. 25 Mei 12 u. Ligtbew., helder, mooiweer. Aangevoerd 400 stapels Kaas, wegende 84812 kilogram. Prijzen Kleine f 33, n Commissie f 31, i, Middelbare f 32,50. Laagste prijs f 17, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer ongeveer 340 hectoliter, waaronder 30 hectol. Tarwe, 70 liectol. Gerst en 200 bectol. Haver. Alles was spoedig verkocht tot prijzen van de vorige week. 6 Paarden bov.'tjaar f 50a215 Veulens - --a 11 Koeijen - 185a250 56 Nuchtere dito - 7a 18 307 Schapen - 26a 48 1006Lainmeren - 13a 22 140 Magere dito 416 Biggen ben. 10 w. 22 Bokken en Geiten 13 Kleine dito Ezel Boter, per 0.630 K.G. 16a 25 5a 14 4a 8 65allO 75a87| Voorspoedig bevallen van een Zoon A. SLOTHOUWER BLAAUBOER. Schagerbrug, 25 Mei 1872. De ondergeteekenden betuigen bij dezen, mede namens hunne verdere Betrekkingen, hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hunne 55jarige Echtvereeniging ondervonden. JACOB MEIJER en GRIETJE KOORENDIJK. In het Locaal voor EVANGELISATIE alhier zal op Zondag; den SO Mei, op de gewone uren, D. V., als spreker optreden de Wei-Eerw. Heer KOÉFIJBERG, van Amsterdam. Het Bestuur. van de LEVERANTIE en het TRANSPORT van 250 stère ONDERHOUDSGRIND, voor den Grindweg in het Waterschap EIJERLAND, op Woensdag 5 Junij eerstkomende, des namiddags te vijf ure, ten huize van J. BUIS, te de Cocksdorp. Het bestek ligt ter lezing bij den Opzigter Waterschap Eijerland te de Cocksdorp, nadere inlichtingen zijn te bekomen. ZEGT HET VOORT. van het wien inmiddels Een tweejarige STIER, echt Noord- hollandscli ras, beschikbaar bij J. A. BRANS, Ëte ZEVENHUIZEN op TEXEL; alsmede van Junij tot 15 Augustus, eiken dag van 8 tot 9 uur, aan DE WAAL. BEKOEL» 1,5«. De ondergeteekende, door het Bestuur dezer gemeente aangesteld tot 1IAHELA1R, en den 23sten dezer bij de Arrondissements-Regtbank te Alkmaar beëedigd, heeft de eer zich bij deze aan te bevelen tot het lioopcn en veikoopen van roerende en onroerende goederen, waaronder schepen, het bezorgen van assurantiën, enz. Helder, 24 Mei 1872. W. APPEL Jr. Makelaar en Practuijn,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3