Denemarken. Zwitserland. Amerika. Professor Pdmieri over ie laatste iiiibarsting m den Vesuvius. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. 278ste STAATS LOTERIJ Marine-Haven Nieuwediep. SGHAGER, MARKT van HEDEN. maakte cleze dame van het schrikkeljaar gebruik en bood Rorers hand, hart en vermogen aandeze sloeg dit aanbod beleefd af en hoorde van zijn aanbidster niets meer tot omstreeks 6 maanden geleden, toen zij hem van haar ziekbed per brief bij ^ch noodigde. Zelfs aan dit verzoek voldeed hij niet, maar schreef haar slechts een stijven condoleantie-brief. Een paar weken later stierf de dame en maakte Hogers, teil spijt van haar nabestaanden, in den wettigen vorm tot universeel erfgenaam van hare bezittingen, die op een jaarlijksche rente van 4 a 6000 pd. st. geschat worden. Men zegt, dat de gewezen bakker verre van jnrenomen is met dit buitenkansje, daar hij tot heden zeer eenvoudig en vergeten in gelukkige tevredenheid leefde in een huisje op de oevers van de Peuk en zich thans inliet bezit gesteld ziet van uitgebreide goederen in Cumberland, een woning in Belgravia, schilderijgalerijen, paarden, rijtuigen, een stoet bedienden, enz. Daitschlasd ea De Kroonprins en Kroonprinses van Italië zijn te Berlijn aangekomen en aan het station door den Keizer, den Kroonprins en den Prins Frederik Karei onder militaire eerbewijzen ontvangen. De Keizer zelf heeft zijne gasten naar het keizerlijke paleis geleid. De commissie uit den Kijksdag voor de verzoekschriften heeft besloten, ten opzigte. van het adres van verschillende vrouwen-vereenigingen over te gaan tot de orde van den dag. Het strekte voornamelijk ten verzoeke om zooveel mogelijk alle betrekkingen bij de spoorweg-, post- en telegraaf kantoren op te dragen aan vrouwen en meisjes. De rege- rings-commissaris, die deze zitting der commissie bijwoonde, gaf omtrent die aanvraag liet volgende te kennen: Tot zulke betrekkingen moeten hij voorkeur mannen worden benoemd. Slechts enkele funct.iën kunnen aan vrouwen worden opgedragen, gelijk dan ook op de postkantoren geschiedt. Op die bureaux nog meer vrouwen aan te stellen, zou een verkeerde maatregel zijn. Vooreerst zijn er een aantal betrekkingen, waaraan verbonden is het toezigt op ondergeschikten, die veelal afgedankte militairen zijn, zoodat eene vrouw of meisje bij die personen moeijelijk haar gezag zou kunnen handhaven, en zoodra aan dat gezag wordt tekort gedaan, zal het eerste gevolg zijn eene belem mering, vertraging of onregelmatigheid in de openbare dienst. Ten tweede zijn er betrekkingen (als b. v. die van brievenbesteller, overbrenger van pakketten, enz.) waarin men aan veel vermoeijeni6 is blootgesteld en tegen alle wind en weder gehard, of tegen zware nachtdiensten op den duur bestand moet zijn. Voorts moeten mannen en vrouwen op de bureaux behoorlijk van elkander gescheiden blijven; maar nu is daartoe niet overal ruimte te vinden en wegens den aard van vele werkzaamheden zou die scheiding belemmerend op de dienst werken. Hier komt bij, dat de aanstelling vaar vrouwen op de bureaux bij het publiek algemeen afkeuring vindt, terwijl tevens op de telegraafbureaux is gebleken, dat het geheim der dépêches door de vrouwen dikwijls wordt geschonden. Als men een meisje van huwbaren leeftijd benoemt, weet men vooraf dat zij, ingeval van huwelijk, hare betrekking op 't bureau moet laten varen, hetwelk bij mannelijke ambtenaren het geval niet is. Daardoor heeft dan ook in sommige, aan vrouwen opgedragen betrekkingen dikwijls eene verandering van personeel plaats en ook dit is een groot bezwaar voor de dienst. Om deze redenen achtte de regerings-com- missaris eene gunstige beschikking op het adres onmogelijk. De Aartshertogin Sophia, gemalin van den Aartshertog Frederik Karei en moeder des Keizers Frans Joseph, is jl. Dingsdag morgen na een langdurige ziekte te Weeuen overleden. Uit Kopenhagen wordt van den 23 dezer geschreven: i/Te gelijkertijd dat de Vesuvius stroomen lava en vuur braakte, merkte men ook in het hooge noorden van Europa verschijnselen op, waaruit bleek dat er in den aardbol eene groote 'beweging "plaats had. Uit de berigten, die uit de kleine haven van Husavik op IJsland zijn ontvangen, blijkt, dat men den 16 April, des namiddags ten 5 ure, eene aardbeving heeft waargenomen. De eerste schokken warén zwak, doch ten half tien werden zij heviger. Den volgenden dag herhaalden zij zicli en gedurende den nacht van den 17den op den 18den voelde men ze met meerdere of mindere heftigheid. In den ochtend van laatstgenoemden dag kreeg het natuurverschijnsel een ernstig karakter. De schokken waren toen zoo hevig, dat de liuizeu in elkander stortten. Men veronderstelde, dat de Hekla vuur heeft gespuwd, maar juiste berigten waren daaromtrent nog niet ontvangen." De groote raad van het kanton Genève heeft in over weging genomen Het nemen van maatregelen tegen een ziekte in den wijnstok, die zich in 1865 voor liet eerst in Frankrijk vertoonde, voortdurend vorderingen maakte en thans de grenzen van Het kanton bedreigt. Die ziekte is van een aard dat in korten tijd de kostbare wijnbergen verwoest zijn. Ojo de wortels der plant merkt men gele strepen en vlekken op, die, door liet microscoop gezien, Mijken myriaden insecten te zijn, in de poriën van den tast opeengehoopt, soms als eijeren, soms in hunne volkomen ontwikkeling. Deze bijna onzigtbaar kleine diertjes behooren tot het geslacht der boomluizen. In hunne grootste ont wikkeling bereiken ze een lengte van 0.8 millimeter. Zij zijn ongevleugeld. Zij hechten zicli in ontelbare menigte op de wortels van den wijnstok, en zuigen daar, onder de schors, de levenssappen op, zoodat de plant moet verkwijnen en sterven. De vermenigvuldiging van liet insect is zoo snel dat het wijfje van hare in het voorjaar gelegde 30 a 40 eijeren in het najaar reeds een nakroost telt van ruim 25 milli- arden! De staatsraad van Genève verzoekt magtiging om het kwaad te keeren, door liet uitroeijen van alle wijnstokken, aan welke de ziekte zicli reeds mogt vertoonen, met of zonder geldelijke vergoeding van staatswege aan de eigenaren. Uit Japan wordt gemold, dat de brand in Jeddo 17 regeringsgebouwen, 60 tempels, 4752 woon- en pakhuizen en in liet geheel 5119 gebouwen vernield heeft, in 41 straten, waardoor 20,272 menschen van huisvesiing beroofd zijn. De schade worde op 1,513,900 dollars begroot. Er werden 8 personen gedood, 67 gewond. De nieuwe kandidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten, Ilorace Greeley, wordt door de voor standers van Grants herkiezing beschouwd als oen weinig gevaarlijke kandidaat. De iiberaal-republikeinsche partij, die hare keuze op hem liet vallen, na eene ballotage, die geenszins van eenstemmigheid getuigde, zal grootendeels slechts stemmen om oppositie te voeren, maar hare leden zullen ook geene oppositie voeren, wanneer Greely's benoe ming hierdoor zou worden bevorderd. De New-Yorker Handelszeitung laat zich op hoogst ongunstige wijze over den kandidaat uit: Wanneer men, zoo zegt het blad, de pelgrimsstaf, van Tannhauser en de lantaarn van Diogenes nam, wanneer men dan het gansche land afreisde van stad tot stad en van dorp tot dorp, om den man te vinden, die liet minst geschikt was voor het presidentschap der Vereenigde Staten men zou ongetwijfeld blijven stilstaan voor Horace Greeley en uitroepen: Heurêka! ik heb hem gevonden! Hij is eene in haar soort geniale maar door en door bespottelijke en wonderlijke verschijning, vol invallen en grillen, en met. zooveel belagchelijks over zich, dat alle polichinels van de wereld tot verzadigens toe over liem kunnen lagchen. Zijne vooroordeelen beheerschen hem en maken hem blind; hij is goedig en ligtgeloovig; ieder kan hem naar hartelust bestelen en afzetten, maar tevens is hij harstogtelijk, boosaardig en onverzoenlijk, zoodra zijne ijdellieid wordt gekwetst. Hij is eeii fixnatieke voor stander van liet beschermend stelsel, hoewel de beweging toch begon onder den leus van vrijen handelhij is een der oprigters van de repubiikeinsche partij, die hij heeft verlaten, omdat zijne eerzucht daar niet genoeg werd bevre digd, en thans treedt hij op om de partij, die hij in het leven liieip roepen, zoo mogelijk te verniettigen." Men vermoedt, dat Greeley zal afzien van de kandidatuur voor het presidentschap, omdat hij niet zeker is van den algemeenen steun der democraten. Te San Francisco laat een knaapje van 4 jaar zich zeer verdienstelijk hooren op de viool en zelfs treedt hij als orchest-directeur op. Vier stoomschepen en omstreeks 40 zeilschepen, op de walvischvangst zijnde, hebben op de kust van Labrador schipbreuk geleden. De bemanning, gemiddeld omstreeks 90 man sterk, is geheel omgekomen. Professor I'almieri, die de jongste uitbarsting van den Vesuvius van zijn op de helling van dien berg gebouwd observatorium heeft waargenomen, heeft den 9den Mei li. voor verscheidene duizenden toehoorders, die hem bij zijn binnentreden luide toejuichten, verslag van zijne waarnemingen gedaan. Een te Napels gevestigde berigtgever van de Londensche Times geeft, in een brief van den lfiden. Mei, van het door den hoogleeraar gesprokene een overzigt, waaraan het volgende ontleend is De verschrikkelijke uitbarsting van 26 April kan worden aan gemerkt als de finale ecner uitbarsting, die reeds den 1 sten Januarij 1871 is begonnen en met. tusschenpoozcn tot nu toe heeft voort geduurd. Bij hevige centrische uitbarstingen, waaronder men uit barstingen van den bovensten kegel van den Vesuvius verstaat, worden gemeenlijk groote spleten veroorzaakt, die uit even zoovele verschillende monden, waarvan de benedenste de gevaarlijkste zijn, stoffen uitbraken. Dit was bij de jongste uitbarsting het geval, want in den avond van den 26 April opende zich een mond in de Atrio del Cavallo, in de lange kloof, die aldaar vroeger is ontstaan. Het zich openen van dezen mond vormde als liet ivare een heuvel in de Atrio del Cavallo, die geleek op eene reeks van kleine bergen, en van onder deze stroomde de lava, kalm en snel, gelijk aan eene rivier van vuur, terwijl uit den voornaamste!) kegel een aanhoudende stortvloed geworpen werd van lava, asch en andere vurige projectielen, die eene hoogte bereikten van 1500 meters, terwijl de berg geweldig donderde. Velen waren op dien dag en avond de lava gaan zien en verscheidene hunner had de hoogleeraar gepoogd af te brengen van het plan 'om de Atrio del Cavallo te bezoeken. Zij. die later kwamen en tot middernacht bleven, werden het slagtoffer van hunne nieuwsgierigheid. Tusschen 2 eii 3 ure in den nacht opende de Atrio zich met een vervaarlijk geloei en uit den nieuwen mond stroomde de lava met groote onstuimigheid, gehuld in een nevel van „kokenden" smook, asch en rood-gloeijende steenen. De mensehen. die zich toen daar bevonden, werden door den gloed verschroeid en door de steenen gekwetst; sommige hunner stierven terstond, andere later. Van de overige, die zich verderop bevonden, is geen spoor gevonden; zij zijn in den vreeselijken stroom verzwolgen en begraven. Vrecselijke rampen als deze kunnen voorzien en voorkomen worden, maar eene goede dienst van gidsen is daartoe een vereischte; voorts behoort het observatorium goed iugevigt te zijn en geschikte beambten behooren te worden aangesteld, ten einde gedurende de uitbarsting op den berg te blijven en alarm te geven. In den nacht van 26 April stortte de lava in de Fosso del Vet'rana en overweldigde, langs de helling des bergs over vroegere lava beddingen stroomende, San Scbastiano, Massa di Somma en Coreola. Tusschen 1852 en nu heeft de lava de Fosso della Vetrana tot eene hoogte van 200 meters gevuld: indien hier later nog bijkomt moet het observatorium worden afgebroken, want de lava heeft het thans op eenige weinige meters na bereikt. De lava heeft hier eene breedte van een kilometer, en langs den oever van dezen stroom van vuur heeft zij kleine kraters gevormd een merk waardig en voorheen niet waargenomen verschijnsel die, even als de voornaamste krater, donderden en rook, asch en steenen uitwierpen tot eene hoogte van 70 of 80 meters. Deze waar nemingen zijn voor de wetenschap van groot nut, daar zij den gang doen kennen van de werkingen binnen in den Vesuvius. De snelheid der lava verschilt, naaf gelang harer meerdere of mindere vloeibaarheid en van den toestand des bodems, van 180 meters tot eenige weinige millimeters in de minuut. Nadat de lava opgehouden had te stroomen, bleef de Vesuvius aseh en puimsteen uitwerpen en donderen. Daarna hield het gedruisch op en verminderde de asehregen in hevigheid. Later volgden onweders, die gemeenlijk gevaarlijk zijn, daar zij vergezeld gaan van stort regens, die, de aseh en de puimsteen welke den berg bedekken naar beneden voerende, de landerijen, die door de lava gespaard zijn, volkomen vernielen. Onder de landbouwers in den omtrek van den Vesuvius is de meenir.g algemeen, dat de asch als mest weldadig is voor den grond, maar dat zij schadelijk is en onvruchtbaar maakt, indien zij met water in aanraking komt. De schoone streek nabij den Vesuvius, die aan de jongste uitbarsting is blootgesteld geweest, is tbans een tooueel van vuile verlatenheid. De oogst van dit jaar is geheel vernield en omtrent dien van het volgende jaar bestaat geen grond tot hopen. Tijdens de uitbarsting liep in de stad het schrikwekkende gerucht, dat zich boven den krater van den Vesuvius eene zuil van elec- triciteit had opgestapeld en dat een geweldige aardschok Napels op zijne grondvesten zou doen dreunen. Dit gerucht was over dreven, maar de electrische stvoomen, die zich in den berg gevormd luidden, «aren zeer sterk. Niet alle uitbarstingen gaan van deze verschijnselen vergezeld. Bij deze laatsten merkte de hcogleeraar vele bliksemstralen op, die door de groote zuil van rook en asch, welke zich boven den krater verhief, llikkerdeu. Het gedruisch, waarvan die bliksem vergezeld ging, verschilde naar gelang van zijnen duur; wanneer hij kort duurde dan was het geluid vol en om zoo te zeggen rond; duurde hij langer, dan was he{ geluid droog en snerpend, gelijk liet scheuren van papier. De'lava is thans vast, maar rookt nog; hetgeen niet te verwonderen is, indien men bedenkt, dat de lava van 1858 nog op verscheidene plaatsen rookt. Deze rookwolkjes worden fumaroli genoemd en komen voort uit gaten in de harde bovenlaag der lava. Professor Palmieri eindigde met een ieder, in de eerste plaats de overheden, voor de hem betoonde deelneming en belangstelling dank te zeggen. Koning Victor EmmanueL heeft hem tot ridder grootkruis der Orde van Mauritius en Lazarus benoemd. (H C.) Van 22 tot 29 Mei 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENJan, zoon van Jacob Bakker en Hilgen Kooi. Cornélia, dochter vau Arie Eelman en Cornelisje Bruin. Arie, zoon van Gerard Alderlieste en Maamke Bakker. OVERLEDEN.- Marretje Sluisman, 28 jaren, huisvrouw van Cornelis Lagerveld. Frouwtje, 17 jaren, dochter van wijlen Jacob Keijzer en Antje Dekker. Dieuwertje, IS jaren, dochter van Jacob Boon en Aaltje Ivoudenburg. V IJ F U> E KL L A S S E. negende lijst: No. 13620, 16209 eu 17440 ieder f 1000, No. 4'343, 7347, 14958 en 19299 ieder 400; No. 303, 1306, 9451, 9695 en 15262 ieder 200; No. 3921, 7609, 8783, 9124, 11605 en 16145 ieder 100. tiende lijst: No. 491, 2437 en 11890 ieder 1000; No. 1292, 2722, 6963, 9834, 15604 en 16893 ieder ƒ400; No. 7399, 13880, 16569 en 18769 ieder ƒ200; No. 3292, 14225 en 16021 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. N.Waterw.II. J. Zwart. Batavia. Gebr. v.d.Beek. H.v.d.Woude. Batavia. Henriëtte. J.R.Brouwer. Padang. Wijk aan Zee. A.deLooper. Batavia viaNewc. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. Splendide. A. B. Olivier. Hoogl.8cv.Herw. Calcutta. Tyburnia. J. Stephens. Duink.&Goedk. Samarang. Sindbad. J. Kooy. Passaroeaug. AnnaLucretia. A.G.llijnsaarJt.Hoogl&vHerw.Banjoewangi Raphaël. G. Molenaar. ZurAlühlen&Co. Cnraeito. Gaïilei. B.S. v.d.Meij.lioogl.&v.Herw. Batavia. "/.Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. 9 Mei. 14 28 39 29 Mei. 29 29 30 30 30 Schip. Armenian. Chelonc. Samuel. Selistria. Raisbeck. Gezagvoerder. T. Jones. II. Ilanscn. J. Parker. J. Anderson. J. Barnard. Robert Stride. W. Booth. Norval. Biddick. W. A. Saxby. T. Liddie. lierkomst. Galatz. Drammen. Newcastle. ii Seaham. ii Sunderland. Lading. Cargadoor. Graan. Iioogl.&v.Herw. Hout. Steenk. Order. ii Zui'Miihlen&Co. de Vries Co. Duink.&Goedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigt'mg en Kracht. Barometer mm. Stand. Afw. Thermometer O. Stand. Afw. zw. zwtz. zwtz. 2k. 1.4„ 0.6„ 764.68,f 3.92 763.22J 2.44 7 63.27 2.49 17.4 12.6 15.0 f 2.0 - 0.8 - 0.4 Vochtigh. procent. Toestand van dc zee. 0.80 Slëchtw. 0.90 Vlak. 0.84 ii Weersgesteldheid: 29 Mei 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 30 Mei S u. üigtbeueveld,vochtig,goedweer. 30 Mei 12 u. Ligtbew., helder, mooi. PER TELEGRAAF. Paarden f a Ossen - a Stieren - 80 al60 18 Gelde-Koeijen -140 a20ü Kalf-Kocijen -190 a250 Vaarzen -100 al50 Hokkelinzen - a 13 Nuoht.Kalveren - 8 a 16 VetteRammen - a 300 Schapen - 15 a 38 2000 Lammeren f 10 a 22 1 a 12 7 Bokk. en Geiten - 6 Magere Varkens- 12 a 20 150 Biggen - 6 a Eenden c. a 6 Kippen - 60 a Boter per kop - 90 a Kaas per K.G. - a Kip-Eijeren per 100 -280 a Eend-Eijeren -325 a KiïJST V43 JSEïSEViEBï, geadresseerd aan onhelieiidcii, verzonden door het Post- Kantoor alhier, van 16 tot 30 April 1873. Ruimgaardt, Bomy. Musengi, mej. C. M. Hendriks, H. van Heezik, J. Mulder, J. B. Martens, 11. Hijdemans, allen te Amster dam; Kramer, te Haarlem;!!. Dros.teHalftveg; Verkerk en Kuilenburg, te MeehelenP. Boogaart, Noorddijk; M. K. de Haan, te't Zandt. Van het Hulpkantoor Anna Paulowna-Polder: A. Dol, te Petten. Van het Hulpkantoor Wielingen: T. Koster, te Amsterdam. De Directeur van het Postkantoor te Ilelder HEBWlilJEE.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3