A P VJE R T E N TI E N. AANBESTEDING Amerika. Beweging-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Inclië, dato 15 April 1872. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand, Gem. Anna Paulowna. 278ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Amerika hebben van hunne regering dépêches ontvangen, «lke het gewigtigste nieuws bevatten voor de christelijke kerk, sedert Marco Paolo's eerste brieven uit Azië ont vangen werden. Een decreet van den Keizer van Japan, jn de maand April van dit jaar genomen, heeft alle in Japan bestaande wetten tegen de Christenen, welke sedert ^er dan drie eeuwen golden, ingetrokken. Het besluit, hetwelk namens den jeugdigen Keizer werd publiek gemaakt, was door de bevolking met gepasten eerbied ontvangen. j)e Buddhistische priesters deden echter, geheel handelende in den geest van godsdienstige onverdraagzaamheid welke hunne secte kenmerkt, eene poging om tegenstand te bieden zij trachten den Keizer tot eene intrekking van het besluit te dwingen. Een zeker getal geestelijken drong daartoe tot binnen het paleis door, met den toeleg om het hoofd der regering en zijne raadslieden vrees aan te jagen en hen aldus tot de door hen gewensclite intrekking over te halen. Doch de militaire wacht verzette zich moedig tegen de indringers, welke door het zwaard der wet werden getroffen. Deze gebeurtenis gaf aanleiding tot het in berigten uit ïokohama vermeld gerucht, dat er een aanslag op het leven van den Keizer gepleegd zou zijn. Met alle gestrengheid der wet zijn degenen gestraft, welke de eerste voorteekenen van de vrijheid van geweten wilden versmoren." Dezer dagen kwam te New-York de brik Abbie Clifford van Pernambuco aan onder commando van mevrouw Clifford, de vrouw van den gezagvoerder, daar deze door de gele koorts ziek lag en de stuurlieden en verscheidene matroozen op reis aan dezelfde ziekte waren overleden. Een groot aantal bazen te New-York hebben toegegeven aan het verlangen van de associatie der werklieden om het aantal werkuren op 8 uren per dag vast te stellen. Moord te Heemstede. ffij geven, zegt de KI. Crt., eenige bijzonderheden over de feiten, welke aanleiding hebben gegeven tot de strafzaak, thans voor het Prov. geregtshof in Noordholland aanhangig. Het om- itandig verhaal van het gebeurde resulteert uit de overeenstemmende kkentenis van de eerste en tweede beschuldigde, de weduwe Kees va Antonie Geeven. Yróuw Kees schijnt met haren echtgenoot een niet zeer gelukkig leven geleid te hebben. Ofschoon op zijn gedrag niets te zeggen en hij een goed werkman was (de eerste getuige, zijn baas, verklaarde, dat hij hem altijd „braaf" gediend had), zoo schijnt tel toch dat hij van een stugge en harde inborst was. Yoor de kosten der huishouding gaf hij naar het schijnt zelden het hoog noodige en eischte dat zijne vrouw als bleekersmeid dat zelve zou verdienen. Dit had zij dan ook vroeger gedaan, maar was daar later ter wille van hare gezondheid op verlangen van den doctor meê opgehouden. De 19jarige zoon van haar buurman, A. Geeven, betoonde zich zeer vriendelijk voor haar en kwam haar her haaldelijk met zijn verdiend loon te hulp. Daardoor ontstond langzamerhand een meer intieme verhouding, waaruit sinds onge iler Junij des vorigen jaars het leven van overspel ontstond, dit zij met Geeven leidde; zij wist den minnaar er toe te brengen bij haar als kostganger te komen inwonen; deze kreeg daardoor ongenoegen met zijne ouders en hoewel Kees zich niet opponeerde en nimmer met Geeven twist heeft gehad, ofschoon hij waarschijnlijk alles wist, ontstond langzamerhand eenige ver koeling tusschen hen, tengevolge de behandeling die Kees zijne vrouw deed ondergaan en waarover Geeven hem nu en dan onder hield. In Dec. van het vorige jaar, toen de 1ste besch. steeds harder door liaren man werd behandeld (volgens haar beweren) kwam bij haar en den minnaar de wenseh op, dat Kees van de aarde zou verdwijnen. Zij ontkent daarbij aan doodslag gedacht te hebben, doch wat hiervan zij, Dingsdag morgen 5 Dec., toen Kees reeds naar zijn werk was gegaan, kwam de derde besch. Pieter van Tongeren in zijne woning om Geeven af te halen, ten einde turf met hem rond te venten. Vrouw Kees, geheel vervuld van de slechte bejegening van de zijde van haren echtgenoot, schijnt daarvan aan van Tongeren mededeeling gedaan te hebben, tn daarop zou deze, verontwaardigd, gezegd hebben: ,jt is toch S. D. d. een aap van een mof; den kogel verdiende hij; 't is toch ongelukkig om in zoon leven te zitten, ik zou hem hardstikke dood hun en schieten." Zijn eenigst bezwaar was geen geweer te hebben. Geeven deinsde voor een moord terug, maar van Tongeren zou gezegd hebben: dat hij er evenmin bezwaar in zou zien om Kees M te schieten als een kraai op het land, en even gerust alsof ij' een borrel dronk of een kommetje koffij. Het geweer van Geeven werd daarop door hem en van Tongeren hij Geeven's zwager, van der Wouden, in de Haarlemmermeer gehaald; men maakte de afspraak als Kees, thuis gekomen, voor het raam zittende zijn middagmaal zou gebruiken, van Tongeren het schot van buiten af zou lossen; dat de vrouw daartoe liet bik van het raam zou openlateu en dat Geeven, om alle ver denking af te weren, in het vertrek zou blijven. Om verdenking ie voorkomen werd het geweer uit elkander genomen en in een ®k gestopt, daartoe door vrouw Kees medegegeven. Vau Tongeren laadde het, en deed er niet een gewonen kogel op, maar een puntig stuk ijzer, vervaardigd uit een ijzeren doorslag, dien hij 'n een chiffonnière met ander gereedschap vond. Gedurende deze 'oorbereidende werkzaamheden hield de vrouw de wacht, opdat noch du kinderen noch haar man hen zouden kunnen verrassen. Het guladen geweer werd in de schuur verborgen. Tegen 5 uur kwam du man thuis; de lamp was reeds aangestoken en als naar gewoonte zette hij zich met den rug naar het raam gekeerd, aan het tafeltje om zijn eenvoudig maal, een pot aardappelen, tc gebruiken. Volgens afspraak kwam van Tongeren nog even aan de deur hooren of kees er was. De vrouw, begrijpende dat het oogenblik gekomen *us, ontvlood de woning, naar haar zeggen om van Tongeren a™og terug te houden. Te vergeefs, terwijl Kees bedaard zat te "en en Geeven bij den haard de kinderen van St. Nicolaas ver luide, valt het moorddadige schot, dat Kees in den rug raakte en ijzeren projectiel door het hart joeg; het kwam de linkerborst U't, verbrijzelde liet paneel van een kastje en smoorde in een daarin opgevouwen liggende Zondagsjas. Hij viel dadelijk zielloos 'oorover. Op hetzelfde oogenblik trad zijne vrouw een naburigen *mkel binnen om er een boodschap te verrigten; Geeven vlugtte, den brand der gordijnen gebluscht te hebben, onmiddelijk met au kinderen bij de buren. Toen de justitie een paar uur later aanwezig was en Geeven or Hen burgemeester in de woning van Kees bij liet lijk werd jjuroepen, heeft liij alles bekendook de vrouw is toen tot geheele utentenis gekomen. Van Tongeren ontkent alles zooals bereids gemeld is. Het geweer, waarmede de wandaad was bedreven. Weri later door den veldwachter in een sloot gevonden. Als stukken van overtuiging waren ter teregtzitting o. a. voor handen de met bloed doorweekte kleederen van den verslagene het ijzeren projectiel (p. in. 6 duim lang, met een scherpe punt); eenige glassplinters; het kastje waarvan liet zijpaneel doorboord; de gordijnen, waarvan een gedeelte verbrand, benevens in een stopllescli met liquor het hart van den vermoorde, door den kogel doorboord. Een eigenaardig licht wordt door het volgende feit, door den burgemeester van Heemstede, mr. C. van Lennep, medegedeeld, op het karakter van van Tongeren geworpen. Bij de laatste mobilisatie was hij, als milicien ingedeeld bij de kavallerie, naar Haarlem geweest om zijn sabel tc laten scherpen. Terugkomende heeft hij toen op den openbaren weg, om te beproeven of de sabel scherp genoeg was, moedwillig en baldadig een hond den kop afgehouwen Prins Alexander der Nederlanden, kapt. P. van der Velden Erdbrink, Prinses Amelia, kapt. J. E. Koopman, van Speijk, kapt. J. M. I. Brutel de la Bivière en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. P. J. Stokhuyzen, wachtschepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Samarang. Djambi, kapt. C. J. Dammev tijdelijk gest. ter W.kust van Sumatra. Guragao, kapt.-luit. H. P. Klerk, is gereed voor de terugreis naar Nederland. Vice-Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van Trojen, ligt te Onrust; belangrijke averij aan schroefas, bronzen muts gebroken, lek langs de askoker. Marnix, kapt.-luit. W. Enslie, ondergaat te Onrust eenige voorzieningen. Coehoorn, luit. 1ste kl. N. MacLeod, ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. Aart van Nes, luit. 1ste kl. G. C. C. Thierens, gest. in de wateren van Celebes. den Briel, luit. 1ste kl. jhr. C. C. van der Wijck, gest. in de wateren van Biouw en Linga. Maas en Waal, luit. 1ste kl. J. Spanjaard, gest. ter W.kust van Sumatra. Ardjoeno, kapt.-luit. M. O. de Kanter, beschikbaar voor de dienst te Soerabaija. Cycloop, kapt.- luit. C. A. W. Halverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. 1ste kl. P. J. Eosenwald, ligt te Soerabaija om nieuwe ketels in te nemen en de noodige voorzieningen te ondergaan. Borneo, luit. 1ste kl. K. O. van der Veen, gest. in de Moluksche wateren. Banka, luit. 1ste kl. J. D. J. van der Hegge Spies, gest. in de wateren van Eiouw en Linga. Timor, luit. 1ste kl. G. W. C. Voorduin, wordt verwacht te Soerabaija, om eenige voorzieningen te ondergaan. Suriname, luit. 1ste kl. W. J. S. de Kanter, gest. ter Z. en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. 1ste kl. A. J. baron van Geen, gest. in de W.-afd. van Borneo. Onrust, luit. 1ste kl. A. G. M. van Emde, gest. ter Z. en O.-afd. van Borneo. Admiraal van Kinsbergen, luit. 2de kl. J. P. J. Lucardie, tijd. komm., ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen en neemt een nieuwen stoomketel in. Stavoren, luit. 1ste kl. H. J. van Broekhuyzen, ligt op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Soerabaija, luit. 1ste kl. jhr. P. E. de Stuers, op reis in het station der Z. en O. afd. van Borneo. Bali, luit. 1ste kl. W. J. Adams, gest. in de wateren van Menado. Van 24 tot 31 Mei 1872. ONDEETKOUWD: J. P. F. Wendt, zeeman, weduwnaar van D. Daalder en J. E. van Emmerick, weduwe van P. van Stuiven- berg. C. Kerkhof, zeilenmaker en A. Waterman. J. Kooijman, werkman, wonende thans alhier, onlangs te Anna Paulowna en E. Hagenaar, wonende te Anna Paulowna. E. J. Janssen, koksmaat bij de Marine en N. Vlasblom. C. Pieterse, schoenmaker, wonende te Vlissingen, verblijf houdende alhier en C. Boon. GEHUWD: L. van Oeffel en A. Platvoet. D. Horsman en E. Bijl. BEVALLENJ. G. Brachthuizer, geb. Freers, (D.). M. Boon, geb. Vroom, (D.). L. Graait', geb. Bos, (Z). K. Drijver, geb. Duinker, (D.). G. D. Borst, geb. Bakker, (Z.). C. Dekker, geb. Ligtkart, (D.). A. Meijers, geb. Gooien, (Z.). T. Koens, geb. Pie- ters, (D.). A. Spruit, geb. Krijnen, (D.). W. C. Govers, geb. Poppe, (Z.). E. Meeues, geb. Sarfatij, (Z.). N. Paul, geb. Diepe- ring, (Z.). A. Krijnen, geb. Dekker, (Z.). A. A. Bas, geb. Eöver, (Z.). VEELEDENA. Kramer, geb. Herfst, 36 jaren. D. Gomes, geb. Weel, 24 jaren. K. Dijker, 22 jaren. T. van der Paauw, geb. Modderman, 65 jaren. T. de Jong, 7 maanden. J. Kramer, 4 maanden. M. Quast, 9 jaren. H. van Engelen, 3 maanden. J. van Dam, 21 jaren. Levenloos aangegeven 1. Van 16 tot 31 Mei 1872. ONDEltTBOUWD: Geene. GEHUWD: L. D. Kunst en A. W. van der Graaff. J. van Baaren en M. Muller. F. Braaf en H. M. Meijer. BEVALLEN: A. Smit, geb. Kooij, (Z.). E. Volmer, geb. Koolhuis, (Z.). B. Coruelissen, geb. Meijer, (Z.). J. Vader, geb. Zeeuw, (Z). M. Eezel, geb. Plaatsman, T. Viuk, geb. Boermau, (Z.). M. Bastiaan, geb. Platvoet, (Z.). G. J. Volder, geb. Aalbers, (D.). M. Wallin, geb. Snooij, (Z.). L. Keppel, geb. van Eijswijk, (D.). OVERLEDEN: P. Neefjes, 9 weken Zijnde het eenigste sterfgeval gedurende de geheele maand Mei, op eene bevolking van ruim 2300 zielen. VIJFJDE KLA.SSE. elfde lijst: No. 10047 100,000; No. 4211 en 16088 ieder 1000; No. 5240, 7258, 8969, 10031, 10148, 11106 en 16217 ieder 400, No. 1127/3043, 13887, 13974 en 19357 ieder ƒ200; No. 123, 1764, 2463, 3334, 3386, 7052, 7682, 8108, 8490, 11221, 12687, 14254, 14681, 14963, 15581, 16518 en 19305 ieder 100. twaalfde lijst: No. 9547 1500; No. 4517, 7087, 8697, 10276, 13820, 18812 en 19283 ieder 1000; No. 3879, 4904, 7182, 10389 en 17783 ieder ƒ400; No. 161, 12896 en 15349 ieder ƒ200; No. 2361, 5686, 5938, 7191, 8117, 8769, 8854, 11583, 12654, 13693, 13895, 15104, 15962, 17757 en 18869 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Wiudrigting en Kracht. zwtz. 5.6k. nnw. 6 nw. 5 Barometer Stand. 760.17 762.07 763.71 Afw. - 0.63 f 1.25 f 2.89 Thermometer C. Stand. I Afw. •2P"S <13 O C3 O P- Toestand van de zee. 16.2 12.5 12.9 t 0.8 t i.i f 2.8 0.80 0.71 0.70 Sleehtw. wein golv Weersgesteldheid: 31 Mei 12 u. Ligtbew., beneveld, mooiweer. 1 Junij 8 u. Helder, ligtbew., goedweer. 1 Junij 12 u. Helder, ligtbew., mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 29 April. Prins Hendrik. J. Hendriks. Bat. via Suez. 9 Mei. N.Waterw.II. J. Zwart. Batavia. 14 1 Junij. Gebr. v.d.Beek. H.v.d.Woude. Batavia. 28 Henriëtte. J.B.Brouwer. Padang. 30 Wijk aan Zee. A.deLooper. Batavia viaNewc. 30 i, Mr.J.v.Lennep. E.BodSprenkel. Batavia. 31 31 Mei. Sirius. J. J. Hansen. Gibraltar. Passagiers per Prins Hendrik: de heer A. J. Dumont, luit. ter zee; mevr. Sanders, geb. de Groot; de bh. J. Salomonson; J. C. Iinmiuk; L. Haremaker, luit. ter zee 2de kl.; E. G. Gori Landré; C. J. van Stockum, off. van gez. bij de marine; M. C. Buijze, idem; H. J. Nieuwkerk, idem; J. van Buuren; L. Franken; B. v. d. Benden; A. M. S. Hogerwaardluit.-kolonel Ubbens, echt genoot en 3 kinderen; W. Lammerink; mevr. W. M. C. Bondix; de hh. M. Meijer; Timmerman; Thijssen en echtgenoot; J. W.H. Smissaert, echtgenoot, 2 kinderen en bediende; W. A. van Cha- rante; mevr. Smits; de hh. Smits; J. W. Woudriaan; T. E. Luijtjes; Nolle; mevr. de Jong vau der Chijs; de hh. J. van Sprangh; T. M. Moermans; Dormaar; L. Sieberg, 1ste luit., detach.-komm.H. W. Walther, luit. ter zee; J. Habbema, 2de luit., medegel. detach.E. Kempe, luit. ter zee 2de kl.P. Ie Comte, idem; T. H. v. Bijgersma; A. L. BinkhorstII. Krijgsman; J. H. Bekker; A. Muller; 6 onderofficieren en 56 militairen der marine; 6 onderofficieren en 119 koloniale militairen. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 31 Mei. Flevo. J.C.Strootman. Hoogl.&v.Herw. Banjoewangi Aangevoerd 262 stapels Kaas, wegende 56119 kilogram. Prijzen: Kleine f 33,25. i, Commissie f 31,60. Middelbare f 32, Laagste prijs f 17, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer 420 hectoliters, waarvan 160 hectol. Gerst en 180 hectol. Haver. Chev. Gerst is verkocht tot f 7,75, Haver 45 kilo f 3,40, 50 kilo f 3,70. 8 Paardenbov.'tjaar f 70al50 Veulens - a 6 Koeijen - 205a226 26 Nuchtere dito - 8a 19 128 Schapen - 16a 39 413 Lammeren - 13a 19 182 Magere dito 16a 25 4a 8 6a 8 75a 95 12 Bokken en Geiten - 9 Kleine dito c Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. c 75a 85 I Vijf-en-Twintigj ar ige Echtvereeniging I yXN o DIRK KRUK CATHARINA MARIA ROODT. L Helder, 3 Junij 1872. Uit naam. hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. vr*\ rsrr\ r~~vr\ Ondertrouwd JOHAN DIEDERICH THIE en MARIA BERNARDINA DERCKSEN. Amsterdam, 30 Mei 1872. Algemeene kennisgeving. RECEPTIE: 2 Junij, Amsterdam. u 9 Helder, Langestraat. Aan een kwijnende ziekte overleed heden, in den jeugdigen ouderdom van 21 jaren en 6 maanden, onze veelgeliefde Dochter JETJE, diep betreurd door ons, door hare Zuster en door hem met wien zij eerlang in den echt zou verbonden zijn. Helder, 30 Mei 1872. Gr. VAN DAM. M. VAN DAM—MANHEIM. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Openb. 14 13. Heden overleed, na een voorbeeldig en geduldig lijden van 4 weken, in den ouderdom van 24 jaren en 5 maanden, onze zeer beminde Zoon en Broeder GERRIT WILLEM BAKKER. Zacht en kalm ontsliep hij in den Heer, voor wien hij van zijne kindsheid af geleefd had en alzoo is zijn afsterven, hoewel voor ons een groot verlies, voor hem gewin en wenschen wij in Gods wil te berusten. Nieuwediep, 31 Mei 1872. D. K. BAKKER. A. BAKKER, geb. Fdkkink, en Broeders en Zusters. Strekkende tot algemeene kennisgeving zoowel buiten als binnen de plaats. Na een smartelijk lijden overleed heden in zijnen Heer en Heiland, onze hooggeachte Vriend G. W. BAKKER, Vice-President der Chr. Jongelings- Vereeniging (afd. N. J. V alhier. Onze Vereeniging verliest in hem een zijner ijverigste Bestuurders en een trouw Vriend, waarom dan ook zijne gedachtenis bij ons in zegening zal blijven. Namens de Chr. Jongel. Vereeniging voorn., 31 Mei 1872. W. JONKER Jr., Pres. In het Locaal voor EVANGELISATIE alhier zal op Zondag den 2 Junij, op de gewone uren, D. V., als spreker optreden de Wel-Eerw. Heer J. E. GROENEVELDT, van Amsterdam. Het Bestuuk. van de LEVERANTIE en het TRANSPORT van 250 stère ONDERHOUDSGRIND, voor den Grindweg in het Waterschap EIJERLAND, op Woensdag 5 Junij eerstkomende, des namiddags te vijf ure, ten huize van J. BUIS, te de Cocksdorp. Het bestek ligt ter lezing bij den Opzigter van het ^Vaterschap Eijerland te. de Cocksdorp, bij wien inmiddels nadere inlichtingen zijn te bekomen. ZEGT HET VOORT.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3