tijd geene nadere mededeeling te wachten had," aangezien het congres te Washington den 3den Junij uiteengaat. De regering beloofde geene nadere verbindtenissen aan te gaan zonder eerst vooraf het Parlement te hebben geraadpleegd. In Amerika doet men het intusschen voorkomen alsof daar reikhalzend wordt uitgezien naar Engelands antwoord de dagbladen houden het er voor, dat de regering te Washington geene nadere concessie hoegenaamd zal doen en dat men het dan voorloopig ook wel niet eens zal wordendaarentegen zou de eindelijke oplossing toch vroeger of later volgen, want er bestaat geen ernstige verdeeld heid tusschen de beide natiën. Een telegram uit Washington van gisteren luidt: Men verzekert, dat de Amerikaansche regering heeft aangeboden om eene nieuwe Engelsch-Amerikaansche commissie bijeen te roepen in den volgenden winter, ten einde een nieuw tractaat vast te stellen betreffende de kwestie der indirecte schade. Dit aanbod zou moeten beschouwd worden als eene intrekking van den eisch, omtrent de indirecte schade voor de vierschaar te Genève gedaan. Zr. Ms. instructie-vaartuig Urania, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee W. Binkes, aan boord waarvan zich bevinden de adelborsten van het oudste studiejaar, is gisteren van hier vertrokken tot het doen van den jaarlijkschen oefeningstogt in de Zuiderzee. Naar wij vernemen, wordt de heer J. H. Huibers, stations-chef alhier, in die betrekking verplaatst naar Amster dam en vervangen door den heer van Renesse, chef aan het station te Alkmaar. Gisteren avond had in Tivoli de tweede algemeene vergadering plaats van Helder's comité Roode Kruis. Nadat de voorzitter met een kort woord de vergadering geopend en de aanwezigen welkom geheeten had, werd de secretaris uitgenoodigd verslag uit te brengen van 'tgeen gedurende dit jaar door ons comité werd verrigt. Naar aanleiding van het medegedeelde omtrent de op leiding van ziekenverplegers en verpleegsters werd door het bestuur van 't comité den wensch uitgesproken, dat hiermede mogt worden voortgegaan en meende men, dat deze werkzaamheid van 't comité in vredestijd goede vruchten zouden opleveren, ook voor de plaats onzer inwoning. Tevens werd aan de vergadering mededeeling gedaan van 'tgeen in de algemeene vergadering der Nederlandsche comité's, die den 14 December van 't vorige jaar in den Haag plaats had, werd verrigt. Bij deze gelegenheid werd opmerkzaam gemaakt hoe eene beslissing van 't hoofd comité door vele nieuwsbladen verkeerd was opgevat, t. w. hetgeen de comité's zouden mogen doen om hulp te ver kenen in de plaats waar ze gevestigd zijn. De eenige vraag is hier, dat die hulp in eenig verband moet staan met het hoofddoel der vereeniging. Voor 't overige zijn de comité's volkomen vrij en kunnen dus bij epidemiën, enz. ten nutte der inwoners werkzaam zijn. Die een juist begrip hebben van de werkzaamheden van 't Roode Kruis zullen niet meenen, dat die instelling nu al weêr 't zijne gedaan heeft, om nu wel weer een poosje rust te nemen; integendeel, ze zullen de overtuiging heb ben, dat de jaarlijks gecontribueerde gelden eene nutte uitgave- is en dien gaarne blijven schenken tot instandhou ding van Helder's comité. Men verzekert, dat de dief van den vermisten aan- geteekenden brief, ruim 20,000 bevattende, reeds naar Engeland is overgestoken. Het is zekere D., conducteur van van Gend Loos. Volgens de laatste berigten verkeerde de minister Thorbecke in zeer zorgwekkenden toestand. Den 30 Mei jl. zeide de minister van Financiën in de Tweede Kamer, dat de Amsterdamsche Kanaalmaat schappij slechts tot het einde van de maand, dus nog één dag, met hare betaalmiddelen kon toekomen. Na de aan neming van het wetsontwerp om haar op nieuw met een voorschot te helpen, zou men dus verwacht hebben, dat de Eerste Kamer nu spoedig zou worden opgeroepen om het te behandelen. Maar de oproeping geschiedt eerst tegen den 7 dezer, zoodat men nog acht volle dagen verloren heeft laten gaan. De Maatschappij blijft daardoor nu gedu rende een veertien dagen met een ledige kas zitten. (D.) Men verneemt dat het 3de reg. huzaren, te Haarlem in garnizoen, met 1 Oct. naar de residentie zal verplaatst worden. Het volgende is ontleend aan het officiële berigt van den vice-president der algemeene synodale commissie van de Hervormde kerk, ds. H. Steenberg, in de Kerkelijke Courant „Aan de synode was aangeraden, om in de berijming en zangwijzen der psalmen verbetering aan te brengen. Meermalen en teregt waren er klagten opgegaan over vele psalmwijzen, die niet gezongen konden worden en dus het stichtelijk gebruik van vele allervoortreffelijkste liederen in den weg stonden. En niet van heden of gisteren waren die klagten, want reeds de mannen aan wie onze kerk haar evangelisch gezangboek te danken heeft, spraken in éénen geest een ongunstig 'oordeel uit over menige psalmwijze, en werden hierin gesteund door be voegde toonkunstenaars. "Wat de berijming aangaat kan ieder, die het psalmboek in handen neemt, zich overtuigen, dat de evangelische Christenheid van onzen tijd menigen psalm slechts met zeer groote verandering in den tekst tot hare stichting gebruiken kan, terwijl menig zang vers geheel onbruikbaar is. Bij hare liefde voor het psalmboek en den wensch om dit zoodanig te verbeteren, dat het weder als van ouds een krachtig middel tot ver heffing van godsdienstig leven wezen moge, ontveinsde de synode zich evenwel de vele bezwaren niet, welke tegen zulk eene revisie van berijming en melodie opkomen. Daarom nam zij nog geen definitief besluit en wilde zij, na mededeeling van de bij haar bestaande bedenkingen, liet oordeel der synodale commissie vernemen. Deze heeft zich omtrent een en ander hiertoe betrekkelijk door desbe voegden, zoowel toonkunstenaars als dichters, van erkende talenten, laten voorlichten, met dien uitslag, dat zij er toe gekomen is, om aan de synode dezes jaars het plan eener revisie over het algemeen aan te bevelen. In een zeer belangrijk rapport, namens de commissie ad hoe, bestaande uit de hoogleeraren Hofstede, de Groot en Moll en de pred. Bennink Janssonius, ten Kate en Francken, ingeleverd, wordt de noodzakelijkheid eener degelijke revisie helder aangewezen. De synode zal nu te beslissen hebben." Zestal te Enkhuizen: A. G. Boon, te den Ham; Ph. J. Hoedemaker, te Veenendaal; A. J. Kau, te Heeijansdam; J. Noordink, te Oldebroek; A. A. A. Holhuizen, te Vollen hoven en A. Wartena, te Doesburg. Dezer dagen is te Zijpe overleden de heer J. Schrieken, wethouder dier gemeente en dijkgraaf van den Zijpe- en Hazepolder. De kerkeraad en de consulent der Herv. gemeente te Broek op Langendijk hebben zich tot de Synode gewend, met verzoek, dat de uitspraak van het provinciaal kerkbe stuur, waarbij de eerste voor ééne maand, de laatste voor 3 jaren in hunne betrekkingen geschorst zijn, vernietigd moge worden. De heer J. A. Vuisting, genees- en verloskundige te Rijpwetering, heeft bij de thans hier te lande algemeen heerschende epizoötie van tongblaar onder het rundvee, in een ingezonden stuk in de Tijd herinnerd aan een door hem vóór eenige jaren, toen die ziekte mede heerschte, aanbevolen middel, dat haar verkort en het klaauwzeer voorkomt. 't Is de chloorzure kali (chloras kalicus); 30 grammen van dit geneesmiddel, in een flesch water, worden bij het ontstaan der ziekte tweemaal, en bij hoogen graad der ziekte driemaal daags het rund ingegeven. De chloor zure kali lost zich gemakkelijk op in een weinig kokend water. De drank moet echter koud worden toegediend. De lastige en pijnlijke zwerende spenen worden spoedig genezen met een mengsel van één deel loodazijn en drie deelen glycerine. Te Huizen had jl. Zaturdag een treurig ongeval plaats. Eenige kinderen speelden in de nabijheid van een kar, met zout geladen, en hielden daarmee, niettegenstaande zij gewaarschuwd werden, niet op, terwijl de kar gelost werd. Plotseling, terwijl zij aan de kar hingen, sloeg deze achterover, met het droevig gevolg, dat van een meisje van elf jaar het hoofd verpletterd werd. De heer mr. G. Visser van Hazerswoude, de gróótste grondbezitter in Noordholland, is dezer dagen op zijn buitenverblijf onder Heemstede overleden. Jl. Zondag avond ten 9 ure had op de Maas, nabij het Bolwerk te Rotterdam, een droevig voorval plaats. Een roeibootje, waarin twee löjarige jongens en een 40jarige heer, kantelde om, waardoor alle drie te water gingen. Slechts de twee jongens zijn door de mannen van de stoom boot-sleepdienst no. 5 gered, terwijl de oude heer is verdronken. Een landbouwer té Geertruidenberg heeft dezer dagen op één dag ruim 300 muizen gevangen, van een stuk land, dat nog geen bunder groot is. Te Schulder heeft dezer dagen een treurig ongeval plaats gehad. Een jong mensch vond onder weg een prachtig schoothondje, dat, naar hij meende, aan een zijner huurlieden toebehoorde. Bij het naar huis brengen van dit hondje werd hij door het diertje gebeten en weldra ontwaarde men, dat het diertje aan hondsdolheid leed. De jongeling ondervond na eenige dagen in zijn eigen persoon de schrikkelijke gevolgen er van. Hij werd door vlagen van razernij aangetast, aan welke hij op het einde der vorige week overleden is. Wat het hondje betreft, zoo is, bij schouwing door een veearts, gebleken, dat de maag van het diertje niets dan kiezelsteentjes en stukjes hout bevatte, een gewoon teeken bij hondsdolheid. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben eene missive van den minister van Binnenl. Zaken ontvangen met bijgevoegd afschrift van den bekenden brief aan den burgemeester van 's Heerenberg. Gedep. Staten hebben overwogendat het in laatstgenoemd schrijven uitgedrukt gevoelen slechts de subjectieve meening des ministers is, dat er wél gelegenheid geweest is om het besluit van Gedep. Staten te kunnen vernietigendat dit besluit thans, ook na 's ministers schrijven, zijn volkomen kracht heeft behouden, en dat het schrijven, zoowel voor den burge meester van 's Heerenberg als voor Gedep. Staten van Gelderland zonder eenige wettige beteekenis was. - Door de vereeniging van officieren der schutterij in Nederland zal dit jaar de derde algemeene vergadering gehouden worden, sedert hare oprigting, en wel te Arnhem, op den 21 en 22 dezer, bij welke gelegenheid een schiet wedstrijd met Snider- en achterlaadgeweren en met pistool zal plaats vinden. Op het nationaal zendingsfeest te Wolfhezen, op Woendag 3 Julij e. k., zullen de volgende sprekers optreden, met de achter hunne namen gestelde onderwerpen: Prof. Doedes, Openingsrede, ds. B. Moesel, De zegepmal van het koninkrijk Gods, dr. A. W. Bronsveld, Nederland en Indië, de heer T. M. Looman, Verslag der Zendings- vereenigingen, de Kruyt, zendelingleeraar, Java, ds. J. H. Gunning Jr., de Onthouding, ds. D. H. Smeding, Oost-Java, ds. H. C. Lindonk, Spanje, de heer I. Esser, de Straat- prediking, de heer D. J. van der Linden, zendelingleeraar, Ervaringen uit het Zendelingsleven, ds. J. van Walsem, Israël, ds. W. H. Gispen, Christelijk schoolonderwijs, ds. H. C. Voorhoeve, Afscheidsrede voor de vroeg verlrekkenden, ds. S. H. Buijtendijk, Slotrede. (Standaard.) Dezer dagen zaten te Deventer drie kinderen aan een speeltafeltje, waarvan het oudste slechts 4| jaar telde. Een van die kinderen was geboren in Amerika, een in Azië en een in Europa. De roggevelden te Dalfsen staan zoo uitmuntend schoon, dat de oudsten van dagen geen voorbeeld er van kennen; ook de aardappelen, tuin- en peulvruchten, beloven veel; alleen de vruchtboomen zullen, wegens vroegere nachtvorsten weinig opleveren. Te Brakel zijn jl. Vrijdag de eerste nieuwe aard- appelen uitgerooid. -- Men meldt uit Harlingen, dd. 31 Mei: Terwijl *ij tot heden gewoon waren dat booten vol vee naar Engelaij werden verzonden, zag men hier gisteren vijf stuks koeijej uit Huil arriveren, aangekocht door den slagter de Jon» die beproeven wil of daarmede geen zaken te doen zijn op de Leeuwarder veemarkt. Tegenwoordig gaat er geen vee naar Engeland. De te Groningen gevestigde afdeeling van den Protestanten-Bond heeft besloten het volgend adres aan de Synode te zenden: „De ondergeteekenden, allen leden de: Ned. Plerv. gemeente te Groningen, geven bij dezen te kennen, dat zij gaarne, wat den geest en de strekking betreft, adhaesie schenken aan het adres, u door de leden der classis Groningen toegezonden, waarin verzocht wordt de kerkelijke viering der tweede feestdagen af te schaffen, Zij hebben echter de eer daarbij deze toevoeging voor te stellendat onder die afschaffing ook opgenomen worde de kerkelijke viering van den Hemelvaartsdag, en dat verder het Kersfeest voor goed worde verplaatst naar den voor- laatsten Zondag des jaars." Dezer dagen zijn te Groningen een paar hollende paarden achter een marcherend bataillon komen aanloopen, Daar niet alle militairen spoedig genoeg wijken konden, ij er één ernstig en zijn twee anderen ligt gewond. Een der hollende paarden rende met de borst tegen den disselboon van een wagen met steenen en viel kort daarna dood neder, Het paard voor den steenwagen werd ook gekwetst. Hel tweede hollende paard werd na veel moeite tot staan gebragt, Dezelfde paarden waren ook den dag te voren op liol geweest en hadden toen een kinderwagen omgeworpen; gelukkig had dit geen ernstige gevolgen. Het provinciaal geregtshof in Drenthe heeft G. Bakker, schoenmaker, laatst woonachtig te Hoogeveen, schuldig verklaard aan moord op den persoon van R. Manak, schip persknecht, die den 27 Jan. 11. is gestorven tengevolge van toegebragte wonden, en hem veroordeeld tot een tuchthuis straf van tien jaren. Een den in den winter, zegt de KI. Crt. o. a. in hoofdartikel, getiteld: „Onze Denneboom," is het b van de eeuwig groene jeugd, die het hart zoo vriendelijk aandoet, die eerbied weet zaam te strengelen tot een voor het besneeuwde hoofd. Hier, in het Noordelijk half ond, waar de kracht versterkt en verstaald wordt in strijd met de natuur en niet langzaam vermoord door haar weelde en wellust, kunnen een boom en een mensch nogjong zijn als de wijzer reeds digt bij het uur van middernacht staat, nog prijken in het volle genot van schoonheid en bevalligheid wanneer de engel des doods ze al omvat houdt, Een leven in arbeid doorgebragt, vindt dat loon in ziel zelf. Tusschen de groene naaldvormige bladeren van dei denneboom ligt de sneeuwvlok als een bloem bruidscorbeille. Wie kent iets aantrekkelijkere dan het woord der wiji en der rijpe ervaring met vriendelijke scherts gekruid? Wil kent iets wat 't in waarachtige schoonheid wint van eerbiedwaardige huismoeder, als zij de vriendin of de onder: zuster geworden is van haar, die zij eenmaal onder 't hart gedragen en aan hare borst gekoesterd heeft? Om den rustigen ouden man, die zachtmoedigheid voor de fouten der jongeren aan ernst weet te paren, scharen zich allen, die de gezonde vruchten der wijsheid verkiezen boven den weelderigen bloesem der liederlijkheid, even als wij dt schaduw zoeken van den hoogen denneboom, als de zon brandt op den middag. Mogten onze jongelui het daarbij evenwel niet laten, Mogten ze leeren van de ouderen hoe men zijn jeugd kan bewaren tegen den dag, dien de wereld den kwaden dag noemt. Zij zullen er zich wel bij bevinden. De jonge dennen groeijen de ouden immers ook achterna? Den 22 April is te Batavia de doodstraf voltrokken aan Yarkevisser. -Het Belgische bewind heeft dit jaar in Engeland 75 stieren en varens van het Durham-ras gekocht, en deze zijn over de Belgische provinciën verdeeld geworden. Een officiëel berigt uit Ispahan luidtDe hongersnood in Perzië is erger dan ooit.... Brood is niet te verkrijgen..» In Julfa en Ispahan heersclit groote onrust. De groote veemarkt te londen. Op de Cale- donian Road ziet men voor zich de uitgestrekte hallen va» de veemarkt, reeds van verre herkenbaar door den vrij hoogen toren, die er midden op is gebouwd en aan wiens voet de hulpkantoren der verschillende bankinstituten ziel bevinden. De eigenlijke inside-veemarkt, begrensd door een hoog, rood geschilderd ijzeren hek, alle 20 ellen door fraaije, met beestenkoppen versierde pijlers of zuilen afgewisseld, beslaat ongeveer eene oppervlakte van 21 bunder en is gedeeltelijk voor rundvee en ten deele voor schapen ingerigt, terwijl® voor de Engelsche kalveren, voor de buitenlandsche kalverei en voor de varkens nog drie groote overdekte hallen zij». Gewoonlijk komen er Maandags 27 tot 30 duizend schap® en tot 5 duizend stuks rundvee aan de markt. Op zoogenaamde Christmas-market rekent men wel op 35 45 duizend schapen en 9 a 12 duizend stuks vee, die da» ook buiten het zooeven genoemde hek plaats vinden, daar er buiten de inside-market nog een oppervlakte van 5 aren tot de veemarkt behoort om, zoo noodig, te gebruiken. Even buiten de veemarkt, in de nabijheid van het Maden- lane-station, waar het vee met den spoortrein aangevoerd wordt, liggen de stallen der veemakelaars, die zeer doelmatig zijn ingerigt. Voor vermoeide beesten, heeft men groote lage wagen'i waarin het vee liggend kan getransporteerd worden. Onmiddelijk naast die stallen vindt men de abbattoirs der slagters, waaronder er zijn met tien knechts, die .niets doen dan het vee dooden, waarna het in groote stukken afgehouwen wordt en met wagens naar hunne winkels in de stad ver voerd, om aldaar te worden verkocht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2