ADVERTENTIËN. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Spanje. China en Japan. Amerika. 278ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. Afdeeling HELDER DER NEDERLANDSCHE VEREENIGMG TER BEVORDERING DER KOEPOKINENTING' De Gemeente-Ontvanger van Texel, uenootschap voor vrouweningerigt op den voet der hondensche Maatschappij, die, ter bereiking van haar doe], ondersteuning verleent in geschenken, en andere belooningen uitreikt aan degenen, die den weg van beterschap inslaan. Jl. Zondag avond werd aan den heer Thiers zijn narapluie ontstolen. Hij had namelijk in den tuin gewan deld en zijn parapluie tegen een hek gezet. Een goed gekleed heer maakte zich daarvan meester. Hij werd op heeterdaad betrapt en voor den commissaris van politie oebragt. Hier bleek het dat de dief een Engelschman was van zeer goede familie, die de parapluie had weggenomen voor zijne verzameling van curiositeiten. Thiers heeft last iregeven den dief in vrijheid te stellen, en hem zijne parapluie ten geschenke gegeven. Door de maatschappij tot bescherming van dieren te Parijs is jl. Zondag een groot aantal zilveren en bronzen medailles, premiën in geld en boekwerken uitgereikt aan hen, die zich door goede zorg en menschlievendheid jegens de dieren hebben onderscheidenonder hen bevonden zich vele agenten van politie en koetsiers. In een café-concert van de Champs Elysées bedient tegenwoordig een Cliinesche garcon. Hij draagt Europesche Heederen, uitgenomen het vest en het witte voorschoot, die nog uit zijn geboorteland afkomstig zijn. Zijn haarvlecht heeft hij rondom het hoofd opgerold. Hij spreekt zeer zuiver Fransch. De geschiedenis van dien zonderlingen bediende, die zich Tsang noemt, is zeer belangwekkend. Hij was in dienst van de Keizerin van China, die hem het toezigt over zekeren waaijer had toevertrouwd, waarop de keizerlijke draak in groene kleuren op een geelen grond was gebor duurd. Het was een heilige waaijer, afkomstig van den overleden Keizer, en die de Keizerin bestemd had om aan haar zoon ten geschenke te geven op den dag van zijn huwelijk. Op zekeren morgen brak Tsang den waaijer en werd veroordeeld om onthoofd te worden. Maar Tsang, een levenslustige jongen, verloor zoo spoedig den moed niet. Hij wist dat hij zonder getuigen op een binnenplaats der gevangenis geëxecuteerd zou worden. Toen het oogenblik van de voltrekking der doodstraf was aan gebroken, sprong hij den beul, nog vóór deze zijn wapen getrokken had, naar de keel en verworgde hem. Onver- lijld trok hij de kleederen van den doode aan, vertrok zonder letsel en scheepte zich in aan boord van een Eransche stoomboot. Twee jaar diende hij te Marseille bij een koopman in thee en roept nu als een geboren koffijhuisbediendeEen kop koffijAls je blieft, mijnheer Dezer dagen overleed te Yxeuilles, dep. Haute Saöne, in den ouderdom van 92 jaren, de organist Enjalbert, die bij de krooningsplegtigheid van Napoleon I het orgel van de Nötre Dame bespeelde. In de dagbladen uit het zuiden van Frankrijk wordt de aandacht gevestigd op een zeer schadelijke en misdadige industrie, die in Spanje wordt uitgeoefend, het vervaardigen namelijk van Fransche gouden muntstukken uit een aliage van platina en koper, met een laagje goud bedekt, hetwelk zoo dun is, dat bij eene eenigzins sterke wrijving de ali age terstond door het echte metaal heenschijnt. De bedoelde slnkken hebben volmaakt het voorkomen en den klank van echte goudstukken, zoodat zij zelfs het meest geoefende oog kunnen misleiden. Op die wijze vervaardigde stukken van 20 fr. bezitten slechts een goudgehalte van 4,75 frs. De zeer dunne platina-bladen, die de valsche munters voor hun bedrijf bezigen, worden in Frankrijk geslagen en ver volgens in Spanje ingevoerd. Uit Londen wordt een zeldzaam geval van krank zinnigheid gemeld. Een Engelschman, de heer Mackensie- Bridge, had een aanzienlijke som gewed op Laburntun, renpaard van baron Rothschild, dat een totale nederlaag leed; Mackensie-Bridge kwam somber te huis en was geheel in zich zelf gekeerd. Zijn vrouw kon zelfs gedurende den maaltijd bijna geen woord uit hem krijgen. Eensklaps stond hij op, wierp al het vaatwerk uit het venster en zei tot zijn vrouw: „Ik zal niet meer eten. Ik wil mager en jockey worden. Dan berijd ik bij den eerstvolgenden wedren Laburnum en wij zullen wat anders zien. De jockey van den baron is een wolbaai; hij weegt op zijn minst 60 kilo." Hij houdt hardnekkig woord en heeft sedert dien dag niet willen eten. Zaturdag avond 11. was hij reeds bijna van uitputting bezweken en hij kon niet meer op zijn beenen staan. Geen woord komt over zijn lippen dan: Jk wil jockey worden en ik zal Laburnum berijden." Men heeft zelfs al geweld beproefd om hem te doen eten, maar tot nu toe is ook dat niet gelukt. - Dezer dagen werd in het Kristallen Paleis te Londen de derde groote nationale tentoonstelling van jagt-en andere honden geopend; er zijn van deze 1200 van allerlei soort aanwezig. De Birmalische gezanten, 16 in getal, zijn Dingsdagjl. te Dover, alwaar een buitengewoon groote volksmenigte hen opwachtte, aangekomen van Calais, in het Birmalische stoomjagt Tyeska Yeen Byan, toebehoorende aan den Koning van Birmah. De gezanten bleven aan boord en zouden eerst Woensdag aan wal stappen. Het jagt is van 400 tonnenlast en zal te Londen zes stukken geschut aan hoord nemen; de bouw is tamelijk goed. De Birmahsche vlag bestaat uit karmozijn-roode paauw op witte grond. De kapitein en stuurlieden zijn Engelschen, maar de be manning, uit 80 man bestaande, zijn Hindoes of Birmahnen, d'e in het wit gekleed zijn en de roode muts, „fez" ge naamd, dragen. Hunne zwarte aangezigten zijn niet onaangenaam en hun ligchaamsbouw is stevig. Het oogmerk van het gezantschap is de westersche hoven te bezoeken en maatregelen te nemen tot bevordering van beschaving. Ka te Dover door de regering der stad ontvangen te zijn geworden, zal het gezantschap zich met een extra trein naar Londen begeven en daarna Birmingham, Manchester, heeds, Sheffield en andere belangrijke fabriekplaatsen bezoeken. Onder de geschenken, welke zij uit naam van den Vorst van Birmah Koningin Victoria zullen aanbieden, behoort een armband, waarvan het goud 7 pond weegt. Een schatrijk koopman te Brighton, Moses Spineman, had op zijne ver uitgestrekte reizen, laatstelijk ook Malabar bezocht. Hij was er smoorlijk verliefd geworden op eene inboorlinge, had haar medegenomen en was met haar voor den Engelschen kansel wettig gehuwd. Zes maanden geleden kwam hij met haar te Brighton. De jonge vrouw bleef volstandig getrouw aan de zeden, gewoonten en begrippen van haar land en stam. Zoo was ook alle moeite om haar tot de Anglikaansche kerk te bekeeren, vruchteloos. Integen deel, zij had zich een hut in het open veld laten bouwen en ging daar dagelijks op hare wijze bidden. Een week geleden kwam haar man te sterven. De weduwe wierp zich wanhopig op zijn lijk, rukte zich de haren uit en scheurde hare kleederen. Des avonds verliet zij het huis niemand wist waarheen. Drie dagen was zij afwezig en de dienstboden verkeerden in groote ongerustheid. Eindelijk kwam een hunner op het denkbeeld naar de hut te gaan. Zij vonden slechts een hoop smeulend hout en bij nader onderzoek bleek, dat „de Malabaarsche weduwe" de hut aangestoken en zich er in verbrand had. De nieuwe telegraaflijn Berlijn-Emden-Lowestoft-Londen is gisteren geopend en ingewijd met een telegram van den Duitschen Keizer aan Koning Victoria te Balmoral, waarin Z. M. de hoop te kennen geeft, dat de twee schoone en magtige rijken door den thans geopenden weg, naauwer en gelukkiger mogen verbonden zijn. Volgens een berigt in de Volkszeitung hebben al de kellners te Berlijn besloten, op een der drukste dagen in deze of de volgende maand de bediening te staken, als de hotelhouders blijven weigeren het loon te verhoogen. De maarschalk Serrano heeft, bij het nederleggen van het militaire opper-commando eene legerorder uitgevaardigd, waarin hij de troepen uit naam van den Koning en van het vaderland dank zegt voor hun waardig gedrag gedurende den korten, maar zeer vermoeijenden veldtogt en voor hunne krijgstucht, waardoor zij „tot een voorbeeld voor de gehardste krijgslieden konden strekken." Ten slotte vermaant de maarschalk de soldaten om onder zijnen opvolger dezelfden te blijven, die zij onder hem geweest waren, en geeft hij hun met aandrang den raad „om standvastig aan hun heilig vaandel getrouw te blijven, onder de leus van Koning Ainadeus I en de vrijheid Uit nadere mededeelingen blijkt, dat de zamenzwering tegen het leven van den Japanschen Mikado, waarvan voor eenigen tijd is gesproken, ook gerigt was tegen de in Japan vertoevende Europeanen en dat ze niet minder dan 50,000 leden telde. Aan het hoofd stonden een bloedverwant des Keizers, een zoogenoemde Mia, en Muriyama Daijo, vice- minister van Buitenlandsche Zaken. Eenige duizenden zamenzweerders werden in hechtenis genomen en 6 a 700 ter dood gebragt, waaronder ook Muryama. De Mia bevindt zich nog in de gevangenis te Kioto. Niettegenstaande deze gestrenge straffen hebben, zooals reeds kortelijk door ons is gemeld, den 26 Maart 11. een twaalftal Buddhistische priesters, „mannen in 't wit" heeten ze in de Japansche berigten, het gewaagd het slot van den Mikado binnen te dringen. Het geschiedde tegen het vallen van den nacht en toen de wacht hun wilde beletten binnen te gaan, trokken ze het zwaard. Vier hunner evenwel werden op de plaats gedood, de overigen gevangen genomen, doch ze wilden niets mededeelen omtrent het doel van hun zonderling bezoek. Den dag na het gebeurde ontvingen de Europeanen eene waarschuwing om zich niet te ver buiten de stad te wagen, daar in den omtrek eenige vei\lachte benden rondzwierven. Ten gevolge van den geduchten storm van 6 en 7 dezer hebben op de kusten van Nieuw-Engeland vele vaartuigen schipbreuk geleden. De grève ter verkrijging eener vermindering van den werktijd tot op 8 uren en eene verhooging van het loon met 20 pCt. breidt zich meer en meer tot verschillende industriële bedrijven uit. Aan de zijde der meesters vinden deze werkstakingen ernstig verzet. In verscheidene steden zijn te dezer zaken reeds woelige tooneelen voorgevallen. Naar beweerd wordt, moedigt de Internationale deze beweging aan. V IJ F D E KLASSE. vijftiende lijst: No. 5475 10,000; No. 15805 en 15980 ieder f 1500; No. 10216 j 1000; No. 801, 1421, 9362 en 17346 ieder 400; No. 853 200; No. 723, 2685, 5998, 7800, 11456 en 12910 ieder 100. zestiende lijst: No. 6942 prijs f 1000 en premie f 30,000; No. 6783 2000; No. 844Ó 400; No. 5439, '5784 en 12329 ieder 200; No. 1154, 1828, 5183, 5464, 7151, 14948, 16304 en 17161 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 ii Henriëtte. W. B. Schill. Suriname. 6 ii Trio. J. Westerveld. BuenosAyres. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 7 Junij. EdwardMc.Dowell. J.Greenough. van Vliet Co. Galveston. 7 Atlantic. C.A.Johannesen. New-York. 7 Acadië C. de Boer. v.d.Brug&Co. Suriname. 8 n Ortelius. J. S. Schol. Hoogl.&v.Herw. Banjoewangi Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sandviken. J. Hansens. Nerva. Hout. Amons Co. Kepier. C. Mohrke. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Matchless. X. Lawrence. Seaham. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. wzw. ztw. zzw. 9k. 12„ 7„ 754.89 757.74 758.27 Afw. - 6.32 - 3.52 - 2.99 Thermometer C. Stand. Afw. s O O O Toestand van de zee. 13.2 12.0 14.9 - 4.0 - 3.5 - 2.5 0.79 0.88 0.74 Golvend. Weersgesteldheid: 7 Junij 12 u. Losbewolkt, winderig. 8 Junij 8 u. Zwaarbewolkt, winderig, buijig. 8 Junij 12 u. Ligtbewolkt, helder, winderig. Aangevoerd 387 stapels Kaas, wegende 88870 kilogram. Prijzen: Kleine f 32,50. Commissie f 32, i, Middelbare f 34,25. x Laagste prijs f 20, De aanvoer ter graanmarkt was dit voorjaar beduidender en aan houdender dan immer vroeger. Thans is de voorraad zoo goed als opgeruimd en wat verkocht wordt kan niet als handel aan gemerkt worden. Prijsopgaaf is alzoo niet doenlijkonze gewone opgaven zulleu moeten wachten tot de nieuwe oogst. Bij het afdrukken was het berigt der Alkmaarsche veemarkt van heden uog niet ontvangen. LIJST VAM BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 1 tot 15 Mei 1878. D. Jonker, te Alkmaar; J. van der Wel, A. J. C. Kampmeijer, Heerje, mej. A. Spoor, mej. S. C. L. Buitemeier, mej. Musier, J. G. Schutse, P. de Lefï en Jansen, allen te Amsterdam; H. van Wijngaarde, te Bergen; F. Mulder, te den Helder; mej. J. Ver meulen, te HellevoetsluisG. de Buiter, te Koog aan de Zaan; Arentje Kwak, te SpijkenissenAntje Wijnnans, te Westzaan. De Directeur van het Postkantoor te Helder H E B W E IJ E B. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, door bet overlijden van mijne dierbare Echtgenoot DIRKJE DEKKER, in den ouderdom van 30 jaren, mij nalatende 3 Kinderen, te jong om het verlies van hunne Moeder te beseffen. Alleen de hoop op een zalig wederzien lenigt mijne smart. Nieuwediep, 3 Junij 1872. W. OSTENBRUG. Den 7den Junij overleed te Amsterdam de Heer F. A. LINSE, Echtgenoot van Vrouwe A. H. VAN HEUSDEN. Nieuwediep, 8 Junij 1872. J. V. WIERDSMA. J. N. A. WIERDSMA—VAN HEUSDEN. Eenige kennisgeving. In het lokaal uoor EVANGELISATIE alhier zal op Zondag den 9 Junij, op de gewone uren, D. V., als spreker optreden de Wel-Eerw. Heer D. WILKENS, Evangelist te 's Gravenhage. Het Bestuur. Belangstellenden in dit Nationaal Genootschap worden uitgenoodigd toe te treden als Lid. Jaarlijksche contributie 1 Gulden. Het Bestuur der Afdeeling, OUDENHOVEN, Pres. Dr. HELLEMA, Secr. BRAAKSMA, Penn. Ds. BRON. H. DAARNHOUWER. herinnert bij deze de ingezetenen tot BETALING der nog achterstallige belasting van den Hoofdelijken Omslag, ver schenen 15 Mei jl., en zulks ter voorkoming van onkosten. De Ontvanger voornoemd, G. LIST. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Alkmaar, in dato 3 Junij 1872, is P. JONGKEES Jz., Koek- en Banketbakker, wonende te Helder, op eigen aangifte verklaard in staat van faillissement, ingaande op gemelde dagteekening, met benoeming van den Edel. Achtb. Heer Mr. W. A. L. DOMIS, Lid dier Regtbank, tot Regter-Commissaris, en van den ondergeteekende, Deur waarder bij gemelde Regtbank, wonende te Helder, tot Curator. J. W. VAN DER WAL Cz. Al degenen welke iets te vorderen hebben, verschuldigd zijn, of in bewaring hebben behoorende tot den boedel van wijlen den Heer J. W. VAN SPRANG, in leven Genees-, Heel- en Verloskundige, onlangs overleden te Nieuwediep, gemeente Helder, gelieven daarvan OPGAVE, BETALING of TERUGGAVE te doen vóór of op den vijftienden Junij 1878 bij den ondergeteekende, W. A. VAN SPRANG, Binnenhaven, ÏO, te Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3