EJOO GOED ALS NIEUWE 1A11MINE. Engeland. Mschland en Oostenrijk. Italië. Amerika. GEMEENTERAAD. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. ADVERTENTIËN. ],eeft thans in de Nationale Vergadering, bij gelegenheid van de beraadslaging over de legerorganisatie een niet minder groot blijk van moed gegeven. „Men zegge niet," riep hij uit, „dat wij door het Pruissische stelsel over wonnen zijn; neen, wij zijn overwonnen, omdat te Berlijn eene wezenlijke regering zeteldeomdat in Duitscliland aan het hoofd der zaken een staatsman stond, met de merk waardigste begaafdheden toegerustomdat een groot militair genie er het leger organiseerdeomdat het een minister van oorlog had met ver vooruitzienden blik en van groote be kwaamheid; omdat er generaals waren, vol energie, en een verstandige Koning, die de glorie van anderen niet voor de zijne hield." Ook al heeft Thiers deze woorden gespro ken met de geheime bedoeling, om, door de tegenstelling die er uit volgde, een geweldigen steen op het keizerrijk te werpen, dat dit alles ontbeerde, toch, wij herhalen het, is het een bewijs van moed, om zoo het gehate Pruissen, ten aanhoore van geheel Frankrijk, te prijzen. De bladen vestigen de aandacht op de jongste belang rijke rijzing van de aandeelen der Suez-kanaal-maatschappij, in verband met de vermeerderde ontvangsten der onder neming, die in de maand April 1,244,391.39 francs aan scheepsregten hebben bedragen. De aandeelen a fr. 500 staan thans fr. 395 en de 5 pCt. obligatiën a fr. 500, fr. 405, zijnde beiden dus fr. 60 gerezen. De jaarlijksche wedren in het Bosch van Boulogne is afgeloopen. Meer dan een millioen aan weddingschappen is verloren. De Engelschen zijn met dit voordeeltje gaan strijken. Cremorne, het Engelsche paard van den heer Saville, wien dat ridje het bagatel van 600,000 francs opbragt, werd overwinnaar. Te Parijs is men op last van den prefekt van politie begonnen met het opmaken eener lijst van al de uithang borden in de hoofdstad, die 15 a 20 folio-boekdeelen zal vormen, elk van 1200 bladzijden. De beste zwemmer ter wereld is te Parijs aange komen; 't is een Amerikaan, kolonel Rips. Hij is de kampioen van het zwemmen" in de Vereenigde Staten en draagt in die hoedanigheid een eeregordel. Hij is voor- Bemens al de zwemmers van Frankrijk uit te dagen. Hij vil 10,000 dollars verwedden, dat hij vlugger en langer lan iemand zal zwemmen. Te Amiens is dezer dagen de eeredegen tentoon gesteld, die door die stad en St. Quentin aan generaal Faidherbe zal worden aangeboden. Op het gevest van massief goud zijn verschillende kunstig bewerkte symbolen aingebragt; op het lemmet zijn de namen gegraveerd van al de plaatsen, die mede aan de inschrijving hebben deel genomen. Deze degen wordt op meer dan 4000 francs In de gisteren gehouden zitting van het Huis der Oemeenten heeft de heer Torrens aangekondigd, dat hij beden de volgende motie voorstellen zou: „In den tegen- woordigen staat van zaken is het de pligt van het Parlement om een onderzoek in te stellen en zijn oordeel uit te spreken over de bestaande tractaten tusschen Engeland en Amerika, en het Huis behoort onmiddelijk in comité te gaan, ten einde te overwegen, hoe die tractaten kunnen gewijzigd worden met het doel om een duurzamen vrede en vriendschap tusschen de twee natiën te verzekeren." De internationale roeiwedstrijd tusschen Engelsche en Amerikaansche oarsmen heeft jl. Maandag aan de oevers van den Theems plaats gehad. Engeland heeft het gewonnen. Amerika was niet minder dan twintig bootslengten achter. Te Londen is dezer dagen een echt communistisch festijn gevierd, ter gelegenheid der voltrekking van het tusschen den Parijschen communist Vésinier met eene dochter van den gewezen Parijschen burger Ranvier aan gegane huwelijk. Onder de gasten, welke de bruiloft bijwoonden, behoorden Vermersch, Dupont, Landeck, Karl Marx, Lemoussu, May, Jaud (de gewezen secretaris van Raoul Rigault) en meer andere celebriteiten van het communisme. De vader der bruid verscheen aan den bruilofts- disch, versierd met de sjerp, die hij als lid der commune en met die, welke hij als lid van het Centrale Comité gedragen heeft. In een jl. Donderdag te Londen gehouden vergade ring van het Inventors Institute heeft de heer Carl Molchin, een Hamburger van geboorte, proeven gedaan met lampen, waarin eene nieuwe soort van oliemengsel gebrand werd, hetwelk een gelijkmatig licht gaf, dat in kracht vrij wel gelijk stond met electriscli licht, en ongeveer even duur was als het branden van koolzaad-olie. Het licht eener met deze olie gevulde moderateur-Iamp stond gelijk met dat van 17| spermaceti-kaarsen. Livingstone heeft den oorsprong van den Nijl gevonden. Het meer Albert Nyanza en de Tanganyika zijn één water, waarin de Lufira zich stort. De Observer publiceert door tusschenkomst van de Halmouth-, Gibraltar- en Malta-telegraaf-maatschappij het volgend berigt: »Dr. Kirk berigt van Zanzibar, dat Livingstone behouden te Unyayembe is aangekomen. Hij heeft het noordelijk gedeelte van Tanganyika bezocht en verzekert dat de rivieren ln het meer Tanganyika uitloopen. Stanley aan de kust wet brieven. Gouverneur." In die korte woorden, zegt Daily News, wordt een groote ontdekking aangeroerd. De veteraan-reiziger, die met zijn bijbel en twee notitieboekjes door woestijnen en moerassen bekt, heeft de kroon op zijn togten gezet, door de grenzen ^n het Nijlbassin af te bakenen. Reeds in 1869 meldde dr. Kirk, dat de onvermoeide reiziger ontdekt had, dat [de tanganyika en de Albert Nyanza één water waren. Er bleef dus slechts over te weten, waar de Lufira haar monding had. Het antwoord vindt men in het jongste telegram: „deelt mede dat de rivieren in de Tanganyika uit kopen." En niet alleen de Lufira, maar er zijn ook andere stroomen, die in het vroeger onbezocht meer uitloopen, en die het water van de centrale en westelijke hellingen van het Tafelland atvoeren. Uit dit alles schijnt men dus te mogen besluiten, dat de oorsprong van den Nijl, juist waar Ptolemeus haar plaatste, in clat bovenland gelegen is. Graaf von Moltke is jl. Maandag met verlof voor den geheelen zomer naar Silezië vertrokken. Te Carlsruhe is dezer dagen een nieuw werk van Johannes Brahms (manuscript) voor koor en orchest voor de eerste maal opgevoerd: een „Triomflied" in drie afdee- lingende tekst is ontleend aan de Openbaring van Johannes. De verslaggever der Augsb. Alg. Zeit. noemt dat werk „een der meest grootsche muzikale scheppingen, welke hem bekend zijn." De ellende door de overstroomingen teweeggebragt, die Bohemen in den jongsten tijd teisterden, wekt allerwege in Oostenrijk groote deernis op. Door de beide Huizen van den Rijksraad is een som van 1 millioen thaler ter tegemoetkoming toegestaan. De regering had slechts een half millioen voorgedragen, doch de Kamer verdubbelde dat bedrag. Onder de giften, dezer dagen te Weenen ontvangen ten behoeve van de slagtoffere der overstroomingen in Bohemen, is ook een van den Paus, ten bedrage van 5000. Jl. Dingsdag vierde Zijne Eminentie de kardinaal Antonelli zijn vijf-en-twintigjarig jubileum als lid van het H. Collegie. Als trouwe dienaar stond hij gedurende het vierde eener eeuw in zijn kardinalaat den H. Vader met een onvermoeiden ijver en met stalen moed ter zijde. Hij had het voorregt een goed deel van den smaad te dragen, waaraan het pauselijk gouvernement in den laatsten tijd blootstond. Ook op hem waren de pijlen van de vijanden der kerk gerigt. In den trouwen dienaar wilde men den grooten meester treffen, waartoe hoon en laster werden te baat genomen. Moge onze H. Vader, die den jubilaris waardig keurde, gedurende zoovele jaren een gewigtig ambt op kerkelijk en staatkundig gebied te vervullen, door Gods zegen nog lang den steun van des kardinaals beleid en rijpe ervaring ondervinden (de Tijd.) President Grant verklaart in een openbaar gemaakten brief: dat als hij herkozen wordt, hij met ijver en met opoffering voor het heil des volks zijne pligten vervullen zal, en dat zijne opgedane ondervinding hem zal beletten dwalingen te begaan, die voor pas optredenden[moeijelijk te vermijden zijn. Aan boord van een der Noord-Duitsche mail-stoom schepen, „de Holsatia", op weg naar New-York, bevond zich de bekende Theodor Wachtel. Het voorstel, door hem aan zijn medereizigers gedaan, om een concert te geven, werd met vreugde begroet. Er werd bepaald, dat de opbrengst zou worden gestort in de kas van het weduwen- en weezenfonds voor zeelieden. Het toeval wilde, dat gedurende het concert een braaf oppassend matroos over boord viel en verdronk, nalatende eene weduwe met ver scheidene kinderen. Dit gaf een veranderde bestemming aan de opbrengst van het concert, hetwelk ten bedrage van 778 dollars (1945 gulden) voor de nagelaten betrekkingen van den verongelukte beschikbaar werd gesteld. Zitting van Dingsdag den 11 Junij 1872. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden: afwezig de heer Ilugenholtz, met kennisgeving van verhindering, wegens afwezigheid buiten de gemeente. lle notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Er wordt ter tafel gebragt het 1ste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1872, ten bedrage van f205.61. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat ter zake van dit kohier geene bezwaarschriften waren ingekomen, wordt het met eenparige stemmen vastgesteld. Mede met eenparige stemmen wordt daarna eene af- en over schrijving op de begrooting van 1871 goedgekeurd. Ter tafel worden gebragt drie verzoekschriften van ingezetenen, ter zake van de plaatsing der aanstaande kermis 1. Van den heer H. Lampe, die den wenseh openbaart, dat de kermis in het westelijk deel der gemeente geplaatst worde. Volgens adressant, zou ook vroeger bij 't overslaan van een jaar zulks ten nadeele geweest zijn van dat deel der gemeente, waar dat jaar de beurt der kermis was. Op die wijze, zou thans de kermis, naar billijkheid, ook in 't westelijk deel der gemeente moeten komen, waarom ook door adressant wordt verzocht. 2. Van een aantal neringdoende ingezetenen in het westelijk deel der gemeente, die hetzelfde verzoek doen als in 't vorige adres is vervat. De opmerking komt daarin o. a. voor, dat het voor adressanten, in dat deel der gemeente wonende, zeer wensehelijk zoude zijn, dat de kermis aldaar werd geplaatst, terwijl het toch in het oostelijk deel „altijd kermis is, van den vroegen morgen tot den laten avond, tengevolge van handel en scheepvaart." 8. Van een aantal neringdoende ingezetenen, woonachtig in het oostelijk deel der gemeente, met aandrang vragende om de kermis in dat deel der gemeente te hebben. Zij herinneren, dat zij daar zware lasten hebben te voldoen en wijzen op de billijkheid, die voor hun verzoek pleit. De heer Maalsteed herinnert, dat door hem is ter sprake gebragt het plan om de kermis ieder jaar aan den Kanaalweg te plaatsen met de groote temen en de carroussels op de beide pleinen aan 't uiteinde van die gracht. De heer Graat geeft in overweging, om voor dit jaar de bestaande regeling te laten blijven, maar een volgend jaar eene definitive beslissing te nemen. De heer de Lange beveelt de plaatsing aan den Kanaalweg aan, het eene jaar uitgaande van de oost-, het andere van de westzijde. De heer Boom vraagt inlichting ter zake van den inhoud der eerste twee adressen, bepaaldelijk omtrent de beurtregeling, wanneer een jaar de kermis niet plaats heeft. De heer Braaksma beveelt aan, om bij 't nemen van een besluit de billijkheid in het oog te houden. De lieer de Breuk doet opmerken, dat het aangevoerde in de beide eerste adressen onjuist is. Verder doet hij uitkomen, dat adressanten herhaaldelijk in de war zijn, waar zij spreken van twee plaatsen, den Helder en het Nieuwediep. Hij zou gaarne zien, dat men bedacht, dat er slechts van de gemeente Helder kan sprake zijn. De Voorzitter herinnert, dat het plan, thans door den heer Maalsteed ter sprake gebragt, ook vroeger reeds is besproken, maar dat het indertijd niet is aangenomen, omdat blijkbaar de inge zetenen ingenomen zijn met de bestaande regeling. Hij erkent het doelmatige van eene plaatsing der kramen langs den Kanaalweg, doch daar de kermis om de ingezetenen is, dient men de plaatsing er van te bepalen, zooals dit het meest wensehelijk wordt geacht. Ee.i minder goede plaatsing is in dit geval dus te verkiezen boven eene betere, die niet gewenscht wordt door de ingezetenen. Hij gelooft niet, dat de tijd nog gekomen is om tot eene andere regeling te geraken. Ook hij herinnert er aan, dat de ingezetenen, in de verschillende wijken dezer gemeeute wonende, verkeerdelijk wanen dat er twee verschillende plaatsen zijn. Hij ondersteunt het voorstel van den heer Graat en meent dat het het beste is de oude regeling alsnog te blijven handhaven. Evenwel zou hij, als daar mogelijkheid toe was, ook wel op andere pleinen, bijv. op de Vischmarkt, een of twee carroussels willen geplaatst hebben. In 't algemeen echter gelooft hij, dat het publiek weinig van ver spreiding der kermis houdt; het eischt van een goede kermis veel gedrang en de onderlinge nabijheid van veel marktgeschreeuw. Het voorstel van den heer Graat strekkende om te bepalen, dat de kermis dit jaar aan de Hoofdgracht en op het Haven- en het Molenplein zal geplaatst zijn - wordt daarop, terwijl geene hoofdelijke stemming wordt verlangd, met eenparige stemmen aangenomen. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen des Voorzitters: a. Dat bij koninklijk besluit het gemeentebestuur is gemagtigd tot aanvaarding van het legaat, groot f 2000, van wijlen den heer IJ. C. de Haan, te Amsterdam overleden; terwijl ook regenten van het Algemeen Weeshuis tot aanvaarding van een legaat van gelijk bedrag gemagtigd zijn; en b. Dat Gedeputeerde Staten dezer provincie hunne goedkeuring hebben gehecht aan de suppietoire begrooting der Schutterij, in de vorige raadszitting voorloopig vastgesteld. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer de Lange het woord. Hij wijst op de noodzakelijkheid tot verwijdering eener mestvaalt in eene der beide Vroonstraten, daar aanwezig in strijd met de bestaande voorschriften. De voorzitter verzekert, dat hij daarvan zal mededeeling doen aan den commissaris van politie. Eindelijk spreekt de heer de Breuk nog over de loting ter ver krijging van staanplaatsen op de kermis. Hij wenscht dat dit streng regtvaardig plaats hebbe, en zonder dat daarvan later worde afge weken. Hij hoopt ook niet, dat het Havenplein zoo stiefmoederlijk worde bedeeld als in 1869, toen er een paar kleine tenten stonden. De Voorzitter zegt, dat het Havenplein evenzeer als het Molenplein zal worden bedacht, en sluit hierop de vergadering. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). '3 3 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 wnw. 6k. 755.87 - 5.51 13.6 - 4.2 0.86 weingolv 13 8 wtz. 1.4„ 757.49 - 3.91 14.2 - 1.7 0.86 Vlak. 13 12 wzw. 1 758.35 - 3.05 15.0 - 2.8 0.89 Weersgesteldheid: 12 Junij 12 u. Ligtbewolkt, ben., winderig. 13 Junij 8 u. üigtbewolkt, beneveld. 13 Junij 12 u. Digtbewolkt, beneveld. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Junij. Henriëtte. W. B. Schill. Suriname. 6 Trio. J. Westerveld. BuenosAyres. 12 Staatsr.v.Ewijck.J. C. Ham. Samarang. 12 Phoenix. P.v.Duijvenbode. Oporto. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 11 Junij. NorthFyne.* A. Wardlaw. Duinker&Goedk. Odessa. *Als bijlegger (naar Bremen bestemd.) Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. John Bobinson. J. Stamp. Seaham. Hilda. D.Bedlington. Newcastle. Countes ofZetland. E. Baines. Seaham. Lady Anne. A. Rackley. Sunderland. Londonderry. W. Slater. Helena. J. T. Teensma. Nerva. Hout. van Vliet Co. Steenk. Order. Duinker&Goedk. PER TELEGRAAF. 2 Paarden f 80 al 00 Ossen - a Stieren a Gelde-Koeijen -220 a290 17 Kalf-Koeijen -180 a220 Vaarzen - 80 alOO Hokkelingen - a 12 Nucht.Kalveren - 5 a 16 VetteRammen - a 125 Schapen - 24 a 34 850 Lammeren f 10 a 20 14 Bokk. en Geiten - 1 a 8 9 MagereVarkens- 12 a 25 65 Biggen - 7 a 10 Eenden c. a 18 Kippen - 30 a 60 Boter per kop - 80 a92J Kaas perK.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -300 a Eend-Eijeren -325 a Zaturdag morgen te 12 uur werd ons ouderhart diep gewond, door het afsterven van ons geliefd Zoontje GERRIT, in den jeugdigen leeftijd van 3 jaren en 5 maanden. Waal op Texelden 8 Junij 1872. C. KEIZER Az. N. KEIZER—BAKKER. Algemeene kennisgeving. TE KOOP AANGEBODEN: Adres B. W E IJ E N S, Langestraat, Helder,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3