Artillerie-Vrijkorps. Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Duitschland en Oostenrijk. Rusland AFLOOP DER PUBLEKE VEILING m HUIZEN en ERVEN, Burgerlijke Stand, Gem. Anna Paulowna. Marine-Haven Kieuwediep. A D VERTENTIEN. W E G EXSC II O IJ KENNÏSGEyiNG. )O0t(, )r lel i blad t was ad dt iderd. blad Prins i lans de op door, 'unde, I ver. k armte snwij 3 201 n wij n liet aan- chien :hroe[ Sjende rame' ïogen rden? oliens 1 alle onder >p 12 Hei in en voor leger iken, ïogen ooil ihen- gzins vaart Ting, i een epen. e na, li nn ij hei een jeith nzen ndde was ;ouw ;e te in. ziel ■f Ic Bat. nen, en om om- ven. roef ïail- lad; ligt een zeldzaam mengsel van wreedheid en spot ternij. //Het dier zelf/' zegt de Almanach des gourmands, jnoet worden opgeofferd. De garis wordt met voeder vol gepropt; zij mag baren dorst niet lesschen en bevindt zich voor een groot vuur, waar zij met op eene plank vastge- sniikerde pooten moet blijvendus heeft zij, men moet liet bekennen, geen aangenaam leven. De smart zou geheel onverdragelijk zijn, indien niet de gedachte aan het lot, dat baar wordt voorbereid, haar tot troost verstrekte. Dit vooruitzigt doet haar met moed haar lijden verdragen en, wanneer zij bedenkt, dat haar lever, grooter dan zij zelve, met truffels doorspekt en, met eene volgens alle regelen Jer kunst toebereide pastei bekleed, den roem van haren naam door geheel Europa zal verbreiden, geeft zij zich aan baar lot gewillig over en stort zij geen enkelen traan.'' Aan den off. van gez. 1ste kl. bij de zeemagt, dr. F. J. van beent, is vergunuiug verleend tot het. aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem geschonken door Z. M. den Koning van Italië. Benoemd tot gemeente-ontvanger te Leeuwarden, ter vervanging van n heer 11. Beueker Andreae, op verzoek eervol ontslagen, de er mr. D. van der Veen. Benoemd tot ontvanger der dir. belastingen en ace. te Assen c. a., Je heer 1. W. Meilink, thans in diezelfde betrekking te Yelp. Henri Rochefort zit nog altijd in arrest op het fort Boyard (bij la Rochelle). Hij zal direct getransporteerd worden naar Nieuw Caledonië, zoodra hij hersteld is van eene zeer ernstige hartziekte, die zijn vervoer niet gedoogd. Voor de jury van het geregtshof der Seine is thans le zaak Du Bourg behandeld. Arthur Leroy Du Bourg, jud 22 jaren, huwde in 1869 met de negentienjarige Denisse Hac Léod. Dat huwelijk was niet gelukkig. Man en vouw harmonieerden niet met elkander, doch poogden door 'edurige verandering van woonplaats, dan eens in Zwitser- and, dan weder in Normandië en later te Parijs, het >eluk en het genot te vinden, dat hun, niettegenstaande zij in welvaart en overvloed leefden niet door het huwelijk werd geschonken. Pietzij tengevolge van huiselijke onee- id, hetzij tengevolge van andere oorzaken, Denise moest voor korten tijd in een verplegingsgesticht te Genève worden opgenomen, gedurende welk tijdsverloop haar man voor zijn vaderland streed, na het sluiten van den vrede. Na liet sluiten van den vrede vereenigde hij zich met zijne en ging met haar te Parijs wonen. Het kind waarvan lij bevallen was, werd in Normandië opgevoed en dikwijls ping de vader aan de kleine een bezoek brengen. Eens Januarij van dit jaar was zijn afwezigheid van langen duur, en Denise hernieuwde in dien tijd de kennis met zeker Précorbin, dien zij voor haar huwelijk had gekend. Uit deze kennismaking ontstond intimiteit, uit de intimiteit sproot misdadige verhouding voort. Na Du Bourgs terugkeer werden de tooneelen tusschen hem en zijne gade gedurig heviger en ontaardden dikwijls in verschrikkelijke woorden wisselingen, daar Du Bourg de ontrouw zijner vrouw giste. daarvan overtuigd te worden, besloot hij pogingen aan tc weuden zijn vrouw op lieeterdaad te betrappen en zoo doende een scheiding te verkrijgen. Met de koelbloedigste berekening neemt hij zijn toebereidselen, wacht een oogenblik if waarop Précorbin zich met zijn vrouw in het huis rue 'Ecole No. 14 bevindt, en treedt de kamer binnen juist oen Précorbin door het venster over de daken ontvlugtte. )u Bourg echter valt op zijn vrouw aan en doorboort kaar op verschillende plaatsen met een dolk, niettegenstaande hartroerende smeekgebeden van het slagtoffer. Drie dagen later was madame Du Bourg een lijk. Voor dit feit stond Du Bourg thans, beschuldigd van moord met voorbedachten fade, teregt. De uitspraak volgde onmiddelijk na het verhoor. De moordenaar werd tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Dezer dagen werden de gala-rijtuigen der stad Parijs ten getale van 32 verkocht; ofschoon zij elk 7 a 8000 frs. hadden gekost en nog zeer weinig in gebruik geweest waren, gten zij niet meer dan gemiddeld 300 frs. per stuk op. - De ketel van het Spaansche stoomschip Guadayra, te Marseille ter reede, is gesprongen55 menschen hebben deze ramp het leven verloren. - Te Marseille is in den gevel van een huis in de straat des Petits Pères een marmeren steen geplaatst, met het opschrift: „In dit huis werd 15 April 1797 geboren Adolphe Thiers, president der Fransche republiek. Een telegram uit Londen van gisteren luidt: „De over de Alabama-kwestie gevoerde correspondentie is openbaar In de Engelsche dagbladen wordt sedert eenigen tijd een zeer levendigen strijd gevoerd over het al of niet wenschelijke van eene meer uitgebreide toepassing van de geeselstraf op zoodanige woestelingen, die, gelijk dit daar te lande maar ai te vaak voorkomt, zich aan gruwelijke Dishandelingen van hunne vrouwen en naaste betrekkingen schuldig maken en die thans veelal met eene zeer geringe straf vrijkomen. Eenerzijds is men afkeerig van de toepassing van eene strafoefening aan den lijve, die zoozeer met de tegen woordige begrippen en vooruitgang in de strafregtspleging D strijd is. Maar van den andereu kant wordt beweerd, jut eene meer gevoelige straf volstrekt noodig is om tarbaarschheden te onderdrukken, die letterlijk eene tweede natuur van de lagere klassen in Engeland dreigen te worden. Geen dag gaat er voorbij, of men hoort van schandelijk geweld, door den sterke op de zwakke gepleegd. In - - men weet dan niet, waarover zich meer te ergeren en te bedroeven: over de ontaardheid van. den misdadiger, of over de goedertierenheid, waarmede wet en regter den booswicht behandelen. Thans weder worden de volgende staaltjes van een en ander aangehaald: Marv Norton, een zestigjarige weduwe, stierf onlangs te Londen, onder verdachte omstandigheden. Eene geregtelijke lijkschouwing deed constateren, dat gebrek aan voedsel de voornaamste oorzaak van het overlijden is geweest; maar bovendien bleek het cadaver zwaar gekneusd. Over dit raadsel kon een geneeskundige licht verspreiden. Hij getuigde, dat de overledene zich bij hem beklaagd had over karige voeding waarop hij haren zoon, Dennis Norton, aan bevolen had voer de oude vrouw versterkende middelen te koopen. Dit toonbeeld van kinderlijke liefde had echter des dokters raad niet opgevolgd. Gedurende hare laatste levensweken, zoo verklaarde Dennis zelf, had zijne moeder niets genoten dan een weinig rijst. Hoe ze aan de kneuzingen gekomen was, kon hij niet zeggen: „misschien had hij haar bij toeval geschopt, terwijl ze op den vloer lag te slapen." Tot verdere resultaten leidde het geregtelijk onderzoek niet. Er was niets bewezen, dan dat Dennis Norton zijne moeder had laten doodhongeren en mishandeld, vermoedelijk om een kleine som te erven, die de vrouw naliet, en om 7 p. st. te trekken uit een begrafenisfonds. Bijgevolg werd Dennis Norton op vrije voeten gesteld; evenwel niet, dan na een strenge berisping te hebben moeten aanhooren van den regter, die verzekerde, dat „zoo er ooit manslag was gepleegd, dit hier het geval was." Manslag, mits hij begaan wordt aan eene moeder, schijnt dus niet meer strafbaar in Engeland. Een ander jongman, Edward Histin, bragt het niet zoover als Dennis Norton. Zijne moeder leeft nog; maar het kan niet gezegd worden dat ze haar Edward daarvoor dankbaar behoeft te zijn. Deze, „een gespierde kerel," was gewoon des nachts zeer beschonken thuis te komen en dan zijne razernij te koelen aan zijne 76jarige moeder, bij wie hij inwoonde, en die hem onderhield door het houden van een winkeltje. Verleden week, op zekeren avond, komt Histin uit de kroeg, „dol van drank;" en, na gedreigd te hebben zijn moeder te zullen doodschieten, neemt hij haar op en werpt haar in het vuur. Vervolgens valt hij haar met een mes aan en brengt haar een wond aan den arm toe. Hoe de oude ziel aan den dood ontsnapte, wordt niet vermeld. Doch diepe verontwaardiging heeft het gewekt, dat de regter hem slechts veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf. Nu mag men al dan niet geeseling willen toepassen op misdadigers als de hier beschrevene zóóveel is toch buiten kijf, dat het Parlement zich haasten moet, èn om de wet in bedoelden zin strenger te maken, èn om den regter te dwingen, haar in al hare strengheid ten uitvoer te leggen. De zwaarste straf die aan Histin onder de tegenwoordige wet kon opgelegd worden, is zes maanden dwangarbeid. Die straf is ontegenzeggelijk bij gevallen als die van Histin veel te ligt, geheel ongeëvenredigd aan de misdaad. Doch de regter scheen haar nog te zwaar te achten. Hij vond drie maanden genoeg. Het gelijkt een premie op juist de laagste en wreedste overtredingen. De Rijksdag heeft, na eene discussie van zeven uren, de Jezuïtenwet, in den vorm waarin zij door de conserva- tive en de liberale partij is geredigeerd, met 183 tegen 101 stemmen, bij tweede lezing aangenomen. Men berigt, dat reeds voor eenige dagen 18 a 22,000 bergwerkers, in de mijnen aan den Rulir, den arbeid ge staakt hebben. Volgens berigten zouden er dan ook geen orders meer worden aangenomen. Menigmaal is reeds gesproken over de Russische geregts- hoven, die eene sterke neiging bezitten om maar vrijspraak te verleenen. Men komt er herhaaldelijk op terug, daal de zaak met den dag slimmer wordt. Een der meest vreemde uitspraken van dit soort werd korteling in Charkow opgemerkt. Twee 15jarige knapen, Polosoff en Edelberg genaamd, eerstgenoemde leerling aan het gymnasium, de andere kweekeling van het Katkossisch lyceum te Moskou, hadden vele rooversgeschiedenissen gelezen en een leven digen hartstogt voor het romantische rooversleven opgevat. Zij besloten naar het woud te gaan en daar als roovers te even, en voerden hun besluit in Charkow uit. Zij wapenden zich met pistolen, dolken en andere wapenen, lieten zich door een voerman naar het woud brengen en bragten hem, om hun handwerk in te wijden, op de plaats gearriveerd, dadelijk om het leven. Zij ontnamen den vermoorde het contante geld, wat deze bij zich had, een bedrag van 50 kopeken (omtrent 90 cents), doch werden op heeter daad betrapt. Voor het geregt beleden zij alles, weenden en beloofden beterschap. De regters lieten zich hierdoor tot weekhartigheid bewegen en spraken de jeugdige booswichten vólkomen vrij! Dit vonnis biedt een schoonen basis aan voor de toekomstige opvoeding van kinderen tot menschen en staatsburgers, want het is nu zelfs twijfelachtig, of deze jonge Rinaldini's en Fra Diavolo's, wegens hunne rooverijen uit de vroeger bezochte leerinrigtingen geweerd of door anderen teruggewezen mogen wordenhunne onschuld staat toch volgens geregtelijke uitspraak vast. gehouden in het lokaal Tivoli le Helder, op Maandag 17 Junij 1872, ten overslaan van den Notaris J. W. HATTINGA BATEN. 1. Een Huis en Erf, hoek Spoorlaan. Kooper de heer S. C. Visser voor f 1130. 2. Een Huis en Erf, mitsgaders een houten Loods, alles in de Middenstraat. Kooper de heer J. van der Wijk voor f 512. Van 1 tot 15 Junij 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD- Geene. BEVALLENG. Roggeveen, geb. Bert, (Z.). S. Hol, geb. Schaap, (Z.). E. Zwagerman, geb. Roemer, (D.). H. Hoogvorst, Aeb. van Dijke, (D.). J. M. C. Mars, geb. Mulder, (1).). A. Kool, geb. Schagen, (Z.). OVERLEDENAart Kok, 7 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. 16 12 17 12 18 8 18 12 Barometer mm. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. I Afw. OW G O) -0 o o Toestand van de zee. zwtw. 0.2k. 769.041 7.75 21.6 f 3.7 0.74 Vlak. o. 0.7 767.62 f 6.38 22.0 f 4.0 0. zoto. 1.5„ 765.421 4.24 19.0 f 2.9 0.54Slechtw. otz. 2„ 765.06 f 3.88 19.8 1.8 0.55 Weersgesteldheid: 16 Junij 12 u. Helder, stil, schoouweer. 17 Junij 12 u. Helder, schoonweer. 18 Junij 8 u. Helder, mooiweer. 18 Jnnij 12 u. Ligtbewolkt,mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming, 18 Junij. A. M. E. II. P. Kluit. Soerabaija. 14 Junij 14 ,i LouisA.Constant. J. Rotgans. Batavia. Maria Elise. T.D.v.Deursen. Bat.viaNewc. Anita. C.J.S.Bruhn. BuenosAyres Christina. M.ILVisser. Batavia. Java. W.L.Bakker.Bat.viaBirkenhead Pollux.* J.W.Wilkens. Middell. Zee. *Heeft in het Bassin gelost en geladen. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te losBen. Sehip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sundswall. Drammen. 17 17 15 17 17 Holland. J. Wiersma SoesKummeren.E.Lorentzen. Fam Sêstre. S. Jonassen. HansensMinde. A. Hansen. West-Priesland.M. Thomas. Hout. Amons Co. Sundswall. HenriëtteMaria. J.P.OIdenburger. Pajulaks. Leonida. Se Sostris. Pirdar. Carbon. Sceptre. William. H.C.Rigelsen. P. Ericksen. G. Holst. G. Reston. N. Porsdike. T. Robinson. Borgo. Helsingfois. Newcastle. Steenk. Sunderland. van Vliet Co. Blikman Co. ZurMühlen&Co. Order. Order. Bevallen van een welgeschapen Dochter A. VOS, geb. HILLENIÜS. Oude Schild op Texel, 16 Junij 1872. Onze dierbare Vader en Behuwdvader BERTUS HOUTWIPPER, ontsliep heden in den ouderdom van ruim 63 jaren. Texel, 14 Junij 1872. G. HOUTWIPPER. Jb. Jb. VERBERNE. Heden overleed BERTUS~ HOUT WIPPER, op~ckn leeftijd van ruim 63 jaren. Hij was gedurende 33 jaren met den meesten ijver en trouw aan ons huis verbonden. Texel, 14 Junij 1872. Wed. Mr. W. BOK—TIDEMAN. Heden ontsliep, zacht en kalm, na voorzien te zijn van de Heilige Sacramenten, onze geliefde Moeder en Behuwd- moeder NEELTJE KUIPER, Wed. GERRIT SCHRAAG, in den ouderdom van ruim 72 jaren, na een langdurig doch geduldig lijden van bijna 3 maanden. Die de overledene gekend hebben zullen met ons beseffen, wat wij in haar verliezen. Burg op Texel, 16 Junij 1872. Uit naam van Kinderen en Behuwdkinderen, J. T. ZIJM. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Het BESTUUR van den Polder HELDER en HUIS DUINEN maakt bekend, dat de .lAtltLUhSltli: WEGEÏSCHOIIH' in dien Polder zal gehouden worden op Donderdag den 27sten Junij aanstaande. Eigenaars of gebruikers van Landen worden herinnerd, dat de aan hunne Landerijen gelegen Polderwegen vóór den dag der Schouwing behoorlijk moeten zijn ingesleclit. De nalatigen verbeuren eene boete van zestig Cents, onverminderd hunne verpligting om de Wegen in behoor lijken staat te brengen. Helder, den 18 Junij 1872. Het Polderbestuur voornoemd, A. METZELAARPresident. L. VERHEYSecretaris. Het schilderwerk aan de Kerk te Huisduinen is gegund aan den laagsten inschrijver, den Heer Jn. BETHLEHEM, voor de som van 69. Kerkvoogden en Notabelen der Hervormde Gemeente te Huisduinen. Door dezen wordt ter publieke kennisse gebragt, dat, van heden af, de passage langs den weg in den Polder H. in de gemeente ZIJPE tot nadere aankondiging ZAH ZIJJV GESI.OTEJV. Zijpe, 18 Junij 1872. De Excercitiën met het Geschut zullen, te beginnen met Donderdag 20 Junij, om de veertien dagen plaats hebbenwanneer de wimpel wordt ingehaald zal den daarop volgenden Donderdag geëxerceerd worden met het Geschut. Aantreden des namiddags vóór half zes uur op het Westplein. Deze exercitiën brengen geen verandering in de schijf schietoefeningen. De Majoor—Kommandant, D. P. H. ABERSO.N

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3