1872. N°. 74. Vrijdag 21 Junij. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIËPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndië: via Triest 25 Junij's avonds 6 u. 25 m. Marseille 4 Julij 's avonds 6 u. 25 ni. Brindisi 27 Junij, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indië: \iaSouthampton 30Junij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazairei Julij, 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Junij, 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 22 Junij, 's m. 6 u. 25 m. K A PAST E R. Aan de Ingezetenen wordt kenni9 gegeven, dat de Landmeter van het Kadaster, op aanstaanden Maandag den 24 dezer een aanvang zal maken met het opnemen der Kadastrale veranderingen in deze gemeente, voor de dienst van 1873. Helder, De Burgemeester, den 18 Junij 1872. STAKMAN BOSSE. HELDER en. NIEUWEDIEP, 20 Junij. Vervelender staatkundige kwestie, dan die naar 't Ameri- kaansche kaperschip genoemd, is er zeker nimmer geweest. De Oostersche, de Romeinsche, de Deensche kwestie ze zijn wel niet interessant meer nu er zoo herhaaldelijk over is gesproken en getwist, maar toch ze hadden niet zoo het afgezaagde, dat het Alabama-vraagstuk aankleeft. Dat jaren lang geleden door een kaperschip werd geroofd en geplunderd, moest zoo lang daarna niet tot staatkundige verwikkelingen leiden. In het dagelijksch leven zou men iemand, die gebeurtenissen reeds lang vergeten, nog eens op nieuw oprakelde, met het bekende spreekwoord teregt zetten: och, haal toch geen oude koeijen uit de sloot! lederen dag leest men wijders in de nieuwsbladen, dat het Geneefsche scheidsgerigt hare zittingen voortzet. Tusschen Duitschland en Frankrijk hebben bij voortdu ring onderhandelingen plaats ter zake van het ontruimen van het Fransc.he grondgebied door de Duitsche troepen. Tot heden toe is het echter nog niet gelukt tot eene onderlinge schikking te geraken. Zeer waarschijnlijk hapert het aan de noodige geldmiddelen bij Frankrijk, daar volgens de vredesvoorwaarden vervroegde betaling der termijnen van de oorlogschatting vervroegde ontruiming zou tenge volge hebben. Het nieuwe ministerie in Spanje is met ijver aan den arbeid getogen en ondervindt bij de regeling der in zeer berooiden toestand verkeerende staats-financiën den steun der Kamer. De Nationale Vergadering te Versailles gaat voort met de behandeling der legerwet. Zij heeft dezer dagen de bepaling vastgesteld, dat de miliciens, die na zes maanden dienst, zich de exercitiën hebben eigen gemaakt, met groot verlof naar huis kunnen gezonden worden. Wij gelooven het publiek ter dezer plaatse een dienst te doen door te waarschuwen voor een paar bedriegers, die het op de beurzen der ligtgeloovigen gemunt hebben. Dezer dagen kwam een vreemd manspersoon in een winkel alhier, en vertelde o. a. aan de winkelierster, dat hij eerlang als koloniaal-militair naar Indië zoude gaan. Eerst later verscheen er, heel toevallig een koopman in manufacturen, die tegen zeer lagen prijs iets aan den aanstaanden militair, die een goed handgeld zou verkregen hebben, verkocht. Deze echter scheen geen groot vriend van den koopman te zijn; althans laatstgenoemde wilde aan hem, die hem op alle mogelijke wijze tergde, niet meer verkoopen. Een volgend koopje, uit een lap laken en een omslagdoek bestaande, waarvoor eerst 35 werd gevraagd, werd daarop door de winkelierster gekocht op aandrang van den aspirant-militair, die haar door teekens beduidde, dat zij het maar koopen moest voor hem, omdat hij het van den verstoorden koopman voor dien prijs niet kon krijgen. De koopman vertrok: de koloniale militair ook kwam niet weder. Inmiddels is het gebleken, dat het gekochte met ongeveer 20 te veel is betaald. De doek had het uiterlijk van een van zeer goede kwaliteit. Een ieder wachtte zich voor schade! Bij het te Utrecht gehouden examen voor hulp apotheker is o. a. toegelaten de heer J. Th. B. v. d. Roest, wonende alhier. Jl. Woensdag is per stoomboot van Harwich te Rotter dam aangekomen, Dikkens, vroeger conducteur in dienst van van Gend Loos, die, gebleken zijnde zich aan den diefstal van aangeteekende brieven, per post verzonden van Amsterdam naar Rotterdam op 20 Mei 11., te hebben schuldig gemaakt, kort daarop naar Engeland was gevlugt cn thans onder geleide van een commissaris van politie naar •vederland teruggevoerd op last van den noofdcommissaris van politie, ter beschikking der Justitie, naar het huls van «waring te Rotterdam werd overgebragt. (N. Rott. Crt.) Men verneemt, dat door den raad van administratie der Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij aan den aannemer Jac. van der Kamp, te Leiden, is opgedragen de uitvoering van het vergrooten van het stationsgebouw, locomotieven- bergplaats, met bijkomende werken, alsmede het bouwen van eene woning op het station te Helder, ten behoeve van den Noordhollandschen staatsspoorweg, waarvan op 20 Mei 11. de aanbesteding is geschied. Op de jl. Maandag te Schagen gehouden zomer- paardenmarkt waren 150 paarden aan de lijn. Ofschoon er weinig vreemde kooplieden schijnen geweest te zijn, was de handel met binnenlandsche koopers tochzeer vlug, zoo in rij- als in trek- of werkpaarden. De prijzen liepen voor de 1ste soort van 300 tot 430, voor de 2de soort van 150 tot 300 en voor de 3de soort van 100 tot 150, behalve eenige mindere. Door mooi weder begunstigd en daar het gedurende deze week daar kermis is, was de toevloed van menschen zeer groot. Men telde bij één kastelein (er zijn hier 14) ruim 300 rijtuigen, die er waren uitgestald. In de geldleening der gemeente Alkmaar, groot 40,000, rentende 5 pCt., is ingeschreven ƒ6000 a 100| pCt. en gelijke som h 100 pCt., zoodat slechts voor 12,000 is deelgenomen. Mej. M. L. Schuurman, te Alkmaar, is o. a. op het drietal geplaatst voor de betrekking van hoofdonderwijzeres aan de te Groningen op te rigten meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs. Van Bergen naar Alkmaar zal, door het algemeen polderbestuur, een straatweg aangelegd worden, in aanslui ting met dien van Schoorlverder een straatweg door het Berger bosch tot het Woud, in aansluiting met de Egmonder wegeneindelijk een grindweg naar Koedijk, met een zijtak over Zanegeest. Naar de betrekking van hoofdonderwijzer in het huis van correctie te Hoorn, waaraan een tractement van 1200 's jaars verbonden is, staan niet minder dan 103 sollicitanten. Jl. Maandag, de gewone buizenzeildag, was het stil en eenzaam aan de zeehaven te Enkhuizen, doordien de zes overgebleven haringbuizen onttakeld in de binnenhaven liggen en niet meer uitvaren. Te vergeefs waren de krachtige pogingen en belangrijke geldelijke opofferingen der reeders om dezen tak van nijverheid, waaraan vroeger voor geen gering deel die stad haren bloei te danken had, uit zijnen reeds lang kwijnenden toestand op te heffen. Te Edam zal de herdenking van de bevrijding der Spaansche heerschappij den 27 dezer worden gevierd. Een uitvoerig programma is door de feestcommissie openbaar gemaakt. Des ochtends ten 9 ure zullen de festiviteiten worden geopend met de uitvoering van een feestzang en het gebulder van het geschut. Voorts zal een gecostumeerde optogt worden gehouden en zullen volksspelen plaats hebben, en het feest zal besloten worden met een vuurwerk en electrische verlichting. Het stafmuziekkorps der Kon. Ned. marine te Willemsoord zal gedurende het feest muziek uitvoeringen geven. Welke deun, denkt men, dat op den verjaardag van H. M. de Koningin, door het klokkenspel van het paleis op den Dam werd getjingeld? Die Wacht am Rhein! Had men, als er bij nationale vierdagen, zelfs op den toren van het koninklijk paleis, dan toch volstrektelijk buitenlandsche volksliederen moeten klinken, nog maar het God save the Queen gekozen! Die Wacht am Rhein is trouwens tegen woordig zoo algemeen geworden, dat zij zelfs op boeren kermissen wordt opgedreund, met deze vernederlandsching van het Duitsche referein: „het vaderland moet roerig zijn." Wij zouden het eigenaardiger vinden, als men zingen wilde „Mijn vaderland moest wijzer zijn!" (de Tijd.) De ex-Keizer Napoleon III is, naar men verzekert, jl. Maandag te Amsterdam geweest. Men verwacht de in werking treding der stoomwerk tuigen aan den Paardenhoek te Amsterdam, welke van gemeentewege zijn geplaatst om in de waterverversching der grachten te voorzien. Daar andere bladen, als de N. Rott. Crt., het Nieuws van den Dag en de Standaard een voorval hebben vermeld, dat wij liefst met stilzwijgen waren voorbijgegaan, vermeld op een wijze die niet in alle deelen volledig en juist genoemd kan worden, achten wij het onzen pligt het mede te deelen zooals het zich, volgens een door ons ingesteld naauw- keurig onderzoek heeft toegedragen. De zaak is deze. De nieuwe predikant bij de Waalsche gemeente te Amsterdam, ds. M. A. Perk, die den vorigen Zondag zijn dienstwerk aanvaardde, trad voor de eerste maal in de Nieuwe Wale kerk op en had tot tekst zijner leerrede de woorden van 1 Cor. 8 vs. 6c. Wij hebben maar één HeerJezus Christus. Toen hij den zegen had uitgesproken en de gemeente zich wilde verwijderen, stond een jongmensch aan de linkerzijde op de gaanderij, vlak bij den kansel gezeten, op en wist met een „chut," door sommigen, die niet begrepen wat hij in het schild voerde herhaald, den organist te bewegen, die zich verbeeldde dat de leeraar nog iets te zeggen had, het reeds aangevangen orgelspel te doen staken. Met opgeheven arm sprak hij den predikant ongeveer in deze bewoordingen toeJe profeste contre votre predication: vous méprxsez le Christ... vous reniez le Christ... TremblezTéméraire... II viendre... II vous jugera... enz. enz. enz. De heer Perk luisterde eenige oogenblikken met groote kalmte, doch toen hij de bedoeling van den zich opwerpenden prediker begrepen had, keerde hij dezen den rug toe, verliet bedaard den predikstoel en begaf zich naar de kerkeraadskamer. De prediker rigtte zich daarop tot de gemeente en riep haar een Mes frèresMes soeurs prenez garde toe, doch verder onverstaanbaar, daar de organist, begrijpende wat er gaande was, met het orgelspel inviel. De heer Perk verklaarde terstond bij zijne komst in de kerkeraadskamer, dat hij geen vervolging van politiewege verlangde. Wat evenwel de ontvoering betreft, waarvan de Standaard gewaagt, is het een feit dat, toen de eerste indruk van verrassing, door het ongewone tooneel veroorzaakt, voorbij was, er bij de talrijk opgekomen schare geen ander stemming was dan óf van verontwaardiging over de onbeschaamdheid van den rustverstoorder, te meer daar de rede des heeren Perk een uiterst concilianten en verdraagzamen geest geademd had, óf van hilariteit over de dwaasheid van den dweeper. (Amst.Crt.) Jl. Dingsdag heeft H. K. H. Prinses Marianne, na de sluizen te Schellingwoude bezigtigd te hebben, een togt door het kanaal met de stoomboot Noordzeekanaal gedaan, en vervolgens een bezoek gebragt aan de Noordzeesluizen, alwaar juist de laatste hardsteen der deuren geplaatst werd. Een meisje, dat met haar vader jl. Maandag avond te 's Hage naar het vuurwerk was gaan zien, heeft, naar het Vaderland verneemt, een brandende huls op het aan- gezigt gekregen, waardoor zij hevige brandwonden heeft bekomen en thans in zorgwekkenden toestand verkeert. Jl. Zaturdag had te Vlaardingen een comisch-tragisch voorval plaats. Bij gelegenheid van de daar plaats hebbende kermis had een vrouw met een oliekoekenkraampje op haar dringend verzoek een plaats gekregen, waar zij echter voor de passerende voertuigen niet geheel veilig was. Des middags komt een zwaar beladen wagen aanrijden en de koetsier, door het afloopend terrein niet bij magte zijn voertuig juist te rigten, werpt eensklaps mét den wagen de geheele oliekoeken-inrigting omver, waardoor het gebak wijd en zijd over de straat heen vloog, tot niet geringe vreugde der straatjeugd, die in een oogwenk al wat nog eetbaar was gebleven deed verdwijnen. Het ongelukkig vrouwtje was echter door de kokende olie deerlijk gebrand, en het kraampje met de baktoestellen geheel vernield. Jl. Zondag is te Utrecht de eerste algemeene verga dering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der Koepok-inënting. De vergadering werd geleid door den heer Lubach, uit Kampen en bijgewoond door een twintigtal afgevaardigden. Zij was hoofdzakelijk gewijd aan de vaststelling van het reglement. In het eerst verspreide reglement waren eenige wijzigingen gebragt, die hoofdzakelijk de redactie betroffen. Ook op de vergadering werden daarin nog wijzigingen aangebragt, die door de toezending van het definitief reglement weldra aan de leden zullen bekend worden. Het voornaamste uit de discussiën is, dat duidelijk werd oatgesprokea en in het artikel betreffende de zamenstellinjf van het bestuur duide lijk geformuleerd, dat het leeken-^lement bij de vereeniging het heerschende moet zijn. Het moet een volkszaak, niet de zaak der geneeskundigen zijn. Daarom zal het bestuur slechts uit 3 geneeskundigen en 6 leeken moeten bestaan. Verder is uitgemaakt, dat het reglement zich niet verzet tegen het opnemen van vrouwen als leden van afdeelingen, en is de contributie verlaagd, met dien verstande, dat de verlaging zal ingaan zoodra er 1000 leden zijn. De vol gende algemeene vergadering zal te Rotterdam gehouden worden, waar de zetel der vereeniging gevestigd is. De keuze van het hoofdbestuur leverde zeer veel bezwaar op. Het voorloopig hoofdbestuur is uitgenoodigd de zaken gaande te houden en een stemming langs schriftelijken weg door de afdeelingen te leiden. (Het Vaderland.) Jl. Dingsdag avond te half zeven ure is te Utrecht het 26ste Landhuishoudkundig Congres in het gebouw voor kunsten en wetenschappen aldaar geopend door de eere voorzitter, den commissaris des Konings in die provincie, den heer E. C. U. van Doorn. Na den afloop van diens toe spraak werden de afdeelingen zamengesteld en vervolgens begaven de meeste leden zich naar Tivoli, waar een concert werd gegeven. Woensdag ochtend ten 9 ure kwamen de afdeelingen bijeen om de aan de orde gestelde punten te behandelen, en 's namiddags is de eerste algemeene vergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer mr. W. R. Boer. Intusschen was in de Maliebaan de tentoonstelling van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1