B i n n e n I a n d. noeg, deze is, „dat de vrije werking der sociale krachten hier, zoo ooit, dan toch onmogelijk in betrekkelijk korten tijd genezing kan aanbrengen, en dat dus de Staat, als waker voor de algemeene belangen, tevens en vooral voor de belangen van personen, te krachteloos en te machteloos om zich zeiven te helpen, bevoegd en verplicht is op te reden." Niet alleen voor de arbeidende, voor alle kinderen dient de Staat naar onze meening te waken, dat zij behoorlijk onderwijs ontvangen en daardoor tot goed ontwikkelde, nuttige burgers opgroeien. Vooral thans, nu de Staat be dreigd wordt door richtingen die het toeleggen op het omverwerpen der bestaande maatschappelijke toestanden en verhoudingen, of op het ondergeschikt maken der burger lijke wetten aan de eischen eener naar het herstel van voorbijgegane toestanden strevende Kerk, of op het onder werpen van de resultaten der wetenschap aan kerkelijke begrippen en leerstellingen. Volksverlichting, het lager onderwijs in de eerste plaats, is het eenige en krachtige middel om deze voor den Staat, voor het algemeen welzijn gevaarlijke richtingen te bestrijden en schadeloos te maken. De regeering, door de grondwet verplicht, het onderwijs tot een voorwerp harer aanhoudende zorg te doen zijn, wijde die zorg vooral aan het zoo vaak nog stiefmoederlijk wij mogen er wel bijvoegen, aan het zoo vaak als on godsdienstig gelasterd openbaar lager onderwijs. Het zij haar opgedragen, de wet te zuiveren van de door de ondervinding gebleken gebreken en leemten en te doen blijven in overeenstemming met de behoeften van den tijd. Zorgt zij daarvoor en staat het welgezinde deel der natie haar in die zorg krachtig steunend ter zijde, dan zal een tweede twaalfjarig verslag gunstiger kunnen luiden omtrent de belangstelling van overheden en ouders voor het onder wijs en omtrent de vruchten welke het voor het leven afwerpt, vruchten welke thans nog zoo dikwijls, door slordig schoolbezoek, door vroegtijdig verlaten der school en door het, uit geringschatting, niet onderhouden van het geleerde, jammerlijk verloren gaan. Het argelooze Dagblad verwondert zich, dat de liberalen, die de schoolwet steeds met hand en tand vasthielden, thans van hare gebreken en van herziening beginnen te spreken, alzoo ten laatste concessie doende aan hen, die zich steeds krachtig tegen de wet verzet hebben; alsof het Dagblad niet wist, dat dit verzet het beginsel der wet „overal voldoend openbaar onderwijs van over heidswege" betrof, een beginsel, hetwelk de liberalen nimmer zullen loslaten. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Junij. Gedurende twee uren onderhield zich dezer dagen de heer Thiers met eene deputatie, uit de leden der regterzijde van de Nationale Vergadering naar hem afgevaardigd. Wel betuigden die heeren hunne hulde aan de vele ver diensten van den president, in zoo hagchelijke oogenblikken aan het vaderland bewezen, maar toch drongen zij op verandering zijner politieke gedragslijn aan. De heer Thiers verzekerde daarop, dat hij heel consequent blijft en zijn woord, te Bordeaux gesproken, en dat de handhaving der republiek inhield, gestand zal doen. In tegenstelling van de meening der regterzijde, geloofde hij vast, dat herstel der monarchie een oproer tengevolge zou hebben, 't Bleek uit dat onderhoud allerduidelijkst, dat de president in een belangrijk opzigt niet sympathiseert met de gevoelens der talrijke regterzijde. In den Spaanschen ministerraad moet dezer dagen het besluit genomen zijn om tot eene scheiding tusschen kerk en staat in Spanje over te gaan. Als men bedenkt hoevele ellendige gevolgen eene vereeniging van die beiden heeft veroorzaakt, dan zal men dat besluit ten hoogste toejuichen. Vooral ook in Spanje is die scheiding eene zeer wenschelijke zaak te achten. Dezer dagen hebben de werklieden in het Oberbergamts- Berirk Dortmund weder eene werkstaking ondernomen, aangezet als ze worden door personen, die verzekeren, dat zij op den duur door geld zullen worden gesteund. Bij de vermelding van dit berigt wordt door een buitenlandsch blad deze voor werklieden zeker opmerkelijke waarschuwing gevoegd: In het vorige jaar staakten in Pennsylvanië 50,000 arbeiders het werk. Drie maanden hielden zij daarmede vol, terwijl de werkgevers niet in staat waren hooger loon te geven. Welke waren nu de gevolgen? Ten slotte moesten zij, door armoede gedwongen, toch den arbeid weder hervatten voor hetzelfde loon; maar inmiddels was onder hen de onzedelijkheid in de hoogste mate toegenomen, want ledigheid is des duivels oorkussen. Moord en diefstal waren dagelijksche gebeurtenissen en de huiselijke vrede was verstoord. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Was- senaer, onder bevel van den kapitein ter zee E. L. de Haes, is gisteren alhier van de Kust van Guinea aangekomen. Volgens telegram uit Alexandrie was de mailboot Prins van Oranje, jl. Donderdag te Suez aangekomen en zou des avonds het kanaal ingaan. De in den loop dezer maand alhier gehoudene collecte voor het Vaderlandsch Fonds tot aanmoediging en onder steuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft opgebragt 61.80. Door de plaatselijke vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen alhier, is dezer dagen van H. M. de Koningin ontvangen de jaarlijksche gift van 100. In No. 25 van de Monitor, weekblad voor het huis gezin en de school, komt een artikel voor van den heer D(ekker), te Helder, getiteld: „Hedendaagsche Taal(?)- stukie." Het motto bestaat uit eene aanhaling uit de notulen der vergadering van inspecteurs van het lager onderwijs, in 1871 gehouden, waarin gehandhaafd wordt het besluit van 1867, om geene beslissing te nemen ter zake van het al of niet volgen der spelling van de Vries en te Winkel. De schrijver van dit stuk, dat in drie tooneelen is afgedeeld, laat, om de verwarring in de spelling te doen uitkomen, Salm, een doctorszoon, bij den onderwijzer Platneus de oude spelling volgen; vervolgens bij den kostschoolhouder Spekbord zich oefenen in lachen zonder g, in vroolijk zijn met twee o's en in knoeien zonder j. Eindelijk komt Salm als klerk aan een der ministeriën, waar de oude hoofd ambtenaar Kier hem het geschrevene in de nieuwe spelling laat herschrijven in de oude, omdat men zich daar, zoolang er geene andere orders komen, aan de oude spelling houden moet. De heer Kier wist van de nieuwe spelling zelf niets, en dacht, toen hij den naam van te Winkel hoorde noemen, dat het een der directeuren was van het befaamde weduwen- fonds, onder het bestuur der heeren Rietveld en te Winkel. Het Dagblad en andere couranten, o. a. de N. Rott. Crt., deelen mede, dat Z. M. de Koning den staatsraad mr. G. de Vries heeft uitgenoodigd een nieuw ministerie zamen te stellen en dat de heer de Vries die taak heeft aanvaard. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Zaandam, W. J. F. Meiners, pred. te Bergen-op-Zoom. Bedankt voor het beroep naar Rotterdam door ds. E. A. G. van Hoogenhuijze, pred. te Steenwijk. De inschrijving voor den Noordh. Friesclien Spoorweg, bedraagt thans in aandeelen f 1,808.890 en in subsidie 29,855. Gelukkig verspreidt de longziekte zich te Texel niet verder. De volgende prijzen zijn door den heer B. K. Bremer, van Texel, behaald op de tentoonstelling, den 19 dezer te Utrecht gehouden: Voor springrammen, de 2de prijs, gr. zilv. med. en ƒ10. Voor drie ooijen, de 2de prijs, zilv. med. en 5. Voor ramlammeren, de 2de prijs, zilv. med. Voor drie ooilammeren, de 1ste prijs, gr. zilv. med. en ƒ5. De gemeente Nieuwe Niedorp zal eerstdaags met een bezoek van den commissaris des Konings en van een lid der Gedeputeerde Staten in Noordholland worden vereerd. Naar men verneemt, staat dit in verband met een verzoek schrift dat, eenigen tijd geleden, door bewoners van het tot die gemeente behoorende gehucht Moerbeek is ingediend tot stichting van een school aldaar. Adressanten betoogen daarin de noodzakelijkheid van een school in dat gehucht, op grond van den verren afstand van de dorpsschool voor hunne kinderen en op het feit, dat in vroeger jaren des winters in een thans gesloopt gebouw afzonderlijk onderwijs werd gegeven in de Moerbeek. Het gemeentebestuur te Nieuwe Niedorp heeft dit verzoek afgewezen, vooreerst omdat het getal der schoolgaande kinderen in dit gehucht te onbeduidend is, om daarvoor een school te bouwen, anderdeels omdat de weg, die voorheen des winters schier onbegaanbaar was, thans het geheele jaar door in voldoenden staat wordt gehouden. Daarop is door adressanten de tusschenkomst van Gedeputeerde Staten en van den districts schoolopziener ingeroepen, en nu zal door den Commissaris des Konings deze zaak in loco worden onderzocht. Nog eene andere aangelegenheid zal, naar wij vertrouwen, onder de aandacht van den commissaris worden gebragt. De brug over de Langereis-vaart, die Nieuwe Niedorp aan Hoogwoud verbindt, verkeert in zulk een slechten staat, dat het vervoer daarover met zware vrachten gevaarlijk wordt. Volgens een oud contract draagt de gemeente Hoorn in het onderhoud dier brug voor 2/3, de gemeente Nieuwe Niedorp voor 1/3 bij. Intusschen, ofschoon reeds voor eenige jaren een door het gemeentebestuur van Hoorn aangewezen deskundige die brug onderzocht en onvoldoende gekeurd heeft, is, dat bestuur niet gezind liet aandeel van die stad tot herstelling van de brug toe te staan en zoo blijft de zaak gelijk zij was, of liever de passage over die brug wordt dagelijks gevaarlijker. (N. Rott. Crt.) -Ter gelegenheid van haren verjaardag zond II. M; de Koningin, beschermvrouw der „Vereeniging tot nut der armen" in de Rijp, weder eene gift van 100 aan ge noemde inrigting. De gemeenteraad van Hoogwoud heeft besloten twee zilveren medailles beschikbaar te stellen eene ter waarde van 28 en eene van 12, voor die veeartsen, die in die gemeente de meeste runderen met goed gevolg vaccineren, boven een aantal van 150. Vergist men zich niet, dan is die gemeente de eerste, waar de raad zulk een prijzens waardig besluit neemt. Moge het veel navolging vinden en zoo strekken ter bevordering der vee-vaccine, zulk een uitmuntend voorbehoedmiddel tegen de steeds meer en meer endemisch wordende longziekte. Niet de hoofdcommissaris van politie mr. de Klopper, maar de commissaris mr. Doesburgh is naar Londen geweest om Dikkens te arresteren, die geheel vrijwillig is teruggekeerd. Gisteren werd op het raadhuis te Amsterdam aan besteed: het maken van de fundering en den onderbouw voor het stoomgemaal, het toeleidingskanaal, den vaarboezem, het buiten-situatiesluishoofd en de voorhaven, alles ten behoeve van de waterverversching in de stadsgrachten aldaar. Minste inschrijver de heer J. J. Bekker, te Lent, voor 200,900. Bij een geacht handelshuis te Amsterdam is een depêche uit Londen ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van een gerucht, dat Maandag a. s. de betaling der koepon buitenl. schuld Spanje, zonder korting, zal worden aange kondigd. Als een verblijdend verschijnsel op industriëel gebied wordt gemeld, dat aan de koninklijke fabriek van stoom werktuigen te Amsterdam de levering is gegund van 80 spoorrijtuigen voor den staatsspoorweg in Hannover, waar voor een openbare inschrijving had plaats gehad. Naar men er bijvoegt, is dit de eerste keer, dat Nederland spoor rijtuigen aan het buitenland zal leveren. (D.) Naar de KI. Crt. uit goede bron verneemt, hebben de gezellen der N. Rott. Crt. jl. Zondag morgen een adres aan hunnen directeur overhandigd, waarin het verzoek was neergelegd om die courant niet meer op Zondag te doen verschijnen. Het adres was door al de daar werkzame gezellen onderteekend, zijnde 40 in getal. Het standbeeld van Boerhave te Leiden zal morgen, des namiddags ten een ure, onthuld worden. Bij deze plegtigheid zal het woord gevoerd worden door prof. Boo gaard, prof. Tilanus, dr. van Erven Dorens en den burge meester dr. van den Brandeler. Door den heer J. Philip 19 20 21 22 van der Keilen, graveur aan 's Rijks munt te Utrecht, bij deze gelegenheid een gedenkpenning vervaardigd. Een landbouwer, veehouder te Hazerswoude, wienj vee niet is aangetast geworden evenmin door longziekts als in deze dagen door tongblaar, heeft opgemerkt, dal zijne weide sterk bezet is met de zoogenaamde wilde zuri^ welke plant gretig door zijn vee wordt gebruiktverdei bemerkt hij, dat een rund vroeger, toen het tijdelijk uit die weide was verwijderd geweest, door de longziekte u aangetast geworden. Nog merkt hij op, dat het vee v® zijn buurman, in dienzelfden polder, in wiens weide i> wilde zuring zich niet voordoet, op dit oogenblik s door tongblaar geplaagd wordt. Naar de Werkman verneemt, zal in den nazomer vaa dit jaar het wereldcongres der internationale, dat in 1870 door de politieke omstandigheden verhinderd werd, on welke reden ook in 1871 slechts een gesloten conferentie te Londen bijeenkwam, in Nederland gehouden worden, en wel te 's Hage. De tongblaar zegt het U.D. heerscht nog altijd in ernstige mate onder het melkvee in en om de gemeente U trechtter naauwernood zou men een lOOtal koeijen kunnen aanwijzen, die er niet door besmet zijn. Gelukkig echter bezwijk»?, er slechts enkele. Door de strenge waakzaamheid van de inspecteurs van vee en vleesch aldaar gelukte het niet, het vleesch daarvan in consumptie te brengen, waartoe aanhoudend pogingen worden aangewend. Van longziekte zijn in de laatste 8 dagen geen nieuwe gevallen bijgekomen, De ziekte onder de varkens is eer minder dan erger geworden, Jl. Vrijdag is te Utrecht het 26ste Nederlandscl Landhuishoudkundig Congres gesloten. In de laatst gehouden algemeene vergadering is o. a. aangenomen een voorstel, strekkende om aan de Hooge Regering een adres te rigten, waarin aangedrongen wordt op uitvoering der wet op he middelbaar onderwijs, wat het oprigten van eene Rijks- Landbouwschool betreft, en waarin de aandacht der regering wordt gevestigd op het wenschelijke om ook op de kweek scholen voor onderwijzers eenig landbou w-onderwijs te doen geven. Jl. Vrijdag is op het Vreeburg een volksfeest geven, dat met een vuurwerk besloten werd. Jl. Zaturdag voormiddag is eene harddraverij in de Maliebaan gehouden. Weder behoort de te Beusichem gehouden paarden markt van dit jaar tot de geschiedenis en kan de uitslag worden medegedeeldAangevoerd waren den 18 Junij 13 hengsten. 78 paarden op de markt en 280 in de 726 aan de lijn en 900 510 en 673 62 en 146 Uit dezen staat blijkt, dat de hengstenmarkt niet vooruit gaatmaar de markt overigens haren sedert eeuwen gevestigden roem handhaaft. De handel was bijzonder levendig en den laatsten nog waren buitenlandsche kooplieden, die ieder jaar al meer nar en meer toenemen, druk in de weer, om zich van paarden te voorzien, waartoe geene gelegenheid meer was, aan gezien het aantal paarden toen te gering was. De prijzen waren dan onk buitengemeen hoog: men hoorde van 600, ƒ700 en 750 spreken, alsof het zilver wezenlijk slijk was; voor één paard werd zelfs 755 bedongen en tweejarige paarden golden van 300 tot 450. Als dit zoo voort gaat, zal zelfs het eten van paardenvleesch, waartoe thans nog zoo weinigen overgaan, weldra een artikel van worden. (U. D.) Een conducteur en een remmer op de spoorlijn Tilburg- Leuven hebben een koffer in de bagagewagen opengebroken en verschillende voorwerpen van waarde er uitgenomen. Ze zijn beide in arrest gesteld. Jl. Zondag had op het op een half uur afstand van Arnhem gelegen schietterrein, den Galgenberg, de schiet wedstrijd plaats, uitgeschreven door de vereeniging van officieren der schutterijcorpsen (dienstdoende en rustende) Nederland. Het concours was zeer geanimeerd en wei opgeluisterd door de muziek van het uitstekend corps muziekanten van het regiment schutterij van Rotterdam. De wedstrijd werd ten l0 ure geopend met het schieten met het geweer op 200 meter, waaraan ongeveer een 40tal leden, voor 't meerendeel hoofdofficieren, deel namen, dat ten ongeveer twee ure eindigde, toen het kampen met en revolver een aanvang nam. Eenige burgerlijke en mili taire autoriteiten (commissaris des Konings, burgemeester, bevelhebber der 3de militaire afdeeling, kommandanten der regimenten veld-artillerie en infanterie, kommandant van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek) waren gedurende geruimen tijd bij het concours tegenwoordig, dat eerst ten half vier in de beste orde was afgeloopen en door goed weder werd begunstigd. Voor het geweer verwierven: den lsten prijs de Oudewater, van Dordrecht, 2den prijs de heer Terborg, van Baarn, 3den prijs de heer Mendes da Costa, van Amsterdam, 4den prijs de heer Visser, van Schiedam, 5den prijs de heer de Heer, van Schiedamvoor de pistool lsten prijs de heer Oudewater, voornoemd, 2den prijs de heer John Knight, 3den prijs Jhr. Spengler, terwijl voor de revolver de prijs te beurt viel aan den heer Waldeck. Den 16 dezer hadden in het kamp op de Wieselsche heide twee broeders met hunne meisjes rondgewandeld. Bij de cantine werd een der meisjes door een soldaat schertsender wijze om haar midden gevat. Een der jongelingen geraakte daarover zoo in drift, dat hij den militair wel een keisteen, in een zakdoek gewikkeld, een slag op het hoofd toebragt, waardoor hem de hersens bloot werden gelegd. De jongelieden werden door een lOOtal soldaten met ontblootte sabels achtervolgd, en ontkwamen te naauwer nood de woede door over de palissaden van het Park te springen. De gewonde is naar de infirmerie te Deventer vervoerdterwijl de dader in hechtenis genomen en gevankelijk naar Arnhem is overgebragt. De heer L. Houtsma, door Gedep. Staten van Fries land geschorst als raadslid te Harlingen, is bij den Koning in hooger beroep gekomen. In de verschillende nieuwsbladen komt zoo nu en to erf en achter berool ivoniii van a verblij hm 1 haard naar j Zijn e oogpu voelig 1 de schrijft net k schrift misge «dstei folgei ledleg een ai mans latuui eden tellin; ikke: Frs achts jodac eteist ie ht r'jl er h schijnl Noon ;eopei pnde antal nen dagen Ei i, i ivergi Sk insel, Nu t op lid itrok odsdi terd, vergi eredi iga Ai Switsi oren. let 1 toor etterl iet c< tooda De' bet sc s. s. i vaige; laatstj plaa De wacht gestel de kl, De ige Tot Te Vien Wo Keu

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2