Buitenland. Marine-Haven Nieuwe diep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Itend uit zijne eerstgemelde betrekking, met vrijlating om zijne aanspraken op pensioen te doen gelden. De luit. ter zee 1ste kl. J. M. Brevet, dienende aan boord van hel frega' me' stoomvermogen Admiraal van Wassenaar, wordt met den laatsten Junij op non-activiteit gesteld; en met den 16 Julij daaraanvolgende wordt aan boord van genoemden bodem geplaatst de luit. ter zee 2de kl. R. Bakker. Voorts wordt met ingang van 6 Julij a. s. de luit. ter zee 2de kl. jhr. W. Laman Trip, geplaatst ain boord van het wachtschip te Willemsoord, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. S. F. T. de Vaijnes van Brakell, wiens plaatsing, met 1 Julij te voren, aan boord van dien bodem wordt ingetrokken. Met ingang van 1 Julij a. s. zijn bevorderd: tot off. van gez. late kl. bij de zeemagt, de off. van gez. 2de kl. II. J. Nieuwkerk; lot luits. ter zee 2de kl., de adelborsten 1ste kl. F. Böhtlingk, H. J. Kleijnhens, L. C. Koster, W. L. baron van Verschuer, T. Palhuisen, jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, H. van der Sande, J. C. Kikkert Schotborgh, E. P. H. graaf van Limburg Stirum, A. E. J- IV. Juta en J. A. Kloek. Aan (Ir. M. Salverda is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend I. als hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen, met behoud van den titel van hoogleeraar, en 2. als schoolopziener in het eerste schooldistrict der provincie Groningen. Met ingang van 1 Julij a. s. is aan den klerk bij den Rijks telegraaf A. C. van Wachem, benoemd tot klerk bij de algemèene rekenkamer, op zijn verzoek, eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking verleend. Te Leeuwarden is tot lid der Prov. Staten gekozen de heer mr. J. Biersma Oosting, burgemeester dier gemeente. Tot hoofdonderwijzeres aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisje te Groningen is benoemd mejufvr, A. M. L. Birnie, van Kampen. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer L. C. van Staveren, als burgemeester van Nibbikswoud en Sijbecarspel. Voor de dienst in Nederl. Indië zijn benoodigd tien onderwij- lers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zjjn eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer, en van eene aan- teekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Blijkens eene mededeeling der Maatschappij tot Exploitatie van Staats-spoorwegen zullen, met ingang van 1 Julij a. s., de telegraaf kantoren op de stations dier maatschappij, in plaatsen waar rijks- telegraaf-kantoren zijn, alleen voor de aanbieding en verzending van berigten openstaan en niet langer met het opnemen en bezorgen van berigten voor het publiek belast worden. Frankrijk. In de gevangenis van de rue de St. Pierre te Parijs werd jl. Maandag het huwelijk voltrokken tusschen den ter dood veroordeelden Franc.ois, ex-directeur van de gevangenis la Pioquette, tijdens de Commune. Dat huwelijk had plaats om drie onechte kinderen te wettigen. In de gevangenis la Roquette heeft de persoon van Jolley, tot eeuwigdurenden dwangarbeid veroordeeld, een der gevangen-bewaarders met een ijzeren stang de hersenpan doorkliefd. Omtrent het vertrek van de Yirginië naar Nieuw- Caledonië wordt het volgende berigt: „Eenige oogenblikken voor zij scheep gingen, werden de veroordeelden ontdaan van den ketting, waardoor zij twee aan twee waren zamengeklonkenzij behielden slechts den ring van een halven kilogram. Terstond daarop gaf een fluitje van den eersten gevangenbewaarder het sein en il de veroordeelden legden hunne kleederen van het bagno if en verschenen geheel naakt voor de bewakers, die onderzoeken moesten of zij niet op eenig deel van hun ligchaam geld of eenig verboden voorwerp hadden verborgen. Daarop kregen zij het gewaad aan der getransporteerde!), en ieder van hen ontving zijne uitrusting. Deze bestond uit een broek, een jas, een pet, een paar zwart wollen kousen, drie hemden, een linnen kiel en linnen broek, twee paar schoenen, twee dekens en een hangmat. Toen dit was afgeloopen, werd het sein tot vertrek gegeven de geheele stoet verliet het bagno en rigtte zich tusschen twee gelederen mariniers naar de kade, waar zij in sloepen werden geplaatst, die hen naar de Virginië bragten. Daar werd nogmaals appel gehouden en de veroordeelden in de hutten gesloten aan weerszijden van het dek, en waarlangs een ruimte open is, zoodat hunne bewakers hen steeds in het oog kunnen houden. Des namiddags ten een ure werd de Virginië door een sleper buiten de haven naar kaap Cépet gebragt. Ten drie ure was zij uit het gezigt verdwenen. Engeland. Koningin Victoria heeft de orde van den Kousenband geschonken aan den Keizerlijken Prins van Frankrijk, Napoleon's zoon. De Prins van Wallis heeft persoonlijk de insignia overgebragt naar Cambden-house. Een Engelschman rigt in de Times het volgende verzoek aan de dames: „Alle leden van het schoone geslacht die het als eene noodzakelijkheid beschouwen om een karre- vracht valsch haar op het hoofd te dragen, daarboven een verdieping onder den naam van hoed te bouwen en op den top van dit gebouw een portie bloemen en groen te planten, welke voldoende is om een koe te laten grazen, mogen de vriendelijkheid hebben, als zij het theater bezoeken, een tooneelkijker daarin te vlechten, opdat de achter haar zittende heeren door dit glas ten minste iets van de voorstelling kunnen genieten. Naar aanleiding van de strikes, wijst de Times op de gevolgen. De prijs van alle ijzerwaren is in de laatste 9 maanden omstreeks 50 percent gerezen. Vraagt men waarom, dan is het antwoord: omdat het ijzer duurder is omdat de steenkolen, dat onmisbare element bij de ijzer- mdustrie, duurder geworden zijn. Maar waarom zijn het 3ler en de steenkolen duurder geworden? Voornamelijk, indien niet uitsluitend, omdat de werkloonen der mijn werkers, ten gevolge van de herhaalde strikes in de mijn- districten, zoo veel hooger geworden zijn. De Times gaat verder en vraagt: welke goederen worden vervaardigd met hulp van ijzer en steenkool? Het zou gemakkelijker zijn om die enkele voorwerpen aan te wijzen, welke zonder de hulp van ijzer en steenkool vervaardigd zijn. Het blijkt derhalve, dat het voordeel der mijnwerkers, behaald door hunne strikes, minder groot is dan zij aanvankelijk vermoed zouden hebben. Immers, tegenover de hoogere loonen, die zij ontvangen, staan de hoogere prijzen, die zij, zijdelings tengevolge van die verhooging hunner loonen, voor bijna al hunne levens behoeften te betalen hebben. De Times brengt deze feiten onder de aandacht der werklieden, omdat het hier gekozen voorbeeld in meerdere of mindere mate toepasselijk is op alle strikes. De vereenigingen der timmerlieden en metselaars hebben welligt de mijnwerkers bij hunne strikes ondersteund en deze zullen dan zeker niet nalaten om thans de timmer lieden en metselaars te ondersteunen. Tot zoover schijnt de rekening vereffend; maar wat de werklieden niet zoo gemakkelijk inzien, is, dat zij allen tengevolge hunner werkstakingen nog eene andere contributie te betalen hebben in den vorm van hooger huishuur en duurder brandstoffen. Laat het zijn dat zij van hunne verhooging van loon dan nog iets overhoudenmaar, vraagt de Times, als men in rekening brengt wat hun de strikes zeiven en de bijdragen aan hunne vereenigingen kosten, wat blijft er dan nog over? Jl Zaturdag kwam te Liverpool het berigt aan, dat het stoomschip Kingston van de Royal Mail den 11 dezer nabij Brockville in Ontario tot aan de waterlijn is verbrand. Van de 100 passagiers, die aan boord waren, is alleen één dame daarbij omgekomen. Van de lading en de bagage is niets gered; de schade wordt op 30,000 a 40,000 p. st. geschat. Duitschland en Oostenrijk. Indien de voormalige Keizerlijke familie van Frank rijk niet inderdaad in zeer benarde financiëele omstandig heden verkeert, dan heeft het er toch, zegt de Kölnische Zeitung, al den schijn van. Terwijl de advertentiën in de Londensche Morning Post op de eene plaats dagelijks het Atelier d'liabillements pour dames, tenu par la Princesse Pierre-Napoléon-Bonaparte" onder de welwillende aandacht der lezeressen van dat blad brengen, behelzen zij op eene andere plaats de volgende bekendmaking: „De teekeningen in waterverf van Keizerin Eugénie zijn dagelijks, tusschen 10 en 4 uur, te zien bij de heer P. Davis, 51 Pall Mali, ter bezigtiging en onderhandschen aankoop tentoongesteld." Ten slotte vindt men op een derde plaats de aankondiging, dat al de nog voorhanden zijnde juweelen en sieraden der Keizerin eerstdaags in openbare veiling zullen komen. Zoo faat de roem der wereld voorbij of, vraagt het Keulsche lad, zou de banneling van Chislehurst zich welligt reisgeld voor den terugkeer naar Frankrijk willen verschaffen? Krupp's fabriek te Essen bevat tegenwoordig 514 gesmeedde ovens, ovens metroosterwerk en met cement; 160 smidsovens; 249 stookoveffs; 245 cokeovens; 120 andere ovens340 schoorsteenen319 pietmachines65 boormachines; 114 schaafbanken; 91 polijstmachines en draaibanken; 120 andere diverse toestellen; 150 stoomketels; 256 stoom werktuigen met een gezamenlijk getal van 8,377 paarden krachten; 56 stoomhamers; die een gewigt van 3,091 guitalen uitmaken. Er zijn 7100 werklieden aan de fabriek, die in a. p. 130 millioen ponden gegoten staal hebben geleverd. Den 14 Julij zal te Lubeck gehouden worden een congres van philotelisten. Onze lezers, die niet mogten weten wat philotelisten zijn en nogtans misschien zelf, onbewust, er toe behooren, deelen wij mede, dat aldus verzamelaars van postzegels heeten. Of het congres ook door Nederlandsche philotelisten zal worden bijgewoond, betwijfelen wij, ofschoon ook hier hun aantal legio is. Misschien zou het niet onaardig wezen, dat zij, die in de gelegenheid waren het eenigzins te kunnen nagaan, eene berekening gaven van het .geld, dat door den handel in postzegels wordt omgezet; want er zijn ook op dit gebied liefhebbers, die betrekkelijk groote sommen besteden voor postzegels, die slechts eenige stuivers kosten. In Londen is een centraal-depöt, waarheen postzegels uit alle oorden der wereld worden geëxpediëerd. Daar worden zij gesor teerd en in stellen naar verschillende landen gezonden. Men zegt dat het Londensche huis goede zaken doetmaar indirect sticht het ook nut. Het is ons althans bekend, dat de prijs, dien het betaalt voor de postzegels uit Neder land, door hen, welke dien ontvangen, besteed wordt om behoeftige kinderen te doen verplegen. Die leverancier uit philanthropie, ontvangt zijne leverantie uit Nederland ten geschenke, waar de postzegels weder uit bereidwilligheid belangeloos door particulieren worden bijeenverzameld. Op die wijze worden er van tijd tot tijd tienduizenden naar Engeland overgemaakt, waarvan de opbrengst tot genoemd liefdadig doel aangewend wordt. Het meest te beklagen zijn in ons oog de „beambten" bij het centraal-bureau, die hun leven slijten met het sorteren en verzenden van postzegelsmaar ook zij hebben er eene broodwinning door. (Arnh. Crt.) In den laatsten tijd worden zeer fijn gemalen druiven pitten ter vervalsching van chocolade gebezigd. Volgens een berigt in het Archiv der Pharmacie, zouden in een molen nabij Bingen reeds 250,000 kilo van zulke pitten gemalen en aan chocolade-fabrikanten verkocht zijn. Italië. Op het Vaticaan is besloten een „bataillon der hoop" uit de Catholieke jeugd zamen te stellen, waarvan natuurlijk de jongelieden gekozen worden, uit familiën, die aan den Paus trouw zijn gebleven. Reeds hebben zich vele knapen aangemeld, die eene fraaije en rijke uniform hebben bekomen. Hunne wapens worden in het buitenland aangekocht, en de oefeningen op het Vatikaan gehouden. Spanje. In telegrafische berigten is gedurende de laatste dagen weder van verscheidene gevechten in het noorden en noord oosten van Spanje melding gemaakt, waaruit op nieuw blijkt, dat de Carlistische beweging, na het zooveel besproken ver drag van Amorovieta, op nieuw en ernstig het hoofd heeft opgestoken. Zijn de feiten, door het Spaansche regerings blad van 20 en 21 Junij medegedeeld, niet opgesierd, dan hebben de regeringstroepen drie niet onbelangrijke overwin ningen behaaldeene in Biscaye op de bende van Velasco, eene in Navarre op die van Carasa en eene in Catalonië O]) die van Tristany of van zijnen onderbevelhebber Saballs. Van het laatste gevecht wordt gezegd, dat het vijf uren heeft geduurd en geëindigd is met het verdrijven der Carlisten uit hunne positiën, nadat hun een belangrijk verlies was toege- bragt. Van de andere benden wordt gezegd, dat zij „geslagen en uiteengedreven zijn;" die van Carasa zou zelfs in onder werping zijn gekomen. Geen der aanvoerders is echter ge vallen of gevangenomen, en vermoedelijk zal men dus over weinige dagen weder vernemen, dat Carasa, Velasco en Saballs met nieuwe benden in het veld zijn verschenen. Volgens de Imparcial, bevindt Don Carlos zich op dit oogenblik aan de Fransch-Spaansche grenzen en tracht hij op nieuw in Spanje door te dringen. Amerika. Californië behoort thans onder de meest gezegende landen der aarde. Naast de nog altijd rijke opbrengst der mijnen, bloeijen er handel, landbouw en nijverheid in hooge mate en nemen de nuttige instellingen meer en meer toe. In het als altijd uitmuntend verslag van den Nederlandschen consul te San Francisco, den heer J. de Fremery, medegedeeld in de consulaire verslagen, 1871, Dl. IH, afl. 6, voor een paar dagen verschenen, worden een aantal bijzonderheden medegedeeld, die zeer de aandacht verdienen. Een der sterkste bewijzen van den bloei van het schoone en rijke land is wel, dat de stad San Francisco in 1870 165,000 inwoners telde, tegen 57,000 in 1860. De staat bezat in 1870 19 spaarbanken, met een bedrag van 361 millioen dollars (911 millioen gulden) aan inleggelden. De consul vermeldt ook de goede werking van de California Labor Exchange, eene instelling, die bijstand verleent aan ieder, die door hare bemiddeling werk zoekt, of werklieden en dienstboden tracht te bekomen. In drie jaren heeft zij 28,000 per sonen, waarvan een aantal Nederlanders, betrekkingen bezorgd. De secretaris dier instelling is een onzer landgenooten Zij ontvangt van den staat maandelijks 500 dollars (ƒ1250), op voorwaarde, dat zij kosteloos bijstand verleent, en geene Chineezen helpt. Zoo wordt ook vermeld, dat men er, behalve eene groote hoeveelheid andere fruit, appelen, peren, kersen, pruimen, enz. er in 1870 ook weeke vruchten heeft verzonden, aardbeziën 1,957,000 pond, bramen 105,000 pond, aalbessen 697,000 pond, frambozen 610,000 pond, in kisten verdeeld in een aantal laadjes, zonder welke voor zorg deze vruchten niet in goeden toestand vervoerd zouden kunnen worden. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 23 Junij. Ary Seheffer. J. L. Besseling. Batavia. 25 Anna&Sophia.K. Hoekstra. Bat. viaNewc. 26 Kaapst.Packet. P. Collenteur. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 25 Junij. der Fruhling. A.L.Koepke. Duinker&Goedk. Wilmington 26 Suriname. H.Houtkoper.ZurMühlen&Co. Suriname. 26 Salween. J. Boyes. Hoogl.&v.Herw. Bahia. 27 Frigate Bird. H.v.d.Lippe. v. Vliet Co. Philadelphia 27 Ferdin.&Louis.J.Vogelzang. Duink. Goedk. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Flinn. Visiter. Mary Emily. Esther. Atalanta. Panama. Gezagvoerder. Herkomst. R. Taylor. Seaham. T. Robinson. Newcastle. G. Moorsom. J. Eiskine. Sunderland. W. Dobson. ii u s H. M. Nielsen. Kaskoe. Hout. Amons Co. Lading. Cargadoor. Steenk. Duink.5iGoedk< s ii de Vries Co. Per mailboot Prins van Oranje zijn als passagiers van Oost-Indië naar Nederland vertrokken: kapt. der artillerie Essers, kapt. der infanterie Stumph en kind, luit. ter zee Decker, luit. du Bus de Valempre, off. van gez. Thepass, echtg. en 2 kinderen, ass.-resid. Lucardie, echtg. en 4 kind., ds. Gaaij Fortman, de heeren Andrau, echtg., 3 kind. en baboe, Kruijf, de Groot, Kolff, Bool, echtg., 2 kind. en baboe, van Vleuten, echtg., 3 kind. en baboe, Suijck, echtg., 5 kind. en baboe, van Oven en echtg., Kroesen, echtg. en 5 kind., Harbord, Wiederhold, Hoogveld Kiehl, Camauer en echtg., mevr. Domis en 2 kind., mevr. Pbilippeau en 2 kind., mejufvr. Gaaij Fortman, 2 jongeh. Le Duc, 2 kind. van den heer Fransen - v. d. Putte, 9 onder-off., 91 militairen en 3 ontslagen veroordeelde militairen. PER TELEGRAAF. f100 al80 3 Paarden Ossen Stieren 25 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen - a 7 Nucht.Kalveren- 10 a 14 VetteRammen - a 120 Schapen - 22 a 86 -120 a270 -180 a230 160 Lammeren f 16 a 19 6 Bokk. en Geiten - Tja 8 12 MagereVarkens- 12 a 22 88 Biggen - 6 a 8 Eenden c. a 12 Kippen - 40 a 60 Boter per kop - 87 Ja KaasperK.G. - 36 a 40 Kip-Eijeren per 100-800 a Eend-Eijeren -300 a33Q

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3