Benoeming-en, enz. STATER-GENERAAL. Frankrijk. Engeland. wel ouden als jeugdigen van jaren vermaakten zich in draaijende beweging, en inzonderheid scheen van deze vrede lievende uitspanning gebruik gemaakt te worden door de verdedigers des vaderlands. Wat onze aandacht bijzonder trok, was 't veelvuldig gebruik, neen 't bepaald misbruik van sterken drank, 't welk ons herinnerde aan de wel wat overdreven uitspraak, dat een Nederlander niet waarlijk vrolijk kan zijn zonder een glas jenever, zonder die ellen dige dronkenschap. De mailboot Prins Hendrik, kapt. J. Hendriks, heeft den 30 Junij bij het aanbreken van den dag, de reis van Aden naar Batavia voortgezet. Passagiers en equipage verkeerden in den besten welstand. De mailboot Prins van Oranje lost te Port Saïd de lading, om te repareren. Yolgens gisteren te 's Hage uit Neuwied ontvangen tijdingen, bevonden H. K. H. Prinses von Wied en de jonggeboren Prins zich eergister naar omstandigheden vrij wel. Er was bijgevoegd, dat de jonggeborene een sterk, gezond kind schijnt te zijn. (D.v.'sGr. en Zh.) De miliciens der ligtingen van 1868 en 1869, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers en de acht regimenten infanterie zijn tegen den 13 Aug. a. s. in werkelijke dienst bij hunne korpsen opgeroepen en zullen den 17 Sept. daaraanvolgende in het genot van groot verlof gesteld worden. Door de directie der Holl. Spoorweg-maatschappij werd gisteren in het stations-koffijhuis, buiten de Willems poort, te Amsterdam, in het openbaar aanbesteedhet maken van een aarden baan, kunst- en andere werken, tusschen Uitermeer en Hilversum. Minste inschrijver de heer de Klerk van Werkendam, voor de som van 428,000. Dezer dagen is op het strand te Callantsoog aangespoeld het lijk van een persoon van het mannelijk geslacht, reeds in staat van ontbinding verkeerende, met de volgende bijzondere teekenen: op den linkerarm, tegen den pols een bloempje en een vrouwenportret met eene trompet in de hand getatouëerd; op den regterarm een mansportret op de borst van dat portret de letters O. Z. en een naam of letters daaronder, eenigzins onduidelijk, doch waarschijnlijk E. J. J. H., en boven dit portret eene roode vlag of seinteeken. Te Edam, Aardenburg, enz. zijn dezer dagen nationale herinneringsfeesten met zeer veel luister gevierd geworden. De hoofd- en hulponderwijzers uit het 12de district van Noordholland hielden jl. Zaturdag in de sociëteit Amicitia te Beverwijk hunne jaarlijksche algemeene zamen- komst. De schoolopziener, prof. Th. Jorissen, van Amster dam, leidde haar, en onderscheidene onderwerpen werden behandeldo. a. het aanstellen eener hulponderwijzeres voor de laagste klasse der lagere school, en de licht- en schaduw zijde van het tegenwoordig streven naar vereeniging in ons vaderland. De heer Furnée, op de turfmarkt te 's Hage, is, naar het Dagblad meldt, dezer dagen in het bezit gekomen van een witten nachtegaal. Jl. Zaturdag heeft te 's Hage de aangekondigde besloten vergadering plaats gehad van het Centrale Comité, belast met het ontwerpen van plans ter vereering van de nagedachtenis van mr. J. K. Thorbecke. Die vergadering werd talrijk bezocht en heeft zeer lang geduurd. Naar men verneemt, werden onderscheidene denkbeelden aange geven en besproken, maar is men nog niet tot een bepaald besluit gekomen, en is men voornemens eerlang eene alge meene vergadering van alle belangstellenden te Utrecht te houden, waarin de eindbeslissing vallen en de uitvoering geregeld worden zal. Men meldt uit Gouda van gisteren aan de N. Eott. Crt. „Gisteren avond had alhier aan het station van den Bijn- spoorweg het volgende voorval plaats: Naauwelijks stond de trein stil of eene dame, die in een der waggons zat, vroeg den chef te spreken. Toen zij bij hem gebragt was, deelde zij hem mede, dat een heer, die met haar in dezelfde coupé had plaats genomen, haar portemonnaie had gestolen. De chef gaf terstond daarvan kennis aan de politie, doch toen deze op aanwijzing der dame den dief wilde arresteren, was. de vogel gevlogen. Later is het evenwel mogen gelukken, hem in verzekerde bewaring te brengen. De man scheen echter weinig lust te hebben om met de justitie in aanraking te komen; althans hij deed een poging om zich zelf van kant te maken. Dit mislukte wel, doch zijn toestand werd daardoor van dien aard, dat hem aanvankelijk een verblijf in het ziekenhuis moest worden verstrekt. Te Papendrecht is een knaapje, dat met eenige mak kertjes in een hoop hooi speelde, met een hooivork getroffen door een landman, die bezig was dat hooi te bewerken en van de aanwezigheid der kinderen niets wist. Het knaapje is aan de gevolgen overleden. De justitie onderzoekt de zaak. De Stand, zegt, omtrent de jongste classicale vergade ring te Dordrecht het volgende: „In de vergadering ging het vooral op het laatst onstuimig toe. Het geleek wel een Poolschen landdag. Alles kwam als door overrompeling tot stand. Vandaar dat bij het artikel over het godsdienstonderwijs eenigen, de vraag niet begrijpende, verkeerd stemden. Eén tegenwoordig zijnde predikant werd niet eens opge roepen. Toen staakten de stemmen. De vergadering protes teerde. 't Bleek dat 3 of 4 anders zouden gestemd hebben. Toch wilde het bestuur geen nieuwe stemming. Eenige modernen, vreezende dat dit geschieden zou, verlieten de vergadering. Eindelijk werd, na hevige discussie, vooral tusschen de heeren Steen en Diehl, het synodaal voorstel betreffende het Avondmaal, verworpen. De president werd een en andermaal luide tot orde geroepen, en aangemaand om ernstige zaken toch ernstig en bedaard te behandelen. Na hevigen strijd, na stemmingen en herstemmingen, werden met één stem meerderheid eenige orthodoxen in plaats van modernen, of synodalen verkozen." 't Is maar de vraag, door welken bril men de zaken bekijkt. Gisteren kwam te Vlaardingen de eerste Vlaardingsche jager met den nieuwen haring aan met 400 ton maatjes- en 340 ton volle haring. De eerste Hollandsche haring is jl. Zaturdag aangebragt. Te Utrecht heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de hh. J. Huffnagel, M. J. Hengeveld, dr. L. Mulder en D. F. van Esveld, ten einde het öOjarig bestaan van 's rijks veeartsenijschool in September feestelijk te doen herdenken. De seinwachter Haasjes te Staphorst heeft een paar snoeken van omstreeks 2kilo gevangen, die beide een eendekieken in de maag hadden. Haasjes had sedert eenigen tijd dagelijks zijn toornen eendekiekens zien verminderen. De gezondheidstoestand van het vee blijft in Friesland voortdurend nog al iets te wenschen overlaten. De long ziekte woedt steeds voort en daarbij komt het mond- en klaauwzeer, dat in onderscheidene gemeenten ook bij vee houders om en bij Leeuwarden onder het rundvee wordt waargenomen. In de maand Mei jl. zijn 85 runderen aan deze ziekte gestorven of te dier zake afgemaakt, waardoor het totaal verlies aan runderen sedert 1 Jan. dezes jaars tot 347 is verhoogd. In genoemde maand werd bij 12 veehouders op nieuw de ziekte geconstateerd. Jl. Donderdag avond had in het Concerthuis te Groningen de aangekondigde vergadering plaats van de leden van den Protestantenbond. De voorzitter, de heer Diest Lorgion, deelde mede, dat door het hoofdbestuur een nieuw reglement was ontworpen, 't welk onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering zou worden opgenomen, indien i der afdeelingen zich met den hoofd inhoud van het concept kon vereenigen. Het hoofdbestuur had gemeend reeds nu eene wetsherziening te moeten voor stellen, omdat de ondervinding had geleerd, dat de tegen woordige statuten bepalingen bevatten, die velen van de toetreding tot den Bond terughouden. Zoo hinderde bijv. sommigen de centralisatie van magt in het hoofdbestuur, anderen het maken van propaganda door een te benoemen agent, terwijl weêr anderen met name leden van bijzondere kerkgenootschappen bezwaar hadden tegen het min of meer juridisch karakter van den Bond. Al die steenen des aanstoots zijn in het nieuwe ontwerp vermeden, en het hoofdbestuur heeft zich reeds aanvankelijk verzekerd van veler magtigen steun, voor het geval dat dit ontwerp tot wet mogt worden verheven. Na eenige discussie vereenigde de vergadering zich eenparig met de ontworpen wijzigingen. Nadat de secretaris had medegedeeld, dat de beide adressen aan de Synode, dat over de ouderlingen-kwestie en dat over de tweede feestdagen, vóór Dingsdag a. s. zouden worden opgezonden, voorzien van ongeveer 250 handtee- keningen, en de heer Murling nog eenige belangrijke opmerkingen had gemaakt over het regt van contróle der ouderlingen over leer en belijdenis, werd de vergadering gesloten. De Kleine Crt. zegt, dat de boer zijn boomgaard rondwandelende uitroept: ,/t is erg met de rupsen van 't jaar," daarbij een paar extra trekken uit 't pijpje doet en de handen een half voet dieper in de zakken begraaft. Maar de handen uit de zakken te halen en aan 't werk te gaan, dat doet hij niet. En dat is toch 't eenige middel, om verbetering aan te brengen. De ooftteelt is hier te lande een niet onbelangrijke bron van welvaart, maar dan moet men er ook de noodige zorgen aan wijden. In som mige streken van Duitschland is de overheid tusschenbeiden gekomen. Zou dit ook hier moeten gebeuren? Kunnen de menschen dan nooit hunne eigene belangen leeren behartigen? De strengste vorst vernietigt de vlinder-eijeren niet. Vo gels en vleermuizen zijn de natuurlijke insectenjagers, maar nu men de spreenwen-eijeren laat uitblazen en de vleer muizen worden gemarteld, dient men zelf aan 't werk te gaan. Bij lage boomen, bessenboomen bijv., is begieten met roetwater of een slappe oplossing van carbolzuur zeer dienstig. Bij hooge boomen bevestige men een wollen lap, een stuk tapijtgoed of zoo iets, door middel van spijkers aan een lat, besmere de lap met koolteer en doope haar vervolgens in petroleum. Die soort van fakkel kan men een geruimen tijd brandende onder de takken houden, waarop men de nesten bespeurt. De rupsen- en vlinder-eijeren zal men op die wijze gemakkelijk vernietigen. Doet men dit niet, dan zal er het er in de eerste jaren met den ooft teelt ongunstig uitzien." De uitbarsting van de Merapi heeft bijna 10,000 inlanders tijdelijk noodlijdend doen worden. De heer van Prehn Wiese heeft op verzoek eervol ontslag als resident van Kedirie verkregen. Men weet niet of hij gegadigden heeft gevonden voor de weinige weken te voren aangebodene aanneming voor het bijwerken van den achterstand op zijn kantoor, waarvoor hij ƒ500 uitloofde. De commissie van onderzoek naar het beste geweer, om in het Turksche leger in te voeren, heeft zich verklaard ten gunste van het Martini-Henri-geweer. Er wordt tegenwoordig een nieuwe soort van bedelarij gepleegd. De eigenlijke bedelaars zenden hun kinderen met een gebroken potje of pannetje, uitsluitend daartoe bestemd en gevuld met een cent of een halve cent afge tapte melk, in een der drukst bewandelde straten, om het daar te laten vallen. Het ongelukkige kind begint dan zóó erbarmelijk te schreijen, dat de omstanders geld inzamelen om een nieuw kannetje met melk te koopen. Met 20 of 25 cents, soms zelfs meer, gaat het kind naar huis, om na een uur in een andere straat hetzelfde ongeluk te ondervinden. Als een zeker werkend en gemakkelijk aan te wenden middel om in deze dagen vooral wanneer men des avonds langs boomen wandelt bevrijd te zijn van vliegen of mugjes, beveelt men aan het bijna in elke tuin voorkomende Kruize munt- en Pepermuntkruid. Men behoeft slechts met enkele bladen over het gezigt te wrijven, om van alle vervolging door deze kweldiertjes bevrijd te zijn. Benoemd zijn tot betaalmeester: te Breda de beer P. graaf van Hogendorp, thans te Alkmaar, en te Alkmaar de heer jhr. J. G. F. van Spengler, thans betaalmeester te Winschoten. Tot arts is bevorderd de heer E. J. Idemburg, sted. en pk heel- en verloskundige te West-Grafdijk, geb. te Westwoud. Oost-Indië. Ingetrokkende detachering bij het departen^ der Marine in Neêrl. Indië van den kapt. ter zee J. van Giij als chef' der eerste afdeeling. Tweede Manier. Bij de Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toekenning n een pensioen aan de beide dochters van wijlen den mhjj Thorbecke, ten bedrage van f 4000 jaarlijks, levenslang en overlijden van eene van beide, aan de langstlevende. Die strekt om al dadelijk van staatswege op buitengewone wijze v® nationale erkentelijkheid voor de uitstekende diensten, door 4 heer Thorbecke aan den staat bewezen, te doen blijken. Buitenland. Ziehier den hoofdinhoud van het Fransch-Duitsche t» taat: 1. termijnen van betaling: een half rnilliard ts maanden na de uitwisseling der ratificatiëneen half millij op 1 Feb. 1873; een milliard op 1 Maart 1874 enb laatste milliard op 1 Maart 1875. (De laatste termijn betaling is dus uitgesteld tot Maart 1875 en Duitschlai heeft Frankrijk een jaar langer tijd geven om zijne schil af te doen;) Frankrijk is bevoegd te betalen vóór del» paalde termijnen en wel bij gedeelten van minstens hond» millioen. 3. De departementen Marne en Boven-Man worden ontruimd veertien dagen na de betaling van li eerste halve milliard. De departementen Vosges-en Arden® worden veertien dagen na de betaling van het twéé milliard, en de departementen Meurthe en Meuse benevei het kanton Belfort veertien dagen na de betaling van l( laatste milliard en van de rente ontruimd. 4, Na de betaliq van twee milliarden kan Frankrijk financiële waarborgt! geven in de plaats der territoriale, mits Duitschland s goedkeurt. 5. De rente van 5 pCt. houdt op te loops naar gelang van de gedane betalingen. 6. De onkosten, t betalen voor het Duitsche bezettingleger, verminderen nat mate dit leger kleiner wordt. (De Fransche regering hoopl nog stelliger bepaling te verkrijgen en heeft daarom m von Arnim nog onderhandelingen geopend. Immers i artikel geeft aan de Duitsche regering het regt in de dep® tementen, die zij het laatst bezet houdt, al de troepen t doen verblijven. Men zegt dat de Duitsche gezant heti laten doorschemeren dat zijne regering zeer waarschijn!) het leger zal verminderen.) 7. De departementen, die acht» eenvolgens ontruimd worden, worden onzijdig verklaard ld dat het Fransche grondgebied geheel ontruimd is. Frankrij mag er geen fortificatie-werken maken en er geen garnizoi leggen, dan voor zoo ver tot handhaving der orde noodi zijn. 8. Wanneer Frankrijk zijne verpligtingen niet nakomt behoudt de Duitsche regering zich voor de departement» weder te bezetten. 9. De ratificatiën worden uitgewissell binnen acht dagen na de onderteekening. Gaston Dacosta is dezer dagen door den derdei krijgsraad ter dood veroordeeld. Dacosta was de regter arm of, gelijk hij onder de Commune genoemd werd, hond van Eaoul Eigault, den tweeden procureur van Commune. Dacosta is jong (22 jaren), lang, blond, bleek baardeloos, en zonder eenige uitdrukking in zijn gelaat, welke zou doen bevroeden dat hij de man geweest is, I zoo menigeen heeft doen arresteren en fusilleren. Dacoslt had twee formules om de gearresteerden te ondervragen namelijk „Wilt gij de Commune dienen?" „Ja," „Sortez) „Wilt gij de Commune dienen?" „Neen." „Bentrez." Di laatste woord was voor de wacht, die in zijn kabinet stond het kommando, om den verhoorde op te sluiten en Jet volgenden dag te fusilleren. „Sortez" wilde zooveel zeggei als dat zij vrij waren. Van het einde van Maart, toei Dacosta in dienst trad als substituut, tot 25 Mei, heeft Ij alleen niet minder dan 6000 menschen doen arrestera, maar gelukkig slechts weinige in naam van Eigault latei fusilleren. Zijn grootste vermaak was den mensck schrik aan te jagen en de president noemde hem dan ooi un gamin qui s'amuse. Dat amusement was echter zoo weinig onschuldig, dat men hem met algemeene stemmen des doodi schuldig heeft verklaard. Over het lot van Eigault zelvcc is men intusschen nog altijd in het onzekere. Men denk echter dat hij met Pyat, Valles, Eanvier en anderen t Londen zit, doch zich schuil houdt, uit vrees van te wordei uitgeleverd als moordenaar. In de volgende week zal ova Vallés en Pyat bij verstek het vonnis worden uitgesproken, Te Londen bevindt zich op het oogenblik de bekendf Amerikaansche, mevrouw Ward Howe, die eene vrouwen- vrede-vereeniging wil oprigten. Aan het Londensche University-College is onlangs d eerste prijs in de staathuishoudkunde behaald door mi' Eliza Orme. De studenten waren ditmaal galant genoi haar te applaudisseeren. Een belangrijk proces heeft dezer dagen in Engelai de algemeene aandacht bezig gehouden. Zoo als bekend i kan een Engelsche vrouw bij de regtbank schadevergoedir verkrijgen tegen den man, die haar belofte van trouw bet geschonken, maar deze breekt. Zulk een geval kwam detë dagen bij de regtbank voor, en was daarom te merkwaardig» omdat het de tweede maal was, dat dezelfde partijen t: oorzake daarvan voor den regter verschenen. Een oud' heer nl. had een tijd lang reeds schijnbaar 't hof gemaak aan eene jeugdige modemaakster, door dikwijls in haai winkel een praatje te komen houden. De jonge dame hzi hem verschillende malen reeds geld ter leen gevraagd hetgeen hij haar tot een totaal bedrag van 3200 p. st. leende- Toen zij hem eens weder geld vraagde, zeide hij: „U* winkel schijnt niet veel te geven, waarom trouwt ge met,"® voegde er in een oogenblik aan toe„ik zelf zou u wel wiU® huwen." Daar de goede, bejaarde heer er echter geen gevolga,ri

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2