1872. N°. 81. Zondag 7 Julij. 30 Jaargang. Binnenland. Uitg-ever A. A. BAKKER Cz. M HELDERSCHE EV JVIEUWEDIEPER COURANT. „Wfj huldigen het goede." Verschijnt Dinosdao-, Dokdeedao- en Zatubdao namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. >t franco per post - 1.65. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndiê: via Triest 9 Julij 's avonds 6 u. 25 m. t Marseille 18 Julij 's avonds 6 u. 25 m. f Brindisi 11 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. West-lndiè: viaSouthampton 15 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazairek Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. r r r via Triest 7 Julij, 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Julij. Uit Brussel wordt gemeld, dat er eene zamenkomst ophanden is tusschen de gekroonde hoofden van België en Nederland. Wij willen niet de gewoonte volgen van hen, die bij de mededeeling van zulke vorstelijke zamenkomsten gaan gissen naar de redenen tot dit bezoek, of naar de ver moedelijke gevolgen er van. Liever willen we in die zamenkomst eenvoudig zien een aangenaam blijk van de wederkeerige vriendschap der vorsten en volken van beide naburige rijken. Niet zonder gewigt is de uitslag der gemeenteraads verkiezingen in België, vooral met bet oog op den stand der beide groote staatspartijen. Met enkele uitzonderingen is gebleken, dat de kiezers in de groote gemeenten bepaald de vrijzinnige beginselen voorstaan, terwijl op het platte land de clericale partij de overhand heeft. Immers wordt bij iedere verkiezing voor leden der Kamers de liberale partij in de steden door de clericalen der plattelands gemeenten overstemd. In de jongste dagen konden dan ook in de groote plaatsen de liberalen het veld behouden. Te Antwerpen verwekte deze uitslag de grootste geestdrift; van vele huizen werden de vlaggen uitgestokeif. Te Brussel werd zelfs een optogt gehouden met muziek en fakkellicht, en een serenade aan den burgemeester gebragt. Verscheidene huizen waren geïllumineerd. De Fransche regering is steeds zoekende naar nieuwe middelen om in den nood der schatkist te voorzien. Door geldelijken nood gedreven, tracht men telkens nieuwe grond slagen te zoeken voor de heffing van nieuwe belastingen. Dit heeft aanleiding gegeven tot de verspreiding dezer anecdote: „De regering der Fransche republiek looft eene genereuse belooning uit aan dengene, die eene nog onbe kende of nog onbelaste grondstof of dito handelsartikel weet aan te wijzen, geschikt om als grondslag tot belasting heffing te dienen. Adres den heer A. Thiers, te Versailles, onder 't motto schatkistnood." Dingsdag avond a. s. zal door het bestuur van het collegie Zeemanshoop te Amsterdam aan den heer K. C. van Vliet, consulair-agent van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika alhier, worden uitgereikt een gouden zak- chronometer met gouden ketting, met toepasselijke inscriptie, door den President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika als geschenk toegezonden voor het aanmoedigen tot en het persoonlijk verleenen van hulp ter redding der schipbreu kelingen, bestaande uit 19 personen, van het Amerikaansch fregatschip General Chamberlain, in Dec. jl. op de Noorder- haaks verongelukt. Onder den chaos der aankondigingen van kermis vermakelijkheden, waarin we ons reeds gedurende eenige dagen bevinden, lazen we ook die eener matinee musicale Tan den heer Martini, een 17jarig violist en componist. Afgaande op het gunstig verslag der Amsterdamsche dag bladen, na het optreden van den jongen kunstenaar in het Paleis voor Volksvlijt, spoedden we ons naar het lokaal Tivoli, ten einde met dit talent nader kennis te maken. Had de concertgever ons geraadpleegd of de tijd eener matinee van dit gehalte een goed gekozene zoude zijn, we waren stellig de eersten geweest die zulks ontkend zouden bebben. In het drukke kermisgejoel, waarin we ons be wegen, zijn de gemoederen eenigzins abnormaal, meer gestemd tot vrolijkheid, tot scherts, luim en lach een droeve lach zelfs helaas! bij het aanschouwen van zooveel bittere ellende onzer minbedeelde natuurgenooten dan tot het met huiselijke kalmte aanhooren van een vioolconcert. De tijd kwam ons dus zeer ongeschikt voor. De jonge virtuoos bteeg door het slecht gekozen oogenblik een schijn van hermismuziekantmen vergeve ons deze uitdrukking. Martini staat ver boven dergelijke artisten. Hij is talent van een meer dan gewoon gehalte. Zijne techniek is hoog ontwikkeld, zijn streek flink en breed en He aanslag is altijd zeker en energiek. Martini is een ontluikende bloem op het perk der musici. Wij zeggen Mn ontluikende bloem, want nog is zij niet in al haar pracht en lieflijkheid ontloken. De dauw van veredeling en beschaving, een milde regen van nuancering en een warme zonnestraal van gevoel heeft ze nog noodig, om als ee<ie koningin te midden harer zusteren te voorschijn te Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163, treden. Leiding, hoogere leiding, ziedaar Martini wat gij nog noodig hebt. Uw talent is pieer dan buitengewoon, uw aanleg overtreft op uwe jaren bijna al uwe kunstbroeders en waar zulk een aanleg bestaat, daar dient gewerkt te worden dat de jonge kunstenaar de hoogste trappen der musica bereikt. Niet stilstaan, niet talmen, maar voorwaarts naar het ideaalZet uwe studiën voort onder leiding van een Joachim, Laub of een dergelijke ster aan den muziekalen horizon. Dring door in het klassieke der kunst. Bestudeer Spohr, Beethoven en dergelijke meesters en hond vooral in het oog dat ge een kimstenaar, maar bij Apollo! geen kunstenmaker op uw instrument moet zijn. Wij waren in de gelegenheid het spel van den jeugdigen virtuoos te hooren, neen, te bewonderen. Als componist kunnen wij hem niet beoordeelen. Waren de variatiën op het Hollandsche en Engel sche volkslied van zijne hand, dan moeten wij erkennen dat ze ons niet beter voorkwamen dan zoovele anderen, vroeger door ons gehoord. Dergelijke stukken zijn trouwens beter geschikt als toegift dan als entree de concert. Maar bij het adagio van Spohr's concert en bij de cavatine van Raff' daar trad uw talent in al zijn kleuren te voorschijn, dat is uwe muziek. Daar was de kunstenaar en het instrument een. Niet waar, dat prachtige adagio greep uwe kunstenaarsziel aan, daar was leven in, dat gevoeldet gij, dat gevoelde het helaas! kleine auditorium. Die wegstervende toon aan het einde der cavatine, door u zoo meesterlijk begrepen en volgehouden, deed al het fraaije van uw talent en van uw ontluikend aesthetisch gevoel op den voorgrond komen. Onbekend maakt onbemind, ziedaar een spreekwoord ten volle bewaarheid op de concert matinee van den jongen virtuoos. Wij verheugen ons er tegenwoordig te zijn geweest en wij mogen haast veronderstellen, dat bij een heroptreden van dit eminent talent, Tivoli's zaal meer auditorium zal bevatten dan nu het geval was. Wie eenig gevoel voor het schoone, voor het hoogere in de muziek bezit, ga er heen, wanneer de heer Martini besluiten mogt nogmaals hier op te treden. Wij zijn er zeker van dat men meer dan voldaan huiswaarts keeren zal. Martini's spel sleept u mede en weet u te boeijen van begin tot einde. Ook durven wij met volle gerustheid dezsn jongen kunstenaar der concert-vereeniging Apollo aanbevelen. De directie zal door het engageren van dezen solist stellig Apollo's leden een groote dienst bewijzen. De 31ste verjaardag van H. K. H. de Prinses von Wied, dochter van Prins Frederik der Nederlanden, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Gisteren is op 's Rijks werf alhier gearresteerd de magazijnsknecht G. L., bij wien men vond 50 meters vlaggendoek, dat hij om het lijf gewonden had. De mailboot Conrad, kapt. Oordt, van Batavia naar bier bestemd, is den 3 dezer ten 10 ure 's morgens te Suez aangekomen; alles wel. Alhier worden eerstdaags verwacht van Rotterdam de twee miniatuur-vaartuigjes Winnefred en Nautilus, die den vorm hebben van een kleine Indische kano. Beide keurige vaartuigjes, die een eigenaardig contrast maken met een Nederlandsch ramschip, worden bestuurd door twee Engelsche heeren, die daarmede op onze rivieren togtjes maken. Ziehier de feiten van een zaak, reeds verkort door ons meegedeeld, die Dingsdag a. s. voor het Hof van Noordholland zal behandeld worden, ontleent aan het Vaderland: Jan Hennink, poelier te Wieringen, leefde sinds een paar jaren in onmin met zijn vrouw en zijn dochter, voornamelijk omdat de laatste tegen zijn zin verloofd was met een stal knecht op Wieringen. Deze, een flinke en sterke jongen, van de weinig vriendschappelijke gezindheid van Hennink bewust, nam tegenover hem, althans zoo als het deze toe scheen, een vijandige en dreigende houding aan. Hennink, die in zijn oordeel over dezen jongeling bij zijn vrouw en zijn dochter altijd ongelijk kreeg, werd eindelijk zoo angstig, dat hij zich nergens meer veilig waande en een pistool kocht ter zelfverdediging tegenover zijn vijand. Zijn vrees ging zoover, dat hij niet langer in zijn huis durfde blijven, maar besloot naar het Nieuwediep te gaan, om daar zijn handel in vogels en snippen voort te zetten. Hier echter tierde zijn handel niet en leed hij, niettegenstaande de hulp der personen bij wie hij in den kost was, vaak gebrek. Bij dit alles kwam een overmatig gebruik van sterken drank, waaraan hij was verslaafd geraakt sinds de huiselijke onaan genaamheden een aanvang hadden genomen. Sedert den 20 of 21 Februarij jl. was hij zoodanig aan het zwalken geweest, dat hij des nachts bij de personen, bij wie hij inwoonde, niet durfde verschijnen. Op den 24sten besloot hij, aan zijn treurigen toestand een einde te maken en zich met het pistool, dat hij in zijn kosthuis gedeponeerd had, van het leven te berooven. Hij haalt inderdaad zijn pistool, laadt het, steekt het bij zich en neemt afscheid van de vrouw des huizes als zou hij haar nooit terugzien. Prijs der Adyertentiën: Van 1i regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Grootf letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Zij was zijne sombere buijen en zijn verdriet over de huiselijke onaangenaamheden wel gewoon, zoodat zij geen kwaad vermoedde. Hennink echter is voornemens plaats te nemen in het schuitje dat naar Wieringen zeilt, en daar in een eenzamen hoek zichzelven van kant te maken. Hij mist echter het bootje en toen loopt hij het Poolsche kofHj- huis binnen, waar hij dadelijk een borrel bestelt. Reeds had hij den ganschen dag, om zichzelven voor de voorge nomen daad moed te geven, veel jenever gebruikt, maar bepaalde dronkenschap was aan hem niet te bespeuren. Een persoon, hem onbekend, Gomes geheeten, komt tegen over hem te zitten en begint hem aan te spreken, eeniger- mate zoo als ieder dat hier deed, schertsenderwijze. Zoo Jan, gaat het nogal met snippen schieten? Zijn antwoord luidde ontkennend, waarop Gomes zeide: „Dan moet je bij den Engelschman komen om snippenmanden toe te naaijeh." Er lag namelijk een Engelsche schuit in de haven alhier, welks eigenaar veel snippen schoot. Jan Hennink verzocht zijn overbuurman niet meer over het snippenvangen te spreken. De ander echter ging er meê door. Eindelijk zegt Hennink: „ik zou jou wel eens voor den kop kunnen schieten," en haalde het pistool te voorschijn. Gomes meende dat het gekheid was, maar verborg toch min of meer zijn hoofd voor het aangelegde pistool. Ein delijk, meenende dat Hennink niet meer aanlegde, hief hij het op en kreeg toen juist in zijn oog een schot van het met ganzenloopers geladen pistool. Hennink vlugtte, maar werd spoedig gevat en in handen der politie gesteld. De wond was van den beginne af aan niet gevaarlijk, daar de ganzenloopers eerstens zijn afgestuit op den pet en het harde been onder de wenkbraauw en vervolgens het pistool niet zeer zwaar was geladen. Thans is de wond zoo goed als geheel genezen en is het gebruik van het oóg weder mogelijk. 15 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard, waarvan ongeveer 4 of 5 onmiddelijke toeschouwers zijn geweest van de daad, die door den beschuldigde volledig wordt bekend. Uit 's Hage wordt aan de Amst. Crt. berigt, dat het nieuwe ministerie is benoemd en zamengesteld als volgt: Justitie: mr. G. de Vries, lid van den Raad van State; Koloniën: de heer I. D. Fransen van de Putte, lid der Tweede Kamer; Binnenlandsche Zaken: mr. J. H. Geert- sema Cz., lid van den Raad van State; Financiën: mr. A. van Delden, lid der Tweede KamerBuitenlandsche Zaken: mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen; Marine: de heer L. G. Brocx; Oorlog: generaal-majoor graaf van Limburg Stirum. Beroepen te Urk de heer A. Janssonius, pred. te Hollum en Ballum op Ameland. Bedankt voor het beroep naar Hoogeveen door ds. J. Vermeer, pred. te Zwolle; naar de Evang. Luth. gem. te Zaandam door ds. W. J. F. Meiners, te Bergen-op-Zoom. Het hooigewas te Texel, in publieke veiling, bragt minder op dan gepasseerde jaar, doch de kwantiteit is niet zoo ruim, zoodat het nog al prijzig blijft. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat P. F. B. te Texel, in het bezit is van een schaap, dat dagelijks 3 liters melk geeft, twee flinke lammeren heeft geworpen en ongeveer 4 kilogram wol heeft opgebragt. Jl. Maandag werd te Winkel een commissie benoemd, om mede werkzaam te zijn voor de oprigting van een nationaal monument ter eere van wijlen den minister Thorbecke. Zij bestaat uit de heeren H. Koomen, U. Rezelman, N. Loder, Jb. Kuiper, J. Breebaard, J. Wits- meer en J. Kooiman. Was de vergadering slecht bezocht, dit schiint men minder aan geringe belangstelling te moeten wijten, dan wel aan de gebrekkige bekendmaking van het plan. In de jl. Woensdag te Amsterdam gehouden ver gadering van het Algemeen Nederlandsch Vredebond, waar mr. D. van Eek tijdelijk het voorzitterschap waarnam en de vergadering opende met o. a. te wijzen op de over winning der vredezaak bij de Alabama—kwestie, is door den algemeenen secretaris mr. G. Belinfante, verslag over de werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar uitgebragt. Zes afdeelingen zijn afgevallen. De ontvangsten hebben 656,60A bedragen, d. i. 60.33| meer dan de uitgaven. Het hoofdbestuur, welks zamenstelling, zoo als bekend is, verscheidene veranderingen heeft ondergaan door de af scheiding der Amsterdamsche leden, heeft circulaires en mededeelingen verspreid en populaire blaadjes ter bevordering van de vredezaak uitgegeven. In het verslag wordt voorts betoogd, dat het streven der vereeniging niet alleen theore tisch, maar ook practisch is. De afdeeling Barsingerhorn werd vertegenwoordigd door den heer J. Spaans Jz. Ziet toe, dat gij geen van deze kleinen veracht, roept de KI. Crt. zijnen lezers toe. 't Vestigt de aandacht daarbij op de ruwe wijze, waarop kinderen soms door huune ouders worden bejegend, met name de arme stumpertjes, die in gescheurde buisjes eu versleten jurkjes in de goot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1