1872. N°. 83. Vrijdag 12 Julij. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. •cp. is, tet arendt HELDERSCHE E\ MEIWEDIEPER „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Dondeedag- en Zatubdag namiddag. Abonnementsprijs per iwartaal1.30. franco j>er post - 1.65. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndië: via Triest 23 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 18 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 25 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: via. Southampton 15 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. t Suriname via St. Nazairei Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. .„na via Triest 22 Julij, 's m. 6 u. 25 m. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Julij. De oppositie door een deel der Nationale Vergadering te Versailles tegen den president, den heer Thiers, gevoerd, lijkt meer en meer te wijken. Naar 't schijnt heeft de president den toeleg om hem ten val te brengen en zijne vervanging te bewerken in tijds ontdekt. Nog heeft er {eene verzoening plaats gevonden, want de royalistische ikden spuwen nog steeds vuur en vlam tegen het hoofd ia republiek: doch zij vreezen voor de verantwoordelijk- leid van het gebeurde, dat oorzaak is van minder gun stige voorwaarden in het tractaat met Duitscbland gesloten. Dezer dagen gaf de heer Thiers eene soiree, die o. a. ook door maarschalk Mac Mahon en zijne gemalin werd lijgewoond. Hieraan werd nog al waarde gehecht, omdat, naar de geruchten, bij de regterzijde van de Nationale Vergadering het voornemen bestond om den maarschalk tot opvolger van den heer Thiers te bestemmen. Zelfs werd voor eenige dagen verzekerd, dat de gemalin van den maarschalk een belangrijke rol speelde te midden dei- pogingen tot verheffing van haren gemaal. Thans wordt uit de bijwoning van de officieële soirée opgemaakt, dat het gerucht onwaar is en dat de bedoelde hoofdofficier onge- is om zich te laten gebruiken tot het werktuig der royalisten. Bismarck houdt te Varzin rust gedurende de hitte van n zomer. Toch schijnt men hem in zijne afzondering niet met rust te laten, zoodat hij heeft medegedeeld in de dagbladen, dat hij zich met de hem dagelijks toekomende stukken, waarop men zijn antwoord vraagt, niet kan bezig louden. De ontbinding der Spaansclie Cortes, op dringenden raad van het ministerie aldaar, heeft nog al opzien gebaard. conservatieven, die op kunstmatige wijze in de Ver tegenwoordiging waren gebragt, zijn zeer onvergenoegd; (ver het algemeen echter heeft de maatregel tevredenheid verwekt. Hevig woelen inmiddels de onderscheidene staats partijen. De omstandigheid, dat er drie verschillende monarchale partijen bestaan, die elkander een doodelijken hebben gezworen, doet de verwachting ontstaan, dat verdeeldheid met der tijd aan de gematigde republi keinen de zege zal verschaffen. Reeds is sedert de laatste maanden de meening omtrent de vestiging eener republiek er ten gunste van dien regeringsvorm gewijzigd. Met afwisselend geluk houdt de heer Juarez zijn gezag Mexico nog steeds staande. De regeringstroepen hebber, volgens de laatste berigten, weder eenige voordeelen behaald, zoodat in verscheidene deelen des lands de inwendige vrede )s teruggekeerd. In Griekenland heerscht eene vrij groote antipathie tegen len Koning. Het heeft allen schijn, dat George zich verveelt geen lust heeft in de behartiging der belangen des lands. Hij is norsch en onvriendelijk tegen hen, die hem omringen ffl weinig gezind zelfs om aan zijne ministers gehoor te verkenen die hem, komen uitnoodigen tot onderteekening der staats-stukken. Daarenboven is sire tamelijk gierig, zoodat Hij zelfs in de keuken op bezuiniging aandringt. Was zijn popu lariteit nooit zeer groot, thans is zij al zeer gering, en ware Het dat de troonsopvolger oud genoeg was om zelve te regeren, gewis zou men George spoedig uitnoodigen kroon en scepter neder te leggen. 2- E. de minister van Marine wordt eerstdaags alhier verwacht. - De mailboot Conrad, kapt. E. Oort, is den 9 Julij, 1 nre 's namiddags, van Port-Saïd naar Nieuwediep vertrokken. Het schroefstoomschip 1ste kl. van Galen, in aan- nw op 's Rijks werf te Amsterdam, is in den namiddag van den 9 dezer met goed gevolg te water gebragt. Gisteren is alhier een zeemilieien, die met eenige njner kameraden aan het baden was, ter hoogte van den oesterput verdronken. Men meldt uit 's Hage aan de StandaardDe doop- flegtigheid van den zoon van H. K. H. Prinses Marie ^r Nederlanden zal den 18 Julij a. s. met grooten luister 'e Neuwied worden gevierd. De Duitsche Keizer zal zich 'w Ems derwaarts begeven. De jonge Vorst zal den B4am van Frederik ontvangen. De' vaartuigjes, waarmede 2 Engelschen thans een togt langs de Lek maken, zijn zoo ligt en klein, dat deze heeren, bij hun verblijf te Streefkerk, ieder hun vaartuig opnamen en het op de billardtafel nederlegden. Men schrijft ons van Texel, dd. 10 dezer: „Schipper J. B., die sedert geruimen tijd met zijn zoon een oud en zeer slecht uitgerust vischschuitje bevoer, beeft gisteren op treurige wijze den dood gevonden. Eergisteren ter vischvangst naar de Noordzee uitgezeild zijnde, schijnt het brooze vaartuig een belangrijk lek te hebben bekomen, althans het werd gisteren in de nabijheid van de Noorder- haaks door Urker visschers vol water gevonden, terwijl schipper J. B. dood in den mast zat. Het lijk, te Nieu wediep aangebragt, is terstond per stoomboot naar Texel vervoerd. Van den zoon heeft men tot dusverre niets vernomen, doch men vermoedt, dat hij even jammerlijk als zijn vader het leven heeft verloren." Dezer dagen zijn eenige partijen gewasschen en ongewas- schen wol, 'welke voor Amerik. rekening zijn gekocht, geperst door de hh. Koning C°. te Texel. Men roemt zeer die nette en kleine verpakking, welke niet alleen bij vergelijking met vorige verzending eene belangrijke reductie in vracht oplevert, maar tevens door de betere conditiën geen het minste verlies tengevolge heeft. Deze gelukkig geslaagde proefneming zal zeker navolging vinden. Te Texel bevordert het schoone weder zeer de werkzaamheden. Het hooigewas komt uitmuntend binnen. De zeegraspachters oogsten puike kwaliteitde maaijer mist geen getij, kan geregeld zijn arbeid voortzetten en daardoor een goed daggeld maken, en de drooger heeft het ook naar wensch; alle handen hebben ruim werk. Het daggeld bij de veefokkers is mede verhoogd. Men schrijft uit Schagen dd. 8 dezer: „Sedert eenige jaren werden alhier op vier of vijf winter avonden voordragten gehouden, waartoe eenige gevierde pprekers in den lande werden uitgenoodigd. Mannen wier naam een goeden klank heeft, traden in die bijeenkomsten O]). Cremer, Haverschmidt, Winkler, van Koten, Koop- mans van BoekerenLaurillardMarten Westerman en anderen verschaften ons genotvolle en leerzame uren. Des te meer is het dan ook te betreuren, dat wegens onge noegzame deelneming die voordragten zullen worden gestaakt. Wat is daarvan de reden? 't Zou inderdaad een veeg teeken zijn, als in deze rijke en welvarende streek belangstelling ontbrak voor hetgeen den goeden smaak verhoogen en den geest beschaven kan. Wat daarvan zij, aan het comité, dat zich zooveel moeite heeft getroost om deze goede zaak in het leven te roepen en een tijdlang in stand te houden, zij welverdiende dank gebragt." Aan den heer D. Spaans, te Barsingerhorn, is als minste inschrijver gegund het bouwen eener nieuwe school aldaar, ad 9360. -Men schrijft uit Nieuwe Niedorp, dd. 8 dezer: „In deze gemeente heerschen de mazelen vrij algemeen onder de kinderen, zoodat jl. Zaturdag van de 90 kinderen die in de laagste klasse der school zijn geplaatst, slechts 25 aanwezig waren. Deze ongesteldheid heeft echter tot heden bij niemand den dood tengevolge had. Bij vele veehouders zijn of waren de koeijen in meerdere of mindere mate door de tongblaar en het klaauwzeer aangetast. Ook onder schapen en paarden merkt men dit op, terwijl bovendien sommige belangrijke schade hebben geleden, daar vele kalveren, zonder eenig uiterlijk teeken van ziekte te openbaren, plotseling dood neêrvielen." Te Wormerveer is dezer dagen een roos te zien, die wel eenig in haar soort mag heeten. Midden uit de geo pende kelk is namelijk een nieuwe steel met knop gesproten. Voor het Prov. Geregtshof in Noordholland werd jl. Dingsdag de zaak behandeld van Jan Hennink, beschuldigd van poging tot moedwilligen doodslag, immers en in alle geval van het aan een persoon moedwillig toebrengen van eene kwetsuur, waaruit (het O. M. vulde op grond van verklaringen der getuigen zijne beschuldiging met deze ver zwarende omstandigheid aan) ziekte en beletsel om te werken ontstaan is van meer dan 20 dagen. Welke feiten tot deze strafzaak aanleiding hebben gegeven, zijn door ons reeds medegedeeld. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de huiselijke omstandigheden van deri besch. niet van den aangenaamsten aard waren en hij zich dikwijls daarover had beklaagd o. a. aan eene der getuigen, bij wie hij te Helder in de kost was, en aan welke hij meermalen had gezegd, dat het maar goed zou zijn als hij dood was. Tengevolge van die onaan gename omstandigheden was hij verslaafd geraakt aan den sterkeu drank, was daardoor eenigszins suf geworden en verkeerde veelal in eene droefgeestige stemming. De getuige Gomes ontkende hem te hebben geplaagd en „getreiterd.^ Andere getuigen echter verklaarden, dat het gesprek tusschen hem en den besch, in het „Poolsche Koffijhuis" gevoerd, den lachlust van eenigen der aanwezigen had opgewekt. Omtrent de verwonding verklaarde de deskundige, dr. van Leent, dat het schot, wegens de zeer zwakke lading, geen doodelijke wonde had kunnen veroorzaken, tenzij het projectiel -een zoogenaamde ganzenlooper onder zeer bijzondere omstandigheden juist bij toeval midden in het oog ware teregt gekomen, in welk geval het tot de hersenen had kunnen doordringen. Adv.-gen. mr. J. Spoor, achtte bewezen zoowel de feiten als het doel om te dooden, het laatste door de bewezen handelingen en uitdrukkingen van den besch., voordat hij het schot loste. Na de verklaring van dr. van Leent meent Z.E.G.A. echter, dat thans niet bewezen was de mogelijkheid dat het schot den dood van Gomes had kunnen tengevolge hebben, maar dat de besch. derhalve behoorde schuldig verklaard te worden aan het in de tweede plaats subsidiair ten laste gelegde. Juist met het oog op de ver slaafdheid van den besch. aan den sterken drank, meende adv.-gen. dat het een gevaarlijk mensch was, wiens onscha- delijkmaking voor een geruimen tijd noodzakelijk was. Hij requireerde veroordeeling van den besch. tot eene cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren. Mr. J. C. de Marez Oijens bestreed dit requisitoir, door te betoogen 1. dat hier niet bewezen was de animus occi- dendi, daar iemand, die, zooals de beschuldigde, verslaafd was aan den sterken drank en versqfd door het misbruik daarvan, en ook het feit gepleegd had, beneveld door het overmatig offeren aan den jenever-god, niet geacht kan worden animus te bezitten, welken ook; en 2. dat onbewezen was de ziekte of het beletsel om te werken van meer dan 20 dagen, daar de verwonde, volgens de verklaring van den deskundige, te vroeg zich had onttrokken aan de genees kundige behandeling om tot zijne bezigheden terug te keeren, die zijn herstel hadden vertraagd en het gevolg hadden gehad, dat hij thans het gebruik van het gewonde oog moest missen; dezelfde deskundige had nu wel verklaard, dat het schitteren der zee, als Gomes op de vischvangst was, tengevolge had gehad, dat hij hét gébruik van het oog had verloren, maar pleiter deed opnlerken, dat zoowel uit de lijst der getuigen als uit de instructie en de verklaring onder eede van dien getuige zeiven, bleek dat hij niet was visscher maar sjouwer van beroep, en dat hij dit had kunnen waarnemen zonder zich bloot te stellen aan het gevaar dér schitterende zee. Spreker verzocht de toepassing eener zachte straf. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dingsdag 16 Julij a. s. Jl. Dingsdag avond werden in de gewone wekelijk- sche vergadering van het collegie Zeemanshoop te Amster dam twee eereblijken plegtig uitgereikt. Daartoe gaf de voorzitter, de heer D. van Ketwich, het woord aan den heer Charles Mueller, consul der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die nu, namens den president dier Staten, den heer Grant, ten geschenke aanboodaan den heer K. C. van Vliet, conshlair-agént der Vereen. Staten van N.-Amerika, een gouden zaktijdmeter met gouden ketting, en aan kapt. J. de Waard, voerende het brikschip Santa Rosa, een scheepstijdmeter in kistje, beiden met daarbij behoorende getuigschriften, welke werden voorgelezen. Daarin zijn de feiten geconstateerd en wordt erkentelijkheid betuigd voor het moedig gedrag en de menschlievende pogingen bij het redden van schipbreukelingen, door den heer van Vliet betoond bij het stranden van een schip op onze kust, en door kapitein de Waard op zee, waarbij deze acht man redde van een in zinkenden staat verkee- rend schip, hen liefderijk verzorgde en behouden aan wal bragt. Beide heeren antwoordden met een gepast woord. De voorzitter bragt daarop in warme taal den heer Mueller dank, dat hij de uitreiking der eereblijken in het collegie Zeemanshoop had willen doen, als hier op eigen aardige plaats; hij rigtte verder het woord tot de heeren van Vliet en de Waard, en als tolk van de gevoelens der vergadering, wenschte hij hen hartelijk geluk met de ont vangen onderscheidinghij deed daarbij nadrukkelijk uit komen, dat de Nederlandsche zeelieden hun ouden'roem, zoowel op wetenschappelijk gebied als daar waar het hel denmoed en menschlievendheid geldt, nog niet verloochenen. De 42ste algemeene vergadering van 't genootschap van leeraren aan gymnasia en hoogere burgerscholen zal den 14 dezer te Haarlem gehouden worden. Jl. Zondag morgen stierf een kind, vier maanden oud, van R., op de Molslaan te 's Hage. De moeder van het wicht, die, om welke reden is onbekend, des namiddags op het denkbeeld kwam om het veêren hoofdkussen, waarop het kind gelegen had, te openen, vond daarin eenige rozen en een vlecht van vederen: het onder bijgeloovige lieden algemeen aangenomen bewijs van betoovering. Op grond dezer ontdekking was geheel het gezin dan ook overtuigd, dat de ziekte en de dood van het kind aan niets anders als aan hekserij was toe te schrijven. Waar hekserij plaats heeft daar moet, volgens hef treurig volksgeloof, de heks (gewoonlijk een min of meer bejaarde vrouw) niet ver te zoeken zijn. Zoo ging het ook in dit geval: de moeder is

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1