Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Zwitserland. Amerika. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Nadat pagina 4 onzer courant was afge drukt, ontvingen wij van den heer Martini een telegramdat het aangekondigde NIET ZAL DOORGAAN. Red. unne ;enen senie )k ij aktei scha, riste- oren, aeten at zij voor- i dal wali. ireiè niet ;ende vaa vol- muf ie k iver- ego aaa iterk. i aap inden dsch. ntoor ië eg idsck aan Avis «mi lten- van taire) huize shou- ïiiing ature oken is;» van gram k de meld ence, van >ver- •voort atalag aetui- eenle De demagoog Jules Valles, een der leden van de Parijsche Commune, die, zoo als in de revolutionaire orga- nen indertijd beweerd is geworden, „door de Versaillanen was omgebrSgt," is dezer dagen door een der Parijsche krijgsraden bij verstek ter dood veroordeeld. Men heeft berekend dat, als de drie milliards door Frankrijk aan Duitschland in zilver betaald worden, de 800 Parijsche omnibussen nog geen ruimte genoeg aan bieden om die som in eens te vervoeren. Wederom zijn twee communards te Satory, bij Parijs, gefusilleerd: Frai^ois Joseph Baudouin, ter dood veroor deeld wegens den brand in de kerk van St. Eloi, in de straat de Reuilly en Jean Rouilhac, een der voornaamste beschuldigden in de zaak Butte aux Cailles. Baudouin had daarbij nog een moord op zijn geweten; Rouilhac had, behalve doodslag, zich nog het een en ander toegeëigend, dat hem niet behoorde. De beide veroordeelden waren zeer opgewonden toen zij op de plaats der executie aankwamen, en weigerden zich te laten blinddoeken, ja rukten zelfs den blinddoek af. Aan palen gebonden, werd hun de blinddoek omgedaan, waarop de noodlottige schoten vielen, die beiden dadelijk het leven deed verliezen. Geen genade schot was noodig. De beide misdadigers schreeuwden op bet oogenblik dat de geweren zouden worden gelostVive !a Commune Een Parijzenaar geeft den raad alle valsche haren te belasten. Of de belasting zal veel opbrengen, of de chignons gaan uit de wereld. Een der redacteurs van den Figaro verhaalt, dat hij dezer dagen een bewaarplaats van werktuigen, bij de lijf straffelijke regtspleging van vroegeren en lateren tijd in gebruik rue de la Folie Regnault bezocht en aldaar nog aanschouwd heeft de valbijl der guillotine, waarmede al de slagtoffers van het schrikbewind zijn ter dood ge- ook Lodewijk XVI en Marie Antoinette. De bijl wordt dan ook, als bekend onder den naam vancouteau Louis XVI, aangewezen. In 1867 heeft een Engelsch- man er vergeefs 20,000 francs voor geboden. Men heeft je als merkwaardig historisch voorwerp willen bewaren. Generaal Ducrot (dezelfde, die men tijdens den oorlog Vschuldigde tegenover de Duitschers zijn woord van eer liet gehouden te hebben, en die vóór het gevecht van ftampigny de beruchte proclamatie uitvaardigde, waarin bij zwoer, dood of overwinnend te zullen terugkomen, maar die levend en overwonnen naar Parijs terugkeerde) is niet gelukkig. Als getuige voor de commissie van 18 Maart, had hij zich vrij scherp uitgelaten over de Parij sche nationale garde, en toen hij daarover eenige dagen in de dagbladen werd aangevallen schreef hij een hoogdra- venden brief aan den Courrier Frai^ais, om zijn oordeel te bandhaven. „De uit het volk aangeworven bataillons der nationale garde" zoo schrijft hij' „waren lafaards en dronkaards. Alleen de goede reactionairen waren moedig. Ik herinner mij vooral goed, onder mijne bevelen het korps tirailleurs van Pindray gehad te hebbendat waren dappere lieden." Naauwelijks had Ducrot dezen brief geschreven, of de „dappere" Pindray werd door den derden krijgsraad in contumacium tot 20 jaren galeistraf veroordeeld, omdat bij zich voor een corps tirailleurs, dat nooit bestaan had, 60,000 francs had laten betalen, die hij in het buitenland verteert. Dat deze Pindray in een goed blaadje stond bij Ducrot, kan geen verwondering wekken, daar hij in Mexico ten vrijkorps kommandeerde en later, tot belooning zijner diensten een betrekking bij de politie heeft gekregen. Opmerking verdient, dat Ducrot, onder wien Pindray's korps stond, zich om zijne troepen zeer weinig heeft moeten bekommeren, daar hij anders had moeten weten, dat diens korps 800 man tellen moest, terwijl het slechts 80 man sterk was. In Engeland heeft men, met zijn gewonen naijver, mededeelingen van den Amerikaan Stanley, wien 't is Livingstone te vinden, niet zonder veel wantrouwen ontvangen, en zeer dikwijls hoorde men o. a. de opmer king: die brieven van Stanley bewijzen niets. Waarom zond hij geen schrijven van Livingstone?" Deze vraag wordt thans door den heer Stephen Fiske op allezins vol doende wijze beantwoord. „Stanley," zegt hij, heeft pijn eigen brieven, waarvan hij copie had, door Arabieren vooruitgezonden, maar Livingstone's brieven wilde hij niet 't Zijn zijne geloofsbrieven; 't zijn de proeven, waarmede hij de heeren, van 't Aardrijkskundig Genoot schap zal overtuigen, dat Livingstone werkelijk gevonden is. En in Augustus zal hij zonder twijfel met drie brieven «rriveren. Het Internationaal gevangenis-congres, dat thans te Londen vergadert, behandelt verschillende merkwaardige onderwerpen. Bij de beraadslaging over het voor en tegen der deportatie voerden o. a. drie der Nederlandsche afge vaardigden, de heeren Pols, baron Mackay en van Bemmelen, het woord. Ook over de middelen tot verbetering van veroordeelde misdadigers had een belangrijke gedachten- wisseling plaats. De uitkomsten der in Engeland bestaande vereenigingen voor die zaak warén zeer verblijdend. De geeselstraf vond alleen in de Britsche leden verdedigers; de buitenlandsche bestreden haar. Jl. Maandag liepen de debatten over de wijze waarop fecidevisten behooren behandeld te worden. In deze zitting bekleedde baron Mackay het voorzitterschap. Ook werd behandeld: de vraag of de arbeid in gevangenissen straf of vrije arbeid moet zijn, het nut van Internationale statis tieken, de meest gewenschte behandeling voor jeugdige misdadigers, en of het bestuur van gevangenissen geheel handen van een centraal gezag behoort gevestigd te zijn. Do heeren Pols en jhr. Ploos van Amstel namen o. a. aan do discusiën deel. In een hoofdartikel over de werkzaamheid van het Congres sprekende, wijst de Times er op, hoe verbazend veel er weds gedaan is tot verbetering van den zedelijken en stoffe ren toestand van alle soorten en graden van gevangenen en hoe 't vooral nergens ontbreekt aan liefdadige personen, geestelijken en leeken, die zich feitelijk het lot van den gekerkerde aantrekken of wenschen aan te trekken. Op wat wijze al die philantbropie, verbrokkeld en verstrooid als ze is, op 't nuttigst aan te wendenvoor haar een arbeidsveld te openen; haar te organiseeren tot heil der ongelukkigen, die de maatschappij in haar belang berooven moet van hun vrijheid, ziedaar, meent 't City-blad, eene der groote kwestiën, waarmede het Congres zich heeft bezig te houden. In de St. George's Hall te Londen werd jl. Maandag avond een dames-vredecongres gehouden onder voorzitter schap van mevr. Bowring; deze vergadering was georgani seerd door mevr. Howe, eene Amerikaansche dame, die opzettelijk naar Engeland is overgekomen om een beroep te doen op de Europeesche vrouwen in het belang van den vrede, en die de beraadslaging met een krachtige toespraak opende. Te Londen is, in den ouderdom van 91 jaar, verle den week een Franschman gestorven, die beweerde, den slag bij Jena gewonnen te hebben. Hij geleek namelijk sprekend op Napoleon I. Op een zeer hagchelijk oogenblik gedurende den strijd wierp Albolino (zoo heette hij) zich op een ruiterloos paard, en riep„Ik ben uw Keizer, voorwaarts!" Zijn korporaals-uniform en Napoleonsgezigt bezielde de troepen. Het zelfvertrouwen werd herkregen, de Pruissen werden geslagen. Doch dezen waren werkelijk in den waan, dat ze met den Keizer te doen hadden, en vuurden met zulk een ijver op hem, dat de arme krijger zwaar gekwetst neerstortte. Hij leefde te Parijs van een pensioen, en begaf zich na den oorlog naar Engeland. Te Queenstown .kwam jl. Zondag het barkschip Mona, op reis van West-Indië naar Liverpool, aan, onder kommando van den tweeden stuurman, daar de kapitein onderweg door een der manschappen, die thans in boeijen zat, was doodgeschoten en ook de eerste stuurman op reis was gestorven. De strike der huismoeders te Seaton, die geen vleesch wilden koopen wanneer de slagters de prijzen zoo hoog opdreven, is geëindigd met de nederlaag der slagters. 't Is aan de vrouwen gelukt een accoord te sluiten met een slagter uit Sutherland, die 't vleesch nu zal leveren voor 7| stuiver. Het eerste dier dit moest hij beloven zal hij slagten voor de oogen van de huismoeders. De Reichs-Anzeiger behelst de dezer dagen aangenomen wet omtrent de uitsluiting der Jezuïten uit het Duitsche Rijk, alsmede eene verordening tot uitvoering dier wet, waarbij aan de leden dier genoemde geestelijke orde de uitoefening van elke verrigting als zoodanig in kerk of school, zoowel als het uitoefenen van missen ontzegd, de opheffing van alle inrigtingen der orde binnen een tijds verloop van zes maanden gelast en de uitvoering hiervan en van de verdere op deze zaak betrekking hebbende ver ordeningen aan de politie opgedragen wordt. Een officiële bekendmaking der Pruissische regering waarschuwt tegen het gebruik van Amerikaansch gerookt spek, daar een microscopisch onderzoek bewezen heeft, dat er een groot aantal trichinen, ten deele levend, in voor komen. Het proces tegen de personen, die wegens rustver storing, op 1 April te 's Heerenberg gepleegd, naar Wezel waren getransporteerd, kon op den 3den jl. nog niet voor de jury worden gebragt, omdat het voorloopig onderzoek nog niet is afgeloopen. In de afgeloopen week zijn de Engelsche ingenieurs begonnen met de proefboringen voor den St. Gothard- tunnel nabij Göschenen, op welk punt de ingang van den tunnel en de hoogteligging van het station, op 1109 meter boven de oppervlakte der zee, reeds vroeger was vastgesteld. Voor de rigting en hoogteligging van het station Airoio bestonden tot nog toe twee plannen, het eene van de heeren Beckh en Gerwig, het andere van den heer Koller. Volgens het eerstgenoemde zou de begane grond van het station op 1155.38, volgens het andere op 1130 a 1135 meter hoogte gelegd worden. Naar het oordeel van den hoofdingenieur zou het echter doelmatiger zijn, dit punt vast te stellen op 1145 meter en eene rigting te kiezen tusschen de rigtinglijnen der beide plannen door, hoewel meer naar de lijn van Koller, dan naar die van Beckh en Gerwig naderende. De directie voor den aanleg en het presidium van den raad van bestuur hebben zich bij nader onderzoek daarmede vereenigd en de hoogteligging op 1145 meter vastgesteld. Daardoor verkrijgt men eene gemakke lijke verbinding met het dorp Airoio en het Bedretto-dal, terwijl door de veranderde plaatsbepaling de uitmonding van den tunnel buiten het bereik der sneeuwlawine zal liggen en tevens eene geschikte plaats wordt verkregen zoowel voor de boringwerken als voor de afleiding van het water. Het hoogste gedeelte van den tunnel, hetwelk eene horizontale lengte van 200 meters verkrijgt, zal op 1154 meters boven het zeevlak liggen, zijnde 9.33 meters bene den het daarvoor gestelde maximum. De helling der spoorbaan vandaar naar Airoio bedraagt li op de 1000 meters. Die afhelling is aldaar minder noodig om het terrein, dan wel voor de geregelde afwatering. Daarentegen is de helling uit het genoemde hoogste punt naar Göschenen bepaald op 6 meters per 1000. Van dit station naar Wasen verkrijgt de weg een val van 25 per mille. Van het station te Airoio, op eenigen afstand van dat dorp, zou, volgens het primitive plan, aan de baan eene helling worden gegeven van 25 op de 1000. Wegens de onregelmatigheid van het terrein, zal dit echter tot voorbij de rotshoogten van Stalvedro slechts 15 a. 20 bedragen, waardoor aldaar het oprijden der treinen gemakkelijker wordt gemaakt. Onmiddellijk voorbij Stalvedro echter zal het spoor de helling van 25 verkrijgen. De geheele Alpen-tunnel zal zich uitstrekken over eene lengte van 14,900 meters en belegd worden met twee sporen, te zamen ter wijdte van 7.5 meters. Te Zurich bestaat het plan om een gedenkteeken voor den Hervormer Zwingli op te rigten. Het zal bestaan in een metalen standbeeld, waarvan de kosten op 100 a 120,000 francs geraamd worden. Er heeft zich een commissie van 25 leden gevormd, die de medewerking van alle Hervorm den in en buiten Zwitserland inroept. Men beschouwt het te New-York als zeker, dat de heer Watson, voormalig secretaris-generaal bij het depar tement van oorlog, zal gekozen worden tot directeur der Erie-spoorwegmaatschappij. De jongste Amerikaansche mail heeft thans uitvoerige berigten gebragt omtrent het te Boston van 17 Junij tot 4 Julij gevierde Vredefeest en de daarbij gehouden muziek uitvoeringen. Het Colliseum, 'twelk, behalve aan het koor van 20,000 zangers en zangeressen, aan het orchest van 1000 man en aan de militaire korpsen van 1000 man, aan 25,000 toehoorders zitplaatsen verschaffen kan, had bij de opening der feestviering, naar schatting, bijna het dubbel der genoemde cijfers, bijna 100,000 personen omvat. De eerste dag was aan Amerika gewijd en werd ingeleid door het nationale lied the Starspangled Banner, gezongen door het volle koor, begeleid door het orchest, het reusachtige van stoomblaasbalgen voorziene orgel, door al de klokken der stad en door kanongebulder. De tweede dag was aan Engeland, de derde aan Duitschland, de vierde aan Frank rijk, de vijfde aan Oostenrijk gewijd; verder loopen de berigten omtrent de feestviering nog niet. Zeer veel effect had de uitvoering van het „aambeeldkoor" uit Verdi's Trovatore gemaakt, door het geheele koor, al de militaire korpsen, het orgel, kanonnen en 100 pompiers, die op 100 aambeelden sloegen. Van de opgetreden solisten en diri genten hadden vooral de aandacht getrokken mevrouw Peschka-Leutner uit Leipzig, de „walsen-koning" Strausz uit Weenen, en Franz Abt, onder wiens leiding het koor zijn bekend lied Wenn die Schwalben heimwarts ziehn gezon gen had. Dat voorts de verschillende nationale liederen, het God save the Queen, de Marseillaise, die Wacht am Rhein, enz. uitermate zijn toegejuicht, dat de korpsen, welke deze toejuichingen ontvingen, daarop met de voor- dragt van het Yankee doodle, enz. antwoordden, en dat de algemeene geestdrift door een en ander niet weinig ver hoogd werd, behoeft te naauwernood vermelding. Het succès der feestviering was bij de afzending van deze be rigten verzekerd, al bleven ook sommigen bij hun gevoelen, dat men het feest eene muziekale aardbeving zou kunnen noemen. Uit een financiëel oogpunt daarentegen de kosten der feestviering worden op 600,000 dollars geraamd begon men eenigzins te vreezen. De entrée, aanvan kelijk op 5 dollars per dag voor één persoon vastgesteld, bleek te hoog, zoodat het gebouw somtijds meer uitvoerenden dan toehoorders bevatte en duizenden buiten de muren van het gebouw zich verzamelden, om kosteloos de ook daar zeer duidelijk te onderscheiden muziek te genieten. Eerst na eene verlaging der entrée op 3 dollars was het gebouw vrij goed gevuld. Te Chicago wordt dagelijks in toepassing gebragt het verplaatsen van woningen. De opwinders en verplaatsers van huizen hebben zich tot eene vereeniging gevormd en voor 50 dollars wordt door deze vereeniging, in een gewoon geval, aangenomen om een gebouw van twee verdiepingen op te nemen, te verrollen en op de begeerde plaats neder te stellen, nemende deze vereeniging daarbij alle schade, zoowel aan het gebouw als aan het ameublement, voor hare rekening. Dezer dagen overleed te Gincinati een vereerder van Blondin, die een zonderling testament achterliet. Hij heeft aan het gezin van Blondin eene som van 30,000 dollars vermaakt, ingeval de beroemde koorddanser in de uitoefe ning van zijne kunst den nek breekt. Breekt Blondin slechts een been dan krijgt zijn gezin 10,000 dollars en slaat hij zich bijgeval den neus in, dan ontvangt hij eene schadeloosstelling van 100 dollars. Als niets van dat alles gebeurt en de man zijn natuurlijken dood sterft, vervalt de geheele erfenis aan het Harvard collegie, bij Boston. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 3 Junij. B.B.H.(exLeucothea)D.L.J.Weissenbruch.Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Julij. Venus. D. G. Piejeers. ZurMühlen&Co. Cadix. 10 H. W. M. A.G.M.Bruijns. Duinker&Goedk. Soerabaija 11 Medea. C. T. Geraud. ZurMühlen&Co. Bordeaux. 11 Aurora. W. H. Crosby. van Vliet Co. Baltimore Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Schip. Carbon. Sirius. Londonderry. Samuel. Eliza. Kepier. Matchless. G. Heston. Newcastle. F. Elliot. W. Slater. J. Parker. J. Arlington. C. Mohrke. Sunderland. T. Lawrence. Seaham. Seaham. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Duinker&Goedk. de Vries Co. ii v. Vliet Co. i, ZurMühlen Co. de Vries Co. Paarden f Ossen - Stieren 32 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen - Vaarzen - Hokkelingen 3 Nucht.Kalveren - VetteBammen - 380 Schapen PEB TELEGBAAF. Lammeren f 3 Bokk. en Geiten - 3 11 Magere Varkens- 21 50 Biggen - 5 Eenden c. 50 a Kippen - 40 allO Boter per kop -90 a Kaas perK.G. - 35 a 40 Kip-Eijeren per 100 -280 a Eend-Eijeren -300 a a 80 a210 160 a200 110 al60 a 85 alOO a 15 a 19 16 a 85 a a 5 a a 8

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3