1872. N°. 86. Vrijdag 19 Julij. 30 Jaargang, BEKENDMAKING. Policie-straffen. Uitgever A. A. BAKKER Cp. Binnenland. 06. iveriij r. O, 230 la 201 105, veilt Hatj :n fis n f i( 275, magen a 1,<0 f 3,1 HELDERSCRE E\ NIEÜWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatubdag namiddag. Abonnementsprijs per ïcwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der A d v e r t e 111 i nVan 14 regels 60 cènt. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. f 12,(1 -12,(1, foordl, grott mem ite vai ït vo« en ut ich ld f33,- -priit rdinaiti al9,61 N.vi i0 Kil' a 6/11, nlvrn VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN 5 Naar Oost-lndië: via Triest 23 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Marsèille 1 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 25 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. West- Indië: via.Southam.pton 31 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Julii, 's morg. 6 u. 25 m. Hun n via Triëst 22 Julij, 's m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELIIER brengen ter openbare kennis, dat de Rekening der Inkomsten en Uitgaven van de gemeente over bet dienstjaar 1871, aan den Raad sangeboden, van heden af voor ieder ter lezing op de Secretarie nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, deu 17 Julij 1872. L. VERHEY, Secretaris. f m j\ê Julii. 56} 66} 8«A 29 H 25j} 25} 18 411 99} 87 97} 89} n 94} 53 52 129} ,29} 00} 89 57} 67} «4A 63}} 57 66 56 51} 84} 97H 99A 77 7«) 7«i 76 87} i«. Onze Nederlandsche regenten hebben van oudsher eene bijzondere liefde voor het maken van keuren, 't Zijn lijvige folianten, waarin de keuren van eenige stad ver- tameld zijn. Die van vorige eeuwen bieden eene welkome stof aan voor de snuffelaars, die kennis zoeken te ver zamelen van vroegere toestanden en gebruiken, en zich bij het nastruinen der keuren niet slechts verwonderen over haar groot aantal, maar ook over hare gedurige renovatiën, telkens met inlassching van zwaarder strafbedreigingen. Daaruit blijkt, dat, werden er veel keuren gemaakt, de handhaving doorgaans veel te wenschen overliet; en dat was gelukkig, anders hadden onze voorouders het niet uit gehouden. De schout en zijne weinige dienaars schoten te kort om het oog te houden op het naleven van al de, vaak kleingeestige, bepalingen, veertien dagen na de afkondiging der keur was men haar vergeten en deed alsof zij nooit hestaan had, tot de stoutigheid zoo hoog steeg, dat de «heeren" eene renovatie noodig achtten, die ïioogstens veertien dagen hielp en dan weer vergeten of door wat anders verdrongen werd. Onze tegenwoordige regenten zijn niet van hunne voor vaderen ontaard: men maakt nog evenveel keuren als vroeger, of vat ze samen in eene algemeene policie-ver- ordening, zoo uitvoerig, dat iemand met tamelijk goede hersens acht dagen noodig heeft om ten naastenbij te kunnen weten wat hij wel en wat hij niet doen mag. Die ver ordeningen omvatten even gewichtige onderwerpen als oud tijds, behoudens veranderde tijdsomstandigheden. Schreef men vroeger voor, hoelang een bruiloft uiterlijk duren en uit hoeveel lieden een begrafenisstoet hoogstens bestaan mocht, thans wijst men den tijd aan, waarin het verboden is om een vloerkleed op den openbaren weg uit te kloppen. Aan de zoo gezonde en als element van volksopvoeding noodige kinderspelen zijn die verordeningen meestal zoo vijandig, dat de lieve jeugd wel gedwongen wordt om de kat in het donker te knijpen en in het plegen van baldadig heid vergoeding te zoeken voor het gemis van onschuldig genot. Al dergelijke bemoeizieke bepalingen, en wij mogen er bijvoegen de partijdigheid, of minstens de beurte- lingsclie slapheid en gestrengheid, waarmede zij somtijds voor de naleving er van waakt, maken de policie bij le menigte gehaat in plaats van geacht, en het is dan ook volstrekt niet vreemd, dat het volk partij trekt tegen de handhavers der openbare orde. De policie is thans talrijker en beter georganiseerd dan m vroegere dagen, zoodat de keuren nu geen doode letter meer blijven, maar onophoudelijk tot vervolgingen en vonnissen aanleiding geven. Voor allerlei beuzelingen worden knapen voor den kantonrechter gedagvaard en, op de getuigenis van een policie-beambte en den eisch van het openbaar ministerie, veroordeeld, b. v. tot één gulden boete en de kosten, of bij wanbetaling één dag gevangenisstraf, t Gaat statig in zijn werkde zaak wordt openbaar be handeld en het recht, met inachtneming van alle vormen, m 's Konings naam uitgesproken, zoo formeel, dat een nnchter mensch de ambtenaren beklagen moet, die verplicht Z1jn den kostbaren tijd aan zulke nietige dingen te ver- spillen. Maar erger dan voor die edelachtbare heeren is het voor de jeugdige delinquenten, voor de meerderheid althans, die tot de behoeftige klasse behoort. Van betaling van boete en kosten willen of kunnen hunne ouders niet weten: de gevangenis opent zich voor de misdadigers. En waarom ook niet Er gaan zoo velen in, dat er altijd Toolijk gezelschap is en dat hét volstrekt geen schande ■neer genoemd wordt. Hoor maar dien jongen aan zijn broêr, die hem bij zijn ontslag opwachtende vraagt hoe hij 't gehad heeft, antwoorden„o zoo'n pret gehad, en veel dikker boterham dan thuis!" De jongen ziet er dan ook volstrekt niet tegen op om een tweede en derde maal bij /Vader" te logeeren, hij verhoovaardigt zich er zelfs op als dat geschiedt, en wanneer een andere knaap hem te lijf wil, roept hij hem met een gevoel van meerderheid toe: «wat zou jij durven, je hebt nog niet eens in 't kassie gezeten!" Zie, dat is bedenkelijk, als reeds op zoo jeugdigen leeftijd de afschrik van de gevangenis verloren gaat. Maar wat zoudt gij dan willen, hooren wij ons vragen niet straffen, aan wie niet heeft de boete kwijt schelden? Dat niet; wij zouden de policie—verordeningen willen bekorten, wij zouden de strafschuldigen strenger willen behandelen. Ontneem de jeugd, vooral de behoeftige jeugd, hare spelen niet, en zijn die hier of daar lastig of belemmerend voor het verkeer, wijs haar dan de plaatsen aan, waar zij zich naar hartelust kan vermaken. En heeft zij daar niet genoeg aan, pleegt zij moedwil of straatschenderij, straf haar dan zoo, dat het eenigen indruk maakt. Zorg dan voor afzonderlijke opsluiting en geef niets dan water en broodhoe philantropisch gij ook denken moogt, zult gij ons toestemmen, dat een Hollandsclie jongen daarvan geen nadeel zal ondervinden. Zoo zal de kennismaking met de gevangenis ongewenscht en menigeen voor die treurige en schadelijke kennismaking bewaard blijven. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Julij. De spanning tusschen het gouvernement van Italië en het Yaticaan, is in de laatste dagen eer toe- dan afgenomen. De reden hiervan moet gezocht worden in de verkiezingen, die aanstaande zijn. De regering dringt aan op algemeene deelneming; het Vaticaan daarentegen spoort tot onthouding aan. Het Italiaansche bewind wil dat door deze stemming ook te kennen worde gegeven, of de Romeinen al dan niet met de annexatie tevreden zijn. In een onzer vorige nummers hebben we gemeld, dat Koning George van Griekenland hoe langer hoe minder bemind is bij zijne onderdanen, terwijl ook zijne onver schilligheid en gierigheid er toe bijdragen om het weinigje populariteit, dat hij bezat, geheel weg te nemen. Nadere berigten van daar bevestigen zulks, doch doen uitkomen, dat de ongunstige toestand, waarin Griekenland alsnog verkeert, allezins aanleiding geeft tot 's Konings onte vredenheid en gemis aan vertrouwen voor de toekomst. Met de veiligheid is het daar te lande nog zeer ongunstig gesteld. In de vorige maand werden nog tal van roovers, wel 200, gevangen genomen. Men meent dat George nu een spaarpotje vergaart, teneinde hoe eer hoe liever kroon en scepter aan den eersten den besten liefhebber over te dragen. Volgens sommigen loopt het ministerschap van den heer Jules Simon nu spoedig ten einde. Eerlang komt zijn ontwerp van wet tot regeling van het lager onderwijs bij de Nationale Vergadering te Versailles in behandeling en men verwacht de verwerping van een der hoofdbeginselen: leerpligtigheid. De commissie, in wier handen dit wets ontwerp gesteld was, heeft zich met de bepalingen, die leerpligtigheid voorschrijven, niet vereenigd en wil daarvoor in de plaats gesteld hebben: zedelijke verpligting tot schoolgaan. Aan het hoofd der bedoelde commissie staat monseigneur Dupanloup, bisschop van Orleans, wiens invloed, gelijk men weet, zeer groot is. De mailboot Prins Hendrik, kapt. J. Hendriks, is den 16 dezer ten 11 uur voorm. te Batavia aangekomen. Op Zaturdag 1 Junij is deze boot van hier Vertrokken. Alles wel. Door Z. M. den Koning zijn, zooals reeds gemeld is, fraaije prijzen aangeboden, teil behoeve van den derden nation'alen schietwedstrijd, te houden op de'Wiesselsche heide nabij het Loo. Dezer dagen werden we in de gelegenheid gesteld de afbeèldingen te bezigtigen van een drietal sierlijke bekers met inscriptiën, als prijzen aange wezen. Die voorwerpen moeten zeer prachtig zijn, te oor- deelen naar deze door Phototypie verkregen keurige afbeeldingen, en getuigen wel van 's Konings groote belangstelling in de schietoefeningen, die daardoor zeker zullen worden aangemoedigd. Aanstaanden Maandag wordt, naar men verneemt, de Prins van Oranje te Parijs verwacht. Bij onzen gezant, baron van Zuylen, zou de komst van den Prins zijn aan gekondigd. De opening der jagt op waterwild in Noordholland voor dit jaar zal plaats hebben op Zatnrdag 27 Julij a. s., zullende de kooilieden hunne kooi-eenden opgesloten of gehokt moeten houden van 27 Julij tot 1 Sept dezes jaars. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Enkhuizen door dr. A. G. Boon, pred. te den Ham. De officiëele inschrijving voor den Noordh. Frieschen spoorweg is: in aandeelen 1,909,790 en in subsidie 29,855. De uitslag der op jl. Dingsdag te Texel gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is geweest als volgt: Uitgebragt 201 stemmen; daarvan bekwamen de heeren Jan Tijs Zijm, aan den Hoorn, 98, Sijbrand Jsz. Keijser 83, J. R. G. Coninck Westenberg 80, W. H. Bruno Bok 40, Jan Veeger 35, J. A. Buikes 23, Jan Jbz. Roeper 5, J. Ensing 4, J. Pz. Witte 4 en verschillende anderen 1 en 2 stemmen. Herstemming op 30 Julij a. s. tusschen de heeren Jan Tijs Zijm, Sijbrand Jsz. Keijser, J. R. G. Coninck Westenberg en W. H. Bruno Bok. De gewassen in de Texelsche bouwpolders staan over het algeméén niet ongunstig. De aardappelen, welke dezer dagen door droogte nog al geleden hebben, worden nog tijdig door regen verfrischt en zullen naar wensch uitkomen. Tarwe staat uitmuntend, de zomergewassen over het algemeen hebben geleden van de droogte, doch veel zal nog teregt komen. Te Schagen is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer S. B. van Lon met 70 van de 108 geldig uitgebragte stemmen. De heer H. B. Voorman bekwam 38 stemmen. In de leening groot 500,000, ten behoeve der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, te Amsterdam, is slechts voor 150,000 ingeschreven. Com missarissen hebben de inschrijving nogmaals opengesteld tot 23 Julij; mogt op dien datum blijken, dat het gevraagde bedrag niet is verkregen, dan zullen zij de likwidatie voorstellen. Ook de Italiaansche consul te Amsterdam heeft een beroep gedaan op de Nederlandsche liefdadigheid, voor 50,000 zijner landgenooten in de provincie Ferrara. Door een overstroöming van de Po hebben zij alles verloren; 445,000 hectaren land staan onder wateroogst, vee, huizen zijn door den vloed weggespoeld. Te Beverwijk is jl. Dingsdag tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer J. J. W. van Waterschoot van der Grachtvoor drie andere plaatsen moet herstemd worden tusschen de heeren mr. de Bas, van Rijn, Zillesen, Heu- verkamp, de Langen en F. Heeremans. Buiten Leiden werden 4 knapen, die daar wandelden, aangesproken door 2 mannen, die vroegen hoe laat het was. Een der knapen haalde zijn horloge uit. Dit werd hem door een der mannen daarop dadelijk met geweld ontnomen, waarop beiden op de vlugt gingen. Men meent dat de politie van Oegstgeest hen reeds op 'het spoor is. De Christ. Geref. predikant Diemer, van Alphen, heeft te Leiden twee dagen in de gevangenis doorgebragt, omdat hij een echtpaar heeft ingezegend, zonder de huwelijksacte te hebben gezien. Omtrent de Gorkumsche martelaren leest men het volgende in een schrijven uit Brielle aan het Leidsche Dagblad: Bekend is het, dat toen de Watergeuzen den lsten April 1572 den Briel veroverd hadden, vele andere steden van de Spanjaarden afvielen en de zijde des Prinsen kozen. De Watergeuzen deden veroveringstogten. Zij verrasten, onder aanvoering van Marinus Brand, Gorkum. Doch de be zetting en met haar de geestelijkheid, begaven zich in het goed versterkte kasteel, in de hoop op ontzet uit Utrecht. Dat ontzet kwam niet en het kasteel moest zich overgeven. Een bepaalde voorwaarde was, dat de geestelijken niet mishandeld zouden worden. Toch geschiedde dit. Reeds te Gorkum werden zij op alle mogelijke wijzen gesard. Eindelijk liet Lumey ze opeischen. Zij werden naar Brielle vervoerd en daar ondervraagd. Hun werd de keus gelaten tusschen den dood of verandering van godsdienst. Van de 21 geestelijken werden slechts 2 afvallig; de 19 anderen bleven bij hun geloof volharden en werden daarom den 9den Julij 1572 in eene schuur nabij Brielle opgehangen. Eenige jaren geleden zijn de Gorkumsche martelaars heilig verklaard en sinds dien tijd komen hier elk jaar in Julij bedevaartgangers naar de graven dier martelaren. Deze zijn begraven op een weiland, waarop zich een put bevindt, aan wiens water genezende kracht wordt toege schreven en die „de heilige put" wordt genoemd. De bedevaartgangers gaan dan allen naar het weilatd, waar zij om den put liggen te bidden en zich een kruikje water daaruit trachten te verschaffen. Verleden Zondag begonnen de feesten400 bedevaartgangers kwamen toen hier. Dingsdag was de voorname dag. Toen was het juist 300 jaar geleden, dat de Gorkumsche martelaars werden ter dood gebragt. Reeds vroegtijdig in den morgen bragten extra-booten een tal van bedevaartgangers aan. Op zeer stille wijze werd het feestgevierd; er werd hoegenaamd geen aanleiding gegeven tot ergernis van andersdenkenden. In de beste orde is de dagBVoörbijgegaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1