1872. N". 88. Woensdag 24 Julij. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. tolit HELDERSUHE lks eren, o: m IVIËUWËDIEPËR COURANT „Wij huldigen het goede,'1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per ïcwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der A d vert enti ën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndiê: via Triest 6 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. „nu Marseille 1 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 25 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. West-lndiê: viaSouthampton 31 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Aug.,'s avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop8 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Aug.,'s m. 6 u. 25 m. rN. rendet Bij dra rad ildei OVili .90 i en (|I Kak E )235 HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Julij. De moordaanslag, op den Koning en de Koningin van Spanje gepleegd, heeft blijkbaar de sympathie der bevolking voor het nieuwe vorstenhuis aanmerkelijk vermeerderd. Talrijk zijn de blijken van belangstelling, zoowel door de bevolking der hoofdstad als door die der provinciën, aan bet vorstelijk echtpaar betoond. Mogt het gebeurde strekken om allen naauwer te scharen om den troon en zoo bij te dragen tot verzekering van rust en orde, dan zou die aanslag, hoezeer op zichzelve beschouwd een rampzalige schanddaad te noemen, in de gevolgen nog nuttig kunnen aju voor het door revolutiën en volksberoeringen zoozeer geschokte land. Het tegendeel wordt echter gevreesd. In den aanslag wordt gezien het bewijs, dat een deel dei- bevolking teleurgesteld is, omdat de Koning geen gevolg heeft gegeven aan het voornemen dat men hem toedichtte, dat hij namelijk naar Italië zou terugkeeren, kroon en scepter nederleggende. 't Wordt door de besten onder de Spanjaarden erkend, dat Amadeus beter regeert dan een zijner voorgangersmaar dan is het toch zeer ont moedigend dat de belooning daarvoor bestaat in pistool schoten. De burgerkrijg in Catalonië duurt voort en begint zich hoe langs hoe meer door barbaarschheid te kenmerken. De groothertog van Hessen-Darmstadt compromitteert zijn hoogen rang, zoo wordt verzekerd. Hij, de 64jarige grijsaard, moet van plan zijn om met een jonge, schoone ■erlü danseres in het huwelijk te treden. De man was jarenlang weduwnaar en kinderloos. De houding van den heer Thiers gedurende de jongst- verloopene dagen wordt bij voortduring druk besproken. Daarbij wordt weinig hulde gebragt aan de leden der Nationale Vergadering, die zich door den president als om den tuin laten leiden. Te midden van al de pogingen der regering van Frankrijk om in zake van de handelstractaten het beschermend stelsel in te voeren, door o. a. zelfs de grond stoffen met een drukkend regt te bezwaren, te midden van dat alles hoort een vergadering van 600 vroede mannen de verzekering van den heer Thiers zonder wederspraak aan: iDe regering denkt er niet aan het beschermende stelsel in te voeren." In iedere andere wetgevende vergadering zou voorzeker een krachtig protest tegen zulk een gezegde, ooj-onder zulke omstandigheden gebezigd, zijn gehoord. De 6i Fransche wetgevers zijn door de onjuistheden der keizerlijke tegering en dezelver droevige gevolgen waarlijk nog weinig wijzer geworden. De laatste berigten zijn zeer gunstig omtrent de grond stoffen-belasting. Met 346 tegen 248 stemmen is besloten 4>er te gaan tot de behandeling der artikelen van die belas- Thiers zal zijn zin wel krijgen, niettegenstaande het groot nadeel voor Frankrijk zal zijn; de prijzen stijgen natuurlijk en de consumptie neemt af. De leening is open- :eld tegen den 27 Julij, over den uitslag schijnt men niet d te zijn, Thiers althans ziet er vrolijker uit dan «it, zijn wagentje rijdt dan ook over een zandweg. Men verwacht, dat Frankrijk den 1 Augustus gereed zal zijn aan Duitschland 500 millioen francs af te betalen, dit le ontruiming van de departementen Marne en Haut- Marne tengevolge hebben. ■Aan de Grieksche ministers is door Koning George het evraagde ontslag verleend. De heer Deligeorges werd met e samenstelling van een nieuw kabinet belast; reeds is wa nieuw ministerie benoemd. 251 225| 22! 100 288 Si 51 6! 65) 255 56» 1551 511 De mailboot Prins van Oranje, kapt. M. C. Braat, is a 20 dezer, ten 7 ure voormiddags, van Port-Saïd naar p® vertrokken. Aan boord was alles wel. Volgens een bij het Departement van Marine inge- men berigt is het schroefstoomschip het Loo, onder bevel Ja den kapt.-luit. ter zee C. A. B. D. Rijk, na den 2 e' jl. de reede van St. George d'Elmina te hebben ver- wfen, den 5 Junij jl. ter reede van Banana (gelegen aan Congo-rivier) aangekomen, zou den 8 daaraanvolgende daar naar Liberia vertrekken, en vervolgens nog eenige "dere aan de Westkust van Afrika gelegen plaatsen "adoen. .'t Heden morgen ten 5 u. 50 min. is van hier een volkstrein vertrokken naar den Haag en Rotterdam. Van deze goedkoope reisgelegenheid werd door ongeveer 450 personen uit deze gemeente gebruik gemaakt. Door de Vereeniging van Officieren der Schutterij is een adres aan den Koning gerigt, met verzoek eenige wijzigingen te brengen in de wet op de schutterij, welke wijzigingen in eene nota worden aangegeven. De Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk benoemde twee leden voor de synodale commissie, den heer G. Molenkamp, predikant te Delft, en tot zijn secundus den heer J. F. C. Kronenberg, predikant te Arnhemvoorts den heer mr. J. A. Jolles, oud-minister te 's Hage, en tot diens secundus den heer mr. Schuurbecque Boeije, te Zierikzee. Tot secundus van den secretaris werd benoemd de heer B. A. Overman, predikant te Heinkenszand. Het verzoek om afschaffing der tweede Christelijke feest dagen en van den Hemelvaartsdag vond bij de gansche vergadering geen de minste sympathie. Integendeel sprak zij met den diepsten ernst eener innige overtuiging haar afkeurend oordeel over dat verzoek uit, als geheel in strijd met de Christelijke vrijheid en in strekking heilloos voor het Christelijk leven. Een der belangrijkste en moeijelijkste werkzaamheden voor deze Synode is de regeling der kosten van bestuur der Ned. Hervormde kerk of de quotisatie. Ten vorigen jare was deze zaak ter eerster instantie behandeldnu kwam zij ter afdoening ter tafel. Naar het gevoelen der ver gadering, dient de oude verdeeling der gemeenten in vijf klassen behouden te worden. Na langdurige beschouwingen werd nu finaal gearresteerd het ontwerp van het reglement op de kosten voor het bestuur der Nederlandsche Hervormde kerk. Het wordt nu aan de stemming der provinciale kerkbesturen onder worpen, en kan, bij goedkeuring, in het begin des volgenden jaars in werking treden. Een voorstel, om de zittingen der synode voortaan in het openbaar te houden, vond geen instemming. Aan de Ilaagsche kroniek, voorkomende in het Hlb. ontleenen wij o. a. de volgende regelen: Waar is de tijd gebleven, dat de eerzame Hagenaar zich in Scheveningen vergenoegde met een glaasje dun rinsch bier en een gedroogd scharretje? Wie nu 's morgens om tien, elf uur aan het strand komt, en zich in een dier tallöoze overdekte stoelen van gevlochten teen of linnen neêrvleit, behoeft geenszins voor te weinig afleiding te vreezen. Niet ligt zal het ruisclien der zee en de vrij effene lucht hem melancholisch stemmen, want de verstrooijing om hem heen is zóó groot, z<56 rijk aan verscheidenheid, dat de zee zelve niet veel meer dan een uitmuntend deco ratief wordt, waartegen al die beelden zich verrassend bewegen. Al de verschillende typen van badgasten zijn hier ver- eenigd. De echte badgaste, die werkelijk herstel zoekt in de zoute baren, ligt achteloos in haar stoelzij denkt niet aan poseeren; een boek van Zschokke of een preek van Bungener is onder haar hereik; zij staart in de zee, die, wars van elke mode, steeds haar zelfde taak vervolgt, immer rusteloos hetzelfde strand beploegt. Rondom haar fladderen de jeugdige sylpliiden, die met hare loshangende haren, zoo echte als geannexeerde, ëen dichterlijk provin ciaal soms doen vermoeden, of ze als zoovele Venussen uit de zee waren opgestegen. Zij zijn echter heel gewoon met den gondel uit den Haag aangekomen en brengen op het strand dagelijks twee of drie uren zoek met baden, lagchen, babbelen, coketteeren en de eigenlijke logees te Scheveningen door haar nuffig doen en laten wel ietwat te ergeren. Ook behalve het publiek in de hooge overdekte stoelen is het neringdrijvend element er in groote verscheidenheid vertegenwoordigd, doch altijd eenigzins gefatsoeneerd naar Scheveningen. Fruitmeisjes en bolusverkoopsters zwerven er met aardige marskraamsters rond. 't Zijn niet de dikke Pomona's en Flora's uit den Haag, die zelfs een turfdrager ontzag inboezemen, maar lieve jonge deerns, die al de lorgnetten der heeren tot zich trekken, en in een oogen- blik alles verkocht hebben. Ook de pers zendt er hare producten heen, en in een dolce far niente biedt u plotse ling een jongen een Haagsch Dagblad, Vaderland of Nieuws van den Dag aan. Achter u, aan den plankenloop, die naar het badhuis leidt, hangen de photographiën van Scheveningen en zijne bewoners: een eind verder bespeurt ge eene uitstalling van Delftsch porselein; kortom, er is haast niets vergeten, en zoo de straatprediker, die Zaturdag avond op de groote markt een stichtelijke rede hield, zijne opwachting nog niet aan de stoelbewoners van 't strand gemaakt heeft, dan mogen ze zijne komst weldra verwachten. Van het terras des avonds gewaag ik niet. Mijn kro- nijkske heeft reeds te djkwerf de licht- en schaduwzijden dier réuniën opgesomd. Maar 't strandleven des morgens, die gekunstelde en poseerende wereld, die tot zelfs in de klotsende golven nog coket blijft, zij is een bezoek overwaardig. Alleen de klapwiekende zeemeeuwen, de tevredene bad huisdoctor en de ijverige maltre de plaisir, de heer Bot- gorschek, zijn er natuurlijk en in hun element. Ook de dames-vereeniging Tesselschade, de afgescheidene gemeente van jufvrouw Perk's Arbeid Adelt, is er gelukkig, nu zij op datzelfde strand eene uitstalling van dames-handwerken gaat vestigen. Waar nestelt zich de liefdadigheid al niet! Als een bijzonderheid wordt nit de Haarlemmermeer gemeld, dat bij den landbouwer A. A. Overtoom, van een half bunder land acht en twintig mud koolzaad is gedorscht. Ook de kwaliteit was uitmuntend. Men schrijft het volgende aan de Leidsche Courant: „Het blijkt hoe langer hoe meer, dat dit jaar onder een der vruchtbare jaren behoort gerangschikt te worden, daar men telkens de duidelijkste bewijzen van vroegtijdige ont wikkeling, voorspoedigen groei, zoo geen overvloed, dan toch een goed en ruim gewas of een te verwachten voor- deeligen oogst, ontwaart. Inzonderheid staan de granen overal zeer schoon op den akker en, hetzij men het oog laat gaan over tarwe of rogge, gerst of haver, de zwellende aren buigen op den stengel, met zware korrels beladen, en geven het vooruitzigt op eene voordeelige inzameling. Hoewel de vroege aardappelen op eenige plaatsen veel door nachtvorst hebben geleden, zoodat het beschot niet voor- deelig is, is de rooijing toch over het algemeen voldoende en de aftrek van aardappelen tegen vaste prijzen steeds gewild. De late aardappelen staan zeer gunstig, doch zij zijn hier en daar niet vrij van ziekte, die echter in het vorige jaar om dezen tijd reeds erg heerschte. De teelt van aardappelen is ook dit jaar weder toegenomen. Het koolzaad, dat reeds vroeg in de lente bloeide, heeft omtrent het zetten der peulen de verwachting geenszins beschaamd, daar ook hiervan bij de eerlang te beginnen dorsching een goeden uitslag kan verwacht worden. Met de vlasteelt is het evenzeer goed gesteld, daar het vlas, in Junij ruim schoots gebloeid hebbende, nu, digt bewassen, zware stengels heeft gevormd, die, eerlang voor den sikkel vallende, een goed gewin beloven. Omtrent den hooibouw gaf de maand Mei geene gunstige verwachting, doch de daaropvolgende schoone zomerdagen hebben allen twijfel deswege wegge nomen. Er wordt overal veel en best hooi gewonnen, terwijl nog steeds met den hooibouw wordt voortgegaan; daarbij komt, dat het aan gras op de weilanden niet heeft ontbroken. Door elkander genomen, zal de opbrengst van boomvruchten dit jaar middelmatig zijn. Immers een klein getal vruchten blijkt nu maar gezet te hebben, gerekend naar de bloesems, waarmede sommige hoornen als overladen waren. Op open plaatsen inzonderheid is liet met de peren- en appel-, met de perziken- en abrikozenboomen niet voordeelig gesteld; op ingesloten plaatsen staat het daarmede beter. Morellen zijn er in menigte, moerbeziën weinig, kersen zijn er veel geplukt. Doch gelukkig hij, die in het bezit is van een kersenboomgaard en daarvan de vruchten geniet; de meeste kersen toch gaan naar het buitenland en hier blijft tegen hooge prijzen slechts weinig verkrijgbaar. Boonen en erwten, verschillende koolsoorten, peen, uijen en meer andere producten laten nagenoeg niets te wenschen over, terwijl de met moesgroenten als opge vulde schuiten van eene ruime opbrengst getuigen. De seringen bloeiden dit jaar in April, en thans dragen de dahlia's reeds bloemen; ook meer andere bloemgewassen zijn in bloei, waarvoor anders Augustus of September de tijd is." In antwoord op de circulaire der leden van de Typo grafische Vereeniging Lourens Jansz. Coster te Leiden, waarin om loonsverhooging gevraagd wordt, heeft de heer Sijthoff, boekdrukker enz. aldaar, het navolgende schrijven tot zijne gezellen gerigt: „Aan mijn personeel! „De ondergeteekende, overtuigd dat hij steeds alles heeft gedaan om zijne gezellen het leven te veraangenamen en het loon te stellen naar hunne verdiensten, berigt, dat hij eene circulaire heeft ontvangen van de Vereeniging Lourens Jansz. Coster, waarin eene onbillijke loonsverhooging ver langd wordt. Hij geeft bij dezen daarop het volgende antwoord: Hij ontslaat met 20 Julij zijn geheele personeel, hun vrij latende te gaan waar zij meer kunnen verdienen. Hij verlangt niet te werken met ontevreden gezellen; die niet blijmoedig zijn werk verrigt, gelieve zijne werkplaats te verlaten. Die niet tevreden is gelieve te zwijgen en heeft zijn ontslag; die tevreden is kan blijven, maar moet het schrif telijk mededeelen. Leiden, 6 Julij 1872. A. W. Sijthoff." Uit bijdragen van 10 cents van de ingezetenen van Vlissingen heeft men zilveren medailles laten slaan voor de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1