Benoeming-en, enz. u ite n S a n d. Of er, met het oog op de groote schade door de eenden kooien aan den landbouw toegebragt, geene mogelijkheid bestaat, om het kooiregt op eene of andere wijze uit den weg te ruimen? En zoo de vergadering deze vraag belangrijk genoeg acht, eene commissie te benoemen, ten einde in eene volgende vergadering te dienen van advies. VI. Voorstellen van het hoofdbestuur: Het hoofdbestuur heeft van het hoofdbestuur der Gel- dersche Maatschappij van Landbouw een brief ontvangen, waarbij wordt berigt, dat door die maatschappij ernstig is beraadslaagd over de vraag: welke de beste wijze zoude zijn om zijne Maatschappij van Landbouw te doen bloeijen en haar 't nut te doen bewijzen, waartoe zij geroepen is. Dat onder de voorgeslagene en goedgekeurde middelen ook dit was: „De tentoonstellingen, die in den regel bij het jaarlijkscli zamenkomen der algemeene vergaderingen gehouden wor den, om de vier jaren te doen houden, terwijl als over gangsmaatregel bepaald werd, de eerstvolgende tentoonstelling in 1874 te doen plaats hebben. Verder om de Hollandsche, Zeeuwsche en Eriesche Maatschappijen van Landbouw in overweging te geven, ook om de vier jaren ten toon te stellen en wel elk in dat jaar, waarin de andere maat schappijen dat niet doen." De Geldersche Maatschappij van Landbouw achtte hiermee twee groote oogmerken te kunnen bereiken 1. meer geld beschikbaar te krijgen en daardoor flinke premiën te kunnen uitloven, en 2. de tentoonstellingen in waarde te doen rijzen. Nog schrijft dat hoofdbestuur, dat men op de vrijheid der afdeelingen om tentoonstellingen te houden, daarmede in het minst geen inbreuk wil maken. Het hoofdbestuur heeft bovengenoemd voorstel naauw- keurig overwogen en heeft na rijp beraad besloten aan de algemeene vergadering voor te stellen, aan dit verzoek geen gevolg te geven, daar het hoofdbestuur het om verschillende redenen voor deze maatschappij niet raadzaam acht, vooral ook omdat de ondervinding geleerd heeft, dat door het houden van geene jaarlijksche algemeene tentoonstelling, het ledental en daardoor ook de geldelijke inkomsten der maatschappij verminderen. Door verschillende afdeelingen en inzenders op de ten toonstellingen der maatschappij wordt bezwaar gemaakt tegen de heffing van inleggelden voor het op de tentoonstellingen der maatschappij in te zenden vee. Zie programma 's Graven- hage, art. 3. Het hoofdbestuur heeft deze zaak breedvoerig op zijne vergadering besproken, en heeft besloten, aan de algemeene vergadering het volgend voorstel te doen Dezelfde inleggelden, die tot nu toe bij de programma's bepaald zijn, moeten door de inzenders van vee, bij de inlevering hunner getuigschriften van inzending gestort worden in handen van den secretaris der afdeeling waartoe zij behooren, of voor hen die buiten de provincie Noord- of Zuidholland woonachtig zijn, in handen van den secretaris- penningmeester der maatschappij. Na afloop der tentoonstelling, te beginnen in 1873, zullen die inleggelden aan de inzenders die hun aangegeven vee ter tentoonstelling bragten, worden teruggegeven. Inleggeld van aangegeven vee, dat niet is tentoongesteld, vervalt aan de maatschappij. Het hoofdbestuur stelt voor, de uitschrijving der volgende prijsvraag De Hollandsche Maatschappij van Landbouw looft hare gouden medaille en f 50 uit voor een afdoend middel, waardoor het nadeel, dat door de ritnaald of koperworm aan het koren wordt toegebragt, doelmatig word tegengegaan. Antwoorden in te zenden vóór 1 Februarij 1873. Omtrent de prijstoekenning zal op de algemeene vergadering in 1874, na proefneming met de in te zenden of op te geven middelen, worden beslist. IX. Bepaling van de plaats en maand tot het houden der 27ste algemeene vergadering in 1873 in Noordhol land (art. 71). X. Benoeming van een lid van 't hoofdbestuur uit Noordholland, in de plaats van den heer jhr. mr. J. H. van Foreest van der Palm, die volgens de rooster met 31 December 1872 als zoodanig aftreedt (art. 22). Waartoe ingevolge art. 26 der wet, in alphabetische orde, aanbevolen worden de hh.J. C. van de Blocquerv Jr., penningmeester der afdeeling Haarlemmermeer; C. Kalff, te Anna Paulowna; S. Keijser, te Texel. Te Utrecht overleed dezer dagen de gepens. kolonel E. V. baron de Watteville. Aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda zijn dit jaar 101 vacante plaatsen; 29 candidaten zijn tot het examen toegelaten. Jl. Maandag morgen zijn twee Belgische officieren, vergezeld van doktors en getuigen, met den eersten trein van België te Oudenbosch afgestapt, om, zooals later bleek, te duelleeren. Beiden zijn zwaar gewond. De reden van het tweegevecht is onbekend. Jl. Donderdag avond zijn in het kleine dorp Alem, aan de Maas (Noordbrabant) behalve de beide kerken (Protestantsche en Catholieke), nog een 7tat huizen totaal afgebrand. Van het Asyl Steenbeek, toevlugtsoord voor gevallen meisjes en vrouwen, hoopt men den 30 dezer het vijf en twintigjarig bestaan te vieren. Men meldt uit de Betuwe, dat sommige velclen met koolzaad per bunder dit jaar 80 mudden hebben opgeleverd, ieder tot een waarde van 12. Bij bevelschrift der arrondissements regtbank te Goes, is naar den procureur-generaal bij het geregtshof in Zee land verwezen de persoon van Lambertus Aartsen, oud 32 jaren, arbeider, wonende te Ossenisse, thans gedetineerd te Goes, ter zake dat hij: 1. In den nacht van 9 op 10 October 1870, omstreeks 12 ure, op de hofstede van J. Verdunnen te Ossenisse, in het wagenhuis, staande op een afstand van 10 ellen van het woonhuis, terwijl de wind destijds woei in de rigting van het woonhuis naar het wagenhuis, en in welk woonhuis de bewoners destijds te bed lagen, eenig daar aanwezig vlas, met opzet om daardoor het wagenhuis in brand te doen geraken, met eenige lucifers heeft in brand gestoken, waardoor dan ook dit wagenhuis met het zich daarin bevindende, is verbrand; 2. in den na^ht van 7 op 8 Dec. 1870, omstreeks een ure, met opzet heeft in brand gestoken de schuur van de wed. van Dijke, te Ossenisse, door met een lucifer het stroo in de schuur in brand te steken, en welke schuur stond op een afstand van 2 ellen van het woonhuis dier weduwe, waarin eenige liarer kinderen (zijnde zij zelve dien nacht afwezig) destijds te bed lagenzulks nadat hij vroeger tot gevangenisstraf van langer dan één jaar is veroordeeld geweest. Ook de N. Arnh. Crt. is bezwaard over de bijeenkomst, die de Internationale in September te 's Gravenhage wil houden. Zij omschrijft het doel en de werking der -Inter nationale o. a. aldus„De Internationale is eene poging, om door het aanwenden der minder beschaafde menschen- massa uit alle landen der wereld eene wereldrepubliek te stichten, van welke zich hare aanhangers de meest ver schillende voorstellingen vormen, maar welke allen als het toekomende aardsche paradijs beschouwen. De stellingen van de meest ontwikkelden hunner stammen af van Jean Jacques Bousseau, Robespierre en van Baboeuf, en zoo is de Internationale in hare staatkundige en staathuishoud kundige beteekenis geene zaak van vandaag of gister. De beschaving is, volgens de door hen gevonden en ont wikkelde leer, de oorzaak van alle rampen der maatschappij; lezen, schrijven, rekenen, kennis van de wetten der republiek, wat aardrijkskunde en keunis van de natuurlijke producten, achten zij genoegzaamwat meerder is strekt slechts om den een boven den ander te verheffen. In landbouw en onontbeerlijke handwerken moeten allen werk en gelijkheid van inkomen vinden. Plunne theorie dweept met de gelijk heid van allo mensclien. Het tegenwoordig bestaande verschil van standen en rangen achten zij de bron van ellende, van de dwalingen en ondeugden der mensclien. Wanneer aristo cratie, plutocratie en hiërarchie wegvallen, dan zullen de goede eigenschappen der mensclien op den voorgrond treden, want alle handelingen zullen slechts hun oorsprong vinden in de ingevingen van verstand en deugd. Het tegen woordige geslacht is echter (zoo diep door de onnatuurlijke maatschappij bedorven, dat; het menschdom voor de zege ningen der zuivere democratie moet vatbaar gemaakt worden. Op welk eene wijze, dat leert ons de geschiedenis dezer eeuw op meer dan eene bladzijde." De Arnh. Crt. erkent wel is waar, dat de volken er niet zijn om de vorsten, wel do vorsten om de volken, maar dit moet niet worden opgevat, gelijk dit in Spanje geschiedt, waar men de Koningen voor een soort van speelgoed, een tijdverdrijf houdt, die men aanstelt of weg jaagt, waarvoor men vecht, om ze op den troon te brengen of ze van den troon te verwijderen. Zooals men in sommige constitutioneele landen met de ministers handelt, handelt men in Spanje met de Koningen. Met Amadeus ging het echter niet zoo gemakkelijk, en heeft men hem nu door geweerkogels de terugreis naar Italië willen besparen, die aanslag is mislukt, gelijk de meeste aanslagen op vorsten; de uitvoerders schijnen bij 't kiezen van een vorst tot schijf, eenigzins onvast van hand te worden, vooral omdat ze meer denken aan de kans, om heelhuids te ontsnappen, dan om juist te raken. Dat is anders, wanneer, gelijk bij Gerards of Ravaillac de geestelijkheid in het spel is en den moord als een Gode gevallig werk afschildert; zij wachten dan hun loon hiernamaals en hebben een zekere hand. Het werk te Madrid was blijkbaar weder 't werk van eene partij. Spanje kon en moest 't type zijn van volkseenheid, afge sloten als het ligt, door de zee en een lioogen kergketen; maar het land is 't type van verdeeldheid. Er zijn voor standers van drie dynastiën^van de Bourbons, Isabella en Amadeus, en voorstanders van geen Koning, republikeinen. Spanje schijnt door den hemel met alle zegeningen be gunstigd, behalve met deze ééneeene goede regering. Er is geene 'verbroedering, omdat het behalve tegen Napoleon I, nimmer felle strijd had te voeren tegen een gemeen- schappelijken vijand, hetgeen juist de krachten eener natie ontwikkelt. Daarom heeft de rusteloosheid der natie zich steeds tegen de regering gekeerd. Koning Amadeus kon alle partijen verzoenen; maar men wil hem den tijd niet laten en maakt 't hem tot verwijt, dat hij constitutioneel wil regeren. Hij is vreemdeling, dat is waar; maar waren de Bourbons niet evenzeer vreemdelingen als de Habsburgers en bezitten Engeland, België, Zweden, zelfs Nederland geen vreemde dynastiër.? 't Is te hopen, dat de moordaanslag velen in Spanje tot bezinning brenge. Wat zou het lot des lands zijn geweest, als 't moordplan gelukt ware. Als men dit bedenkt, zullen vele Spanjaarden welligt tot beter inzigt van hun belang komen. Door een veehouder uit Overijssel wordt medegedeeld, dat hij als probaat middel tegen de tongblaar onder het rundvee kan aanbevelen, het plaatsen der runderen op stallen, die van paardenmest voorzien zijn. Zijn vee, dat reeds sporen van die ziekte vertoonde, werd door dit middel hersteld, en bij de onaangetaste dieren deden zich latei- slechts geringe verschijnselen voor. Tengevolge van een aan het provinciaal bestuur van Noordholland ingezonden gemotiveerd adres door het hoofd bestuur der Schuttevaêrs-Vereeniging te Zwolle, houdende kraclitigen aandrang om de haven van Urk in zoodanigen toestand te brengendat de schipperijde Zuiderzee bevarende, aldaar steeds eene veilige schuilplaats zou kunnen vinden, is men reeds van provinciewege aangevangen met het doen van de noodige peilingen en het in kaart brengen van het traject. In de Deventer Crt. komt een analyse voor van het bier, dat tegenwoordig hier te lande het meest wordt gedronken. Daaruit blijkt, dat in één glas bier, zoo als gewoonlijk wordt voorgezet, zooveel alcohol voorkomt, als in een gewoon glaasje cognac van 52 pCt. Te Sneek wordt een adres aan den minister van Binnenl. Zaken geteekend, om er op aan te dringen, dat aan het comité voor den Noordhollandsch Frieschen spoor weg de aan te vragen verlenging van concessie, die op 1 Ang. e. k. eindigt, worde toegestaan, voornamelijk 0p grond, dat de rigting van genoemde spoorweglijn, door hei comité Bloem c. s. voorgesteld, hun de meest wenschelijtj voorkomt. De gemeenteraad van Dantumadeel heeft den p®. benoemden hoofdonderwijzer te Zwaag-Westeinde den post van klokluider opgedragen en wel: 1. omdat hettractement als onderwijzer van f 545 reeds was gevoerd op55(), 2. omdat men niemapd daarvoor zoo geschikt rekende als den onderwijzer. Het Zendingsfeest in het sterrenbosch bij Assen werf door ongeveer 15,000 personen bezocht en is zeer geregeld afgeloopen. De eerste nieuwe rogge te Assen aangevoerd, wegende 70 kilogram, heef; 7,25 per hectoliter opgebragt; kwaliteit is uitmuntend. Volgens de Correspondance de Genève zou, in navol- ging van den graaf van Hoensbroeck, de baron L. v, Bongardt zijne bezitting Wijnandsrade nabij Maastricht, ter beschikking gesteld hebben van de uit Duitschland vet- dreven Jezuïtcn. Naar hetzelfde blad mededeelt, zou ook de Prins van Arein- berg aan de leden der Duitsclie Jezuïten-orde een verblijf hebben afgestaan. De Koning van Zweden heeft Stockholm verlaten om eene buitenlandsche reis te maken. Prins Oskar is niet het regentschap belast. Uit Koerland wordt een geval van hoogst zeldzame vruchtbaarheid medegedeeld. Eene Israëlitische vrouw heeft in den tijd van tien maanden zeven kinderen ter wereld gebragt. Einde Jniij 1871 beviel zij van vier dochters, die korten tijd na hare geboorte stierven, en einde Mei 1872 bragt zij wederom drie kinderen ter wereld, twee jongens en een meisje, die evenals de moeder thans welvarende zijn. De luit. ter zee lste lel. C. P. van der Star wordt met den 6 Aug. a s. geplaatst in de rol van liet wachtschip te Willemsoord en bestemd om het bevel te voeren over het instructievaartuig Termitc terwijl de kapt.-luit, ter zee J. W. Binkes en de luit. ter zee lste kl. W. Steffens met den laatsten Aug. a. s. eervol worden ontheven van hunne betrekking van officier-instructeur bij liet Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord en op non-activiteit gesteld, en met den 1 Sept. daaraanvolgende vervangen door de luits. ter zee lste kl. P. ten Bosch en J. M. A. van Muiken. Als leerling-apotheker is toegelaten J. J. Sterk, alhier. Oost-Indië. Ontheveneervol van de waarn. der betrekkin» van onderbanssmid en ketelmaker bij het marine-etablissement Onrust, B. Pochge. Gedetacheerd: bij het departement der marine in Nederl.-Indië, de kapt.-luit. ter zee J. PI. P. B. Kniphorst. België. Jl. Zondag ochtend, tusschen acht en negen ure, zijn te Brussel de eerste der 750 duiven van het Brusselsclie Duiven—Genootschap Union et Progrès aangekomen, dis jl. Zaturdag ochtend te vijf ure in het station van Morxens, in het Fiansche departement dei- Landes, op de grenzen van het departement der Neder-Pyreneën, warén opgelaten. De eerste prijs, 670 fr. (waaronder een bedrag van 200 fr, van Koning Leopold II), is te beurt gevallen aan den tabakshandelaar Lambert, Rue de Elandres, te Brussel. Te Lyon zijn Zondag ochtend ten half zeven ure, in liet geboaw der internationale tentoonstelling een duizendtal duiven opgelaten, derwaarts gezonden door de Brusselsclie Duiven-Societeit Saint Michel, Eransch-Belgisch concours (Belgie-departement van het Noorden). Onder begunstiging van het fraaiste weder en van een zuidenwind zijn de eerste dier duiven reeds Zondag namiddag ten 4 ure 53 minuten te Brussel gearriveerd. De eerste prijs is gewonnen dooi den heer Savonet, industrieel, rue des Chartreux. Door de Duiven-Societ.eiten te Luik zijn insgelijks ver scheidene wedstrijden geopend. De belangrijkste daarvan is geweest die van de sociëteit 1'Hirondelle, welker duiven Zondag ochtend ten vijf ure te Biarritz opgelaten zijn. Maandag op den middag waren reeds alle prijzen behaald. De eerste prijs, ter waarde van 1000 fr., is gewonnen door eene duif, toebehoorende aan mej. Trankinet, te Verviers. Op het eiland Aix heeft een duel tusschen twee marine-officieren plaats gehad waarbij de heer Salva, scheeps- vaandrig, werd gedood. Frankrijk. Het Journal Officiel meldt, dat de Keizer van Duitsch land de invrijheidstelling heeft bevolen van al de Franscken op één uitzondering na die nog wegens andere oorzaken als krijgsgevangenen werden in hechtenis genomen. De voormalige marine-officier Cli. Lullier, de aan voerder der eerste krijgsmagt van het Parijsclie oproer, die, zooals men weet, ter dood is veroordeeld, maar wiens vonnis veranderd is in levenslange gevangenisstraf, verkeert in nagenoeg normalen staat van verstandsverbijstering. Er heeft in de omstreken van Saint-Servan, departe ment Ille et Vilaine, een vreeselijk schelmstuk plaats gehad. Een bakker heeft namelijk zijne vrouw levend verbrand, door haar in den gloeijenden oven te werpen. De burgers van Petite-Pierre hebben gemeend, ook van hunne zijde een eerbewijs voor den moedigen verde diger dier vesting, den sergeant-majoor Boeltz, te moeten schenken, en hebben hem een uit vrijwillige bijdrage» bekostigden eeresahel aangeboden. De prijs Monthyon, genaamd: Prijs der Deugd, is door de academie dit jaar toegestaan aan een ballet danseres van den schouwburg te Havre. De correspondent van den New-York-Herald, Stanley, is met Livingstones zoon en luitenant Henn te Marseille aangekomen. Men verwacht hen eerstdaags te Londen. Daar ter stede zijn nu dépêches ontvangen van dr. Living- stone zeiven, waaruit voldoende blijkt dat Stanley, hoewel geattacheerd aan den Herald, de volle waarheid hee®

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2