1872. N". 91. Woensdag 31 Julij. 30 Jaargang. exel; b'j 1 Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. kn des ie. ZOOVf >or di slecl estd .e, 4 e ea sta. staaii igut ituige Kie tholid erdli len MELDERSCHE EN N1EUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1—A pegels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Grootp letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVEN3IALEN I Naar Oost-lndië: via Triest 6 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. u Marseille 1 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. i, Brindisi 8 Aug, 's avonds 6u. 25 m. West-lndië: via Southampton 31 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop8 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. u via Triest 7 Aug.,'s m. 6 u. 25 m. Peterè d,4 f Erna ïks. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Julij. In het dagelijksch leven wordt wel eens gesproken van ,een zalfje op de wond" en van „wat water te doen in den wijn." De minister van Buitenlandsche Zaken in Frankrijk zal eerstdaags iets dergelijks doen, als hij in eene circulaire aan Frankrijk's vertegenwoordigers in het buitenland eene geruststellende mededeeling zal doen ter zake van de tarief- wet. Hij zal daarbij doen uitkomen, dat die wet niet onmid- delijk in werking treedt, maar eerst dan als de thans bestaande handelstractaten hebben opgehouden van kracht Ie zijn. Dat dusdanige mededeeling heel geruststellend zal zijn, wordt zeer betwijfeld; dat zij gedaan wordt getuigt wel van vrees voor de ongunstige stemming, die daardoor in het buitenland heerschende is. De Fransche leening is reeds volteekend. Men verze kert uit Berlijn, dat in Duitschland alleen voor het volle bedrag is ingeschreven. Li het Fransche departement du Nord hebben dezer dagen ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De mijnwerkers maakten zich schuldig aan grove baldadigheid, opgehitst als zij waren door vreemdelingen, zoo men zegt, agenten van de Internationale. Toen er op de troepen, die de orde kwamen herstellen, geschoten werd, gaven ook deze rnr, waardoor een mijnwerker gedood en een veertigtal gevangen genomen werd. De kalmte is daarop wedergekeerd. De gekroonde hoofden van Spanje en Portugal hebben leiden hunne hoofdstad verlaten en de provinciën des rijks bezocht; beiden ontvingen op hun togt de duidelijkste bewijzen van volks-sympathie; beiden kunnen hun togt door 't land een triomftogt heeten. Van beiden is dit opmerkelijk, omdat zij zooveel met de partijschappen in hnnne rijken hebben te worstelen, en eerstgenoemde de algemeene sympathie zelfs moet dank weten aan een mis lukten moordaanslag. 12i' 10,11 toga! tlaasi berk jadis ivera illeii 66ol n m Gisteren morgen ten 6 ure 25 min. is per spoortrein van hier naar liet kamp van Zeist vertrokken de 12de compagnie van het 1ste regiment vesting-artillerie, onder kommando van den kapitein jhr. W. A. Alting von Geusau. Tot den 23sten der volgende maand zal deze compagnie in het genoemde kamp verblijf houden. Jl. Zaturdag zijn alhier aangekomen de miliciens der ligting van 1868, behoorende tot de hier garnizoenhoudende compagniën vesting-artillerie. Ter inspectie van de artillerie bevindt zich sedert Zondag 11. in deze gemeente de generaal, inspecteur van dat wapen. Jl. Zaturdag is alhier uit het water opgehaald het 'ijk van een jongmensch, die, naar men meent, door ver drinking een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De mailboot Prins van Oranje, kapt. M. C. Braat, is gisteren morgen Gibraltar gepasseerd. Uit verschillende deelen des lands berigt men plotse linge sterfgevallen, inzonderheid op het veld, door de tropische hitte der jongste dagen en door onvoorzigtige verkoeling veroorzaakt. Naar men verneemt zal over de Maas, te Maeseyck uen vaste brug worden gelegd, voor gemeenschappelijke rekening van Nederland en België. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Wormerveer door ds. I. J. Ie Cosquino de Bussy, te Edam. Beroepen te Ylst in Friesland de heer J. W. Felix, pred. te Utrecht. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Utrecht, •k. A. S. Ëntingh, pred. te Rotterdam. Maandag 23 dezer werd door Z. E. den bisschop van Haarlem de nieuwgebouwde R. C. kerk te Bovencarspel gewijd; Donderdag daaraanvolgende werd het H. vormsel toegediend te Grootehroek. Bij koninklijk besluit van 23 dezer is aan de commissie tut de Staten der provincie Noordholland, belast met het onderzoek van het ontwerp-reglement van bestuur voor oen Hondsbossche en duinen tot Petten, magtiging verleend voortzetting barer werkzaamheden na de sluiting van 6 zomervergadering der Staten in 1872. Aan mej. Neeltje Weeland, echtgenoote van Jan Steen, te Niedorperverlaat, is eene acte van bevoegdheid als vroedvrouw uitgereikt. Jl. Zaturdag middag woedde te Hoogkarspel een zware brand. Vijf huizen zijn in de asch gelegd. De oor zaak wordt door eenigen aan het broeijen van het hooi, door anderen aan onvoorzigtigheid toegeschreven. De N. Noord-Hollander gewaagt van eenige gevallen van hondsdolheid, dezer dagen op verscheidene plaatsen in Noordholland voorgekomen, zooals te Oudorp, Westwoud en Hoogcarspel, en dringt aan op tijdige voorzorgsmaatregelen. Als een voorbeeld, wat eene goede keuze van fok- beesten en eene zorgvuldige opvoeding vermogen, wordt berigt, dat aan J. Rooker, landman in het Westeind van Enkhuizen, dezer dagen de som van vijfhonderd gulden geboden is voor zijne vijf graskalveren, om ze met November te leveren. De paardenmarkt, die jl. Zaturdag te Haarlem gehouden is, heeft alle vroegere markten, ook die waarop premiën werden uitgereikt, in belangrijkheid overtroffen. Nimmer zijn zoo veel paarden aangevoerd als heden; niet minder dan 683 paarden en 2 veulens zijn aan de lijn geweest. Natuurlijk was daaronder veel verscheidenheid op te merken, maar het grootste aantal mogt onder de werkelijk schoone paarden worden gerekend. De handel was vlug, de prijzen verschilden van 100 tot 800, terwijl de minste 90 a 100 opbragten. Er waren vele buitenlandsche kooplieden, en vele der aangevoerde paarden zijn voor buitenlandsche rekening verkocht. Door het provinciaal bestuur van Zuidholland werd gisteren o. a. aanbesteed: het bouwen van eene sluis met bijbehoorende werken tot vorming van de derde water- keering in Grootehaven, gemeente Gorinchem; de minste inschrijver was de heer Kooy, te Amsterdam, voor 93,990. Aan het Provinciaal bestuur van Zuidholland werd gisteren aanbesteedhet maken van een ijzeren draaibrug over het kanaal door Voorne in den Bavenschen weg ter vervanging van de daar bestaande vlotbrug. Vier billetten van inschrijving waren ingekomen; minste inschrijver de heer G. Dekker te Dordrecht voor 35,400. Gisteren werd in de Haagsche gemeenteraadszitting een voorstel behandeld van B. en W., strekkende om eene leening van 250,000, rentende 5 ten honderd, aan te gaan ten behoeve van de gemeentelijke duinwaterleiding. Deze som is reeds dit jaar noodig. De raad heeft een voorstel tot onderhandsche aanbesteding der levering van ijzeren buizen ten behoeve der duinwater leiding aangenomen. De levering is gegund aan de firma van den Bergh Co., te Amsterdam, voor 548,723. Aan hetgeen wij in ons vorig nommer mededeelden betreffende de algemeene vergadering en tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, wordt van wege het hoofdbestuur nog het volgende toegevoegd: Naar aanleiding van art. 17 der wet, kunnen er ook afzonderlijke bijeenkomsten gehouden worden, ter behandeling van bijzondere takken van landbouw en veeteelt. De leden, die aan deze bijeenkomst verlangen deel te nemen, worden verzocht hunne namen te teekenen op de lijsten, daartoe op de algemeene vergadering ter tafel liggende. De leden worden uitgenoodigd door ruime en belangrijke inzendingen naar de tentoonstelling, van hunne belangstel ling te doen blijken in de viering van het 25jarig bestaan der maatschappij. Zij worden herinnerd, dat door verschillende middelen van vervoer, vrijdom of verminderde vracht voor de goederen, voor de tentoonstelling bestemd of daarvan terugkomende, is toegestaan; dat de paarden en het vee, daags voor de tentoonstelling aankomende, voor rekening der maatschappij worden gestald of geweid, wanneer de inzenders daarvan melding maken op het getuigschrift, dat vóór 15 Augustus 1872 ingezonden moet zijn. (Zie art. 7 van het programma, Med. en Ber. 1872 blz. 8). De inzenders worden beleefd verzocht de opgaven hunner inzending te doen, met bijvoeging der bij art. 4 (Med. en Ber. 1872, blz. 4) van het programma bepaalde inleggelden, aan den Secretaris hunner afdeeling, en die buiten Zuid en Noordholland woonachtig, aan den secretaris-penning meester; der maatschappij P. F. L. Waldeck, te Loosduinen bij 's Gravenhage, vóór 15 Augustus e. k., en de bepalingen bij het programma gevraagd, naauwkeurig na te komen. Jl. Zaturdag namiddag ging A- v. S., die dagelijks, van Schipluiden met een schuitje afgetapte melk naar VHage brengt, welk schuitje, beurtelings door hem en door zijn trouwen hond getrokken werd, huiswaarts, en zeeg, aan het lijntje loopende, door de buitengewone hitte, een half uur van zijn woning neder. De hond, die op de schuit zat, bemerkte, dat de man iets deerde, sprong op den kant, en toen zijn meester geen antwoord op zijn blaffen gjif, liep de hond naar de naastbijgelegen woning en blafte, om hulp te vragen. Met de lieden die hem kenden naar de plek, waar zijn meester lag, teruggekeerd, vond men den ongelukkigen man levenloos liggen. (Arnh. Crt.) Jl. Zondag avond, omstreeks half elf ure, is te Delft in de gracht aan de Koornmarkt eene roeiboot gezonken met elf personen, die allen gelukkig door spoedig aan- gebragte hulp gered zijn. Jl. Vrijdag is te Gouda feestelijk de 600ste verjaardag gevierd van den dag waarop Graaf Floris V aan ter Gouw stadsregten schonk. De stad was ajlerwege feestelijk met vlaggen versierd, en nadat het feest met klokgelui was begonnen, trok te elf ure een optogt, door de stafmuziek der Goudascbe schutterij voorafgegaan, en zamengesteld uit verschillende corporatiën, scholen en stichtingen aldaar, naar het stadhuis om aan het stedelijk bestuur hulde te brengen. De voorzitter der feestcommissie, de heer Scheltema, wenschte den burgemeester en den raad geluk, en bood hun een beker op zilveren voet, met toepasselijke opschriften aan. De burge meester beantwoordde deze toespraak, en daarna hieven de schoolkinderen, die aan den optogt deelnamen, een toepas selijk lied aan. De feestdag is verder door openbare concerten enz. opgeluisterd. Uit 's Gravenhage meldt men aan het U. D.De reden, waarom de 1ste luit. plaats.-adjudant Keyser voor een raad van eer moet verschijnen, is niet dat hij zich van een aan hem niet toebehoorenden brief heeft meester gemaakt, maar wel, dat hij in zijn openbare verdediging den majoor Tergau beschuldigd heeft, hem tot die daad aangezet te hebben. De raad van eer zal nu hebben te onderzoeken, of en in hoeverre genoemde luitenant de militaire discipline overtreden heeft. Verschillende landbezitters in de provincie Utrecht laten hunne arbeiders van 's middags 12 tot 4 ure in het open veld niet meer werken. Evenwel zullen zij niet in hun loon gekort worden. Jl. Zaturdag middag omstreeks 12 uur is in het artillerie-kamp bij Zeist een ernstige brand uitgebroken. De brand schijnt ontstaan in een niet bewoonde hut; de oorzaak is onbekend. Door de vlammen zijn 26 hutten der mineurs en 10 tenten vernield. In een der voornaamste hotels te Arnhem rijn eer gisteren al de kellners te gelijk heengegaan, kort vóór het uur, waarop de table d'hóte aanvangt, waaraan een zeventigtal personen zouden deelnemen. De eigenaar heeft toen door het vrouwelijk personeel en eenige terstond opgespoorde hulpbedienden de leemte aangevuld en, zoo men iets langer getafeld heeft, men heeft er niet minder smakelijk om gegeten, terwijl de kellners zich verzadigden met de buitenlucht. (Arnh. Crt.) Het Asyl Steenbeek hoopt den 30 dezer zijn 25jarig bestaan te vieren. De heer Heldring verhaalt het ontstaan van het gesticht op de volgende wijze: Het landgoed Steenbeek, tien minuten van Hemmen verwijderd, was mijn eigendom. Het was verhuurd. Doch ik kon de huur opzeggen. Ik deed dit: ik wist nu waar ze te plaatsen. Doch nu kwam de hoofdzaak: wie zou de leiding op zich nemen? Het diakonessenhuis te Utrecht was op mijne vraag bereid de tweede directrice en eene diakones af te staan. Mej. Voute nam op zich om, zoodra de woning in orde was, aldaar de taak der opening te aanvaarden. Toen was het aan mij te reizen. Ik heb eene maand lang ons land in dien tijd rondgereisd. Vele giften vielen mij ten deel. Ik kon gerust voortgaan. Er waren mannen, die reeds bereid waren deze taak te steunen vóór ik er over gesproken had. Ach, er zijn zooveel van deze ongelukkigen, die, goed geleid, wel een beteren weg zouden willen bewandelen; zij zijn zoo rampzalig gesteld. Van November af bouwden wij voort aan ons asyl. Onder dat bouwen bleef de wensch toenemen, ook anderen dan de drie eersten bij ons te plaatsen. Wij konden zelfs óéne niet weigeren haar nog in October op te nemen, die voor mij te belangrijker was, omdat zij mij bleek ten eenenmale onschuldig te zijn, maar op het uiterste punt om door laster en gebrek aanleiding tot den diepsten val te bekomen. Zij stierf met een gebroken hart, in diepe erken tenis barer onschuld en schuld tevens, nog vóór het asyl geopend werd. Het was ook hier, dat ik zag hoe goed het kon zijn zulk een asyl te openen, Is niet daarom vooral later het preventief asyl Bethel gebouwd? Hoe menigeen, zoo nabij dan diepsten val, werd daar opgenomen. Alle jaren wordt er een dag vastgesteld, waarop te Steenbeek de leden van het hoofdbestuur met de corres pondenten en belangstellende vrienden te zatnen komen, om te beraadslagen over alle onderwerpen, die tot het ont zaggelijk gebied der prostitutie behooren. Dit jaar wenschen wij het vijf en twintigste jaarfeest te vieren, gedachtig aan den tijd, waarin de eeuwig wijze Voorzienigheid het alzoo leidde, dat wij wel niet anders konden dan de roeping des Heeren volgen, die ons zoo duidelijk aanwees wat er te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1