Buitenland. doen was: een reddingsplaats te bouwen voor deze diep gevallenen. Mejufvrouw Voute nam met de diakones 1 Jan. 1848 intrek in het asyl. Haar volgden de eerstelingen, spoedig steeg dat getal. Het klom tot achthonderd en zestig in die reeks van vijf en twintig jaren. Omtrent den brand van jl. Donderdag avond te Alem verneemt men nader, dat deze is ontstaan bij de wed. A. Steenbekkers tengevolge waarvan zijn afgebrand 8 boeren woningen, bewoond door 10 huisgezinnen, 3 schuren en 1 hooiberg, inhoudende 40,000 kilogr. hooi. De Catholieke kerk met pastorie is door buitengewone krachtsinspanning gespaard gebleven, zoo ook de Protestantsche kerk, waarvan alleen de torenspits is afgebrand. Door de ijverige pogingen van de ingezetenen, is het mogen gelukken, met hulp der brandspuiten van Alem, Maren, Kessel en Rossum, den brand in zijnen voortgang te stuiten. De schade is zeer groot. Naar men verneemt zijn al de afgebrande huizen verzekerd, behalve dat van de wed. Steenbekkers, waar de brand ontstaan is. Een driejarig kindje van den hoofdonderwijzer van Balkum viel dezer dagen, terwijl zij een schaaltje vóór zich had. Dit brak, en door een der scherven werd haar zulk een ernstige wond aan de keel toegebragt, dat, ondanks geneeskundige hulp, de kleine nog denzelfden nacht overleed. In een der scholen van Limburg is een nieuwe manier uitgevonden, om de kinderen te straffen, die hun taak niet goed uitvoeren. Dezer dagen moest een jongentje 200 vliegen, voor de meerle zijns meesters, als straf, vangeneen ander was het leveren opgelegd van 25 meelwormen, voor den nach tegaal van denzelfden schoolmonarch. De brug, die New-York met Brooklyn zal vereenigen, zal 5862 voet lang en 82 voet breed zijn; de middelste boog zal een opening hebben van 1600 voet en 130 voet hoven den vloed verheven zijn. Dezer dagen is de oudste karper van de wereld overleden. Hij was 475 jaar oud en behoorde aan den heer G...., een rijk koopman, die een prachtig landgoed te Chantilly bezit. Aan dat merkwaardige dier waren histo rische herinneringen verbonden, die opklimmen tot Koning Frans I. Van de wisseling van zijn lot kan men zich een denkbeeld maken, wanneer men weet, dat de karper 32 maal van meester veranderde. De heer G. had hem een jaar geleden voor 1300 fr. gekocht. Het beest is overleden aan de gevolgen van een moord dadig gevecht met een ontzaggelijk grooten snoek. Het zoontje van den heer G. woonde het gevecht bij, waarin hij zoo dol veel pret had, dat hij er zich wel voor wachtte de dienstboden te roepen, die anders de woedende dieren zonder veel moeite zouden gescheiden hebben. Deze historische karper droeg dén naam van Gabrielle. Gabrièlle had een omvang van 72 centimeters en was 97 centimeters lang. Benoeming-en, enz. De schouten-bij-nacht A. F. Siedenberg en J. van der Meersch, de kapts. ter zee A. J. Kroef en P. Toutenboofd en de kapt.-luit. ter zee D. L. Feldmann, zijn op pensioen gesteld. Tot sebout-bij-nacht is bevorderd de kapt. ter zee J. P. G. Muller; tot kapt. ter zee de kapts.-luit. ter zee H. P. Klerck, J. K. van de Kruysse Pilaar en N. M. J. Kroef; tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee 1ste kl. D. A. Coomaus de Buiter, D. Schuur man, J. M. Broers, jhr. H. O. Wichers en jh'r. A. C. van Haeften, en tot luit. ter zee 1ste kl. de luits. ter zee 2de kl. A. P. Hoog- winkel, jh. J. de Jong van Beek en Donk, J. G. J. Spanjaard en B. H. Jarman. Bij het wapen der infanterie is benoemd: tot 2den luit. bij het 5de regiment infanterie de serg.-titulair P. van Giesen, van het 7de regiment. Tot ridders der orde van de Eikenkroon zijn benoemd de lieeren E. A. Ludwig, paardenarts 1ste kl. bij bet lsle regiment huzaren te 's Hage, en B. T. Tweedy, inspecteur van de loopende dienst en der stations van den Bijn-spoorvveg te Utrecht. Met ingang van 1 Aug. a. s. is tot schoolopziener in het 9de schooldistrict van Noordholland benoemd de heer P. S. Bakels, te Texel. België. Te Brussel zal den 22 Aug. het Internationaal congres plaats hebben van anthropologie en voorhistorische weten schappen. Meer dan 360 leden hebben zich reeds doen inschrijven om de zittingen bij te wonen; daaronder merkt men o. a. op: Virchow uit Duitschland, Carl Yogt uit Zwitserland, Steenstrup uit Denemarken en de voornaamste mannen van het vak uit Frankrijk. Den 20 dezer heeft de Belgische „Federatie voor de Gymnastiek" te Brugge haar congres gehouden, 'twelk den volgenden dag besloten is met een soortgelijk feest als ten vorigen jare te Brussel door haar is gegeven. Op dit congres zijn 17 gymnastiek-genootschappen uit verschillende oorden des lands, en gezamenlijk 2500 leden tellende, vertegen woordigd geworden. Het congres heeft zich voornamelijk bezig gehouden met het vraagstuk omtrent de bevordering der algemeene invoering van het gymnasticale onderwijs in de scholen. Frankrijk. Men meldt uit Parijs van gisteren: Het bedrag der tot dusver bekende inschrijvingen in de groóte leeiiing bedraagt vier milliarden fr. Men verwacht dat de inschrij vingen op heden, den tweeden en laatsten dag, nog aan zienlijker zullen zijn. Gisteren is uit Engeland en uit verscheidene Duitsche steden geene enkele inschrijving ontvangen. Eene enkele Duitsche bank, die van Berlijn, heeft gisteren voor 500 millioen fr. ingeschreven. Te Bordeaux is voor 200 millioen francs in de inschrijving deelgenomen. Aanstaande Donderdag, na het einde der zittingen van het Fransche parlement, zal het proces van maarschalk Bazaine aanvangen. Het krijgsgeregt zal niet langer dan twee of drie weken zitting houden, daar het voorloopige werk reeds in orde is gèthaakt door generaal Rivet, die instructeur wordt, en reeds voorloopig vierhonderd personen ondervraagd en bijna allen,' die pro of contra in deze geruchtmakende zaak willen optreden, aangeschreven heeft. Naar alle gedachten zal de beschuldigde niet alleen geen zacht vonnis verkrijgen, maar zullen velen ter gelijker tijd geïncrimineerd worden en zal dit proces talrijke andere doen geboren worden. Er waren toch in Metz een vijf en dertig of veertig officieren, die den rang van brigade- of divisie-generaal hadden en waarvan minstens de helft meer of minder schuldig zijn met hun chef. De meesten dier heeren zijn thans in Algiers of het zuiden van Frank rijk, zoodat zij, vóór hunne zaak onderzocht kan worden, eerst door anderen moeten worden vervangen, 't Geheele proces met gevolgen kan op die wijze vrij wat beweging in het Fransche leger veroorzaken. Uit Parijs wordt gemeld, dat het bekende lid der Internationale, Dupont, die zich geruimen tijd in Engeland heeft opgehouden, maar kort na zijn aankomst in Frankrijk werd gevat, door den krijgsraad ter dood is veroordeeld. De koning van Araucanië, Antonius Aurelius I, heeft aan den president der republiek den volgenden brief geschreven: „Mijnheer en broederIk verneem, dat mijn eerste vader land, Frankrijk, een nationale leening sluit om den vreem deling van zijn grondgebied te verdrijven. Het is mijn pligt, aan die inschrijving deel te nemen. Wil mij dus voor drie millioen inschrijven en mij doen weten, waar ik mijne obligatiën kan ontvangen. Ik heb geen geld, maar ik geef mijn koningrijk Araucanië en Patagonië in ruil, met regt om korte wetten te maken met den overweldiger Planchut." De hitte te Parijs is gedurende de laatste dagen zoo groot, dat de Seine een schouwspel oplevert, welke geen andere Europesche rivier evenaren kan. De correspondent van de Times beschrijft het op de volgende wijze„Naauwe- lijks was de stoomboot Point du Jour voorbij, of ik zie een geheel regiment infanterie in zwemcostuum de Seine naderen. De hoornblazer geeft het sein en bataillon na bataillon duikt in het water. De soldaten zwemmen al lagchende om de stoomboot. Iets verder zwemt een groot aantal cavallerie-paardenweer iets verder spartelt een groote menigte Parijsche straatjongens geheel naakt in het water. Aan de beide oevers kleeden de lieden zich aan en uit, en een overgroot aantal heeren en dames is in bootjes. Kleine ladders hangen er uit, waarlangs de heeren en dames in het water dalen, om gezamenlijk een rivierbad te nemen. Doch alles gaat zoo eenvoudig, zoo onschuldig toe, dat er geen zweem van onkieschheid of onfatsoenlijkheid in die gezamenlijke zwempartijen te onderkennen is. De hertog van Aumale heeft van Kóningin Victoria een zeer hartelijken brief van rouwbeklag wegens het over lijden van zijn zoon ontvangen. Donderdag morgen werd te Satory hef doodvonnis voltrokken, uitgesproken over de vier communisten Aubry, de Saint Omer, Framjois en Dalivoust, wegens den moord, aan de 47 gijzelaars in de straat Haco gepleegd. In zijn laatste oogenblikken riep de Saint Omer: „Weg met de Commune! Leve Frankrijk!" Er is in der tijd veel gesproken van pendules, die door de Duitschers zouden zijn gestolen uit de villa's rondom Parijs. Toen de Duitschers zich in de villa's inkwartierden, hebben zij 't zich natuurlijk zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt en de meubels uit de verschillende woningen verwisseld, zooals 't hun het best paste. Toen de Duitschers waren vertrokken, werd dan ook bevel gegeven, dat ieder, die in zijne woning meubelen had die hem niet toebehoorden, deze bij den maire moest bezorgen. Dit is verre van altijd gebeurd, 't Is onder anderen gebleken, dat eén oud juwelier M., die op grooten voet op een villa te Enghien woont, trouwens hij had een half millioen fr. in zijne zaken verdiend, de meubelen, die hij in zijn woning had gevonden, niet allen zich toegeëigend had, maar zelfs naar een meubelmaker gezonden had, om ze te herstellen en zoo onkenbaar mogelijk te maken. Te dier zake zijn de heer M., zijne vrouw, en een lid van zijn gezin elk tot 2 jaar, en nog een lid tot 13 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Misschien komen er na dit vonnis ook nog wel pendules teregt Het schaakcongres in het kristallen paleis te Londen werd jl. Zatnrdag voortgezet. Men speelde, even als vroeger, verscheidene partijen zonder naar de schaakborden te zien de heer Zuckertort van Berlijn nam er zoo tien voor zijne rekening. Het aardigste was echter het schaken door middel van den telegraaf op zeer groote schaal. Men stond van de concertzaal uit in verbinding met de schaakgezelschappen van Glasgow, Birmingham, Bristol, Nottingham en Huil. Tegen de vertegenwoordigers van die vijf steden, speelden de voornaamste liefhebbers der hoofdstad 20 partijen te gelijk. Vier uren lang hoorde men het getik der toestellen onophoudelijk door; ongelukkig maakte gebrek aan tijd het ondoenlijk de meeste spelen ten einde te brengen. Miss Nilsson, de -betooverende zangeres aan de Itali- aansche opera te Londen, trad jl. Zaturdag in 't huwelijk met een schatrijk jong Franschman, den heer Auguste Rozeaud. De plegtigheid had in de Westminster Abdij met groote statie plaats; de Zweedsche gezant (miss Nils son is eene Zweedsche, van zeer nederige afkomst) en talrijke voorname kunstminnaars waren er bij tegenwoordig. De Times en Daily News maken een schrijven openbaar van dr. Livingstone aan den heer James Gordon Bennett, den uitgever van den New-York Herald. De reiziger spreekt in bewoordingen van warmen dank over den bijstand, dien Stanley hem in zeer benarde omstandigheden kwam schenken. Hij verhaalt hoe hij tot de uiterste verlegenheid was gebragt, doordien de goederen, cjie hem uit Zanzibar waren toegezonden, herhaaldelijk op weg door schurkachtige inlanders verduisterd waren. Gedurende jaren was hij zonder berigten uit Europa geweest behalve dat hem een paar nummers van de Saturday Review en Punch van 1868 waren in handen gekomen, 't Gewigtig nieuws dat Stanley hem kon vertellen, had, dooi' zijne belangstelling in hoogste mate gaande te maken, dadelijk een heilzar invloed gehad op zijne gezondheid. Ten slotte verklap de doctor dat, zoo zijne mededeelingen zullen mogen leidt; tot onderdrukking van den slavenhandel aan de oostkust van Afrika, dit hem meer voldoening zal schenken dan ontdekking van al de bronnen van den Nijl. Stanley was Vrijdag te Parijs gearriveerd. Een Engelsche physioloog van naam, dr. Cobboll beweert, dat men zich bedriegt, indien men meent, alleen in varkensvleesch trichinen zitten. In eene deling over de helminthologie (van het Grieksche helmis worm) of wormenleer, zegt hij, dat larven van ingewands- wormen zoowel in ossen-, schapen en ander vleesch, u varkensvleesch gevonden worden. De bewering, dat varkens ze alleen zouden hebben, omdat zij wel eens onrein en dierlijk voedsel gebruiken, is, volgens dr. Cobbold, juist. Hij raadt verder alle personen, die vermoeden dat zij ziek vleesch of vleesch met wormen hebben gegeten, dat zij terstond bekwame medische hulp gaan inroepen Immers zoolang de trichinen niet verder zijn gegaan dat de ingewanden, kunnen zij worden uitgedreven, doch zyn zij tot de spieren doorgedrongen, dan zijn alle medicamentei voor zoover althans tot nog toe gebleken is, niet in stas ze te dooden, en ondermijnen zij het gestel van den die ten laatste wegkwijnt en sterft. Duitschland en Oostenrijk. Men meldt uit Berlijn van gisteren, dat er zich zoo vele inschrijvers voor de Fransche leening hebben meld, dat het geheele bedrag bijna alleen in Duitschland zou kunnen geplaatst worden. De Fransche gevangenen, die dezer dagen van Z. M, den Keizer kwijtschelding van hunnen nog overigen straftijd ontvangen hebben, zijn niet 73, gelijk indertijd gemeld ij, maar slechts 41 in getal. De eenige Fransche gevangene, die nog eenigen tijd in Duitschland blijven zal, is een sol- daat, die even als de overige 41, gedurende zijne krijgsgi vangenschap wegens het een of ander misdrijf veroordeeld was, maar bovendien nog zeer onlangs, wegens eene pogini om Duitsche soldaten te vergiftigen een tweede veroor deeling ontvangen had. Het verzoek om gratie ook vooi dezen gevangene is door den Keizer nog niet afgewezen, maar eene nadere beschikking is door Z. nog voorbehouden. Om de runderpest tegen te gaan is aan den Pruis- sischen minister van Landbouw voorgesteld, en dit voorstel wordt in overweging genomen, om aan de oostelijke gren; groote slagtplaatsen te vestigen en het uit Rusland Oostenrijk ingevoerde vee onmiddelijk onder toezigt vit veeartsen en politie-beambten aldaar te doen slagten. wil aan de vraag naar vleesch der grootere steden voldoet, zonder gevaar van besmetting voor den binnenlandse!» veestapel, door den handel in het min of meer gevaarlijk vee, 't welk over de oostelijke grenzen komt, te verandert! in een handel in vleesch, daarbij aan het publiek waarborgt! gevende, dat dit vleesch niet van verdacht vee afkom^ is. Men stelt bij dat plan op den voorgrond, dat er spoedig middelen gevonden zullen worden om het zonder gevaar van bederf zelfs over groote afstanden» vervoeren. Te Berlijn werd dezer dagen door de regtbank opperman (adjunct-metselaar) veroordeeld tot eene geldboete van drie thaler, wijl hij, tegen den uitdrukkelijken wil den heer, bij wien zijne verloofde als keukenmeid diende, aan laatstgenoemde in de kookplaats een bezoek had gebragt en zich alzoo had schuldig gemaakt aan „breuk van huisvrede." Te Berlijn zal de stad grond in erfpacht geven ei eenige kapitalisten geld om arbeiderswoningen te bouwen, die bij een matige huur het eigendom der huurders kunnei worden. Aan de Augsbnrger Allgemeine Zeitung wordt uit Rome van den 25 Julij geschreven: „Een zekere heer Jacques, geboren Franschman, voormalig Benedictijner monnik en thans correspondent van 1'Univers en andere ultramontaansche Fransche dagbladen, is hier in hechtenis genomen, dewijl hij, verscheiden uren vóór dat de op het leven van den Koning Amadeus van Spanje hal plaats gehad, aan het telegraaf-bureau was komen vragen, of er geene berigten van zoodanigen aanslag ontvangei waren. Hij heeft een langdurig verhoor ondergaan, over welks resultaten nog niets bekend is geworden. De werkstaking onder de koetsiers te Wiesbaden houdt aan, tot ongerief van het groot aantal vreemdelingen. Aai het toegeven aan de eischen der paardenmenners kan worden gedacht, daar zij niets minder eischen dan zelf di vrachtprijzen naar willekeur te stellen. Enkele rijtuigen van buiten de stad worden niet zelden met steenen worpen. Men vreest, dat het aanleiding zal geven dat e aantal vreemdelingen de stad verlaten, daar het bun warm is om te wandelen. Volgens latere berigten zal de werkstaking eindigen n een oplossing, waaraan door de werkstakers zeker wel 1» minst is gedacht, de heer Salomons, te Berlijn, heeft aai geboden binnen korten tijd 200 rijtuigen te leveren volgens het bestaande tarief te Wiesbaden in exploitatie brengen. Het stadsbestuur heeft besloten Salomons concessii te verleenen. De groothertog van Darmstadt zal, zegt men, trouwen met de dochter van een zijner hofbediende»; sommigen vertellen met de linkerhand, andereii geloove», dat het meisje eerst tot gravin van Hochstadt zal worden verheven. Zwitserland. Uit Genève wordt van goederhand verzekerd, dat schorsing der zittingen van de vierschaar voortspruit o1' de noodzakelijkheid om de Engelsche wetten nognJ' naauwkeurig te raadplegen, ten einde te zien, of Engel-J indertijd het mogelijke gedaan heeft om de wapening ®r tegen de Vereenigde Staten bestemde kaperschepen in zijne

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2