ADVERTENTIËN. WAARSCHUWING. Edi BLT HG EII DOCHT R Spanje. ingezonden! Marine-Haven Nieuwediep. havens te beletten. Van de 4 gevallen werpt Engeland ten opzigte van 3 alle verantwoordelijkheid van zich af, en het zegt ten opzigte van het vierde, dat de regering bij tijds de noodige bevelen heeft uitgevaardigd, maar dat deze niet snel genoeg zijn uitgevoerd tengevolge waarvan de Alabama ontsnapte. Men wil weten, dat de scheidslieden de volgende schade vergoeding, in ronde cijfers, aan Amerika zullen toekennen Voor de schade, veroorzaakt door de Alabama 7 en voor die der Florida 3 millioen dollars. Men onderstelt, dat de vierschaar gedurende nog twee maanden zal vergaderen. Don Carlos heeft van de Spaansche grenzen weder een proclamatie gerigt aan de bevolking van Catalonië, Arragon en Valencia. Daarin zegt hij, dat de victorie meer dan ooit nabij is, dat het herstel van den troon van Ricaredo weldra een feit zal zijn en hij roept hen, die zich voor die heilige zaak opofferen, met het oog ten Hemel en naar zijn vaan gerigt, toe, dat hij hen bewondert. Hij rigt zich tot alle Spanjaarden en verzekert, dat hij hen als Koning hun Pueros zal teruggeven, die de stichter zijner dynastie hen als Koning ontnam. Al was men dien Vorst, Philippus V, vijandig, thans zijn alle Spanjaarden den steun van zijn wettigen nakomeling. „Ik geef u uw fueros terug, zegt hij, omdat ik de kampi oen van regtvaardigheid ben." Tot dat einde zal hij hen oproepen, en in overleg zullen zij hun regten dienstbaar maken aan de eischen des tijds. En dan zal Spanje nog eens een vaandel bezitten met de woorden: „God, Vaderland en Koning", waarop alle wettelijke regten zullen zijn geschreven. Van de 50 wegens den aanslag op het leven van den Koning gevangen genomen personen, zijn 43 reeds naar den regter verwezen. Zeven moeten nog nadere verhooren ondergaan. Drie personen, van welke één niet eenmaal gehoord is, zijn weder in vrijheid gesteld. Aan de belangstellenden in het onthaal, dat de hoog-eerw. heer H, Loos A. B. v. U. in Duitschland ondervindt, kan het volgende no» medegedeeld worden, ontleend uit den Dentseher Mercur." Kiefersfelden, 8 Julij. Heden middag werd de hoog-eerw. heer aartsbisschop van Utrecht bij zijne aankomst door een comité der oud-Katholieke vereeniging en eene groote volksmenigte onder kanonschoten ontvangen, en door een meisje uit naam der vorme lingen met eene hartelijke toespraak begroet. Nadat hij in de pastorie zijn aartsbisschoppelijk gewaad had aangedaan en bij het uitgaan het hem wachtende volk gezegend had, begaf hij zich naar de parochiekerk. Des avonds werden de digtbegroeide heuvels in de nabijheid der kerk door Bengaalseh vuur sterk verlicht en op de toppen van het Keizersgebergte en van de Kranshoorn, enz. schitterden de bergvuren bij een heerlijken avondstond. Üren ver hadden de opgetogene inwoners het hout daartoe op de kale berg toppen gebragt. De grijze aartsbisschop uit Nederland, die vroeger wel de uitgestrekte zee, maar niet de majesteit der bergen kende, genoot in diepe ontroering een onbeschrijfelijk schoon schouwspel, 's Avonds en op den volgenden voormiddag, gedurende het gods- dienstfeest, weerkaatste de echo de tallooze kanonschoten ouophou- itlijk in de bergen; alles verheugde zich en dankte God. Bg de pontificale mis op 9 Julij adsisteerden de heeren pastoors Bernard ffl Hoseman. [De gemeente te Kiefersfelden is kleinevenwel kou ile Katholieke aartsbisschop van Utrecht 21 personen zegenend de linden opleggen, terwijl zich aan den Pausgezinden aartsbisschop Gregorius bij de laatste vorming te Bosenheim slechts 7 van Kiefersfelden hadden voorgesteld.] 's Avonds 9 Julij nam de geëerde prelaat afscheid van ons dal, en de bergen zeiden hem donderend „vaarwel!" mf Mehring. De hoog-eerw. aartsbisschop Loos kwam met den heer kanunnik Theodorus van Vlooten, door pastoor Benftle afge haald, hier den 10 Julij 's avonds na 8 uur aan. Alle oud- Katholieken van het dorp en ook eenige onfeilbaarheidsmannen bevonden zich aldaar. De inderdaad eerwaardige gestalte des grijsaards boezemde ongedwongen eerbied in, en toen hij zegenend door de menigte naar het gereedstaande rijtuig ging, viel ieder op de knieën, ook de aanwezige tegenstrijders. Het rijtuig reed snel door de tot vreugd gestemde menigte, naar de pastorie, waar de hoog-eerw. heer en zijn reisgezel hun intogt namen. De 11 Julij sas een heugelijke dag; blaauwe hemel, frissche lucht, lagchende tonneschijn. Onze naburen waren talrijk opgekomen, niettegenstaande hunne Pausgezinde priesters het ten strengste verboden hadden ook zelfs Engeland leverde zijn aandeel. Om 9 uur weerklonk van den toren het harmonisch geluid en de heer aartsbisschop werd tot de H. handeling in de feestelijk versierde kerk afgehaald. Onder den draagbaren hemel gingen met hem de heer kanunnik van Vlooten en de heer prof. Friedrichaan het portaal der kerk werd hij door de beide geestelijken, pastoor Benftle en kapellaan Siemes, ontvangen en naar het hoofdaltaar geleid, terwijl het zangkoor de Intiphoon„Ecca Sacerdos magnus' (ziedaar de hoogepriester) sanhief. Na het gebed begon de pontificale mis, waarbij de heeren "n Vlooten, Friedrich, Benftle en Siemes adsisteerden. De kerk *ai gevuld met 184 vormelingen; hunne peeten, de overige leden d«r gemeente en een groot aantal vreemdelingen. Onder de H. dienst had de bediening van het LI. vormsel plaats, waartoe de hoog- Ww. heer uit Holland overgekomen was. ha den zegen over de gevormden begon de geheele gemeente onder orgel- en instrument-begeleiding het lied„Groote God, U loten wij," onder welks toonen de aartsbisschop met de geestelijk heid de kerk verliet. Nadat de hoogw. aartsbisschop in de pastorie het kerkbestuur en anderen, die gekomen waren om hem hunne hoogachting te betuigen, ontvangen had, begaf men zich aan den maaltijd. he lieftalligheid, waarmede de aartsbisschop hier met een ieder omgaat, doet de gedachte opkomen om dezen avond een feest "aar 's lands gebruik te houden. Vierstemmige gezangen en een vuurwerk, insgelijks door de gemeenteleden in orde gebragt, ver hoogden de feestvreugde. Zaturdag's middags verkondigden onze blokken, dat de man, die ons zoo lief geworden was, ons dorp verlaten zou, om zijne hulp ook aan de andere geloofsbroeders, eerstens in Kempten, te verleenen. Wie slechts kon, begeleidde hem. Nadat hij van den pastoor hartelijk afscheid genomen en den Muwezenden den zegen gegeven had, vertrok hij van hier. Kempten, 14 Julij. Heden, Zondag, heeft de heer aartsbisschop wos, nadat hij gisteren avond feestelijk ontvangen was, aan 70 Personen het H. vormsel toegediend. De heer aartsbisschop, die ®?k hier spoedig aller harten won, begeeft zich morgen naar Keiterslautern, in de Bheinpfalz. Van het onthaal, te dezer plaatse den prelaat bereid, is reeds melding gemaakt. Mijnheer de Redacteur! Ge zult ons zeer verpligten het volgende ingezonden stuk in uw blad op te nemen Bij het lezen van de advertentiën, geplaatst in uwe courant van Zaturdag jl., ter aanbeveling van candidaten voor den gemeenteraad van Texel, hebben we ons zeer geërgerd. Ten eerste (de llaauwe en zoutelooze aardigheden niet eens gerekend) over de politieke onzedelijkheid, die bij deze verkiezing op den voorgrond Ireedt. Het masker der anonymiteit wordt zou dikwijls gebruikt oiu aan persoonlijke veeten en haat te voldoen. Waarom, als men iels te zeggen heeft, de lafheid om zijn naam te verbergen? dat is geen blijk van moed of van een eerlijk geweten. En meestal is de aanbeveling het gevolg van partijzucht of partijbelang, zonder dat er voor de geschiktheid van den candidaat een voldoenden waar borg bestaat. Ten anderen hebben we ons geërgerd over 't gezeur, naar aanleiding van 't aandeel dat ieder kerkgenootschap in de eilandsregering behoorde te hebben (welk verschrikkelijk geltwezel). De oude scheidsmuren zijn immers allengs in puin. En wat heeft toch in godsnaam de godsdienst met de betrekking van lid van den gemeenteraad te maken, of wordt er soms in die vergaderingen gediscussieerd over de doopformule of iets dergelijks? Of is de kerkelijke betrekking van den een of ander al een bewijs zonder meer, dat de candidaat verstand heeft en inzigt van en in gemeen telijke zaken? 't Schijnt wel zoo te zijn, daar onze grappenmaker in uwe courant van Zaturdag voorstelt, toch vooral iemand die oud-ouderling is in de plaats te stellen van den voorgaanden titu laris. In plaats van zulk onwaardig en onmannelijk naamloos geknoei zouden wij, al was 't alleen voor den goeden naam onzer mede-eilanders, wenschen, dat er nu eindelijk eens een flinke publieke geest over de kiezers vaardig werd, waardoor ze in wer kelijkheid bleken te zijn, wat ze toch verondersteld worden te wezen, maar, 't blijkt nog niet zijn, onafhankelijke, moedige man nen, met een helder inzigt en een warm hart voor de beste belangen der burgerij. Zou 't ook voor de kwaal een medicament zijn, indien we hier een kiesvereeniging oprigten? Dr. J. ENSING. Ds. P. S. BAK ELS. TEXELSCHE OUDHEDEN. Dezer dagen zijn er op Texel eenige oudheden ontdekt, over blijfselen uit vroegere eeuwen, die zoo merkwaardig zijn, dat ik niet kan nalaten ze door dit blad in ruimeren kring te verspreiden. Het zijn geen oude wapens of oud huisraad, of oude munten; maar oude denkbeelden, die een paar eeuwen vroeger t'huis- hooren. Ieder, die zich ergens vertoont waar hij niet thuis hoort, maakt zich allicht of bespottelijk of ergerlijk, en zoo gaat het deze ondheden ookzij zijn vermakelijk en ergerlijk tevens. Zij zijn te vinden in eenige advertentiën in de Held. en Nieuwed. Courant van 28 Julij en vooral in een geschriftje, dat dien dag op Texel is verspreid. Men gaat daarin uit van het beginsel, „dat bg verkiezingen van leden voor onderscheidene burgerlijke corpo- ratiën de kerkgenootschappen der Hervormden, Boomsch Catholieken en Doopsgezinden zooveel mogelijk in evenredigheid van hun zielen tal vertegenwoordigd moeten worden", een beginsel, dat voor Texel „aanbevelenswaardig" wordt genoemd. Daar komt het aan uit de oude doos, het pruikerige denkbeeld, dat bij de beoordeeling van iemands geschiktheid voor een burgerlijk ambt, zijn geloofsbelijdenis in aanmerking komt! De schrijver galat dan uitrekenen, hoe de Texelsche gemeenteraad eigenlijk moet zamengesteld zijn en vergelijkt daarmee zijn werke lijke zamenstelling. Maar daarbij, stuiten wij op eenige bezwaren. De schrijver zegt, dat van de Texelsche bevolking circa f Hervormd, s Boomsch Catholiek en 4; Doopsgezind is. Dat komt uit: x I k 1. Maar wat doet dau die Lutheraan er in? Wie vertegenwoordigt hij? De Lutherschen? Maar die zijn er niet, vol gens de bovenstaande rekening. Of vertegenwoordigt hij misschien de Israëlieten en Afgescheidenen, die toch ook op Texel wonen? Maar dan vraag ik den rekenaar of dat wel kan, of daarvoor de Luthersche geloofsbelijdenis niet wat veel van de Israëlitische ver schilt? Volgens deze rekening dus zou een der kundigste leden van den raad geweerd moeten worden, omdat er niet genoeg leden van zijn kerkgenootschap op het eiland wonen. De schrijver -('t is-wat lastig om telkens dat „de schrijver" te moeten herhalende man noemt zich niet en ik zal hem dus voor 't gemak met een letter aanduiden, X. b. v.). Nu, X. verzekert ons verder, dat het getal Hervormde raadsleden 4| be draagt. Hoe dat kan O, heel eenvoudig. Zes zijn er eigenlijk, maar drie er van zijn maar halven, omdat zij met Doopsgezinde vrouwen getrouwd zijn. Maar als ml r.oo'n Doopsgezinde vrouw sterft en de mau hertrouwt met een Hervormde, wordt hij dan een heel lid? En als hij niet hertrouwt, blijft hij dan half? Of als hij, o gruwel, voor de tweede maal weer met een Doopsgezinde vrouw trouwt, wordt hij dan een kwart lid? X. zou mij en velen met mij zeer verpligten met een reglemenlje over de waarde van gemeenteraadsleden in verband met hunne vrouwenmen kon er zich dan bij voorkomende gevallen naar rigten. Niet waar, de oudheden van X. zijn vermakelijk? maar ergerlijk tevens. X. is schrikkelijk bang, dat het evenwigt in de vertegen woordiging der kerkgenootschappen verbroken wordt." Is de gemeenteraad dan een synode? De raad vertegenwoordigt burgers geen kerkgenootschappen. Komen er in den raad kwestiën van doop en avondmaal, van biecht eu vasten ter sprake? Hebben de Her vormde burgers van Texel andere gemeentelijke belangen dan de Catholieke en de Doopsgezinde? Voor een paar eeuwen meende men dat. Zijn dan die paarhonderd jaar voor Texel spoorloos voorbijgegaan? Is Texel, wat ontwikkeling in dat opzigt betreft, twee eeuwen ten achter bij de tegenwoordige maatschappij? X. spreekt herhaaldelijk van Hervormde, Catholieke en Doops gezinde candidaten. nenten, candidaten maken? Want dat is de eenige redelijke beteekenis, die men aan het woord candidaat in dezen zin kan toekennen. Spreekt men van liberale, conservatieve, radicale candidaten, dat is begrijpelijk die woorden drukken uit verschillende beginselen van staatsbestuur, verschillende overtuigingen dienaangaande. Kan X. mij ook zeggen, wat het Hervormd beginsel van staatsbestuur is en waarin het verschilt van het Catholieke? X. antwoordt mij op deze en de vorige vragen heel deftig: „gij hebt wetens en onwetens geen oog voor de werkelijkheid." Ik heb er wel twee, meneer X., en ik gebruik ze ook. Maar die werkelijkheid waarvoor gij oog hebt is het verleden, de tijd van geloofsverdeeldheid en godsdiensthaat, waarheen gij onze maat schappij wilt terugvoeren. De Nederlanders hebben echter te lang gestreden voor hunne vrijheid, te lang geworsteld om vrij te raken van den kerkdijken dwang in burgerlijke zaken, dan dat zij zich die vrijheid door u en uwe kornuiten zullen laten ontnemen. Eu hiermede verzoek ik u en die met u in dergelijke oudheden doen, u met uwe waar in een museum neer te zetten, daar hoort gij thuis. Maar loop ons niet in den weg in onze tegenwoordige maatschappij; daar behoort gij niet. Gij zijt uit de zeventiende eeuw in de negentiende verdwaald; maak dat gij spoedig weer thuia komt! VAN DEB HUMMES. Men zou kunnen vragenwat hebben propo- tot de H. dienst, met den gemeenteraad te Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Julij. NieuweWaterweg.J. van der Valk. Batavia. 24 Flevo. J. C. Strootman. Samarang. 28 Ortelius. C. C. Duinker. Bat.via.Newc. 28 Krommenie. B. Bijll. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 27 Julij. Maria. D.Ambrosano. ZurMühlen&Co. Taganrog. 29 Julij. A.II.Carolina. M.Hoedemaker.Duink.&Goedk. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Seeptre. N. Forsdike. Sunderland. St. Matthew. J. Watson. Seaham. Minerva. H. A. Maas. Wasa. A.M.Wilhelinina. J. de liaan. Pekela. Jura. C. M. Gronvoldt. Oriënten. L. Petterseu. Borgo. Immanuel. E. Basmussen. Drammen. J.Eiland Maria. A.E.Scheurleer. Pekela! Helsingfors. Seaham. Newcastle. Amphitrite. J. F. Jensen. Flinn. B. Taylor. Aberdeenshire.J. Wilson. Carbon. G. Eeston. Conservator. W. Bobinson. Fly. J. LI. Jamieson. Seaham. Londonderry. W. Slater. Economy. J. Baxter. Sunderland. Cromwell. G. Blampied. Cardiff. Steenk. de Vries Co Duink. KGoedk. Hout. Amons Co. Duink.&Goedk. van Vliet Co. Blikmau Co. Steenk. ZurMühlen StG'o. Hoogl. v.Herw. Duinker&Goedk. de Vries Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). U3» 3 ►-3 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 wzw. 0.2k. 763.10 f 2.88 21.8 •f 1.9 0.80 Vlak. 29 12 wnw. 2.5„ 767.21 - 3.05 20.0 f 0.1 0.87 Slecht. 30 8 zwtw. 0.1 754.59 - 5.71 18.6 f 0.5 0.94 Stil. 30 12 wzw. 0.1„ 754.19 - 6.11 18.9 - 1.0 0.89 29 Julij 12 u. Bewolkt, mooiweer. 30 Julij 8 u. Digtbewolkt, mooiweer. 27 Julij 12 u. Digtbewolkt, mooiweer. KAATSTE BERIETEV. In de verloting van paarden, enz. gisteren gehouden te Haarlem, zijn de volgende hoofdprijzen gevallen op neven staande lotnummers: 22665, een landauer, bespannen met twee bruine bovenlandsche merriën9462, een victoria, bespannen met een bovenlandsche bruine merrie; 20427, een break, bespannen met een inlandsche bruine merrie; 2069, een panier, bespannen met een Hongaarsch ruinpaard 11189, een span bovenlandsche reebruine merriën; 455, 5636, 10850, 16747, 5586, 8165, 1202, 24243, 6432, 2657, 23294, 7032, 8422, 22385, 7316, 7825, 21645 en 22999 ieder een paard; 24917, een bijzonder rijk gemonteerd kompleet eenpaardstuig24104, een marmeren pendule met beeld. 3COOO CqQOGOQOQOQOQOSQOaOaOüOdOaOQOQOQOg Vijf-en-vijftigjarige Echtvereeniging VAN C. F. DE GROOT Oud- Onderwijzer, F.N G. W. B O O N. Midsland op Terschelling, 27 Julij 1872. Uit naam hunner dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, den Heer TIJS RAN, betuig ik ondergeteekende mijn innigen dank. Burg op Texel, 28 Julij 1872. Wed. T. RAN—KUIPER. Droogers gemaaid Zeegras, worden geraden, vooral goed geverscht en droog Zeegras aan de pers te brengen, in contrarie-geval zullen zij zich hebben te wachten voor de boeten in 't contract bepaald. KONING C0., Texel. Een ieder wordt gewaarschuwd geen Crediet te verleenen aan, of Goederen te koopen van W. E. MöLLER, mijne Huisvrouw, zullende door mij niet gevalideerd worden. B. BEENTJES. De ondergeteekende waarschuwt bij dezen op zijnen naam GEEN CREDIET TE VERLEENEN aan HENRIETTE RIJNE, SOPHIA HOESMAN, en DORÓTHË A HOESMAN, als zullende niet valideeren. A. BRIINING, Logementhouder in het Wapen van Medemblik. 24 jaar oud, P. G., zoekt zoo spoedig mogelijk een betrekking als WERKMEID of als MEID. •Brieven franco, letter E., bij den Boekhandelaar J. H. MOOJEN, te Texel

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3