u Frankrijk. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Amerika. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. heil, au ittei eenti tvai ir i Koi r apie alk pk Frai A ilstk tot dl terug- tl. H. :hootd ulijl i-acti- klett toorn- a.J. angel ïM telden st w ihinisl kadet ;illeré Kol ld lot loemd V. val E.H. ippei ;hter erden heei nden r zij» ilsche strijd allen i, bij tonen pont ijheid De minister Goulard heeft in de Nationale Vergadering, bij de aankondiging van den uitslag der leening, eene rede voering gehouden, waarin hij wees op liet vertrouwen, dat door Europa in Frankrijk wordt gesteld. Dit vertrouwen, zeide hij, is het verschuldigd aan de goede trouw, de loyaliteit en de ongeëvenaarde soliditeit des lands, hetwelk thans met vertrouwen de toekomst mag te gemoet treden. De harde les, welke Frankrijk ontvangen heeft, was eene boetedoening voor begane fouten en een verrassing van het noodlot, geenszins een teeken van verval. De minister zegt den hemel dank voor dezen grootschen uitslag en besluit zijne rede als volgt: „Frankrijk is zijne wederverheffing verschuldigd aan de behoudende republiek. Het is aan haar, dat medeburgers zoowel als vreemdelingen een onbepaald vertrouwen schenken. Niettegenstaande onze dwalingen en onze rampen, heeft de wereld niet opgehouden in ons te gelooven; zij twijfelt niet aan de vervulling der rol, welke de Voorzienigheid ons heeft opgelegd; laten wij daaraan evenmin twijfelen, en het ons geschonken vertrouwen weten te verdienen door eensgezindheid, wijsheid en geduld." In deze rede, die luide werd toegejuicht, deelde de minister mede, dat in de leening voor veertig milliard is ingeschreven, ongerekend de nog niet bekende inschrijvingen van enkele plaatsen. Men meldt uit Parijs, dd. 29 JulijGisteren middag ten 2 ure is de tentoonstelling van voorwerpen voor het bedrijf en de huishouding van den werkman met een groot koraal en instrumentaal concert geopend. Vier honderd zangers van verschillende liedertafels of orpheons hier ter stede hebben zich dapper geweerd. Wat de tentoonstelling betreft, men zal wel doen haar in de eerste veertien dagen nog niet te bezoeken. Vóór dien tijd kan zij nog niet volkomen in orde zijn. Bedrieg ik mij niet, dan leed de Amsterdamsclie, bij hare opening, aan hetzelfde gebrek van niet volkomen gearrangeerd te zijn. Dit slechte voorbeeld bad hier geene navolging moeten vinden. Als men eene tentoonstelling opent en het publiek derhalve uitnoodigt ze bezigtigen, dient alles in orde te zijn. Wat zou men bijv. wel zeggen, indien men in een theater eene plaats betaalde om het een of ander geannonceerde stuk te zien en men den avond doorbragt met repeteren of het opslaan van 't decoratief. Gisteren werd onder de muziek daar nog getimmerd. Bij gelegenheid van de leening en de opening der ten toonstelling moet uit Londen een menigte pickpockets zijn overgekomen. Gisteren alleen zijn niet minder dan 65 van die heeren gepakt, zoodat men zeker kan zijn dat er wel 600 gewerkt hebben. De bestolenen zijn niet te tellen. Gladiateur, het beroemde paard, dat den Londenschen Derby en den Parijschen Grand Prix heeft gewonnen (1869), is voor 175,000 francs door den graaf Lagrange aan de Engelsche Paardenstoeterij-Maatschappij verkocht. Men leest in de Gazette de ParisJl. Maandag hield een 40tal fiacres, voorafgegaan door een aantal equipages, stand voor de mairie van het 9de arrondissement. Een groot santal mannen en vrouwen, in zondagskleeding, verliet die rijtuigen, drong door de menigte, die aan het loket voor Je inschrijving van de leening wachtte en begaf zich gere geld naar de trouwzaal. De maire trekt onmiddellijk zijn driekleurige sjerp aan en verklaart zich bereid te trouwen. Maar alle aanwezigen kwamen met bankbilletten voor den dag. „De leening! de leening!" riepen zij. Het was een quasi- bruiloft, als middel aangewend om door de menigte te dringen. De Parijsche apothekers maken bekend, dat zij in October e. k. een concours zullen houden. In 1'ünion Libérale van Tours leest men: „In de vorige week (Woensdag) is te Lancé, bij Vendöme, (Loir en Cher), in het vlakke veld, een meteoorsteen (aerolith) gevallen, die eene zwaarte van 47 kilogram had. Hij is, Jaar verzekerd wordt, bij zijnen val anderhalf el diep in den grond doorgedrongen. Bij dien val is hij in drieën gesprongen. Op het oogenblik der uitbarsting is een herder, die ongeveer vijftien el van de plek waar zij plaats had verwijderd was, omvergeworpen; maar, evenmin als een in n omtrek zijnde boer, heeft hij eenig letsel bekomen. Het officierscorps van het Beijersch garnizoen in Sédan lieeft een honden-wedren met hindernissen georganiseerd. De hindernissen bestonden uit een sloot, een barrière van danken en uit een touw waaraan worsten hingen. De laatste hinderpaal bleek de moeijelijkste te zijn. De natuur bij de meesten boven de leer en. slechts aan een ttstal gelukte het de verzoeking te weêrstaan, waarvoor met fraaije halsbanden enz. werden beloond. Lullier, de gewezen communalist, bevindt zich thans Charenton. De grootste kalmte is in zijn omgeving hg, wil men hem niet woedend maken. Men denkt hem vóór den winter naar een gesticht te Nizza over te brengen. *)«er dagen heeft hij een piano gevraagd en sedert houdt jj zich daarmede onafgebroken bezig. Het is de eenige distractie waarvan hij genot schijnt te hebben, sedert zijn geestvermogens gekrenkt zijn. De aandacht wordt zeer getrokken door een dezer door eene Lyonsche regtbank gewezen vonnis, is uitgegaan van het beginsel, dat weigering van zijde van een echtgenoot om het uit zijn huwelijk voort sproten kind te doen doopen, eene ernstige beleediging ure) en zedelijk geweld is, die scheiding van tafel en wettigen. Toledano en Sitbon, de moordenaars van den Turk- i koopman Greco, zijn jl. Maandag ochtend te Mar- [i'le ter dood gebragt. Ongeveer 500 personen waren bij eze executie tegenwoordig. Door het genootschap tot het tegengaan van het misbruik 'o alcoholische dranken is een prijs uitgeloofd van 500 fr. !l°r den schrijver van een werk, in den vorm eener novelle, 111 een zedelijk verhaal, van spreuken of van geïllustreerde ^edeelingen, waarin de gevaren der dronkenschap op de ^st aanschouwelijke en aangrijpende wijze worden geschetst. andere prijs van 500 fr. is door dat genootschap uit- Ptofd voor de beste verhandeling tot aanwijzing van practische middelen, om het gebruik van alcoholische dranken in de Fransche zamenleving te doen vervangen door niet enkel onschadelijke, maar ook heilzame dranken, 'gelijk bijv. thee en koffij. Eindelijk is nog een prijs van 1500 fr. uitgeloofd voor een werk, waarin, op chemische en klinische gronden, zoowel de overeenkomst als het ver schil wordt aangetoond, die uit het tweeledig oogpunt van zamenstelling en van uitwerking op het organisme bestaan tusschen den wijngeest en de alcohols van andere herkomst, die in den handel van sterke dranken en likeuren voorkomen. Jl. Maandag is te Londen een tentoonstelling van apen geopend. Het comité van het Birmingham- en Midland- hospitaal voor vrouwen moest dezer dagen een nieuwen geneesheer benoemen voor dat hospitaal. Drie kandidaten stonden op de lijst van aanbeveling, een dame en twee heeren. Het comité besliste ten gunste der dame, een zekere Louise Arkins, die eenigen tijd geleden, na een vijfjarige studie aan de hoogescliool te Zurich, het diploma als doktor behaald heeft. Dit is de eerste maal in Enge land, dat aan eene vrouw zulk een betrekking wordt gegeven. Te Woolwich stonden een paar Franschen te regt, beschuldigd een beer te laten dansen, en daardoor grooten schrik onder de bevolking te hebben gebragt en tevens gevaar te hebben doen ontstaan, omdat de paarden schrikten. De regter wilde hun eene korte gevangenisstraf opleggen, maar daar men niet wist wat gedurende dien tijd met den heer te doen, werden deze overtreders der wet met eene vermaning in vrijheid gesteld. Beeren te hebben is dus niet altijd ongelukkig. Voor eenige dagen, verhaalt de Standard, ging de heer Needham baden in de rivier de Lea. Hij nam zijn geliefkoosden jongen hond meê, wien hij de wacht toever trouwde over zijn kleêren, zijn gouden uurwerk en een aanmerkelijke som gelds. De trouwe hond kweet zich uitmuntend van zijn taak; zóó uitmuntend zelfs, dat hij, zijn baas in zijn naaktheid niet herkennende, deze niet vergunde de kleêren aan te raken. Na te vergeefs alle pogingen in het werk gesteld te hebben om het dier te overtuigen, keerde de bader in het water terug en riep het tot zich. Dit lukte: na veel gefluit en geroep kwam de hond naar hem toe. Maar ziet! Twee mannen, die ongetwijfeld sinds lang daarop loerden, sprongen voor den dag en maakten zich met de kleêren uit de voeten. De heer Needham riep hen na, maar zag spoedig in, dat het geen grappenmakers waren. Daar stond hij dan in Adamsgewaad en radeloosheid! En een lieelen tijd stond hij zoo, tot een boot voorbij voer, die hij praaide, en van welks schipper hij een broek en een kiel te leen kreeg, waarin hij zich naar huis kon begeven. - Voor eenige dagen is gemeld, dat de regter Clarke, te Tipperary in Ierland, een proces tusschen een jongmensch en een bekoorlijke jonge dame over een stuk grond deed eindigen, door beiden een huwelijk aan te raden, in plaats van het stuk grond in handen der mannen van de wet te doen overgaan. Toen de advokaat der dame, evenzeer als die van den jonkman, in het voorstel hadden toegestemd, wilde men het huwelijk dadelijk sluiten, daar de jonge dame geen uitstel verlangde. Er werd echter beslist, dat het nu te warm was, dat dus het huwelijk in September zou plaats hebben, en dat, als dë man niet voldeed, hij wegens verbroken trouwbelofte zou worden vervolgd. Een billet, waarop het volgende te lezen stond, heeft te Brunswijk en Wolffenbuttel aanleiding gegeven tot de reeds medegedeelde boter- en eijeren-revolutie „Terwijl de werkelijk vlijtige "huisvader dagelijks door een moeitevollen arbeid slechts zooveel verdienen kan, dat hij met zijn huisgezin een schamel stuk brood kan nuttigen, rijden de boeren in sierlijke rijtuigen en kleeden zij zich in fluweel en zijde. Dit is echter geen wonderwie zoo het geld voor het grijpen heeft, kan spoedig rijk worden. Daarom, geachte Brunswijker vrouwen! onthoudt u een wijle tijds; betaalt geen 13 sgr. voor éen pondje boter en 9 sgr. voor vijftien eijeren. Mogen dan de boeren met hunne manden op den rug teruggaan, en de lieve zon zich over hen ontbarmen, dat zij de boter door de manden doe lieendruipen. Als dit een-, twee-, driemalen gebeurt, zal het publiek zijn zin krijgen. Zouden de boeren de boter in dit jaargetijde niet voor 8 a 9, sgr. en de eijeren voor 5 of 6 sgr. per vijftiental kunnen verkoopen? Zeker wel. Zelden toch heeft de hemel ons zoo rijk bedeeld als dit jaar, en niettegenstaande dit kunnen onze lieve boeren niet genoeg naar hun zin krijgen, want het spreekwoord zegt „hoe meer de duivel heeft, hoe meer hij ook hebben wil." Schrijver dezes wenscht een vereeniging te stichten, waarvan huismoeders lid worden en zich verbinden moeten, om op de weekmarkt niet meer te geven voor boter, eijeren, kaas enz., dan den prijs, dien het comité op alle weekmarkten voor genoemde artikelen zal hebben vastgesteld en bekend gemaakt." Dr. Livingstone hangt in den brief aan den New-York Herald een somber tafereel op van de gruwelen en mis handelingen, waarmede de slavenhandel in het oostelijk gedeelte van Afrika gepaard gaat. Wat de inwoners van het hoogland in het binnenste van Afrika aangaat, Living stone verklaart, dat dezè een zeer goedaardig volk zijn. Eenigen hunner zijn zeer goed gevormd en hebben een zeer verstandig voorkomen. Ook hun vrouwen zijn vrij lieftallig en goed gevormd, met kleine handen en voeten. Jammer maar, dat 's lands gewoonte daar mede brengt, dat de tanden tot puntige vooruitstekende stukken been, even als in een kattenbek, gevijld moeten worden; door die scherpe tandenrij verliest de glimlach der dames veel van haar bekoorlijkheid en krijgt zij veel overeenkomst met den hap van den krokodil, als deze den bek tot achter de ooren opent om zijn prooi te verzwelgen. In Amerika heeft men tegen passagiers, die, in slaap geraakt, de plaats hunner bestemming voorbijrijden, een zeer Julij. Aug. J Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l proceDt. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 31 12 nwtw. 19k. 756.32 - 4.02 16.3 - 3.7 0.78 Holwater 1 8 wnw. 8„ 758.08 - 2.27 15.4 - 2.8 0.68 Golvend. 1 12 wnw. 6„ 758.73 - 1.62 16.0 - 4.1 0.69 wein golv eenvoudig middel van voorzorg uitgedacht. De reiziger die lust gevoelt tot slapen, hangt boven zijn hoofd een kaartje, het station aanwijzende werwaarts hij zich begeeft. De conducteurs behoeven dan den slapende niet telkens te storen, maar letten alleen op het kaartje, om hem aan het aangewezen station te wekken. Dat is toch inderdaad zoo eenvoudig mogelijk. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Instemming. 24 Julij. NieuweWaterweg.J. van der Valk. Batavia. 24 Flevo. J. C. Strootman. Samarang. 23 Ortelius. C. O. Duinker. Bnt.via.Newc. 28 Krommenie. B. Bijll. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 30 Julij. Columbia. F. Canepa. ZurMühlen&Co. ïaganrog. 31 Alice Buck. J. H. Snow. van Vliet Co. Calcutta. 31 NicolaasWitsen.K. Drijver. Hoogl.&v.Herw. Batavia. 31 Aria en Betsy. E. Ran. 1 Aug. Auguste. J.v.ïubergen. Duink.&Goedk. Soerabaija. 1 Bato. H. Kramer. Hoogl.&v.Herw.Banjoewangie 1 Solo. C. W. Rehse. Order. Soerabaija. 1 ii Sunny Region. A. K. Smith. Duink.&Goedk. 1 ii Deucaleon. T.Humphries. Rangoon. 1 ii Industrie. A.Hilckeu. Baltimore. 1 ii Singapore. E.vauGeldorp. ZurMühlen&Co. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Newcastle. Schip. Visiter. T. Robinson, Bee. T. Jefferson. Issabella's. J. Thomson. Seaham. Beccles. J. Spoonen. Esther. J. Eiskine. Sunderland. Jane. R. Reece. William. T. Robinson. Barsingerhorn. S. v. d. Woude. Sundswal. Hout. Sverre. C. Tborne. Athalia. J. Nerdrum. Marianne. J. N. Loze. Drammen. Ondine. J. S. v. d. Velde. Norakjöping.* *Lost zeven stukken geschut op de Marine-werf. Steenk. ZurMuhlen&Co. de Vries Co. Order. v. Vliet Co. ii Blikman Co. ii Amons Co. ZurMühlen&Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid: 31 Julij 12 u. Losbewolkt, winderig, buijig. 1 Aug. 8 u. Bewolkt, winderig, koel. 1 Aug. 12 u. Losbewolkt, winderig. PER TELEGRAAF. 2 Paarden f 70 al 00 Ossen -210 a220 Stieren -200 a275 35 Gelde-Koeijen -100 a270 Kalf-Koeijen -200 a240 Vaarzen -100 al50 Hokkelingena 7 Nucht.Kalveren- 14 a 20 VetteRammena 500 Schapen - 20 a 40 Lammeren f a 4 Bokk. enGeiten - l a 3 25 Magere Varkens- 12 a 25 35 Biggen - 6 a 9 Eenden c. a 18 Kippen - 26 a 40 Boter per kop - 921a KaasperK.G. - 321a 45 Kip-Éijeren per 100 -260 a280 Eend-Eijeren a De Boerendeern. Het 1 Cents-Volksblad geeft in zijn mengelwerk eenige schetsen uit „M'n Oom David's Album." Zie hier wat we daarin lezen No. 3 is een keurig uitgevoerd portret in waterverw en stelt een frissche ongeveer dertigjarige boerendeern voor met wangen als blinkende bellefleuren; oogen, zoo gulhartig en vrolijk, dat de vergenoegdheid er doorheen schittert; een mondja een mond, want zelfs de ridderlijkste vereerder van het vrouwelijk geslacht zou hier niet van een mondje hebben kunnen spreken een weinig minder wijd geopend dan die van den gaper, dienst doende aan de woning van een drogist; armen zoo stevig en gespierd als van een zeerobhanden eindelijk zoo grof en groot, dat een overgevoelig dametje met teere, blanke bandjes en rozevingertjes ze afligt af schuwelijk zou gevonden hebben. In een lossen, natuurlijken stand is de lagchende vrouwenfiguur geplaatst leunend tegen het hek van een weiland. De naam, die onder de teekening voorkomt, luidt: „Giep," en als omschrijving is er achter gevoegd „Geurt's dochter." De beredeneerde catalogus zegt van bet portret het volgende: „Giep, Geurt's dochter. Wie in het dorp kende ze niet? Ze was een meid van melk en bloed, een stevige Signora, die maar bitter weinig punten van overeenkomst met hare Italiaansche zuster bezat. Een echt kind van 't Noorden, eene frissche dochter van 't bloeijend Nederland, dat bepaaldelijk niet over zijn bloei te klagen zou hebben, hield deze met Giep's welvarendheid gelijken tred. Giep was met dat al niet zoo boersch en lomp en plomp als de meesten harer dorpszusteren. Hare natuurlijkheid was niet in plalheid ontaard, die gemeenlijk tot ruwheid overslaat. Ze was maar simpele boerenmeid in het Uitersche (in de provincie Utrecht) maar zou toch in menigen beschaafden kring minder slecht zich bewogen hebben dan hare meesteres, de rijke boerin. Wat zij- miste aan beschaving werd vergoed door natuurlijken smaak. Natuurlijke smaak de zamenvoeging van deze woorden schijne bedenkelijk, ongeoorloofd is ze zeker niet, daar er een onnatuurlijke d. w. z. wanstaltige smaak bestaat, die vooral onder den boeren stand een legio aanbidsters telt. 't Scheen of Giep juist dien slechten smaak, dat zondigen tegen alle wetten der natuurlijkheid, ongedwongenheid en schoonheid zoo herhaaldelijk in hare omgeving opgemerkt en er liet leelijke en bespottelijke van ingezien had. Althans zij pronkte niet met kleedingstukken waarvan de meest vloekende kleuren gedwongen werden zich zusterlijk te paren; zij- droeg geen zilveren of gouden hoofdijzer, geen lange gouden oor bellen noch aan de meeste vingers zware ringen noch eindelijk een gouden kruisje aan eene dito ketting. Zij had de tullen boerinnen- muts los op het hoofd en ver genoeg naar achteren geplaatst opdat er nog iets van de hoogblonde lokken zigtbaar werd. Zij droeg geen oorbellen omdat ze die quasi-verfraaijing alles behalve fraai voor eene blanke vrouw vond, sints ze op de Uitersche (Utrechtsche) kermis eene zwarte met dergelijke dingen gezien en gehoord had, dat die oorversieringen mode bij de zwarten waren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3