Binnenland. Benoeming-en, enz. Buitenland. België. Frankrijk. Bu Bi internationale wantrouwen, rijp en groen, waar en onwaar onderscheiden en aldus geen schade lijden door het be raamde congres, waarvan wij de zitting zonder vrees en met belangstelling te gemoet zien. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Augustus. De binnen- en buitenl. berigten gewagen van niets zoozeer als van de militaire kampementen die allerwege plaats vinden. Keizer Alexander H vereenigde in de nabijheid van zijne hoofdstad een gansch leger en laat evolutiën op groote schaal uitvoeren. Geheel Pruissen heeft zich in den militairen rok gestoken en waarschuwt en manoeuvreert als of er weer iets te annexeeren is. Op den eersten koelen dag den besten zal Thiers voor vriend en vijand laten defileeren een corps van 100,000 man. Oostenrijk maakt zich gereed, om door spiegelgevechten aan militaire specialiteiten te toonen dat het gereed is voor den strijd. Italië verzamelt zijne legers, opdat Europa zie, dat het, zoo 't wezen moet, de éénheid des lands zal weten te verdedigen. Engeland houdt najaars-campagnes en Nederland? Te Milligen wil het bewijzen wat het in de rij der mogendheden is. En wat willen al die mogendheden, terwijl de trom wordt geroerd en de trompet schettert? Zij willen vrede de bevelhebbers van vier millioen soldaten en om dien vrede te handhaven oefenen zij hunne beminde onderdanen in de kunst van georganiseerden doodslag. Zij willen vrede maar 't kon wezen dat er een de zwakheid had om eens te willen beproeven welke uitwerking het zou hebben als hij zijn militairen colossus eens tegen dien van zijn buurman liet stooten en dan zouden immers alle gekroonde broeders tot burenpligten worden geroepen Thiers heeft een der prefecten, in wiens departement ongeregeldheden zijn voorgevallen, lof gebragt voor de kracht waarmede hij die onderdrukte en dezen geschreven: „Ik heb hier (te Parijs) 100,000 man onder de wapenen en ben in staat om elke poging tot wanorde in hare geboorte te fnuiken. het Raadhuis alhier werd gisteren aanbesteed: het van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de Molenbrug. Er waren inschrijvingsbilletten ingekomen van de heeren: H. J. Janzen voor 1078, P. Boon 1020, D. de Vries 1015, P. Spruit 1000, W. v. d. Wooning 975, S. Gooien 950, A. Vos ƒ944, Gebr. Klein 940, P. Verhey 928, J. v. d. Woude 890, Gebr. Moorman 850 en Gebr. Korff 814. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Van het Heldersche Vrijkorps zullen onderscheidene leden deelnemen aan den wedstrijd op de Wiesselsche heide. Een vijftal leden zullen o. a. mededingen in den kampstrijd om korpsprijzen. De stoomboot Burgemeester Zijlstra heeft heden met een aantal passagiers een pleiziertogt gemaakt van Harlingen naar hier. De minister van Koloniën, de heer Fransen van de Putte, is 31 Julij van zijn buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Te Texel heerscht eene groote sterfte onder de varkens; er zijn dagen, dat er 8 verloren worden. Voor eenige dagen maakten we melding van een brand op Wieringen, waarbij de brood- en koekbakkerij van J. K. was vernield. Het inslaan van den bliksem werd als oorzaak opgegeven. Latere berigten doen ver moeden, dat dit het geval niet is en dat er moedwillige brandstichting heeft plaats gehad. De knecht heeft, naar men ons verzekert, reeds schuld bekend. Jl. Donderdag is te Schagen door het polderbestuur van Burghorn in het openbaar aanbesteed het maken van een grindweg om den Schagerwiel en van twee cintelwegen, in den polder Burghorn gelegen, welk werk is aangenomen door den heer Arie Meijer, te Schagen, in twee perceelen, de grindweg voor ƒ2295 en de twee cintelwegen voor 3555. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 2 dezer „Heden morgen hadden we hier de aardigheid dat zich weder een dolle hond, van tamelijke grootte, juist op het oogenblik toen de scholen aangingen, en er zich dus veel kinderen op straat bevonden, langs 's heeren wegen vertoonde. Onmiddellijk werd daarop jagt gemaakt door den politie agent A. M. van Soest, met het uitstekend gevolg dat hij, na eerst den hond, die regelregt op hem aankwam, een slag met zijn hartsvanger te hebben gegeven, hem eenige oogenblikken later in een andere straat, als het ware aan zijn hartsvanger reeg." Omtrent den oogst in de omstreken van Alkmaar luiden de berigten bijzonder gunstig. Het wintergraan is prachtig geslaagd en de opbrengst van tarwe, koolzaad en gerst zal dan ook groot zijn. Haver is veel minder dan andere jaren uitgezaaid en daardoor zal de aanvoer ter markt minder zijn. Alleen karweizaad geeft klein beschot. De Tijd meldt, dat zijn hoofdredacteur, de heer J. A. Smits, apostolisch protonotarius, gisteren is overleden. Jl. Donderdag had ter begraafplaats in de Groenesteeg te Leiden de teraardebestelling plaats van den heer F. Kaiser, in leven prof. aan de Leidsche hoogeschool en directeur van het observatorium. Een groot aantal ver eerders van den overledene, zoowel binnen als buiten deze stad, woonde de treurige plegtigheid bij. Bij de geopende groeve werden innige en hartelijke afscheidswoorden aan den afgestorvene gewijd door prof. J. E. Goudsmit, fungerend rector magnificus, prof. P. L. Rijke, oudst-aanwezend lid der wis- en natuurkundige faculteit en door prof. W. F. R. Suringar, uit naam der oud-leerlingen en leerlingen van den overledene, terwijl dr. Valentiner, 1ste observator aan de sterrewacht, Kaiser's groote verdiensten als astronoom schetste. Nadat de oudste zoon des overledenen uit naam der familie bedankt had voor de eer den beminden vader bewezen, verlieten de aanwezigen het kerkhof stil en zwijgend, onder den indruk van de nooit te vervullen leegte, die Kaiser's sterven in aller gemoed achterlaat. Jl. Woensdag ochtend is te 's Hage het onderzoek in de zaak van den lsten luit. plaatsel. adjudant Keyzer afgeloopen. Het gold de vraagof de woorden, door genoemden officier in zijn „Open brief aan den heer van Sijpesteyn" den majoor Tergau op bl. 6 en 7 in den mond gelegd, waarheid behelsden, daar genoemde hoofdofficier daartegen in eene aanklagt was opgekomen. Na een naauwkeurig onderzoek, dat dagen achtereen heeft geduurd, werd door den raad tot de stemming over de eerste vraag overgegaan, luidende aldus„Is de beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde feit?" Die vraag werd met algemeene stemmen ontkennend beantwoord, zoodat de 1ste luit. Keyzer vrij gesproken werd en de stemming over de andere vragen van zelf verviel, omdat deze overbodig was. Uit dit onder zoek en uit deze uitspraak blijkt dus, dat het afvragen van den bekenden brief aan het Dagblad door den lsten luit. Keyzer wel degelijk is geschied op aanraden van den bovengenoemden hoofdofficier, onder herhaalde verklaring dat daaruit geen kwaad kon ontstaan. (D. v. 's Gr.) Eenige ingezetenen van 's Hage hebben aan den raad bij adres verzocht de kermis, in het belang van beurs, ligchaam en ziel af te schaffen. Dr. Yerweij heeft daarop een tegen-adres ingediend waarin hij wel de feiten, die tot het adres aanleiding geven, erkent, maar het heilzame betoogt van een enkele jaar- lijksche feestviering tot ontspanning van ligchaam en geest. Hij ontraadt daarom de afschaffing, maar beveelt een traps gewijze verbetering der kermis dringend aan. Te Rotterdam is gekozen tot lid der Tweede Kamer de heer O. van Rees en te Deventer de heer mr. P. P. Blussé van Oud-Alblas. De N. Rott. Crt. verneemt, dat in den vroegen morgen van jl. Donderdag even buiten Middelburg, aan den nieuwen Ylissingschen weg, oneenigheden hebben plaats gehad tusschen eenige officieren van het garnizoen uit Ylissingen, die de kermis te Middelburg hadden bezocht en eenige te dier stede wonende burgers, waarbij laatstge noemden nog al belangrijke verwondingen met de sabels moeten hebben bekomen. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Jl. Donderdag middag arriveerde te Hellevoetsluis van de fabriek te Fijenoord de nieuw aangebouwde ram- monitor „de Haai," welk schip aldaar gedokt moet worden. Den 11 Sept. a. s. zal te Utrecht het vijftigjarig bestaan van 's Rijks veeartsenijschool feestelijk gevierd worden. Tevens zal de Maatschappij ter bevordering der veeartsenijkunde in Nederland eene vergadering houden, waarin o. a. behandeld zullen worden de volgende vragen: „Welke vorderingen heeft de veeartsenijkunde hier te lande, sedert de oprigting van 's Rijks veeartsenijschool tot aan haar 50jarig bestaan, gemaakt; wat was het lot van hare wetenschappelijke beoefenaren, en wat kan er met vrucht tot hare verbetering worden gedaan?" Het U. D. verneemt, dat de gestolen gelden van "mejonkvrouwe van Westrenen, waarmede de dieven zich naar Noord-Amerika begaven, in handen van de politie aldaar gesteld zijn, die ze naar hier over zal zenden, om ze weder aan de regthebbende uit te betalen. Te 's Bosch overleed jl. Donderdag de heer mr. C. J. van Heusden, sedert 1862 president van het Pro vinciaal Geregtshof van Noordbrabant. In de laatste dagen hebben kwaadwilligen van 18 paarden in verschillende weiden, onder de gemeente Angerlo gelegen, de staarten afgesneden. De rijksveldwacht deed alle moeite om de schuldigen op te sporen, echter zonder gevolg. Het gelukte eindelijk aan den ijverigen hoofdagent van politie Mellé, te Doesborg, een gedeelte van het paardenhaar te bemagtigen, dat reeds verkocht was, en zoo doende zullen de daders spoedig gevonden worden. Als een staaltje hoe goed de rogge te Dalfsen gelukt is, berigt men, dat van een fim (104 bos) ruim een mud gedorscht is, terwijl in gewone jaren over de helft dier hoeveelheid algemeene tevredenheid werd aan den dag gelegd. De Prov. Friesche Crt. ontleent het volgende aan de Friesche kronijken 1438. Om dezen tijd kon men bekomen voor een en dertig stuivers: een mudde tarwe, een mudde rogge, een mudde boekweit, een mudde haver, een kan wijn, een ton appelen én een vet kapoen. 1510. Te Amsterdam kocht men een last rogge voor 10 goudgulden, een goede melkkoe voor 3, een ton gras- boter voor 3j goudgulden (d. i. omstreeks 2| cent het kilogram) en 33 hoendereijeren voor één stuiver. Te Groningen betaalde men voor een mud rogge 12 krumsters. gelijk 6 stuivers Brabantsch of 30 cent Nederl. 1529. In dit jaar werd de grondslag gelegd van den Oldehoofster toren te Leeuwarden; Jakob van Aaken verbond zich als bouwmeester tot dit werk aan de stad voor acht stuivers daags, eene vrije woning voor drie jaar en een nieuw kleed. Deze, in den loop der bouwing, over lijdende, werd opgevolgd door Kornelis Fredriks, die tien stuivers daags genoot, en jaarlijksch een tabbaardlakensch kleed, met een geborduurden leeuw op den regter mouw. 1692. Men verkocht de tarwe voor 125 en de rogge voor 120 goudgulden per last aan de beurs te Amsterdam. 1716. Te Amsterdam kost het last tarwe 120, rogge 90 goudgulden. 1754/55. Voor de wintertarwe betaalde men gemiddeld per Zeeuwschen zak (41 op een last) 8 tot 10 schellingen, zijnde herleid per Nederlandsche mud (hektoliter) de tarwe 3.69, winterrogge 2.66|, wintergerst 2, Friesche haver 1.80 en boekweit 2.20. 1786/87. Te Amsterdam gold de tarwe 4.55, rogge 4, gerst 3.25, haver 2, boekweit f 3.57 per mudde. 1824. Volgens de te Leeuwarden opgegeven marktprijzen, was in Mei de prijs der tarwe 4.20, van de rogge 2.60, der vroege gerst 2, der late 1.55, boekweit 3.30, haver 1.40, en der aardappelen 31 cent de mudde. De gunstige verwachting, die te Groningen omtrent den koolzaadoogst van dit jaar werd gekoesterd, wordt, nn het dorschen bij zulk gunstig weder heeft plaats gehad, door de uitkomst nog overtroffen. De oogst bedraagt op menige plaats vijftig hectoliter per hectare. Aan de markt te dier stede waren 30 Julij reeds 2250 last aangevoerd en verhan- deld, vertegenwoordigende eene waarde van meer dan 7 tonnen gouds. In de jongste vergadering van gemeenteleden det Doopsgez. gemeente te Hoogezand is beslist, dat ook aan de vrouwen het stemregt bij het beroepen van een leeraar toegekend zal worden. Mw. Adelina Patti, markiezin de Caux, zal, op ver- zoek van mevr. Thiers, eenmaal te Parijs in de Huguenots optreden, dan eenige avonden te Hamburg zingen, ver volgens aan haar engagement te St. Petersburg voldoen en van daar eene kunstreis maken naar Weenen, waar zij k de eerste twee maanden der expositie voorstellingen zal geven. Mei 1873 treedt zij op in den schouwburg Covent Garden te Londen, waar zij, met behoud van haar repertoire, 200 p. st. per avond krijgt. In het laatst van 1873 zal zij een kunstreis naar Amerika ondernemen. - De algemeene bijeenkomst, die de generaal der Jeznïten voor de hoofden dier sociëteit heeft bijeengeroepen, zal, naar luid van een der Italiaansche dagbladen, hoofdzakelijk gehouden worden met het doel, om de namen en ordes- kleeding der uit Duitschland verdreven Jezuïten te veranderen, ten einde op die wijs hen daar te lande in andere geestelijke orden, die er geduld worden, te doen opnemen. Prins von Bismarck en zijne gemalin vierden den 30 Julij, te Varzin, hunne zilveren bruiloft. De belang stelling is vrij groot. Bij de dd. Artillerie-Schutterij alhier zijn benoemd: tot kapt, C. D. Zur Mühlen, thans 1ste luit.; tot lsten luit. L. A. Laureij, thans 2de luit. De off. van gez. 1ste kl. W. Buysch, laatst behoord hebbend: tot het escader in Oost-Indië en, wegens ziekte, den 29 Julij jl. in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-activi teit gesteld. Dr. J. N. Bamaer, geneesheer te 's Hage, is bij besluit van 19 Julij jl. benoemd tot inspecteur der gestichten voor krankzinnigen. Mr. A. H. van Tienhoven, te Gorinchem, is benoemd tot school opziener in het 9de schooldistrict der prov. Zuidholland. De heer J. G. van den Bosch, te Doetinchem, is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onder wijs te Wieringerwaard. Tot onderwijzeres aan de naai- en breischool te Petten is benoemd mejufvrouw N. Sjoukes, van Oudendijk. en noc Fn het trac zon die In gen leen reke wor N u' huis ware De kht D< Tot d lange 4151 spinni at 1 Petro toone bevalling der Koningin is zeer voorspoedig gewee: en zoo schielijk afgeloopen, dat de hooge beambten, dit, volgens dé wet, het proces-verbaal der geboorte van dl vorstelijke spruit moesten opmaken de presidenten der Kamers, de ministers, de hoogste regterlijke beambten, de gouverneur van Brabant, de burgemeester van Brussel, enz. te laat aan het paleis zijn gekomen. De bevolking verheugt zich zeer over den gelukkigen afloop der bevalling van de Koningin, maar zij verbergt er hare teleurstelling niet over, dat de jonggeborene geen Prins is. Jl. Donderdag werd bij het postwezen de nieuwe dienst geopend tot het overmaken van geld per telegraaf en wel tot een maximum van 5000 francs. Men deponeert de som aan het bureau, en per telegraaf wordt de order tot uit betaling van gelijk bedrag geseind naar de plaats waar de destinataris woont. - Dezer dagen is Parijs gepasseerd, met bestemming naar Peking, een prachtige piano, Engelsch fabrikaat, en bestemd voor de toekomstige Keizerin van China. Het is een der huwelijks-cadeaux van de zoon des Hemels. Het instrument is verwonderlijk schoon bewerkt. Daar de maker echter wel kon voorzien, dat de Keizerlijke Chineesche niet in staat zal zijn om er op de een of andere manier op te spelen, heeft hij aan de piano eon mekaniek aangebragt, waardoor zij nu geheel alleen kan spelen. De airs, die het instrument aldus laat hooren, zijn het God save the Queen, de Miserere uit de Trouvère, de quadrille des Lansiersde Rozenwals en een Chineesche marsch. NB. Dit laatste air, voor de gelegenheid Chineesche Marsch genoemd, is niets anders dan de Marseillaise. Te Lorient verdronk dezer dagen een knaap van 11 jaren, onder ijzingwekkende omstandigheden. Hij met opkomenden vloed en werd door den stroom mede- gesleept naar een reservoir, met sluisdeuren voorzien. Zijn voet raakte geklemd tusschen de twee deuren, en naarmate het water steeg nam de knelling toe. De jongen en zijne makkers riepen om hulp en spoedig waren een aantal personen op de plaats van het ongeluk aanwezig. Welke moeite men aanwendde om den voet te bevrijden, vergeefsde kracht van het water was magtiger dan de vereende pogingen, en langzaam steeg het water. De wan hopende moeder, bijgestaan door aanwezige zeelieden, hield het hoofd van den om hulp smeekenden knaap omhoog, tot eindelijk de vloed zoo ver gevorderd was, dat de jeugdige «ij gemartelde als 't ware in hare armen verdronk. De mijnarbeiders-grève in het Noorden des rijks n zoo goed als afgeloopen. Het blijkt meer en meer, dat invloeden van buiten en de opwindende taal van opruijers, en geene wezenlijke grieven, de oorzaak dezer kolossak werkstaking zijn geweest. Het succès der leening, zegt de Temps, heeft tot e® belagchelijken pennestrijd aanleiding gegeven. Sommige" beweren, dat de schitterende uitkomsten enkel aan republiek toe te schrijven zijn. Anderen zien in Hel ïii k 1 1 odere raad orde: set. tokes an de rooing ond, M. a. 1 geh' bevj Bi livenv c (I |sb. Lei 'tb. Ho loonzaj) OVEI aaanden - Lilde' hibert, de ONDI getb gebo rina A chter P. D, vat OVEB rob D vat i® J,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2