1872. N°. 94. Woensdag 7 Augustus. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EN MËUWEDIEPËR COURANT „W ij huldigen het goed et" Verschijnt Dingsdag-, Donderdag-en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-lndië: via Triest 20 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. jf Marseille 15 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. i, h Brindisi 8 Aug, 's avonds 6u. 25 m. West-lndië: vinSouthampton 15 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4Sept.,'s avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop8 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. u ir r u via Triest 7 Aug.,'s m. 6u. 25 m. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Augustus. Denemarken laat ditmaal eens van zich spreken tengevolge van den verkiezingsstrijd, die daar te lande is aangevangen. Na den oorlog met Duitschland moest de nationaal-liberale partij, die hem gewaagd had, het onderspit delven, tegen over de coalitie van den adel- en den boerenstand, welke iijna alle leden der gevallen partij uit den Rijksdag wist Ie weren. De hoeren meenen echter dat zij tekort gekomen lijn en hebben het bondgenootschap opgezegd. Voortreffelijk georganiseerd en met de werklieden in de steden verbonden, kebben zij veel kans op de overwinning en zou het niet te verwonderen zijn, dat het socialistisch element in den Deen- schen Rijksraad krachtiger dan in eenig land van Europa vertegenwoordigd was. In dat opzigt verdienen deze verkiezingen en de daarvoor gevoerde strijd in groote mate ook dë belangstelling van het buitenland. Het vierde eeuwfeest der stichting van de universiteit te Munchen werd dezer dagen door geheel Duitschland medegevierd. Die algemeene deelneming is een gevolg van de gebeurtenissen der laatstverloopene jaren. Duitschland's eenheid, thans een voldongen feit, is, ondanks alle verdeeld heid en verbrokkeling, in den loop der eeuwen onafgebroken voorspeld en voorbereid aan Duitschland's hoogescholen. Saarom vooral wordt door de Duitschers dankbaar herdacht kt ontstaan van de Munchener academie en tegelijk met opgewektheid dat eeuwfeest vastgeknoopt aan de vreugdevolle ervaring van het heden, dat op een eenig Duitschland kan wijzen. Lord Granville heeft thans in het Hoogerhuis mede gedeeld, dat met de verschillende rijken uitleverings-trac- taten gesloten worden. Het tractaat met Duitschland is reeds gesloten en van kracht verklaard. De tractaten met België en Denemarken zullen eerstdaags onderteekend worden. Met Nederland, Oostenrijk, Italië en de Yereenigde Staten worden onderhandelingen gevoerd tot het sluiten van een VICTORIA WOODHULL, DE GROOTSTE HUMBUG VAN AMERIKA. De tijd der uitvindingen, en vooral van die uitvindingen, die de volken dichter bij elkander brengen, is nog niet voorbij, en men kan nog volstrekt niet voorspellen hoe de maatschappij over duizend jaar er uit zal zien. Welke veranderingen er echter ook tot stand zullen komen, er is iets, omdat het onsterfelijk is, dat log even machtig zal zijn als heden ten dage, en dat is: de humbug. Beschaving en humbug zijn niet van elkander te scheiden, ei daar wij nooit tot den natuurtoestand terug zullen keeren, zal de humbug, zoo lang er menschen zijn, het beginsel wezen waardoor de menschen geregeerd worden. De humbug is, zooals bekend is, in Noord-Amerika ontstaan ea daar behoort hij dan ook eigenlijk tehuis. Ik denk er niet «au een uitvoerige geschiedenis van dezen Noord-Amerikaanschen humbug te schrijven; om die te voltooien had ik reeds twintig jaar geleden moeten beginnen; ik wil alleen een bij ons nog zeld- ome soort er van schetsen en eindelijk een persoon, die die soort Vertegenwoordigt, beschrijven. Zonder verdere voorrede. De Amerikaansche dames hebben be elden zich te bevrijden van de ketenen, waarin het vrouwelijk geslacht geslagen is door zelfzuchtige mannen, die eenmaal de wetten der republiek en der maatschappij gemaakt hebben. Zij aJi niet langer tevreden met hare indirecte, in zekere mate heimelijk Uitgeoefende heerschappij. Zij willen geen concessiën, die door de wakheid van het sterkere geslacht afgedwongen zijn, zij willen gelijke staatkundige en maatschappelijke rechten, en daar zij daardoor B|at verliezen, wat de goede God haar gegeven heeft, en wat de groote in stilte uitgeoefende heerschappij haar verschaft heeft, zoo ls bet duidelijk, dat zij er zich op toeleggen ons mannen in den gestand te brengen, waarin zij tot nogtoe verkeerden. Als bemiramis en Elisabeth van Engeland Koninginnen, Katharina ïau Rusland en Maria Theresia Keizerinnen, konden zijn, wier 'uem die van de mannelijke Keizers overtrof; als nog in onzen tijd us onschuldige Isabélla en de voortreffelijke Victoria Koninginnen «unnen zijn, waarom zal dan niet een vrouw, waarom niet Victoria oodhull presidente der Vereenigde Staten kunnen worden? Zoo fpreken de Amerikaansche vrouwen, en Victoria Woodhull streeft 'J'trig naar dit ambt. Maar van haar later. Zij behoort juist <°t de soort, waarover ik nader spreken wil. Do vrouwen, die in Amerika voor de gelijkstelling der beide {'slachten ijveren, worden in drie klassen verdeeldde journalisten, lobbyisten en de lecturers. Men moet mij deze vreemde uitleverings-tractaat, of tot verbetering van de bestaande tractaten. Dus zal er langzamerhand een Internationale statenbond gevormd worden tot bestrijding der misdaad. Politieke misdadigers zijn hiervan uitgesloten. Het transportschip Java, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee G. H. Bakker is den 1 Aug. jl. van Batavia naar Nederland vertrokken. Jl. Zondag namiddag werd op het schietterrein nabij het fort Kijkduin alhier de tweede huishoudelijke schietwedstrijd van het Artillerie-Vrijkorps gehouden. Ongeveer een dertigtal leden nam daaraan deel. De prijzen werden behaald, op 200 passen: 1ste prijs door den sergeant D. V. van Hoolwerff, 2de prijs door den 2den luitenant J. Schuijt, 3de prijs door het werkend lid P. Kries. Op 100 passen: lste prijs door bet werkend lid J. de Waard, 2de prijs door het werkend lid P. de Waard. Ook door leden van de sociëteit Mars werd aan dezen wedstrijd deelgenomen, daar de regelings-commissie een prijs voor haar had beschikbaar gesteld. Deze prijs werd behaald door den korporaal J. N. Prins van de dd. Artillerie-Schutterij. De uitreiking der prijzen had plaats des avonds in het lokaal Musis Sacrum en geschiedde bij afwisseling door den president en twee der leden van de regelings-commissie. Deze festiviteit werd met een bal besloten en bijgewoond zoowel door burgers als door onderscheidene officieren van land en zeemagt. Men verzekert dat grootvorst Alexis van Rusland, derde zoon van den Keizer van Rusland, een reis zal ondernemen naar Nederlandsch-Indië, waar hij reeds binnen kort wórdt verwacht. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Sappemeer, Hoogezand c. a. ds. S. G. Binnerts, te Barsingerhorn. Ter beroeping van een predikant van de Doopsgez. gemeente te Enschedé is het volgend tweetal opgemaakt: ds. Cramer, te Emden en ds. Binnerts te Barsingerhorn. Drietal te HaarlemmermeerG. Boer, te Oudekerk aan den IJssel; G. J. Vos Fz., te Katwijk aan ZeeS. H. Buitendijk, te Harderwijk. Tot kapelaan te Haarlemmermeer is benoemd de heer C. H. Stolk, adsistent te Oudorp. De heer J. J. Cremer legt de laatste hand aan een nieuwen roman, getiteld: Hanna „de freule," die dit najaar in 2- deelen het licht zal zien. Sedert den 1 dezer is te Warmenhuizen een hulp kantoor der posterijen gevestigd, waarbij tot brievengaarder woorden niet ten kwade duiden, voor vreemde denkbeelden kan men niet altijd goede Hollandsche woorden vinden. Wie in Engeland naam wil maken, moet naar Londen gaan, even als de Eranschen naar Parijs gaan. Het Londen en Parijs der Amerikanen is New-York, dat dan ook van strijdsters voor de rechten der vrouw wemelt, die met de pen, of met haar natuurlijk zwaard, de tong, of met andere haar door God gegevene wapenen, voor hare zaak strijden. Met de pen werken de talrijke journalisten, met de tong de lecturers, met de andere gaven Gods de lobby isten. Van de laatsten wil ik bet eerst het een en ander mede- deelen, omdat zij eigenlijk niet tehuis behooren in de klasse, waarvan ik voornamelijk spreken wil. Lobby noemt men de kamer in het Parlementsgebouw, waar de menschen zich ophouden, die het een of ander met de afge vaardigden of senatoren te verhandelen hebben. Dames, die lobbyist worden, moeten zeer schoon, zeer schrander en voor alles niet al te deugdzaam zijn. Zij houden zich minder op te New-York dan te Washington, waar zij tegen goede betaling bij zwakke senatoren of afgevaardigden, of galante ministers, ja bij den president zelf voor hunne cliënten spreken en hunne wenschen vervuld trachten te krijgen. Dit is een zeer winstgevende zaak en ik ken een dame, die men 15000 dollars aanbood en die ze weigerde, zeg gende: met zulke zaken laat ik mij niet in, 15,000 dollars! dat hebben mijne kinderen jaarlijks voor schoenen noodig. De meest achtenswaardige schrijfsters, vooral de dagbladschrijf sters in New-York behooren tot een gesloten vereeniging, die een Griekschen naam draagt en waarin mannen en vrouwen niet dan met de grootste omzichtigheid worden toegelaten. Deze vereeniging heeft hare statuten en geregelde vergaderingen. In deze vereeniging discussieert men over de rechten der vrouw en neemt men besluiten, die echter nooit uitgevoerd worden. Hiertoe behooren ook een groot aantal vrouwen van gevorderden leeftijd, die tegen hun wil nog ongehuwd zijn, en die in deze vereeniging aanhoudend aanvallen doen op die slechte mannen, die tyrannen, welke zich van htinnen kant wreken, dat ze die vereeniging en haar doel belachelijk maken. Het hoofdorgaan van deze vereeniging is de door Baddy Stanton gederigeerde „Republiek," waarin de ook in Europa bekende, half krankzinnige Prancis Train artikelen over de prostitutie schreef, die niet alleen onderofficieren van de huzaren maar zelfs kamerkeeren zouden doen bioozen. Yele dezer schrijfsters zijn tegelijk ook lecturers, dat is: zij verdienen dikwijls zeer veel geld door het houden van openbare voordrachten. Er is namelijk in het noorden van Noord-Amerika bijna geen stad, waar niet een soort van letterkundig gezelschap bestaat, hetwelk er zich op toelegt de geestelijke behoeften der is aangesteld de gemeente-secretaris G. J. ter Plegt. Het hulpkantoor Schoorl is thans van die plaats afgescheiden. Werd voor eenigen tijd in de onmiddellijke nabijheid van Enkhuizen het Oude Gouw droog gemaakt en inge polderd, eerlang zal ook te Grootebroek de Lutjehroeker- Weel verdwijnen, en een waterplas van 12 bunders uit gestrektheid aan de cultuur teruggegeven worden. J7^ar aanleiding van het artikel, onlangs in de KI. Crt. voorkomende tegen de lijfstraffen bij de marine, heeft de heer van Braam Houckgeest, kapitein der mariniers, twee artikelen in de KI. Crt. geplaatst over hetzelfde onderwerp. Hij deelt allerlei bijzonderheden mede omtrent de lijf straffen, die vroeger voorkwamen, kielhalen en van de ra vallen b. v., en toont aan, dat de lijfstraffen reeds zeer van aard zijn veranderd en niet zoo willekeurig meer worden toegepast. Het zedelijk gehalte der schepelingen is nu ook beter. Er was b. v. een tijd nog in deze eeuw dat de bemanning der oorlogschepen met veroor deelde gevangenen werd aangevuld. De heer van Braam Houckgeest is voor de afschaffing der lijfstraffen, al is daartegen ook nog wel iets te zeggen. Hij meent, er zal eene periode van feitelijke afschaffing aan de wettelijke voorafgaan. Dat bewijst de historie der zaak. Bij de bepa lingen overigens, zoo als zij thans bestaan en zoo als zij waarschijnlijk nog wel eenigen tijd zullen blijven bestaan, kan vrij wel worden aangenomen, dat alleen schepelingen van zeer slecht gedrag door lijfstraffen worden getroffen. Men wane niet dat het gemakkelijk is, om die straffen op eene doeltreffende wijze door andere te vervangen. Dit kan men echter vaststellen, dat naarmate het zedelijk gehalte van eene klasse militairen, zij mogen dan te land of te water dienen, op een hooger peil komt, de straffen meer en meer op het moreel moeten werken. De man, die aan de Nedei'landsche zeemagt een wetboek verschaft, waaruit de lijfstraffen zijn vervallen en vervangen door straffen, die meer bovenstaand karakter dragen, zal aan de marine eene groote dienst bewijzen. De heer van Braam Houckgeest denkt in hoofdzaak volkomen eenstemmig met den schrijver van het opstel in de KI. Ct., maar is wat minder pessimistisch. De flinke, ontwikkelde matroos toch zal, naar hij meent, door de vrees voor lijfstraffen niet worden teruggehouden om voor oorlam te gaan varen, zoo als hij dit noemt. Hij weet, dat die lijfstraffen niet voor hem besterad zijn. De kleine burgerman kan er zeker van zijn, dat, al? er iets zit in zijnen knaap, als de knaap niet al te veel in het wild is opgegroeid, en in zijne ouders voorbeelden van werkzaamheid en zedelijkheid heeft gezien, dan ook voor hem bij de Nederlandsche marine eene loop bewoners te bevredigen, tot welk doel zulke lezers voor een bepaald aantal voordrachten geëngageerd worden. Vrouwelijke lezers maken intusschen slechts goede zaken, wanneer zij of zeer mooi, of zeer onbeschaamd, of zeer exoentriek hetzij in hun uiterlijk, hetzij in hare voordrachten zijn. Een der meest geachte en ook meest achtenswaardige dames dezer soort is de 70 jaar oude kwakerin Lucretia Mott, een even talentvolle als ijverige verdedig ster van de rechten der vrouw. Zij spreekt uitmuntend, duidelijk en verstandig en steeds voor den vuist, daar zij haar onderwerp geheel meester is. Tot de meest belangwekkende verschijningen onder deze vrou welijke lecturers behoort Anna Dickenson, een aardig en schrander meisje, welke reeds gedurende den burgeroorlog druk bezochte staatkundige voorlezingen hield. Deze voorlezingen zijn zoo gezocht, dat zij niet zelden duizend dollars voor één avond ontvangt en vooruit voor jaren lang geëngageerd is. Anna Dickenson was een zeer arm meisje uit Philadelphia, maar dat zeer veel lust had om te leeren. Om de voorlezingen van Wendell Philipps te kunnen bezoeken, die zoo welsprekend over de emancipatie der slaven sprak, veegde zij op de straten de trottoirs, waardoor zij het entreegeld voor die voorlezingen verdiende. Miss Midy Morgan is een der meest belangwekkende verschij ningen in New-York. Zij is een jonkvrouw van meer dan zes voet lengte, welke zich op een zeer excentrieke wijze kleedt, zoodat alle menschen op de straten staan blijven en haar lachend nazien. Zij is een Iersche, die veel gereisd heeft en verscheidene talen vloeiend spreekt. Zij is redactrice van de landbouw-afdeeling der New-Yorker Times, het eenige vrouwelijke lid der landbouw- vereeniging, benevens van de Yocky-club, en verstaat meer van paarden dan eenig ander lid van deze club. Zij is inderdaad een hippologische autoriteit en staat ook met Koning Victor Emanuel in verbinding, dat wil zeggen: zij bezorgt hem paarden voor zijn bijzonder gebruik. Ofschoon zij persoonlijk niet voor de uitbrei ding van het menschelijk geslacht gezorgd heeftzij is overigens geen vijandin van het huwelijk legt zij er zich des te ijveriger op toe de voortteeling der dieren te bevorderen. Zij heeft zelve een boerderij, waar rundvee, paarden, schapen, enz. aangefokt worden. Alle veehandelaars en veedrijvers kennen en achten haar wegens haar gezond verstand en praktische kennis. Zij heeft ook belangwekkende voorlezingen, bij voorbeeld: „over Italië" gehouden, en toont door haar leven en hare praktische werkzaamheid, dat er vrouwen zijn, die hare werkzaamheden niet alleen tot het huishouden en de moederplichten behoeven te bepalen. Al zie ik dan ook niet met verachting, of met een spottenden glimlach op de rechtvaardige pogingen naar vrijheid van de vrou-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1